Lof voor B. en W. voor beleid onderwijs-aangelegenheden Nieuwe organisatie vorm voor V reemdelingen verkeer Verbetering fietspaden, kwestie Leusderhei en jeugdspeelplaatsen gaf Ned. Opera-Ballet geslaagde première Drooglegging Speciale advies-commissie voor subsidiezaken r J Verlichting wijzerplaten toren nog steeds aan de orde Bundeling VVV, F AM, Horeca, KvK en 'n voorlichtingsapparaat Industriehallen Velen huldigen te Utrecht Brutale inbraak in Doorn Donderdag 13 December 1952 Ten aanzien van het beleid van B. en W. in onderwijszaken, heerste in de raad vrijwel eenstemmig voldoening. Wel drong men er op aan. zoveel mogelijk spoed te betrachten met het bouwen van scholen. Uit het ant woord van wethouder Eenhorst bleek, dat de toestand met het oog op de schoolruimte, ondanks goede verwachting, toch nog vrfj somber te noemen Is. Voor onderwijsvernieuwing bleek de wethouder een open oog te heb ben. Tot uiting kwam ook, dat ook het in de loop der jaren door wijlen wethouder Spiekerman gevoerde beleid de instemming van de raad ten volle heeft gehad. WATERLOO Bericht Jeugdstad zeer voorbarig en opgeschroefd De heer Waterloo (KVP) had veel waardering voor het college ten aanzien van het gevoerde be leid op onderwijs gebied. Met dank baarheid dacht spreker ook aan het vele. dat wij len wethouder Spzekerman op dit terrein had gedaan. Doch ook voor de nieuwe wethouder had de heer Waterloo veel waardering. Gezien de nood op het gebied van het kleuter onderwijs, zag spr. graag, dat in 1953 twee kleuterscholen gebouwd zullen worden in plaats van één, zoals het investeringsrapport aan geeft. In het algemeen hoopte spr. dat de scholenbouw zo krachtig mogelijk ter hand zou worden ge nomen. Voor een behoorlijke fi nanciering is een herziening van de verhouding Riik—Gemeente noodzakelijk. De heer Waterloo toonde zich een warme voorstan der voor melk verstrekking op de scholen. Tenslotte vroeg hij. hoe het stond met de schoolruimte voor het volgend jaar. Nazorg B.L.O. De heer Swets (P.v.d.A.) sloot zich aan bij de waarderende woorden van de heer Waterloo, maar meende toch op enkele za ken critiek te moeten oefenen. Spe ciaal vestigde hij de aandacht de nazorg van het Bijzonder Lager Onder wijs. Belangrijk is de nazorg voor de debielen. De intellectuele ont wikkeling moet niet zo maar op houden. met de ouders moet blij vend contact worden gehou den en arbeids bemiddeling is eveneens zeer noodzakelijk. Hij opperde de sug gestie om een ambtenaar speciaal te reserveren voor onderwijsza ken of er desnoods een aan te stellen, die speciaal dergelijke kwesties onder de loupe neemt. Hij vond het tijd worden, dat Amersfoort een dergelijke func tionaris krijgt. Ook wilde hij gaarne weten of B. en W. er in principe voor zijn, om in de toe komst het vermenigvuldigingscij- fer af te schaffen. Het rapport an de schoolpsychologische dienst is spr. tegengevallen. Voor het middelbaar onderwijs achtte hij meer onderling contact nodig. Dè commissie van toezicht op het M.O. is „zo dood als een pier". Maar misschien kunnen we toch van deze commissie uitgaan om tot iets behoorlijks op dit gebied te komen. Mevr. Veldhuizen vroeg bijzon dere aandacht voor het manuele onderwijs en voor zang- en mu ziekonderwijs. De toepassing van de schoolradio juichte zij toe. De heer De Gans zag gaarne een subsidie toegekend aan de Christelijke Stichting voor be roepskeuze. Mej. Stienstra zag het vermenigvuldigingscijfer liefst zo laag mogelijk. Zij' roemde de on- derwijs-conferentie op de „Dra- kenburgh". Mevr. Bienema hield nog een betoog dat eigenlijk meer een soort lofrede was voor het be leid van het college op onderwijs gebied. De heer Hamers veld was midden in een betoog, dat tot strekking had om subsidie le verlenen aan het Katholieke bureau voor be roepskeuze (hij had o.a. het adres van het Centraal Comité genoemd) "toen de voorzitter halverwege in terrumpeerde met de opmerking, dat inmiddels al besloten was door het college de gevraagde subsidie te verlenen. Vernieuwing vond de heer v. Stek goed. maar we moeten niet te ver gaan zo meende hij. Hij vroeg het college diligent te blij ven ten aanzien van de werkelijke behoefte-elementen van hel kind. Bouw