FILMS IM AMERSFOORT F 101.000 voor de uitvoering van nieuwe werken in Leusden In Grand: „Miss Belvedere is verheid Onderlinge wedstrijden A.G. en S.V. „Olympia De Koerier'5 brengt 280 duiven op expositie EEN TWEEDE VIERDAAGSE? NWB wil (tot 31 December) nog onderhandelen Genoeglijke film met Clifton Webb GYMNASTIEK BEGROTINGSZITTING Begroting niet sluitend met middelen van gewone dienst 6 Zaterdag 20 December 1952 De nog altijd bestaande kwestie tussen de Nederlandse Wandelsport Bond en de NBvLO te Nijmegen, waardoor de kans bestaat, dat de NWB ln 1953 zelf een Vierdaagse gaat organiseren, was voor deze Bond aanleiding om in verschillende plaatsen bijeenkomsten voor de leden te beleggen, waarop voorlichting over deze zaak werd gegeven. Vrijdagavond was Utrecht aan de beurt en dc nieuwe zaal van het N.V. Huis was behoorlijk bezet, toen voorzitter L, Nijhoff het woord gaf aan de eerste spreker, Drs W. Bijleveld, die tot 1950 secretaris van dc NBvLO was en thans het bestuur van de NWB adviseert bij het eventueel organiseren van een NWB-Vierdaagsc buiten Nijmegen. Vergadering werd druk bezocht Drs Bijleveld vertelde over de onderhandelingen, die tot 1950 waren gevoerd om tot een een heid te komen, en die aanvanke lijk schenen te gelukken. Door de houding van de voorzitter van de NBvLO. de heer Breunesse, slaag de dit plan echter niet. Spr. wees er op dat de heer Breunesse de man is. die het in de NBvLO voor het zeggen heeft en dat deze Bond slechts veertig leden heeft. Aan gezien de heer Breunesse ten koste van alles een eenheid in de wan delsportwereld wil voorkomen, meende de heer Bijleveld. dat het thans de tijd was voor de NWB, om, nadat zovele malen deze een heid was afgewezen, zelf het roer in handen te nemen. De NWB blijft echter steeds tot onderhan delen bereid. „De deur staat wa genwijd open", aldus spreker. Ook de heer H. Ch. Runge, se cretaris van de NWB, gaf van deze bereidheid om alsnog te on derhandelen blijk, maar hij moest toch als uiterste grens 31 Decem ber a.s. stellen, aangezien men niet langer kan wachten met de voorbereidingen voor een eigen Vierdaagse. De heer Runge vertelde hoe de NWB was gegroeid, gaf voorbeel den hoe met anderen wel samen werking was bereikt en merkte op, dat de NWB voor de wandel sport bij het NOC was aange sloten, DE MAAT VOL Afgelopen zomer ging de NBv LO. die tot dusverre alleen de Vierdaagse had georganiseerd, ook nog Avondvierdaagsen houden en toen was de maat voor de NWB vol. Indien het niet anders kan, ~dan een eigen Vierdaagse in een nog niet vastgestelde plaats. Maar liever gaat de NWB om een ronde tafel zitten om met alle belang hebbenden de zaak uit te spreken. Op verzoek van de NWB heeft de burgemeester van Nijmegen dan Ook aan het NOC gevraagd om bemiddeling in deze. Na deze uiteenzettingen rezen bij de aanwezigen vele vragen. Uit de antwoorden bleek, dat de NWB geen startverbod voor de leden voor Nijmegen zal opleggen, ook al wordt een eigen Vierdaagse georganiseerd. Bij het uitreiken van de prijzen zal rekening wor den gehouden met het aantal ma len dat men ook in Nijmegen heeft meegedaan. De afstanden op de NWB-Vierdaagse zullen van Madame de Staël, boeiende figuur Voor de afdeling Amersfoort van het Genootschap Nederland-Frankrijk, hield de jonge Franse schrijfster Genevieve Gennari een boeiende lezing over Ma dame De Stael. dochter van de Franse minister van financiën onder de regering van Lodewijk XVI. een Zwitser van oor sprong. In de salons, die ten huize van de Neckers gehouden werden, blonk Germaine al zeer jong uit door haar geest en gesprekken Op 20-jarige leef tijd huwde zij de Baron von Staël-Hol- stein, die gezant van Zweden was te Parijs. De jonge vrouw, die nu van Zweedse nationaliteit was. kon niet bui ten Parijs en toch wilde het lot, dat zij er weinig vertoefde. In 1793 moest zij de stad verlaten en ginc naar haar land huis in Coppet bij Genève. Hier ont moette zij Benjamin Constant, die in ons land bekend is als de vriend van Belle van Zuilen. Tot 1800 leidde zij een vrij kalm bestaan. Zij hoopte met Bona parte een voorname rol te spelen, maar deze kreeg al spoedig een grote afschuw voor deze krachtige vrouw. Toen in 1804 Ijet eerste keizerrijk werd uitgeroepen, werd zij verbannen In 1803 was zij al tiaar Duitsland gereisd, waar zij in Wei- jnar