Huisvestingsproblemen zijn nog niet zo gauw opgelost 'STADSVENSTE Volksgezondheid is wel in orde in onze stad Problemen besproken over de volkshuisvesting Moderne Medische Wetenschap en... Walt Disney 2 Woensdag 17 December 1952 Gunstig beeld Amersfoort toont op het gebied der volksgezondheid een gunstig beeld vergeleken bij vele andere gemeen ten. Hoe het bedoelde centrum er op den duur uit zal zien. is nog niet pre- cies te zeggen in dit stadium. In de commissie van bijstand zal een en ander nader bekeken worden. Melkverstrekking De heer Jonkhart had een opmer king over de melkverstrekking op scholen: de melk komt soms koud aan. Inderdaad is dit zo, zei de heer Eenhorst; maar in de meeste geval len wordt de melk op de Centrale Verwarming weer op temperatuur In de begrotingszitting van gisteravond is de raad gekomen tot de behandeling van de navolgende onderwerpen: Openbare veiligheid, Volksgezondheid en Volkshuisvesting. Over het laatste werd uiteraard het langst gediscussieerd. Uit medede lingen van wethouder Eenhorst kwam wel vast te staan, dal de toestand er nog niet rooskleurig uitziet, maar dat verbete- _r ring toch werkelijk in zicht is; ook en vooral wil men speciaal I gebracht, De wijze van betaling kan ti,,," misschien anders geregeld worden, aandacht schenken aan de problemen van de jonge gezinnen en Het Velser-voorbeeld (In Velsen aanstaande echtparen. Ook het probleem van de krotwoningen zal zo mogelijk met spoed ter hand worden genomen. Over het algemeen toonden de raadsleden zich tevreden over de gang van zaken betreffende de volksgezondheid. In vergelijking met andere gemeenten maakt Amersfoort op dit gebied een zeer goede beurt. Bij Openbare Veiligheid kwam de verlichting op enkele punten van de stad ter sprake en werden meningen ge uit over het politiecorps. Op het eerste punt zal zoveel moge lijk aan de bezwaren worden tegemoetgekomen en wat de po litie betreft, het college heeft voor dit corps zeer veel waarde ring en enkele naar voren gebrachte minder prettige dingen kon de voorzitter met stelligheid weerleggen. Stadsverlichting ter sprake De heer Hartings (KVP) noemde de verlichting in de stad niet geheel en al voldoende en op sommige plaatsen zelfs uitgesproken slecht Enige voorbeelden haalde spr. aan, oa op de Noordewierweg bij de P Borstraat. Is het niet mogelijk, zo vroeg de heer de Feber, dat de voorzieningen voor de verkeersagent op de Var- kensmarkt. binnen korte termijn tot stand kunnen komen. Bij de helling van het Smalle'pad is de verlichtingstoestand zeer slecht vond de heer v. d. Stek Heeft de politie daar nooit op gewezen? Ja, is het antwoord. Maar waarom is er dan nog niets gedaan? Mevr. Bienema had medelijden met de agent op de Varkénsmarkt en drong ook op snelle voorziening aan. De heer Kranenburg was vóór een telefoonpost achter het Soesterkwar- tier. Ook de heer v. Oort uitte bezwaren op hel gebied van de verlichting op de Noordewierweg. Spr was ver heugd over de gang van zaken bij het politie-apparaat Per 1 Septem ber is een uitbreiding van 10 man tot stand kunnen komen. Nu is het dus tijd om tot bevorderingen ovei te gaan. Zullen door afvloeiing de bevorderingskansen niet kleiner worden, zo vroeg hij. Straatdienst politie De heer v. Oort heeft wel eens de klacht gehoord, dat de sterkte van het cokps met voldoen- de zou zijn. Ligt dat misschien aan een specialisatie^ Worden daardoor niet teveel mensen aan de straatdienst onttrokken? Spr heeft de indruk. I dat niet altijd zon- der onderscheid des persoons wordt gehandeld door de VAN OORT agenten, die straat dienst hebben. Hij meende ook, dat vaste routes niet altijd geslaagd geacht konden worden In sommige plaatsen ver richten agenten hun diénsten veel zelfstandiger. Spr. was voor groter persoonlijk initiatief. De heer v. Hamersveld had gaarne een toelichting op de verhoging van een post bescherming burgerbevol king. Ook hij had horen klagen over surveillering in het Soesterkwartier. maar meende, dat er toch