DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Fel oproer in Casablanca eist vijftig doden Dreunende echo van onrust in Tunesië Langzame stijging van temperatuur N.S.-dienstregeling liep wat stroef tengevolge van de mist Haags wethouder lichtte raad niet voldoende in Nieuwe zuiveringsgolf in T sjecho-Slowakije BOLSWARD DELFT EN Israel kiest Ben Zvi tot president Na vragen van raadsleden ontslag genomen Man bekent moord na zes jaar Grillig mistgordijn over Londen Naguib wijzigt zijn regering Oostduitse minister ontslagen 12e Jaargang, 110. 290 Dinsdas 9 December 1952 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie -4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TI. DE BOORDER JERUZALEM. Isaac Ben Zvi is Maandag gekozen tot tweede president van de staat Israel. Hij is 68 jaar, lid van de socialistische Mapai-partij en van Russische afkomst. Gedu rende zeventien jaar is hij voorzitter van de nationale raad van Palestijnse Joden ge weest, die verantwoordelijk was voor het plaatselijk be stuur van de Joodse gemeen schappen tijdens het Britse mandaat van Palestina. Ben Zvi was door de Mapai. de grootste partij in de Israëlische volksvertegenwoordiging, voorge dragen als opvolger van de verleden maand overleden Chaim Weizmann. Bij de derde stemming in de „Knes- seth", de volksvertegenwoordiging, werd hij gekozen. Hij kreeg 62 stem men. Andere candidaten voor het presidentschap waren Rabbijn Mor- decai Nurock, minister van PTT en leider van de religieuze Mizrahi- partij, en Itzhak Greenbaum, candi- daat van de pro-communistische verenigde arbeiderspartij. Woensdag zal de nieuwe president worden be edigd. Wéér twee geheime zenders opgespoord (Van onze correspondent! VRIEZENVEEN. De politie is er in samenwerking met P.TT.- ambtenaren in geslaagd twee geheime zenders, „De Schwarz- wald" en „De Pelikaan" op te spo- (Van onze reisredacteur) PARIJS. De gebeurtenissen in Tunis hebben een dreunende echo in Marokko gevonden. Zondag en Maandag is dc Arabi sche arbeidersbevolking uit haar huizen getrokken naar de Europese wijken om te pogen er de straat te veroveren. Fransen werden aangevallen, auto's vernield, politiehuizen belegerd, menigten gevormd en door de politie teruggeworpen en ten slotte werden 2000 arbeiders in het gebouw van de Marokkaan se vakbond door de politie omsingeld, terwijl Franse troepen de stad bezetten, in de straten patrouilleerden met tanks en vlieg tuigen over de daken snorden om opstandige groepen, die zich zouden gaan vormen, onmiddellijk te kunnen rapporteren. Er zijn tot nu toe vijftig doden te betreuren zeven Fransen, me rendeels afschuwelijk afgeslacht, drie soldaten, veertig demon stranten. De onlusten lijken als twee drup- pels water op die van November 1951. Maar er schijnt ccn nog gro tere kracht dit keer achter te zit ten. Twee maal werden manifestan ten terug geworpen: de eerste keer door de Maknazi's, soldaten die of ficieel tot de wacht van de sultan behoren, maar waarover de resi dent beschikt op ogenblikken van crisis. Doch de stoeten vormden zich telkens opnieuw. Tot nu toe zijn ook nog twee kleine bomaan slagen gepleegd op winkels van een Fransman en van een Arabier, die door de Istiqlal. de nationalis tische beweging, als collaborateur wordt beschouwd. Er zijn honderden arrestaties ver richt. Een der eerst gearresteerden is Taieb. de energieke leider van de vakcentrale, tevens fel nationa list en voorman van de Istiqlal in ieder opzicht de Marokkaanse