DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Schuman vraagt meer steun voor strijd in Indo-China KVP richt scherpe aanval het nieuwe kabinet op Bolsward en Delft geven vandaag een antwoord Zelfbeschikkingsrecht van Suriname twistappel Aanhoudende dooi Bey van Tunis doet nieuwe voorstellen aan Parijs IK.V.P., WAARHEEN? FRANS ALARM OP NATO-CONFERENTIE Kleine naties door problemen der groten in hoek gedrukt m staat van beschuldiging MARKEN IS WEER GEÏSOLEERD Aanvaring op de Waal tijdens sneeuwstorm Apotheek vernietigd van gearresteerde dokter WAT VOOR WEER OP KOMST? 12e Jaarsang:, no. 297 Woensdag 17 December 19~2 Opgericht door de Stichting ,.Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rottcrdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER PARIJS. „De lijd is gekomen om de solidariteit der geallieerden op de proef te stellen. riep de Franse minister Schuman Maandag in de Nato-vergaöering te Parijs uit. Ilct eerste gevolg van deze noodkreet is, dat de ministers van Buitenlandse Zaken der drie voornaamste Nato- landen vanmorgen zijn samengekomen om het Franse verzoek om meer hulp voor de strijd in Indo-China te bespreken. De sombere berichten uit Tunis, Marokko en Indo-China bepaalden Dinsdag de besprekingen in de Atlantische raad. Schuman wees in een alarmerende rede nogmaals op de zware lasten, die de oorlog in Indo-China aan Frankrijk oplegt, lasten, die in vergaande mate de Franse bijdragen tot de Westelijke verdediging en zijn houding tegenover vele problemen, „waaronder de herbewapening van Duitsland en de Europese defcnsiegemeenschap", bepalen, f De Franse delegatie heeft Dinsdag 1niet nagelaten het beroep op de f A f T bondgenoten een bijzonder gealar- r rOT jPÏTTimOrP meerd karakter te geven door ook V/J.» JjaLlllllvlU de mjnister voor indo.China, Le kwartier der Nato verklaard, weer eens de aandacht gevestigd op het feit, dat het een geregelde gewoon te van de grote partners in de Atlan tische Raad wordt, problemen ter sprake te brengen, die buiten de ter ritoriale sfeer van de organisatie liggen en de kleinere partners niet rechtstreeks aangaan. Alle leden van de Raad krijgen daardoor het gevoel, dat zij worden meegetrokken door de politieke concepties van de grote partners, zo werd verklaard. WASHINGTON. Professor Lal- timore, deskundige van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken voor aangelegenheden betref fende het Verre Oosten, is Dinsdag op zeven punten in staat van be schuldiging gesteld wegens „het on der ede afleggen van valse verkla ringen tegenover de subcommissie van de Amerikaanse Senaat die be last is met het instellen van een on derzoek naar de Amerikaanse bin- lenlandse veiligheid." Op elk der zeven gevallen van meineed, welke Lattimore ten laste zijn gelegd, staat een maximumstraf van twèe tot tien jaar gevangenis straf. Er is nog niet bepaald, wan neer Lattimore zal moeten voorko men. Professor Lattimore is er door senator McCarthy van beschuldigd een spion der Sowjet-Unie te zijn. Lattimore heeft de juistheid van deze beschuldiging ontkend. Levensgevaarlijk ziek kind nog tijdig aan vaste wal MARKEN. De boot naar Mar ken is Dinsdagavond weer m Mon nikendam blijven vastzitten, nadat de laatste dagen de verbinding her haaldelijk was gestagneerd Twee honderd arbeiders, die hun huis niet konden bereiken, werden in Monni kendam door de bevolking opgeno men. Een kind. dat een spoedope ratie moest ondergaan, is tijdig aan de vaste wal gekomen. Uitstel van de operatie zou levensgevaar hebben medegebracht. Deze stagnatie heeft de burgerij ertoe geleid telegram men aan de regering en aan de Tweede Kamer te richten met aan drang een dijkverbinding van het eiland met de vaste wal tot stand te brengen. Op het IJsselmeer is overigens sinds Maandag in de ijstoestand wei nig verandering gekomen. WIJNEN. Tijdens een felle sneeuwstorm, waardoor het zicht zeer slecht was, heeft Maandag een aanvaring plaats gehad op de Waal. Het m.s. „Gelderland" wilde op draaien en kwam hierbij in aanva ring met een rijnaak. Het motor schip, dat met kali was geladen, werd zeer ernstig beschadigd en dreigde te zinken. Door het snel in grijpen van het personeel kon het tussen de kribben aan de grond worden gezet. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. FRIESE WEGEN NIET BEGAANBAAR DOOR SNEEUWSTORM (Van onze correspondent) LEEUWARDEN Harde wind en sneeuwstorm maakten Dinsdagavond de wegen in Friesland onbegaan baar. De busdiensten vielen na zes uur voor het grootste gedeelte uit en de spiegelgladde wegen waren bijna uitgestorven. Dinsdagochtend lag het busverkeer van en naar de Noordwesthoek van Friesland ook reeds stil door de gladheid. Het treinverkeer ondervond enige ver traging. De ..Jan Nieveen", die de dienst LemmerAmsterdam onderhoudt, kon het Dinsdag niet verder bren gen dan Urk, tengevolge van de ijsgang. Met kleinere schepen werd via de kanalen in de Noordoostpol der het contact met de „Jan Nie veen" onderhouden. Tourneau, lot de Raad te laten spre ken over de „eenzaamheid", waarin Frankrijk zich in de bloedige strijd om de toegangen tot de delta van Hanoi meent te bevinden. Frankrijk heeft op dit ogenblik 175 000 man van zijn troepen op dit oorlogstoneel, dat volgens Le Tourneau niet minder belangrijk dan Korea moet worden geacht Niet minder dan 26% van zijn officieren en 37% van zijn on derofficieren zijn daar gebonden. Het Franse leger heeft sedert 1945 in In do-China niet minder dan 90.000 man verloren en het Franse budget is er in deze jaren met 4J6 milliard dollar door belast. In de laatste twee jaar heeft Frankrijk het derde deel van deze uitgaven uit Amerikaanse hulpmiddelen kunnen bestrijden, doch kennelijk acht de regering de ze hulp onvoldoende om de strijd te kunnen volhouden. Een aantal ministers heeft sympa thie voor de Franse pogingen om zich in het Verre Oosten staande te houden, uitgesproken en de redevoe ringen gaven er blijk van. dat in de Raad het vitale belang van de oor log in Indo-China wordt beseft. De Britse vertegenwoordiger minister Eden heeft echter in het licht ge steld, dat Frankrijk met zijn moei lijkheden in dat deel der wereld niet alleen staat en dat de druk der Britse inspanningen in Korea en Ma- lak ka evenmin mocht worden onder schat. Het Franse beroep op de Raad heeft, zo wordt in het Hoofd- VERENIGD EUROPAJA OF NEE? „Meent u. dat de Europese volke ren bepaalde gemeenschappelijke be langen voortaan gezamenlijk dienen te behartigen en wenst u daartoe een Verenigd Europa onder een Europese overheid en met een democratische vertegenwoordiging, te omschrijven in ccn Europese grondwet?" Zo luidt de vraag, die de Neder landse raad der Europese Beweging heeft voorgelegd aan de Nederland se steden Delft en Bolsward, een vraag, waarop de bewoners vandaag hun antwoord zullen moeten geven. Men heeft voor dit proefreferen- dum juist deze beide plaatsen uitge kozen. omdat de samenstelling van haar bevolkingen het meeste overeenkomt met die van het gehele land. Daar kwam dan nog bij. dat Delft buiten onze landsgrenzen een bekende klank heeft. De laatste dagen heeft men niets onbeproefd gelaten om het percen tage kiezers zo hoog mogelijk op te voeren. De burgerij is op vele ma nieren voorgelicht en ingelicht over de betekenis van deze stemming, waarvan de resultaten ook over' de buitenlandse radio zullen worden uitgezonden .De leiding van de ver- kiezingsdienst in Delft verwacht, dat de uitslag omstreeks negen uur van avond bekend zal kunnen worden gemaakt. In Bolsward, waar de minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr L. J. M. Beel. blijk gaf van zijn belang stelling voor deze stembusstrijd, werd vanmorgen al met groot en thousiasme gestemd, ondanks het vrij slechte weer. BERKEL. De volledige apo theek van de Arts O. te Berkel, die wegens verdenking van moord op zijn echtgenote in arrest wordt ge houden, is op last van de genees kundige hoofdinspecteur vernietigd. Bij het onderzoek waren