PLANTEN bij de kribbe Eis tegen daders aanslag op Harjono: negen jaar Moet V eens hóren! IJsrevue in Tivoli is een fraai kijkspel Boeiende expositie van Soester kunstenaars Modern rugby is wel heel iets anders dan „American Football' GESLAAGD dank zij A.M.K. en Jongenskoor brengen kerstvreugde op Zon en Schild Woensdag 24 Derember 1952 II Officier van Justitie: ..Verdorvenheid van deze daad verdient geen pardon (Van onze correspondent) DEN HAAG. Negen jaar gevangenisstraf eiste Dinsdag de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank, mr Maris, tegen J. Mcine Pot en F. A. Colson, de twee mannen die op 31 Mei een aanslag pleegden op luitenant- kolonel M. T. Harjono, de militaire attaché bij het Hoge Commissariaat van Indonesië. Overste Harjono verscheen niet in de getuigenbank. De officier van Justitie las een verklaring voor, waaruit bleek, dat de Indonesische regering het optreden van de heer Harjono als getuige in deze zaak niet toestond. Dit is een uitvloeisel van de ex-territorialiteit, die voor diploma tieke ambtenaren van deze rang geldt. „Geeft u het ten laste gelegde toe?" vroeg de president aan J. Meine Pot, nadat «de verklaring was voorgelezen? „Grotendeels wel." antwoordde Meine Pot. De president vond de ge hele stunt onbekookt. „Ja. dat moet ik toegeven." zei Meine Pot. „Wij wilden de aandacht vestigen op de Nederlanders, die in Indonesië al zolang voor de stunt van Wester ling in Bandoeng in voorarrest zaten Wij dachten een rel te ontketenen. De 24-jarige F. A. Colson werd direct hierna gehoord. „Mijn pistool is tijdens de wor steling met Harjono afgegaan. Ik had niet de bedoeling te schieten." verklaarde hij. Westerling, als getuige dechar ge gedagvaard, ontkende ooit enig contact met Colson of Pot over deze aanslag te hebben gehad. Colson's verdediger, mr. F. Pau wels, stelde Westerling de vraag: „Acht U 't mogelijk dat er een agent provocateur in het spel is?" „Ik acht 't niet uitgesloten", zei Westerling. De officier, mr dr Maris noemde do verdachten in genen dele goede Nederlanders. „Deze daad getuigt van een verdorvenheid, welke geen pardon kent", aldus de officier. De verdediger van Meine Pot, mr Veldhuis, vroeg voor zijn cliënt een gecombineerde straf, waarvan de tijd in voorarrest doorgebracht, zou wor den gerekend als onvoorwaardelijk. Colsons raadsman, mr F. Pauwels, achtte op juridische gronden, vrij spraak voor zijn cliënt op zijn plaats. DE HANDLANGERS Aan het einde van de langdurige zitting viel de eis tegen de mannen, die de wapens voor de aanslag had den verschaft, cn die de daders, toen (De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken voor deze rubriek te bekorten. Anonieme stukken gaan tn de prullemand). Aquaria voor zieken Kerstmis, Vrede op aarde! In de menden een welbehagen. Ja. zo moet het zi.n Door alle spanning en geruchten vergeten wij zo gauw ook eens vlak om ons heen te kijken en zijn wi.i vaak alleen maar bezorgd om onze eigen belangen. Maar één ding vergeten wij. Gezondheid is de grootste schat. Zodra men ziek wordt gaat men dit waarderen. Wist U dat er in onze stad patiën ten zijn, die 15 jaar en langer ziek ziin en in die tijd bijna steeds te bed gelegen hebben? Denkt U zich de toestand van deze mensen eens in. Lang ziek zijn betekent in de eerste plaats minder welvaart, vaak armoede, minder of eeen genoegens, minder of in het geheel geen ont spanning. Vechten om eeen minder waardigheidsgevoel te krijsen. Vech ten met zichzelf. Uiteindelijk berus ten. Om deze mensen toch nog enig ge- noccn te verschaffen in hun veelal somber bestaan heeft de Amersfoort se Vereniging van Aauariumhonders „Avera" besloten