Verontrustende toename van werkloosheid Kabouter Openbare werken-program versneld uitvoeren! GELEZEN- Republiek Zuid-Molukken zelfstandige staat DROGE KEEL VICKS^ISms Amsterdamse werf levert record-prestatie Géén versnippering van subsidie voor ballet Voorts. Daarom Wibisono pleit voor goede verhouding tot Nederland RAAD VAN VAKCENTRALEN OORDEELT: Suriname-debat met sisser afgelopen en gewogen c Verontrustende cijfers Zal elke zes weken een nieuw schip te water worden gelaten Telexnet wordt automatisch Donderdag 18 December 1952 3 UTRECHT. Met het oog op de verontrustende toeneming van de werkloosheid acht de Raad van Vakcentralen, waarin vertegenwoordigd zijn NVV, KAB en CNV, het monetair ver antwoord aldus zegt zij in een adres aan de ministerraad om een actieve werkgelegenheidspolitiek te voeren. Het daar op gerichte programma dient zowel verhoging van de over heidsuitgaven te omvatten als verlaging van de lasten op het bedrijfsleven en op de verbruikers In de eerste plaats denkt de Raad aan uitbreiding van het openbare werkenprogram- ma en aan versnelde uitvoering daarvan .beide op zo kort mogelijke termijn Daarnaast Wordt gedacht aan verho ging van het woningbouwprogramma boven het door de rege ring genoemde cijfer van 55 000 woningen per jaar. (Vervolg van de voorpag.) hebben. Want dr Drees, die de vergadering volgens de verwach ting bijwoonde, bevestigde dit la ter. De KVP-fractie bleek dus te gen een eigsn geestverwant te hebben geopponeerd. En dat nog wel tegen minister Luns. die voor uiterst rechts was versleten. De tweede opmerking van de heer De Kadt was. dat in een zo gewichtige aangelegenheid het ka binet verplicht was geweest, zich eerder uit te spreken. Een mis verstand vond hij ondenkbaar. Hij achtte het derhalve wel degelijk verantwoordelijk. Geenszins kon men z.i. zeggen, dat minister Kern kamp tekort was geschoten in zijn voorlichting aan het kabinet. Wij tasten vermoedelijk niet ver mis. door te veronderstellen, dat voornamelijk zijn speech minis ter-president Drees om het woord deed verzoeken. Hij erkende met zekere spijt, dat er inderdaad een misverstand was geweest over het New Yorkse telegram van prof. Kernkamp, n.l. of daarin op het afscheidingsrecht was gedoeld. Maar. zo zei hij, collega Kern- kaniD gaat te ver. als hii meent dat hij helemaal alleen staat. Het memorandum, dat niet spreekt over het. afscheidingsrecht doch wel over het zelfbeschikkings recht. is door de ministerraad wel degelijk aanvaard en het kabinet houdt daaraan ook nu vast. Daar om was na de mondelinge toe lichting van mmister Kernkamp in de ministerraad geen beslissing meer genomen. Over de uitwer king van het memorandum moest immers nog overleg worden ge pleegd met de West-Indische Ka mercommissie. Rustig overleg leek hem thans geboden. En nadruk kelijk gai hij de verzekering, dat, in tegenstelling tot wat uit het Kamerdobc-t zou kunnen blijken, het afscheidingsrecht voor de West he'tmaal niet op de voor grond had gestaan bij de New- Yorkse onderhandelingen. Dat was juist het verheugende daarvan. Tenslotte beloofde hij de Ka mer echter, dat zij, door de be groting te aanvaarden, niet te vens het memorandum, waar ach ter het kabinet zich dus wel ge steld heeft, voor haar rekening behoefde te nemen. En met deze verklaring bracht hij de zaak in orde. Maar de fractieleider van de P.v.d.A., mr Burger, vond dit geen houding. Zijn poging om de zaak bij de stembepaling scherp te stellen en de KVP voor de verantwoordelijkheid te