Brylcreem Strijd in Bonn om Europese verdragen minder fe Slimme valse munter eindelijk geknipt GELEZEN Vijftigduizend gulden uit brandkast gestolen Paley en Forest beraamden beroving van „Combinatie" K©u! Verenigde Naties betonen Oostenrijk veel sympathie Poging tot verzoening in Palestina mislukt Voorts. NA GESPREK ADENAUER-OLLENHAUER Socialisten manoeuweerden zich in moeilijk parket en gewogen j Eerste Kamer over het kabinet Geef ABDIJSIROOP Jarenlang ruim geleefd van nagemaakte bankbiljetten vicksVATRO NOL rijdag 19 December 1952 3 (Advertentie l. M.) (Van onze correspondent) BONN. Gistermiddag is het aangekondigde gesprek tussen bondskan selier Adenauer en dc leider van de socialistische oppositie, Ollenliauer, gevoerd. Het onderhoud duurde anderhalf uur en vond onder vier ogen plaats. Na afloop werd een communiqué uitgegeven, waarin wordt mede gedeeld, dat het in de bedoeling ligt na de feestdagen opnieuw bijeen te komen. Met geen wooord werd gerept over de inhoud of atmosfeer van het gesprek. Het lug ook niet voor de hand, dat Adenauer en Ollenhauer na af loop met stralende lach en hand in hand voor de persfotografen zou- den poseren en zouden aankondi- j gen. dat zij het van nu af aan eens waren. De laatste weken hebben cr aangelegenheid was, wist de S.P.D.. dat zij per se in de minderheid zou blijven. Zij kon zich dus veroorloven zeer gespierde taal te gebruiken bij de formulering van haar bezwaren. Zij wist immers, dat de „verdragen" ondanks haar oppositie toch goedge keurd zouden worden en dat zij men selijkerwijze zelf niet voor de poli tieke verantwoordelijkheid gesteld niet toe bijgedragen, de sfeer tussen I zou worden, regering en oppositie te yerbele- I Toen dc socialisten echter hct ter_ ren. Beiderzijds verweten z j elkaar rcin van de strjjd van politlek naar een lichtvaardig en gevaarlijk spc. j met de democratie en als dergelijke grote woooraen eenmaal vallen daalt het peil der politieke discus sie meestal snel. Langzamerhand echter is in beide kampen het besef doorgedrongen, dat deze vertoning niet kon bijdra gen tot versterking van het gezag van de bondsrepubliek naar buiten. Dat is voor Adenauer aanleiding ge weest Ollenhauer voor een gesprek uit te nodigen. Ollenhauer van zijn kant kon moeilijk bouderend in zijn werkkamer in het S.P.D.-ge bouw blijven zitten en nam de uit nodiging aan. Op zijn hoogst kan het gesprek van gisteren er toe hebben gediend een aantal van de scherpste kanten aan de discussies van de laatste v/eken te ontnemen. Veel meer dan kalmering kan men echter in het huidige stadium noch van het con tact AdenauerOllenhauer noch van Kerstmis verwachten. De politieke werkelijkheid is nu eenmaal, dat Adenauer geen middel, zij het nog zo grof, onbeproefd zal laten om de „Conventies van Bonn" en het verdrag inzake de Europese Defensie Gemeenschap er door te krijgen, en dat de S.P.D. van haar kant evenmin ook maar een gele genheid zal laten passeren om de aanneming te verhinderen. Van den beginne af heeft de S.P.D. tegen de „verdragen" gefulmineerd en nu. een goed half jaar voor de verkie zingen. kan zij die houding niet drastisch wijzigen Toch is er voor de S.P.D. sinds eni ge tijd een nieuw element gaan mee spreken. Zolang de beslissing over de „verdragen" een parlementaire Drie employe's van Philips in Mexico gearresteerd MEXICO CITY. Drie Neder landse employe's van het Philips- bedrijf in Mexico zijn Donderdag gearresteerd. Het feit, waarvan zQ werden aangeklaagd, werd niet vermeld. Volgens de politic is de naam van een van de gearresteer den Leendert van Rijn, de anderen zijn niet bekend. De politie verklaarde tevens, dat deze mensen werden gearresteerd op bevel van de rechter in Tuxpam. 