DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Suriname-debat uiterlijk met een sisser afgelopen Positie van kabinet niet versterkt West-Europa geteisterd door storm en sneeuw Adenauer en Ollenhauer ontmoeten elkaar N.A.T.O.-raad wil snelle ratificatie E.D.G.-verdrag Fransen in Tunis gesteld voor grote beslissing Tito verbreekt diplomatieke betrekkingen met Yaticaan Lord Nuffield gaat rusten ..JA" zeggen Bolsward en Delft 12e Jaargang, no. 298 Donderdag 18 December 1952 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers i'J cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER TELEGRAM VAN MINISTER WEKTE MISVERSTAND (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Naar het uiterlijk is het Woensdagavond in de Tweede Kamer met een sisser afgelopen. De begroting van minister Kernkamp is z.h.s. aanvaard. Maar betekende dit, dat de Kamer zijn memorandum inzake de overeenstemming met de West aanvaardde? De P.v.d.A.-fractie heeft het schier onmogelijke gedaan om het zo voor te stellen, maar de meer derheid maakte zich bij haar stembepaling van dit memoran dum even nadrukkelijk los. Zij durfde blijkbaar (nog) geen cri sis aan. En de bedoeling van de P.v.d.A. was kennelijk om dit aan te tonen. Nu werd het de aanstichtster de K.V.P.-fractie ook niet moeilijk gemaakt te retireren, omdat minister Kern kamp na een moedige verdediging van zijn persoonlijk stand punt, moest erkennen, dat dit nog niet door het gehele kabinet werd gedeeld. Er bleek een misverstand in de ministerraad in het spel te zijn geweest. Daarom oordeelde prof. Kernkamp nader overleg in het kabinet en met de Nederlandse delegatie voor de a.s. Ronde Tafel Conferentie met de West. waarin verschillende Kamerle den zitting hebben, gewenst om tot een eensluidend Nederlands stand punt te komen Dankbaar greep de meerderheid van K.V.P., AR.. C.H.U., V VD en K.N.P. deze suggestie aan. Het conflict werd aldus naar de toe komst verschoven. Wij geloven ech ter niet. dat het er daarom minder ernstig door werd; de positie van het kabinet is Woensdagavond stel lig niet versterkt: eerder het tegen deel. Minister Kernkamp bleek persoon lijk inderdaad 'n theoretisch recht op afscheiding aan de West te hebben toegezegd. Theoretisch, omdat de delegaties van Suriname en do Antillen dit recht niet eens uitdrukkelijk in het. statuut van het Koninkrijk vastgelegd wens ten te zien. Zij meenden echter, dat zij pas dan tot dit Koninkrijk in volle vrijheid die in de Ko ninklijke rede van 1942 werd toe gezegd zouden toetreden, als zou blijken, dat zij ook voor af scheiding hadden kunnen kiezen. Minister Kernkamp erkende, dat volgens het positieve interna tionale recht onder het zelfbe schikkingsrecht hel recht op af scheiding (nog) niet was begre pen. Hij meende wel, dat er in de Verenigde Naties een tendens Minister Kernkamp in de branding (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. ..Toen ik minister werd," zo zei Woens dagavond prof. Kernkamp, die zijn zin voor humor dapper be hield onder de aanval der Tweede Kamer. ..heb ik mijn kinderen gezegd: binnenkort zal men mij uitmaken voor een prul, een schurk of een land verrader. Jullie moet dat dan maar niet geloven." Hij had zich echter blijkbaar niet kunnen voorstellen, dat men hem zou betichten van het leggen van een tijdbom onder ons Koninkrijk. Naar zijn me ning was dit geenszins het ge val. Hij geloofde eerder, dat door de door hem verkregen overeenstemming met de West een langdurige band, wellicht zelfs voor immer zou zijn ver kregen. Nadrukkelijk verwees hij naar een uitspraak van Bo- nar Law: „Denkt men soms, dat als het recht van afscheiding met wordt