stel len, lukte echter niet. De meer derheid wilde eenvoudig niet. Maar of zii geen tijdbom onder het kabinet heeft geplaatst door aldus zich van het memorandum los te maken, zal de toekomst leren. In R zun altijd nog ln deze Jachtige wereld mensen, die stil kunnen worden om na te denken, mensen die kunnen luisteren naar de stem van oude eeuwige waarden Het doet er niet toe of die eeuwige waarden besloten liggen ln klassieke muziek, .tijdloze beeldende kunst" dan wel in filosofi sche of godsdienstige litteratuur Deze laatste komt onder allerlei vormen tot de mensheid, vormen die zowel het kampvuurliedje. het graidicnt als para bels tot en met het heldenepos kiezen om hun bedoelingen kenbaar en onver getelijk te uocn worden. Vooral het Oos ten heeft ons rijk gemaakt met die stof; van de Perzische wisten wij tot dusverre het minst des te dankbaar der moet men zijn. dat dr R. van Bra- kell Buys de Mashnawi van Djalalu'ddin Ruml (uitstekend) vertaald en (zeer uit voerig) toegelicht heeft uitgave Arbei derspers. Amsterdam, geb. 6 gld. 90. Verwacht geen Duizend cn een Nacht!, verwacht diepte en verrassende beeld spraak van een 1. risc-h volk dat groot was ln de dagen, dat de jonge mohame- daanse wereld een crisis doormaakte en de oude Perzische mystiek nog niets van haar greep op de geest der mensen had prijsgegeven. Wij weten wel. dat niemand Iets nieuws kan demonstreren onder de zon en dat leder woord, dat wij spreken ontleend is of aangeleerd van anderen. Zelfs met iedere gedachte is het zo: volkomen origineel is niemand Dus er blijft maar één weg over na deze erken ning en dat is: zo origineel mogelijk te Ijken door en belezenheid ten beste te geven welke epateert verrast en boeit. Hoe Klassieker zon belezenheid, de' te beter-en-bekorender is het Daarom Is het voor politici, brieven schrijvers. krantenmensen en zeden- leraars nuttig, dat de hcei Adagiariccs 176 pagina's Latijnse Citaten heef', we- tei. te verzamelen en toe te lichten en dat dr D Bruins die collectie nog heeft weten aan te vuiler (N V Thleme. Zut- phcnj Een keurig handig, leerzaam boekje dal geen „malores nido pennas" heeft tdus geen ..te grote vleugels voor z'n nest") en dat is nu juist een ci taatje dat jj in dit aanbevelenswaar dige hulp. en controlemiddel missen! De auteur heeft ..alle dichters vnn Li- vius Andronicus tot en mei Prudentie en Ausonius doorgeworsteld, om citeer bare woorden te vinden" niemand zal 'm dot nadoen zoiets Is een Olympisch record op het gebied van speuren! Prijs geb. 3.90. ing. I 2.90. Het adres herinnert eraan bij het aanroeren van de vraag over welke mogelijkheden de regering beschikt dat de in de Raad van Vakencentralen samenwerkende or ganisaties in Maart 1951 we gens de zorgelijke situatie van de betalingsbalans niet voor de verantwoordelijkheid van harde maatregelen als consumptie- en in vesteringsbeperking zijn terugge schrokken. Behalve versnelling van de uitke ringen volgens de Wet op de Mate riële .Oorlogsschaden, stelt de Raad voor om het gedeelte van het inko- UTRECHT. - Prof. Van den Brink heeft als minister van Eco nomische Zaken in het voorjaar medegedeeld een werkloosheids percentage van drie procent, dat wil zeggen 95.000 werklozen, nor maal te achten. Hoewel de Raad van Vakcentralen in zijn adres aan de ministerraad dit aan de hoge kant vindt, heeft hij bij het overleggen van enkele cijfers de- ce norm aangehouden. De gemiddelde werkloosheid bedroeg het afgelopen jaar ca 135.000. Dit aantal, dat 40 000 meer