o.a. Goethe en Schiller ontmoette en in Berlijn Schlegel. die de gouver neur van haar kinderen werd. In 1804 en 1805 bezocht zij Italië, waar zij haar boek „Corinne ou lTtallë" schreef; daar na bezocht zij Oostenrijk en nogmaals Duitsland. In 1812 reisde zij door Rus- Jand. Finland en Zweden naar Engeland, ïeder jaar bracht zij, zo enigszins moge lijk. enige maanden door in Coppet. tyaar zij vele groten van geest ontving efi dat als het ware een Algemene Sta ten van Europa werd. Dc internationale gedachte vinden we ip haar gehele werk; het meest eerst in net boekDe la Littératuur. dat een zeer grote invloed heeft gehad op de Franse Romantiek De talrijke aanwezigen toonden hun dankbaarheid voor deze met veel gloed tfitgesproken voordracht. 3055 km gaan en de leeftijds grenzen zullen worden herzien. Ook de jeugd zal niet worden vergeten. En wat de sfeer betreft, die maken de wandelaars zelf. ook buiten Nijmegen, zo meenden de sprekers. Scène uit ..Miss Belvedère" links Clifton Webb. (Grand Thé&tre). 1 f 1» Clifton Webb, ditmaal een zeer modern functionalistisch architect, opent in „Miss Belvedère is ver liefd" met moordlust in de ogen een drijfjacht op z'n eigenwijze dochter met moderne ideeën, Jake. Ze heeft zich laten schaken. Tot het gezelschap van de woe dende man behoren, behalve z'n vrouw en de peetoom van de ver dwenen lieveling, het jengelende broertje en de ouders van de scha ker. gemoedelijke, eenvoudige men sen uit een totaal ander milieu. Men kan zich dus voorstellen, hoe hoog de conflictstof in de voortra- cende achtervolgingsauto ligt opge tast. Natuurlijk toont de lastige excen- tricus ook de goede zijde van z'n ingewikkeld karakter en tenslotte komt het zelfs zover dat de eerst zo ontstelde ouderparen (onge vraagd) hun fiat geven aan het plan van de voortvluchtige, trouwlustige kinderen. Groot is dan ook de teleurstelling alshet dochtertje onverrichterzake in de ouderlijke villa terugkeert 't heimelijk huwelijk is niet door gegaan. Wie beschrijft pa's blijd schap als Jake de volgende nacht ten tweede male geschaakt wordt, nu definitief! Joh. van Bijsterveld en Alex Luigjes exposeren (Van een onzer verslaggevers) Van 19 December tot en met 3 Januari exposeren Alex Luigjes en Joh. van Bijsterveld schilderijen en aquarellen in de bovenzaal van „de instuif" aan de Zuidsingel. Met hun kleurrijke doeken heb ben deze beide spectrumschilders een waardevolle expositie gevormd. „Deze expositie getuigt van sociale zin," zo zei gisteravond de heer Fok Spies uit Soest, die deze kerst- tentoonstelling officieel opende. De entrees komen ten goede aan „het massa jeugdwerk". Daarom bracht spreker de beide schilders dank namens de Hervormde Jeugdraad. De heer Spies belichtte de samen werking, die sedert jaren tussen Luigjes en Van Bijsterveld bestaat. „In 1939 maakten zij kennis en sinds die tijd hebben zij eikaars werk ge stimuleerd en geactiveerd," aldus dc heer Spies. „Dit tentoongestelde werk is doorwrocht, dit zijn niet zomaar voortbrengselen van een liefhebberij", zo zei hij. Vervol gens wijdde hij enkele woorden aan het werk der schilders, waar in hij ondanks de sterke vriend schap en waardering die zij voor elkaar hebben kenmerkende ver schillen zag. Luigjes zet met lef kleuren naast elkaar invloed van Van Wijland achtte spreker hier aanwezig terwijl Bijster veld zijn kleur en techniek van een totaal andere opzet getuigt. Ten slotte wees de heer Spies op twee zijn inziens treffende doeken, na melijk „Meisje van 17 jaar" van' Luigjes en ..Korenlandschap" van Van Bijsterveld. Een bezoek aan deze tentoonstel ling op een van de aanstaande vrije dagen is zeer zeker aan te bevelen. Men zal er het werk leren kennen van twee Amersfoorters. die met penseel en verf reeds opmerkelijke prestaties hebben geleverd. Behal ve op werkdagen van 10 uur v.m. tot 5 uur n.m. is de expositie ook 's avonds van 7—9 uur te bezich tigen. Vooral jeugd was zeer actief De onderlinge turnwedstrijden van de A G cn S V. „Olympia". die volgens de traditie in een der laatste weken van het jaar worden gehouden, zijn dezer da gen wederom verwerkt. Zoals steeds nam vooral de jeugd met grote inte resse en strijd deel en kampte fel in de strijd om dc bovenste plaatsen. Merkwaardig was dat onder de eerste drie geplaatsten in de verschillende af delingen zoveel broers en zusters zich bevonden, n 1. van de families Berends, Blaas, Van Dijk Feucrstem. Rijnders en Wouterse en van dc familie Van Doorn zelfs drie zusters. Bij de dames versloeg mej B. van Doorn voor het eerst haar zuster L. van Doorn, terwijl door het terugtrekken van A. van Dijk bij de heren J. Wouterse de eerste plaats be zette. De jury. bestaande uit de heren K. Mochel, B Verschuur. J. H. van Doorn en R J Smid. beoordeelde tientallen dcclnemers(-sters) en Kwam tot de vol gende uitslagen voor de bovenste plaat- Dames A: 1 B. v. Doorn 39.2 p 2 L van Doorn 38 5 p. 3. R Staal 38 4 p. Dames B: 1. A. J. Blaas. 