STADSVENSTER „Amicitiana verbouwing door Gemeente, cultureel centrum? Gemeente zal een doek van Van Wij land aankopen oet U eens hóren! Bazar van „Samuel is zeer aantrekkelijk ingericht Amsterdam-Rijnkanaal nog steeds niet gereed Leden machtigen bestuur door te gaan met besprekingen op basis van reeds gevoerd overleg Noteert U even Koning Kasper in KAB-gebouw DE A VONTVREN VAN KAPITEIN ROB Jagen Twee hoofdfilms in Rembrandt Aan verbetering wordt thans ernstig gewerkt -J 2 Vrijdag 19 December 1952 Wij vertellen niets nieuws als we beweren, dat de zalcnnood in Amers foort nijpend is. Uit die nood is overleg: geboren tussen het gemeentebe stuur en Sociëteit Amicitia. Bepaalde plannen zijn tot ontwikkeling geko men. waarvan de algemene strekking is. dat Amicitia overgaat in handen van de gemeente, die er een cultureel centrum voor Amersfoort gaat stich ten. Tijdens een gisteravond gehouden ledenvergadering van de Sociëteit, waarvoor vrij grote belangstelling bestond, hebben de leden het bestuur gemachtigd verder te gaan met het overleg met de gemeente op basis van reeds gehouden besprekingen. Gemeente zou zelf niet exploiteren Reeds langere tijd beslaat het overleg tussen de Sociëteit en het gemeentebestuur van Amersfoort Van beide kanten bevindt men zich in een zekere dwangpositie. Er moet namelijk iets gedaan worden Zal de gemeente er toe moeten overgaan een oplossing te vinden, waarbij Amicitia niet berokken zou zijn, dan zou de kans groot zijn dal Amicitia op het tweede plan zou komen en door een dan ontstane verminderde levensvatbaarheid in ernstige moei lijkheden te raken. Nu kunnen beide partijen prachtig elkander aanvullen Gisteravond dan tijdens een druk bezochte leden vergadering is over deze zaak druk gediscussieerd. Uiteindelijk kwam men tot overeenstemming. Het re sultaat is. dat Amicitia bereid is de hele zaak. dus de gebouwen en het gehele terrein over te dragen aan de Gemeente, mits aan enige voor waarden wordt voldaan. In de eerste plaats dan. moet een verbouwing plaats vinden op een zo danige schaal, dat de gehele inrich ting een cultureel centrum voor Amersfoort zal kunnen worden. De gemeente zal voorzieningen moeten treffen aangaande het huidige per soneel. Voor de Sociëteit zal een der zalen gereserveerd moeten blijven, waar de leden, zoals tot dusver het 19 t.m. 24 Dcc. GRAND THEATRE: Van 19 t.m. 23 Dec. Miss Belvedere is verliefd' Toe gang elke leeftijd. Aanv. 2.4.15. 6.45 en 9— uur. Ov. dagen 2.30. 6 45 en 9 uur. In de CYCLUS-voorstelling Woens dag 24 Dec. Aanv. 2 306 45 „De sleutels van het Koninkrijk". Toe gang elke leeftijd. CITY THEATER: Van 19 t.m. 24 Dec ..20 jaar op wacht". Toegang elke leeftijd. Aanv. Zo. 24.15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9.— uur. INSTITUUT VOOR VOLKSONTWIKKE LING: 21 Dcc Filmavond in City Theater. Aanv. 10 uur ..Fietsen- ven" Toegang 14 jaar REMBRANDT THEATER Langestraat 129. Van 19 t.m. 21 Dec ..Gdropte spion". „Desperado's van Dodge City.. Toegang 14 jaar Van 22 t.m. 24 Dec. „De wraak der Quantaro's" Toegang 14 jaar. Aanv. Zo. 2.—. 4.15 6.45 en 9.uur, Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9.— uur. CITY THEATER: Soestdijk Van 19 t.m. 21 Dcc „Het hunkerende hart" Toe gang 14 jaar Van 22 t.m. 23 Dec „Bulldog Drum mond keert terug". Toegang 14 jaar. In de CYCLUS-voorstelling Woens dag 24 Dec. Les Enfants du Paradis. Aanv 2.30 en 7.30 uur Aanv. Vr. 8.— uur. Toegang 18 jaar Za 2.30. 6.45 en 9 uur. Zo. 2.—. 4.15. 6 45 en 9.uur. Ov. dagen. 2.30 en 8. uur. VRIJDAG 19 DECEMBER GEBOUW VRIJZ. HERV 20 uur concert Kleine Kunstkring GEBOUW DE INSTUIF. 