DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Proefmobilisatie van de derde divisie in 1953 Amersfoortse woudreus naar Utrechts warenhuis Ook vorderingvan burger-auto 's Premier Grotewohl kondigt straffere wetten aan Bromfietsen veel duurder dan reizen per bus Onbehaaglijke spanning in onrustig Casablanca West-Duitse socialisten beschuldigen Adenauer AANVECHTBAAR RAPPORT Bij verkoop „Ommelanden5 moeten leden bijP assen 12e Jaargang, no. 293 Vrijdag 12 December 1952 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: T]. DE BOORDER ZO DICHT MOGELIJK BIJ DE WERKELIJKHEID Minister Staf deelde voorts mede. dat in de loop van 1953 twee batal jons mariniers zullen worden opge roepen voor herhalingsoefeningen, die echter niet in internationaal ver band worden gehouden. Vijf Ambonezen uit Vughts woonoord worden vervolgd (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. In het midden van het volgend jaar, vermoe delijk in de eerste tien dagen van Augustus, zal de gehele derde divisie, die binnenkort afzwaait, worden opgeroepen voor D£N BOSCH Van 3, jn het een herhalingsoefening, die volkomen het karakter van j Vughtse Ambonezen-woonoord aan een werkelijke mobilisatie zal hebben, zo heeft minister gehouden bewoners zullen sijf in i u ut u i_ i i handen der justitie gesteld worden, Staf meegedeeld. Met behulp van de telegrammen en verdacht van mishandeling, opruiing, andere oproepingssvstemen, die zouden worden gebruikt in tijd vernieling en het onbevoegd voor van nood, zal deze divisie op een bepaald uur worden opge- handen hebben Van wapens, munitie en springstoffen. De gezinnen van de roepen om zich overhaast naar de mobilisatie-centra te be- aangehouden Ambonezen, allen vol- geven. Daar zullen alle militairen van deze divisie worden gedirigeerd naar de magazijnen om hun wapens en de voor raden voor de divisie in ontvangst tè nemen. Vervolgens zal de divisie worden opgesteld en worden gedirigeerd naar een oorlogsbestemming. Het is niet uitgesloten, dat deze oorlogsbestemming ergens in Duits land zal liggen Dit zal niet de wer kelijke oorlogsbestemming van de derde divisie zijn, maar een die voor dit speciale doel dienst doet. Het is de bedoeling, dat deze gehele herha lingsoefening voor de derde divisie, die meer als een mobilisatie-oefening maanden van het jaar zullen moeten opkomen, om te worden geoefend met het nieuwe Amerikaanse mate rieel, en om te worden ingedeeld als legerkorpstroepen. De Zeven-De- cember-divisie zal geheel ophouden te bestaan, en worden gesplitst in een aantal legerkorpstroepen, die zullen worden gehecht aan de vierde divi moet worden beschouwd, ongeveei sie De vierde divisie zelf zal aan het tien dagen in beslag zal nemen. Of ficiëren en onderofficieren zullen op hetzelfde tijdstip worden opgeroepen als de soldaten. In alles zal worden gestreefd naar een zo nauwkeurig mogelijke benadering van de toe stand, zoals die zich in geval van nood zou voordoen. In het hoofdkwartier van generaal Ridgway bestaat grote belangstelling voor deze oefening, omdat men daar nu wel eens wil zien. of dit Neder landse mobilisatiesysteem nu inder daad in het korte tijdsbestek werkt, als van Nederlandse zijde altijd is be toogd. De Nederlandse autoriteiten zijn op deze oefening gebrand om de Nato-officier nu eens daadwerke lijk te kunnen bewijzcn.dat het zo werkelijk kan. Er zal moeten blijken, in welk tijdsbestek een hele divisie die van daag nog uit particulieren bestaat, naar een frontsector kan worden ge dirigeerd volgens het systeem, door Nederland altijd met klem verdedigd tegen de bedenkingen van vrijwel alle bondgenootschappelijke deskun digen. Ook in ander opzicht zal de einde van het jaar (zonder de leger korpstroepen) deelnemen aan de ge