is dan destijds door de minister toelaatbaar werd geacht, heeft in brede kringen van de werknemers ongerustheid verwekt. Op dit mo ment is de werkloosheid aanmer kelijk groter dan een jaar gele den. Eind October 1951 was het aantal werklozen (mannen en vrouwen) 94.000. Eind October 1952 bedroeg dit aantal 120 000. De iuist gepubliceerde cijfers voor November 1952 geven een aantal werklozen aan van 139.000 tegen 122.000 eind November 1951. men. dat niet wordt afgetrokken voor de noodvoorziening ouden van dagen, tot f 200 te verhogen, zulks met terugwerkende kracht. Aangedrongen wordt op zodanige maatregelen tot belastingverlaging dat een zo goed mogelijke garantie ontstaat, dat de dientengevolge be schikbaar komende middelen inder daad voor investeringsdoeleinden worden aangewend. Als één van de maatregelen die daartoe kunnen lei den, wordt genoemd de verlenging van de mogelijkheid van de toepas sing van vervroegde afschrijving. Gevraagd wordt enerzijds de huur verhoging voor de loontrekkers en de sociaal zwakkeren volledig te compenseren teneinde de koopkracht niet aan te tasten en anderzijds de lasten voor het bedrijfsleven, die er eventueel uit voortvloeien, zoveel mogelijk te verlichten. Voorts wordt gemeend dat „de onrechtvaardig heid bij de invoering van de Kin derbijslagwet 1950 begaan", moet worden hersteld. De Kinderbijslag wet 1950 kent andere peildata dan de Kinderbijslagwet 1939. Het komt de Raad gewenst voor om de nade len. die hieruit voor sommige ver zekerden zijn ontstaan, zoveel als technisch mogelijk is te compense ren. Als de consumptie- en investe- ringsbeperking van Maart 1951 niet meer nopdzakelijk is, dan moeten volgens het adres in beide richtingen maatregelen worden genomen. Voorts wordt aangedrongen op maatregelen om het teruglopen der particuliere investeringen te niet te doen. Twee Nederlanders van schip weggelopen? in V.S. in arrest SS-teken bracht jongens in moeilijkheden NEW YORK. Door een SS-ta- tcuering zijn twee Nederlandse jon gens in Amerika in moeilijkheden geraakt. Het zijn de 26-jarige Anton Kooien uit Rotterdam en de 18-jari- ge J. van Rijn uit Leiden. Beiden zijn gearresteerd en ervan beschul digd. van hun schip weggelopen te zijn. Zij wachten thans op Ellis Ei land op beslissing omtrent hun lot. De 26-jarige Amerikaanse weiter- gewicht Danny Tailor leverde het paar over aan de autoriteiten, nadat hij gezien had. dat op de huid van Kooren een SS-teken was getatou- eerd. Taylor, die tijdens de oorlog bij het Amerikaanse leger in Duitsland diende, zei, dat zijn broer als Ame rikaans soldaat krijgsgevangen ge maakt en door de nazi's in een kamp werd vermoord. ,.U kunt begrijpen, dat ik woedend werd, toen ik het nazi-embleem op die knaap zag," zei Taylor. Advertentie I. M.) AMBONESE VERLANGENS GEUIT Onware en gekleurde berichtgeving over ongeregeldheden in Ambonezen-kamp? DEN HAAG. „De Ambonezen in Nederland moeten uitdrukkelijk de eis stellen, dat als de Nederlandse regering hun goede diensten wil ver lenen door te gaan onderhandelen met de Indonesische regering, dit niet zal gebeuren, voordat zij met de Ambonezen overeenstemming heeft be reikt omtrent de volgende punten: a) wat het uitgangspunt zal zijn van de onderhandelingen en b) wat het doel van deze onderhandelingen zal zijn." Dit verklaarde Woensdag de ver tegenwoordiger van de Crams op een persconlerentie naar aanleiding van een verklaring van minister Luns in de Tweede Kamer, dat bij komende noodzakelijke besprekin gen