door agen ten in burger voldoende gesurveil leerd wordt. Voorzitter antwoordt De bescherming post Varkens- markt heeft enige vertraging onder vonden. doch er komt nu schot in Over het politiecorps -zeide d^e voor zitter: In 1946 was het 136 man sterk Toen was er aanleiding tot vele spe ciale diensten Het bericht kwam toen van de minister dat de sterkte op 96 man gebracht moest worden. Na overleg is men op 104 gekomen Het is krap aan mogelijk om vol doende diensten le doen uitvoeren. Naderhand moeten de extra 10 in dienst gekomen mensen weer af vloeien, doch dit gaat geleidelijk La ter zullen we zien. wat we kunnen doen. Voor het personeel zit er geen nadelige kant aan. Op de kwestie straatdienst wilde de voorzitter niet verder ingaan, daar deze kwestie reeds in het openbaar weerlegd is. Een bepaalde regeling achtte hij noodzakelijk, want de men sen moeten enig houvast hebben. Lof voor politie "De opmerking over het gedrag van de politiemensen klonk de voorzitter onaangenaam in de oren. Hij had juist veel lof gehoord en een klacht nog nimmer vernomen. Uitgesproken „norse" politieagenten zijn cr niet meer. De koddebeier is verdwenen en ervoor in de plaats kwam de pae- dagoog van de straat. Deze richting wil de leiding van het corps ingaan. DE FEBER Burgemeester MOLENDIJK Over de Bescherming Bevolking komen nog nadere mededelingen. De opgave is nu min of meer fictief Voor verlichting, zei de heer v Zwol, is reeds veel uitgegeven en nu is er weer een groot bedrag uitgetrokken. Toch was hij dankbaar voor de tips. We moeten echter rekening houden met de P.U.E.M tarieven. Er zijn reeds („binnenlandse") reizen ge maakt om de toestand te bekijken. Over het aftreden van de politie zeide de heer v. Oort: tegen bepaal de mensen wordt wel eens iets an ders opgetreden dan tegen „gewone". Hij noemde o.a. raadsleden en dok toren, tegen wie wel eens iets soepe ler wordt opgetreden De voorzitter haalde met een voorbeeld aan. dat de Amersfoortse agenten zonder aanziens des persoons handelen. Brandverzekerings belasting De heer De Feber vond de basis, waarop de brand verzekeringsbelas ting wordt gehe ven, onbillijk. Ei zijn mensen, die tot de zogen, „bezit tende klasse" be horen o.a. vele kleine gepension- neerden die mee moeten helpen bij dragen in de kos ten van de brand weer Ook voor de industrieaantrek king is deze belas tingheffing zeer nadelig. Spr. diende een motie in om'de brandverzekeringsbelasting in te trekken en te trachten andere wegen te vinden om de weggevallen bedra gen te compenseren. Deze motie was mede ondertekend door de heren Douma en Timmerman. *- De heer Fruin diende onmiddel lijk een motie van orde in om hier niet op in te gaan, omdat een wijzi ging van de bedoelde belasting in voorbereiding is. De heer Hermans viel de heren Fruin. Al en Bartels bij. waarna de heer De Feber zich bereid toonde de motie in te trekken, als binnen rede lijke tijd een duidelijke uitspraak zou komen van B. en Wf Inderdaad, zo zei de voorzitter, de regeling is onbevredigend. Maar we moeten de tijd hebben om dekkingsmiddelen te vinden. Een wijziging "komt beslist. Verkeer en jeugd Het verkeersonderwijs voor de jeugd had de belangstelling van de heer Swets (PvdA» Hij was hel niet eens met de opvattingen van B. en W dat verkeersonderwijs aan leer lingen van lagere klassen ontraden moet worden Jeugd-verkeersbriga- des achtte hij uiterst nuttig. Hij zag graag dergelijke jeugd-brigades in gesteld De heer De Ganswilde graag horen hoe de Commissaris van Politie zou worden tegemoet gekomen in de kos ten van zijn auto ten behoeve van de dienst Deze functionaris is nu in ongunstige positie t.a.v. zijn collega's, hoofden van dienst. De heer v. Oort deed de suggestie om in de plantsoengordel een vij ver aan te leggen voor bluswater en die eventueel kan dienen voor een ijsbaan in het Soesterkwartier, De heer De Feber vroeg of met de plannen van tunnelbouw rekening is gehouden met de mogelijkheid, om de tunnel in tijden van nood als