allieerde manoeuvres, die weer in September zullen worden gehouden. Vrijheidsstraf voor onverantwoordelijk automobilist AMSTERDAM Het Amsterdams gerechtshof heeft. de 48-jarige reclame-adviseur L. \V. C. M K. uit Amsterdam wegens het berij den van zijn auto onder zodanige in vloed van sterke drank, dat hij niet gelingen van de Crams (commissie rechtspositie Ambonese militairen en schepelingen), zijn naar een an der woonoord overgebracht. Voor het gedeelte van het woonoord, waar de aanhangers van de Crams verblijven, is een uitgaansverbod ingesteld. Enkele honderden Ambonezen, die aangesloten zijn bij de Crams heb ben zich opgegeven als lid van de Nederlandse Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mobilisatiekruis. welke hen als zodanig heeft geaccep teerd. Russen sturen een voedselpakket voor dr Linse terug BERLIJN. De Russische auto riteiten in Berlijn hebben Donder dag een Amerikaans levensmidde lenpakket voor dr. Linse terugge stuurd met de aantekening „adres sering onjuist" De West-Eerlijnse advocaat dr. Linse is in Juli door Oost-Duitse agenten naar de Rus sische zone ontvoerd Het pakket was Woensdag als Kerstgeschenk door de Amerikaanse Hoge Com missaris Donnelly ter aflevering aan dr. Linse naar generaal Tsjoei- kow, hoofd van de Russische con in staat moest worden geacht het J trólecommissie in Oost-Duitsland, motorrijtuig naar behoren te bestu- gezonden. Tevens had Donnelly zijn ren. conform de eis veroordeeld tot verzoek om vrijlating van de ad vocaat herhaald. In een briefje, dat aan het teruggezonden pakket toe gevoegd was. verwees de Russi sche verbindingsofficier twee maanden gevangenisstraf ontzegging van de rijbevoegdheid voor dc tijd van twee jaar. Met dit arrest bevestigde het hof het vonnis. dat de rechtbank verdachte in eerste Kotzuba de Amerikaanse Hoge vua ui ouuci u|j£.iv.ui mi u- I instantie had opgelegd. De hem ach- Commissaris naar vroegere nota's, mobilisatie-oefening een geheel j tervolgende politie moest een band j waarin de Russen verklaarden niet realistisch verloop hebben. Gelijk van H's auto stuk schieten om die j te weten, waar dr. Linse zich be- tot stoppen te brengen. vindt. Een zwaar karwei Zo langzamerhand gaan wij weer naar de tijd van Kerstmis toe. Dat betekent dat vele bomen moeten sneuvelen om kamers en.waren huizen te sieren. Een zaak in Utrecht de Galeries Modernes bestelde bij de heer Van Drie een kerstboom die een lengte van achttien tot twintig meter moest hebben. De heer Van Drie zocht het land in alle rich tingen af. Tot aan Zwolle kwam hij voor hij een voor het doel geschikte boom vond. namelijk in het bos bij Don Bosco te Leusden! Gistermid dag werd die boom met politiebe geleiding naar de Domstad getrans porteerd Voor het zover was moest de boom echter op een wagen ge laden worden En dat viel voor de drommel niet mee. Met het bekende „een-twec-drie-hoy" werd de twintig meter lange woudreus centimeter CPN-er trachtte twee keer te stemmen met het mobilisatiebevel, over de datum waarvan minister Staf en generaal Hasselman pas in de week van de operatie zullen be slissen. zal een bevel worden uit gegeven tot vordering van voer tuigen. die voor het transport van een divisie nodig zijn. De oproepen aan de autobezitters zullen op hetzelfde ogenblik de deur uit gaan. De gehele administratie voor de overneming van de voertuigen zal gereed zitten en de gehele procedure uitvoeren Het enige verschil met de werke lijkheid zal zijn, dat de autobezitters na afloop van de administratieve pro cedure weer met hun wagens langs een achteruitgang zullen kunnen wegrijden Men heeft het niet ge wenst geacht, met het oog op de gang van zaken in het bedrijfsleven, de wagens werkelijk te vorderen Er zijn bovendien voor deze