35 p. 2. A. W. Pauw 34.6 p 3 B. Rijnders 34 2 p Dames sen.. 1. E. Dangermond 34.1 p 2. C Koense 31.9 p. 3. H. de Jager 31.6 p Meisjes A, 13—16 j.: 1 E. van Dijk 40 7 p. 2. J Hartogsvcld 40.6 p. 3. L. Kraaijenbrink 39.4 p. Meisjes B, 13—16 j 1. C. \an Pluuren. 38.4 p 2. T. Rijnders 37.2 p. 3. M. E. Berghuizen 36.2 p. Meisjes 12 j.: 1. I. Kalsc, 32.2 p. 2. I. Feuerstein 31.7 p. 3. J J. Berends 30 8 p. Meisjes 1011 j.: 1. I. van Dijk 33 8 p. 2. C. Feuerstein 31.6 p. 3. M. J. Kniesen- burg 30.5 p. Meisjes 8—9 j.: 1. P. van Doorn 37.8 p. 2. A. de Jong 36.9 p. 3. R. Koense 36 7 p. Heren: 1 J. Wouterse 46 1 p. 2, H. Ykema 45.5 p 3. J Berends 45 1 p. Jongens A. 1216 j: 1 A M. Hove- stad 47 5 p. 2. T. Wouterse 47.4 p 3. C. Wolters 45.5 p. Jongens B. 1216 j.- 1 en 2. B Ma- nasse en A. J. Voorn 42 3 p. 3. B. Haze- legcr 41.6 p Jongens. 812 j 1. T de Man 38.1 p. 2 P. J. van Woerden 37.8 p. 3 H. W. Blaas 36.6 p. De regisseur Henry Koster heeft de humor met gevoel en smaak be handeld. Anne Francis is de eigen wijze dochter en de amusante Char les Bickford haar ruige a.s. schoon vader. Een gezellige film vooral is het. die in het Grand Theater draait, waarin kleine sentimentele en ro mantische scènes snel weggeveegd worden door het amusante optre den van pa Webb, die ge.ukkig niet uitsluitend zijn vorige films copi- eert. Een bezwaar is, dat men Jn het begin van dit product reeds veel kruit verschiet, waardoor het pei! later wat afzakt. Maar ock d%n is het toch nog wel prettig om naar te kijken al is er geen slot. dat werke lijk pakt. Er is een bijzonder aardig voor programma. dat behalve het nieuws o.a. een voortreffelijk filmpje brengt over het Krugerrcservaat »n Z Afrika met tal van opnamen der wilde dieren, o.a. zeer mooie van herten. Ook is er een goed filmpje over balletkunst op de schaats en het leuke tekenfilmpje ontbreekt niet. „Twintig jaar op wacht" in City Het zijn luchtige films, die deze week in de Amersfoortse theaters draaien. In het City-theater zien wij de bekend komieken Stan Lau rel en Oliver Hardy in „Twintig jaar op wacht", een dolle film die de dikke en de dunne in de meest komische situaties plaatst. Wij zien de twee in de loopgraven tijdens de oorlog van '14'18. Wan neer de troepen opmarcheren blijft de dunne achter In 1938 staat hij nog steeds op zijn post. te wachten op vijandelijk e troepenEr komt verder nog een goudmijn bij te pasAch. gaat U zelf maar kijken. U zult U kostelijk verma ken. Boeiende causerie voor „Oost en West" De koninklijke vereniging „Oost en West" hield gisteravond "in Mo- nopole een interessante avond voor haar leden. Ir J. K. P. Sloos van de „Esso Nederland" N.V. hield er een causerie over het onderwerp „De betekenis van de aardolie in dustrie". Hij voerde zijn aandachtig gehoor mee waar naar die streken der aarde, waar aardolie zo rijke lijk voorkomt en gaf een overzicht van de winning ervan. Hij vertelde over spuiters, boortorens en over de nieuwe samenstelling van de benzine voor auto's en straaljagers. Op allerlei gebied ue aardolie en benzine betreffende wist ir Sloos veel wetenswaardigs te vertellen. Diverse door de toeschouwers ge stelde vragen wist hij naar genoe gen te beantwoorden. Daarna wer den enige interessante fiims ver toond. De rolprent „Oil for tomor row" gaf een beeld van de explo ratie en explotatie van een olie veld, waaruit men te zien kreeg, hoe de winning in haar werk gaat. Een ander filmpje gaf interessante indrukken van de stad en staat New York. Hier viel van veel fraaie natuuropnamen te genieten. De toeschouwers waren zeer dank baar voor de leerzame avond. De voorzitter van „Oost en West" was dn ook aller tolk. toen hij ir Sloos na afloop hartelijk