met de Indonesische regering het verlenen van autonomie aan de Zuid-Molukken als bijdrage voor de oplossing van het probleem der in Nederland verblijvende Ambonezen onder haar aandacht moet worden gebracht. De heer Polaupessy. de vertegen woordiger van de Crams zeide dat „slechts onderhandelingen op basis van de opheffing van de onrecht matige bezetting door Indonesië van het grondgebied van de R.M.S. de goedkeuring van de Ambonezen zou kunnen hebben Over de ongeregeldheden van 10 December in het Ambonezenkamp „Lunetten" te Vught zeide de heer Polaupessy. dat „moet worden ge protesteerd tegen de onware en ge kleurde berichtgeving daarover, zo als die door dc politie (daarbij gedeeltelijk steunende op berichten van de kampleiding) zijn doorgege ven Volgens de heer Polaupessy had de politie eerst ingegrepen, nadat de rust in het kamp na een onbeteke nende vechtpartij reeds geheel was teruggekeerd. Ouders mishandelden vijfjarig zoontje AMSTERDAM Voor de tweede kamer van de Amsterdamse recht bank moest zich Woensdag een echtpaar verantwoorden wegens mishandeling van hun vijfjarig zoontje Willem, een van hun vier kinderen „Een grof schandaal" noemde de officier van justitie, mr G. R Nubé de wijze waarop het kind door de vader werd geslagen Hij eiste veertien dagen gevangenis straf voor de moeder vroeg hii vrijspraak omdat het tenlastege- legde naar zijn mening niet bewe zen was. Buren van dit echtpaar uit Bus- sum kwamen als getuigen verkla ren. dat zij hadden gezien hoe Wil lem L op 18 Augustus jl door zijn vader was mishandeld: .het kind werd geslaeen en tegen het bed gegooid, een paar maal. met het hoofdje tegen het schot Het zat de volgende dag onder de blauwe plekken." (Advertentie l.M.) door ovcrwarmc rrcincn, bioscopen, etc.? Verzacht dc keel. alvorens het een verkoudheid wordt, met dc medicinale Advertentie l. M.) CIGARETTE I /u/Kl (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij, die momenteel voor ongeveer een half milliard gulden aan orders in por tefeuille heeft, zal aanstaande Zaterdag een niet alleen voor de N.D.S.M. maar voor alle scheepswerven in Nederland unieke gebeurtenis beleven. Op het zelfde ogenblik, dat mevrouw Goudriaan met een forse slag het koord zal doorhakken, waaraan de fles champagne hangt die de 18.500 ton metende tanker Sirrah zal dopen gebouwd in opdracht van de N.V. Van Nievclt Goudriaan Co te Rotterdam zal de eveneens bjj de N.D.S.M. gebouwde tanker Saxonlieath zün proefvaart maken op de Noordzee. De proefvaart met dit nieuwe tur bineschip waarvoor de NDSM de eerste volledig zelfgebouwde turbi ne-installatie leverde, zal vier dagen in beslag nemen. Het ligt dan in de bedoeling de Saxonheath op 30 De cember aan de reder Niarchos (Ber muda) over te dragen, die het schip reeds in langdurig charter aan de Franse Shell heeft verhuurd. Dit jaar heeft de NDSM, die on geveer een kwart van de productie van alle Nederlandse werven levert, enkele records geboekt. Wanneer de Sirrah in het water is gegleden, hebben de vijf hellingen in totaal 122 150 ton deadweight afgeleverd. Met het onmiddellijk leggen van de kiel voor een 24.000 tons tanker voor de Alvion Steamship Company te Panama, zal dit cijfer voor 1952 nog stijgen. In dit jaar werden uitslui tend tankers gebouwd. Zeven in to taal. waarvan vijf voor Nederlandse rekening. Al deze schepen zijn uit gerust met turbine-installatie, die v/eliswaar duurder zijn in gebruik dan Dieselmotoren, maar die voor de tankvaort worden geprefereerd, omdat