tegenhanger van Ferhat Hasjed. De vakbeweging had een algemene staking uitgeroepen, ten einde so lidariteit te betuigen mot de ge troffen Tunesische vakbeweging. In Casablanca is het parool voor meer dan 80 procent uitgevoerd De ha ven, de openbare werken en het bouwbedrijf lagen stil. PERS OPENBAARDE BELEIDSFOUT (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De Haagse wethouder van Openbare Werken, drs C. van Luttervelt (VVD), heeft in de raadsvergadering van Maandag als zodanig ontslag genomen, nadat scherpe critiek op zün beleid was uitgesproken. Toen de raad op 10 Maart j.l. het besluit nam tot stichting van een inrich ting voor rioolwaterzuivering, wist dit college, evenals de overige leden van B. en W. niet beter, of het Hoogheemraadschap „Delfland" had zich hiermede verenigd. Dit was niet het geval en de wethouder heeft dit verzwegen. Door publicaties van het Haagsch Dagblad is dit aan het licht geko men, waarbij tevens bleek, dat de raad een besluit had genomen, het welk niet uitvoerbaar was. De he ren Schürman (KVP) en Smitskamp (AR), die de wethouder Maandag middag interpelleerden, legden er sterk de nadruk op, dat de raad van alles onkundig zou zijn gebleven, indien het bewuste blad de ware toedracht niet had geopenbaard. Uit het antwoord van de wethou der bleek, dat hij de weigering van Delfland, die 10 Maart vór de raads vergadering te zijner kentfis kwam, als van formede aard had be schouwd. Tevens kwam aan de dag, dat alle besprekingen met het Rijks- Instituut voor de Zuivering van Af valwater en met Delfland gevoerd waren door technische ambtenaren. Achteraf betreurde de wethouder dit. Het was beter als zij geschied waren op bestuursniveau. Namens de rest van het college van B. en W. legde de burgemeester de verklaring af, dat zij van alles, .wat zich had afgespeeld, niet op de hoogte waren gebracht en op 10 Maart overtuigd waren, dat overeen stemming met Delfland verkregen was. Ten slotte trok de wethouder uit de critiek en de verklaring van de burgemeester de voor de hand liggende conclusie en nam zijn ont slag. Dood van 12-jarig meisje opgehelderd ZWOLLE Op 6 October 1946 werd in de buurtschap Berkum te Zwollerkerspel de twaalfjarige Hen- ny Koezen aan de oever van de Overijselse Vecht gevonden met hel hoofd in het water. Hoewel sporen van geweld aan de hals van het kind werden gevonden, kon het raadsel van haar blijkbaar geweld dadige dood niet opgelost worden. Thans heeft de 33-jarige Zwollenaar J. S. bekend, dat bet meisje door zijn toedoen destijds het leven heeft verloren. Destijds reeds werd J. S. verdacht van het misdrijf, aangehouden. Dc man ontkende. Wegens gebrek aan bewijs moest hu na vijf dagen vrij gelaten worden. Toevallig werd een maand geleden J. S weer aangehou den omdat hij als depothouder van een Tilburgse textielfabriek f 18.000 zou hebben verduisterd. J S. werd door de politic nog eens danig aan de tand gevoeld inzake het drama van het najaar 1946. En ditmaal legde hij een bekentenis af. (Van onze correspondent) LONDEN. De mist die. althans in West-Londen gisteren omtrent het middaguur was opgeklaard, rolde tegen het donker worden van uit Oost-Londen en Essex weer over de huizenzee terug, zodat de reis van werk naar huis voor tal lozen lang, onplezierig en oncom fortabel was. Het nieuwe mistgordijn was zo haastig en daardoor zo grillig ge legd, dat men bij de ene bushalte vrij redelijk kon zien. terwijl er oij de andere al weer een ondoor dringbare klamme