Stichting Landverhuizing niet schuldig aan geval-Dortmans GELEZEN- Verschoningsrecht voor de journalist al eeuw oud Brits Gemenebest wil pond tot harde munt maken Onderzoek naar aanvaring te Woubrugge Voorts MR IR HA VEMAN VERKLAART Nieuw-Zeeland ontevreden over Nederlanders en gewogen maar- Uitwijzing van Indonesiërs uitgesteld WEK DE GAL IN UW LEVER OP Aan Saar dreigt „interpretatie- oorlogf Petj es Zaterdag 29 November 1952 3 DEN* BOSCH. Dat het gezin Dortmans, uit Dinther. vandaag niet met de „Fairsea" naar Australië kon vertrekken is niet de schuld van Stichting Landverhuizing Nederland. m3ar van de R.K. Emigratiestichting. Dit is gistermiddag door de Commissaris voor de Emigratie, mr ir B. YV. Have- man meegedeeld. Donderdag wist de familie Dort mans nog niet officieel, dat het ver trek was uitgesteld. Het had alle maatregelen al genomen en kon de verkoop van het erfhuis niet meer verhinderen. De heer Haveman ver klaarde. dat op de 21-ste November de mededeling kwam, dat de Australische regering dit gezin voor immigratie accepteerde De termijn voor de boeking op de „Fairsea" was toen al verstreken. De dag daarop heeft de Stichting Landver huizing de R.K. Emigratiestichting doen weten, dat dit en nog een ander gezin wel waren geaccep teerd. maar dat zij niet met de „Fairsea" konden vertrekken Het bureau van de R.K.-Stichting had deze mededeling direct aan de be trokken gezinnen moeten doorge ven, want geen enkele emigrant mag voorbereidselen voor het vertrek maken, zolang de definitieve ver trekdatum niet is vastgesteld. Het enige verzuim van de SLN was, dat zoals wij reeds berichtten zij pater Maas niet heeft gewaar schuwd, dat de tijd van de boeking voor zijn groep verliep. Het was niet nodig de RK Emi gratiestichting te waarschuwen, daar dit lichaam met de boekings tijden op de hoogte dient te zijn. Onze correspondent te Nijmegen meldde, dat de heer Haveman gis teren daar een persconferentie heeft gehouden. Hij deelde mee. dat in 1952 ruim 48.500 Nederlanders emi greerden. van wie 4500 a 5000 naar Nieuw-Zeeland. Het was erg moei lijk voor het volgend jaar toestem ming te krijgen naar dat land een aantal van drieduizend emigranten te mogen sturen. Want de regering van Nieuw-Zeeland is over de Ne derlanders niet tevreden. Vele emi- Er is sedert enkele jaren een her leving waar te nemen in de belang stelling van het publiek voor de werken van Louis Couperus. Niet voor al zijn werken, want veel hiervan is in afwachting van de uitgave van de ver zamelde werken, waarmee inmiddels een aanvang is gemaakt niet -meer toe gankelijk en veel ook draagt dermate het stempel van de tijd. waarin het ge schreven werd, dat het de hefhebocr afschrikt. Indien ooit de uitgeverij H. P. Leopold In Den Haag verdiende te worden geluk gewenst met de heruitgave in de Leeu wen-serie. dan is het wel nu zu opnieuw binnen het bereik van het publiek brengt „De Boeken der Kleine Zielen". Met énkele andere romans en korte verhalen mag deze Haagse roman in vier delen gerekend worden te behoren tot Cou perus' bijdrage tot de meesterwerken der Nederlandse letteren. Met diep indringend psychologisch vermogen beschrijft hij in deze roman van bijna 700 pagina's de wederwaardig heden van een talrijke familie omstreeks de eeuwwisseling. Het is het onbetwist bare meesterschap 'van Couperus, dat door zijn woorden voor ons een tijds beeld oprijst en dat de figuren in deze boeken levende mensen zijn geworden die wij goed kennen als mensen met wie wij dageljks verkeren. De prijs per deel is 2.90. De titels der boeken luiden 1. De kleine Zielen. 