erkenden Suriname in de toe komst ons Koninkrijk toch wil verlaten, dat men dat met mi litaire maatregelen zou kunnen tegen houden Hij vond het „kort"zichtig onder de vrees voor het af scheiding sr echt te handelen. Maar dr De Kort meende dat men onderscheid diende te ma ken tussen macht en recht. Ja, ministers geestverwant v. d. We tering vond, dot diens stand punt haast revolutionnair en gevaarlijk was. N Hoge premie op lot nr 12171 DEN HAAG. In de 517de Staatsloterij, vijfde klasse, zestiende lijst is op nummer 12 17 1 een prijs van 1000.gevallen met premie van 30.000. gaande was om het daaronder te doen vallen. Doch dit had zijn beleid bij de New Yorkse bespre kingen toch niet bepaald. Wel de practische omstandigheden in Zuid Amerika en de overtuiging, dat het geenszins de bedoeling van Suriname was om het afschei- dingsrecht als chantage-middel te gebruiken. Zulk een wantrouwen verdiende dit volk z.i. geenszins. Spoedige overeenstemming was bovendien gewenst, omdat onze delegatie naar de Verenigde Na ties moest worden samengesteld en Suriname wenste daarin geen zitting te nemen, zonder dat te voren het geschil opgelost zou zijn, hetgeen met het oog op de situatie in de V.N. dringend nood zakelijk moest worden geoordeeld. In openhartig overleg was toen overeenstemming verkregen. Het memorandum, waarin deze was vervat, had minister Kernkamp van New York naar Den Haag ge seind, met de vraag of de minis terraad met de toelichting daarop kon instemmen. Aangezien er haast bij was. namen de delegaties van de West er genoegen mee, dat minister-president Drees en de vice-premier Beel zich bereid ver klaarden om het merhorandum in de ministerraad te verdedigen. Daarmee leek de zaak gezond. Maar hieromtrent rees nu juist een misverstand. De betrokken ministers hadden niet begrepen uit het telegram, dat in de ver kregen overeenstemming het recht op afscheiding was vervat. Toen prof. Kernkamp later in Neder land arriveerde en op Schiphol ongeveer hetzelfde had verklaard, als wat in het door dr De Kort (KVP) gewraakte Surinaamse communique was gedaan bracht hij in de ministerraad mondeling verslag uit Daar werd geen aan merking gemaakt. En hieruit con cludeerde prof. Kernkamp in zijn onschuld, naar hij zei dat zijn standpunt was aanvaard. Ach teraf, zo zei hij. bleek mij, dat dit niet het geval was. Daarom is nu nader overleg gewenst. Nu had de minister uit het Ka merdebat begrepen, dat de meer derheid zijn visie niet deelde. Dit vond hij met het oog op de toe komst zorgwekkend en op zich zelf was hij ook bereid, daaruit de consequentie te trekken (d.w.z. van aftreden). Anderzijds meende hij evenwel, dat sinds er overeen stemming met de West was ver kregen, zich verschillende nieuwe feiten („nova") hadden voorge daan. In de eerste plaats had de KVP-fractie bij monde van dr De Kort een concessie gedaan door het zelfbeschikkingsrecht in de vorm van een eenmalig afschei- dingsrecht nu te aanvaarden, het geen zij tot dusver had afgewe zen. In de tweede plaats is er in de Antillen aarzeling ontstaan over de verkregen overeenstem ming. Een en ander maakte vol gens de minister ook nader over leg met de Nederlandse delegatie voor de komende RTC-conferentie met de West. noodzakelijk. Als de Kamer deze weg wilde bewande len, dan was het hem wel. Bii de replieken werd deze sug gestie door dr De Kort, dr Van Baal (AR) en de heer Van de Wetering (C.H U.) dankbaar aanvaard. Hetzelfde deed de heer Ankersmit VVD)op voor waarde, dat de aanvaarding der begroting niet goedkeuring van het memorandum zou inhouden. Er werden wel harde woorden ge sproken: geen hunner had voor het beleid van de bewindsman