20 uur. opening expositie Alcx Luigjes en Johan Bijsterveld. t/m 3 Januari. MARKTHAL. 2 uur. bazar C.J.V. ..Sa muel". MONOPOLE. 20 uur. filmavond vereni ging ..Oost en West". ZATERDAG 20 DECEMBER MARKTHAL, bazar C.J.V. „Samuel". DE ORANJEBOOM, postduivc-ntentoon stelling ,,dc Koerier" (ook Zondag 21 December geopend). BERGKERK 15 uur. Inwijding A.G.-HUIS. 15 uur. opening kerstten- toonstelling t/m 10 Januari. AMICITIA 20 uur Centrale Bond Werk nemers Transportbedrijf optreden gezelschap Frans Vrolijk ZONDAG 21 DECEMBER CITY-THEATER 10 uur. Fllmochtend. I.V.O. Fietsendieven. Burgerlijke Stand Geboren: Nicolaas. z. v H. J. v. d. Biezenbos en A. C Brok; Huiber- dina L. J., d. v. T. Snoek en M. L. Wittig; Gerrit Johannes, z. v. G. Krijkamp en J. C Beukman; Ru dolph J.. z. v. J. Elderman en H. v. Roon. Getrouwd: J. G. de Boer en A. J. Schonewille; L. J. v. d. Lof en H A v. Rhijn: R. H. Drager en C. J Wiggers. Ondertrouwd: G. J. v. d. Neut en J. Batavier; J A. Luigjes en M. Hemmenga; H. v. Es en M W. Tho- lenaars; H. K. Jutte en D. A M. Melles; J. J. v. Zwieten en R. J. P. de Vries; H. C. v Gulik en W. W v. Wandelen: H. M. J. Bucx en M J A. Houtepen; J Hof en J W. Snijders; C. J Plug en J. M. v. d. Hoek; A. F. Dieters en A. Hartogs- veld; A. C. Brugman en H. Veenen- daal; J. T. Dricot en A. v. d. Klok. Gevonden voorwerpen Glacé dameshandschoen: sleutel: vulpen; boodschappentas: medaillon: armband; want; pantoffeltje, por- temonnaie met inhoud; padvinders- riem: duimstok; glacé dameshand schoen; kindercape; muntbiljet; por- temonnaie met inhoud; gans; glacé herenhandschoen; zadeldek; motor- handschoen; sleutel; handbescher mer; kinde'rtasje; pantoffel, porte- monnaie met inhoud; bankbiljet; paar wanten; militaire baret; hond; polshorloge; bos sleutels- Dolshoi- loge; paar beenpijpen; kellnersjas; alpinomuts; twee muntbiljetten; Lipssleutel; muntbiljet; étui met in houd; zakmes; zegelring; schakel armband; ballpointpeii; glacé heren- handschoen; bal; padvindersriem; paiapluie. glacé dameshandschoen; hoofddoek; hond; vulpen: dames mantel; rijwieltas.met inhoud: hond; sjaaltje: combinatietang; muntbil jet: porteraonnaie; richtingaanwij zer; motorhandschoen, bril; heren- rijwiel: enkele dames-, heren- en kir. ierwanten en handschoenen. ce\al 'was regelmatig de beschik king over moeten hebben en ten slotte zal de gemeente zich bereid moeten verklaren de eventuele schulden over te nemen. Door deze belangrijke stap is het dus nu vrij zeker te noemen, dat onze stad binnen redelijke tijd een cultureel centrum krijgt gelegen op een bij uitstek gunstig centraal punt Het zal wel aanbeveling verdienen deze zaak niet te schriel aan te pak ken. maar bijvoorbeeld ervoor te zorgen, dat er twee zalen komen, een grote waarin bijvoorbeeld plaats is voor 900 a duizend man en een kleinere zaal. We zullen maar afwachten hoe de plannen, waaraan al druk gewerkt is. er zullen uitzien. De Gemeente is ove rigens niet voornemens de zaak zelf te exploiteren, maar 'zal deze over dragen aan een bestaande of aan een nog te vormen nieuwe stichting. Dr L. J. v. d. Lof in het huwelijk getreden Onder zeer grote belangstelling van de gemeenteleden is gistermid dag dr L. J. v. d. Lol. Remonstrants predikant te Amersfoort, in het hu welijk getreden met mej. H A. van Rhijn dochter van de oud-directeur der Gasfabriek. De oud-voorganger der Remon strantse gemeente dr R. Miedema heeft het huwelijk bevestigd in het kerkgebouw aan de Herenstraat, dat tot de laatste plaats was be zet Na afloop van de dienst be stond voor gemeenteleden in de consistoriekamer