divisie voldoen de wagens beschikbaar, die elders op de militairen zullen wachten. In de loop van het volgend jaar zal voorts nog een herhalingsoefening worden gehouden voor militairen van de eerste divisie, de Zeven De- cember-divisie, die in de eerste Vier auto's hotsten testen elkaar door de gladheid (Van onze correspondent) ROERMOND Donderdagmor gen zijn, tengevolge van de glad heid. bij Maasbracht drie militaire jeeps en een personenauto op elkaar gebotst. De korporaal-chauffeur H van Knippenberg uit Maastricht liep o.a. een schedelbasisfractuur op. De bestuurder van de personenauto, een koopman uit Weert, klaagde over pijn in de borst. ..Bestaan Oost-Duitse republiek wordt bedreigd BERLIJN. De Oost-Duitse pre mier. Grotewohl. heeft op een ver gadering van het centrale comité van de communistische partij te Oost- Berlijn verklaard, dat „het bestaan van de democratische republiek" be dreigd wordt. Hij kondigde een ver elementen" te breken, aangezien dit met de tot dusver gebruikte midde len niet mogelijk was. Het „in gebreke blijven in de be voorradingssector. de stelselmatige sabotage in de mijnbouw, de tegen stand tegen de invoering van de pro ductiecoöperaties en oneindig veel andere verschijnselen" maakten het noodzakelijk het besluit van de SED over het inschakelen van de staats macht voor het breken van de tegen, stand van vijandige elementen ern stig te overwegen De in de zomer begonnen reorgani- AMSTERDAM. Voor het Amsterdams Gerechtshof heeft de procureur-generaal, mr W. P. Bakhoven, Donderdag een maand gevangenisstraf geëist plus ontzet kolonel J ting uit het actief en passief kies- recht voor de tijd van vier jaar tegen de 42-jarige stoker C. Th. S. uit Amsterdam. Deze bekende in Juni j.l. niet alleen op zijn eigen stembiljet aan dc verkiezin gen voor de Tweede Kamer te hebben deelgenomen, doch tevens een oproepingskaart te hebben ge bruikt. die hij gevonden had. De Amsterdamse Politierechter, mr L. de Blécourt. zeide destijds ter zitting, de verdachte diens fraude bijzonder kwalijk te ne men, omdat hij bestuurslid was van de C.P.N. Hij legde de stoker 14 dagen gevangenisstraf op. Van dit vonnis tekende de Of ficier van Justitie hoger beroep aan, omdat zoals mr Bakhoven in zijn requisitoir zei de Poli tierechter, in afwijking van de eis van de Officier, verdachte niet uit het kiesrecht had ontzet. sterking van de staatsveiligheidspoli- 1 satie van het staatsapparaat zou ook tie aan, een nieuw arbeidswetboek. voor de ministeries gelden. Alle amb- een nieuw burgerlijk wetboek en een tenaren zouden een langdurig opvoe- nieuw strafwetboek. „De financiering van onze herbe wapening aldus Grotewohl zal niet door leningen geschieden, of door belastingverhoging, of door ver hoging van de prijzen, maar volgens socialistische methoden". Hij gaf te verstaan, dat de regering zou over gaan tot heffingen van de meer waarde van de gesocialiseerde eco nomie. tot gerichte consumptie en beperking van de sociale verzeke ring. Het West-Duitse persbureau DPA meldt, dat reeds in het begin van deze maand tot de maatregelen be sloten is In de Donderdag pas ge publiceerde rede van Grotewohl sprak deze van scherpere maatrege len om de tegenstand van „vijandige Dr Nieuwenhuis berekende: UTRECHT. Is goedkoop? „Valt tegen", toopde de ANWB aan in zijn boekje „Dc bromfiets in de practijk". Hy het berekenen wat het kost aan iemand, die tie.i kilometer van zijn werk verwijderd woont en dagelijks heen en weer tuft. dus rond 6000 kilo meter per jaar aflegt. Het resultaat van een vrij eenvoudige som waarbij rekening werd gehouden met afschrijving, renteverlies, ver zekering, belasting, onderhoud, lidmaatschap ANWB en extra war me kleren was, dat iedere kilo meter per bromfiets 4.9 cent kost Nog pessimistischer dan de A.N WB.