schuilplaats te laten dienen. De voorzitter antwoordde, dat de kwestie verkeersbrigade een kwestie van geduld is. De voorzitter wilde dit voorzichtig aan doen. De kwestie auto van de Commissaris wilde hij laten rusten Over auto's is steeds iels te doen. De bluswatervoorzieiilng is een be langrijke en kostbare aangelegen heid. Een perfectionnering kan men nastreven, maar eerst moét men na gaan wat de meest kwetsbare punten zij», die zijn in de binnenstad. De voorzieningen Soesterkwartier en binnenstad zijn het meest urgent. De vijver-aanleg is aan de betrok ken dienst ter behandeling gegeven en wordt nog onder het oog gezien. Mr Eenhorst was er tegen om te vroeg te beginnen met het verkeers onderwijs. De zesde klas is vroeg ge noeg De bedoeling van de heer Swets was, zo zeide deze. de kinderen van de laagste klassen te beschermen. Overigens verzocht hij de burge meester het tempo van de uitvoe ring der jeugdverkeersbrigade-plan- nen in overeenstemming te doen- zijn met het tempo van het huidige ver keer. V olksgezondheid De heer Jonkhart (PvdA) wilde nadeie inlichtingen over het zogen, gezondheidscentrum Mej. Stienstra zeide. dat de Amers foortse bevolking zich gerust kan stellen wat betreft de geneeskundige verzorging. Veel is de medische we tenschap vooruitgegaan. Op enige punten had zij critiek Iets naders wilde de heer Hermans ook horen over het gezondheidscen trum, Aan een dergelijke instelling had mevr Bienema geen behoefte. Mr Eenhorst zeide: We moeten op bouwen vanuit het bestaande naar het ideaal: het gezondheidscentrum èn memoreerde de plannen, die de heer Jonkhart een jaar geleden naar voren had gebracht te dien aanzien. wordt de plaatselijke melkhandel in geschakeld) kan wellicht tot voor beeld dienen, De kwestie-kinderuitzending be vredigde wethouder Eenhorst even min als de heer Jonkhart. De wet houder zegde toe dit punt nader te zullen bekijken De heer Hermans en wethouder Koopman waren het al spoedig eens over de kwestie van subsidiëring van het R K. medisch opvoedkundig Bu- 2077 Vliegensvlug klimt Rob in de helicopter, start de motor, die ge lukkig snel aanslaat en na een korte aanloop verheft de machine zich in de lucht Even later zweeft Rob als een vrij man boven de bergtop pen Waar nu heen' Hij besluit de kustlijn te volgen tot hij ergens een nederzetting vindt. Maar wanneer hij de zee ziet. neemt hij in de verte het onderzee-vliegkamp- schip waar. Snel wendt hij het roer, want hij kan het risico van een achtervolging niet ne men. Dan maar het bin nenland in het onbekende tegemoet. Wanneer j Rob ongeveer een kwartier heeft gevlogen krijgt i het vliegtuig een hevige klap en in de verte I DE A VONTVEEN VAN KAPITEIN ROB ziet hij een enorme rookwolk. Ah dat moet de i explosie zijn, die Lupardi nog heeft voorbereid. Alles, wat hij ginds heeft opgebouwd, is in de I lucht gevlogen en vermoedelijk zijn nu ook al zijn tegenstanders omgekomen. reau. De K.V.P.-woordvoerder was het meer om het principiële te doen. De heer Waterloo toonde zich ver baasd. dat in de memorie van ant woord stond, dat geen klachten wa ren binnengekomen naar aanleiding van de outillage van het sportterrein aan de Rubensstraat Het gebouwtje bijv. ziet er lang niet zo goed uit als men doet voorkomen. Wethouder Koopman gaf toe. dat bedoeld memo rie-antwoord niet juist was. Maar binnenkort valt het toch onder de Sportstichting. ,.Dan komt het wel in orde", zeide de heer Waterloo. WATERLOO Een van de grootste zorgen, zo zegt de heer Wa terloo, was na de oorlog de woning nood. Er is veel ge bouwd, doch nog Is er een groot te kort. In Amersfoort is veel tot stand gekomen. Amers foort is niet ach tergebleven en daarvoor is dank verschuldigd aan de betrokken in stanties. Het zou aanbeve ling verdienen nog eens mede te delen, dat een deel der woningen bestemd zijn voor het Rijk en industrie De meeste mensen heb ben daar nog geen nut van. Waar dering had de heer Waterloo voor de dienst Volkshuisvesting Te kleine behuizing achtte