200 km ten N.O. van Mexico-City, aan de kust. Het strafbare feit zou reeds lang geleden zijn gepleegd en schijnt verband te houden met electrische installaties. Van Rijn is de president van het Mexicaanse Philipsbedrijf. IN d L. ster de serie Volksvoorlichting gaf Veen's Uitgeversmij. tc Am sterdam een tweetal boekjes uit: „Huwelijksproblemen" door dr. plattner en „De sexuele kant van bet huwe lijksleven" door dr. M. J. Exner. Beide titels zien we in allerlei variaties de laatste jaren in vrijwel iedere boekhan del en dergelijke boeken worden waar schijnlijk ook veel gelezen, hoewel het succes nog niet erg merkbaar is. In het algemeen is het zeer moeilijk om wat goeds te schrijven voor het ..volk" om de eenvoudige reden dat ontwikke ling. levensopvatting, enz. van de be volking zo enorm uiteenlopen.,} Een boekje, dat dus voor alle groepen als gids zou kunnen dienen is onmogelijk. Toch moet gezegd worden, dat beide hier genoemde werkjes een gunstige uitzondering maken. Vooral het boekje „Huwelijksproblemen", dat door de ont. wikkelde leek gemakkelijk te lezen is. kan sterk worden aanbevolen. Men kan er bijv. uit leren, hoe door een voudige vragen uit te maken, of een man of een vrouw behoort tot een ge- introverteerö of een geëxtroverteerd type. Van daaruit zijn dc reacties op allerlei gedragingen in het huwelijk n 1 dikwijls te verklaren. Het frappeert hoeveel misverstanden en moeilijkheden uit de weg te ruimen zijn als men een voudig rekening houdt met het type waartoe de man of de vrouw behoort? Het tweede boekje ..De sexue'e kant van het Huwelijksleven" lijkt minder geslaagd en steekt niet ver uit boven de gemiddelde lectuur, die over d:t onderwerp vele boekenkasten kan vul len Hier en daar vindt men wel iets nieuws over sexuclc voorschriften in het huwelijksleven. De vele aanhalingen uit andere werken doen niet prettig aan. Prijs per boekje 2.90. In de nieuwe uitgave van Dickens' werken (Het Spectrum te Utrecht) is de bundel „Kerstverhalen" ruim op tijd verschenen. Behalve het beroemde „Kerstlied in Proza" bevat de bundel ..Het Carillon": „De Krekel bii de Haard": ..Het Slag veld" e.i „De Bezeten Man". Dc verta lingen zijn van J. C. Bloem. P J. Bocze- man—Droog en Antoon Coolen Ook dit boekje is met de oude oorspronkelijke prenten geïllustreerd. Het is bovendien afzonderlijk te koop (prijs 1.75)zodat het in deze dagen voor Kerstmis zijn weg wel zal vinden. Intusse verschenen ook al weer twee nieuwe delen „De onzakelijke reiziger", een bundel schetsen (Nederlands van Hans van Haarlem) die van grote be tekenis is voor de persoon en de schrij ver. en „De oude rariteltenwlnkel" het sprookje van kleine Nelly (vertaling C. J Kelk). Verder verscheen In de serie Prisma- boekc-n, als laatste deeltje in dit jaar, het essay, dat G. K. Chesterton aan Charles Dickens wijdde Het is een ge lukkige samenloop, dat dit opstel na een herdruk van Dickens' volledige werken het licht ziet Velen zullen het naast of ter inleiding van het werk van de grote schrijver willen lezen (prijs ♦«V,u,V;V"^r 1,25) De vertaling is van P. J. M. Unesco^ terugtiekt pro- Boezeman-Droog. juridisch terrein verplaatsten, door hel Constitutionele Hof in de kwes tie te mengen, werd dat anders Van dat ogenblik af namelijk moest de oppositie rekening houden met de mogelijkheid, dat wat zij in de poli tieke arena niet bereiken kon, mis schien via de juridische zijdeur kon worden bereikt. Het heeft er af en toe- de schijn van, dat men zich dat bij de S.P.D. met enige schrik bewust geworden is. De totale oppositie bleek niet alleen meer een tactiek plotseling zag men zich voor de consequenties van die tactiek ge plaatst: men moest, indien men langs juridische weg zijn zin zou krijgen met een redelijk alternatief voor de politiek van Adenauer komen. De S.P.D. heeft zich dus nu in een positie gemanoeuvreerd, dat zij moet zeggen, wat dan naar haar mening v el geschikte vormen en middelen binnen de partij nog niet zo helder en concreet, dat men er mee naar buiten