-deskundigen is dr ir. J. G. J C. Nieuwenhuis voorzitter van de Ned Ver. van Transportonder nemingen die Donderdag in de algemene vergaderinng van die vereniging berekende, dat op die zelfde afstand do bromfietser voor elke kilometer 5 03 cent moet reke nen. De bromfietser, die per dag tien kilometer aflegt vijf heen en vijf terug moet 6.37 cent pei kilometer neertellen. „Hoeveel goedkoper is het rijden per bus", riep dr. Nieuwenhuis uit. Hij becijferde, dat voor een bus passagier, die jaarlijks 6000 kilo bromfietsen t meter aflegt, elke kilometer maar 2.6 cent kost. Hij, die dagelijks vijf kilometer heen en vijf terug per bus aflegt, moet 3.2 cent per kilo meter betalen. Communisten veroveren heuvel op Korea TOKIO. Na verscheidene uren van verbitterde gevechten zijn de Chinese communisten er Donder dagavond in geslaagd zich meester te maken van de heuvel „Kleine Non" aan het Westelijke Koreaan se front. Voor het aanbreken van de dag zetten ongeveer 3000 Chinezen ten Wespen van Yontsjon een aanval in die echter werd afgeslagen. Toen het eenmaal licht was geworden hernieuwden de Chinezen echter hun aanvallen op de door Zuid- Koreaanse troepen verdedigde stel lingen en slaagden erin de top van de „Kleine Nori" te bereiken De heuvel lag later onder zwaar ge allieerd vuur Tegelijkertijd voerde de geallieerde luchtmacht een in tensief bombardement uit. dingsproees moeten doormaken Ook de bevolking moest tot „eerbied voor de wet en bescherming van de socia listische eigendom" worden opge voed Eisenhower in Honoloeloe HONOLOELOE. De kruiser ..Helena" met aan boord generaal Eisenhower, is Donderdagochtend te Honoloeloe aangekomen.In het week-einde zal Eisenhower per vliegtuig uit Honoloeloe naar New York vertrekken, waar hij kort na aankomst met generaal MacArthur diens plan ter beëindiging van ue I Koreaanse oorlog zal bespreken. voor centimeter opgeladen. „Even hoog opbeuren", zei Van Drie tot zijn mannen. ..Ja, je beurt nog al wat aan zo'n apparaat", antwoordden de, ondanks de koude transpirerende werklieden Met een krik en door middel van palen werd heel langzaam de boom opgeschoven Toen de motorpolitie tegen half vijf kwam lag het ge vaarte gestut en wel op de auto. Toen ging het kalm aan naar Utrecht Voor de auto reed een agent van de motorpolitie, aan dé achter zijde reed een collega Van Huis ter politie van Bilthoven con veilige doortocht van hel .Kalfje' tot Utrecht loodste de Utrechtse politie de wa gen met boom (tezamen vijfentwin tig meter lang) door het verkeer. Morgen zal de b'oom met engeltjes, rode ballen en zilverdraad zijn op getuigd Een paar weken lang zul len honderden naar de kerstboom komen kijken Dan wordt de boom tol brandhout gehakt en de bomen die in het bos zijn blijven staan lachen omdat zij niet gekozen zijn om gekapt en verkocht tc worden. Weet U nog wel? Zo stond dat in Heide tot „Het Kalfje" verzorgde de de sprookjesboeken Militair machtsvertoon van de Fransen houdt tot nu toe Marokkanen in toom CASABLANCA. Er heerst een dreigende onrust in Casablanca. Zo onbehaaglijk is de toestand in deze stad. dat de Fransen, om indruk te maken op de Arabieren, een grote militaire parade met veel wapenge kletter gehouden hebben. Ondanks dat hebben 400 Marokkanen Donderdag geprobeerd een demonstratie te houden tegen de arrestatie van hun natio nalistische leiders. De politie wist de demonstranten echter uiteen te drijven. De gearresteerde leiders van de Istiqlal-partij zijn naar inter neringskampen gezonden ergens in het Zuiden van de woestijn. Tevens hebben de Fransen bekend gemaakt,, dat zij twaalf Franse communistische agitators hebben gearresteerd. Deze zullen naar Frankrijk worden over gebracht om daar