gelegenheid tot ge. lukwensen De vele tientallen die hiervan gebiuik maakten vormden .vel een bewijs dat dr v. d. Lóf in de nog korte tijd die hij in onze gemeente verkeert, reeds veler ge negenheid heeft verworven. Nog meer belangstelling bestond voor de receptie die in de namid dag in hotel Monopole werd ge houden; o.m. kwam oud-burgemees ter Graaf van Randwijck het bruids paar gelukwensen Mevr. A. L. ter Beeke bood als lid van het dagelijks bestuur na mens de gehele gemeente een ca deau onder couvert aan. Bo\ ordering tor De adj com. tit A. van Putten ten kantore van de Hypotheken het Kadaster en dc Scheepsbewijzen te Amersfoort is te rekenen van 1 Juli 1951 bevorderd tot hoofdschrij ver. (Van een onzer verslaggevers) In het K.A B.-gebouw zagen wij gisteravond de R.K Toneelvereni ging „Ons Genoegen" afdeling van de „Meer vreugde Beweging met „Koning Kasperke", een kerstspel door David Le Feber. Het is niet belangrijk hier over rolverdeling décors en al die an dere geëikte maatstaven te spre ken. die bij ieder ander stuk in het geding komen Wel belangrijk is het hier op te merken, dat de leden van „Ons Genoegen" er vol komen in slaagden iets mee te ge ven van de ware kerstgedachte. Men moet het waarderen, dat een toneelvereniging ook zwaardere stukken in studie wil nemen. „Ko ning Kasperke" beoogt de mens in kerststemming te brengen. De to nelisten zijn daar volkomen in ge slaagd. Het stuk. in sappig Vlaams geschreven leent zich daar dan ook uitstekend voor. Waar anders dan in Vlaanderen zou men zo vrij met Maria en Jozef met de drie ko ningen ook. kunnen spreken? Kas perke. een oude zwerver, komt op de vooravond van Kerstmis terug in zijn geboortestreek; vermoeid van zijn verre tocht gaat hij oventjes zitten op een boomstronk. Berooid als hij is. bedenkt hij een middel om aan geld te komen. Hij zal met Kerstmis met de sterre rond gaan en geld op halen. Met deze gedach te sukkelt hij in slaap en droomt. Droomt van het Kerstkindeke. van Herodes. de engel met de ster In de volgende bedrijven krijgt deze droom gestalte Voor wie dit toneelstuk als hoorspel reeds hoor den was het goed Kasperke nu op het toneel te zien. De amateur tonelisten speelden zeker met be zieling. Zo werd het een gaaf ge heel. Deze avond is goed geweest. De z.g. aankoopcommissie voor Gemeentelijk Kunstbezit, heeft be sloten B. en W. te adviseren een der werken van de oud Amersfoortse schilder Gerard van Wijland aan te kopen. Zoals bekend heeft de heer van Wijland tot en met 13 December j.l geëxposeerd in het A.G.-huis op uit nodiging van de Sectie Beeldende Kunst der A.G Het aangekochte werk was op deze tentoonstelling te zien en stond in de catalogus ver meld onder no. 18 „Runner Up". Hel is een voorstelling van de paarden races te Hilversum, de plaats waai Van Wijland momenteel woonachtig is. Het geheel is groots opgezet en geeft duidelijk weer wat een knappe en kundige schilder onze oud-stad genoot is Vermelden we nog dat de kunste naar lid is van verschillende kunste naarsverengingen in ons land. zoals „Arti et Amicitiae" te Amsterdam o.a. ook van de 2079. De missionaris heeft zelfs benzine voor Rob en na een dag rust waarvan Rob gebruik maakt om die lastige baard weer eens af te scheren gaat hij tan ken. want hij wil zijn reis zo spoedig mogelijk voortzetten. Hij neemt afscheid van de missio naris en dan gaat hij snel aan boord Na een vlucht van vele dagen, van eiland tot eiland, komt eindelijk Tamoa in het zicht. Daar staan drie mannen de bewegingen van de helicopter nauw- keurig gade te slaan. Rob weet niet. dat het bewakers zijn. afkomstig