VOORAL VOOR DE VROUW Op een slingerend bergpad marcheerde een colonne geesten Kerslmis. Vrouw in bedrijf nog steeds niet gelijk gesteld aan de man GOEDKOOP IS NOG ALTIJD DUURKOOP Voor t Kerstmaal: JJoigts flambés a Noel Dakken r~ Zonnige foto voor een nobel doel Ik liet Antoinette helemaal alleen in de metro achter BATTLE OF THE BRIDGE 'N „TIJSSELING" ameublement is altijd goedkoper, Blank eiken eetkamer f 556.- TIJSSELING'S MODELHUIS N.V. Vrijdag 19 December 1952 (Van een onzer verslaggeefsters) Hoe staat het bedrijfsleven in Nederland tegenover de ge huwde vrouwelijke arbeider? Aan dit vraagstuk heeft de Staatscommissie ter bestude ring van het vraagstuk van de gehuwde ambtenares enkele bladzijden gewijd. En die be vatten een paar bijzonder inte ressante, zij het niet alle even opwekkende, gegevens. De commissie stelde een onder zoek in bij de Spoorwegen en bij dertien ondernemingen die tezamen ongeveer 90000 werknemers in dienst hebben. Aan haar verslag ontlenen wij de volgende passage: „Bij één onderneming, waar het huwende meisje voorlopig in dienst kan blijven, wordt in ieder geval afzonderlijk met de betrok kene gesproken. Daarbij wordt er op gewezen, dat het in het belang van het gezin is, niet te gewen nen aan een dubbel inkomen. In dien het betrokken meisje hier mede instemt, wordt het salaris verminderd met de belasting, op een spaarrekening gestort. Van deze rekening kan de gehuwde vrouio geld opnemen, mits dit be steed wordt voor duurzame goe deren, zoals meubilair, enz.'' Bij deze passage hebben wij even de ogen uitgewreven. Want de han delwijze van deze werkgever is niet alleen in flagrante strijd met het geen de arbeidersbeweging met veel moeite heeft verworven, zij is bo vendien in strijd met de wet. Het komt er op neer, dat de gehuwde vrouw haar loon niet in handen krijgt, maar daarvan alleen iets kan opnemen wanneer zij dat besteedt voor bepaalde uitgaven en dus te genover haar werkgever verant woording aflegt over de besteding van haar loon. „Nou. ja", zal de argeloze lezeres misschien zeggen. ..maar de arbeid ster hoeft met deze regeling toch geen genoegen te nemen. Als ze erop staat krijgt ze haar volle loon in handen". Jawel dit is juist Maai de werkgever heeft altijd de macht in handen, want hij kan de arbei der ontslaan. Wanneer in ons ge val het meisje met de genoemd^ suggestie niet accoord gaat. staat daarop een sanctie ..De directie houdt dan bij haar ontslagpolitiek geen rekening met de mogelijke ongunstige financiële gevolgen van het ontslag van de betrokken vrouw," zegt het Tap- port. Wat deze sanctie nu precies in houdt. is moeilijk na te gaan. nu de gegevens anonym zijn. Maar het is wel duidelijk, dat de vrouw die niet accoord gaat daardoor bij ontslag in een ongunstiger positie komt. Is het nu zo verkeerd, zich niet te wennen aan een dubbel inkomen, maar het salaris te sparen en alleen aan duurzame uitgaven te beste den? Natuurlijk niet! Met deze be ginselen zijn we het volkomen eens. Maar we hebben er bezwaar tegen dat de arbeidster in zekere zin on der voogdij van haar werkgever wordt gesteld. Het gaat hier om de vrijheid en het recht op eigen verantwoorde lijkheid van ieder mens. ook van de gehuwde vrouw. Dit beginsel is ten opzichte van de man wél alge meen aanvaard. Maar zoals het meer gebeurt: wat t.a.v. de man gemeengoed is. blijkt plotseling zijn vanzelfsprekendheid te verliezen als het de vrouw be treft. En wat zegt nu de wet? Art 1637 s Burgerlijk Wetboek bepaalt sinds 1907. o.a ..Ongeoorloofd en nietig is elk beding tussen werk gever cn werknemer, waarbij deze laatste zich verbindt zijn loon of zijn o\erige inkomsten geheel of gedeeltelijk op een be paalde wijze te besteden". Dit be tekent dus. dat. zelfs als de ar beider vrijwillig een zodanige ver plichting op zich heeft genomen, deze afspraak toch niet geldt. De arbeidsters kunnen dan ook hun gehele loon onmiddellijk op eisen niettegenstaande de gemaakte afspraak. Verder zijn er nog de artikelen 1638 en 1638 h van het Burgerlijk Wetboek, die zeggen, dat het loon op de bepaalde dag moet worden voldaan en wel in wettig Neder lands betaalmiddel Als zodanig kan men de storting op een spaarreke ning moeilijk beschouwen. Dat na 45 jaar de juistheid van deze beginselen nog geen gemeen goed blijkt te zijn. speciaal waar liet de vrouw betreft, is wel zeer teleurstellend. (Van een onzer verslaggeefsters) „Dit is het artikel waarnaar tegenwoordig de meeste vraag is. Iedere keer als ik door de weverij loopt en liet van de getouwen zte komengeneer ik me ervoor dat we dit maken Dat zei dezer dagen een functiona ris van een van de grote Twentse textielbedrijven tegen ons. En hij liet zien, wat zo zeer zijn veront waardiging opwekte. Het was éen van de stoffen, die tegenwoordig met de fraaie naam „cocktailzijde" worden bestempeld. Een glimmende kunstzijde, changeant, met een inge weven conventioneel patroontje. „Het wordt verkocht zó als het van het getouw komt, verder wordt er niets meer aan gedaan" voegde hij er nog aan toe. ..Neemt u het maar eens in de hand". De stof voelde net zo onaange naam aan als hij eruit zag. stug cn hard. En de minste aanraking was voldoende om ei duizend kreukels in te brengen. Wij kregen nog een dergelijke stof te zien. Effen dit maal. met een ingeweven ruitje. Natuurlijk glimmend. En de naarste kleuren: bleeklila, paars rose, een slap weeïg blauw-groen. „Onze afnemers komen bij ons met de opdracht. Wij moeten een stof hebben, die op dit staal lijkt en die in de winkels niet meer mag kosten dan 2.75. En voor een der gelijke prijs kan tegenwoordig geen behoorlijke stof worden gemaakt. Als de detailprijs 5.5.50 mag zijn, dan kunnen wij een goede zij de leveren met een smaakvol des sin bedrukt Maar cie mecsten vin den dat veel te duur." Niet alleen voor damesstoffen be staat de neiging om alleen het al lergoedkoopste te kopen, met huis- hoüdgoed is het net zo. Linnen of halflinnen theedoeken b.v. zijn te genwoordig ook al te duur. Wel dunne katoenen doeken, die stevig geappreteerd moeten worden om ze nog iets te doen lijken. Een behoor lijke linnen of halflinnen theedoek gaat jaren mee. Maar de fabrikant kan alleen maar goedkope katoenen doeken verkopen. De mensen be driegen zich zelf. want met die zg. „goedkope" doeken zijn zij tenslotte het duurst uit. Wat is dat voor een vreemde neiging? Is de Nederlandse vrouw zó kortzichtig, dat zij alleen maar kijkt naar de prijs, en geen beteke nis meer hecht aan kwaliteit? En de voorkeur voor goedkope „cock- tailzijde'' vinden wij zo mogelijk nog onbegrijpelijker. Een jurk van die glimzij is geen eerste levens behoefte: het is een luxe Een glim- jurk vol kreukels is mooi nóch feestelijk. Of is dit misschien niet de schuld van de vrouwen, maar van de han delaren, die menen dat er alleen maar vraag bestaat naar iets dat héél goedkoop is, ook al is de kwa liteit slecht? Wat men ons bij deze textielfa briek vertelde, hebben wij al dik wijls bij andere bedrijven, b.v. con fectiefabrieken en