kan komen, maar er wordt tenminste over gedacht. En de onbe vooroordeelde toeschouwer zal moe ten vaststellen, dat de verschillen tussen de regering en de oppositie misschien wat minder wezenlijk zijn geworden dan men van de zijde der oppositie tot nu toe wil toegeven. zijn. De voorstellingen daarover zijn ke is. DEN HAAG. In haar voorlopig verslag over de rijksbegroting «ooi 1953 (algemene politieke beschou wingen) houdt de Eerste Kamc- zich in het bijzonder bezig met de kabi netsformatie. Hierbij vult od. dat vele leden (die der KVP» zich uit drukkelijk losmaken van de richt lijnen, waarmdede dr Drees aanvan kelijk een parlementair kabinet had trachten te formeren, en die bij de samenstelling van het huidige ka binet mede van invloed zijn ge weest. Deze leden vonden het aanvanke lijk niet juist, dat de VVD buiten de kabinetsformatie is gehouden. Zij zijn echter van mening veran derd. nadat mr Oud in de Tweede Kamer enkele leden van het nieu we kabinet had gedisqualificeerd (Met name heeft hij zich zeer on vriendelijk uitgelaten over de be stuurskwaliteiten van minister Beel. Red). Intussen is men belangstellend om van de ministerpresident die zich in deze zin heeft uitgelaten -- te vernemen, .^n hoeverre er wèl van binding aa.. de richtlijnen apra- Hel ideale Kerstgeschenk County Perfumery Co. Led, Sunmore. England. Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam (Advertentie l.M.) Vijf jaar tegen verdachten van inbraak in Boerenleenbank te Halfweg geëist HAARLEM. In de Kerstnacht van 1951 omstreeks vüf uur, toen de directeur naar de nachtmis was, is ingebroken in de Coöperatieve Boeren leenbank te Rulgoord by Halfweg. De brandkast werd geopend en een bedrag van bijna vijftigduizend gulden meegenomen. Hierbij was 1200. van de directeur. Enkele weken later zijn de 73-jarige ketelmaker G. J. en de 58-jarige antennebouwer A. J. C. van B. aangehouden. Donderdag stonden zij voor de rechtbank alhier terecht en ontkenden iedere schuld. Niettemin eiste de officier van Justitie tegen ieder vyf jaar gevangenis straf. De verdedigers vroegen vrijspraak, omdat h.i. het bewijs niet gele verd was. Beide verdachten beweerden de bewuste nacht op hun bed in een logement te hebben doorgebracht, doch zowel de logementhouder als andere gasten verklaarden daaraan te twijfelen, al hadden zij wel de schijn gewekt. Nadat twee landbou wers uit Halfweg verklaard hadden, dat verdachten de nachtelijke bezoe kers geweest waren, werd de gewe zen vrouw van een in Groningen ge detineerde gehoord. De laatste had er in een brief op gezinspeeld, dat G J. bij het misdrijf betrokken was ge weest. Zij zouden het een jaar tevo ren samen hebben opgeknapt, maar toen was de nu gedetineerde te dron ken. Als getuige gehoord bleek hij zich niets van dit alles te herinneren. Daar hij tegenover de politie heel andere verklaringen had afgelegd, werd er proces-verbaal tegen hem op gemaakt wegens meineed. Een andere getuige verklaarde, in het begin van dit jaar verdachte Van B. over de inbraak gesproken te heb ben. Deze vertelde hoe hij met G. J. het zaakje had opgeknapt. Verdachte Van B.: „Dat is niet waar. Getuige kent de daders en hij heeft ook een bedrag van hen ont vangen. Zijn bedoeling is thans de schuld op mij te werpen". Een jongeman, die in hetzelfde logement als G. J. woonde, zeide, dat (Advertentie t. M.) Gij snakt haten' atüem. jyy1 Uw luchtwegen zijn W door slijm verstopt. Los dat gevaarlijke slijm op met C* de krachtig werkende OÖv AKKERS 's' werelds beste hoestsiroop Franse onderwijzers uit protest tegen toelating van Spanje uit Unesco PARIJS. De bond van Fran se onderwijzers, die vele manne lijke en vrouwelijke leden telt, heeft Donderdag bekend gemaakt dat hy zijn vertegenwoordigers uit de Unesco terugtrekt uit pro- I test tegen de toelating van Spanje. deze hem uitgenodigd had mee naar Halfweg