spr. bedenkelijk en hij dacht aan het project van het Kruiskampkwartier (sardine wo ningen). Moeten we het gehele woonruimte-vraagstuk niet eens on der de loupe nenjen? Spr. pleitte voor de jonge gezinnen, die nu nog steeds lang moeten wach ten. Hij wenste een planning van de diverse groepen woningen, die ge bouwd zullen worden, ten tweede een distribuering onder de jongere gezinnen (van pl.m. 2025 jaar) en ten derde of door de bouw van du- plex-woningen de woningnood te gemoet kan worden gekomen. De heer Hartings wenste meer doelmatigheid met betrekking tot de schuurtjes bij diverse woningen De heer Mulder was het met de heer Waterloo op verscheidene pun ten eens. Hij wenste echter aandacht op het punt van de krotwoningen, die nodig opgeruimd moeten worden. Waardering had ook de heer Vis voor het bouwlenipö in Amersfoort en eveneens voor de bestaande plan nen t.a v. de krotwoningen. Gezegd wordt in de memorie van antwoord, dat van '53'57 500 wonin gen kunnen worden gerealiseerd, maar elders wordt gesproken van een maximum van 600 Laten B. en W zo vraagt de PvdA-fractie. de boog strak gespannen houden. Behuizing Ouden van Dagen Tot heden zijn goede woningen ge bouwd, maar in incidentele gevallen wordt een stap terug gedaan Spr. was voor flinke woningen. Kleine stapjes terug kunnen gevaarlijk zijn. Vervolgens ging spr. in op de behui zing voor Ouden van Dagen Mis schien kan het een voordeel zijn. dat ze er nog niet staan, want nu kan men misschien met meer moderne Het ideeën rekening houden Zeven en een half procent van de bevolking is 65 jaar en ouder. Hij was voorstan der van een centraal gebouw voor hen, die zich niet zo gemakkelijk kunnen bewegen en voor de overigen wenste hij overal in de stad huisjes. Voelen B. en W. iets voor een en quête bij de oudjes op de Dreef? De heer v Stek sloot zich aan bij het eerste gedeelte van het betoog van de heer Waterloo. Moeilijk zal het zijn alle critiek op de dienst volkshuisvesting te ontzenuwen. De heer Douma vroeg welk orgaan de enquête heeft gehouden, betref fende de hoogbouw. Een gespecificeerde huurkwitantie voor Jericho vroeg de heer v. Kra nenburg, Antwoord wethouder Koopman probleem volkshuisvesting heeft altijd de bij zondere aandacht van de Raad, zo zeide wethouder Koopman. De con sument betaalt nu nog een kleiner cleel van zijn in komen aan huur dan vroeger het geval was De moeilijkheid is o.a dat grotere gezinnen de huur van grotere hui zen niet kunnen opbrengen. Nu wij een tijd gebouwd hebben komen wij tot deze vraagstukken. Een extra bijdrage zal voor de gemeente moe ten worden verstrekt Er moet in ieder geval een oplossing komen. De uitkering van het Rijk is re latief minder geworden. Naar duplexwoningen ging de liefde van B en W. aanvankelijk niet uit. Men bouwt naar de behoefte van het ogenblik Het kan dus voorko men, dat men op een bepaald mo ment met een aantal woningen zit, waaraan de behoefte niet zo groot is Toch meende de wethouder, dat Amersfoort een woningvoorraad ge- ci eëerd heeft, die ook nog over een jaei of tien in trek zal zijn De schuurtjes-kwestie. Zulke klei ne schuurtjes, als waarop de heer Hartings doelde, zullen niet meer ge bouwd worden Rijwielstandaards zullen waarschijnlijk worden aange bracht. Krotopruiming is een moeilijk pro bleem. Waar moet men de financieel weinig draagkrachtige gezinnen on derbrengen. Zoveel mogelijk zal men aan de diverse wensen "tegemoet ko men. Aan deze problemen komen wij nu toe. J. KOOPMAN Moet het aantal van 600 woningen, w aarop de heer Vis doelde, afstuiten op organisatietekorten van de dienst? De wethouder meende van niet. De organisatie is efficient genoeg, maar er zijn tal van problemen: huisves ting zwak-sociale gezinnen, speel- Elaatsen kinderen, enz. Voor een te- uis ouden van dagen had men een mooi plan. Toen men een deskundige in de arm had genomen bleek, dat het niet door kon gaan door tal van factoren. Het plan moest men los laten en zich bezinnen op de meest moderne methoden. De