om te trachten met Uw zeer gewaardeerde hult) de ze mensen een compleet, aquarium aan t<> bieden. Reeds zijn er een twaalftal uitgereikt, zeer tot genoe gen der gelukkige zieken, die vaak niet wpt*»n hoe zii hun dankbaarheid moet uitbrengen. De leden van ..Ave- ra" nemen geheel belangeloos en vol liefde de verzorging van de uitge reikte aquaria op zich. Maar er ziin nog een 40-tal patiënten, die tot nu toe geen aquarium ontvangen heb ben en er toch we! zeer zeker voor in aanmerking komen Verschillende stad- en niet-stadgenoten hebben reeds van hun belangstelling bliik gegeven door geld of materialen be schikbaar te stellen. Was U daar ook bii? Burgers van Amersfoort, ook Uw huln wordt gevraagd. Elke gift is welkom, ook al is hii nog zo klein. Voor ons allen ligt hier een taak weggelegd, waaraan wij ons niet mogen onttrekken. „Onze zieken" zullen zo dankbaar zijn. Geeft hen een lichtpuntje meer in hun bestaan. Weigert het niet. Directies, perso neels- en andere verenigingen, ook U vragen wi.i om medewerking voor dit goede en sociale doel. Mogen wii achterblijven bij die steden cn plaat sen. welke ons gevolgd ziin? Neen, nogmaals neen! Wii moeten geza menlijk nnze schouders er onder zetten Elk naar zijn kracht. Uit de burgerij heeft zich een comité van aanbeveling gevormd onder voor zitterschap" van onze burgemeester, de Edelachtbare Heer H. Molendijk Inlichtingen worden gaarne gegeven door het Actie Comité „Aquaria voor Zieken". Gelden en materialen worden zeer gaarne afgehaald. Het Actie Comité bestaat uit de heren: H. Budding, Dollardstraat, 198, voorzitter. W. Eek, Dollardstraat 240, secre taris. I. de Vos, Dollardstraat 164, pen ningmeester. S. J. A. Kuppens. Joh. van Diest- straat 12. propagandist. Wm Lowden, Brederolaan 5, Commissaris van materiaal. Geldelijke giften kunnen ook ge stort worden op postrekening 43715 van de Nutsspaarbank te Amers foort. met de bemerking „ten behoe ve van de Actie Aquaria voor Zie ken". Maakt er een nuttig gebruik van. I. de Vos Penningmeester v/h Actie Comité de overval was mislukt, naar een andere plaats hadden gebracht. Te gen de 64-jarige stucadoor C- A. van Delden. voorzitter van de Landelijke Organisatie van Oud-Illegale Strij ders (LOIS) werd een jaar gevange nisstraf geëist en twee maanden hecht"nic vpgons overtreding van de Vuurwapenwet. De 46-jarige garagehouder L. J. Spek, destijds bestuurs'id van de LOIS, hooi'de een gevangenisstraf van acht maan den. waarvan drie voorwaardelijk, en eveneens twee maanden hechte nis te?en cic n; He ige L. J. Arts, lid van de LOIS, een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maan den voorwaardelijk en twee maan den hechtenis. Gratie en techniek hand in hand Utrecht heeft gisteravond kennis kunnen maken met de internationale ijsrevue „Winterdroom" en behalve Utrechters waren het heel wat men sen uit de omliggende plaatsen, tot uitt Amersfoort toe, die de Tivoiizaai vrijwel geheel vulden. Het publiek heeft bijzonder genoten van wat men een revue noemt maar wat beter een show kon heten en dan inder daad een zeer spectaculaire show. Voor mensen, die in de winter wel eens een baantje trekken en af en toe met bewondering staan te kijken naar die bijzonder bedreve- nen, die op kunstschaatsen sierlijke bogen beschrijven op het ijs, is het wel een belevenis de artisten in deze show op schaatsen te zien rondspringen alsof het gymnastiek schoenen waren en rondwervelen en -cirkelen, dansen en pirouette ren, alsof ze met schaatsen onder de voeten op de wereld waren geko men. Het is waarlijk fantastisch wat deze mensen op het ijsbaantje, dat het hele podium bedekt, aan schaats- techniek. lenigheid