eigenlijk een goed woord over. Met name de CH-fract.ie viel op door het beleid van de minister weer even hard te verloochenen, als zij het Dinsdag had toege juicht. Maar het was duidelijk: men wilde geen portefeuille kwestie. Ook prof. Lemaire niet, die van een déraillement had ge sproken De heer De Kadt (PvdA) vond dat een weinig consequente houding. Zijn opmerking dat de KVP-mmister Luns. die bij de besprekingen te New York aan wezig was geweest, het standpunt van zi;n collega Kernkamp toch wel zou urdersi hnjven. deed prof. Romme (KVP) rood aanlopen. Maar de PvdA-er bleek gelijk te (Zie ver (lei pag. 3) Egyptische gezant te Moskou ontslagen CAIRO De Egyptische gevol machtigde minister te Moskou, Anis Azer. heeft zijn ontslag aan geboden. De ministerraad heeft dit thans goedgekeurd. Azer is naar Stockholm vertrokken op weg naar de Verenigde Staten, teneinde zijn geneesheren te raadplegen, zo zeide een Egyptische woordvoerder in September te Moskou. Storm en sneeuwjacht hebben West-Europa Woensdag geteisterd en ver schillende schepen in moeilijkheden gebracht. In Noord-Dultsland woedden hevige sneeuwstormen, waardoor hef. verkeer is ontwricht. In Zuld-Enge- Jand was het eveneens raak en het nieuwe Amerikaanse passagiersschip ..United States" liep er averij door op. In het Nederlandse kustgebied kwam de stormwaarschuwing om vier uur namiddag en buiten de Water weg spookte het zo hevig, dat schepen in moeilijkheid geraakten. Alle loodsdlcnsten zijn tijdelijk gestaakt geweest. maken van de kade. maar het bleek niet mogelijk het schip uit de haven te trekken, want telkens dreigde de wind het schip weer tegen de wal te drukken. Tenslotte werd besloten het vertrek uit te stellen tot de storm wat geluwd zou zijn. Van de Alpen tot de Vesuvius is Italië vandaag bedekt door een dikke laag sneeuw. Uit Venetië. Trcnte, Verona en Milaan wordt een z.ware gestage sneeuwval gemeld. Capri was Donderdagavond in het duister gehuld, doordat tengevolge van het noodweer van de afgelopen week geen kolen meer aangevoerd konden worden voor de electriciteits- centrale. De door dit noodweer aan gerichte schade wordt geschat op 1 milliard lire. Duizenden ha. bouw land zijn door overstromingen onder water komen te staan Honderden huizen zijn onder de druk van het water hoofdzakelijk in het gebied ten Zuidoosten van Rome bezwe ken. Tengevolge van de storm werd het vertrek van het Franse mailschio Liberté" naar New York van gis teravond 11 uur uitgesteld tot acht uur vanmorgen. In Southampton aan de kade greep de hevige storm de „Unitad States" van op zij en drukte het gevaarte te gen de kant. ondanks de pogingen van de sleepboten om het schip in bedwang te houden. De brug van het schip werd beschadigd door twee kranen. Spoedig slaagden de sleepboten er in de „United States" weer los te Iets lagere temperaturen Weersverwachting, gel dig van Donderdag avond tot Vrijdag avond: Plaatselijk misf Ove rigens zwaar bewolkt met verspreide opkla ringen en slechts hier en daar nog enige neerslag. Matige tot zwakke wind "tussen Noord en Oost. Iets lagere temperaturen met in de nacht en ochtend op de meeste plaatsen lichte nacht vorst. 