kleuterscholen SWETS ven". De melkvoorziening op de scholen achtte de wethouder van het grootste belang en hij hoopte, dat ook de ouders dit zouden in zien. Wat betreft de U.TS., op dit gebied zijn we afhankelijk van wat in Den Haag hierover wordt beslist. De nazorg B.L.O. heeft de aan dacht van het College, dat zelf niet bijzonder content is met de gang van zaken, maar bepaalde factoren o.a. gebrek aan lokali teiten werken zeer belemmerend. Ook voor de nazorg voor de de bielen zal in de toekomst meer gedaan worden. Vernieuwing met mate Voor diverse ..losse'' onderwijs zaken is een ambtenaar, die spe ciaal deze dingen beziet. Het ma- nuale en muziekonderwijs heeft de volle aandacht van de wethouder en met de heer v. Stek was de heer Eenhorst het eens. dat ver nieuwing goed is, maar met mate. Wethouder Koopman ging nog even in op de schoolpsychologi sche dienst. Het college heeft de rapporten aandachtig bestudeerd. Met de M.O.B.'s zal contact wor den gehouden met betrekking tot de te volgen richtlijnen. Voor de bureaux beroepskeuze komt in de toekomst een reële post. Wij moe ten ons nog beraden, welke regels wij hiervoor moeten vaststellen. Met een paar maanden komen wij met een degelijk voorstel, aldus wethouder Koopman. Cultureel leven De voorzitter hield daarna een betoog over het culturele leven in onze stad. Hij dacht o.a. aan de zorg voor monumenten. deAmers- foortse Gemeenschap, de U.S.O.- subsidie, de subsidies aan muziek verenigingen en ten bate van to neelvoorstellingen. aan de aan koop door de gemeente van beel den en schilderijen. Hier en daar zullen wij beelden op pleintjes gaan plaatsen om Amersfoort een meer stedelijk allure te geven. De voorzitter sprak over de muziek school en de beiaardschool. Eerst genoemde school beantwoordt nog niet geheel aan zijn doel. doch re organisatieplannen worden voor- bereid om een grotere toevoer van leerlingen te verzekeren. De sub sidie hiervoor zal dan ook be langrijk hoger komen te liggen. A.M.K.-subsidiekwestie Over de subsidie, door 't Amers- foorts Mannenkoor aangevraagd. I wees de voorzitter in de eerste plaats op een zeer ongelukkig ge stelde Ingezonden Mededeling in een der bladen, waarin geheel zon der kennis van zaken bepaalde be weringen worden gedaan, die de zaak van het A.M.K eer slecht dan goed zouden doen. De voor zitter was erover verheugd, dat het AMK-bestuur hier niet was op in gegaan. Het is zo dat het A.M.K. een subsidie voor één bepaalde uit voering had gevraagd zonder vol doende nadere financiële gegevens. Een uit te voeren concert zou n.l. 3000 kosten en gevraagd was een bijdrage van 1500. terwijl het een uitvoering voor donateurs betrof. Overigens is alleen maar voor dit geval afwijzend beschikt maar in de toekomst zal het in algemeen verband worden bezien en dan is het best mogelijk, dat dit koor (en ook andere koren) een subsidie krijgen Een algemene advies-com missie zal n.l. het subsidievraag- stuk gaan bezien en een kleinere commissie zal zich speciaal met culturele zaken bezig houden. Daarin zullen o.a. mensen uit de burgerij zitting hebben met vol doende ..cultureel gezag". Meer activiteit gewenst van schoolbesturen Daarna volgden nog enige replie ken over de scholenkwestie, waar bij wethouder Eenhorst de hoop uitsprak, dat de schoolbesturen zich in het algemeen wat actiever zul len tonen met betrekking tot de aanvrage van de bouw voor meer dere schoolruimte. Meestal moeten die aanvragen geïnspireerd worden door de afdeling Onderwjjs van de gemeente. Hetzelfde geldt voor de aanvrage van leermiddelen. Jeugdstad De heer De Fe- ber deed nog een vraag over het ra diobericht betref fende de Jeugd stad die in Amers foort zou worden gesticht. De voor zitter antwoordde, dat over dit onder werp een Babylo nische spraakver warring dreigt to ontstaan. In het voorlopig verslag is in verband met „Jeugd van de Straat" de vraag naar voren ge bracht, of wij niet tot een soort jon gensstad moeten komen gedurende de zomermaanden. Met zeer grote verbazing had de voorzitter Woensdagmorgen ook naar het radiobericht geluisterd. Voor zover hem bekend is er spra ke van, dat een groep mensen in een bepaalde Wijk (reeds enige we ken geleden