voorberei ding van een nieuw plan vereist veel studie. Men moet dit inpassen in Amersfoortse verhoudfhgen. Een enquête zou geen" zin hebben Er zijn te weinig bewoners op de Dreef. We moeten een centraal ge bouw voor ouden van dagen hebben en woonplaatsen over dé stad ver deeld. De hoogbouw-enquête is gehou den door het N E I. Dit in antwoord op een vraag van de heer Douma Men krijgt een concreet antwoord op de vraag; hoeveel huur betaal ik nu eigenlijk? Hiernaar had de heer Kranenburg geïnformeerd. Niet t e optimistisch Wethouder Een horst vond dat men niet al te optimistisch moet zijn ten aanzien van de volkshuisvesting. Er zijn nog 999 inge schrevenen. o.w 600 gezinnen. 131 gescheiden levende echtparen en 263 aanstaande echtpa ren. Dan zijn er nog de diverse ver plichtingen. o.a Rijksvoorkeurwo- ningen en Maat schappelijke Zorg. Wat betreft de zogenaamde „on verklaarbare" ge vallen: stellen het op prijs, als men daarmee op ons bureau komt. Er zal gaarne op geantwoord worden. Er moet van deze zaken geen geheim gemaakt worden. De bevolking heeft er recht op, volledig te worden in gelicht. Er zijn bovendien industrie-ver plichtingen Ook voor nieuwe indu strie wil men zo mogelijk woningen beschikbaar stellen Het kan inder daad voorkomen, dat mensen komen met klachten, dat anderen, die er zogenaamd beter aan toe zijn, eerder geholpen worden. Hoe nu die vork aan de steel zit. daarover kan men gerust komen informeren. Jonge echtparen De jonge echtparen vormen '.wel een heel groot probleem. Voor vele gezinnen is men tot oplossingen ge komen, maar van onder af stromen nieuwe aanvragen binnen. Gepro beerd wordt de gezinnen van samen boven de 60 jaar zo snel mogelijk te huisvesten doch de mogelijkhe den zijn beperkt. Het probleem wordt In ieder geval zeer ernstig bezien. Een woningbehoefte-rapport is in norbereiding, zo zei de heer Koop man. die vervolgens' aan het woord kwam. De heer Waterloo brak nog een lans voor de gezinnen, bestaande uit echtgenoten van zo omstreeks 25 jaar Voor die groep wenste hij meer perspectieven. De heer Eenhorst zeide geleerd te hebben zeer voorzichtig te moe ten zijn met toezeggingen. Een onderzoek wordt reeds inge steld naar de huisvesting van a.s. echtparen. De mogelijkheden zijn iets croler gebleken. De zaak is nu in voorbereiding. Om 11 uur verdaagde de voor zitter de zitting tot hedenavond. Het paviljoen van het Berghotel was gisteravond goed bezet ondanks de zeer slechte weersomstandigheden. De biochemicus, de heer W. D. M. Jans sen hield een causerie over de moderne medische wetenschap. Deze is zo veelomvattend, dat spr. slechts een klein gedeelte van deze materie kon behandelen. ..voorjaarsmoeheid" suikerklontjes, doordrenkt met citroensap worden genuttigd, hetgeen goede resultaten oplevert. Na deze met grote aandacht be luisterde inleiding van de heer Jans sen, werd een interessante serie films vertoond. Naast de geestige rolprent, die Walt Disney c.s. teken de over de werking van het mense lijk lichaam, kon men o.a. kennis nemen van de ontwikkeling van de moderne wetenschap in Amerika en oen belangwekkende documentaire bezien van de werking van het men selijk oog. De ..hoofdschotel" was echter het knappe filmpje, waarin de rijping, bevruchting en ontwikke ling van de eicel van een konijn, gedeeltelijk onder de microscoop op genomen, werd gevolgd. Boeiende causerie van W. D. M. Janssen Hij vertelde iets over de bouw en werking van de kathodestraal oxillo- graaf, een apparaat, waarop een eenvoudig gezegd r televisiescherm de al clan niet, juiste verplaatsing van de electronen, welke ook in het menselijk lichaam aanwezig zijn, af beeldt. Afwijkingen in de hersenen (bijv. het bepalen van tumor), hart en spieren kunnen hiermee geregis treerd worden. Uitvoerig ook be handelde de heer Janssen o.m. de vitaminen A, waarvan bij ontbreken onder andere nachtblindheid het ge volg kan zijn, en vitamine C. Het tekort van deze laatste onmisbare voedingsstof treedt vooral in het voorjaar