berecht te worden. Zowel dc Marokkaanse communis tische party als dc Isllqlal zün door de Franse president onwettig verklaard. Te Rabat en Casablanca, de twee voornaamste steden van Marokko, is het weer onrustig. Bij Rabat is een 100-tal Marokkanen aangehou den. dat poogde de stad binnen te dringen. Nadat verkenningsvliegtui gen hadden waargenomen, dat enige duizenden betogers zich in de Zui delijke buitenwijken van Casablanca verzamelden, werden Franse solda ten en politie rondom de Marok kaanse wijken gelegerd. Pantserwa gens en tanks bewaken de wegen, die naar de wijken voor blanken leiden. Alle ziekenhuizen zijn ge alarmeerd. De nationalisten hebben Donder dag hun aanhangers opgeroepen Bondskanselier zou constitutionele crisis hebben veroorzaakt BONN. De sociaal-democrati sche oppositie in de West-Duitse Bondsdag heeft kanselier Adenauer er van beschuldigd een constitutio nele crisis tc hebben verwekt om zich te bevryden uit de politieke crisis, die door dc beslissing van het Staatsgerechtshof is ontstaan. Namens dc socialistische party ver klaarde Mellics, dat dc regering in gebreke is gebleven het parlement in te lichten over de gebeurtenissen in Bonn en Karlsruhe. Kanselier Adenauer, verklaarde, dat het Staatsgerechtshof is opge treden op een wijze, „die niet wordt gesteund door de grondwet en an dere wetten". De iegering was van mening geweest, dat het advies van het Hof niet bindend zou zijn Er is geen reden, zo zei hij, te spreken van „een regeringscrisis of een con stitutioneel conflict President Heuss had zijn verzoek om een advies van het Hof op eigen initiatief ingetrok ken. De voorzitter van de sociaal-de mocratische partij, Ollenhauer, heeft in een radiotoespraak de constitu tionele practijk in de Verenigde Staten tot voorbeeld gesteld. Het federale hooggerechtshof te Wash ington doet wél bindende uitspra ken wat betreft de grondwettigheid van bepaalde maatregelen. „De Amerikaanse grondwet is geduren de 175 jaar ongeschonden gebleven en is heilig voor iedere Ameri kaan", aldus Ollenhauer. „De Vrij heid staat en valt met de grond wet." Politie en stakers slaags in Canadese stad LOUISEVILLE Dc provinciale politie is gisteren slaags geweest met stakende textielarbeiders De Canadese stakingswet is in werking gesteld en de politie heeft de avond klok in Louiseville, dat ongeveer honderd kilometer ten Noord-Wes ten van Montreal ligt, ingesteld. Meer dan twaalf stakers liepen tijdens de gevechten verwondingen op De politie maakte gebruik van traangasbommen, gummistokken en revolvers om de demonstrerende stakers tot de orde te brengen. Ongeveer 25 stakers werden ge arresteerd. De arrestanten zijn naar Montreal overgebracht en zullen daar terecht staan wegens het over treden van de stakingswetten. drie dagen te staken uit protest tegen de arrestaties. Een van de voornaamste zorgen van de Franse functionarissen was Donderdagavond, dat Mohamme daanse religieuze leiders dc anti- Franse beweging zouden gaan steu nen Doch in nauw met de resident verbonden kringen was men vol hoop, dat de huidige golf van on rust wellicht zal verlopen door de internering van alle nationalistische leiders, op twee gedelegeerden bij de Ver Naties tc New York na. Deze zijn, de partijleider El Fassi en de secretaris-generaal Ba^afredj. Behalve de 12 communisten zou de politie ook de secretaris van het algemeen verbond van vakvereni gingen te Casablanca. Faviére, heb ben gearresteerd. Men voorziet in Franse kringen de mogelijkheid, dat vandaag, de Mohammedaanse gebedsdag, nieuwe onlusten zullen uitbreken. HET blijkt meer en meer. dat het bekende rapport inzake de middengroepen in genen dele kan gelden als een staal van doel bewuste K.V.P.