hebben wii hierover een bericht gepubliceerd, het be- DE FEBER het vraagstuk Vijf zittingen in prettige sfeer Woensdagavond, om precies tien minuten voor twaalf, hebben Amersfooris vroede vaderen mel een zucht van verlichting de stukken betreffende de gemeen te-begroting in de actetassen ge deponeerd: het zat erop, de be groting 1953 was vastgesteld. Vijf zittingen zijn er voor no dig geweest, nl. Maandag drie Dinsdagavond een en gisteravona één. Om 11 uur vroeg de voor zitter of de dames en heren mor gen wensten terug te komen, maar daar bleek niemand voor te voelen. Men „rook' als 'l ware, dat er flink schot in zal en besloot eensgezind aan de laatste lootjes te beginnen, die achteraf erg bleken mee le val len. Opvallend was de prettige sfeer, die al die dagen in de raadzaal heeft geheerst Het ging er in de meeste geualteu uiterst gemoe delijk aan toe en tot grote bot singen, ernstige meningsverschil len of politiek krakelen is het niet gekomen. Meestal had een gulle lach de overhand, biju. gis terenavond, toen de heer Water loo zijn fractiegenoot, de heer Coolen vroeg, of deze zo'n voor keur voor sterke drank had De raadsleden bulderden. Deze „natte" opmerking kwam er meer dau „droog" uit. Ook Dins dagavond is er gelachen, toen de voorzitter plotseling tot de ont dekking kwam, dat de heer Douma niet aanwezig was. De heer de Feber had nl. een motie ingediend, mede ondertekend door de heer Douma, die cr toen niet was. Enfin, de motie ging toch niet door, maar had anders afgekeurd geivorden, dank zij de opmerking van de heer Kranen burg, die de absentie had opge merkt en vroeg of een motie in zo'n geval geldig was. De heer Douma trad toevallig één minuut later binnen en begreep aanvan kelijk niets van hep gelach, dat uitbarstte, tot zijn buurman, de heer de Feber hem inlichtte Enfin, het was een prettige begrotingszitting. treft n.l. de wijk.Jeruzalem. Red.) een speeltuin willen oprichten in eGn bijzondere vorm naar ideeën, die uit bepaalde landen zijn over genomen. Van een soort jongensstad, deze idee zou gewekt kunnen wor den. is echter geen sprake, het komt neer op een bijzondere vorm van speeltuinwezen. (Wij hebben reeds vermeld, dat een ruime plaats zal worden ingericht voor de zelf werkzaamheid der jeugd, die zo ver het mogelijk is. zoveel moge lijk de zaken zelf zal gaan behe ren. Red.). ..Overigens zit ik zelf in de commissie van aanbeveling, naar ik meen", zo zeide de voor zitter en deze mededeling verwekte enige hilariteit. Mevr. Veldhuizen vroeg tenslot te of in de vacantie-penode niet enige scholen beschikbaar gesteld konden worden ten behoeve van de „Stichting vacantieverblijven lagere schooljeugd" Hiertegen waren geen bezwaren. De heer Van Oort brak tenslotte nog een lans voor volks concerten. Bü dc behandeling van openbare werken, was de raad het in grote trek ken met het door B. cn W\ gevoerde beleid eens. Op enkele onderdelen, bijv. rijwielpaden cn wegverbeteringen, recreatie-oorden voor de jeugd, werd op spoedige uitvoering aangedrongen. Uit de antwoorden van de wet houder bleek, dat B. en W. een open oor hadden voor diverse suggesties. Dat dc torenverllchting niet van de baan Is bleek uit een mededeling van de voorzitter. Ook dc kwestie openstelling Leusderheide is niet van de i baan, maar spoedig contact met de minister zal hierover verheldering brengen. Zijn voldoening wordt echter getem perd door het tempo van uitvoering ervan. Ook de verbeteringswerk zaamheden voor het beter bevaar baar maken van dc Eem moeten in sneller tempo geschieden. De heer Coolen vroeg of B en W. al iets naders konden mededelen over dc verlichting van de torenwij- zers en was van oordeel, dat een gro te serie werken van een en dezelfde beeldhouwer niet zo aantrekkelijk zou zijn. Het bedrag, dat uitgetrokken is voor nieuwe verkeersverbeteringen. achtte de heer Hamersveld (KVP) t-> laag. Hij doelde speciaal op de uit valswegen en noemde als voorbeeld de Utrechtseweg. Hij had daar reeds vele precaire situaties en tal van (gelukkig nog kleine) ongelukken waaargenomen. Deze weg. die boven dien nu voorrangsweg is. behoeft echter dringend verbreding, daar an ders volgens hem ongelukken met dodelijke afloop beslist