bedankte. Utrechter verkoopt hier bromfiets Een rijwielhandelaar alhier kocht een Solex van een zekere H. S. uit Utrecht tegen verdacht lage prijs. Hij deed aangifte bij de politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde. Nu is geble ken. dat de Solex in Utrecht door S. was gehuurd. De bromfiets is in beslag genomen. Wegens ver duistering is S gisteren te Sittard aangehouden. Aangehouden Op verzoek van de politie uit Hilversum werd alhier aangehou den een zekere A. v. V. verdacht van diefstal van een rijwiel met hulpmotor. Toen de politie bij v. V. een kijkje kwam nemen was hij juist bezig het rijwiel te demon teren. Door de politie wordt hem onderdak verleend. Keurmeester v. Keken heeft drukwerk In de maand December is het schering en inslag dat tegen het weekeinde een of andere post duivenvereniging een Clubten- toonstellino inricht. Vanmorgen stapten we het knusse zaaltje van de Oranjeboom binnen en werden ondanks het vroege uur verwel komd door een zacht en monotoon gekoer van duiven en doffers. Het was een keurcollectie welke de APV ..De Koerier" bijeen gebracht had. In totaal 280 stuks, onder verdeeld in 180 doffers en 100 duiven. „De Koerier" is een van d,e jongste verenigingen in de Kei- stad „maar als het op werken aan komt voor de tentoonstelling meneer.... dan zijn we d'r alle maal bij". Met trots wees voor zitter van Zwol ons de fraaie prijzen, welke door de voorzitter van de Tentoonstellingscommissie de heer A. van Plateringen met enige helpers op de bühne van het zaaltje en daarnaast nog een tafel vol werden uitgestald. Om het beter uit te drukken: geëta leerd. Er komen zelfs ganzen en kalkoenen aan te pas om de Kerstsfeer al vast wakker te roe pen. En intussen wachtten het ge vederde grijs en blauw, bruin en wit op keurmeester Marinus van Keken om zich door hem aan een nauwkeurig onderzoek te laten onderwerpen. Vandaag leven de Aanbeveling Burgemeester en Wethouders van Woudenberg hebben in een uitvoerige brief aan de gemeente raad medegedeeld, welke personen door hen voor de benoeming in de vacature van het ambt van secre taris dier gemeente worden aan bevolen. Uit de 115 sollicitanten heeft de meerderheid van het college van Burgemeester en Wethouders twee personen gevonden, die als ernsti ge candidaten zijn aan te merken, t.w. de heren L. W. H. van Oijen, hoofdcommies-waarnemend secre taris van Vlijmen en A. van Gent, commies-waarnemend secretaris van Woudenberg. Een minderheid in het college kan zich hiermede niet verenigen en wenst in plaats van de heer Van Oijen uit Vlijmen, de heer A. van den Berg, commies ter secre tarie van Bodegraven aan te be velen. De vergadering van de raad is bepaald op Maandag 29 December 1952, aanvang 2 uur nam. inzenders natuurlijk in spanning als overal het geval was. Wie zal als „mooiste van het geheel" uit de bus komen? Vanavond om ze ven uur, als voorzitter van Zwol de expositie gaat openen, zijn de uitslagen en de prijswinnaars be kend. Tot zolang nog geduld dus. „De Koerier" kan er trots op zijn met een bescheiden leden aantal een tentoonstelling voor elkaar „te boksen" welke van morgen door een groepje wakke re leden werd ingericht. Sinds de vorige jaren voorheen expo seerde men in het clubgebouw Leusderkwartier zijn kwaliteit en kwantiteit van de duiven (en de leden!) met sprongen vooruit gegaan. De resultaten op de ten toonstelling bereikt wijst dat wel uit. EVANGELISATIEDIENST MET BUITENKERKELIJKEN Evenals vorig jaar ligt het in de bedoeling op de Kerstdagen een samen komst van de gemeente der Ned. Herv. Gemeente tezamen met buitenkerkelij ken te houden in de St. Joriskerk. Me dewerking verlenen het Chr. Gemengd- koor Crescendo onder leiding van de heer Kwaltel en Jo de Vries, orgel. In de j.l. Vrijdag gehouden raadsvergadering der gemeente Leusden on der voorzitterschap van burgemeester M. J. E. Kwint, vormde het voor naamste punt van bespreking de vaststelling van de gemeentebegroting en dc begroting van het Woningbedrijf voor 1953. Uit de toelichting van de voorzitter bleek dat de begroting ditmaal niet sluitend kon worden gemaakt met de middelen van de gewone dienst. Door echter 7000.te nemen van de reeds over vorige jaren gevormde algemene reserves, kan de ge wone dienst voorlopig wel sluitend worden gemaakt. Zoals de voorzitter mededeelde