DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Peking wijst YN-plan voor bestand in Korea af Buitenlandse zeelieden in Amerika politiek getest Critiek op Wisjinsky in Weense „vredescongres' Britten verwachten koude vrede in Europa Vergiftigd poeder doodde honderd Franse kinderen Indonesië heeft tot 1960 militaire missie nodig Scherpe taal van nota wekt teleurstelling 82 Doden bij opstand in Koreaans kamp Adenauer geneigd tot herziening van EDG-verdrag? Loongrens sociale verzekering f 5025 Oplossing in Korea kan worden versneld Storm, sneeuw en ijs ontwrichten verkeer in Europa 12e Jaargang, no. 295 Maandag 15 December 1952 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank. Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w of 6.05 p. kw. Losse nummers 1-J cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER NEW YORK. Communistisch China heeft de door de Ver enigde Naties met grote meerderheid aanvaarde resolutie van India, die een mogelijkheid tot het sluiten van een wapenstil stand in Korea bood, afgewezen. Dit geschiedde' in een bood- POESAN. Twee-en-tachtig communistische krijgsgevangenen zjjn gisteren gedood bij de ondor- gevangcncnkampenderStagc^llieer^eCn schap van de Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe op het eiland Pongam, voor de En-lai, aan de voorzitter van de V.N.-Assemblée, de Canadees Zuidkust van Korea. Het betreffen de communique van het opperbevel der V.N. geeft een aantal gewonden van 120 op. Ongoveer3.600 van de 9 000 geïn terneerden in de kampen van Pon-, gam namen deel aan de gelijktijdige opstand in zes verschillende blok ken Van geallieerde zijde wordt gezegd, dat veel van de muiters vroeger gevangen gehouden zijn in het beruchte blok 62 op Koje, waar lo Februari bloedige onlusten uit gebroken zijn. BONN. Uit gewoonlijk be trouwbare bron verneemt Reuter, dat Kanselier Adenauer zou over wegen, of hij herziening van het Europese Defensieverdrag zal vra gen Dit zou een verandering van beleid zijn, aangezien de kanselier tot op heden stond op spoedige goedkeuring van het verdrag en van de Conventies van Bonn door de Bondsdag in de huidige vorm Ade nauer zou deze stap overwegen als een middel om de impasse te ver mijden. waarin hij dreigt te komen na zijn botsing in de afgelopen week met het federale gerechtshof te Karlsruhe. Pearson. Hoewel een afwijzend antwoord van Peking, na de houding, die de Russen in de V.N. tegenover het Indische voor stel hadden aangenomen, algemeen verwacht werd, verwekte de scherpe toon van de Chinese boodschap toch nog extra te leurstelling in de verschillende delegaties. Het antwoord van Noord-Korea op het voorstel van India is nog niet binnenge komen. Niemand in de V.N. twijfelt er echter aan, dat dit ge lijkluidend aan de boodschap van Peking zal zijn. In de Chinese boodschap wordt worden, bij haar voorbereidingen onder meer gezegd: „De resolutie der voor de oorlog en voor uitbreiding Verder wordt verklaard, dat de V.N., welke gebaseerd is op het In- gevangenen militaire exercities demonstraties organiseerden hiermee doorgingen ondanks de tot dische plan en welke in uw brief van Pearson beschreven is. is niets an ders dan een herziening van de reso- hen gerichte sommaties. Zij trokken lutic van de 21 landen, welke in feite zich daai na samen op de top van j het Amerikaanse plan voor vrijwil- een hoog terras, waar drie rijen J lige repatriëring van de knijgsgevan- gevangenen met gekruiste armen de genen steunt. Zij steunt namelijk in oprukkende militairen opwachtten aanzienlijke mate het principe van de terwijl de gevangenen achter hen 1 gedwongen vasthouding van knjgs- van de agressie". Tsjoe