niet uit zou den blijven in de nabije toekomst. Voorzieningen op korte termijn zijn dringend noodzakelijk. Met aandrang verzócht hij de post ad 20.0U0,— te verhogen. De heer Fruin (PvdA) had het ook over rijwielpaden en hij vroeg of bij de Robert Kochlaan en van de Do- deweg naar het Hazewater behoor lijke paden komen. Ook de open stelling van de Leusderheide memo reerde hjj. Kan het college niet eens contact met de minister opnemen, zo was zijn vraag. De heer Kok (WD) vond. dat de speelgelegenheden niet te dicht in de buurt van de speeltuinen der ver enigingen moeten komen. Instructieve films jeugdnatuurwacht Mevr. Veldhuizen (PvdA) was er over verheugd, dat meerdere speel gelegenheden zullen worden aange legd. Zij wilde wel graag een diffe rentiatie zien naar leeftijd en vroeg aandacht voor de zogen, „rommel- speelplaatsen" Dit zijn voor kinde ren unieke aangelegenheden om zich uit te leven. Ook banken moeten hiel en daar geplaatst worden en voor het gehele onderwerp vroeg zij de be langstelling voor scholen, buurten en moeders. Dc stadsgrachten en vijvers in het Soesterkwartier hadden haar aandacht. Zij zag deze „wateren" gaarne bevolkt, bijv. met statige zwa nen. Jaagpad Eem Het jaagpad langs de Eem moest volgens haar voor een ieder toegan kelijk zijn. Het pad van het Soester kwartier naar de Eem wilde zij graag in goede staat zien en het hek bij de Isseltse Kapel moest volgens haar verwijderd worden. De heer Coolen (KVP) was getrof fen door het betoog van mevr. Veld huizen ten aanzien van de beken. Ook de heer Kranenburg (CPN) was het in alle opzichten eens met de ver tegenwoordigster van de PvdA-frac- tie. Voor het publiekelijk openstellen van het jaagpad was de heer Tim mermans (CH) geen voorstander. De kans is groot, dat er vernielingen zul len worden aangericht. Wethouder Koopman was het in principe volkomen eens met mevr. Veldhuizen. Dringender problemen hebben echter steeds voorrang ge had. Hetgeen mevr. Veldhuizen te berde bracht, zal nauwkeurig bestu deerd worden. Naar aanleiding van de natuurbe scherming door jeugdwachten. ver telde de voorzitter nog. dat een soort instructie-filmpje vervaardigd zal worden. In het begin is de aanpak van de jeugdnatuurwachten-kwestie niet zo gelukkig geweest, maar nu er een soort adem-pauze is geweest, zal de zaak weer ter hand worden ge nomen. De heer Kranenburg wilde het te vervaardigen filmpje ook op ovderdavonden vertonen, een sug gestie. waarop de voorzitter gaarne in ging Met vreugde constateerde de heer Hermans (KVP), dat het rijwielpad langs de B.W.-Laan nu gaat komen. Onderhoud tuinen Kan er geen proef genomen wor den met het aanbesteden van het on derhoud van de tuinen in dc wijken van de nieuwbouw, zo wilde de heer Kalkman weten. Vroeger hadden plaatselijke hoveniers er een aardige verdienste aan. De heer Kranenburg J. KOOPMAN bad klachten over rioleringsbuizen. Er zijn te vaak verstoppingen. Kan dat niet meteen goed in orde worden gemaakt? De heer Kalkman wilde graag zien, dat de aula van Rusthof verwarmd zou worden en mevr. Veldhuizen zag niet gaarne de schilderachtige boch ten uit de Eem weggenomen. Kort maar krachtig Wethouder Koopman was kort en krachtig met de beantwoording van een en ander. Het rijwielpad B.W.- Laan zal nu zo spoedig mogelijk gerealiseerd wor den. Er waren ver tragingen ontstaan door verkeerstech nische moeilijkhe den De bochtenaf snijding van de Eem zal zo verant woord mogelijk ge schieden. Het uit getrokken bedrag voor beelden is niet bestemd om wer ken van één beeld houwer aan te kopen. De paden die dt heer Fruin noemde, zullen in or de komen. Wat betreft het onder houd tuinen nieuwbouw, dit moet in beginsel aan de Stichting overgela ten worden. Natuurlijk heeft de raad in deze het laatste woord, maar nu iets te besluiten zou onelegant zijn te genover dc stichting. Van klachten over rioleringsbuizen hoorde hij voor het eerst, maar hij zal cr attent op zijn. Enige verwarming op „Rusthof" zal er komen. Torcnvcrlichting De voorzitter zelde over de toren verlichting het volgende. Er is een %ecl goedkopere wfjze van verlich ting gevonden. Hierover wil men met de commissie uit de Burgerij con tact opnemen. Als deze dit