-staatkunde. De heer Romme bad zich dadelijk al een beetje op een a Island gehouden: en nu komen uit K.A.B.-kring geluiden die er op wijzen, dat men daar hele maal niet voelt voor een principieel verschil in behandeling van loontrek kers en loontrekkers. Hiermee is het rapport teruggebracht tot een onder werp van discussie in de boezem van de K.V.P., waarbij het de vraag is of het ooit iets meer zal worden. Deze gang van zaken kan geen verwondering wekken. ant in wezen is hier iets geheel anders in het ge ding dan liet wel vaststaande feit. dat in sommige intellectuele beroepen veel te weinig wordt verdiend. Het gaat er I vooral om of men al dan niet van de middengroepen een bevoorrecht deel van het Nederlandse volk wil maken. Wij herinneren ons een artikel in De Linie, waarin werd gewezen op het belang van het milieu bij de op voeding van de kinderen. Vader weet wat van dc klassieken; en moeder gaat aan de piano zitten en speelt een nocturne van Chopin. Uit zulke ge zinnen, aldus De Linie, komen dege nen, waar dc maatschappij het van moet hebben. Laat men zorgen dat ze beschikken over de middelen om hun taak op dc beste wijze te blijven ver vullen. Met deze redenering is, ge loven wij, tamelijk goed de kernge dachte van het rapport over de mid dengroepen weergegeven. Het zwakke punt is vooral duidelijk voor hen, die niet tot dc middengroe pen kunnen worden gerekend; van daar dan ook dc bedenkingen van de K.A.B. Wordt op die wijze niet een soort kla«se-maatschappij gepropa geerd? Hebben sluimerende talenten bij arbeiderskinderen dan geen recht op ontplooiing? Dc milieufactor in de opvoeding cn zelfs in de begaafdheid is onbetwistbaar; maar dit betekent niet, dat de middengroepen recht hebben op een bevoorrechte positie. Een gezonde samenleving dient te be rusten op gelijkheid van kansen voor ieder, uit welk milieu ook afkomstig. Blijken de middengroepen meer talen ten te bevatten dan de andere, welnu, dan komt dat vanzelf wel aan het licht. Journalist A. Hommerson twee maanden gegijzeld moet nu terecht staan (Van onze correspondent). ZAANDAM. De Zaandamse journalist A. H. Honimerson („Het Vriie Volk") zal zich op 19 Dec. voor de Politierechter in Amster dam moeten verantwoorden. Hem is ten laste gelegd, clat hij gewei gerd heeft ais getuige op te tre den Men heeft hem hiervoor bij na twee maanden gegijzeld. Dc heer Hommerson was reeds eerder gedagvaard, maar doordat hij ziek was, werd de zaak voor onbepaalde tijd uitgesteld. Brits parlement op reces LONDEN De regering heeft Donderdag bekend gemaakt, dat het Britse parlement Vrijdag 19 December op reces .al gaan tot 20 Januari. Haman verliest zijn post in Oost-Duitse partij BERLIJN. Haman. die twee dagen geleden werd geschorst als Oost-Duits minister van Bevoor rading. is Donderdag ontheven van zijn post als medevoorzitter der liberale democratische partij <LDP) omdat hij niet het politieke ge weten had. dat „van alle leidende staatsfunctionarissen moet worden verwacht", aldus heeft de bestuurs raad van de LDP bekendgemaakt. Een speciale politieke commissie zal zich beraden over verdere maat regelen. Haman. die de bijeenkomst van de raad bijwoonde, is het ge heel met deze besluiten eens, aldus deze bekendmaking. Iets kouder Van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: Half tot zwaar be wolkt met op vele plaatsen enkele buien, overwegend matige wind tussen Zuid en West. Vannacht tem- pe; oturen om het vriespunt, morgen overdag iets lagere temperaturen dan van daag. 13 Dec Zon op 8 u. 40 m. onder 16 u. 29 min. Maan op 4 u. 36 min. on der 13 u 39 m. HET WERK VAN VANMOKUKN UUK Max temp Neersi Stanon Weer Wino m/s Gisteren In 24 u Oslo Mist Windstil OC 3 mm Stockholm Sneeuw Z.Z.W 2 1 0.2 KopenbagerMist Z WW 9 3 0,1 Londen Onbew. W 4 4 0.3 Amsterdam