j van het onderzee-vliegkampschip, die direct in de gaten hebben, dat er met deze helicopter iets aan de hand is... f Dc redactie behoudt zlcli her recht voor Ingezonden stukken voor deze rubriek te bekorten. Anonieme stukken gaan in de Dmllemand). Met genoegen heb ik het stuk van de jachtpartij in Uw blad ge lezen. waaruit ik mijn conclusie trek. dat. als de oude zieke ree bok blijft lopen, dit voor de voort planting van de reeën erg nadelig is. Want men krijgt zwakkere of zieke reeën in het jachtveld. Meest al is zo'n dier van grote afstand te zien en met de verrekijker te bezien. Jacht is altijd een sport geweest. G. KUIJT „Er komt een vriend vanavond" Onder leiding van dc heer Borgman werd vanmorgen hard gewerkt door een staf van helpers en zullen vanmiddag een nog groter aantal leden van de Christelijke Jeugdvereniging ..Samuel" aan het werk zijn om de grote bazar in te richten, welke vanavond om kwart voor zeven door de heer Van Galen Last geopend zal worden. Het is geen wonder, dat films als „Er komi een vriend vanavond" in de eerste jaren na de oorlog zo veel publiek trokken. De inhoud sprak destijds sterk lot de verbeelding van het grote publiek Nu. ruim zeven jaar na de oorlog, j ton en overhandigt u „iets". Dat iets Hedenavond opening Bij Samuel" ontbreekt het mo menteel aan bijbels, liederenbundels en verder aan spelen en gereed schappen voor handenarbeid. Tevens wordt er sinds vele maanden een actie gevoerd voor een eigen ge bouw. zoals men vroeger aan de Stoovestraat bezat. Liefhebbers van bazars zullen vanavond en Zater dagmiddag en -avond hun hart kun nen ophalen. Er is een keurcollectie van fraaie prijzen bijeen gebracht „Samuel" ontving van vele zijden grote medewerking. Men heeft er naar gestreefd op bazargebied iets nieuws te brengen. En toen wij vanmorgen de stands bekeken, bleek wel duidelijk, dat ..Sa muel" de bezoekers aangenaam wil bezig houden op velerlei gebied. Er is bijvoorbeeld een postkantoor in gericht. waar men in de zaal ge kochte postpakketkaarten k3n inle veren. De juffrouw achter het loket doet een greep in de grote grabbel wordt af en toe nog eens zo'n film van-toen vertoond. Het Grand Thea ter heeft er enkele in zijn Donder dagavond-cyclus opgenomen. Nog onlangs was „De beste jaren van ons leven" aan de beurt. Voor gis teravond was dc keus gevallen op „Er komt een vriend vanavond" met Madelaine Sologne en Michel Simon: terwillé van de hoffelijkheid noe men we de dame het eerst en het grote talent het laatst. Nu we wat meer afstand tot het onderwerp hebben gekregen, is het minder moeilijk dan destijds deze film op haar kwaliteiten te beoor delen. Het blijkt, dat deze Franse rolprent toch beslist veel meer is dan een avontuurlijke geschiedenis met de altijd tot de massa spreken de verzetstrijd tegen de Duitsers als onderwerp. „Er komt een vriend vanavond" is bovenal een geweldig goede speelfilm. De sfeer van het sanatorium met zijn werkelijke en stimulerende geesteszieken is bij zonder goed getroffen: een bewijs van de voortreffelijkheid, waarmee de zeer moeilijke figuren worden uitgebeeld. De begeleidende muziek is van niemand minder dan Hovegger. Kunstenaarsgroep „De Ploegh". Examens Aan de Rijks-Universiteit te Utrecht slaagde voor het Doctoraal examen Natuurkunde de heer H. Opstelten uit Amersfoort; voor het Doctoraalexamen Scheikunde slaag den de heren H. P. de Jongh, oud- Amersfoorter en speler van het eer ste zevental van A.Z. en P.C. en F. Jellinek. Ned. Ver. v. Huisvrouwen houdt kerstmiddag In het stampvolle paviljoen van het Berghotel hield de afdeling Amersfoort