bedrag op kan brengen, zou het natuurlijk prachtig zijn. Slaagt men daarin niet. dan zal het weer in het plan voor do restauratie worden opgenomen. Wat betreft de verkeerssituatic- Utrechtseweg, de waarscluiwingslich- ten hebben een goede uitwerking ge had. Als straks de grote Rijksweg vanaf het kruispunt D. Fockemalaan —Utrechtseweg naar het Kruispunt Hoevelaken gereed komt (met de aanleg zal men spoedig beginnen) zal het i erkeer over de Utrechtse weg sterk verminderen. De Leusderheide openstelling is een zaak, die nog volop leeft bij B, en W. Destijds zou men bij de minis ter op audiëntie gaan. maar door zeer dringende aangelegenheden kon dat niet doorgaan. Er is echter weer con tact opgenomen met het ministerie. Opgetogen publiek in Amsterdam Frangoise Adret heeft eer en vol- Burgemeester MOLENDIJK De heer De Feber (WD) drong aan op een snelle beslissing inzake de opheffing van de z.g. „droog legging" in enkele wijken van onze stad (o.a. het Soesterkwar tier). Hij meende, dat het alge meen belang moest gaan boven dat van het overigens lofwaardig streven en principe der geheel onthouders. Hij wilde wel duide lijk verschil maken tussen drank gebruik en drankmisbruik. Ook slipte hij aan dat vreemdelingen verkeer erdoor bevorderd zou kunnen worden. Ook de heer Hermans (K.V.P.) was voor een spoedige afdoening van deze zaak. Van een enquête was hij niet zozeer een voorstan der. Hij noemde de voordelen daarvan maar zeer betrekkelijk. Immers bij ondervraging huis aan Wethouder Eenholst was de di- h"isj oo een tijdstip, dat alleen verse raadsleden zeer erkentelijk J" fi| voor de waarde- De laatste dag van de begrotingszitting heeft, vooral ten aanzien van de kwestie Vreemdelingenverkeer, interessante mededelingen opgeleverd. Er bestaan n.l. plannen van de zijde van B. en W. om te komen tot een stichting, waarin vertegenwoordigd zullen zün de V.V.V., de F.A.M.. de Horeca, de Kamer van Koophandel en een voorlichtingsapparaat van de gemeente. Deze stichting zal op een nieuwe basis beginnen en zal behoor lijk gesubsidieerd worden. Zowel de raad als B. en W. waren van oordeel, dat dit een plaatselijk belang van de eerste orde is. college zich in de toekomst de kwestie vreemdelingenverkeer denkt te regelen en aan te pakken. Wat de heer Hermans had opgemerkt betreffende deze zaak kon hij op vrijwel alle punten onderschrijven Hij was wel van oordeel, dat Amersfoort apart bekeken moet worden in dit opzicht. Een verge lijking bijv. met Apeldoorn gaat niet op. omdat daar de gelegenhe den veel beter zijn. In onze stad bijv. is de hotelruimte veel be perkter. „Wij moeten onze kracht zoe ken", zo was de voorzitter van oor deel, „in dc centrale ligging van Amersfoort. Wjj moeten zoveel mo gelijk bevorderen congrcsstad te worden. Een te vormen nieuwe stichting moet zich daarop bezin nen. Dc voorlopige gedachte is een samenbundeling van vijf instellin gen. n.l. WV, Horeca, FAM, Ka mer van Koophandel en een voor lichtingsapparaat van de gemeente." Dit gaat dus allemaal heel sterk in de richting zoals de heer Her mans dit ziet. In andere steden is men od dit gebied verder. Utrecht bijv., daar is een speciale voorlich tingsambtenaar: wij moeten het ech ter meer bescheiden doen, maar Hermans Eenhorst rende woorden geuit jegens wij len zijn voorgan ger de heer Spie kerman. Met de opmer kingen van de heer Swets kon zouc-en zijp. hij het in grote trekken eens zijn en in bepaalde opzichten wordt al in de aangege ven richting ge werkt. Voor dc bouw van kleuterscho len ziet dc wethouder de volgen de volgorde: 1. een chr. school in liet Soesterkwartier, 2. een bijzon dere neutrale school in het Ver- meerkwarticr. 3. een school in liet Leusder- en Bcrgkwartier. 