beschuldigt de Algemene Vergadering van „krokodillentranen en bombast over humanitaire prin cipes", terwijl de V.S. voortgaan met „de slachtingen onder Koreaan se en Chinese krijgsgevangenen", omdat zij „weigeren te zeggen, dat zij niet naar huis willen gaan". - - - ------ i Tsjoe herhaalt de oude beschul- een ïegen van stenen naar beneden gevangenen, hetgeen m strijd is met diein" dat do VS in de cevan«e- wierpen. waardoor de geallieerde het Protocol van Genève De Ihdi- npnkfmnpn tal - 8 troepen niet tegen de steile teras- sche afgevaardigde Menon, die dit sen konden opklimmen. plan ontworpen heeft, probeert niet Bevelen, waarschuwingsschoten en I te verbergen, dat deze resolutie het gebruikte hagel-munitie hadden Amerikaanse principe van de vrijwil- geen uitwerking op de georgani- lige repatriëring steunt." Tsjoe betoogt dan verder, dat de enige weg naar de seerde menigte en toen drie golven van fanatieke communisten opmar cheerden, moesten de bewakers van hun vuurwapenen gebruik maken om te voorkomen.dat de gehele massa zou uitbreken". Prof. Romme treedt uit hoofdredactie van „De Volkskrant" Omtrent beweegredenen nop niets meegedeeld AMSTERDAM. Prof. dr C. P. M. Romme. voorzitter der KVP-fraetie in de Tweede Kamer, treedt per 1 Ja nuari af als staatkundig hoofdredac teur van „De Volkskrant". Dit rooms-katholieke blad meldt, dat dit besluit al op 30 October is genomen. Omtrent prof. Romme's beweegredenen meldt het nog niets, de aftredende hoofdredacteur zal, vóór 1 Januari die nog in .De Volkskrant" mededelen Het ligt niet in de bëdoeling van de uitgevers van „De Volkskrant de functie van staatkundig hoofd redacteur welke prof. Romme gedurende acht jaar vervulde, voor alsnog te handhaven. De politieke voorlichting van dit dagblad zal ge schieden door de huidige redactie, zo nodig daartoe uitgebreid met nieuwe krachten. Hoofdredactie en directie van „De Volkskrant" verklaren, dat geen en kele wijziging in de oorspronkelijke opzet van het blad. noch in zijn politieke richting, in de bedoeling ligt. Russisch lid van VN- secretariaat mag VS niet meer binnen NEW YORK. Een Russisch lid van het secretariaat der Verenigde Naties mag Amerika niet meer bin nen komen, omdat hij „getracht heeft spionnage te plegen". Dit wordt gezegd in een officiële ver klaring van de .Amerikaanse dele gatie bij de V.N. De Rus is Skvortsof. Niet-officieel wordt hij een assistent genoemd van Zintsjenko. eveneens een Rus, die assistent-secretaris-generaal is voor zaken de Veiligheidsraad betref fende. Skvortsof is al verscheidene maanden met verlof in Rusland. Zintsjenko, wiens verlof al verstre ken is, is ook nog niet terugge keerd. vrede is, de com munistische eis voor onvoorwaarde lijke snelle en totale repatriëring van de krijgsgevangenen te aanvaarden. Hij dringt er bij de Algemene Verga dering der V.N. op aan. de aangeno men resolutie in te trekken en te eisen, dat de V S. de wapenstilstands besprekingen tc Panmoendjon her vatten in de geest, zoals de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wisjinsky. heeft voorgesteld Het Russische plan dringt aan op een on middellijk staken van het vuren en een politieke conferentie, welke ook door communistisch China en com munistisch Korea bijgewoond wordt, ter regeling van de gevangenen kwestie. Niet gevolg te geven aan het com munistische plan. aldus Tsjoe in zun boodschap .aam de V.N. .zou op nieuw aantonen, dat uw doel niets anders is dan de voortzetting en uitbreiding van de Koreaanse oor log. zodat de vrede in het verre Oosten en in de gehele wereld ver der verscheurd kan worden Dit zou de V.N. slechts nog meer bloot stellen aan het gevaar om in steeds