en souplesse en aan schoonheid van bewegen ten toon spreiden. Ware men als liefhebber van kunstrijden alleen naar Tivoli ge gaan, men had reeds zijn hart vol op kunnen ophalen. Maar er werd meer. geboden. Men kreeg een char mant kijkspel voorgezet, met vaak prachtige costuums tegen de achter grond van een sneeuwlandschap, en in de show had men behalve veel gratie en romantiek ook heel wat humor, wat pikanterie en wat clownerie en niet te vergeten bij zonder veel acrobatiek een plaats gegeven. Van de schaatssolisten spande de oud-wereldkampioen Felix Kaspar wel de kroon als kunstrijder door zijn verbluffende staaltjes van tech niek. Een voortreffelijk danspaar op de schaats bleek het Zweedse duo Steven en Topsy, dat tot waarlijke balletprestaties kwam, o a. in „Nymph en Faun". Nancy Hallam, de Australische kampioene en Jean Cohoun. kampioene uit Schotland, zijn bekoorlijke meisjes, die gracieus schaatsend dansen en door hun be valligheid op de gladde ijzers aller harten stelen. Het publiek zat nu eens stil ge nietend te kijken naar een roman tisch dansspel en dan weer te scha teren van het lachen bij een gooi en smijtnummer op de schaats, waar bij al die dwazé grollen echter heel wat schaatstechniek aan te pas kwam. Een flink en goed spelend orkest onder leiding van Sem Kapper be geleidde het bewegen op het ijs met fragmenten van talloze compo nisten en een zangeres en een z.an- ger zongen er populaire liederen bij. De sopraan intoneerde niet al tijd even zuiver maar gaf geluid genoeg, wat niet van de baszanger gezegd kan worden, wiens stem in het geheel niet bij die van ziin partnerin paste en die het dikwijls niet verder dan tot een dof ge brom bracht. Voor de zang behoeft men niet naar deze show toe te gaan. maar tenslotte is het een ijs-show en wat op de kleine ijsvlakte te zien gege ven wordt is beslist de moeite waard. Men heeft <»r in ieder geval een gezellige avond bij. dB. DE BEZIGE BEY Botwinnik loopt achterstand aardig in MOSKOU In de 16e ronde van het tournooi om het schaakkam pioenschap van Rusland won Tai- manov gemakkelijk van Kasparyan. Interessant was BotwinnikGeiler. Na een aantal sterke zetten nam Botwinnik het initiatief en forceer de een doorbraak op de konings vleugel. Hij won een paard waar na Geiler, bedreigd met verder stukverlies, bij de 41e zet opgaf Met nog drie ronden te spelen heeft Botwinnik met 11 punten nog slechts één punt achterstand op de leider Taimanov. Lipnitsky (zwart) won met voor treffelijk spel van Keres. Konstan- tinopolsky won in 20 zetten van Byvshev. De partijen Bronstein Smyslov en Tolush—Kahn werden remise. Afgebroken werden de par tijen AroninBoleslavsky, Suetin— Moiseyev en GoldenovIlivitsky. De stand in de kopgroep luidt: 1. Taimanov, 12 pnt. 2. Botwinnik 11 pnt. 3. Moiseyev 10 pnt. en 1 afgebr. partij. 4. Tolush 10 pnt. 5 Boleslavsky 9^2 pnt. en 1 afgebr party. 6. Gelier 9^ pnt. Om de Amersfoortse tafeltennis eer Aangemoedigd door het succes, dat de „Amersfoortse Tafeltennis Kampioenschappen" in 1952 hebben gehad, gaat de ATTC „Over 't Net"- ook in Januari 1953 weer deze wed strijden organiseren Het tournooi zal wederom op enige Zaterdagmid dagen, te beginnen met 10 Januari, worden gehouden in de Rijks HBS te Amersfoort. De Tafeltennis Kampioenschappen zijn niet alleen een krachtmeting van alle tafeltennis-enthousiasten uit Amersfoort en omgeving, maar vooral ook een reünie, zowel van de spelers aangesloten bij een vereni ging, als ook van de „huis-, tuin- en keuken-"tafeltennissers. Voor deze laatsten bieden de wedstrijden een mooie gelegenheid hun krachten eens te meten met die van andere spelers en