4. een R.K. school in het Soesterkwar tier en een R.K. school in de binnenstad. In het algemeen gesproken is de toestand wat betreft de school ruimte. ondanks goede verwach tingen. toch nog vrij somber te noemen. We hopen, zo zeide hij. twee kleuterscholen tegelijk te kunnen bouwen. Het vermenigvuldigingscijfer zal geleidelijk aan worden „afgegra- moeder de vrouw aanwezig zou zijn, zou het kunnen gebeuren, dat ei zeer veel stemmen tegen op heffing van drooglegging geno teerd zouden worden. Maar wan neer dc mannen thuis zouden zijn, zouden er waarschijnlijk meer stemmen voor een opheffing uit de bus konten. En als beiden thuis zou het een kwestie zijn van: v/ie is de baas in huis. De voorzitter antwoordde, voor nemens zijn geweest met deze kw.rsrir. al eerder bij de raad te komen, maar de ontvangen advie zen waien dermate ongelnklui- dend. dat het B. en W. raadzaam voorkwam de mening van de be woners van de wijk te vragen. Als men a-pnneen afwijzend is. zal rritn fJch ciaar toch naar moe ten richten, wij leven toch in een democratisch land. Hij was wel voor een enquête, want dan heeft men tenminste enig houvast en kan men zekere richtlijnen volgen. De enquête zal spoedig worden gehouden. De raadsleden hadden er vrede mee. Automarkt Op de automarkt alhier werden 37 motorrijtuigen aangevoerd. Op nieuwe basis zal worden gewerkt Over de kwestie Vreemdelingen- verkeer hield de heer Hermans (KVP) een uitvoe rig betoog. Dat B. en W. belangstel ling hebben voor deze zaak was van- zelfsppekend. Het door V.V.V. ge maakte rapport heeft op tal van punten verhelde rend gewerkt. Spr. was echter van oordeel, dat we deze zaak groter moeten zien. Om vreemdelingen te trekken, moeten wij ze iets kun nen bieden en daaraan mankeert nog wel eens het een en ander. Suggesties Deze zaak heeft niet alleen de interesse van WV zelf. maar in teresseert de gehele gemeente, de middenstands- en Horecabedrijven, ook dc amusementsbedrijven en zelfs dc Sportstichting zal er be lang bij hebben als veel vreemde lingen naar Amersfoort komen. Eveneens geldt dit. als zang- en muziekuitvoeringen worden gege ven. De heer Hermans sprak er over om bijv. het Openlucht Thea ter rendabel te maken. Kortom, er zijn vele mogelijkheden Deze zaak moet gecoördineerd en gestimuleerd worden. Op welke manier? We zou den een stichting kunnen oprich ten. of een commissie instellen met een centraal bestuur, met als voor zitter bijv. een WV-directeur die een gehele dagtaak heeft. Spreker veronderstelt, hij weet het niet. dat de VVV hieraan zal willen mede werken. In deze richting moet men in ieder geval werken. Dat gaat veel geld kosten en een zeer ruime subsidie zal nodig zijn om de plan nen in deze geest te realiseren. Spr. drong echter op spoed aan. zodat voor het komende seizoen al iets gedaan kan worden. De heer De Feber merkte naar aanleiding van het rapport op, dat gebleken was. dat door gebrek aan financiën diverse plannen niet uit gevoerd konden worden. Ook wil de hij weten, of deze zaken met het VW-bestuur zijn opgenomen; hij drong aan op een hogere sub sidie. zelfs al voor 1953. Nieuwe stichting De voorzitter zette daarna in een interessant betoog uiteen, hoe het Bij de behandeling van economi sche aangelegenheden, bracht de heer Hermans (KVP> de industrie hallen ter sprake. Gebleken is. dat de toestand min of meer bedroevend is. De heer Hermans wilde hier het college geen verwijt van maken, want de raad had tenslotte in zijn geheel zijn goedkeuring gehecht aan deze zaak. Hij wilde graag we ten of B. en W. een bepaalde indruk hadden over de oorzaken der mis lukking. In Den Bosch bijv. is een en ander veel beter verlopen. De voorzitter antwoordde hierop, dat de vergelijking Amersfoort-Dm Bosch niet helemaal opgaa'. Toer. in onze stad de hallen n.l. klaar wa ren, was het gunstige getij goed deels verlopen. Wijzer ware ook ge weest met kleinere eenheden te wer ken. Wat betreft de kwaliteit van de hallen, in Groningen. \vaa«- soortge lijke hallen staan was er onlangs een deskundige uit het buitenland, die vol lof was over de kwaliteit ervan, enthousiast zelfs. Spr. wilde maar zeggen dat deskundige oordelen zeer verschillend kunnen uitvallen Ove rigens wees hij er nogmaals op. dat het ook psychologisch gezien beter ware geweest met kleinere eenhe den te werken. niettemin datgene, wat in ons ver mogen ligt. De aangehaalde stichting zal dan op een nieuwe basis moeten be ginnen. met een volkomen nieuw bestuur een behoorlijke outillage en worden geleid door een vakkundig man. Binnenkort komt het college van B en W met een uitgebreid voorstel hierover, zo deelde dc voor zitter mede. Dit is een algemeen stedelijk belang en uit de