in een groot deel der aanwezige genees middelen sporen van cyaankali aan getroffen. In de apotheek werd een fles zwaar vergift aangetroffen, die vermoedelijk nog uit de praktijk van de vorige dokter afkomstig is. Daarmede had de dader, zonder dat sporen zouden zijn achtergebleven, ook het slachtoffer kunnen ver moorden. (Van pnze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Temidden van het noeste, doch weinig opwindend ge jacht met de Rijksbegroting, is Dinsdagavond plotseling spanning in d< overigens schaars bevolkte vergaderzaal van de Tweede Kamer ontstaan Het was de KVP-fractie, welke de lont tegen de CH-minister van Over zeese Rijksdelen, prof. Kernkamp, aanstak. Zij liet haar woordvoerder dr De Kort zich scherp keren tegen de overeenstemming, welke de minister onlangs te New York verkreeg met de landsregering van Suriname en de Nederlandse Antillen, voorzover daarin het recht tot permanente afschei ding uit ons nieuw te vormen Koninkrijk zou zyn vervat. Aan zulk een uitspraak wilde de KVP-fractie zich niet gebonden ach De KLM-stewardessen krijgen er over een paar dagen een junctie bijzij mogen dan reiziger op de internationale lijnen pantoffels aanpassen. Die pantoffels biedt de KLM gratis aan ten. De mogelijkheid, dat het af- scheidingsrecht niet aan de West zou zijn toegezegd, hield zij nog open. Een communiqué van dé landsregering van Suriname, waar in dit recht uitdrukkelijk was neer gelegd. deed haar vragen of wel licht een misverstand in het spel was. Maar uit de toon, waarop dr De Kort sprak, bleek, dat hij daar in niet heel erg geloofde. Minister Kernkamp doelde kennelijk hierop, toen hij aan het eind der vergade ring sprak over een teleurstelling, welke hem was bezorgd. Hij ver zocht toen om zijn antwoord tot Woensdagavond te mogen uitstellen. Naar zijn mening moest hij minstens vier en twintig uur hebben om zijn rechters billijk te kunnen veroor- DE BILT Het K.N.M.I. deelt medeNadat het gisteren om streeks het middaguur in'bijna ge heel Nederland nog i tot 3 graden vroor, is er de afgelopen nacht een buitengewoon snelle dooi ingetre den. Wind en regen werkten teza men om de aanwezige sneeuwlaag Veel wind Weersverwachting, geldig van Woensdag avond tot Donderdag avond. Overwegend zwaar bewolkt met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien Aan vankelijk tijdelijk stormachtig, overigens krachtige tot matige wind tussen West en Noord-West. Weinig verandering in tem peratuur 18 Dec Zon op 8 u 44 m onder 16 u. 30 min. Maan op 10 u. 24 m. on der 17 u. 50 m het week van vanmorgen 7 uur Max. temp Ncersl Slation Weer Wind m/s Gisteren in 24 u Motsn. NO 4 - 7 C 2 mm Stockholm Licht bew Z.Z.W.4 - 1 0.5 Kopcnhocen Onbew ZO 17 1 1 Londen Onbew. Amsterdam Regenbui W. 12 4 14 Brussel Zw bew. W.ZAV. 5 5 8 Parus Onbew. W. 7 5 1 13 Bordeaux Regen W.ZAV. 17 Nice Gch bew W.ZAV. 10 11 0 Warschau Half bew Windstil -2 - Bcrllln Gch. bew O Z O. 9 - 2 0 Frankfort Sneeuw Z.Z.W 6 1 - München Z.Z O 6 -4 - Zürich Regen Z AV. 2 2 9 Wenen Nevel NAV. 2 -5 0 op tc ruimen, zodat deze vanoch tend reeds zo goed als verdwenen was. Deze opvallende weersomslag hing samen met een kleine storing, die Maandagmiddag de zuidpunt van Groenland passeerde en daar na met grote snelheid de oceaan overtrok, voortdurend in diepte toe nemend. Het gevolg hiervan ivas, dat de wind tot storm aanwakker de. eerst boven de Britse eilanden, later ook aan onze kust, waar ge middelde windsnelheden tot 75 km per uur werden gemeten. Snel trok ken de depressiefronlen naar het I Oosten De neerslag, die ze brach- ten viel zowel in Engeland als in I Nederland, België en Noord-Frank rijk eerst in de vorm van sneeuw of ïjsregen, later in de vorm van regen. I Vele Nederlandse stations in het Westen van het land tapten vanmorgen meer dan 10 mm af. On- I middellijk na de frontpassage nam I de wind in kracht af, maar dit is slechts tijdelijk, want een rand- storing die om de nu boven de Noordzee aangekomen depressie beweegt, zal