is een en ander het gevolg van de niet te vermijden stijging van de uitgaven en anderzijds een gevolg van uitbreiding van de personeels bezetting van verschillende diensten, doch wel voornamelijk een gevolg van ontoereikende uitkeringen door het Rijk uit het gemeentefonds. Verbetering t.a.v. straatverlichting De steeds meer toenemende be moeiingen van het gemeentebestuur en de steeds meer ingewikkelde voorschriften op allerlei gebied eisen meer van het secretarie-per soneel. zodat personeelsuitbreiding niet achterwege kan blijven, waar aan vast zit kosten van huisvesting en uitbreiding van materiaal. Met de voorgenomen uitvoering van kapitaalswe'rken in 1953 tot een bedrag van bijna f 100000.— zal het totaalbedrag van de na-oorlogse investeringen de som van bijna f 800.000,bereikt hebben, waar van f 240.000.is besteed aan her stel van wegen en de aanleg van nieuwe straten, f 385 000,— aan woningbouw en f 90.000.— aan scholenbouw. Ter financiering van een eventuele woningbouw in 1953 beschikt de gemeente Leusden reeds over een bedrag van om en nabij f 30.000,afkomstig uit reserves. Uitvoering werken Voor uitvoering van nieuwe wer ken is voor 1953 geraamd. Verbou wing van het gemeentehuis: f 25.000,Aanleg wegen 2e expl. bouwterrein f 35.000,—. Herstel oorlogsschade aan wegen (restant) f 16.000,Aanleg rijwielpad Ha- mersveld—Leusbroek f 16 000,— en aftrek van subsidie. Verbetering Buurtweg f 3.000,Herstel toren tje van Oud-Leusden f 6.000.—, waarvoor reeds een reserve van f 2.000.aanwezig is. een totaalbe drag dus van f 101.000.— Ter dek king van deze kosten is reeds een geldlening van f 84.000— aange gaan. Verder deelde de Voorzitter nog mede dat er redelijke kansen be staan dat de gemeente Amersfoort in het komende jaar. volgens reeds bestaande plannen, in de gelegen heid zal worden gesteld om met Rijkssubsidie het lang verbeide waterleidingnet in Leusden aan te leggen, waardoor een eventueel door Leusden te verlenen garantie binnen redelijke en dragelijke gren zen kan worden gehouden. Uiter aard zal in deze kosten een subsi die van de Provincie niet gemist kunnen worden. Na deze hier beknopt weergege ven uitvoerige toelichting van de Voorzitter betuigde de heer Van Ginkel zijn blijdschap in het stre ven van B. en W. om in het kader van de werkloosheidsbestrijding zo veel nieuwe werken ter hand te nemen. De heer Van Ginkel vond het bedrag van f 169,41 uitgetrok ken voor de post onvoorziene uit gaven veel te laag. Hij hoopte ech ter dat de Rijksuitkering aan de gemeente in gunstige zin zou ver lopen. waardoor de gemeente weer ruimer in haar financiën komt te zitten Zijn wens was dat B. en W. ook in de toekomst voortvarend zullen blijven, zonder echter daar bij in impulsieve handelingen ,te vervallen. Post Onvoorzien te laag De Voorzitter gaf ogenblikkelijk toe dat de post onvoorziene uitga ven veel te laag is. B. en W. zijn dan ook bereid om deze post tot f 3.000,te verhogen, maar dan moet het ontbrekende bedrag aan gewend worden uit de algemene reserve, waarbij echter niet verge ten mag worden dat daaruit ook al reeds f 7.000,is geput voor het tekort op de gewone dienst. Met de heer Van Ginkel hoopte spreker echter dat het inmiddels bij de Staten-Generaal aanhangig gemaak te wetsontwerp beogende de Rijks uitkeringen aan de gemeente, het in de toekomst onnodig zal maken dat de reserve-middelen moeten worden aangesproken. De heer'Van Maanen. hoewel zeer tevreden met de werkgelegenheids- politiek, meende dat er op de begro ting een post had moeten voorko men tot uitbreiding van de straat verlichting. waarbij de heer Groo- tendorst opmerkte dat de verlich ting in Leusden bedroevend is. De Voorzitter bestreed deze op merkingen door er op te wijzen dat het in een zo uitgestrekte gemeente als Leusden ten enenmale onmoge lijk is om haar geheel van straat verlichting te doen voorzien. Naar zijn mening dient men zich te be perken tot het aanbrengen van lichtpunten waar dit nodig is ten behoeve van het verkeer en in de woonkernen Niettemin wil hij met het college van B. en W. overwe gen of in het komende jaar nog nieuwe lichtpunten moeten worden aangebracht. Ook meende de heer Van Maanen dat de geraamde personeelsbezetting van de Bouw- en Woningdienst voor de gemeentelijke dienst van Leusden, Stoutenburg en Wouden berg aan de hoge