2. Het late Leven. 3. Zielenschemering. 4. Het heilige Weten. In aanmerking genomen het rumoer dat is ontstaan over de voorgenomen spelling en schrijfwijze van de ver zamelde werken van Couperus, menen wij er goed aan te doen er op te wijzen dat voor deze heruitgave gebruik is ge maakt van de moderne spelling, waarbij echter overigens met alle eigenaardig heden van Couperus' schrijfwijze is rekening gehouden. JOURNAAL (Juist in de laatste dagen bereikten ons nog een aantal nieuwe uitgaven, waarvan wij de titels graag onder de aandacht van onze lezers willen bren gen. Voor uitvoerige bespreking vóór 5 December doet zich geen gelegen heid voor. Reden waarom wij volstaan met een uiterst korte aankondiging. Wel stellen wij ons voor op enkele van deze boeken t.z.t. terug te komen. De wijsgerige roman „Candlde" van Voltaire is in een Nederlandse vertaling door dr M. J. Premscla verschenen bij de uitgeverij te Amsterdam L. J. Veen (Prijs ing i 3 40. geb. I 4.90). die ook de vierde druk uitgaf van de roman „Wilde lantaarns" door Thcun de Vries, spelen de tegen de achtergrond van het leven ln een veenkolonie in het noorden van ons land. Deze editie telt een hoofdstuk meer dan de drie voorgaande, een slot hoofdstuk namelijk In een nawoord legt de schrijver hieromtrent verantwoording af. (Prijs ing. 1 3.10. geb. 4.90) Met een inleiding van Hilbrandt Boschma is een derde druk verschenen van „De hemelse zwerver", woorden van wijsheid van de zeventiende eeuwse mysticus Angelus Sllesius. Uitgave van N. Kluwcr te Deventer (Prijs ƒ3.45). „De diplomaat" door James Aldrldge. Uit het Engels vertaalde omvangrijke roman, spelende in het huidige Perzië. Uitgave De Wereldbibliotheek. Prijs 15.75. „Het Huisje aan dc sloot" door Carry van Bruggen. Zeventiende druk. Uitgave De Wereldbibliotheek. Prijs 3.50. „Geschiedenis van dc zeeroverij" door Philip Gosse. Uitgave W. P. van Stoc- kum. Prijs I 3.90 per deel De twee de len. die thans \erschenen zijn behande len resp onder meer Engelse, FTanse en Hollandse kapers en de Noord Ameri kaanse zeerovers „Meer dan honderd kerkelijke dwaas heden". Een bundel amusante anecdotes uit het predikantenleven. Uitgave G. F. Callenbach. Prijs 3.50. „Huwelijk cn huwelijksmoraal bij vreemde volkeren" door prof. dr. H. Th. Fischer. Geïllustreerd Uitgave W. de Haan. Prijs f 7.90. „Lied van de hemel" door J. Lenz. Twaalfde geheel bijgewerkte druk van een pooulair wetenschappelijk boek over sterrenkunde. Geïllustreerd. Prijs 9.75. „Moderne luchtstrijdkrachten" door Hugo Hooftman. Uitgave „De Kern" - Prijs 2,75. Een beknopt boekje met af beeldingen en beschrijvingen van en kele typen moderne oorlogsvJiegtuigcn. „Het geheim van dc marmeren buste" door Marco Page. Tweede druk van een thriller, die eerder verscheen onder de titel „Misdaad in folio". Uitgave „De Muldertoren". (Abonn. prijs 3,70.) granten hebben daar hun woord ge broken. Zij zegden voor de emigra tie toe in een bepaald beroep te zullen werken Maar eenmaal in het nieuwe land verandert men massaal van branche. Een voor beeld: uit een fabriek verdwenen plotseling 80 Nederlanders Het be drijf ondervond daardoor ernstige stagnatie. De emigratie naar Australië, Amerika en Brazilië ondervindt Joego-Slavisclie diplomaten in Boedapest beledigd? BELGRADO. Volgens radio- Belgrado heeft de Hongaarse ge heime politie onlangs op één dag de Joego-Slavische legatie te Boe dapest 91 maal opgebeld en beledi gingen toegeschreeuwd aan ieder die antwoordde. Zij