grij'ze muur was. Rond Piccadilly Circus en Re gent Street ging het verkeer met vrijwel normale snelheid, maar in Fleet Street en meer naar het Oos ten en het Noorden liep het hele maal vast Sadler's Wells moest ,,La Traviata" na de eerste acte staken en 's avonds was Londen weer uitgestorven. Een ondernemend reiziger liet zich niet afschrikken. Hij nam een taxi voor zijn bagage en wandelde zelf trots voor zijn voertuig uit De gebeurtenissen in Tunis zijn ongetwijfeld de aanleiding geweest tot die in Casablanca. Maar de om vang van de demonstraties bewijst, dat in Marokko reeds geruime tijd explosieve stof was verzameld Het is duidelijk, dat de Marokkaanse massa, opgewonden door het trage verloop van de discussie in de Ver. Naties, zijn wil heeft willen tonen. De resident-generaal, dc* heer Guillaume, heeft een verklaring afgelegd, waarvan de termen nu langzamerhand wel versleten ge acht mogen worden. Hij vertrouw de op het gezond verstand van de bevolking, die, meende hij. deze manifestaties evenzeer verafschuwt als hij zelf dat doet De „ware schuldigen" zullen gezocht, gevon den en gestraft worden, voegde hij er nog aan toe. In Tunis is het inmiddels kalm geblevqn. De algemene staking is een dag voortgezet. Uiterlijk tonen de straten het normale beeld, maar men krijgt een indruk van de wer kelijke sfeer 's avonds na acht uur, als de avondklok is begonnen Geen Fransman waagt zich meer buiten de deur en als men aanbelt wordt niet open gedaan. De angst voor bomaanslagen is te groot. De justitie heeft de schaarse ge tuigen van de moordaanslag oo Ferhat Hasjed langdurig verhoord Resultaten zijn nog niet bekend Inmiddels is gisterochtend voor de eerste maal het doodvonnis vol trokken aan Tunesiërs, die voor aanslagen gearresteerd waren. Drie van hen zijn gefusilleerd. Het mo ment schijnt nauwelijks tactvol ge kozen. Dronken diplomaat voerde geheime documenten mee WASHINGTON. De 44-jarige Amerikaanse diplomaat Kohier bleék Zaterdag toen hij na tegen een boom te zyn opgereden, gearresteerd werd wegens openbare dronkenschap, twee geheime documenten bij zich te heb ben. De documenten behelsden een studie van de politieke situatie in Marokko en Tunesië Het Departe ment van Buitenlandse Zaken heeft nog niet besloten welke disciplinaire maatregelen het zal nemen. Kohier was vroeger directeur van de ..Voice of America". Thans maakt hij deel uit van Achesons politieke studie raad. „Zwarte Zee" bracht moeilijke berging tot goed einde (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. De „Zwarte Zee", onder commando van gezag voerder Teun Vet. heeft een bijzon der mooie berging tot een goed ein de gebracht. Een berging, waarbij een prima zeemanschap en vakken nis van de Nederlandse sleepboot bemanning weer een grote, zo niet overwegende rol heeft gespeeld. De „Zwarte Zee" is Maandag morgen nl. de haven van Southamp- on binnengelopen met het schroef- loze Yoegoslavische stoomschip „Banya" op sleeptouw, die zij op 1 December, midden op de Atlantische Oceaan, bij hooggaande zee heeft opgepikt. Ook gedurende de tocht naar Southampton weid meermalen melding gemaakt van een ruwe zee, doch de „Zwarte Zee" had de Yoe- goslaaf eenmaal te pakken en liet niet meer los. Vanmorgen is de „Zwarte Zee" van Southampton vertrokken en zal in de loop van Woensdagmiddag in Maassluis aankomen, indien ten minste de mist niet als spelbreker optreedt CAVRO. Generaal Mohammed Naguib. de Egyptische premier, heeft vanochtend vroeg zijn kabi net