deze schepen over het alge meen maar korte ligtijden in havens hebben De revisie van de turbines kan dan met grotere tussenpozen geschieden. De NDSM gaat het nieuwe jaar in met een orderlijst van 34 schepen, te verdelen in vier onderzeebootja gers, 25 tankers, variërend van 18.000 tot 31.000 ton en vijf vracht en passagiersschepen, samen vor mende een vloot van meer dan 650 000 ton. wat voor een Nederland se werf als een record kan worden beschouwd. Een dezer dagen werd de laatste order geboekt, een op- Bambang Soegeng chef-staf in Indonesië DJAKARTA. Woensdag heeft premier Wilopo meegedeeld, dat Bambang Soegeng is benoemd tot I chef-staf van de landmacht. Deze verklaring werd afgelegd na bespre- I kingen tussen Wilopo en Bambang I Soegeng en een onderhoud tussen I vice-premier Prawoto, de minister I van Defensie, sultan Hamengkoe Boewono, en Bambang Soegeng. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. „Ik bevind mij in het gezelschap van alle danscritici, als ik zeg. dat een nationaal ballet binnen enkele maanden mogelijk is. als er een voldoende bedrag voorhanden is," aldus sprak minister Cals Woensdagmiddag in de Tweede Kamer tot dc heer Willems (P.v.d.A.), die hem had geadviseerd het op de begroting uitgetrokken bedrag van j' 50.000 onder de bestaande gezelschappen te verdelen. Daarvoor voelde de be windsman niet: als het bedrag versnipperd wordt, is niemand geholpen. Wel was hij het met de heer Willems eens. dat een balletschool dringend noodzakelijk was. Het leek hem wenselijk, dat zulk een school zo mogelijk aan het nationaal ballet onder dezelfde leiding zou worden verbonden. Radio-censuur komt niet terug Enige zorg koesterde de minister ovei het verloop van zaken bij de Nederlandse Opera, met name over de kansen voor jonge Nederlan ders. Hij was in overleg getreden met de Opera, of de muzikale lei ding zou kunnen worden bijge staan door Nederlandse assistent- dirigenten. Ten aanzien van het Friese en het Overijsselse orkest kondigde de minister een beperkte verhoging van de subsidie aan. Hij weersprak de mening van de heer Willems. dat het toneel dreig de te verstarren. „Wees een heer in 't verkeer, maar doe 't beier in de aether", al dus rijmde minister Cals in navol ging van de heer Cornehssen (WD). Hij deelde diens en anderer mening, dat persoonlijke aanvallen op politieke tegenstanders voor de radio niet toelaatbaar konden wor den geacht. Te meer vond de mi nister het onwaardig, als aanvallen werden gedaan op personen, die zich niet op dezelfde wijze konden verweren. Een herstel van de vooroorlogse radio-censuur begeerde hij evenwei niet. Tenslotte deelde de minister me de. dat hij Dinsdag een rapport van de Televisieraad had ontvangen: een minderheidsnota is nog op komst. Bij de replieken verklaarde de heer Van SI een (PvdA) zich ge rustgesteld door de afwijzing van de vooroorlogse radio censuur. An dere sprekers als de heren v. d Zaal (AR). Gortzak (CPN) en Cornelissen (VVD) wilden echter meer weten over de door de minister aangeduide grensover schrijdingen ten aanzien van per soonlijke aanvallen op politieke te genstanders in de aether. Toegezegd werd. dat de gegevens ter vertrou welijke kennisneming aan de Ka mer zouden worden overhandigd De begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen werd daarna z.h.s aangenomen. dracht voor tankers van 18 500 ton voor de Verenigde Nederlandse Tankvaartrederij. Deze schepen zul len in 1957 opgeleverd moeten wor den. Markens isolement opgeheven