deed hetzelfde de volgende dag en wel 74 maal. aldus de radio, hieraan toevoegend, „dag en nacht duren de provocaties tegen de Joego-Slavische diplomaten in Boedapest voort." geen hinder van deze mentaliteit. In Canada en Zuid-Afrika zullen de cijfers voor toe te laten Neder landse emigranten stijgen. Landen als Ecuador. Peru en Argentinië achtte de heer Haveman wegens de economische verhoudingen daar nog niet rijp voor massale emigratie. Deze landen zijn voor de pioniers. „Prawda" becriticeert Sow jet-ministeries LONDEN De „Prawda" het of ficiële orgaan van de Sowjetrussi- sche communistische partij, heeft Vrijdag verscheidene Russische mi nisteries er van beschuldigd, dat zij het hun ten dienste staande appa raat niet juist gebruiken en ar beidskrachten verspillen, zo meldt Radio Moskou. In het bijzonder wordt critiek geleverd op de minis teries van Bosbouw en Huisvesting en op enige instanties, die verant woordelijk zijn voor de bouw van het waterkrachtstation te Koeibysjef. dat het grootste ter wereld wordt genoemd. Sowjet-vliegtuig bij Wenen neergestort: geen overlevenden WENEN. Een twee motorige Sowjet-bommenwerper is Vrijdag tijdens een patrouillevlucht neer gestort in de Russische zone 20 mijl ten Oosten van Wenen. Alle inzittenden van het vliegtuig zijn volgens de Oostenrijkse politie om het leven gekomen. (Advertentie l. M.) Baas of... knecht. KAMERLID VAN RIJCKEVORSEL: (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Terwijl een nota van minister Donker aan de Tweede Kamer over het verschoningsrecht Is aangekondigd de minister heeft zich een tegenstander van de invoering verklaard heeft het Tweede Kamerlid Van Rijckevorsel (KVP) een bijzondere ontdekking gedaan. In een brief aan de minister deelt dit Kamerlid, dat in een motie aangedron gen heeft op wettelijke regeling van het verschoningsrecht, mede. dat dit recht, bij nader onderzoek, reeds blijkt te bestaan krachtens de Enquête wet van 5 Augustus 1850. De artikelen van deze wet betrek king hebbend op dit verschonings recht luiden aldus: „Art. 18. Niemand kan genood zaakt worden als getuige of deskun dige de geheimen van eenig hand werk. bedrijf ot nering bloot te leg gen. die door hem of de zijnen wor den uitgeoefend, noch andere soort gelijke bijzondere belangen te open baren. Art 19. Zij. die uit hoofde van hunnen stand, beroep of wettige be trekking tot geheimhouding verpligt zijn, kunnen zich verschoonen getui genis af le leggen, doch alleen en bij uitsluiting nopens hetgeen waarvan de wetenschap aan hen 'Is zoodanig is toevertrouwd". Waar de journalist eigenlijk reeds sinds meer dan honderd jaar krach tens artikel 18. der Enquêtewet het recht heeft, zijn bron van inlichtin gen tegenover de Volksvertegen woordiging zelve te verzwijgen, is niet in te zien. waarom hij dat recht der vaderen van 1850 hem heeft doen besluiten zijn tot dusverre tegenover het verschoningsrecht der journalis ten ingenomen standpunt te herzien en de gevraagde wettelijke voorzie ning op bovenstaande of op andere wijze te bevorderen. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Dc minister van Justitie heeft beslist, dat uitleiding van de Indonesiërs Raden Mas Sunito en Go Gicn Tjwan. die zijn gearresteerd wegens ongewenste politieke activiteit in ons land. moet ie ZICH. WddlUllI HIJ U<11 - i behoren te krijgen tegenover worden uitgesteld. De eerste sneeuw is nog maar net gevallen of daar gaan ze al op hun sleetjes. Op het befaam de „Kopje van Bloemendaal"dc ideale baan om te sleeen, bleven de kinderen tot het donker werd spelen. dc rechterlijke macht, aldus mr Van Rijckevorsel. Mr Van Rijckevorsel besluit zijn brief aan de minister met de mede deling dat hij de beraadslaging over de door hem voorgestelde motie niet uit de weg wil gaan, maar dat hij niet zal aarzelen de motie in te trek ken indien de minister te kennen geeft, dat de herontdekte wijsheid Emballageloods van veiling afgebrand HOORN. In een emballage- loods van een veiling te Zwaag heeft Vrijdagavond een ernstige brand gewoed. De brand werd om half negen ontdekt en met zestien stralen bestreden door do brand weer van Zwaag, Hoorn en Blok ker. Om tien uur was de brand af gelopen. De helft van de loods. 50.000 manden en tienduizenden kis ten gingen verloren. Volgens een voorlopige schatting bedraagt de schade 125.000 gulden. De gehele schade wordt door verzekering ge dekt. Men vermoedt, dat de brand is gesticht. Dit vermoeden is gegrond op het feit, dat ook vorige week brand in hetzelfde veilingcomplex is uitgebroken Toen werd in de veilinghal een schade van 5.000 gul den aangericht. Aanvankelijk lag het in de be doeling. dat de twee Indonesiërs aan boord van de „Willem Ruys" zouden worden gezet Op het laatste ogenblik is het bevel gekomen, hen voorlopig vast te houden. Naar de redenen daarvan kan men slechts gissen, omdat de regering op weinig elegante wijze nadere mededelingen weigert, hoewel zij dat niet officieel zegt. Buitenlandse Zaken verklaar de. dat vragen over deze kwestie zouden worden beantwoord door het ministerie van Justitie. Justitie zei dat vragen tóch door Buiten landse Zaken zouden worden beant woord. Buitenlandse Zaken echter herhaalde dat Justitie de inlichtin gen zou verstrekken Justitie bleef naar Buitenlandse Zaken verwijzen. Intussen staat wel vast. dat de minister van Justitie, zowel met het oog op vragen van Indonesi sche zijde, als met het oog op de komende Communistische interpel latie in de Kamer besloten heeft geen voldongen feiten te stellen. ,De Ommelanden' eist schadevergoeding van f25.000 van dagblad GRONINGEN. De directie van „De Ommelanden" heeft bij de Ar rondissementsrechtbank een eis tot schadevergoeding ingediend tegen het dagblad „Het Vrije Volk" voor een bearag van 25.000. Dit dagblad publiceerde enkele dagen geleden een bericht, waarin werd gezegd, dat „De Ommelanden" room naar België zou hebben gesmokkeld. Directeur van de „Ommelanden" krijgt boeten GRONINGEN. De directeur van „De Ommelanden" is Vrijdag door de kantonrechter veroordeeld tot een boete van tweemaal 6.De eerste boete werd gegeven voor het inrijden op een voor de fabriek postende staker, de tweede voor het niet tijdig laten verlengen van zijn rijbewijs. Dit kwam aan het licht, toen hij voor het eerste feit een procesverbaal kreeg. (Advertentie l.M.) O «alt '8 morgens „kiplekker" alt bed spriagen. Elke dag moet uw lever een Uter gal Ui uw Ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet. het bederft U raakt verstopt wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLET.TES om die liter gaJ op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doeD stromen. Eist Carter's Leverpilletje*. Toestand zuster Kenny is zeer kritiek BRISBANE De toestand van zuster Elizabeth Kenny, die zich een wereldfaam heeft verworven door haar werk op het gebied van de bestrijding der gevolgen van kinderverlamming, is zeer kritiek. Zij lijdt aan een hartziekte en her- sentrombose en wordt verpleegd in haar woning te Toowoomba bij Brisbane in Australië. Er is een speciaal geneesmiddel