gereorganiseerd Mahmoed Faw- zi. thans ambassadeur in Engeland, is tot minister van Buitenlandse Zaken benoemd. Hij vervangt Ah med Farrag Tayeh, die ambassa deur in India wordt. Minister van Nationale Voorlich ting wordt dr Abbas Ammar, in plaats van Fathy Radwan. die ech ter minister van Staat zal blijven. Vóórts zijn 'nieuwe ministers voo; Landbouw. Bevoorrading. Handel en Gemeente- en Plattelandszaken benoemd. IN DELFT en Bolsward gaat men op 17 December ter stembus om zich uit te spreken vóór of tegen een verenigd Europa. In Delft voert men al een stevige „ver kiezingsactie". Aan dc leuning van een brug aan de Oude Delft iverd Maandag een spandoek be vestigd door de plaat zegt het al voorstanders van Europese Vice-premier Fierlinger en vijf oud-ministers zouden nieuwe slachtoffers zijn BF.LGRADO. Naar het officiële Zuid-Slavische persbureau „Tanjoeg" meldt, zijn de Tsjecho-Slowaakse vicc-premicr Fierlinger. v(jf oud-minis ters, en „vele anderen" in arrest gesteld bij een nieuwe golf van arrestaties in Tsjecho-Slowakije. De vijf oud-ministers zouden zün: Gregor (Buiten landse Handel), generaal Svoboda (Defensie). Kopriva (Politie), Erban (Arbeid) en Kliment (Zware Industrie). Volgens „Tanjoeg" waren de ge arresteerden vrienden van Slansky, de secretaris-generaal der Tsjecho- Slowaakse communistische partij, die vijf dagen geleden met tien an dere vroegere Tsjecho-slowaakse functionarissen werd terecht gesteld op beschuldiging van hoogverraad en spionnage. Fierlinger, de 61-jarige voormali ge leider van de Tsjecho-Slowaakse sociaal-democratischc partij en oud ambassadeur te Moskou, was pre mier van dc voorlopige Tsjecho- Slowaakse regering, die in het be gin van 1945 te Moskou werd ge vormd. In 1946 werd hij vice-pre mier in het kabinet Gottwald, de huidige president van Tsjecho-Slo- wakije. Hij bleef een belangrijke politieke rol spelen en bracht bij de communistische staatsgreep in Febr. 1948 de sociaal-democratische partij aan de zijde der communisten. f£i Gregor werd in Februari 1943 tot minister benoemd en was lid van de commissie, die zich bezig hield met dc zuivering van alle politieke partijen van „reactionnaire elemen ten". In Mei van het vorige jaar werd hij lid van het presidium van de Tsjecho-Slowaakse communisti sche partij. Generaal Svoboda was van 1945 tot 1950 partijloos minister van Defensie. In het laatstgenoemde jaar trad hij af en werd benoemd tot vice-premier. In September 1951 werd hij echter van deze post ont heven. In de oorlog commandeerde hij de Tsjecho-Slowaakse divisie in Rusland en verwierf in 1943 de orde van Lenin. Erban is ook een van de socialis ten, die na de staatsgreep naar het communisme overging. Veranlwoordelijk gesteld voor voedseltekort BERLIJN. Dc Oostduitse pre mier. Grotcwohl, heeft medege deeld, dat dc minister van Handel en Bevoorrading, dr Karl Hamann, van zijn functies ontheven is. „we gens het geven van onjuiste lei ding. die gevoerd heeft tot een ver mindering van dc margarinebevoor rading van dc Oosduitse bevolking". Haman behoort tot de liberaal-de mocraten. De staatssecretaris voor de voed sel- en genotmiddelenindustrie. Ru- dolf Albrecht (agrarische partij) is met „verlof" gezonden. Er zal een onderzoek in het ministerie inge steld worden. Grotewohl gaf toe, dat zich „tijde lijke moeilijkheden en vertragingen op het gebied van de voedselvoor ziening" voordoen. Het betreft voor al boter, margarine, vlees, aardap pelen, groenten en suiker. Dat de botervoorziening stokt wordt aan de „kapitalistische lan den" verweten. Deze immers, aldus Grotewohl, kwamen hun leverantie verplichtingen niet na. TIJGERTJE PET wordt gevoed met een Amerikaans preparaat. 