19 Dec. Zon op 8 u 44 m. onder lfï u 30 mn. Maan op 10 u. 57 m 'on der 19 u. 20 m. HET IVF.ER VAN VANMORGEN 7 HUK Max temp NeersJ. Weer Wind m/s Gisteren ln 24 u Oslo Sneeuw N.O 4 Stockholm Geh. hew. N.O 2 Kopenhagen Sneeuw O 6 Londen Geh bew. W.N.W. 8 Amsterdam Motregen N.4 - 4 C -0 Brussel Parijs Bordeaux Nice Warschau Berliln Frankfort München Zürich Wenen Regen W.N.W. 4 Geh bew. W.N.W. 8 Regenbui N. 5 Onbew. N. 6 Nevel Z.Z.W. 1 Nevel Windstil Sneeuw Z.Z.W. 10 Sneeuw W 3 Geh. bew. W. 4 Sneeuw Windstil ..Grote coalitievan katholieken en socialisten niet waarschijnlijk Hevige rukwinden drukten de United States" (53.000 ton, win naar van de Blauwe Wimpel) tegen de kade van Southampton. Het reusachtige schip zwiepte te gen de hoge kranen. De brug werd. beschadigd. Sleepboten slaagden er niet in de United States" de haven uit te trekken. (Van onze correspondent) BONN. Op verzoek van de bondskanselier komen vandaag Adenauer en de leider van de socia listische oppositie, Ollenhauer, voor een gesprek bijeen. Adenauer heeft als doel van dit gesprek aangegeven: het bespreken van de mogelijkheid tot een meer geregeld overleg tussen regering en oppositie over de hoofd punten van het buitenlands beleid. Uiteraard heeft een dergelijk fre quenter contact alleen maar zin als men het in hoofdlijnen over de in houd van dat buitenlands beleid eens is Ondanks een niet gering aantal speculaties in West-Duitse kranten, volgens welke een „grote coalitie", d.w.z. een coalitie waarvan zowel de Christelijk Democratische Unie van Adenauer als de socialisten deel zou den uitmaken, voor de deur zou staan, is nauwelijks aan te nemen, dat onder de huidige omstandigheden de voorwaarden voor een dergelijk accoord tussen regering en oppositie aanwezig zijn. Adenauer houdt, ondanks alle moeilijkheden, vast aan de gedachte, dat de „Conventies van Bonn" en het I verdrag inzake de Europese Defen- OXFORD. Lord Nuffield, die is begonnen als rijwielhersteller en een van de grootste automagnaten ter wereld is geworden, is gisteren afgetreden als president, van de Britisch Motor Corporation De 75-jarige milliohnair verklaarde op de jaarvergadering van de maat schappij. dat zijn gezondheid goed was. doch dat het tijd was zijn ver antwoordelijkheden over te dragen aan een jongere generatie. Hij zal met de maatschappij verbonden blijven als ere-president. Zijn opvolger zal de 56-jarige Leonard Lord zijn. de vice-president van de maatschappij en vroeger de grootste concurrent van Lord Nuf- field. Belofte van steun aan Fransen in Inclo- China in vage resolutie vervat (Vaii onze reisredactcur) PARIJS. De NATO-conferentie begon de dag van gisteren mot een ferme discussie over de Europese Defensie Gemeenschap en Indo-Chlna. die zonder dralen afgesloten werd met twee resoluties. Zij zyn vaag en dat kan moeilijk anders. De hulp aan Indo-Chlna moet van Amerika komen de andere landen zijn alhaast overbelast en Amerika kan nog nJet spreken. In ieder geval heeft de Franse regering erbij gewonnen, dat zij straks zich op die internationale stem beroepen kan als zij in haar eigen parlement voortzetting van de oorlog in Indo-China gaat verde digen. Blijken moet dan nog. hoe veel Kamerleden met die belofte van de buitenlandse ministers blij zijn. De ministers, die hier bij elkaar waren, hadden allen al het ontwerp- Keuze gaat tussen gewelddadige en geweldloze oplossing (Van onze reisredactcur) PARIJS. Het schjjnt, dat de geschiedenis in Tunis even haar adem inhoudt. De bey heeft nu laten weten, dat hjj er niet aan denkt, enig decreet te tekenen, zolang er niet een normaal politiek contact met de Franse regering tot stand is gekomen. De Franse regering beslist vandaag over de houding, die ze tegenover de bey zal aannemen. De beslissing is van enorm be lang. Kiest de Franse regering de harde hand. dan blijft haar - ook niets anders over dan de Tunesische natiunale beweging in al haar vor men volledig plat te walsen. D<e taak is niet onmogelijk, maar ze is uitermate schadelijk voor het prestige van Frankrijk in het bui tenland en zij heeft op den duur ook onherroepelijke gevolgen. De Franse regering beheerst