Regen Z.Z W 6 4 5 Brussel Regen Z W. 8 5 0 ParUs Zw bew W.Z.W. 7 7 2 Bordeaux Regen Z W 7 10 15 Nice Geh. bew. N.N.W. 4 5 0 Warschau Geh. bew Z.Z.W. 2 - 1 0 Berlijn Nevel Z.Z.W. 5 2 1 Frankfort Regen Z.Z.W. 8 3 3 München Geh bew. Z W. 4 2 2 ZUrlch Nevel Windstil 3 0,4 Wenen Mist O.Z.O 2 -2 0 A.N.A.B. HEEFT BECIJFERD: (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN. Morgen zal zoals wy reeds met enkele Woorden hebben meegedeeld in Groningen een ledenvergadering worden gehou den van de coöperatieve fabriek van melkproducten „De Ommelanden". Deze vergadering is uitgeschreven op verzoek van enige leden en als voornaamste punt is op dc agenda geplaatst: „Uiteenzetting van het be stuur betreffende dc juiste stand van zaken dc fabriek cn de vereniging betreffende". Ruim een week geleden heeft. Juist in verband met deze op handen zijnde bijeenkomst, dc Algemene Nederlandse Agrarische Bedryfs- bond, zich met een circulaire tot de leden-veehouders gewend, waarin van deze zijde over de stand van zaken bij dc fabriek „De Ommelanden" werd geschreven. In deze circulaire wordt de veehouders voorgerekend wat voor hen de financiële consequenties zouden zijn van een eventuele verkoop van het bedruf, welke door de heer De Boer zo dikwyis in het uitzicht is gesteld. Twee mogelijkheden worden door waren met een gemiddeld loon van de ANAB onderzocht: i f 50.— per week en een gemiddel- 1. Het bedrijf wordt verkocht, van ^5 Jaar,-.«a* 9P il?ar waarbij volgens de statuten de Yan 42 x 52 x f 50.— Jeden voor een tekort aansprakelijk zijn voor maximaal 5 maal dc waarde van hun volgestorte aande len en een overschot eveneens 'ver deeld wordt op basis van het aan tal aandelen, dat ieder lid heeft. 2. Het bedrijf wordt verkocht tegen boekingswaarde (volgens de laatste balans een te verwaarlozen bedrag) met als voorwaarde, dat de leden tot de werkelijke waarde van het bedrijf (f 6 millioen) aan delen krijgen in de nieuwe N.V of coöperatie Dc laatste verkoopmethode heeft het voordeel, dat men er fiscale lasten mee omzeilt. Maar. aldus de circulaire van de ANAB. er is een grote maar. Op 3 September j.l. heeft n.l. de heer De Boer ver klaard. dat het bestuur nadrukke lijk besloten heeft aan alle aan het werk gebleven personeelsleden zeer ruime schadeloosstellingen te geven, mochten ze ooit van de gang van zaken schade lijden. Voor en na is de verzekering gegeven, dat zij tot aan hun pensioengerechtigde leef tijd 80% van het salaris krijgen uitbetaald. Dit is zelfs schriftelijk vastgelegd. Deze toezegging betekent, omdat er op 21 Augustus 42 werkwilligen van moet worden betaald oftewel f 2.620 800. De sociale lasten hier van bedragen 17% of 445.536. De minimum-pensioenpremie a 3. p. \V, komt in totaal op 196 560. In totaal is dit een bedrag van 3.262 896, dat bij verkoop op tafel moet komen. Waar het ondenkbaar is. dat een eventuele koper een dergelijke financiële verplichting mede over zal willen nemen, zal de fabriek dus contant moeten wor den verkocht. Dat echter betekent dan niet. dat de aandeelhouders dan f 6 millioen f 3 262.896, dat is f 2.737 104 on der elkaar kunnen verdelen Want bij contante verkoop komt de fiscus de vennootschapsbelasting opeisen. Dat zal in totaal I 3.106.000 zijn. Dat betekent, dat er een tekort van f 368.896 zal zijn hetgeen de leden zullen moeten bijpassen. Dit komt neer op plm f 560,per aandeeL Volgens de statuten kan het echter niet meer dan f 500.per aandeel bedragen De conclusie, waartoe de ANAB komt is deze. dat het bestuur en directeur De Boer het bedrijf in een hopeloze positie hebben gema noeuvreerd en dat de beste uitweg uit de situatie nog altijd het bemid delingsvoorstel Van der Mast vormt.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1