waarschijnjjlk van avond nogmaals storm brengen, thans uit West tot Noordwest. Geleidelijk wordt dan weer kou dere lucht aangevoerd, waarin op nieuw hagel- of sneeuwbuien tot ontwikkeling zullen komen. delen. Zijn humor had hem dus nog niet verlaten. Het verloop der vergadering was vrij sensationeel. Het korte voorlo pig verslag over de begroting van het kleine departement van Over zeese Rijksdelen had dit niet voor speld. Het uit vijf punten bestaande memorandum, dat de minister in zijn memorie van antwoord aan de Kamer voorlegde hield o.a. in, dat in de preambule van het statuut van het nieuw te vormen Koninkrijk van Nederland met de West. het zelfbe schikkingsrecht tot uitdrukking zou komen. Wijzigingen in de verhouding tussen de drie rijksdelen zouden op met te moeilijke wijze in onderling overleg tot stand kunnen komen. Van een potentieel recht op afschei ding uit het Koninkrijk, waarop, vooral door Suriname was aange drongen. werd daarin niet met zo veel woorden gewaagd. De eerste spreker van Dinsdag avond. de heer v. d. Wetering ICHU), die zijn geestverwant-mi nister allerhartelijkst toesprak en lof bracht voor zijn initiatief, maak te dan ook geen moeilijkheden. Wel wees hij met een enkel woord op het mogelijk verschil in uitleg van de uitdrukking „zelfbeschikkings recht" en vroeg zich af. of de mi nister niet verstandiger had gedaan door zich in New York door een des kundig ambtenaar te laten bijstaan. De woordvoerder der Anti's dr J. v. Baal, die overigens uitvoeriger over Nieuw Guinea sprak, stelde al wat moeilijker vragen De uitdruk king „zelfbeschikkingsrecht" deed hem revolutionnair aan: ernstiger zou hij het echter vinden als daar onder ook het recht van afscheiding zou zijn begrepen. Maar zijn toon bleef kalm en gematigd. Dr De Kort richtte echter een ongezouten uitdaging tot de minis ter. Na een theoretische uiteenzetting van het begrip zelfbeschikkings recht citeerde hij 't Surinaamse com muniqué volgens hetwelk min Kern kamp een recht op afscheiding uit het Koninkrijk aan de West zou hebben toegezegd. Als dit juist zou zijn. dan was naar zijn mening een tijdbom onder het nieuw te vormen Koninkrijk ge legd. Dit zou dan bedreigd worden door een voortdurend recht op af scheiding. Zulk een bouw van het nieuwe Koninkrijk kon hij niet be wonderen. Een eenmalig afschei- dingsrecht wilde hij nog wel erken nen: als Suriname zich nu niet blij vend in het Koninklijk wilde scha ren, dan moet er z.i. maar een rijk op basis van de Antillen en Neder land gevormd worden en met Suri name andere banden gelegd worden. Hij wilde dit rijksdeel ook nog wel de tijd laten om een keus te doen. doch bij de komende be sprekingen wilde hij niet gebonden zijn aan een door hem bestreden af spraak. Met zekere nadruk deelde hij mede, dat zijn fractie achter dit standpunt stond met uitzondering van mr Van Rijckevorsel. Deze wil de kennelijk trouw blijven aan zijn recht der Ambonezen. (Zie ver dei pag. 3) Meisje, dat bij ruzie wilde bemiddelen, zwaar gewond door trap legen buik (Van onze correspondent) BUSSUM. Toen Dinsdag in de Gildestraat een 22-jarig meisje tus senbeide wilde komen bij e» n twist, die haar ouders haddon mei een buurman, gaf deze haar zo'n harde trap tegen de buik, dat het meisje naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. ALLE OPVARENDEN van de „Grommet Reefer" het Ameri kaanse ravitailleringsschip, dat voor de Italiaanse kust op de rotsen sloeg en in tweecn brak zijn gered door reddingsboten cn heli copters, welke van de vliegdek schepen Midwayen ,,Leyte" wa ren opgestegen. Het laatst ging kapitein Henry Saukant van boord. Hij had nog eerst de Amerikaanse vlag gestreken, opgevouwen cn onder zijn kleren vastgebonden. Hij werd door een grote menigte mensen, die aan wal in angstige spanning de reddingspogingen ga desloeg, met luid gejuich begroet. Een aantal manschappen van de „Reefer" was zó uitgeput, dat het in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Het