kant is. Naar zijn mening zou Leusden voordeliger uit zijn met 1 man dan nu met 3 man voor 3 gemeenten. Blijkens het antwoord van de Voorzitter hebben we hier te doen met een overgangsmaatregel. Het wachten is op een Ministerieel be sluit tot het al of niet toetreden tot deze gemeenschappelijke dienst met de gemeente Renswoude. Naar zijn mening is deze dienst voor 4 gemeenten te omvangrijk, zodat Leusden-Stoutenburg en Wouden- berg-Renswoude dan gesplitst kun nen worden. De heer Van Ginkel wees nog op de hoge kosten die verbonden zijn aan het verbranden van gestorven vee. Hij vreesde dat dit clandestine begraving in de hand werkt. Nadat de Voorzitter op een desbetreffen de vraag van de heer Van Maanen nog had gewezen op de afwijzende houding die de Inspectie der Direc te Belastingen inneemt om de ge meentelijke classificatie ten aanzien van de Personele Belasting geheel of gedeeltelijk te herzien, werd de gemeentebegroting met algemene stemmen goedgekeurd en aangeno men. De begroting van het Woningbe drijf, welke met een batig saldo van ruim f 400.sloot, werd ver volgens ongewijzigd vastgesteld. Uit de mededeling van de Voor zitter bleek dat in 1952 29 wonin gen. waarvan 6 boerderij, 12 wo ningwetwoningen en 11 particuliere woningen waren gebouwd, terwijl bovendien nog voor 56 andere bouwsels vergunning werd verleend. Voorafgaande aan de begrotings vaststelling werden de leden van de commissie tot wering van schoolverzuim herbenoemd. Deze commissie werd aangevuld met de heren R. Renes en R. Veldhuizen Met de Bank voor Ned. Gemeen ten werd een rekening-courant overeenkomst aangegaan voor 1953 een bedrag van f 40.000,—. Ter tegemoetkoming in de inte rimregeling-ziektekosten voor het gemeentepersoneel over 1952 werd een desbetreffende verordening vastgesteld. Een bedrag van f 30,75 per leer ling en f 25,75 per leerling indien het schoolgebouw door het school bestuur in bruikleen is ontvangen werd vastgesteld voor het jaar 1953 voor het Lager Onderwijs. Naar aanleiding van een door Gedeputeerde Staten gemaakte op merking. dat ook andere bouwplan nen in handen van een bijzondere commissie waren gesteld inplaats van onderworpen te worden aan het oordeel van de Provinciale Utrechtse Welstands Commissie, besloot de raad op voorstel van B. en W. de in het vorig jaar opgeno men bepaling in de Bouwverorde ning. om bouwplannen die uit een oogpunt van welstand aan het oor deel van dc P.U.W.C. moeten wor den onderworpen, in handen te stel len van een door de raad samen gestelde bijzondere commissie, in te trekken en opnieuw (ongewijzig) vast te stellen teneinde Gedepu teerde Staten in de gelegenheid te stellen deze kwestie opnieuw te be oordelen, waarna de Raad even tueel bij de Kroon in hoger beroep kan gaan. In verband met veelvuldig voor komende klachten dat ernstige lek kages voorkomen in de enkele jaren geleden gebouwde Chris telijke School aan de Ooievaarshor- sterweg, deed de Voorzitter de toe zegging een onderzoek te zullen instellen inzake het uitgeoefende toezicht op deze bouw. Naar aanleiding van een in de vorige raad gemaakte opmerking over de eigenaardige loop van SOEST Verraadzaak opnieuw voor rechtbank (Van een onzer verslaggevers) De Bijzondere Strafkamer van de Amsterdamse rechtbank onder presidium van mr B. de Gaay Fortman heeft zich gistermiddag voor de tweede keer, bezig gehou den met de zaak tegen een Soeste- naar, die er van wordt verdacht Joodse landgenoten in oorlogstijd te hebben voorgespiegeld dat hij hen, tegen betaling van enkele dui zenden guldens per persoon, kon laten vluchten naar Zwitserland, via de „escape-line". In werkelijk heid zou hij van deze escape-line niet meer hebben geweten dan dat deze route bestond. Enkelen van de op zijn advies gevluchte land genoten zijn onderweg gepakt, de meesten kwamen in Zwitserland aan, echter zonder de hulp der Soestenaar. Gistermiddag werden negen ge tuigen gehoord. Op 17 Januari, 's morgens om half tien, zal de zaak worden voortgezet. Wellicht dat de Offi cier van Justitie, mr Drabbe, dan na het getuigenverhoor van deze derde zitting requisitoir kan ne men MEDISCHE DIENST Zondag a s. is geopend apotheek „Soest". Soesterbergsestraat 8. Gemeentegebouwen gesloten Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter kennis, dat dc ge meentesecretarie. de kantoren van de- takken van dienst, benevens de hulp secretarie te Soesterberg op Zaterdag 27 December a.s. gesloten zullen zijn De ambtenaar van de Burgerlijke Stand zal op die dag voor dringende gevallen zitting houden van 9 tot 10 uur voormiddags (ingang aan de achterzijde van het gemeentehuis). Tevens wordt bekend gemaakt, dat op die dag geen as cn vuilnis door de Vuilnisdienst zal worden opgehaald. PREDIKBEURTEN Ned. Herv kerk: Oude kerk 10.15 uur ds Van Krugten; 7 uur ds. Ambrosius (Jeugddienst). Emmakerk Zaterdag avond. 