verder gaande mate een werktuig vande heersende kliek m de V.S. te Inheemsen terechtgesteld voor Maoe Maoe-moorden NAIROBI. Te Thomsons Falls (Kenia) zijn Zaterdag vier inheem sen opgehangen wegens het ver moorden van medeburgers, aldus is officieel te Nairobi bekend ge maakt. Dit is de eerste maal dat inheemsen zijn terechtgesteld sedert in de herfst de bedrijvigheid van de Maoe-Maoe in Kenia oplaaide. nenkampen tal van Zuidkoreaansc en Chinese nationalistische agenten de gevangenen laten intimideren. Nederland bepleit tevergeefs uitstel van bezwaarlijke wettelijke regeling (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Nederland heeft een verzoek gericht tot Washington, betreffende dc toepassing van een Amerikaanse immigratiewet op buiten landse zeelieden, waartegen de regeringen van andere landen formele pro testen hebben laten horen. Hierdoor zullen namelijk leden van scheepsbe manningen door Amerikaanse inspecteurs op hun politieke betrouwbaar heid worden onderzocht, waarna zal worden beslist of zij een landings visum zullen krügen. De Amerikaanse regering heeft echter het Nederland se verzoek, deze wet voorlopig een jaar buiten werking te houden, afge wezen. De nieuwe maatregel zal per 24 December worden toegepast. Op de protesten der andere landen is op soortgelijke wijze gereageerd. De Nederlandse grief richt zich van de V.S. naar Europa zullen vlie- tegen het feit dat uren verloren zul- gen_ waarna zij aan boord der sche ld «aan door landingsformali^iten. - overtocht de formah- r\ve maatregel betekent, dat 1 J De nieuw,. zeelieden van buitenlandse schepen teiten regelen, die op Amerika varen op precies de zelfde wijze zullen worden behan deld als gewone passagiers, zodat zij waarschijnlijk bij een verblijf van het schip van slechts een of twee dagen niet eens meer van boord kunnen gaan Voor elke landing zou een nieuw visum vereist zijn. ook al bevinden de betrokken zeelieden zich nog op hetzelfde schip. Voor veertien grote lijnschepen hebben de Amerikaanse autoriteiten een regeling voorgesteld, die in houdt, dat immigratie-autoriteiten De kosten ongeveer 2000 dollar per schip zouden door de scheepvaartmaatschappij moeten worden gedragen. Een zegsman van de Holland-Ame- rika-Lijn zei ons in dit ver band: „Wij voelen er weinig voor. de gevolgen te moeten bekostigen van een slecht stuk Amerikaanse wetgeving." Noord-Koreaanse afgevaardigde na rede onder gejuich van podium afgedragen Zeljs de voortreffelijke Homerus slaapt wel eens zeiden de oude Grieken. Eu waarom zouden ge delegeerden bij de Verenigde Na ties dan niet eens door slaap overmand worden in een lang durige vergadering met bekende argumenten Het óverkwam de afgevaardigden van Pakistan en Peru. DEN HAAG De loongrenzen „roet - i voor de sociale verzekeringswetten Koen Jeng Son. een Noord-Ko- 1 £ull,on«el«.k worden gemaakt. Op L-Arto Iprmitrt 7al hu Ho h amnr non reaanse vrouwelijke afgevaardigde WENEN. De vertegenwoordig- de Verenigde Staten, te vervangen ster van de Italiaanse christelijke en tc komen tot een vredesverdrag vredesbeweging, mevrouw Piaggio, tussen de VS en Rusland met een oefende Zaterdagmiddag op hetlooptijd van tien jaar. Haar woor- I Weense „vredescongres" critiek uit den werden met instemming bt- op de Russische minister van Buiten- landse Zaken. Wisjinsky. omdat hij niet het Indische plan ter beëindi ging van de vijandelijkheden in Ko rea had aanvaard. Mevrouw Piaggio was van mening dat het plan een goede kans op een oplossing van het conflict bood. Het was de eerste maal, dat op het door de communisten gesteunde congres critiek in deze richting werd gele verd. De Italiaanse afgevaardigde ver