per vlieg tuig onderweg. Overtuiging op Londense conferentie: met beperkingen alleen komt men er niet (Vervolg van de voorpag.) de verkiezingsstrijd. De grote partij en werden gedwongen zich tegen deze Duitse oproep uit te spreken en dat konden zij alleen maar doen door. zij het ook met zekere reserve de huidige status te verdedigen Dit heeft de situatie verward gemaakt Aan de ene kant blijven katholieken en socialisten volhouden, dat de ver kiezingen slechts een krachtmeting tussen hen onderling zijn Aan de an dere kant roepen zij de kiezers op om door een sterke deelneming aan de verkiezingen blijk te geven van hun positieve instelling ten opzichte van de huidige situatie en in ieder geval van hun afkeer van het „Heim ins Reich". Naast genoemde vier partijen zijn er dan nog de verboden pro-Duitse partijen. De „Demokratiscne Partei Saar" van Becker.-de „Saar-C.D.U." (Christ Democr. Uniet van dr Ney, de „Deutsch Sozialdemokratische Partei" van*Conrad. Alle drie roe pen deze roepen op tot het niet deel nemen aan de verkiezingen of het af geven van ongeldige stemmen. Zij doen dat via illegaal verspreide vlug schriften. persoonlijke propaganda en dergelijke middelen. Zij hebben de volle steun van officiële en officieuze Duitse instanties. Prognoses inzake de uitslag, met name inzake de verhouding tussen op de bestaande cn toegelaten partijen uit te brengen stemmen en het aantal sttfm-onthoudingen of ongeldige stemmen zijn er hier te over. Vol staan zij met te vermelden, dat de schattingen zeer ver uiteenlopen, maar dat het gemiddelde voor de pro-Duitse stemmen zo tussen de 25 en 30 procent ligt. Bij voorbaat mag ik misschien nog op een ding wijzen. Na de verkiezin gen zal ongetwijfeld een ïntcrpreta- tie-oorlog losbarsten. Niet te bestrij den zal zijn. dat opzettelijk als on geldig uitgebrachte stemmen pro- Duitse stemmen zijn. Maar anders ligt het met de onthoudingen van Duitse kant zal men ook die voor zich willen opeisen. Ten onrechte dunkt mij. want er heerst hier bii een groot aantal mensen het gevoel van: „Ik wil er niets mee te maken hebben, ze zoeken het maar uit". Wie zo denkt, zal niet ter stembus gaan. maar zijn houding kan allerminst ge ïnterpreteerd worden als de wens om het Saargebied weer bij Duitsland aan te sluiten. (Advertentie I. M.) (Van onze correspondent) LONDEN. De economische con ferentie van het Gemenebest is gis teren onder presidium van Eden aan het werk getogen. Men kwam als commissie bijeen, en wel als de commissie die zich speciaal met „fi nanciën en handel" bezig zal houden. De andere commissie, die nog niet bijeen is geweest (en waar overigens de zelfde delegatieleden inzitten) zal „ontwikkeling cn gocderenpoli- tiek" tot haar onderwerp hebben. De kanselier van de Engelse schat kist, Butler, sprak het eerste en gaf een overzicht van de Britse economi sche politiek sinds de laatste Geme nebest-conferentie in Januari. De meeste hoofden van de andere dele gaties volgden zijn voorbeeld en. ge lijk de officiële zegsman na afloop verklaarde, „hun redevoeringen wa ren meest van algemene aard". Het geen men niet bepaald een verras sende onthulling mag noemen. Deze algemene discussie zal Maan dag worden voortgezet. Het heet, dat men over het algemeen voldaan was over de resultaten van de in Januari genomen beslissingen, doch dat men anderzijds er eveneens van overtuigd was. dat men er met beperkende maatregelen niet Kwam en dat het Gemenebest positieve maatregelen moet nemen om töï~economische ex pansie te geraken. De enige