nu reeds niet meer" de ondergrond van het Tunesische volk De onafgebroken reeks van aanslagen maakt dat wel duidelijk. Indien ieder méris met enige onafhankelijkheidszin in de illegaliteit gedwongen wordt schept men een ondergrondse beweging met het karakter van 'n wanhoops- stemming. dat wil zeggen een die voorbestemd is voor het commu nisme. Besluit men echter tot de geweld- Kardinaal Slepinac zou nooit naar zijn bisdom in Zagreb mogen terugkeren BELGRADO. De Zuid-Slavische onderminister van Buitenlandse Za ken, dr Bebler, heeft Woensdag de zaakgelastigde van de pauselijke nun tiatuur te Belgrado, mgr. Silvio Oddl, een nota overhandigd, waarin het Vaticaan wordt verzocht zijn vertegenwoordiging in de Zuid-Slavische hoofdstad terug te trekken. Volgens welingelichte kringen baseert de Zuid- Slavische regering haar verzoek op de opvatting, dat het Vaticaan zich bemoeit met de betrekkingen tussen de katholieke kerk en de staat in Zuid-Slavië. Het Zuid-Slavische verzoek volgt op critlek van maarschalk Tlto op de benoeming van aartsbisschop Stepinac tot kardinaal. Het staats hoofd noemde dit Dinsdag in een rede een „belediging" voor Zuid-Slavië. Stepinac was zijns Inziens een „oorlogsmisdadiger" en zün benoeming was bedoeld als een politieke zet om de Zuid-Slavische staat te verzwakken. Tito zeide er borg voor te staan, dat de aartsbisschop nooit naar zün bis dom in Zagreb zou mogen terugkeren. communistische landen van Oost- Europa werd gestreefd teneinde de trouw van de katholieke geestelijk heid aan Rome te ondermijnen De bisschoppen van Zuid-Slavië hadden de geestelijkheid opgedragen, zich niet bij een dergelijk verbond aan te sluiten, Naar de zegsman verder verklaarde, was de vervolging van katholieken in Zuid-Slavië tot dus ver niet zo scherp geweest als in sommige landen als Roemenië, doch scherper dan in Polen De kerken in Zuid-Slavië waren nog voor de eredienst open. doch de regering had het godsdienstonderwijs „be perkt" en „alle middelen" te baat genomen om jongeren van de kerk af te trekken. Zuid-Slavië heeft ongeveer een jaar lang geen diplomatieke vertegenwoordiger bij de Heilige Stoel sinds het vertrek van een zaakgelastigde ad-interim. De verbreking van de diplomatie ke betrekkingen tussen Zuid-Slavië en het Vaticaan heeft het Vaticaan voor een dringend probleem gesteld: moet kardinaal Stepinac teruggeroe pen worden of ïrt Zuid-Slavië blij ven? Indien de kardinaal Zuid-Sla vië zou verlaten, acht men het van welingelichte Vaticaanse zijde zeer onwaarschijnlijk, dat de Zuid-Sla vische regering hem zal toestaan terug te keren. Een van de voornaamste redenen voor de breuk aldus een zegs man. was de houding van de katholieke bisschoppen in Zuid- Slavië, die zij twee maanden gele den aannamen tegen pogingen van de Zuid-Slavische regering om een „verbond van de geestelijkheid" in het leven te roepen. Dit verbond, I aldus de zegsman, geleek op orga- J nisaties waarnaar in alle andere loze oplossing dan moet men zich gesprekspartners verschaffen, die bij het volk. dat zij moeten ver tegenwoordigen, crediet bezitten dat wil zeggen, men zal dan ten minste enige der voornaamste na tionalistische leiders moeten vrijla ten. Ook dat is niet gemakkelijk na tuurlijk, tenminste niet, indien men de Franse gemeenschap in Tunis te vriend wil houden. In ieder geval is bij dit alles een personenkwestie gemengd. Past men de harde hand toe, dan zal de bey afgezet worden of zullen tenminste een paar van zijn familieleden ver wijderd worden Wil men een toe nadering. dan zal men wel moeten beginnen met de resident-generaal De Hauteclocque te vervangen. Ook voedseltekort in Tsjecho-Slowakije WENEN, De Tsjecho-Slowaakse premier Zapotocky heeft de beken tenis gedaan dat de voedsel- en brandstoftekorten „ontevredenheid en rebellie" in het gehele land hebben veroorzaakt. Deze bekentenis volgt op die van president Gottwald, dat de voedsel toestand van Tsjecho-Slowakije zo is. dat de productie van melk, eie ren en andere zuivelproducten op het ogenblik lager is dan in 1947 voordat het communisme aan de macht kwam. Griekse premier wil samenwerken met Z.