tassenateliers. gehoord. Wanneer wij iets bewon derden. kregen wij vaak te horen: ..Dat kunnen wij niet kwijt" De handel beweert, dat het publiek er mei aan wil. „Maai'." zouden wij willen vragen, „heeft de handel daar gelijk aan. of is het alleen ge makzucht?" Het publiek wordt een- (Van een onzer verslaggeefsters) Dit is een recept voor een Kerst- toetje", dat wij nu vast aan U voorleggen, opdat U er dan rustig over kunt denken en het een dag van tevoren maken. Het is een soort taart-pudding, maar niet met het zware dat sommige puddingen of taarten aan het eind van een etentje volkomen ongenietbaar maken. Dit is een Frans toetje, dus wat luch tiger. De naam „Doigts flambés a Noel" (Vlammende vingers met Kerstmis) komt van de lange vingers die er in zitten en dat vlammende, omdat U de taart brandend moet opbren gen. net als plumpudding. Hiei is wat U nodig hebt; wij geven het bereidingsproces in drie afleverin gen. AFLEVERING I: HET MAKEN VAN EEN CRÈME Benodigdheden: 125 gr poedersuiker. eierdooiers. 60 gr bloem 2'i glas melk. vanillr-stokle «Sf wat likeur als marasquin of citroensap, dat mag U zelf bepalen. Suiker en eierdooier flink kloppen tot dat het mengsel luchtig is Voeg er het meel al roerend bii Dan de melk. die "an te voren met de vanille is gekookt n afgekoeld. Als U citroensap of li keur gebruikt hoeft de melk niet ge kookt tc hebben. Bij al het mengen steeds roeren en kloppen! Nu het ge heel op een zacht vuur één minuutje laten Koken en het dan laten afkoelen. Blijven roeren tot er geen vel-vormlng meer plaats vindt. AFLEVERING II: w Vier en twintig lange vingers, heel even drenken in likeur of rum. AFLEVERING III: Een ons rozijnen, een ons krenten en een ons geconfijte vruchtjes door el kaar mengen, nadat ze eerst een likeur- of rumsmaakje hebben gekregen door zc te besprenkelen Deze massa uit III moet mei de crème worden gemengd. Nu de puddingvorm voor de dag halen En deze vullen met een laagje crème, een laagje biscuits, een laagje crème, een laagje biscuits. Zorg dat er biscuits als laatste laag zijn, omdat wat nu boven straks bij het omkeren van de vorm. on der is. Deze pudding ongeveer 30 minuten au-bain-Marie warmen en met warme likeur of rum brandend opbrengen. Natuurlijk kunt U overal waar likeur staat, vruchtensap gebruiken maar dan kan de taart niet bran den. Dan zouden brandende kaars jes erom heen heel leuk staan. voudig niet in de gelegenheid ge steld om te beslissen, of het iets nieuws, iets anders wenst. De in dustrie wil wel eens wat nieuws brengen, maar de groothandel vormt een barrière, waar veel nieuwighe den nooit overheen komen. Is het Nederlandse publiek werkelijk zo conservatief, of is hier vooral spra ke van gebrek aan initiatief en durf bij de handel? Dat zouden wij graag willen weten. SINDS een poosje knipt dikke zusje in haar kleuterklasje sterren van gekleurd papier en ze leert héél lieve Kerstliedjes zingen. Maar omdat de deunen van Sin terklaas nog in d'er oren zitten, valt het niet altijd mee. „Ze begint wel goed. hè", vindt Bram critisch. „maar als ze even op gang is, wordt het meteen de wijs van „Zie ginds komt de stoomboot". Bram speelt op de fluit, hij kan het weten. Én hij heeft ook gelijk. Maar dikke zusje zingt met zo'n toegewijd gepiep van de kaarsjes en de „sneevlok ken", dat wc het maar zo laten. Maar sinds ze weet, dat er in haar klas een Kerstmannetje komt een lieve man met een rood pak aan en een witte baard is het helemaal duidelijk dat Sinter klaas rtch niet een, twee. drie. laat