andere snipper „nieuws" als men aan deze zoete algemeenhe- Leraren zoeken woning Demonstratie van HBS -ers op het Arnhems stadhuis ARNHEM Zonder medeweten van de directeur of van de leraren hebben de leerlingen van de vijfde klasse C van de Lorenz-HBS Vrij dagmorgen op het stadhuis gede monstreerd. De leerlingen wilden oo deze wijze het verzoek ondersteu nen voor toekenning van een wo ning aan twee hunner leraren, die in September uit Dordrecht naar Arnhem zijn gekomen en die tot dusver nog geen huis werd toege wezen. De gemeente zegde toe. dat zoveel mogelijk de huisvesting van beide leraren zou worden bespoedigd. Tenslotte werd een adres aan de wethouder van huisvesting overhan digd. den die erenaam wil geven die via de discrete tong van de officiële zegsman door al die gecapitonneerde deuren uit mocht lekken, was dat men het er over eens was. dat het pond sterling tot een krachtig devies moest worden gemaakt en in die toestand gehandhaafd diende te wor den. Het algemeen gevoelen hierover was. volgens de zegsman, door een gedelegeerde treffend uitgedrukt, toen hij zeide dat men niet toe kon staan dat het pond zonk. en dat „men daarom het moest leren zwemmen". Vliegtuigongeluk in Amerika: 36 doden Wrak vermiste Globemaster bij Alaska gevonden TACOMA (Washington). Een Amerikaans ,C-54'-miIitair transport vliegtuig is bü een landingspoging in zware mist, waarbij klaarblijke lijk een boom is geraakt, veronge lukt. Van de 39 inzittenden zijn er 36, waaronder vier zuigelingen, om het leven gekomen. Het ongeluk ge schiedde in de omgeving van Ta- coma. Het wrak van de Amerikaanse C-124 „Globemaster", die sinds Zondag met 52 personen aan boord vermist werd. is door een piloot van een der vliegtuigen, die al de hele week naar het verongelukte vlieg tuig zoeken, gevonden Men landde later met een klein vliegtuig naast het wrak cn ontdekte geen teken van leven meer. Het vliegtuig is on geveer 90 km ten Oosten van Ancho rage neergestort Het ligt op 2400 meter hoogte op de gletscher van de Gannettberg. Slechts vijf gevallen van kinderverlamming DEN HAAG. Over de week van 16 tot en met 22 November j.l. werden vijf gevallen van kinder verlamming aangegeven, als volgt verdeeld over de provincies: Gel derland twee 'één te Apeldoorn en één te Doesburg. Noord-Holland één (te Amsterdam), Zuid-Holland één (te Nieuwerkerk), Limburg één (te Horn). Er moeten meer tvaarborgen komen voor veiligheid opvarenden op passagiersboten (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Op 21 Augustus j.l. Is het passagiersmotorschip „De Kaag" tegen de geopende wipbrug te Woubrugge gevaren, waardoor het metalen zonnedek is losgeraakt. Verschillende passagiers werden daarbij vrü ernstig gewond en velen sprongen van schrik in het water. ZU kon den allen worden gered. ffONN lijkt op zo'n vierjarig kind- koninkje, dat liever met de blokkendoos was blijven spelen. Het torst lijdzaam de waardigheid van een Bundeshauptstaat, maar is te klein om er plezier aan te be leven De gepensionncerde gene raals, wier familierheumatiek hier vroeger de toon aangaf, zijn mop perend, verdrongen door de ecla tante bereddering van een héél re geringsapparaat. met een parlement dat de tekenacademie dc straat op dreef en een corps diplomatique, dat rich in ledige uren verveelt en elke aannemelijke kroeg zelf eerst even bouwen moet. Want wie in Parijs bepaald snert wil blijven» eten. stelt rich aan, maar hier is het een deugd, niet te milieu op gaan in Multi's Nudcln vandaar al die uit de grond gestampte, ge