klaarde voorts, dat' de Russische propaganda-uitzendingen „te hef tig" waren en niet de zaak van de vrede dienden. Zij riep uit naam der christelijke vredesbeweging op tot het houden van een zesmogendhe- denconferentie. waaraan ook com munistisch China zou moeten dee'- ncmen Verder drong zij er op aan. het Noord-Atlantisch verdrag door een Europees bondgenootschap, ge waarborgd door de Sowjet-Unie en heeft een beroep gedaan op de Am rikaanse vrouwen om te eisen dal haar zonen en echtgenoten van dc Koreaanse slagvelden warden term geroepen. Zij zeide dat zij was afge vaardigd door haar volk om de we reld te vertellen „over de wreedhe den, die door de strijdkrachten van de Verenigde Naties onder bevel van generaal MacArthur worden ge pleegd." Ook herhaalde zij de com munistische beschuldigingen dat dc Amerikanen gebruik hebben ge maakt van bacteriologische wape nen. Na beëindiging van haar rede werd zij tien minuten lang door 1500 afgevaardigden uit zeventic landen toegejuicht. Velen stormden naar voren om haar de hand te drukken en zij werd naar haar stoel gedra gen. korte termijn zal bij de Kamer een wetsontwerp worden ingediend, waarbij wordt voorgesteld de loon grens van de Invaliditeitswet, de Ziektewet en het Ziekenfondsenbe- sluit van 4952 te brengen op 5025. Deze verhoging houdt ver band met dc met ingang van 1 Juli 1952 verleende compensatiebijslag voor het werknemersdeel in de pre mie voor de Wachtgeld- en Werk loosheidsverzekering. De betrokken wet is de zg McCar- ran-Walter Immigratiewet. door Truman indertijd .."een wangedrocht van een wetgeving" genoemd. De president heeft dan ook indertijd zijn veto erover uitgesproken maar in tweede lezing werd dit veto overstemd. Tijdens de verkiezings campagne in de V S. hebben zowel Eisenhower als Stevenson en Tru man deze wet fel gecritiseerd. VEERTIG NATO-MINISTERS BIJEEN Meer nadruk op kwaliteit dan op kwantiteit der West-Europese defensie? (Van onze reisredacteur) PARIJS. Vandaag komen veertig ministers bycen om dc NATO-pro- blemen weer eens onder het oog tc zien. In afwachting van dc overdracht van de macht aan Eisenhower in Amerika krqgt deze zitting geheel het karakter van een routinebijeenkomst. Het werk van het intussen vrij sterk aangezwollen apparaat der NATO wordt onderzocht en, naar men gerust mag aannemen, geflatteerd. Onder de punten, die de ver schillende landen bijzonderlijk ter harte gaan, mag men gerust scha ren: 1. Het voorstel van Engeland om over te gaan tot een nieuwe strategische opzet, waarbij meer de nadruk valt op technische wapens en kwaliteit dan op kwantiteit De meningen hierover ziin verdeeld In ieder geval heerst in de omgeving van Lord Ismay niet het gevoel, dat de vorderingen, die de NATO- bewapening tot nu loe gemaakt heeft, ons in staat stellen op onze lauweren te rusten. Maar dit zou ook geenszins het uitgangspunt van Engeland zijn. Indien het waar is. dat Engeland een periode van .kou de vrede" in Europa verwacht met een intensivering van de oorlog in Azië dan komt Hot daarmee in het schuitje van Frankrijk, dat aan de orde gaat stellen de inspanningen, die het zich in. Indo-China moet getroosten en die de gehele Franse militaire inspanning ontwrichten Er zijn in het jaarlijkse rapport geen ronde cijfers genoemd Het se cretariaat geeft als zijn mening, dat dit nauwelijks meer zin heeft. De divisies verschillen nationaal zozeer in omvang, bewapening, geschoold heid kwaliteit en omstandigheden, dat het niet doelmatig meer is een aantal van hen bii elkaar op tc tellen. Men zoekt naar een nieuwe methode om de bewapeningsinspan- ning te meten Het zal niet eenvou dig zijn er een te vinden dat de technici