speelsters, terwijl zij te vens kunnen profiteren van het kij ken naar partijen van hoge klasse- Verleden jaar telden de kampi oenschappen bijna honderd inschrij vingen. Men venvacht, dat het aan tal deze keer nog aanmerkelijk ho ger zal liggen, vooral ook. omdat er nu voor het eerst een aparte jeugd- klasse en een aparte juniores-klasse zijn ingesteld. Verder staat deelna me open in een dames klasse en vier heren klassen. Er zijn ook nu weer tal van prij zen beschikbaar gesteld, o.a. wissel bekers door de Gemeente Amers foort en door het Dagblad voor Amersfoort. Inschrijfformulieren voor de kampioenschappen, waar op nadere inlichtingen zijn o.m. te verkrijgen bij dé VW-kiosk op het Stationsplein. De inschrijving staat open tot 5 Januari 1953. Propaganda-avond in „Astoria" In „Astoria" heeft de Nederlandse Rugby Bond voor de leden en do nateurs van de Amersfoortse Rugby Club en andere belangstellenden de film „Het Moderne Rugby" ver toond. Na een korte inleiding dooi de heer H. Hartman, sprak de vice- voorzitter van de N.R.B., de heer N. C. Kist. Spr. wees er op. dat men rugby vooral niet moet ver warren met „American Football", het ruwe spel dat gespeeld wordt door twee elftallen. De deelnemers dragen valhelmen en moeten tegen een flinke duw kunnen, want het ontaardt meestal in een gooi- en smijtpartij. Dit is bij rugby niet het geval, daar hier slechts de man die de bal heeft, aangevallen mag worden. In Zuid-Afrika is het de natio nale sport, in Engeland en Frankrijk is er veel belangstelling voor. ter wijl de animo in ons land toeneemt. Op het ogenblik spelen er 12 vijf tien-tallen in de competitie. Regel matig komt onze nationale ploeg tegen buitenlandse teams uit. Een van de Nederlandse Internationals, de heer A A. Boogers was aanwe zig en met de heren Kist en A. v. d. Hoek de secretaris van de N.R.B.. lichtte hij de interessante instructiefilm toe. Naast spelmomen ten uit grote wedstrijden zagen we de verschillende onderdelen van het spel. de „scrum", de „tackle", de verschillende manieren van werpen, trappen en lopen. Vertraagde op namen en herhalingen maakten het ook voor de leek goed duidelijk. Na afloop van de film beant woordden de heren Kist. v. d. Hoek en Boogers de gestelde vragen. De voorzitter van de A.R.C.. de heer H. Veenhuis. besloot met een dankwoord voor het gebodene en wekte de aanwezigen op lid te wor den van de A.R.C. Groot was de belangstelling bij de begrafenis op de R.K. begraaf' plaats te Amersfoort van de zo noodlottig om het leven gekomen 26-jarige woonwagenbewoner W. A. van de Vorst. De overledene woonde in het kamp aan de Birk- straat. De foto toont een ontroe rend moment bij het graf. Amersfoorters in districts-elftallen Zaterdag jongstleden zijn op de velden van Kampong in Utrecht selectiewedstrijden gespeeld, door jongens en meisjes, jeugdleden van de hockey-verenigingen in het dis triet Utrecnt, Het doel van deze wedstrijden was een indruk te krij gen omtrent de kracht van de daar voor uitgenodigde spelers en speel sters en te komen tot de samen stellingen van een districts-jeugd- elftal van de meisjes en een voor lopig districts jeugdelftal van de jongens Tn het districts-elftal van de meisjes werden de volgende Amersfoortse speelsters opgesteld: mei. J. Mulock Houwer, mej. L. Stroband. mej. H Oestreicher. Het elftal der meisjes zal spelen tegen het mcisjes-jeugdelftal van het dis trict *t Gooi. Aan de hand van deze wedstrüd wil men komen tot de samenstelling van het elftal dat het district GooiUtrecht moet vertegenwoordigen hij de te hou den districtwedstrijden. Deze dis- trictswedstrïiden dienen om te ko men tot de samenstelling van het Nederlands jeugd-elftal meisjes Bij de jongens werden de A.M.H.C.