vergeten. De wijs van „De bal in het net en de letter van banket" duikt weer op cn vaak blijft het niet bij de wijs alleen. Op een dag komt ze thuis met een heel nieuw lied. „Oh denne- boom, oh denneboom, wat zijn uw dakke wonderschoon". Ze staat bij de tafel en piept dat zinnetje een paar maal achtereen, totdat zoon tje zegt dat het helemaal fout is. Takken bedoel je." knikt hij toe geeflijk. „Takken van een boom." Maar „vee", roept dikke zusje, t,dakken. de juffrouw heeft 't zelf gezegd." Daar komen nou de misverstan den van." praat de werkster tevre den en ze wacht nog even met soppen om tc horen hoe 't verder gaat. .Legt 't nou es uit, mam," zegt zoontje, „legt 't er nou meteen es heel goed uit." Dus neem ik dat wijfje op schoot en vertel een verhaal, dat ze ook van de kleuterklasjuffrouvj moet hebben gehoord, want ze knikt voortdurend goedkeurend van ja. Maar als 't uit is, peutert ze aan de riem om m'n trui en zegt: Toch is het dakken. mam, dat zijn nou de dakken van op 't huis". BIBEB Ik kon en wilde mij onmogelijk voor haar vrij maken. Zij, Antoi nette. kwam kersvers naar Parijs Zij vroeg of ze bij mij kon slapen en ik wees haar de divan op de verwarmde gang. Toen zei ze: „Ga je meeuit?" Hierop kwam ik dus op dat vrij maken terecht, waaraan ik nog toevoegde dat ze haar eigen weg maar moest vinden. Antoinette was jong noch oud. mooi noch lelijk, dus geweldige dingen waren er voor haar niet te vrezen. Ze kende Parijs helemaal niet. Daarom bracht ik haar naai de dichtsbijzijnde ondergrondse trein en zette haar op een bank van het perron. Het was er warm en zij vond de lucht onfris. ..Dat is een kwestie van wennen." sprak ik. Op dat ogenblik krees ik een idee. „Kijk" zei ik. ...je moet eens goed al die aanplakbiljetten lezen Als je alles gaat opvolgen wat men je op al die aanplakbiljet ten gebiedt, dan zal je heus je dag wel doorkomen. Tot ziens?" riep ik en ik verdween. Antoinette bleef eerst doodstil zitten. Gelukkig duurde deze toe stand niet te lang. Zij opende haar tasje en haalde er een miniatuur woordenboek uit Toen stond ze op en begon het opschrift van een af fiche te lezen Zij stak onmiddellijk een sigaret op, want dit was het eerste bevel! Vervolgens stapte zij in de Metro om in een van de grote warenhui zen een ochtendjas te kopen. Natuurlijk was haar maat (52) niet aanwezig en dus dook zij weer in de Metro om verder te lezen. Nu viel haar oog op een verf- affiche. Met deze pot trekt U de wereld door." Antoinette spoedde zich naar het adres en liep met haar aanwinst de winkel weer uit. Het werd haar echter spoedig te zwaar en zij deponeerde het blik op straat onder een boom. Van al dit heen en weer geren was Antoinette zeer vermoeid ge worden. Maar zii dacht: „Wanneer ik dit nu volhoud zal Monique waarschijnlijk veel eerbied voor mijn doorzettingsvermogen hebben, en dan mag ik morgen fijn thuis blijven." Zo ging zij nogmaals in de Metro, maar nu volgde zij een meer eenvoudige methode, namelijk door verschillende dringende affiche-ge boden over te schrijven. Het werd dus nu nog slechts een afwerken van een zware plicht. Zo at zij in het slechtste restaurant, zat hierna in een onverwarmde bioscoop, kwam in een cabaret terecht waar zij haar laatste duit neerlegde, en ging ver volgens naar een bijoutier om haar horloge te verkopen. Van dit geld at zij thans duur en goed. Naast haar zat een ouder man Hij keek haar gedurig aan. Tenslotte sprak hij haar aan. Dat begon natuurlijk met het geven van vuur voor haar sigaret. Dat