MARKEN Te kwart voor negen Woensdagavond is de ijsbreker „Dieuwertje Goedkoop" van de rede rij Goedkoop met de „Koningin Emma", die de veerdienst onder houdt. van Marken naar Monniken dam vertrokken. De tocht verliep vrij vlot en om 9.20 uur kwamen de boten in Monnikendam aan. Te 9.50 uur is de ijsbreker met de „Koningin Emma" weder naai' Mar ken teruggekeerd en te 10.20 aange komen. Aan boord bevonden zich 150 passagiers, van wie er velen waren, die twee a drie nachten Marken niet hadden kunnen bereiken. Hedenochtend zullen de twee eer ste diensten van de verbinding Mar kenMonnikendam op dezelfde wij ze worden uitgevoerd. Later op de dag zal getracht worden ook buiten de vaargeul het ijs te breken. Beppo, de clown van het Bertram Mills Circus, dat met Kerstmis in Londen komt op treden, heeft een merkwaardige tocht achter de rug. Op een fiets- aclilige machine, van een oud ijze ren ledikant, kwam Bèppo uit Stafford naar Londen. Hij legde een afstand van ruim 270 kilo meter af in vijf dagen. Een vrien delijke Londense politieagent keek even vreemd op toen hij het ve hikel aan zag ko men. Terwijl Bep po een beetje ver veeld toekeek, on derzocht de poli tieman het fiets- gg| ledikant. Beppo's m rode clownsneus |1 was door de lange ||j koude tocht nog een graadje vuri- ger geworden. Als u gaat wande len in qc bossen bij Bergen op Zoom hebt u kans daar de stier van boer Ooms uit Steenbergen tegen te komen Op weg naar het slachthuis ging het beest er vandoor. En niemand heeft hem sinds dien meer gezien. Nederland krijgt een Nationaal Mu seum van de Automobiel. In Driebergen zal liet worden gebouwd. De ANWB staat er heel zijn verzameling oude auto's aan af. Het oudste beetje is een Dion Bouton uit 1898 o Bij Rovigo in Noord-Itallë. dat zwaar getroffen werd bij de overstromings ramp. wordt een nieuw dorp gebouwd. Hel zal „Oslo" heten omdat Noorwegen geld voor de pasklare huizen schonk. Een weerbureau in Olympia (VS) heeft aangeboden voor mooi weer te zorgen op de dag dat president Eisen hower geïnstalleerd wordt (20 Januari). On de hemel schoon te vegen vraagt het bureau 10.000 dollar plus nog lOOu dollar per dag. De commissie die de installatie voorbereidt, overweegt het aanbod De Kamer van Koophandel ln Wat- sonville (Californië) heeft andere weer- plannen. Het bestuur heeft besloten, dat Watsonville een witte Kerst zal krijgen, of het wil sneeuwen of niet Een aantal machines dat normaal gebruikt wordt voor het bespuiten van sla met ijs kristallen. zal een decimeter dikke laag witte substantie over het stadspark leggen. Chirurgen in Chicago zijn er ln ge slaagd met succes een vijftien maanden oude Siamese tweeling te schelden. De kinderen waren met hun hoofden ver groeid Dc operatic duurde lli£ uur Bij zijn terugkeer in Moskou werd dc Russische minister van Buitenlandse Zaken. Wysjinsky verrast met de mede deling. dat bijna zijn hele ministerie is overgebracht naar de nieuwe wolken krabber op het Smolcnskplcin. Hij keek er wel van op. maar sprak niet zijn veto uit. DEN HAAG Het Nederlandse telexnet wordt geautomatiseerd. In 1953 komt een automatische telex- telcgraafccntrale in Amsterdam ge reed. Daarna zal in Rotterdam en tenslotte in Den Haag een degelijke centrale worden gebouwd. De Rot terdamse aborinó's zullen voorshands via de automatische centrale Amster dam lopen. Daarna zullen dc telex-abonnés m Amsterdam en Rotterdam, zelfs al spoedig, rechtstreeks volautomatisch een nummer in Duitsland kunnen kiezen. Thans, en