van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen giste ren een Kerstmiddag. In haar ope ningsrede memoreerde de voorzit ster. mevr. M. SchuitemakerKui pers. in warme bewoordingen het smartelijk verlies, dal de vereni ging door het heengaan van haar bestuurslid mevr H. M. Versvelt onlangs heeft geleden. Het programma werd geopend met een muzikale inleiding door de pia niste mevr. D. Rijks-Visser; een con cert-étude van Chaminade en een prélude van Chopin werden op uit stekende wijze vertolkt. Mevr. M. Halbertsma droeg uit eigen werk enige stemmige Kerstgedichten voor. Amersfoortse alsmede het Kerstsprookje ..De ge broken fluit". Na de pauze ver volgde mevr. Halbertsma met een declamatie van haar lekenspel „Ont waak o Bethlehem"; een Kerstspel, dat de overwinning van het Licht. verpersoonlijkt in het Kindje Jezus over de Duisternis symbo liseert. Het prachtige koraal „Jesu joy of man's desiring" van J. S Bach en de Chaconne in G van Handel, voorgedragen door mevr. Riiks. pasten goed in de kerststem ming van deze bijeenkomst, die ten slotte door mevr. Schuitemaker met i een kort toepasselijk woord werd l besloten. kan een verrassing zijn van bijzon dere waarde. De attentie kan even goed een klein gebruiksvoorwerp als een zaak van grote waarde zijn. Ook kan men kaartjes prikken, waarop plaatsnamen zijn vermeld. Komt de betreffende naam op de grote landkaart voor. die men heeft ontworpen een prijs is Uw deel. Schiettenten, sjoelbakken( ringwer- pen, ballen werpen, en speerwerpen zijn de spelen, die het geheel com pleteren. Het rad van avontuur ont- „De gedropte spion" is een Ameri kaans piloot, die boven Duitsland uit een vliegtuig springt en dan bij toe val belangrijke papieren, bestemd voor de Führer, achterhaalt. Met de hulp van een alles opofferende Duit se anti-nazi familie belandt hij vei lig op zijn Britse basis, met een handboei gekluisterd aan een schone Duitse, die door hem zonder dralen voor een geestelijke wordt gesleept. In het voorprogramma valt er te ge nieten van de avonturen der „Des perados van Dodge City." breekt evenmin. Ook bij een dub beltjes werptent kunt u uw geluk beproeven. Kortom de smaakvol in gerichte bazar van ..Samuel" belooft iets goeds te worden. Vooral de prijzen zijn om te watertanden. Men komt vanavond in de Markthal ze ker niet ..bekocht" uit. „Samuel" hoopt natuurlijk, dat zeer velen hun geluk zullen beproeven. Marktbericht Aangevoerd 90.000 eieren van 17 tot J 19.— per 100 stuks. 280 tamme konijnen, 4 kalkoenen. In verband met het feit, dat de Tweede Kerstdag op Vrijdag valt, wordt de Vrijdag markt van 26 Dec. 1952 gehouden op Woensdag 24 December aan staande. Aanbesteding Vanmorgen werd in het gebouw van Gemeentewerken aanbesteed de bouw van 90 étagewoningen in het Kruiskampkwartier. De volgende bouw- en aannemers bedrijven schreven in: Bouwbedrijf de Vries. Haarlem 985.000; fa. Slokker. Huizen 327450: Koeling, Hilversum 983.000; D en W. Ruitenbeek, Nij- kerk 981.555: B. v. d. Berg, Gronin gen j 862.400: Oostenga en Zoon. Gro ningen 859.650; A. J. van der Tol, Maartensdijk 768.000. GENERALE REPETITIE KERSTCONCERT Voor het Kerstconcert van de Sec tie Zang en Muziek der A.G., op Dinsdag 30 December a.swordt op Maandag 28 December een generale repetitie in de St Joriskerk gehou den. Alle medewerkende koorleden en leden van de Orkestvereniging „Amersfoort" wordt verzocht te 20 uur aanwezig te zijn. Christ. Korfbalbund keurt alles af DEN HAAG Alle voor Zater- dag, 20 December bepaalde wed strijden in de competitie van Je Christelijke Korfbalbond zijn afge last. Mevrouw