allieerde eet- en drinkhallen. De Amerikanen hebben een heel eigen gheito opgetrokken een ho rizontaal gevallen wolkenkrabber op palen, bieder gevolgd door een van die beeldige zuilenkerkjes zo als ze tegen Kerstmis altijd buiten op de Saturday Evening Post. staan. In een pas uit het cellofaan ge- wikkcld dorp, bewonen een paar honderd Jack's en Jimmy's, met bij passende kivetsbaarheden. precies eendere flatjes, waar ze na vol brachte dagtaak naast uniforme ra dio's cn onder dezelfde schemer lampen een boek zitten tc lezen. Maar zolang die boeken verschillen Is er hooo. De Duitsers trekken bij dit alles de zuinige „re hebben 't maar goed"-mondjes. die u zich nog mei van uzèlf herinnert en ze reageren ook verder naar de aard van het beestje, door de huurprijs van een kamer tohet vijfvoudige op te drijven. Wie hier als vreemdeling komt en blijven moet. heeft een aantal stadia te doorlopen eer zijn ziektebeeld voltooid is. Aangenomen dz* men humaan arriveert, besteedt rrjn de eerste dagen toch aan het infernale tijdverdrijf, iedere voor bijganger een petje op te zetten. De bloemenman is dc als haveloze burger vermomde Feldwebel, die u gelastte het anti-Duitse strookje in de Leiósestraat van een minkelrult te krabben, de glazenwasser heeft maar een groene klep nodig om weer snauwerig uw Ausweis te verlangen, en dc juffrouw in de Kon- ditorei, die u voortdurend met veel te pompeuze slagroomvunten wil opzadelen loopt, met een hoedje op door je riel om. als muis. meer de eigendommen te iatten van mensen die door dr S.D. zijn gegrepen. Ja snaar mij uw ncwondc Casi- mir-blik. ik ben óók maar een mens. „Het slijt wel," zeggen mijn Hol landse vrienden, dm ik hier aan 't opzoeken ben „Dat hebben w\j aan 't begin óok gehad." Als het gesleten is. komt barri cade nummer 2. Men krijgt con tact. Dat verloovt zó: „Ach, Sie smd Hollander? Ja. ja. schövs Land Dan gaan ze je vertellen dat ze er geweest zijn, als noem mr een volk met tact soldaat in '42 of '43. Goeie tijd gehad. Aardige men sen. die Hollanders Veel vrienden gemaakt Kennen Sie vleileicht En dan noemen ze je de een of andere opnercollaboratcur in Gor- kum of Wemeldtnoe. die nu wel weer hoog te paard zal zitten. Dat men zmh Ie dien aanzien nerpens roei illusies maken moet, kunt u hier lezen in Dusseldorf. een stad vol puin en dure overhemdenwin- ket-s. waar het toneel bijvoorbeeld weer onbedreiad mordt beheerst door Gustav Griindgens. Over het verraad van deze bijzonder gema niëreerde theater-heer, die in Hit- Iers dagen zrin links" verleden wel érg verrat schreef Klaus Mann in de emigrati" een felle roman, waarvoor het nieuwe Duitsland nooit een uitgever vinden kon. Manv maakte een eind aan rijn le ven. Griindgens sneelt. compleet met „Ausiges laehe ln". een stuk van Corteau Ik ben maar niet gegaan. Maar ik heb een praatje ge maakt met een krantenventer voor de deur HollanderJa. tk was i" 40 met de infanterie in Rotterdam. Dumme Saehe we hadden de stad allang in handen, maar die ra re lui van d" luchfmacht gooiden 'm tórh vlat. Zijn nog 'n hoon Duit se soldaten bij kaoutt geaaan Hij kijkt me kort aedann aan. Ach. ach, mat ben ik hier pas. KRONKEL Gewond bij verzet tegen arrestatie HOORN. In dc buurtschap Blokdijk, gemeente Blokker, kwa men twee wachtmeesters dc 47-ja- nge tuinder K V. arresteren, die de hem voor een economisch delict opgelegde boete subsidiair hech tenis niet had betaald. V. deed een aanval op de politiemannen met een groot mes, waarop een hunner hem in de kaak schoot. Na een tweede schot trok