- soclcrs B. Hartelust en J. Anker man opgesteld in het voorlopig Utrechts elftal Dit elftal zal °P 3 Januari te Amersfoort spelen te gen de rest van het distriet. waar na het definitieve jeugdelftal van het district Utrecht wordt opge steld Het definitieve elftal speelt tegen het district 't Gooi. waarna evenals bii de meisies, het ver tegenwoordigende elftal van het district 't GooiUtrecht wordt sa mengesteld Dit elftal komt dan weer uit teeen de ploegen van de overige districten, waarna het Ne derlandse jeugdelftal jongens wordt opgesteld. Soester kunstenaars exposeren hun schilderijen .etsen, aquarellen, cra- on-tekeningen cn keramiek vanaf vandaag tot 30 December in een zaal van hotel Ecmland te Socstdijk. Dc meerderheid van de exposanten blUft trouw aan de traditionele schildertrant. Zü hebben zich niet verdiept in nieuwe technieken en zijn nog minder van mening, dat deze tiid naar een excentrieke uiting op bet gebied van dc beeldende kunst vraagt. Advertentie l t\l ca Bekende Schriftelijke Cursus Spaanse Handelscorrespondentie Ben Mone is de meest moderne in het gezelschap Hij is ook dc jongste deelnemer. Hij heeft een kleurig palet, houdt van een brede toets, kortom hij is een minnaar van liet oeuvre van Van Gogh Toch komt hij, vooral in zi.jn landschappen, tot een eigen visie én zeggingskracht. Jczii F. Ver ra is ouder cn daarom meer bezadigd Hij houdt van de na tuur cn toont aan dat Soest geen ge brek heeft aan mooie plekjes In zijn „Qui Vivre Verra" is Verra teveel bij het plaatje gebleven, 't Onderwerp „renpaarden" is jiiet eenvoudig, maar zijn inzending naar de expositie „De muze op de Renbaan" bleef toch niet beneden dc maat. M. N'Uburg is in zijn werk licht van toon. Dc fles met bloemen is breed geschilderd: aantrekkelijk werk! A. Da men houdt zich ook met het reli gieuze schilderij bezig Hij is tradi tioneel in zyn scheppingen Heide landschap bleef wat schraal in dc verf. Een verrassing op deze expositie is Bob Lokhorst. Hij zond twee klei ne werken in. Die mogen er dan ook zijn. Doorensplcct heeft er niet veel moeite mee. Zijn schilderyen wekken althans deze indruk. Hij is van alle markten thuis In zijn stadsgezich ten heeft de figuur altijd een domi nerende rol. A. Heus schildert met liefde. Hij moet een zonnig mens zijn. Zijn in zending getuigt daarvan: nabloei Haagse school! De nestor van het gézelschap is on getwijfeld dc 78-jarige II. Wccgewjjs. die niettemin in zi.jn schildertrant eer: hang naar 't moderne heeft. Hij zocht zijn kracht rn de kleur, die veelal raak is. A. M. Acronius is ge boeid door het beeld van de Lazerus- burg te Socstdijk tijdens een regen dag' In een forse aquarel heeft hij deze sfeer goed weten te treffen. Zijn crayontekeningen en aquarellen (o.a Havik) getuigen van een goede visie Brand in werkplaats In perceel no 37 in de Irisstraat ontstond gisteren op de eerste étage een kleine brand. De eigenaar van een werkplaatsje had een straalka- chel bij ijkelc brandbare rollen ge plaatst. Door de sterke uitstraling van het kacheltje is het materiaal aan het branden gegaan. Met een kleine hoeveelheid water werden de rollen geblust Het houtwerk in de kamer werd licht beschadigd. Kerstcourses te Hilversum De draverijen op Tweede Kerstdag te Hilversum telt 7 nummers die voor het grootste deel niet over-bezet zijn. maar de drie overige nummers verenigen res pectievelijk 26. 