te gaan, doch hij heeft ge weigerd. Later ontmoette hij de ver dachten en vroeg of de inbraak ge lukt was. Van B. wilde de getuige toen een bedrag van 25.geven. Verdachte Van B.: „Ik ken die jon gen niet", en G. J. merkte op. „met zo'n broekje zou ik nooit op stap gaan om een kraak te zetten". De officier van Justitie achtte de tenlastelegging bewezen. Brits Kapitein in proces te Tanger: TANGER. In het proces te Tanger tegen de Amerikaan Paley. Forest, die nog voortvluchtig is, en enige anderen, die beschuldigd worden van „zeeroverij in volle zee", heeft Donderdag de Brit Townsend, de kapitein van de „Laloon", waarvan Paley en Forest eigenaars zijn, verklaard, dat Paley hem in November te kennen had gegeven, dat Forest de „Combi natie" had geënterd en voor een waarde van 100.000 dollar aan Ameri kaanse sigaretten had buitgemaakt. Townsend zit sinds een maand in voor arrest op beschuldiging van het beroven van het vaartuig „Riffrock", zulks in opdracht van Forest Volgens Townsend hadden Paley en Forest teza men de overval op de „Combinatie" beraamd. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Toen Woensdagavond de 44-jarige tekenaar T. A. S. op straat zyn schijnbaar nogal zware koffer moest openmaken op last van twee ambtenaren der douane-recherche, kwam daarmede een eind aan de jarenlange praktijken van een uitgeslapen valse munter. De koffer bevatte onder andere een groot aantal pakjes sigaretten en dat was de reden, dat S. mee moest naar het bureau Leidseplein, waar hy gefouilleerd werd en in het bezit werd gevonden van 58 valse bankbiljetten van 2.50. Hij was juist teruggekomen van een tocht om dc biljetten aan de man te brengen door het doen van kleine inkopen. In de kamers in de Eerste Hel- mersstraat, waar S woonde vond de politie te midden van een on beschrijfelijke chaos van honder den zakjes snoep, rollen drop ?n pepermunt en tientallen pakjes si garetten de volledige apparatuur voor het drukken van muntbiljet ten. zoals cliché's, flesjes met inkt, penselen, een vergrotingsapparaat en een offset-pers. De mensen, bij wie hij op kamers woonde, hebben van zijn duister bedrijf nooit iets bespeurd. Altijd waren de deuren op slot en wan neer zij bij hem wilden binnenko men. duurde het steeds enige tijd. voordat S. open deed. Zij hadder* dit wel eens zonderling gevonden, maar hieraan verder geen aandacht geschonken, omdat S. voor het ove rige een rustige man was. op wie niets viel aan te merken. Het verhaal dat S. daarna aan de- politie deed. was sensationeel Als onderduiker was S in 1944 begon nen met het vervaardigen van valse levensmiddelenbonnen, waarvan hij volgens zijn zeggen er nooit meer heeft gemaakt dan hij voor privé- gebruik nodig had Direct na de bevrijding is hij zich gaan toeleg gen op het makén van biljetten van tien gulden. Toen hij ze goed vond. bracht hij ze mondjesmaat overal in het land in omloop. Inderdaad zijn er uit die jaren aangiften be kend van valse tiengulden biljetten, waarvan men echter nimmer de Paley sprak de verklaring van Townsend. dat hij de overval op de „Combinatie" had helpen be ramen tegen. Verder zeide Paley, dat er nimmer een werkelijke re latie tussen hem en Forest had bestaan. „Ik verscheepte zo nu en dan wat sigaretten met een of ander schip waarvan de lading van Forest was". De verdediging liet slechts twee getuigen optreden. Een v^.