eindigde Precies om twaalf uur werd er bij mij gebeld. Antoinette, maar niet alleen. Een oudere heer uitge sproken Fransman was bij haar. Antoinette's ogen waren zwaar ge- schminckt. haar wangen gewoon weg geverfd. Ze leek op haar eigen caricatuur. Zij stelde mij voor. Hij had een bekende naam uit de filmwereld. Ik deed alles om er een beetje be hoorlijk uit te zien. Want nog nim mer was er onder mijn relaties een film-man geslopen Eindelijk zou ik dan misschien de kans krijgen. Antoinette sprak Engels en bui tengewoon vlug: „Er is mij iets overkomen." zei ze. je zult het met kunnen geloven." De oudere heer gaf ons een sigaret. „Inder daad." voegde hij er in het Frans aan toe. het is een onwaarschijn lijk verhaal." En Antoinette: „Ik heb dus je raad opgevolgd. Op het laatst kwam ik dus in een duur restaurant terecht. Ik maakte ken nis met hem. Nog geen half uur later zat ik in een auto die mij even buiten Parijs naar een filmstudio bracht. Ik werd meteen geschminckt en in ouderwetse kleren gestoken. Ik kreeg een pruik op." ..Probeer het maar." zei hij. en gaf mij een paar bladen bedrukt papier in de hand." De opname moet klaar en het ge broken been van de actrice die deze rol had blijft minstens zes weken onbruikbaar U hebt juist haar type. groot. dik. niet jong. Bovendien spreekt U voortreffelijk Engels en slecht Frans. Dat moeten wij hebben Ook uw ogen bevallen mij. die zijn zo zoekend, zo opge wonden juist van een een beetje gekkelijke juffrouw." „Antoinette'" riep ik. „heb jij een rol gekregen?" „Ja," zei ze. „schrik je daar zo van? Nu moet ik nog een week lang spelen. En dan heb ik zoveel verdiend dat ik opnieuw vacantie kan houden. Zonder jouw gewaar deerde hulp." „Jaloers?" vroeg hij mij. ..Ja." bekende ik eerlijk Weer keek hij mij aan. nu nog langer. En met afgrijzen od ziin gezicht, zei hij: „Het was misdadig van U deze vrouw alleen in de Metro achter te laten. Misdadig. begrijDt U. Hoe heet U?" Ik antwoordde- „MONIQUE". Van de vele foto's die in de loop van het jaar werden gemaakt van het koninklijk gezin is deze - van Cas Oorthuis - zeker de zonnigste. De Koningin heeft het goedgevonden, dat deze foto in circulatie wordt gebracht mits alle baten ter beschikking ivor- den gesteld aan het Kankerinsti tuut. Bestellingen kunnen wor den gedaan bij het Koningin Wilhelminafonds, Koninginneweg 28, Amsterdam-Zuid, per post wissel (van f 1.75) of door over making van dat bedrag per giro 26000. Ingelijst kost de foto f 4,75. De rechten van deze plaat be rusten bij de regerings-voorlich- tingsdienst. iDecember 1944. Kerstmis naderde. Onze emoties schommelden tussen droeve herinneringen aan Italic, waar Olson, Oldring, Hastings, Carlton cn nog zo vele anderen begraven liggen, en het vooruitzicht op echte feestdagen met kalkoenen cn oestersmet plumpudding cn pak jes van thuis. ij December 1944. Ecu stuk of wat oudgedienden overgeble venen van het oorspronkelijke peloton cn een paar mannen, die wc zls oudgedienden beschouwden, omdat ze al zo lang bij ons waren, zaten bij elkaar: vluchtelingen van de wet der gemiddelden. We maak ten plannen voor de Kerst. Plotseling stond onze nieuwe compies- commandant in ons midden. „Mannen, er is een doorbraak, We moeten morgenochtend om acht uur klaar om af te nokken, com pleet met gevechtsuiti usting. Ik wil graag alle onderofficieren bij me hebben". Er zou geen Kerstmis zijn voor ons. We gingen onze uitrusting en onze wapens na in een stemming van onbeschrijfelijke spanning r-:i overweldigende