tevreden stelt en tegelijker tijd tot de massa der volkeren vol doende spreekt om hun een indruk te geven van wat hun regeringen op dit gebied bereikt hebben. De gehele economische structuur zal nog wel aan de orde komen. Het is gebleken, dat de grote col lectieve bewapeningsinspanning vér gaande economische gevolgen heeft, niet alleen in elk land afzonderlijk, maar ook op dat 'gebied, dat hen allen verenigt en dat men de we reldmarkt noemt. Pogingen om tegen de gevolgen daarvan gezamenlijk op te treden, staan nog slechts in de kinderschoe nen. Het is echter wel duidelijk, dat men proberen zal door een nau we samenwerking met de OEES en MSA (met wie reeds een zeer nauw en bevredigend contact be staat), dit probleem beter te lijf te gaan. Het ontbreekt dus de ministers niet aan stof om met elkaar van me ning te verschillen en het met elkaar eens tc worden Alles bii elkaar ver wacht men daarom toch wel een vruchtdragende bijeenkomst. Bij het vijfde lustrum van de Til- burgse Economische Hogeschool werd aan Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, het ere-doctoraat in de economische wetenschappen aan geboden De Senaat van het Til- burgse 'studentencorps bood een enorme taart aan die Schuman hier aansnijdt. ...laag Nederlanders weg" In Djakarta Zondag felle pamfletten aangeplakt DJAKARTA. Pamfletten, waarin leuzen als „Jaag alle Ne derlandse onruststokers weg" in antwoord op de arrestatie van Go en Sunito, werden Zondagavond in verscheidene delen van Djakarta huis aan huis aangeplakt. De pam fletten waren ondertekend door or ganisaties als die der oud-strijders, de Pemuda Rakjat en o.a. sommi ge pamfletten vragen ook het ver schijningsverbod van kranten, „die in dienst zijn van het imperialis me' De politie heeft Zondagnacht acht personen gearresteerd, onder wie twee leden van de communis tische partij, die hadden deelgeno men aan het opplakken van de pamfletten. Na een verhoor zijn zij Maandagochtend op vrije voe ten gesteld. Automobilist verdronken in Amsterdam-Rijnkanaal (Van onze correspondent) ZUILEN De 52-jarige B L. uit Utrecht verdronk vanochtend in het Amsterdam-Rijnkanaal, toen zijn auto te water laakte. Onbekend heid met het feit dat de weg ter plaatse vanochtend zeer glad was. is vermoedelijk de oorzaak van dit ongeluk. Traag onderzoek door autoriteiten vergrootte omvang van ramp (Van onze correspondent) PARIJS. Een ganse week al is Frankrijk in opschudding ten gevolge van de ontdekking, dat een talkpoeder er de oorzaak van is, dat een hon derdtal kinderen is overleden. De in Bordeaux gefabriceerde talk bleek, na een onderzoek in het toxicologisch laboratorium hier ter stede, dat in Octo ber is geschied, arsenicum te bevatten. In Januari waren er reeds de eerste sterfgevallen en waarom het onderzoek zo lang op zich'heeft laten wachten, is vooralsnog een raadsel. Eisenhower in New York: NEW YORK. „Ik ben terugge keerd met het hernieuwde vertrou wen, dat een bevredigende oplos sing in Korea kan worden ver sneld". zo sprok Eisenhower Zon dag na zün aankomst in New York. Eisenhower zei. tijdens zijn reis met name drie dingen te hebben vastgesteld: 1. De strijdkrachten van de re publiek van Zuid-Korea moesten en konden worden uitgebreid en hun opleiding versneld. 2. Op strikt mi litair «terrein hebben bepaalde aan- vöerproblemen een vrij ernstig sta dium bereikt. Een snelle verbetering is vereist. 