schip was geladen met kalkoenen, bestemd voor de Kerstmaaltijd van de Amerikaanse troepen. De smakelijke lading kon niet worden gered, de soldaten zullen het dus met een soberder Kerstmaal moeten doen Blootgesteld aan de verwoestende werking der branding liggen nu de twee stukken van het eens zo krachtige schip op de rotsen voor Livorno bovenste foto). Met wel ke haast bovenmenselijke moeilijk heden de dappere redders te kam pen hadden geeft de tweede plaat weerde onderste toont Karl F. Treudler (rechts), de eerste ma chinist van de „Grommet Reefer", de eerste van de bemanning, die veilig aan wal werd gebracht. De Amerikaanse marine-kapitein A. F. White wenst hem hartelijk ge luk mat zijn behoud. Hervatting van overleg bemoeilijkt door geladen stemming in Noord-Afrika (Van onze reisredacteur) PARIJS. De situatie in Tunis begint meer en meer de vorm aan te nemen van ccn duel tussen de bey cn de resident-generaal. De bey heeft gisteren een boodschap gestuurd aan de Franse regering, die het karakter draagt van een antwoord op de brief van 26 November van de hand van minister Schuman In zijn antwoord stelt de bey voor, dc onderhandelingen opnieuw te beginnen door middel van een gemengde commissie. IIü stelt ook voor het kabinet te wijzigen. (Zoals men weet is dit kabinet onder leiding van de heer Bakkocsj hem destijds door de Franse resident-gene raal opgedrongen). Dc bey heeft mOt hef. zenden van I Minister Schuman heeft in de die boodschap gewacht lot de heer I Franse kamer een verklaring afge- De Hauteclocque naar Parijs ver- I legd, waarin hij dc hoop uil- trokken was Het is duidelijk, dat spreekt, dat het verstand in alle hij direct met de Franse regering partijen zal zegevieren. Hi| beloof- wil onderhandelen en eigenlijk aan- de. dat elke aanslag in Tunis, ook stuurt op het uitschakelen van de I die op Ferhat Hasjed. streng ge- heer De Hauteclocque Na het straft zal worden, machtsvertoon van eergisteren en Intussen is nog niets uitgelekt gisteren kan dat nauwelijks ver- I over het justitiële onderzoek. Wat wondering wekken. j vaststaat is alleen de enorme druk. De stemming in Tunis is overi- 1 die de politie speciaal op de A ra bi- gens geladen De Franse groepen 1 sche bevolking uitoefent Er schijnt dringen in hun persorganen op sprake te zijn van een commando- steeds straffere maatregelen aan. Zij Ferhat Hasjed. dat wil zeggen van zijn bitter teleurgesteld door de een groep gewapende Arabieren, wending, die de gebeurtenissen gis- die in het Zuiden van Tunis zou teren genomen hebben, toen de bey opereren In ieder geval is gisteren uiteindelijk toch nog onder de een achttal Arabier, n onder dit dwang van De Hauteclocque uit- etiket door patrouillerende Frans- kwam. politie neergeschoten. Maar er is od Hetzelfde geldt voor Marokko het ogenblik niet veel nodig om de Vandaag korrit in Parijs een dele- revolvers te laten afgaan hetzij van gatie aan van de Franse kolonie in de Franse politie, hetzij van de Casablanca, die wraak zal komen Franse burgers in Tunis Het is eisen voor de Franse slachtoffers. - deze situatie, die het heropenen van die onlangs bij de onlusten daar ge- het gesprek voortdurend moeilijker vallen zijn. gaat maken. HET heengaan van prof. Romine als politiek hoofdredacteur van de Volkskrant lijkt ons een veeg teken. Wij zijn geneigd, geloof te hechten aan de verklaring van hoofdredactie en directie van de Volkskrant, dat deze mutatie niet het gevolg is van interne moeilijkheden hij dit blad en geen invloed zal heb ben op de geest, waarin het wordt geredigeerd. Dc oorzaak ligt natuur lijk elders. De Volkskrant is een uitgave van de Katholieke Arbeiders beweging en de KVP is geen arbei derspartij. Wordt de politieke leider van deze partij in zijn bemiddelende en coördinerende taak niet belem merd door zijn feitelijke binding aan ccn groep, die in het alge meen kan gelden als de linkervleugel van de partij? Het is deze vraag, die ontkennend is beantwoord op een tijdstip, meer dan