6 weken geleden werd in Wasse naars Dierenpark een tijgertje ge boren, maar zijn moeder liet zich niets aan hem gelegen liggen. Daaromzochten zijn verzorgers een hond, maar die wilde het diertje niet voeden. Spoedig kreeg men bericht, dat er in Amerika een melkpoeder bestond, dat een prachtige vervanging van moeder melk bleek te zijn. En nu wordt „Pet", het tijgerjong, onder het wakend oog van zijn vriend, de chimpansee Kossy. door mevrouw Louwman met de fles gevoed. WAT VOOR WEER OP KOMST? DE BILT. Het K.N.M.I. deelt mede: het gebied met liogc barometerstanden, dat enkele da gen het weer in grote delen van West-Europa beheerste en verge zeld ging van veel mist, neemt nu in betekenis af en koerst naar het zuidoosten. Oceaandepressies beginnen zich langzaam over de Britse eilanden en het Noordzeegebied in oostelijke richting uit te breiden. Hierbij wordt zachtere lucht van Oceanische oor sprong in noordoostelijke richting ge transporteerd. Onder invloed van het opdringen van deze zachte lucht kwam in Engeland afgelopen nacht nog slecht op enkele plaatsen vorst voor Een regenzone veroorzaakte er bovendien op rverschillende plaat sen regen of motregen. Het is te verwachten, dat de invloed van de oceaandepressie zich komende 36 uur ook steeds meer over onze om geving zal uitbreiden. Dit zal tot gevolg hebben, dat de temperatuur een langzame stijging ondergaat, waarbij de vorst geleidelijk naar het Zuidoosten zal worden terugge drongen. In Limburg en oostelijk Noord-Brabant zal deze zich in ons land het langst nog weten te hand haven. Een frontensysteem van dc oceaandepressie, dat nu over Enge land nadert, zal later enige neer slag kunnen veroorzaken De wind zal daarbij wat aanwak keren uit richtingen tussen zuid en west. Aangezien op de oceaan nog meer depressies in aantocht zijn en de algemene luchtdrukverdeling niet duidt op een spoedige aanvoer van nieuwe koude luchtmassa's naar West-Europa kan de dooi. wanneer deze eenmaal is ingevallen, tenmin ste enkele dagen aanhouden. UTRECHT. Ook Maandag heeft de mist West-Europa in haar greep gevangen gehouden. In ons land was zü tegen de avond het sterkst. Vooral na het invallen van de duis ternis heeft de dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen „een beetje stroef gelopen", zoals men ons van dc zydc der N.S. mee deelde. Zowel een defect aan een wissel nabij Schiedam, juist op de split sing van de spoorlijnen naar Den Haag en Hoek van Holland om streeks zeven uur als de stagnatie op de lijn nabij Breda tengevolge van de treinbotsing van Maandag morgen droegen er niet toe bij de stagnatie in de treinenloop te ver minderen. Het verkeer per as van en naar het eiland Schouwen en Duiveland was bijna de gehele dag gestremd. De veerdiensten op de Zeeuwse stromen hadden met grote moeilijk heden te kampen. Ongewl op onbewaakte De trein, welke Maandag om 13.42 uur uit Roosendaal naar Rotterdam vertrok, kwam op een onbewaakte overweg tussen Zevenbergen en Lage Zwaluwe in botsing met een tweetal paarden De dieren werden meegevoerd achter een wagen, wel ke door een derde paard werd voortgetrokken Trekdier en wagen waren juist de overweg gepasseerd. De beide achterste paarden worden onmiddellijk gedood. De vertraging in de treinenloop was intussen opgelopen tot 