melancholie. We keken elkaar aan en we dachten: „Wie nu?" We schreven brieven naar huis Alles is goed. we ver langen naar de Kerstdagen. De oor log zal nu wel spoedig voorbij zijn. De volgende morgen om vier uur kregen we koffie uit de wagen van het Rode Kruis, We spraken luid en lachten vaak, alleen omdat de ke len zo droog waren van slapeloos heid en angst. Oude makkers van andere pelotons zochten ons op en maakten geforceerde grapjes: „Pas op jezelf, want ik krijg nog geld van je". Jonge gezichten leken op eens te bestaan uit louter strakke lijnen, dunne lippen en koude ogen We controleerden nog eens onze wapens, de geweren, de bajonetten, de A-16 machinegeweren, de Ga- rands. de karabijnen en de pistolen: Prelude tot de slag. afscheid van Kerstmis. We hoorden, dat Von Rundstedt Luik had genomen, dat hele divi sies onder de voet waren gelopen. De 101ste en de 32ste Luchtlan dingsdivisie werden in de strijd ge- werpen We wjf:ii 1 iets ander? d*n trieste pionnen op het schaakbord van de oorlog, zoals we op weg gin gen naar het front Een dag er. een nacht reden we in volgeladen trucks in de regen over de modderwegen van Noord-Frankrijk cn Belgiè In de ochtend van de 19de December stapten we uit om mijlen door nat te sneeuw te lopen naar een hori zon. waar grillige lichtvlekken kwa men en gingen Op 20 December, tegen zonsopgang, waren wij bij een weg. die zich om de top van een hoge heuvel slingerde. Daar groe ven we ons in. Onder ons, in de vallei, stroomde een kleine rivier. Gedeelten van de 30ste Divisie ver dedigden de Westelijke oever er van. Hier zouden we in actie komen. Vroeg in de middag marcheerden we de vallei in. Granaten van onze artillerie gierden over ons heen. Ergens, voor ons. hoorden we schie ten. Een parachutist van het ver kenningspeloton kwam ons tege moet, een gevangen genomen SS'er voor de loop van zijn geweer Het vuren werd zo hevig, dat we moes ten halt houden en naar dekking gingen zoeken in de bosrand. Toen de schemering viel. kwa men onze orders: „Er is een Duitse wegversterking op een paar hon derd meter van hier. Daar achter ligt het stadje Cheneux. Om half acht gaat dit peloton voor C-com- pagnie uit op de versterking af. drukt zich er door heen en bez.et de stad. Dat is alles, mannen". Alleen dat maar. meer niet De vastgestelde minuut tikte langzaam naar de zestigste seconde. Drie-en-dertig mannen kwamen overeind en schokten naar voren. Dode takken braken op de grond I onder ons. Overigens bleef het stil En toch kon h e t ieder ogenblik komen. We kwamen op open ter rein. waarop prikkeldraadversper ringen waren aangebracht. Ik hoor de Duquesne tegen Grucning fluis teren: ..Nu komt het!" Maar nog steeds maaide de zeis niet. Halver wege het veld klommen we over nog een rol orikkeldraad, Toen ge beurde het. Duizenden lichtjes kris krasten over en lanes ons heen er. maakten van de nacht een dag. De lucht was vol met een gele gloed van gierende 20 mm granaten. met het raffelen van machinegeweren en het braken van mortieren Ik was half over de prikkel draadversperring heen toen kleine Finkelstein geraakt werd door een 20 mm granaat. Hij liep nog iets te rug cn viel toen Ik hoorde Ber- kely: „Voorwaarts mannen, voor waarts." Ik ging naar voren, als m een waas Een stroom lichtpatro- 1 nen tastte naar me. Mortiergranaten j kauwden de grond om me heen. Het was erger dan een nachtmerrie: het was een door mensen gemaakte mechanische hel. Jaren nadat ik Finkelstein had j zien vallen, liep ik nog over dat