3. „Wij dienen allen te erkennen, dat de Koreaanse oorlog voor ons op dit ogenblik de meest dramatische en meest pijnlijke fase is van onze strijd over de gehele wereld tegen communistische agres sie." Vijf doden, vele gewonden LONDEN Storm, ijs en sneeuw hebben zich Zaterdag in West- Europa doen gelden In de West- Duitse staat Hessen liepen de steden Frankfort. Darmstadt en een aantal andere aanzienlijke .storm schade op. In België werd hier en daar door zware sneeuwval het verkeer ontwricht en knapten tele foonlijnen en hoogspanningskabels af. In Wenen waren de straten Zaterdagochtend zo glad. dat zich talloze valpartijen voordeden. Ruim 180 personen moesten naar zieken huizen worden vervoerd met ge broken ledematen of verwondingen. In Zuid-West-Duitsland en het Sanrgebied zijn vijf personen om het leven gekomen Er werden windsnelheden gemeten van 150 km per uur Op de Rijn, waar de gol ven hier en daar een hoogte van drie meter bereikten, zonken twee schepen. Brawidjaja-dh isie tegen sultan van Djokja SOERABAJA In Soerabaja is van de zijde van dc Brawidjaja-di- visic aan Pi Ancta medegedeeld, dat men in kringen van deze divisie de handhaving van de sultan van Djogja als minister v. defensie niet langer kan aanvaarden en wel als gevolg van het standpunt van de minister, die naar men zeide niet bereid is generaal-majoor S.'matoe- pang uit zijn functie van chef-staf der strijdkrachten te ontheffen. De sultan van Djokja heeft inmiddels Vrijdag in een onderhond met „Pc- doman" gezegd, dat hij nog steeds hoopt dat kolonel Bambang Soegeng bereid zal zijn de functie van chef staf van dc landmacht op zich te nemen. Maritieme commandant van Soerabaja Liever Nederlandse adviseurs dan andere, van welke nationaliteit ook SOERABAJA. Kolonel Nazir, de maritieme commandant van Soera baja, heeft tegenover de pers verklaard, dat liet aantrekken van een andere militaire missie dan de Nederlandse voor Indonesië grote bezwaren met zich zou brengen en een nadeel voor het land zou zijn. omdat bjj het aan trekken van een dergelijke missie nu eenmaal rekening moet worden ge houden met kwesties als taal, mentaliteit en nationaliteit. „De Nederlandse militaire missie kennen wü reeds", aldus kolonel Nazir. „Indien wy een andere zouden kiezen, zouden zich moeilijkheden kunnen voorzoen. En éën ding is duidelijk: dc Indonesische marine heeft een militaire missie nodig en wel tot ongeveer 1960". De sterfgevallen doen zich voor namelijk in Bretanje voor. Nog Za terdag zijn er in Quimper vijftien nieuwe dodelijke gevallen aangege ven Behalve de sterfgevallen zijn er og honderden aangiften van zware verwondingen. Men ontdekte het doordat een moeder een arts riep bij haar kind, dat zware brandwonden op het li chaam vertoonde na hel gebruik van het poeder „Baumol" Men is van plan een aantal réeds ter aarde bestelde kinderen op te graven om de lijkjes aan een onderzoek te on derwerpen. De fabrikant, een apotheker in Bordeaux, is Zaterdag in staat van beschuldiging gesteld. Hij blijft voor lopig op vrije voeten, want opzet wordt in het geheel niet aangeno men. Onderzocht wordt natuurlijk op welke wijze het arsenicum in deze poeder is gekomen. Hoewel men hierover nog in het duister tast. i* ae veronderstelling geopperd, dat bij de fabricage per ongeluk arse nicum in het poeder is gemengd in plaats van zinkoxyde. Vast staat in ieder geval, dat de pharmaceutische controle op dit soort producten zeer onvoldoende is. Kolonel Nazir verklaarde» dat het al of niet handhaven van de Nederlandse militaire missie een kwestie is, die de regering aangaat. Maar hij voegde hieraan toe: „Wij kennen de Nederlanders beter dan andere nationaliteiten, zowel wat hun taal, als hun politiek en hun doen en laten betreft. Een andere militair missie zou voor ons een vraagteken zijn." Op een vraag of de leden van de Nederlandse militaire missie ongewenste handelingen zouden hebben verricht, zei kolonel Nazir, dat het