op, omdat de oude aardap pelen (in October geoogst) niet vol doende meer bevatten en er een te kort is aan verse groente en fruit. Onze zwemsters op de Olympische Spelen in Helsinki kregen deze vi tamine een paar uur. voordat de wedstrijden begonnen, toegediend, terwijl bijv door militairen tegen de door vitamine C-gebrek optredende Eenhorst „Samuël" houdt bazar voor eigen gebouw De Christelijke Jeugd Vereniging ..Samuél" voert sinds een half jaar een actie voor een eigen gebouw, zoals zij dit in vroeger jaren, toen het nog C J.M.V. was. in de Stoove- straat heeft gehad Het actieve bestuur heeft hier voor een plan beraamd, dat ver moedelijk jaren in beslag zal ne men. Teneinde het fundament van het benodigde kapitaal te leggen, zal in dit weekeinde een bazar worden gehouden in de Markthal. Een be zoek aan deze bazar zal zeker de moeite waard worden, want er ko men vele. en vooral aardige, attrac ties Men zal daar ook verkoop- sfands aantreffen, waarin goederen als textiel, levensmiddelen enz. te koop zullen worden aangeboden. Bij het kopen van een entrée- biljet dient men zijn nummer nauw lettend in het oog te houden, want regelmatig zullen op diverse num mers cadeaux worden verstrekt. De opening zal a.s. Vrijdagavond, kwart voor zeven, geschieden door wethouder H. van Galen Last. Dierenmishandeling Wegens overtreding van artikel 254 van het wetboek van strafrecht zal getracht worden tegen de land bouwer uit Amersfoort, H. R. pro ces verbaal op te maken terzake opzettelijke mishandeling van een dier. R. had gisteravond een paard in zijn weide lopen. Het beest hen doelloos rond op de met meer dan tien centimeter met sneeuw bedek te grasmat. Een dierenarts en de inspecteur van de dierenbescher ming zullen onderzoeken in hoe verre verbaal kan worden opge maakt. Klop Tiende kerststemming in veler raadsleden gemoed. Het ivas bij wijze van hersenen en is voor deze lichaamsdelen dan ook reeds menig anti-vriesmid- spreken wat je noemt del op de markt gebracht. „Ouwe jongens" voor na. En het werd steeds maar gezelliger, want nie mand wilde bij niemand achterblijven en niemand wilde de pret bederven. Er werd vriendelijk gelachen en men knikte elkander eens bemoedigend toe. Dat bepaalde raadsleden en bepaalde wethouders wel eens „iets" met elkaar In de heer Poens uit het Groningse, bij wie wij twee dagen geleden in 'n Amers- foorts koffiehuis onze op wachting maakten, meen den wij een dier lieden te moeten zien die zich van kindsbeen af met de ge voelige roze schelpen ter weerszijden van het hoofd hebben bezig gehouden. Als schoolknaap, zc had hadden gehad, je zou het men ons^vertelch heeft Jo- haast niet geloven. Gel\jk .J Vrede op aarde (in raadzaal J-IET was Maandagmid- dag, klokslag twee uur. We hadden nog maar een seconde onze plaatsen op het persbankje ingeno men en de voorzitter tuas nog bezig te verklaren, dat de middagzitting geopend was, toen op hetzelfde mo ment de wereld aanstalten maakte zich in een ivit kleed te gaan hullen. Het bood een meer dan gezel lige aanblik als je zo door de hoge ramen van de knusse raadzaal naar bui ten keek en wij voelden ons. met de warme kachel achter ons en een genoeg lijk keuvelende Raad voor ons best behaaglijk. Het leek er wel op, of met de witte vlokken een vredige stemming neerdaalde, die zo de raadzaal binnendwar- relde en zich nestelde in de harten van de vroede vaderen. Het was duidelijk, een onzichtbare vredes engel waarde rond, bedek te de aarde met een donzig wij zitten met de bevroren wit kleed en bracht een tenen! Gelukkig liggen on- heerlijk aandoende verzoe- ze oren wat dichter bij de builen de koude vlokken vielen, vielen binnen de warme woorden. Als een goedmoedig herder keek de voorzitter naar zijn zo vriendelijk gestemde kudde en een glimlach verscheen af en toe op zijn gelaat. Hij heeft hei wel eens an ders meegemaakt. Als nu maar het tempo even goed is als de stemming, dan zijn we nog voor Kerstmis klaar met de begroting. En dat is wel nodig, want. de