M GeursVan Doorne uit Amsterdam heeft de hoogste ouderscheiding van De Vereniging voor Dierenbescherming gekregen. Mevrouw hield twee jonge Ierse setters in leven door ze uier weken lang iedere twee uur te voeden. De heer F. de Boer, voorzittef van de vereniging „De Amster damse Haven" heeft Woensdag ter gelegenheid van de jaarlijkse sa menkomst van het Havengilde een rede uitgesproken. Over het Amsterdam-Rijnkanaal zei dc heer De Boer. dat nog altijd het eerste deel van dit kanaal niet geheel gereed is. maar er wordt thans ernstig aan de nog uit te voeren verbeteringen gewerkt. De werkzaamheden die nog uit gevoerd zullen moeten worden voor en aleer het Amsterdam-Rijnkanaal ten volle gereed zal zijn bestaan in de eerste plaats uit het verbreden en op diepte brengen van het oude Merwedekanaal tussen Maarssen en Nigtevecht. Tegelijk daarmee moe ten de lage draaibruggen bi,i Nieu- wersluis en Breukelen opgeruimd worden en vervangen door een rij dend pontveer en door een nieuwe, hoge brug. Het alsnog te verbreden kanaal gedeelte wordt in drie panden ver deeld. waarvan hel kanaalvak Maarssen-Breukelen het eerst aan de beurt komt. Daarna volgt het kanaalvak Loenersloot-Nigtevecht en tenslotte tussen Loenersloot en Breukelen. Het eerste deel hoopt men aan het eind van 1953 gereed te heb ben; de oude brug bij Breukelen zal in het voorjaar van 1953 ver dwenen zijn. In het begin van 1954 zal het kanaalvak tussen Loenersloot en Nigtevecht op de juiste breedte en diepte gebracht zijn. Voordien, in de herfst van 1953 zal de lage brug bij Nieuwersluis verdwenen zijn en in de zomer van 1954 hoopt men het laatste stuk. het vak tussen Loenersloot en Breukelen, gereed te hebben. Dan zal het gehele Amsterdam- Rijnkanaal volkomen aan de eisen van het verkeer beantwoorden: de vaartijd Amsterdam-Rotterdam zal dan bijv. slechts de helft bedragen van de tijd die er vóór de opening van het nieuwe kanaal mee ge moeid was. Want het Amsterdam- Rijnkanaal speelt niet alleen voor de rijnvaart op Amsterdam en voor de vaart tussen Amsterdam en Bel gië een belangrijke rol. maar de aanleg van dit nieuwe kanaal heeft invloed gehad op de gehele binnen scheepvaart in Nederland. Indien er a.s. Zondag gekorfbald wordt... De korfballers gaan Zondag een nieuwe poging wagen om de compe titie te hervatten, mocht het weer. ook nu weer roet in het eten gooien dan komen zij dit jaar niet meer in het veld daar voor de Kerstda gen en Oudejaar geen wedstrijden zijn vastgesteld Soesterkwartier I gaat bij Excel sior 2 op bezoek, en dit is voor de groen-witten een lastige opgave, daar de Hilversummers over een fanatieke plooeg beschikken die het niet gauw opgeeft. Het eerste treffen werd op het nippertje gewonnen en nu zal het ook wel weer een krappe overwin ning voor de Soesterkwartierders worden. Giraffes I ontvangt Vogel 2. een wedstrijd met vele mogelijkheden, we houden het op Vogel. Samos 4 krijgt Tovers 2 op bezoek en zal haar fraaie positie aan de kop zeker niet prijsgeven en To vers een nederlaag toebrengen. Soesterkwartier 3 gaat bij Excel sior 3 op bezoek cn dit zal voor de groen-witten wel een nederlaag worden. houden. Maar als zij niet als Jan en al zijn vriendjes lometer van de bebouwde op de naam van het Leger en vriendinnetjes dan be- kom van Ede, en bestaan- Klop des Heils kunnen komen is dat niet zo erg. De Heil soldaten staan er niet voor zichzelf. Zij doen dit lief derijke werk voor bejaar den en behoeftigen en te gen Kerstmis leggen zij verdubbelde activiteit aan de dag om juist die men sen, waarvoor niemand zorgt, een prettig Feest van het