-deze, een Spaanse arts, werd om een technische kwestie teruggetrokken. De andere, °en zakenman uit Tan ger. getuigde, dat Paley zijn ver plichtingen jegens hem altijd was nagekomen en dat hij in Tanger nog nooit iets slechts over Paley had g"'ioord. De Onp.nbarè Aanklager kwam tot de conclusie, dat Paley schuldig was aan het hem ten laste gelegde. Paley wordt er van beschuldigd. Forest en onbekende personen te hebben opgedragen Amerikaanse sigaretten ter waarde van 100000 dollar aan boord van de „Combi natie" te stelen en voorts in 1952 met Forest en onbekende het plan te hebben opgevat op roof uit te gaan met het motorschip „Esme". (Advertentie 1. M.) Uitwijzing opgeschort van Nederlandse ex-militairen uit Indonesië DJAKARTA. In opdracht van de minister van Justitie heeft de immigratiedienst in Djakarta alle immigratiekantoren in Indonesië te legrafisch geïnstrueerd om alle aan voormalige K L- en KNIL-militai- ren gedane aanzeggingen om het land te verlaten, voorlopig te laten rusten in afwachting van nadere beslissingen van hoger hand. (Advertentie l. M.) DIE Vlug 'n paar van deze bi- ondcrc druppels in elk neus gat! 't Verstopte gevoel, dc neiging tot niezen verdwij nen U voelt zich weer ge heel opgelucht. Dc kou kan zlchniet verderontwikkclen NEUSDRUPPELS Werkelijke hulp echter onmogelijk gemaakt door cynische houding van Moskou (Van onze correspondent) NEW YORK. In de hoop nog zoveel mogelyk werk af te doen voor de thans definitief vastgestelde sluitingsdatum van 23 December de zitting zou dan twee maanden later worden heropend zyn wij nu aan de nacht zittingen van de organisatie der Verenigde Naties toe. Gisteren begonnen de debatten in de politieke commissie over Oostenrijk, welks toelating tot de V.N. op Braziliaans initiatief op de agenda werd geplaatst, ondanks het Russische protest. Verbitterde Arabieren torpedeerden twee resoluties in Assemblee der V.N. (Van onze correspondent) NEW YORK. De in beide po litieke commissies van dc V.N.-As- semblee geleden nederlagen ten aanzien van Palestina en Tunis en dc dreigende herhaling in de zaak- Marokko hebben dc Arabische sta ten diep verbitterd en tot een uiter ste activiteit gedreven. Daarby ge lukte het hun gisteren het commis- Bontveilingen geen vliegende winkels (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De heer H Bruins te Amsterdam, organisator van vele bontveilingen in Neder land. werd Donderdag door het Haagse Gerechtshof vrijgesproken. Hem was ten laste gelegd, dat de ze veilingen geen reële veilingen waren, maar „vliegende winkels", waardoor een overtreding van het Vestigingsbesluit Kleinhandel werd gepleegd. Vorig jaar werd in Dor drecht proces-verbaal tegen de heer Bruins ODgemaakt De zaak werd door de Hoge Raad naar het Haagse Gerechtshof verwezen. Dit college nu besliste, dat na een diepgaand onderzoek, waarbij diverse personen werden gehoord, onder wie een deskundige en ook de inspec^iur van politie te Dor drecht was gebleken, dat deze wijze van verkopen niet kan worden be schouwd als kleinhandel in de zin van de Vestigingswet, doch als een veiling, waarvoor geen vergunning nodig is. Met Nederland, Mexico en Liba non stelde Brazilië bovendien voor, dat het Westen en Rusland opnieuw pogingen ondernemen om tot over eenstemming te raken over het Oostenrijkse vredesverdrag en het land zo spoedig mogelijk in zijn souvereiniteit te herstellen. Niemand twijfelt aan de uitslag van dit voorstel, dat waarschijnlijk alleen de Russische stemmen tegen zal krijgen. Maar het zal niettemin een nieuwe slag in de lucht zijn, daar het Kremlin reeds aankondigde, zich door geen VN-besluit over Oostenrijk gebonden te achten. Gro ter cynisme is schier ondenkbaar. Intussen behoort dit Oostenrijks debat tot de discussies, die ae ge moederen in de Verenigde Naties het sterkst bewegen. Spreker na spreker getuigt op min of meer emotionele wijze van zijn sympathie voor dit kleine land. dat onder het machteloos toezien van de ganse we reld opgeofferd wordt aan de koude oorlog en geen kans krijgt tot enig herstel zijner rechten en op inlos sing van de gedane beloften, zolang de spanning tussen Oost en West onverminderd voortduurt. Maastrichtse politie schiet op arrestant Jongetje licht geicor.d MAASTRICHT Een man. die Donderdagavond in het Stadspark gearresteerd werd wegens diefstal van een damestasje, ontvluchtte