leden kunnen wel vriende lijk praten, maar wij. arme wij, „potloden" ons de bla ren op de vingers. Geluk kig. dat cr maar één zo'n zitting per jaar is Oorkleppen Wij gaan weer op koude voeten door het wispeltu rige leven. Het kan vrie zen, het mag dooien onze alleronderste onder danen staan bij wijze van spreken altijd bloot aan de vochtige uitwerpsels des hemels, hetzij sneeuwhopen of regenplassen. Bepeden de enkels schijnt nu een maal het menselijk vernuft te worden verstikt in kwaadaardige dampen. En hannes P. A. Poens eens een bevroren oor gehaa en sedertdien vergooit hij zijn ganse kapitaal aan het uitvinden van steeds bete re oorkleppen. Al spoedig na onze kennismaking leek ons dit een fabeltje a la Rita: de heer Poens bleek ons integendeel een zeer menselijk mens. „Kijk", begon hij zijn explicatie, terwijl hij voor een spiegel het metalen bandje van 'n stel doodge wone oorverwarmers over het hoofd wrong. „Zie io wat er aan hapert? Nee" Dat. bandje, man, dat band je. Je moet niet kunnen zien dat een man oorver- warmers draagt. Dat lust ie niet. Daar schaamt ie zich voor! Welnu, ik heb de onzichtbare oorbeschermers gevonden'" Hij tastte in de zak van zijn duffelse jas en haalde een vleeskleurig lapje te voorschijn, in de rand waarvan een stalen spiraaltje was genaaid. Hij legde het lapje achter ziin oor. trok deelastische ron ding er van over de oor- rand en sprak tot zijn spiegelbeeld- ..Onzichtbaar en heerlijk warm. Man. dat worden goeie zaken". Vervolgens stopte hij zijn vondst weer in de duffel se zak, trad opgewekt naar buiten en keerde het kof fiehuis de welgedane rug zijner Amerikaanse auto toe. Nee. een onbesuisde phi- lantroop leek ons die me neer Poens niet. Maar wie oren heeft om te horen hij late ze nochtans niet bevriezen om onzentwille. Periodieken Het clubblad van de voetbalvereniging „Amers foortse Boys" zegt naar aanleiding van de komen de jaarwisseling: „Laten wij het niet alleen bij goe de-voornemens laten, doch werkelijk onze uiterste best doen om ze ten uit voer te brengen". Voor een prettige ver standhouding in de Boys- gelederen blijken de con tactavonden van veel nut te zijn. Aan de training wordt met hart en zie! deelgenomen, maar altijd door eenzelfde groep, waar blijven de spelers van de lagere elflallen? „Wat zal het komende jaar ons brengen" Der.o vraag wordt gesteld in de „Amsvordiaan" en nutuur- lijk wordt gedacht atn en gehoopt op terugkeer naa>- de vierde klasse van de KNVB. Het rotsvaste ver trouwen heerst in Ams- vorde-kringen. dat het met heel veel ijver en vlijt en een tikje geluk een abso luut bereikbaar clool ne- noemd moet worden. We gens vertrek naar buiten land neemt de heer' J Bijlsma afscheid als voor- zitter van de elftalcom missie en als lid van de redactie-commissie. Het maandbericht van de afdeling Amersfoort van de Ned. Ver. van Huis vrouwen maakt me', leed wezen melding van het verscheiden van haar be stuurslid. mevrouw K M. even aan 't Stadsven- ster. Tel. 4291: tedere morgen van tien tot twaalf uur. Versfelt. Morgen wordt in het Paviljoen van 't Berg- hotel een Kerstmiddag ge houden. - Oud-Nieuw-Bym De tijd komt weer aan, dat we elkaar veel heil, zegen en oliebollen toe wensen. want dat hoort zo. dat doen de meeste men sen. Glazen worden dan geheven en met stemmen, die soms lichtelijk beven, klinkt het „Proost" wat 'n troost, 't Wt]s weer voor elkaar dit jaar, volgend bedrijf dan maar. Met een appelflap achter ie kiezen heb je geen tijd om te gaan kniezen of iets van de radio te horen, want steeds maar klinkt in je oren het gepraat van re denaars die oudejaarc me mories vertellen en voor spellen, dat de wereld be ter zal gaan worden, zon der nieuwe orde. maa; met volle borden, dus geen klagen over lege magen 't Qorlogseedruis zal gaa*1 verstommen (wanneer zal de vrede ..kommen"-, het wordt pais en vree. hier benee. we hel oen het ho pen, maar wat we kopen voor woorden van heren met wit gesteven boorden Leeg die flessen, dorst gaan lessen, glazen