Licht te kunnen berei den. Bio I Natuurlijk hebt u alle maal wel eens gehoord van de Stichting „Bio-Vacantie- oord". U weet wel van die films met collecte. Herin- A LS u dit plaatje even nert u zich bijvoorbeeld goed bekijkt behoeft nog dat filmpje van die eigenlijk niets meer te ver- jongen (Jan) die met een vliegend tapijt naar het huis van „de vogel" ging? ginnen te huilen, zegt de specht: „Kom, grien nou de uit 20 ha. grond, waar van zes ha. dennenbos, is maar niet. er zijn nog wel dit een ideaal terrein voor andere wegen om hier bin nen te komen". En dan richt specht zich tot de zaal met „Kom dames en he- een kindertehuis. De stich ting zal hier speciaal zorg gaan besteden aan kinderen met ernstige ziekten, die na ren. zou u dat grauwe het ziekenhuis verlaten te hn„rt oi-iih Kior \;orip rlo nnort lo_ l-ie-1-.Ititnc „.o* imlrloon- even aan 't Stadsven- ster Tel. 4291: iedere morgen van tizn tot twaalf uur. der tekst en uitleg geven. „U zult deze avond leren." zo zegt het bestuur van de Amersfoortse Rugbv-bond, „dat Rugby snelheid, uit- grut hier voor de poort la ten staan. Ieder een duit in het zakje en al die jongens wordc-n weer vrolijk en ge zond in het „Bio-Vacanlie- hebben thuis niet voldoen de nazorg kunnen genieten. Om alles te doen slagen en verdere werkzaamheden nog beter mogelijk te ma- hard heid, reactie-vermogen en sportiviteit kweekt". Komt u ook? oord". U ziet zeker wel, ken. wordt 'n Kerstcollecte Kerstponen waarde Stadsvensterlezer. dat S.V.K. vele keren naai de film is geweest. Hij deed dat beroepshalve, dat georganiseerd. U begrijpt het, een collecte die wij sterk willen aanbevelen. „Iedereen een duit in het ter zijner verdediging. Hoe zakje, en een hoop van dat het ook zij. nu nog weet hij vrijwel de gehele tekst te citeren. Bio II tellen. Want neem de proef maar met uw doch tertje van acht zelfs een Met al zijn vriendjes kwam kind zegt onmiddellijkhij tenslotte voor de poor- Dat is zo'n Kerstpot, die ten van een prachtig land- ia December in de straten goed. Maar net toen al die wordt gezet, en waar goede jongens en meisjes naar binnen wilden gaan kwam daar zo'n grote vette dan geld indoen." Uitblin- specht op een fiets aanrij ders onder de jeugdigen den. „Hé-hé, dat gaat zo zullen zelfs weten ivic bij maar niet," zei die specht, die potten, ook in de felste „dat kost centen om hier kou, zo trouw de wacht binnen te komenEn mensen (wier hart vaak ruimer is dan de beurs) Waarom wij dit alles schrijven? De stichting Bio-etc. bestaat 25 jaar. Men heeft daarom iets wil len doen. Er is een Studic- Bouw-commissie (met al lerlei grote mannen er in) benoemd. Inmiddels zijn de richtlijnen voor het uit breidingsplan voltooid. Er is voor een tweede bio- tehuis een perceel grond aangekocht aan de Rijks weg ArnhemEde. Zes ki- Hct haasje Een zandgraver uit Soest stond gistermorgen voor de kantonrechter terecht we gens het stropen van wild. De man had een konijn verschalkt. De edelachtba re wilde graag weten of dit een eerste veroordeling was. „Inderdaad," zei ver dachte. „Hoe hebt u er steeds weer tussen door kunnen glippen," sprak sport waarbii het zo heer- de rechter weer Hoe het lijk (scnijnbaar ruw) kan ook zij, de ambtenaar acht- grauwe grut wordt vrolijk en gezond ii Bio-Vat antie-Oord." weer het Rugby Alle belangstellenden van Rugby (u weet wel, die toegaan, kunnen Dinsdag 23 December a.s. om acht uur s avonds, juist zoals u teerls dacht) in de zaal van café-restaurant „Asto ria", Langestraat 115 de film „Het moderne Rugby" gaan zien. Twee heren van de Nederlandse Rugby te het in het verbaal ten laste