tij dens overbrenging naar het politie bureau. De hem vervolgende agent loste eerst waarschuwingsschoten en mikte daarna op de benen van de vluchteling, doch raakte een jonge- getje van twaalf jaar. De kogel ver oorzaakte een ongevaarlijke vlees wond in de heup. De vluchteling is later gepakt. Het was de 27-jarige G. K.. uit Hoensbroek, die de dief stal van het tasje toegaf. Inbrekers bestelen vervoeronderneming voor f 22.000 BERGEN OP ZOOM In de nacht van Woensdag op Donderdag is inbraak gepleegd in het kantoor van de Brabantse Buurtspoorwegen en Autobusdienslen (BBA) aan de Zuid-Oostsingel alhier. Door het in drukken van een ruit kon men het kantoor betreden. De dief of dieven hebben daarna de brandkast gefor ceerd en hebben zich met een be drag van ongeveer f 22.000 uit de voeten gemaakt. De politie speurt naar de dader(s). Vast staat, dat de onbevoegden hun bezoek hebben ge bracht tussen middernacht en vijf uur daar er 's avonds tot twaalf uur en 's morgens reeds van vijf uur af personeel in de garages aan wezig was en door hen niets is ge merkt. In Oosterhoutse moordzaak vrijspraak wegens gebrek aan bewijs BREDA. De Bredase recht bank heeft Donderdag de twee woonwagenbewoners J. B. en S. J vrijgesproken van de beschuldi ging van moord op de 87-jarige Oosterhouter Adriaan Broeders, die op 24 Augustus van dit jaar in het Wilhelminakanaal te Ooster hout verdronk De officier van justitie had tegen de beide ver dachten acht jaar gevangenisstraf geeist. De rechtbank achtte het bewijs niet geleverd. sie-besluit betreffende Palestina in dc voltallige bijeenkomst der As semblee ongedaan te doen maken. Zij vonden het overgrootste deel van hun argumentatie in een in tussen door Ben Goerion gehouden rede, die inderdaad aanzienlijk min der soepel was dan die van de VN- gedelegeerde Eban. De meerderheid tegen de bekende motie van acht landen voor het hei-vatten van directe onderhande lingen werd bereikt door dc steun van diverse Zuid-Ameiikaanse lan den en door het feit, dat de Russen, die zich in de commissie hadden onthouden, thans tegenstemden. Doch de in de commissie reeds ver worpen voorstellen, die dc hervat ting der onderhandelingen wilden baseren op vroegere VN-besluiten, waaronder de internationalisering van Jeruzalem, werden in de plenai re zitting eveneens afgewezen, zo dat de twee maanden lange debat ten om een verzoening te bewerk stelligen zonder resultaat bleven. De volgende Assemblée zal dus het zelfde probleem ongewijzigd moeten opnemen, althans indien de span ningen voordien niet tot een nieuwe uitbarsting hebben geleid, die de gehele situatie een ander aspect zal verlenen. Een zeeleeuw op het droge zijn is moeilijk (als u vindt van niet, probeer het dan maar eens). Een zeeleeuw op het droge zijn en dan een bal op de punt van je neus laten balanceren is nóg moeilijker. Maar 'n zeeleeuw op het droge te zijn, een bal op je neus laten balan ceren en dan nog tegelijk voort te hobbelen op een zwiepend touw, dat is zo ver schrikkelijk moei lijk dat alleen 'n echte circus-zee leeuw het kan. Deze zeeleeuw van het Bertrand Mills Circus dat in Londen op treedt, kan het. Maar aan het eind van de toer stódt hij er ook op, dat zijn dompteuse hem over de kop aait. Een brede stroom bier vloeide gis termiddag over het drukke kruispunt bij dc Haagsche Schouw onder Voorschoten. Dat was geen reclame van dc bierbrou werijen maar een gevolg van een auto botsing, waarbij een wagen met flesjes bier kantelde. Bij een heer in Oost-Vlaandcren kwam een stervende kraai aanvliegen. Nog dezelfde dag stierf het dier. De heer wilde de vogel laten opzetten. Laat nu dc preparateur in dc keelholte van de kraal een gouden ring vinden. En nu vermoeden ze. dat die kraai daar niet eerlijk aangekomen is. De stier die gisteren op weg naar het slachthuis in de bossen bij Bergen op bron kon