-Slavië en Turkije ATHENE. De Griekse eerste mi nister. Papagos heeft Woensdag in het«parlemcnt samenwerking beloofd met Zuid-Slavië en Turkije en ver klaard, dat de drie landen, het meest vooruitgeschoven bolwerk van de vrije wereld vormen. De veldmaarschalk, wiens partij van de Griekse concentratie door de verkiezingen van de vorige maand de macht veroverd heeft, zeide. dat zijn regering zal trachten vriend schappelijke betrekkingen met de buurlanden te kweken die dit wen sen. De Griekse buitenlandse politiek zou een politiek blijven van nauwe samenwerking met Engeland, Frank rijk en de V S. en binnen het ver band liggen van de V.N. en de Nato. Het bezoek dat de Italiaanse premier De Gasperi aan Griekenland zou brengen, had ten doel de betrekkin gen tussen Griekenland en Italië te verinnigen, aldus Papagos. E.D.G. geparafeerd en wachten nog op hun parlementen. Zij konden moeilijk meer doen dan de beste wensen uitspreken over het verdere verloop. Behalve Nederland kon al leen Italië met grote zekerheid ra tificatie beloven 's Middags werd het debat over de militaire inspanning, het debat tussen militairen en civilisten, voort gezet Oook dit debat kon niet met een concrete afspraak eindigen. De militairen zo zeggen de burgers van NATO vragen nu eenmaal altijd het maximum; de politici die nen rekening te houden met de ca paciteit en de offervaardigheid van hun kiezers. Zo iets wordt een touwtrekken. Men mag wel aannemen, dat in een internationaal college de kans dat men de lijn van de geringste weerstand kiest, iets kleiner is. De militairen gaan van het begrijpelijk standpunt uit. dat achterstand in be wapening risico betekent. Dat risico is er dus nog steeds. De waarschu wing van Ridgway, dat nien niet de oorlogsinspanning uitsmeren kan over een grotere termijn, zonder ook het risico te verlengen, heeft zeker indruk gemaakt De practische resultaten ervan zullen straks blijken, als het jaar lijkse rapport aan de eindcijfers toe is. en dus gaat vastleggen wat ieder land moet doen. Tegen die tijd zul len wij nog wel stevige discus sies krijgen zij het wellicht tussen de dagelnkse NATO-leiding en de afzonderlijke regeringen, on geveer analoog aan de conferenties die destijds minister Stikker, als voorzitter van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king afwerkte en die aan zijn kamer daar de naam van gruwelkamer ver schaft hebben. Eisenhower sprak met MacArthur NEW YORK. De nieuw-gekozen president der V.S., Eisenhower, heeft Woensdag een onderhoud gehad met generaal MacArthur. voormalig op perbevelhebber der verbonden strijdkrachten In Korea. Zij spraken over MacArthurs plan om een einde aan de Koreaanse oor log te maken op een bijeenkomst bij Dulles, die minister van Buiten landse Zaken zal worden. Eisenho wer en MacArthur verklaarden na de bijeenkomst, dat zij een „zeer nuttigebespreking over het vraag stuk van de vrede in Korea en de rest van de wereld" hadden gehad. Eisenhower heeft de pers medege deeld. dat hij een aantal conferenties met de Republikeinse leiders van het Congres zal houden over de „methoden om de inflatie te beteu gelen" en over andere problemen. Ook Bolsward bleek, evenals