ook nog in de eer ste tijd na het in dienst stellen van dc Amsterdamse centrale, moet dit nog via de telefoniste geschieden. Den Haag zal later aan de beurt ko men. Ruim 3400 vonnissen voor rijden „onder invloed" in 1951 Wij lezen in het maandblad „Drankvrii Snelverkeer" van Sep tember 1952: In de mededelingen van April 1952 nu. 3186. van het Centraal Bureau voor de Statistiek, afd. Gerechtelijke Statistiek, dat in 1951 het aantal veroordelingen wegens misdrijven, strafbaar ge steld in de Wegenverkeerswet, 3958 bedroeg. Vooral het rijden „onder in vloed" leidde tot een aanzienlijk aantal onherroepelijke veroorde lingen, n.l. 3466. Alleen in het ressort 's-Hertogenbosch werden 1292 vonnissen geveld. Het aantal veroordelingen be treft de volgende misdrijven: Rijden onder invloed van alcohol 3466; doorgereden na ongeval (art. 30. 1) 112; motorrijtuigen bestu ren nadat de bevoegdheid is ont nomen 36; dood door schuld bij gelegenheid van een motoronge val 25; zwaar lichamelijk letsel door schuld bij gelegenheid van een motorongeval 81; joy riding (art. 37) 200; overige misdrijven Wegenverkeerswet 38. Totaal 3958. GISTEREN heb ik niet geschre ven. Ik had namelijk kies pijn en dat is in mijn vak over mgpht. Want een humoristisch9 fijn-werker, die dc pen voert, ter wijl hij zacht kreunend de niet bij het schertsproces betrokken lin kerhand op de gezwollen koon drukt, levert een zó erbarmelijk- komische situatie op. dat alleen een titaan als Jan Steen er nog eetbare cake van zou weten te bakken. Ik voor mij liet dc pen de pen en sleepte mij naar de tandarts op loden schoenen, want ik heb nog een extra reden om hem te vrezen. Hij is namelijk een energieke, jonge man, een tandheelkundige vechtgeneraal, die het dentale compromis veracht. Een blik in mijn mond doet hem dadelijk het hoofd schudden. Hij begint met kracht van argumenten te betogen, hoe schoon het zou zijn als hij mijn erbarmelijk stelletje deed plaats maken voor een van de ingenieuze bouwwerkjes, die h\j dan in een romantisch gekleur de prijscourant aanwijst. Terwijl die tanden mij van zijn lugubere modeplaten sardonisch toegrijnzen, gaat in zijn ogen de grote vervoe ring branden, die een idealistische architekt vertoont, als hij zijn ver loofde uit de vrije hand schildert hoe hij eens de hele, vermolmde binnenstad zal neerhalen om het oprechte paleis van glas cn beton te doen verrijzen, dat eindelijk de eisen des tijd zal verstaan. „Later later mompel ik dan op dc toon van Monumenten zorg, want ik behoor nu eenmaal tot de generatie die alles zo lang mogelijk wil rekken. „O. zoals u wilt," antivoordt hij, met tact. Zijn assistente, een aller liefst meisje, dat de hoepel nog maar zéér onlangs heeft ivcggezet, staat mij op zulke momenten nan te kijken met dc sprakeloze gêne die een kind bevangt, als het zijn stokoude tante-van-dertig op een jeugdige intentie betrapt. ,JLaat maar eens even kijken. Zo. Ja. Die moet er uit hè," klonk het deze keer. „Gelooft u?" vroeg ik. een beet je sip. Ik had nog gehoopt. ..Absoluut Voor hij met het grijns-boek kon komen, sloof ik de ogen en opende de mond. als een bonbonnière. Tast toe. Er is genoeg. Geneer u Tiief. Maar eerst kwam do verdo ving mijn lip besluipen. Een stuk van mijn gezicht werd mij lang zaam maar zeker ontfutseld. Het hing er spoedig bij als een ge zwollen niemands-kwab, breek het maar af, werp het uit het raam, hij merkt het niet eensDaar was de tang al. „Dit is éventjes vervelend De wortels namen treuzelig af