22 en 19 aangiften op zich. Hei zal ons niet verwonderen wanneer de volgende dravers hoge ogen zullen werpen naar een der prij zen: Wlnter-prijs- Quinte Hollandia G. Qui Gagne A. Peter de Groote, Odessa; Grote Kerstprtjs I: Olivier B, Norton Williams. Morning Star. mr. Fried; Grote Kerstprijs II: Sttiermann Mac Kinley, Kievit S. Nellie Gregor; Mlstle- toeprijs- Ooievaar S.. Napoleon King Spencer. Marum's Gregor: Kerstboom- prijs: Peter Pech Pelikaan S. Firette. Oud Dream; Hulst-prijs: Oosting's Lie veling. Peterhof. Nonnie M. Orient Ex press G: Finale Grote Kerst-prijs: Stüermann, Olivier B, Mac Kinley. en een verantwoord gebruik van de kleuren. Gustave Regout is dc veelzijdige van de groep Hij zond veel werk in o.a. een aardig portret. ,Ze vinden mijn werk ouderwets" zei de heer Regout ons een beetje ontmoedigd Nu het ouderwetse in de schilder kunst heeft ook zijn bekoring In „scheepjes op de werf" bleef Regout iels beneden zijn kunnen Wij atten deren u tenslotte op dc etsen (stads gezichten Amsterdam en Maastricht). Micp BoHcN'ijburg is goed ver tegenwoordigd met haar twee wand- kleedjes. die van artistieke smart k ge tuigen. Ook haar pentekening is bij zonder van sfeer Een open doekje tenslotte voor Wim Stuurman, die mei zijn inzen ding keramiek opnieuw aantoont tot de meesters in de kring der Neder landse pottenbakkers te behoren. AD INT. Utrechts elftal oj> 1 Januari legen Amersfoort Het Utrechts provinciaal elftal, dat op 1 Januari des middags om half drie op Birkhoven te Arrtcrs- foort tegen het Amersfoorts elftal speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Lüschcn (Baarn), achter: Ockhuizcn (Velox) en Sluiter Hil versum), midden: G Haars (UW), Wiersma (Donar) en Sambeek (Ve lox). voor: Van Vliet (HMS). Jan sen van 't Land (UW), Van Rhee- nen (Zeist), D' Zoete (CDN) en Van Dongen (Holland). Voetgangster aangereden Gistermorgen omstreeks kwart over elf slak mevr B. plotseling de Utrëchtseweg over, Door een wiel rijder werd zij aangereden. De GG en GD bracht haar over naar liet St Ellsabethziekenhuis. alwaar zij met een gebroken heupbeen werd opgenomen. WOUDENBERG (Van een onzer verslaggevers) Der traditie getrouw heeft het Amersfoorts mannenkoor gisteravond zijn Kerkuitvoering gegeven in de kapel van „Zon cn Schild". Voor de eerste maal trad hier ook op het Jon genskoor o.l.v. de heer M. Lozijn uit Utrecht. Solistische medewerking verleende de heer Piet van de Hurk. fluitsolist van het U.S.O. De heer G v. d. Burg. die als gewoonlijk het mannenkoor dirigeerde, begeleidde de solist aan de piano. Het vriendelijke kerkje, dat bijna geheel met patiënten cn personeel was gevuld, was met een grote kerst boom waarin talrijke lichtjes flon kerden, op gepaste wijze in kerstsfeer ge-bracht. Hiermede wil geenszins gezegd zijn, dat het op deze avond by uiterlijkheden gebleven is. In de kerstliederen van het mannenkoor, dat was als een zeer gevoelig instru ment in de handen van dirigent v d. Burg, lag veelal de wijding en de stille blijdschap, die het Kerstfeest Aandachtig wordt geluisterd naar de zang van het jongenskoor, het A.M.K, van de toekomst, dat gis teravond in de kapel van „Zon en Schild" voor de eerste maal in het openbaar optrad. (Dv.A.-Archifoto) ook inderdaad tot een feest kunnen maken. Wel bijzonder diepe indruk maakte het altijd opnieuw schone lied: Stille Nacht, waarbij alleen het licht in de kerstboom branden bleef. Wat het jongenskoor in de korte tijd van zijn bestaan reeds heeft we ten te bereiken, dwingt grote bewon dering af. Hoe heerlijk jubelden de heldere jongensstemmen in „Herder- kens zang". En ook het ingetogen ge zongen „Kindeke Jesu" verdient bij zondere vermelding. Ds A. C. Smits, die de avond had geopend, bracht tenslotte dank aan allen die hun medewerking hadden verleend Aan de heer G. v. d. Burg werden bloemen