8.15 uur. Bidstond. Zondag 10 15 uur ds. Ambrosius. 7 uur ds Maarsingh Heeskapel 10 uur ds Visbeek. Zonne gloren 10 uur ds. Maarsingh. Eltheto en zaal v d Broek 10 uur Kindorkerk Evangelisatie-samenkomstenDinsdag avond 7.30 uur, zaal v d Broek. Kerst feestviering Woensdagavond 7 uur „Lindenhof", Kerstfeestviering. Herv. (Ger.) Evangelisatie. Chr. ULO school Prins Bernhardlaan. 10 uur ds. K v. d. Pol van Veenendaal 5.30 uur ds G. Willemsen van Hierden. Ger. kerken: .Tuhanakerk. 8.45 uur in Emmakerk: 10 30 uur m Van Arkel Instituut, ds. Wiersinga. van Baarn: 5 uur ln Emma kerk prof. Bavinck van Baarn; Wilhel- minakerk 10 uur cn 5 uur ds. Bouma van Nieuw Loosdrecht; gebouw „Reho- both". Buntweg. 11 uur en 4.30 uur ds J. Waagmeester. Chr. Ger. Kerk 10 uur leesdienst. 2 30 uur ds C. v. d. Weele van Harderwijk. Ger. Gemeente, kleine Rembrandtzaal. 10 uur cn 5 uur lees dienst. Ver. van Vrijz. Godsd. (N.P.B.) gebouw .Religie en Kunst" 10 30 uur mej. C. E Jolles. Vrij Evang. Gemeen te. Prins Bernhardlaan 2. Maandag avond 8 uur Broeder Oost. Geen spreekuur Wethouder W. G. van Zadelhoff is verhinderd zijn gewone wekelijkse spreekuur te houden op Maandag 22 December a s.. terwijl wethouder K. de Haan eveneens verhinderd is zijn ge wone wekelijkse spreekuur te houden op Dinsdag 23 December a.s. HOEVELAKEN Leerzaam betoog over W. en W. verzekering Gisteravond werd uitgaande van de Bouwvakarbeidersbond een ontwik kelingsavond georganiseerd De heer Jmmig opende zijn rede met een kort overzicht te geven van het onderwerp: De Wachtgeld- en Werkloosheidsverzekering. In 1917 werd de vrije werkloos heidsverzekering ingesteld. Een groot nadeel was toendertijd het ontbreken van de regeling vorst verlet. Volgens spr. heeft het heel wat moeite en strijd gekost voor dit wettig werd geregeld. De eerste steen voor de W en W. wet is eigenlijk gelegd direct na de bevrijding. Het sociaal fonds tracht nu in sa menwerking met de werkgevers alles dragelijk te maken. Ook de W. en W. wet ressorteert onder dit fonds. MEDISCHE DIENST Voor Hoevelaken, Hoogland en Hoog landerveen wordt de medische dienst waargenomen door W. Verbeek, tel. K 3493-260. Hoogland. De wijkverpleging voor Hoevelaken wordt waargenomen door zr Crucq, Hoe. velaken. Postweg bij het begin dezer weg. deelde de Voorzitter mede dat dit tracé thans gewijzigd kan worden, omdat de aanvankelijk bestaande bezwaren tegen verlegging van deze weg door het Staatsbosbeheer niet meer bestaan en dit lichaam er in toegestemd heeft om de in de weg staande eikebomen om te hakken. De verlegging van deze weg brengt echter de kosten van enkele honderden guldens met zich. Wan neer de raad met deze kosten ac coord gaat kan tot uitvoering wor den overgegaan. Aangezien de kosten van aanbe steding f 18889.— hebben bedragen en de raming f 24.400bedroeg, kon de raad zich volkomen vereni gen met deze verhoogde kosten, zo dat tot uitvoering kan worden over gegaan. LEUSDEN Automobilist rijdt wielrijdster aan Doordat een op dc Doornseweg te Leusden rijdende automobilist, de heer H uit Amersfoort, verblind werd door een tegenligger zag hij niet dat een. wielrijdster voor hem uit reed. Het meisje, mej B uit Leusden. werd met haar rijwiel tegen dc grond gegooid, doch kwam er betrekkelijk goed af. Zij klaagde over pijn in de rug en in. haar linkerarm Het rijwiel werd zwaar beschadigd, terwijl de auto een deuk in het spatbord opliep. Dc schade werd onderling geregeld Ernstige botsing door gladheid Vrijdagmiddag omstreeks 16 uur bot ste een uit de richting Oud-Leusden ko mende personenauto met 5 inzittenden in de S. bocht op de Dodeweg te Leus den tegen een hem tegemoet komende vrachtauto van de Bensdorp chocolade fabrieken te Bussum. Hierdoor werden 3 van de 5 inzittenden vrij ernstig ge wond De bestuurder