scheid van mijn hielen. Lange reeksen onmisbare organen wer den, baldadig aan elkaar gebon den, uit mijn kaak getrokkenzo als goochelaars doen op het toneel, bij een domme man uit dc zaal. „Zo spoelt u nu maar eens Even later stond ik deplorabel op de stoep. In mijn mond lag een volk te zieltogen mijn lippen liepen bros en koud voor mij uit. „Hallo meneer!" Er stond een onbekende man voor mij met een brede lach. „Ook toevallig dat ik u zie ik wilde u juist opbellen." riep hij, „U schrijft toch van die stukjes in de krant nietwaar? Nou. ik heb iets meegemaakt, man daar zul je van watertanden." Ik rilde. Zijn beeldspraak was tactloos. Wee voelde ik, hoe mijn mond zich vulde met de gevolgen van de operatie die ik net had ondergaan. Ik klemde mijn houten lippen opeen en hoorde hem ver volgen: „Mijn zoontje komt bij me en zegt: „pa, ik wil later minister van financiën worden." Zeg ik: „Waar om jong?" En wat denk je dat hij antwoordt?" Hij keek me afwachtend aan. „Ik moet hier weg zien te kotnen," dacht ik. Zwijgend schudde ik het hoofd. „Hij zegt: „nou pa, dan krijg ik al die centjes". Hoe is-t-ie. En weet je hoe oud de bengel hele maal is?" Als hij nu zei „vier en twintig" zou het een mop zijn. Maar hij zweeg en wilde van mij een reac tie, die met ja-schudden of neen- knikken onmogelijk kon worden afgehandeld. Ik besloot dus de leeftijdskwestie te negeren en om de pointe tc lachen, maar hebt u dat wel eens bij de hand gehad, met een volle mond en opeenge- perste, dode lippen? Dat is iets om te probéren, op een lange win teravond. Dc man keek ten minste van mijn demonstratie op. Hij vond 'm beneden de maat en vroeg een beetje beledigd: „Komt het er in?" Als ik neen-geschud had zou hij de reden hebben willen weten. Daarom knikte ik heftig van ja., greep zijn hand en ijlde weg naar huis, naar bed, gordijnen toe, telefoon uit de muur, slapen, ver geten Pas vanmorgen schoot me die belofte te binnen. Nou ja, het stódt er in. KRONKEL VERZOENENDE STEM UIT INDONESIË linie-conferentie - los van die over Nieutv- Guinea - bij meer binnenlandse stabiliteit DJAKARTA. Oud-minister Wi- bisono, lid van dc uitvoerende raad der Masjumi, heeft sprekend over dc verhouding tussen Nederland en Indonesië de recente Nederlandse uitlating onderstreept, dat de liefde niet van een kant kan komen. Hjj zei. dat hü voorstander is van nau we betrekkingen met Nederland. In donesië heeft nog Nederlandse krachten en bedrijven nodig voor de opbouw. Wibisono meende, dat de onder handelingen met Nederland beter kunnen worden uitgesteld tot de binnenlandse toestand van Indone sië stabiel is, omdat zij slechts kun nen slagen, als Indonesië vooral in tern sterk is. De besprekingen over de Unie moeten worden gescheiden van die over Nieuw Guinea. Men moet niet overhaast eenzijdige op heffing van de Unie eisen. De eis tot terugroeping van de Nederlandse militaire missie dient niet vergezeld te worden van be dreigingen en ruwe manieren, die de gevoelens van de Nederlanders kunnen kwetsen, zei Wibisono ver der. De kwestie van de arrestatie van Go Gien Tsjwan en Sunito moet niet buiten proporties worden opge blazen. Anderzijds drong Wibisono er bij de Nederlanders op aan hun best te doen de psychologische en politieke toestand in Indonesië te begrijpen, indien zij een goede verstandhou ding met Indonesië wensen. Het In donesische volk, dat nog jong is en zijn vrijheid pas verkreeg, is in het algemeen nog overgevoelig.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3