50 mi nuten. Ook andere treinen kwamen door de aanrijding te laat op de plaats van bestemming. Zo kreeg de D-trein uit Parijs 40 minuten ach terstand. Voor de Nieuwe Waterweg lig gen momenteel tachtig a negentig schepen te wachten, die door de mist niet kunnen binnenlopen. De loodsboot uit Maassluis levert in de mist de lopdsen af. Gisteren zijn er het hele etmaal niet meer dan zeven schepen de Waterweg bin nengekomen Ook voor het Noord- zeekanaal, de Schelde, de Elbe, de Weser en het kanaal van Kiel is de scheepvaart vastgelopen. Op de Theems was de mist zo dicht, dat de Batavier de reis naar Londen niet kon voortzetten. Op de Rijn bij KrefeldUerdin- gen zijn Maandag in dikke mist een onbekend aantal Rijnaken met elkaar in botsing gekomen Men gelooft niet. dat er gewonden zijn. In Munster is Zondag een perso nentrein op een stilstaande loco motief gereden. Dertig personen werden gewond. Ten Westen van Osnabrueck in het district Bcnt- heim. is ccn rangeerlocomotief op een stilstaande personentrein gere den. Een zeventigjarige kwam om het leven, doordat hij met het hoofd tegen een deurknop werd ge slingerd. In Munster werd een straat gedurende geruime tijd ge blokkeerd,'doordat over een afstand van 100 meter acht auto's op el kaar botsten. Weersverwachting, geldig van Dinsdag avond tot Woensdag avond: Overwegend zwaar bewolkt, vooral aan vankelijk op vele plaatsen nog nevel of mist. Tijdelijk enige neerslag Zwakke tot matige en aan de kust af en toe vrij krach tige wind tussen Zuid en Zuid-West. Lang zame stijging van temperatuur, maar in het binnenland aan vankelijk nog lichte vorst. 10 Dec. Zon op 8 u 37 m. onder 16 u. 29 min. Maan op 0 u 55 m on- ler 12 u. 58 m. Zachter weer op komst HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Ma.temp Neersl Wind m/s Gisteren in 24 u Oslo Nevel Windstil - 2 C 1 mm Stockholm Licht bew N. 1 - 7 0 2 KopenhagerMotregcn W.Z.W. 3 3 0.3 Londen Mist Windstil 0 0 Amsterdam Mist Z 2 .4 0 Brussel Mist Windstil -2 0 Parijs Geh bew. Windstil 2 0 Bordeaux Onbew. Z O. 1 -5 0 Nice Onbew. N N.W. 5 6 0 Warschau Nevel W. 2 -2 0 Berlijn Sneeuw Windstil -2 o.l Frankfort Nevel Windstil -8 0 München Nevel ZO 1 -6 0 Zürlch Nevel O 2 -5 0 Wenen Geh. bew. Windstil -6 0 VOOR of tegen een verenigd Europa, ziedaar in feite de vraag, die de kiezers te Bols ward cn Delft op 17 December a.s. krijgen te beantwoorden. Uiteraard beslissen deze stemmingen niets; het betreft hier uitsluitend het polsen van de publieke mening in gemeen ten, welker bevolking een politieke opbouw vertoont, welke niet al te veel verschilt van die van heel Ne derland. Een soortgelijke raadpleging van het volk is al eerder geschied in sommige Duitse gemeenten, waarbij werkelijk verbluffende percentages voor een verenigd Europa uit de bus kwamen. Wij hopen van harte, dat de uit spraken van Bolsward en, Delft ook aan duidelijkheid niets te wensen zullen overlaten. Maar juist als over tuigde voorstanders van ccn verstan dige Europese integratie op federatie ve gTondslag willen wij de aandacht vestigen op de betrekkelijke waarde van dit soort stemmingen. Op het samentreffen van journalisten vorige zomer te Bcllagio vertelde professor Kogon haast terloops iets over een kiczcrsuitspraak in een Zuid-Duits grensstadje: zelfs de douane had voorgestemd, maar niet nadat haar was verzekerd dat de uit federatieve eenwording voortvloeiende voordelen een volledige schadeloosstelling van dc grensbeambten waarborgde. Nu weten wij