bekwam een vrij diepe wonde op zijn voorhoofd.' terwijl twee dames een shock opliepen. De auto werd aan de voorzijde totaal vernield. Het ongeval is waarschijnlijk ontstaan door de gladheid van de weg. Dc be stuurder van de luxe auto. die even voor de bocht de vrachtauto zag nade ren. wilde iets bijremmen, waardoor zijn auto van achteren omslipte met het ge volg dat hij recht op de vrachtwagen in reed. De luxe auto moest weggesleept wor den. terwijl de vrachtwagen na enkele reparaties op eigen kracht zijn weg kon vervolgen. De 5 personen, waarvan 1 heer en 4 dames zijn woonachtig te Elten en Dinx- perloo. Nadat dr Bcrgink te Leusden de gewonden had verbonden en behan deld zijn zij met een andere auto naar huls vervoerd. Botsing tussen twee vrachtauto's Vrijdagavond omstreeks 19 uur stond de vrachtauto van de expediteur D. uit Woudenberg geparkeerd op de Arnhem- seweg tc Leusden voor de bakkerij van Hilgcman nabij de N.H. kerk. Een uit de richting Amersfoort ko mende vrachtauto met aanhangwagen zag deze auto reeds op 100 meter af stand staan, wilde iets bijremmen om bij eventuele tegenliggers vlugger tot stil stand te kunnen komen, doch slipte zo danig dat de bestuurder de wagen niet meer kon houden en botste tegen de achterzijde van de stilstaande auto op, die meer dan 20 meter vooruitschoof. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. doch in de volgeladen expeditie- auto lag alles door elkaar, terwijl van de andere auto het gehele voorfront was ingedeukt cn vernield. Deze auto. een wagen van Taminlau's Jamfabrieken uit de Betuwe, moest achtergelaten worden en zal later worden weggesleept. Machtiging nodig voor Kerstbomen uit de Treek Door de groepscommandant der Rijks politie tc Leusden wordt er op gewe zen. dat er streng toezicht zal worden uitgeoefend op het stelen van kerst boompjes uit de bossen van „De Treek" en van de gemeente Amersfoort. Een ieder wordt dan ook aangeraden voor dc bcmachtiging van een dergelijk boompje zich eerst bij de boswachter to vervoegen. Ledenvergadering ULG Op Maandag 22 December a.s. zal de afdeling Leusden-Stoutenburg van het ULG. in het Ros Bayart te Hamers- veld een algemene ledenvergadering houden. Aanvang 19.30 uur. Opening consultatiebureau De aandacht wordt erop gevestigd dat ln verband met de komende feestdagen het consultatiebureau voor zuigelingen dit jaar voor de laatste keer geopend zal zijn op Woensdag 24 December a.s. op het gebruikelijke middaguur te Ha- mersveld. WOUDENBERG Zanguitvoering De Christelijke Gemengde Zangver eniging en Kinderkoor „Woudenberg" geven op Maandag 22 December, des avonds 7.30 uur ln de zaal van „De Schans" een Kerstuitvoering onder lei ding van de directeur, de heer Joh. Weegen. De opening zal geschieden door ds J H. Cirkel, die na de pauze een Kerstwoord zal spreken Het program ma bevat de volgende zangnummers: Gemengd koor. Naar Jesaja 40 van Pal mer. De Heiland geboren van J. S. Bach. Kerstfeest van F. Móhring. Een oud Kerstgedicht van L Mens, Verheugt U. gij volk'ren van F Möhring. Alzo lief heeft God de wereld gehad van Palc- strina. Gloria in Excelsis Deo van Vol kers Kinderkoor: Heft aan. Uit hogen hemel kwam ter neer (solo). In Efrata's velden (duet). In Bethlehems dreven (koon. Komt alle tezamen (koor). Nu syt wellecomc. De blijde boodschap. O. Kindeke klein (duet). Stille Nacht (koor). Komt allen tezamen (koor). Nu nacht (koor). Gemengd koor en Kin derkoor met soli: Kerstcantate van F. Pijlman, Kerstfeestgedachten van E. Wettig-Weissenborn. SPREEKBEURT Dinsdag 23 December '52 hoopt ds Du Marchi van Voorthuizen van Leersum des avonds om 7 uur een spreekbeurt te vervullen voor de Oud-geref. gemeente. KERSTWIJDINGS AVOND De Ned Herv. Manncnvereniging houdt Woensdag 24 December a.s., des avonds 7 30 uur in de grote zaal van Eben Haëzer onder leiding van de heer G. S Schinkel uit Scherpenzeel een Kerstwljdingsavond. Predikbeurten WOUDENBERG Ned Herv. Kerk, 9.30 en 6 30 uur ds J. H. Cirkel. Vereeniging van Vrijz. Hervormden („De Schans 10 uur ds P v. d. Wal. Geref Kerk (Eben Haëzer): 10 uur ds E. Torenbeek. Oud-Geref. Gemeente. 9 30 en 6 30 uur leesdienst. MEDISCHE DIENST De medische dienst voor Woudenberg. Maarsbergen en Maarn wordt waarge nomen door A. J. van Kekem te Maarn.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 6