opsporen. S. had pech. toen na verloop van tijd. het door hem nagemaakte mo del uit de circulatie werd genomen. Daardoor werd hij ernstig „gedu peerd". want hij bleef met enkele honderden biljetten zitten. Tegen over de politie verklaarde hij, dat nij deze destijds in de kachel heeft verbrand Toch floreerde zijn be drijf al zo. dat hy zich ccn auto had aangeschaft, waarmede hij door het land trok. Na de tiengulden-biljetten ging hij zich toeleggen op de aanmaak van rijksdaalderpapier. Voor het oog der wereld was hij „uitgever" van enkele kleine blaadjes. In wer kelijkheid trok hij per auto naar de provincie, waar hij iedere aan koop: snoep, pepermunt, sigaretten, met een rijksdaalder betaalde. Het terug ontvangen wisselgeld vormde zijn „inkomsten". Doch het kleine geld was een probleem voor hem. omdat hij het weer moest zien n te wisselen voor groot geld Op da gen, dat hij zo als „uitgever' op trad. raakte hij gemiddeld honderd biljetten kwijt. Doodsoorzaak patiënt geen ambtsgeheim BREDA. Dr J G. Stoltc. 2e- neesheer-directeur van het St Eli- sabeth-ziekenhuis te Tilburg, is Donderdag door de rechtbank ver oordeeld tot zes gulden boete subs, een dag, omdat hij had geweigerd de doodsoorzaak te vermelden van een overleden patiënt. Hij achtte vermelding in strijd met zijn ambtsgeheim. Het vonnis was con form de eis van de officier. Israel wijst nota van Tsjecho-Slowakije af TELAVIV. Israël heeft Don derdag een nota overhandigd aan de Tsjecho-Slowaakse zaakgelastig de te Tel Aviv, waarin een Tsjech j- Slowaakse nota. die de terugroe ping van de Israëlische gezant m Praag. Koubovi. eist. „zonder voor behoud" van de hand gewezen wordt. De Israëlische nota verwerpt verder de Tsjecho-Slowaakse 'be schuldigingen, dat Koebovi zich in dc binnenlandse aangelegenheden van Tsjecho-Slowakije gemengd heeft en zich ingelaten heeft met de samenzwering van de voormali ge communistische leider Slanskv. die deze maand wegens spionnage is terechtgesteld. (Advertentie L M.) I Nu dc Kerst al weer gauw voor de deur staat En dc huisvrouw het nodige inslaat. Is het de plicht van haar man, Wits hij goed rijmen kan. Dat hij voor een fles Tip aan de slag gaat 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr W D. G., A'dam, ontv. 1 fl. Tip -f- 1 Lfl. Boot/.' Oude Genover Clandestien uitleiden van vreemdelingen ongepast genoemd DEN HAAG Het Tweede Ka merlid Vermeer (PvdA) heeft de minister van Justitie schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van het over de grens zetten bij Losser van twee clandestien in ons land verblijvende Polen zonder toestem ming van de Duitse autoriteiten. Hij vraagt of clandestiene uitleiding nog plaats vindt en welke instantie daarvoor verantwoordelijk is. En ten slotte: deelt de minister de me ning, dat het clandestien uitleiden van vreemdelingen als ongepast moet worden afgewezen, en is de minister bereid daarvan aan de be trokken Nederlandse instanties dui delijk blijk te geven? Zoom ontsnapte is dood. Een wacht meester van politie legde hem neer. Het ontwerp van dc presidentsme- daille die zal worden geslagen voor de installatie van Eisenhower is niet naar de zin van Ike. Hij vindt dat hij te streng kijkt. Dc ontwerpers zullen nu zijn mondhoeken een beetje ophalen. In Huil kunnen de kinderen binnen kort de Kerstman opbellen. Als het kind het nummer draait, zal een vrolijke stem roepen: „Je spreekt met de Kerst man. hallo, hallo." Dan is het even stil om het kind gelegenheid tc geven te zeggen wat het wil hebben en daarna vertelt de Kerstman nog een sprookje. Volautomatisch. De Russische commandant van Klosterneuburg bij Wenen heeft laten weten dat alle schoolkinderen voortaan de Russische officieren op straat moeten groeten. De schoolautoriteiten voelen er niets voor dc kinderen zo'n opdracht tc geven.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3