zeer wel, dat men in Duitsland anders propaganda voert dan in ons land; maar een feit blijft, dat bij stemmingen van deze aard de meeste kiezers zich niet tc zeer in dc problemen plegen te verdiepen. De verantwoordelijkheid voor de verdere gang van zaken blijft toch bij ande ren. Onze democratie en trouwens die in geheel West-Europa is niet ge bouwd op volksuitspraken; zij berust op het stelsel van vertegenwoordi ging. De kiezers wijzen de mensen aan, die dc gemeenschappelijke be langen behartigen. Op dc gekozenen rust ook de taak, de Europese ge dachte verder tc verwerkelijken. De gezindheid van dc volksverte- ;e»woordigcrs staal in Nederland wel zo ton naastcbij vast. Dc Staatkundig- Gereformeerden zijn tegen iedere overdracht van souvereiniteit, de leden van dc Wclter-partij staan cr ook tamelijk afwijzend tegenover en de Communisten verzetten zich tegen alles wat naar Europese eenwording zweemt, omdat zij daarin ccn soort samenzwering tegen dc Sovjet-Unie zien. Dc andere Kamerleden zijn voor een verenigd Europa, waarhij de geestdrift van de een heel wat groter is dan die van do ander. In ieder geval is Nederland in staat en tol op zekere hoogte ook bereid, een tame lijk duidelijke Europese koers te varen. De tiitspraken van Bolsward en Delft kunnen ceu -lnnulans zijn en zo gezien zijn wij geneigd te zeggen: hoe overtuigender, hoe beter. Toch mag men zich op deze uit spraken niet verkijken. Men heeft in dertijd in dc Indonesische kwestie zich in Nederland vauk beroepen op dc mening van bet volk, die niet gun stig zou zijn ten opzichte van de revo- lutionnaircn; en men heeft ook wel hier cn daar kunnen lezen, dat het Friese volk niets zou voelen voor de opvatting van bepaalde lieden, die als „beethoofden" worden gekarakte riseerd. Dc waarheid is, dat bewegin gen, die vernieuwing en verandering wensen, veelal worden gedragen door zekere actieve volksdelen, die de rest dan meesleuren. Zo was het in de opstand legen Spanje, zo was het in Indonesië, zo is liet in Friesland en zo is liet ook in de strijd voor een ver enigd Europa. Noch ten gunste, noch ten ongunste, mag men zich al te zeer op het statische (d.w.z. verreweg het grootste) deel van het volk beroepen. Deze strijd is niet beslecht, wan neer Bolsward en Delft zich (wat wij hopen cn stellig verwachten) in grote meerderheid gunstig uitspreken. Deze strijd tegen traagheid, tegen zelf genoegzaamheid, tegen gebrek aan vertrouwen, komt nog. Een goede uit slag van dc stemming in de beide steden mag de ogen hiervoor niet doen sluiten. Federale eenwording betekent, dat diepgaande wijzigingen komen iu allerlei dingen waarmee wij zijn vergroeid en vertrouwd. Wc moe ten daartoe bereid zijn en bereidheid blijven wekken. De Kamerleden mo gen zich na 17 December niet ver beelden, dat de zaak voor elkaar is, dc verenigingen voor een verenigd Europa dienen er op bedacht te zijn, dat het pleit allesbehalve beslecht is. Het heeft o.i. zin, dit geluid tc moeten laten horen. Een gewaarschuwd man geldt voor twee. Auto vloog uit bocht tegen boom; twee inzittenden zeer zwaar gewond (Van onze correspondent) APELDOORN. Op de Deven- terstraat bij „De Tol" reed de auto, bestuurd door B. M. uit Amster dam, met zó grote snelheid door cle bocht, dat hij tegen een boom bot ste Twee inzittenden, de 22-jarige zoon van dc bestuurder D M en mej L. N- uit Deventer, werden zeer ernstig gewond naar het Juliana- ziekenhuis vervoerd.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1