gemeen tekas zal dan ook een behoorlijk bedrag worden beschikbaar gesteld. Marktwezen De heer Kalkman (CH) had be langstelling voor de landbouwcom- missie. Hij vroeg of het niet moge lijk was de omvang en de taak van de commissie uit te breiden. Mis schien zouden de leden ervan zich eens kunnen beraden op het markt wezen De voorzitter was bet met de klachten, Hanny Bouman, Margue rite Golon en vooral César Horn ia een zuiver klassieke zetting uitste kend werk weten te doen. ook al is men nog niet toe aan de perfec tie. Na de pauze werd „Quatre Mou- doening van haar werk. Zij stond I vemcnts'* herhaald op muziek vaa te boek als een uitstekend ballet- Haydn cn in de choreographie vaa paedagoge en de voorstelling, welke Francoise Adret, nog overtuigender het ballet van de Ned. Opera, sinds misschien dan in de vorige num- een klein jaar aan haar zorgen toe- mers bleek hier. hoezeer het corps vertrouwd. Dinsdagavond in de wel- du ballet aan technische mogelijk- gevulde Stadsschouwburg te Am- heden en tucht heeft gewonnen sterdam gaf. was een nieuw bewijs, In de bevallige, geïnspireerde dat er hard gewerkt is en dat haar 1 choreographie van Francoise Adret. arbeid vruchten draagt j waarin tal van vondsten vielen op dat. wanneer het morgenavond Utrecht wordt herhaald, zeker ook hier met waardering zal worden ontvangen. Het programma legde in tegenstel ling tot verleden jaar meer het accent op het corps du ballet en op de eigen solisten, terwijl de num mers zelf aanzienlijk hogere eisen stelden. De grootste spanning van het publiek ging uit naar Apollon Musagète, een ballet op de vermaar de muziek van Strawinsky. dat in een nieuwe toneelbewerking door Francois Guillot de Rode en in de nieuwe zetting van Francoise Adret een idee kon geven van wat de jongste balletgeneratie aan idealen en ideeën heeft. Francois Guillot heeft 't aangedurfd het scenario aan de klassieke sfeer te onttrekken en de handeling te verplaatsen naar heer Kalkman eens.dat er meer „uit ,^en moderne kliniek en een modern Een goeddeels nieuw programma le merken, traden Hanny Bouman werd gepresenteerd, dat het publiek i en César Horn naar voren, terwijl tot stijgende geestdrift braent en Ro* Roland Casenane, de balletmeester» die zich bescheiden op de achter grond had gehouden in de spiri tuele finale, waarin het hele en semble vaart en volheid bracht, met enige prachtige sprongen verrukte. Geen wonder, dat aan het slot het publiek ettelijke minuten nodig had. om gijn dankbaarheid te tonen. Voor Francoise Adret en voor het gehele ensemble waren cr prachtige bloemen Hoe discreet dc decors ook bleven men zag vooral in de vondsten van Nicolaas Wijnberg weer een opmerkelijke stijl en fan tasie. Voor de prestaties van het orkest en zijn dirigent Charles Bruck. die een belangrijk aandeel had in het welslagen van dez® avond, was er eveneens warm ap plaus. C. A. S. de landbouwcommissie kan worden gehaald". Het zou bijv. mogelijk moeten zijn, be laten nagaan hoe be paalde markten meer tot leven kunnen worden gebracht. Speciaal wordt hier gedoeld op de agrarische markten Dit vraagstuk zal een des kundige eens moeten bestuderen. argumentatie, als motivering van i/\/\ T/~ ~iV" deze originele gedachte (waartoe de, I I II I» 1Q 1*1 CTf* l\ V l\. omstandigheden, uiterlijk èn inner- lvv J theater. Het ballet zelf was als Rheuma-bestrijding Bij de aanvang van de zitting, deelde wethouder Eenhorst nog me de. dat een symbolische subsidie van f 100 zal worden verstrekt ten behoeve van de Rheuma-bestrij ding. Dit om te bewijzen hoe na de ze zaak het College aan het hart ligt. Onderzocht zal worden, wal in Amersfoort op dit gebied kan wor den gedaan. Mogelijk kan dc zaak ter plaatse worden geactiveerd of men zou kunnen te werk gaan via een aftakking van een in Utrecht gevestigde instelling op dit gebied. Faillissementen Dc Rechtbank te Utrecht heeft dc na volgende faillissementen uitgesproken: Walfert Johan Craanen. grossier, wo nende te Amersfoort St. Ansfridu&straat 9 Rechter-Commissaris: Jhr. Mr D Rutgers van Rozenburg, rechter te Utrecht. Curator:Mr. IJ. M. Zcijl. advo caat te Amersfoort, Utrechtschewcg 4a. C Hoogcndoorn timmerbedrijf, Mont- foort. Molenstraat