Delft, te voelen voor Europese eenheid. Dat de leden van het Friese stembureau veel borden erwtensoep nuttigden, wil na tuurlijk niet zeggen, dat zij de Europese gedachte een snert- politiek vonden. sie Gemeenschap in hun huidige vorm door West-Duitsland moeten worden geratificeerd. Andersom zijn de socialisten van mening, dat de Europese Defensie Gemeenschap een doodgeboren kind is en dat het in geen geval verantwoord is daaraan de socialistische toestemming te ge ven. Voor de SPD zijn dus nieuwe onderhandelingen met de geallieer den en de Europese partners voor waarde voor een gesprek over het buitenlands beleid van de bondsrege ring. Maar dat is nu juist waar de bondsregering niet aan wil en, ge zien de verplichtingen, die zij inter nationaal op zich heeft genomen, ook niet aan kan. Churchill. Eden en Butler in vroege voorjaar naar V.S. (Van onze correspondent) LONDEN Het wordt hier thans algemeen verwacht, dat eerste mi nister Churchill, vergezeld door de minister van Buitenlandse Zaken, Eden, en de Kanselier van de Schatkist, Butler, half Februari of begin Maart oen bezoek aan de Verenigde Staten zal brengen. Men neemt aan, dat het de nieuwe Amerikaanse regering dan mogelijk zal zün om de Engelse bezoekers te ontvangen. Bespreking van de resultaten der Gemenebestconferentie is natuurlijk een voor de hand liggend agenda punt. Men gelooft, dat deze Engelse delegatie in staat zal zijn om over alle discussies van de Gemenebest conferentie verslag uit te brengen en dat aparte vertegenwoordiging van Gemenebestparlners dus niet nodig zal zijn. Immers, zo redeneren hier officiële instanties, over twee belangrijke onderwerpen bestond er volstrekte eenstemmigheid: de wijze, waarop men de multilaterale handel kan herstellen en de stappen, die men heeft te nemen om tot een vrije inwisselbaarheid van het pond sterling te geraken. Vóór Europa's eenheid? (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De preciese uit slagen van hef proefreferendum over de Europese Beweging, dat Woensdag in Delft en in Bolsward is gehouden, lulden als volgt: Bols ward: 4208 opgeroepenen. 3714 opkomers (88,26 procent), 3586 stem men „ja" (96.55 procent). 105 „neen"- stemmers (2.82 procent) 23 stem men werden ongeldig uitgebracht. Delft: 39.039 opgeroepenen, 29 188 opkomers (74.77 procent), 27,164 „ja"-stemmers (93.08 procent), 1551 ,.neen"-stemmers (5,3 procent) en 469 ongeldig verklaarde stem men. V.N. dringen aan op Frans-Tunesische onderhandelingen NEW YORK De Algemene Vergadering van de Ver. Naties heeft met 44 tegen 3 stemmen (Zuid-Afrika. Luxemburg en Bel gië) en 8 onthoudingen de reso lutie van de politieke commissie ten aanzien van Tunesië goedge keurd. Hierin worden beide par tijen uitgenodigd zich te onthou den van alle daden, die de span ning zouden kunnen verhogen. Tevens v/ordt de hoop uitgespro ken. dat zij onverwijld hun be sprekingen zullen voortzetten, ten einde hun dispuut in overeenstem ming met het Handvest te rege len". De onderhandelingen dienen volgens de resolutie erop gericht te zijn de Tunesiërs in staat te stellen het bestuur zelf in handen te nemen. Kerstfeest op het paleis 7 Loo DEN HAAG. Dit jaar zal de Koninklijke familie het Kerstfeest op het paleis 't Loo met het per soneel van "t Loo vieren. Op Dins dag 23 December om vijf uur des middags zullen op hel palels met de Koninklijke familie allen, die op 't Loo werkzaam zijn. aanwezig zijn om de geboorte van Christus te gedenken Koningin Juliana zal het Kerstevangelie voorlezen en Prins Bernhard zal een Kersttoespraak houden. De radio zal deze Kerst viering uitzenden.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1