gelegde feit wel be wezen. De verdachte was het haasje. Het koste hem vijfentwintig gulden. Bij de poelier betaal je minder Voor wij het vergeten, het konijn 'en de strikken) werden in beslag genomen bond zullen van een en an- en verbeurd verklaard. In 1952 is de vaart door het Am sterdam-Rijnkanaal benoorden de Lek wat het aantal schepen betreft in vergelijking met 1951 gestegen met 19 procent en wat de tonnage betreft met 12 procent. Door de Prinses L-enesluis bij Wijk bij Duur stede en de Prinses Beatrixsluis bij Vreeswijk voeren dit jaar tezamen 99.400 schepen. Door de Prins Bern- hardsluis bij Tiel gingen pl.m. 36.100 schepen. Van de beide sluizen die toegang geven tot het kanaalgedeel- tc in Utrecht had Wijk bij Duur stede ruim 40 600 schepen te ver werken en Vreeswijk pl.m 58 300 schepen. Er gaan dus door de beide toegangswegen naar Amsterdam, Vreeswijk en Wijk bij Duurstede, veel meer schepen dan door de Prins Bernhardsluis bij Tiel. ter wijl hel aantal schuttingen bu Vreeswijk belangrijk hoger is dan dat bij Wijk bij Duurstede. De verklaring voor dit verschijn sel schijnt volgens de heer De Boer in de eerste plaats gezocht te moe ten worden in het feit. dat de van Rotterdam komende schepen, die de Rijn opvaren bij Vreeswijk het Am sterdam-Rijnkanaal ingaan en dan tot Wijk bij Duurstede het kanaal houden. Zij vermijden oj} deze wijze de tegenstroom op het Lekgedeelte tussen Vreeswijk en Wijk bij Duur stede. Vreeswijk echter verwerkt ook de scheepvaart Amsterdam-Rot terdam en de scheepvaart Amster- dam-Zuid-Nederland-Belgié en om gekeerd. zodat deze sluis het hoog ste verkeerscijfer van de drie grote sluizen heeft. Russische schaaktitel Taiuiaiiov behoudt zijn voorsprong MOSKOU. De partij uit de tiende ronde tussen Tolush en Ke- res voor het tournooi om het Rus sisch schaakkampioenschap moest nog worden ingehaald Na een enerverende striid werd de partij na de eerste séance afgebroken in een stelling, welke zeer ingewik keld is. Ook de partij tussen Bronstein en Aronin moest worden inge haald (11e ronde). Bronstein speelde scherp op winst en na 34 zetten streek zijn tegenstander de vlag. De afgebroken partijen uit de le ronde werden afgespeeld met het volgende resultaat: BotwinnikKorchnoy 'i. Boles- lavsky—Suetin 1—0; Smyslov—Goldcnov 1—0- Gelier— Ilivitsky 1—0; Simagin— Konstantinopolsky 10; Moyseyev— Kahn 'r De afeebroken partijen uit de 12e ronde werden eveneens voortgezet, voor zover dat mogelijkk was, met het vol gende resultaat: LipnitskyTaimanov 0—1; KorchnoyGoldcnov 10: Byvs- hevKahn 1—0: Konstantinopolsky Geiler opnieuw afgebroken in een gun stige stelling voor de eerste. 13e ronde BoleslavskyGoldenov 10 ByvshevIlivitsky opnieuw afgebroken In een stelling waarin Byvshev beter staat Taimanov heeft de leiding met 10 punten, gevolgd door Korchnoy en Bo leslavsky met ieder 8' punt en Bot winnik en Moyseyev ieder met 8 pun ten Lid Poolse VN-delegatie hi j ongeluk ernstig gewond NEW YORK. Dr Katz-Suchy, een vooraanstaand lid van de Poolse delegatie bii de Verenigde Naties, heeft Donderdag een sche delbreuk en verscheidene snij- wonden opgelopen, toen hij met ziin auto tegen een brug té New York reed. De Poolse correspon dente Artymowska, die ook in de auto zat. kreeg talrijke snijwon- den en mogelijk een hersenschud ding. Katz-Suchy is sinds 1947 lid van de Poolse delegatie bij de V.N Tijdens de oorlog was hij aanvankelijk minister in het Pool se kabinet in ballingschap te Lon den. doch werd later aanhanger van dc communistische regering te Lublin.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2