nr. B. '<9, Rechter commissaris: Jhr. Mr. D. Rutgers van Rozenburg, rechter te Utrecht. Curator: Mr. J. J M. van Breukclen. advocaat te Woerden. Spoorstraat nr. 10. De Naaml. Venn. Ncderlandsche Mc- taalwarenfabriek Ncfema, gevestigd cn kantoorhoudend te Bilthoven. gem. dc Bilt. Rembrandtlaan 24. Rcchter-Com- missaris. Mr M B. van de Werk. rech ter te Utrecht. Curator. Mej Mr. Ph. H. van Noord, advocate te Utrecht. Witte- vrouwensingel 3. A P. M. van Solt. wonende te Soest. Sparrenlaan 10. Rcchtcr-Commissaris: Mr. M. B. van de Werk, rechter te Utrecht. Curator: Mr. A A. M Peppe lenbosch. advocaat te Amersfoort. Utrechtschewcg 101. Geslaagd Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagden voor het ingenieurs examen voor werktuigkundig inge nieur onze stadgenoten, de heren T. M. van Dijk en J. H. van der Stadt. lijk noopten) niet sterk overtuigend Wat niet wegneemt dat er plastisch knappe effecten werden bereikt het bewegingselement kwam daar entegen tekort en dat men vooral kon genieten van de uiterst geache veerde dansstijl van Youly Algaroff. Jammer, dal deze kranige danser, die over een ideale dansdispositie beschikt, slechts in dit éne ballet optrad, al is hij dan ook tijdens de duur van dit gehele nummer op de planken cn wordt er van zijn phv- siseke kracht énorm veel gevergd. Naast hem deed Ethery Pagava (als Terpsichore) interessant werk en ook Marquérite Golon en Lidv de Nie gaven blijk van gratie en discipline In de tweede acte van Coppélia UTRECHT Jhr L Huydecopear van Nigtevecht, voorzitter van de Utrechtse Kamer van Koophandel heeft gistermiddag ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Kamer een herdenkingsrede uit gesproken, waarin hij dc rijke his torie van de Kamer naging en ein digde met de overtuiging uit te spreken, dat juist in deze tijden het zwaar belaste bedrijfsleven zijn kansen verdient te krijgen. „Het wil mij voorkomen", aldus jhr. Huy- decoper van Nigtevecht, „dat wij in ons land geen instantie hebben dan de Kamers van Koophandel, die waarmee de avond opende had het krachtens haar samenstelling en re publiek reeds genoten \an een ,,an r>r*nw hpicr poirhikt publiek reeds genoten spectaculair tafercel cn van een alleraardigste groep jonge meisjes, die voor een charmante omlijsting zorgden van de eminente, uitgeba lanceerde danskunst van Ethéry Pagava. Daarna kon men in Pas de Trois waarnemen dat ook de eigen Etalageruit ingeslagen, sieraden ontvreemd In dc nacht van Dinsdag op Woensdag is te Doorn een brutale inbraak gepleegd in dc horlogezaak van de heer K, aan dc Amcrsfoort- seweg. Door het ingooien van een eta lageruit verschafte men zich toe gang tot de winkel. Er zijn een groot aantal horloges en sieraden ontvreemd. Van de dader of da ders ontbreekt ieder spoor. Als bijzondere omstandigheid geldt, dat de eigenaar van de zaak in het ziekenhuis was opgenomen en zijn moeder, die reeds op leef tijd is, alleen thuis was. Mogelijk zijn de inbrekers hiervan op de hoogte geweest. putatie van een eeuw beter geschikt is over deze kansen van het be drijfsleven te waken". Velen maakten van de gelegenheid gebruik het bestuur van de Kamer geluk te wensen. Dr Groeneveld Meyer, directeur-generaal voor de middenstand, vertegenwoordigde de minister van economische /aken. Mr. Diepenhorst sprak namens de commissaris van de Koningin een hartelijke gelukwens uit. De burge meester van Utrecht, ihr. Dc Ranitz. wees er op welk een belangrijke in vloed de werkzaamheden van de Kamer hebeben op de economische ontwikkling van zijn stad, Dc heer nr W. H. Fockema Andreae. voorzit ter van de Raad van Beheer van de Kon. Ned. Jaarbeurs herinnerde er aan dat de Kamer van Koophandel medegewerkt heeft aan het stich ten van de Jaarbeurs. Hij bood de zilveren Jaarbeurspenning. een slechts zelden uitgereikt kleinnood, aan. De heer H. van Galen Last com plimenteerde de Utrechtse Kamer namens de Kamer van Koophandel te Amersfoort. Vooraf was een vergadering ge houden. waarin mr. F. C. A. Een horst uit Amersfoort een uiteenzet ting gaf van dc stand van zaken in de Nederlandse tabakscultuur. ..De ontwikkeling is gunstig", aldus mr. Eenhorst.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5