V zich .terug en grendelde de deur. Een half uur later gaf hij zich over. Nadat V. in het ziekenhuis alhier was onder zocht. is hij naar Utrecht vervoerd om te worden geopereerd. Bij het onderzoek, dat door de commissie Binnenvaartrampenwet is ingesteld, bleek, dat met te grote snelheid gevaren is. De stuurman zei, dat die drie a vier km geweest is. doch zowel uit de verklaringen der politie als uit de omvang der aan gerichte schade blijkt, dat de snel heid minstens dubbel zo hoog moet zijn geweest. Waarschijnlijk is „De Kaag" wat uit de koers geraakt omdat de aan dacht van de stuurman is afgeleid door een jachtje. De stuurman heeft verklaard, dat hij er geen erg in heeft gehad, dat hij verkeerd voor de brug kwam. Hij erkent wel, dat het ongeluk is ge beurd door zijn misrekening of door dat hij was afgeleid. De commissie is van oordeel dat de kapitein nalatig is geweest in de vervuiling van de plichten, die op een kapitein rusten Hij behoort zelf het roer te hanteren, wanneer de navigatie meer dan gewone oplet tendheid vordert. Bovendien is hij. toen de aanvaring dreigde, zijn hoofd kwijt geraakt. Na gelaten is b.v. om de motor af te zet ten of de schroef uit te schakelen. Dit bewijst, dat hij niet in alle op zichten geschikt is om als kapitein dienst te doen. De commissie heeft reeds vroeger als haar oordeel uitgesproken, dat de overheid goed zou doen op passa giersvaartuigen alleen als kapitein toe te laten personen, die door het slagen voor een examen bewijs heb ben gegeven zich te hebben willen bekwamen, terwijl zij bovendien psychotechnisch onderzocht moeten worden of zij voor deze functie wel geschikt zijn. r' Liliane Haime is verkoopstertje in een groot Parijs warenhuis. Maar voor één dag was ze „Koningin van de Catherinetles 1952" een titel die haar werd verleend aan het eind van het feest, dat in heel Frankrijk wordt gevierd ter ere van Sinte Catherina. De jury bestond uit ar- tisten en die hebben, zoals bekend, oog voor schoonheid. 0 Sint Nicolaas is een plaats in België. Daar komen op 4 December el/ Ne derlandse burgemeesters uit •„Smt"-jze- mecntc-n bijeen Die gemeenten zijn: Sint Laurens. Sint Annaland, Sint Gcer- truid. Sint Janstcen. Sint Maarten. Sint Maartensdijk, Sint Michels Gestel, Sint Odelienburg. Sint Oedenrode. Sint Pan- cras en Sint Philipsland. Eén van de burgemeesters komt als Sint naar Sint Nicolaas. WIJ Nederlanders springen zo slordig om met ons natuurschoon dat de AN WB een actie gaat beginnen, waarvoor deze Bond een slagzin-prijsvraag heeft uitgeschreven. Zo in de trant van dc beroemde i beter: beruchte) „schillen en dc dozen". Maar dan anders natuur lijk. Een Zuid-Afrikaans negeropperhoofd heeft een grote hoeveelheid blondeer- mlddel in Duitsland besteld voor dc ha ren van zijn vijftig vrouwen. Picasso heeft een nieuwe vredesduif ontworpen voor het communistische vredescongres in Wenen Het is een ge wone dikke duif die met gespreide vleu gels vliegt. De olijftak die Picasso's vo rige vredesduif in de bek had is er nu niet bij. Een Oostduits blad drukte een Alba nese zin af ter gelegenheid van de acht ste verjaardag van de bevrijding van Albanië. Het communistische blad had de vertaling er bij gegeven: „Het Alba nese volk dankt de grote Stalin voor zijn bevrijding' Maar een Berlijnse professor ontdekte dat de vertaling luidde. „Het Albanese volk zal zich van de Stalinistische slavernij bevrijden'' Anti-communisten hebben de zin blijk baar de krant binnengesmokkeld.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3