vullen van oliebollen smullen Kijk om 12 uur niet zuur. lach je gade tegen, zeg veel heil en zegen, dar maar naar bed, wart uit is de oret. het jaar ging zo vlug en komt nooit meer terug. Niet getreurd en niet gezeurd. Geef 'en van katoen volgend jaar we zullen het dan beter doen beloven we elkaar. In Soesterkwartier laatste dienst Vrijz. Hervormden 20 Dec. De bijzondere kerkdiensten, die de Ver. van Vrijz. Herv. tot nu toe gehouden heeft in het Wijkgebouw aan de Dollardstraat worden met ingang van 1953 beëindigd. De laat ste dienst zal plaats hebben a.s. Zondag 21 Dec, Het bericht dat er op 23 December nog een dienst zou worden gehouden Is niet juist. In de dienst van 21 December hoopt ds M. C. van Wijke voor te gaan. Duivenexpositie A.P.V. „De Koerier" Dit weekeinde zal de Amersfoort se Postduivenvereniging „De Koe rier" in de grote zaal van ..d'Oran- jeboom" een expositie houden van de duiven harer leden. Vrijdag avond wordt de tentoonstelling in gericht. Als keurmeester zal optre den onze stadgenoot de heer M. van- Keken. Wjj zijn er, gezien de wedstrijdprestaties, die de duiven van „De Koerierhet afgelopen seizoen geleverd hebben, van over tuigd, dat de vogels op deze ten toonstelling' zeker geen slecht fi guur zullen slaan. Not oort U even GRAND THEATRE Van 12 t.m. 18 Dec. „Verboden te Kussen". Toegang el ke leeft. Aanv.: Zo 2 4 15. 6.45 en 9 u. Ov. dagen. 2 30. 6.45 en 9 u. In de Donderdag-cyclus 18 Dec. „Er komt een vriend vanavond". Toe gang 18 Jaar. Aanv 2 30, 6.45 en 9 uur CITY THEATER- Van 12 t.m 18 Dec. 3e week geprolongeerd „De kleine wereld van Don Camlllo". Toegang elke leeftijd. Aanv Zo 1.30. 4. 6 30 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6 30 en 9 uur In onze jeugdfilm-cyclus 17 Dec. aanv. 2 en 4 uur „Mijn kameraad Trigger". REMBRANDT THEATER: Van 12 t.m. 15 Dec. „Verboden Verhouding" Toegang 18 jaar Van 16 Lm. 18 Dec. „Alina de begeerde vrouw". Toegang 18 Jaar. Aanv.: Zo. 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 6 45 en 9 uur CITY THEATER SOESTDIJK: Van 12 t m. 14 Dec. „Marva's Ahoy", Toe gang elke leeftijd. Van 15 t.m. 17 Dcc. „San Francisco" Toegang 14 jaar. In de Donderdagcyclus 18 Dec. „Mrs Parkington". Toegang 18 jaar. Aanv Vr 8 uur. Za, en Do. 2 30 6.45 en 9 uur. Zo 2, 4.15 6 45 en 9 uur. Ov. dagen 2.30 en 8 uur. WOENSDAG 17 DECEMBER MARKTHAL 20 uur. cabaretavond N.V. Polak AMICITIA. 20 uur. buurtvereniging „de Kaltekampen" met de toneelver eniging .Ons Belang". DE ORANJEBOOM. 20 uur, schutjas concours Amersfoortse Boys. ASTORIA 20 uur. Adventsavond „de Hanpe" DONDERDAG 18 DECEMBER PAVILJOEN BERGHOTEL 2 30 uur, Ned. Huisvrouwenver., afd Amers foort. kerstmiddag. K A B -GEBOUW. 20 uur, toneelvereni ging Ons Genoegenmet „Koning Knsperke" VRIJDAG 19 DECEMBER GEBOUW VRiJZ HERV 20 uur concert Kleine Kunstkring GEBOUW DE INSTUIF 20 uur. opening expositie Alex Luigjes en Johan Bijsterveld. t/m 3 Januari. MARKTHAL. 2 uur. bazar CJ.V ..Sa muel". MONOPOLE. 20 uur filmavond vereni ging Oost en West". ZATERDAG 20 DECEMBER MARKTHAL, bazar C J.V. .Samuel". DE ORANJEBOOM, postduivententoon- stelling „de Koerier (ook Zondag 21 December geopend) BERGKERK 15 uur Inwijding A G -HUIS 15 uur. opening kerstten- toonstelling t/m 10 Januari. AMICITIA, 20 uur Centrale Bond Werk nemers Transportbedrijf optreden gezelschap Frans Vrolijk. ZONDAG 21 DECEMBER CITY-THEATER. 10 uur. Filmochtend. I V J. Fietsendieven. Burgerlijke Stand Geboren Berdina M.. d v. W. Jagers en A. P. M. de Leuw; Gev- ben H., z. v. A J H. Kolbrink en M. Koster; Willem J, D., z. v. J. Turkesteen en A. v. d. Wijngaard; Hendrik J.. z. v J Looijen en J. Vecnendaal; Dorothea, d v A Lam- mers en E. J Driessen Getrouwd: C A Kramp en F. A. v. Kesteren. Overleden: Gcrardus de Graat. 40 jr, geh. met J van Colmjon; Johan nes N Hoevers. 57 jr geh. met M. I H Terlingen; Geertje Jonker. 70 jr. wed. v. J. Go vaars. Petrus J de Hoop. 90 jr. wed. van T. C. Witte- veen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2