de taak is van de missie om lessen te. geven. „Zij bemoeit zich niet met de uitvoerende macht" De vrees, dat via dc mili taire missie culturele infiltraties zouden ontstaan, noemde hij vol komen ongegrond „Indien wij een Duitse missie zouden kiezen." aldus kolonel Nn- zir, „dan zou men ons ten laste kunnen leggen, dat wij een nei ging tot het fascisme hebben. Kie zen wij een Amerikaanse, dan zou- In Oost-Duitsland: eerst wapens, dan woningen BERLIJN De Oost-Duitse re gering heeft bepaald, zo verluidt uit Oost-Duitse kringen, dat het WASHINGTON Het gebruik ter beschikking stellen van indus- van atoomenergie in plaats van triële producten aan de bevolking steenkool of andere brandstof voor het komende jaar drastisch zal wor de opwekking van electriciteit op den beperkt Voor sommige artike- economisch verantwoorde wijze zal len geldt een vermindering van nog minstens 10 en misschien wel 50 jaar duren. Tot deze schatting komen vooraanstaande Amerikaanse atoomgeleerden en industriële des kundigen uit de Congres-commissie voor atoomenergie. meer dan de helft. Bepaalde kwali teitsproducten zullen in prijs wor den verhoogd De woningbouw zal worden ingekrompen. Deze maatre gelen zouden worden genomen ii het belang van de herbewapening. Enkele buien Weersverwachting, geldig van Maandag avond tot Dinsdag avond: Wisselend bewolkt met enkele regen-, hagel- of sneeuw buien. Langs de kust aanvankelijk nu en dan krachtige, overi gens zwakke tot ma tige wind. in hoofd zaak tussen Zuidwest en Noordwest. Weinig verandering in tem peratuur. 16 Dec Zon od 8 u 43 m. onder 16 u. 29 min. Maan op 8 u. 34 min. on der 15 u. 22 m. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max temp Necrsl Station Weer Wind m/s Gisteren in 24 u Oslo Mist Windstil - 17 C 0 mm Stockholm On bew. W.Z W 8 - 7 6 Kopenhagen Geh. bew. Z. 1 1 0.6 Londen Sneeuw N NAV. 4 - 1 4 Amsterdam Sneeuwb. Z W. 4 1 6 Brussel Zw bew. W 4 1 0 Parijs Onbew. Z W. 5 0 3 Bordeaux Regenbui W 7 5 28 Nice Onbew W.NAV. 1 8 10 Warschau Geh. bew. Z.Z.W. 2 0 0 Bcrllln Nevel N.N.O.2 -0 0.6 Frankfort Mist Windstil 1 0.5 Milnchen Sneeuw W.NAV. 4 - 0 6 ZÜrich Sneeuwb. W. 8 1 2 Wenen Regen O Z O. 8 4 2 den wij verdacht kunnen worden van kapitalisme en imperialisme. Maar hoe het ook zij, deze kwes tie dient aan de regering tc wor den overgelaten. Wat wij echter nodig hebben is zelfvertrouwen. Een nationalist wordt niet door een stroom van buitenlandse cul tuur van de voeten geslagen. In dien wij zonder reden bevreesd zijn of ten onrechte verdenkingen koesteren, beteekent dat het ver lies van zelfvertrouwen." Nieuwe technische commissie KNVB Keuzecommissie wordt waarsch ijnlijk gewijzigd Het bondsbestuur van de KNVB heeft in zijn Zaterdag j.l. gehouden vergadering dc tcchnlschce commis sie voor het hondsjaar 1952'53 be noemd in ten dele veranderde sa menstelling: Voorzitter; k. c'. G. Kruyvcr, lid van het bondsbestuur. leden: C. v. Fs. oud-aanvoerder van 'l Gooi, lid der t.c. van dc afdeling Utrecht. H. P. Hoolboom. voorzitter en oud- spclcr Vitesse. Arnhem, en de zit tende leden: C. F. van der Mculen, fi. J. Mommers, J. T. H. Mulder en A. W. Vcrlcgh. Ten aanzien van dc keuzecom- missie. welke door en uit de tech nische commissie moet worden be noemd. heeft het bondsbestuur be paalde wensen uitgesproken, zodat te venvachten Is. dat ook deze zal worden gewijzigd. Het bondbestuur heeft bepaald, dat de technische commissie haar laak. die van de keuze-commissie en die van de bondscoach zomede de wgze van samenstelling en dc trai ning van het Nederlands Elftal na der zal re-r'ien, aldus meldt de „Sportkroniek".

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1