zeven jaar na de bevrijding en een half jaar na de ver kiezingsnederlaag van de KVP. Het was wel hekend, dat de positie van de heer Romme door deze neder laag en ook door de gang van zaken hij de opeenvolgende pogingen tot kabinetsformatie aanzienlijk is ver zwakt. Hij heeft geen kans gezien het onverzoenlijke le verzoenen; en even min is het hem gelukt, bij dc kabi netsformatie zijn doeleinden te ver wezenlijken. Daar, waar het niet voor de wind gaal, pleegt latent menings verschil zich gereder en veelal in bit ser vorm te uiten dan in een over do toestand niet ontevreden of althans niet verontruste kring. De K.V.P.-Ka- merfractie bleek moeilijker hanteer baar dan voorheenen wie weet, was dc heer Romme iets minder zeker van zijn zaak. De partij zelf moet wat doen maar vooral, vooral het even wicht bewaren! De lieer De Bruyn in dc regering en prof. Romme hoofdre dacteur van de Volkskrant, dat zou kunnen wijzen op een overwicht van links. Het middendeel protesteert, het rcchtcrdcel revolteert. Daarom gaal Romme bij dc Volkskrant weg. LAAT ons vaststellen, dat de heer Romme zeer lange tijd het hoofdredacteurschap van dit blad blijkbaar zonder veel verzet heeft kunnen vervullen. Er zijn na tuurlijk in dc K.V.P. altijd stromin gen geweest die de accenten wilden verplaatsen, die de sociale koers van de partij gaarne in liberalistische richting zagen omgebogen. De kracht van deze stromingen was echter ge durende een reeks van jaren blijk baar onvoldoende om in staat te zijn, dc positie van prof. Romme aan de Volkskrant in het geding te brengen. Dc partij bleef een tamelijk progres sieve koers varen; en er kwam bij, dat ook in zijn artikelen de heer Romme nimmer uit zijn rol van make laar en middenman viel. Hij betoonde wel steeds sociale belangstelling maar vermeed zorgvuldig, zich als eenzijdig verdediger van het arbeidersbelang op te werpen. De'laatste jaren is er echter onbe twistbaar een andere wind gaan waai en in de K.V.P. Veel katholieke bla den huilden mee in hel koor van Licftinck-verguizers en men herinnert zich hel verzet van de heer Lucas in de Kamer tegen dc belasting-ontwer pen. Ook de actie van Duynstee en dc zijnen tegen het „socialistisch" beleid van dc partij ligt nog vers in het ge heugen. Hel gelukte Romme. wel, een tactiscljc overwinning op deze lieden te behalen, maar dit betekende niet, dat hij ze weer in het gareel kreeg ol het zwijgen oplegde. In deze tijd vol trok zich voorts de ommekeer bij het dagblad „De Tijd"; een progressieve krant, die met veel onprettig aandoen de ophef naar het andere kamp over liep. \J ELEN hebben zich afgevraagd, welke conclusies de K.V.P. zou (rekken uit de verkiezings nederlaag. Er is gezegd: met laveren komt zij niet verder, zij zal eén keus moeten doen. Wel, dc heer De Bruyn zit in de regering, maai het begint er meer en meer op te lijken dat dc par tij deze vlag heeft uitgestoken om bin- nenshuis de Duynstec-richting gemak kelijker tc kunnen bedienen. De rap porten over de middengroepen vor men een merkwaardig symptoom. Na tuurlijk is de gedachte, dc beloning van zekere onderbetaalde categorieën van intellectuelen op peil te brengen, voortreffelijk; doch in feite sturen deze rapporten af op dc vorming van I een bevoorrechte stand. De heer Rom- I me schreef er wat voorzichtigjes over I in de Volkskrant, tot groot ongenoe gen o.a. van. De Tijd. Enfin, hij verdwijnt nu. Wij willen maar zeggen: als dc K.V.P. ccn keuze heeft gedaan, dan schijnt die uitgevallen le zijn in de richting van Duynstee, niet van De Bruyn, al zit deze laatste ook duizend maal in dc regering. Dit voorspelt ge spannen politieke verhoudingen, dit I voorspelt grote moeilijkheden voor de regering. Het voorspelt, geloven wij, ook weinig goeds voor dc K.V.P., die inel haar Qpgingcn, het vertrouwen van enkele duizenden te herwinnen. 1 wel eens bezig kon zijn, het verlrou- I wen van vele verdere tienduizenden te I verspelen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1