veld. Iets raakte me tussen mijn schouderbladen. Ik zag een .hand granaat naast me op de grond val len maakte me gelijk met d? aarde en wachtte op de explosie. Toen die kwam raakte iets me en verdoofde mijn schouder en mijn rug. Van achteren kwam als een eruptie het grommende geluid van een machinegeweer Ik voelde een gloeiend hete streep door mijn rechterarm trekken Walsh kwam me voorbij op weg naar Cheneux. waar hij zijn DSC zou behalen Hij riep Ciconte en Winters, die Esman er bij haalden om voor me te zor gen Nixon kwam voorbij op een draagbaar, met een scherf in zijn rug. Tk vroeg naar Larkin en Sheraton. „Dood. O'Connell ook." Nu waren alleen nog Berkelv en Winters en ik over. Of niet9 Es- man legde me gemakkelijker op de grond en ging op zoek naar een hoftaal-soldaat. M'n gedachten gingen terug naar ons oorsnronkelijke troepie. Waar om zou ik leven, dacht ik. als be teren dan ik er niet meer ziin"' Waarvoor leefde ie? De toekomst zonder m'n makkers was zo vaag. Een gevoel van bodemloze een zaamheid bracht tranen in miin o«*nn. Tn miin oren dreunde het la waai van de slag na. Tk lar «mpe^s langs een pad. zoals er zo vele ziin in Europa, een pad. waarover we a] 'o vaak eceaan waren Door een bocht in de verte kwam een colonne soldaten, die in boog tempo op me af marcheerden Toen ze naderbij kwamen zag ik dat ze gekleed waren in hun heste uni formen alsof ze met verlof pingen. TV keek of er bakenden bit waren, maar. vreemd, hun gezichten wa ren verborgen in een laag mist Toen de voorste man vlak bij me was trok de mist rond zijn hoofd weg. Het was Hastings. Hij glim lachte mc toe. zonder langzamer te lopen. Toen hij me voorbij was trok de mist weer rond zijn hoofd. De tweede man was Oldring, de derde Olson, de vierde Carlton, toen Nixon. Sokal. Finkelstein. Lar kin. Sheraton. O'Connell en nob veel meer. De een na de ander, in een volgorde, die dc dood bepaalde, kwamen ze voorbij, glimlachend, de indruk wekkend dat ze haast hadden ergens heen te gaan Dc Arabier was op een na de laatste. Hij glimlachte ook en zei: Ross, als je voort maakt, kun je nog mee." Geen der anderen had een woord gezegd De laatste man was Duquesne. Hij zei niets, maar wenkte mc mee tc komen. Toen ik bij kwam. probeerde ik op te staan. Ik vroeg me af of :k m'n delirium geprobeerd had de geesten-colonne te volgen. Een paar stappen ging het goed. Toen zakte ik in elkaar. Het was gaan sneeuwen, maar alles werd zwart. Het was Kerstmis 1944. Advertentie (l M.) alleen al door zyn kwaliteit Het behoeft ook niet veel geld te kosten: ziet U maar eens onze mooie dressoir ronde tafel 4 stoelen 2 lage fauteuils prima bekleding Totaalprijs slechts Loopt U zo nu en dan eens even bij ons binnen, wij ontvangen geregeld nieuwe modellen Maandag en Dinscfag a.s. zijn onze zaken tot 's avonds 9 uur geopend Zuidsingel 45 Telefoon 5584 Muurhuizen 47 Amersfoort Runder-t.b.c.-bestrijding vordert goed DEN HAAG. Met voldoening deelt minister Mansholt in een nota aan de Tweede Kamer mede. dat de bestrijding van de rundertuber- culose in het kader van het 5-jaren- plan zeer goede vorderingen maakt. Enkele cijfers mogen dit illustrer-n. Van de in het basisjaar 1949/'50 aanwezige 406 194 reactiedieren is tot 1 November 1952 een aantal van 148.827 ter slachting aangeboden. Mede hierdoor is het aantal tuber- culosevrije bedrijven gestegen met 32 162. zodat ca 75 pet van het totale aantal bedrijven thans vrij van rundertuberculose is.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5