aangeboden. Wegverlegging bij Geerestein Het gedeelte van de rijksweg naar Amersfoort, gclegtyi tussen Geerestein en De Boom, zal geheel verlegd worden. Deze weg zal dan vanaf Geerestein ie- gc-lrecht naar bedoelde brug lopen Met deze wegverlegging bereikt men ccn grote verkeersvcrbctcring. Raad komt bijeen De Raad van Woudenberg komt op 29 December om twee uur in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staat de benoeming van een gcmceatc-sccre- taris. Voorts zullen B. en W medede lingen doen omtrent het bouwplan voor de nieuwe school voor o.lo, aan de Geeresteinselaan. Predikbeurten Ncd. Hcrv. uur en nam. 26 Dec., v m. Vereniging 25 Dcc., v.m. „Bethel". Oud-Geref. 9.30 uur en 26 Dec.; v.m. Kerk, 25 Dcc v.m. 9.30 6 uur ds J. H Cirkel; 9 30 uur ds J. H. Cirkel, van Vrljz. Hervormden, 10 uur ds P, v. d. Wal tn gemeente, 25 Dcc., v.m. nam. 6.30 uur leesdienst, 9.30 uur leesdienst. Medische Zondagsdienst Deze dienst wordt Zondag 28 Dcc. voor Woudenberg. Maarsbcrgen en Manrn waargenomen door dr H. G. v. d. Hoek te Woudenberg. Markbericht Doordat de clcrhandclaren reeds Maandag de eieren hadden opgekocht, was er Dinsdagmorgen op de markt geen aanvoer, zodat de markt niet kon doorgaan. De prijzen die Maandag be steed zijn, waren voor grote eieren ƒ18.50 per 100 stuks en voor hennencicren 17 per 100 stuks. \7 OLGENS de legende waren in de nacht dat Christus geboren werd. er in de schamele stal twee planten op de grond gestrooid, om het er tenminste een beetje be woonbaar te maken. Omdat het midden in de winter was, waren de planten verdord, en natuurlijk droe gen ze geen bloemen, 's Zomers hadden ze gebloeid met kleine wit te bloempjes. Maar nu in de heili ge Kerstnacht, waarin Jezus het levenslicht aanschouwde, begon één van de twee weer te bloeien; maar nu nief met schamele witte bloem pjes. maar met mooie trossen gele bloemen. Nog vandaag de dag noemt men deze plant, het Gele Walstro, in enkele delen van ons land Onze Lieve Vrouwenbedstro. De andere plant vond het niet de HAN ALTA VJ moeite waard zich met bloemen te tooien, daarom is deze plant, het varenkruid, sindsdien zonder bloe men gebleven, terwijl het Walstro nog steeds zijn gele pracht draagt. Andere legenden vertellen dat de planten niet op de grond hebben gelegen, maar dat er een bed voor Marja van was gespreid. Zo gezien is de naam Onze Lieve Vrouwen bedstro veel zinrijker. Het Sint Janskruid, dat in enkele streken van Vlaanderen de naam Onze Lieve Vrouwenbedstro draagt, dankt deze naam ook al aan het feit dat de vulling van het bed van Maria uit deze planten zou hebben be staan. Nog vandaag de dag kan men uit de bloemknoppen de bloe dige tranen persen die Maria ge schreid heeft. Volgens weer een ander verhaal was het de Thym waarvan het bed was gespreid. Als dank daarvoor kreeg de plant de heerlijke geur, waardoor hij zo beroemd is. In de omgeving van Nijmegen noemt men dc Thijm nog altijd Onze Lieve Vrouwenbedstro, en men vertelt ervan dat moeilijk gaande vrouwen, wanneer ze er in uitrusten, zich verlicht voelen. Of het feit dat in de middeleeu wen zoveel tuinbanken met Thijm werden beplant, hiermee verband- houdt, heb ik niet kunnen uitvin den, maar wel staat vast dat het gebruik van Thijm bij moeilijk gaande vrouwen zeer wijd ver breid is geweest. In de omgeving van Dantzig is het de gewoonte om op eerste Kerstdag erwten te eten. Dit ge bruik herinnert aan het feit dat Jezus in de kribbe op erwtenstro zou hebben gelegen. In de primi tieve stal is het verzorgen van het pasgeboren kind niet eenvoudig ge weest. Talrijk zijn de verhalen over het drogen van het wasgoed van het kind. Aan de struiken die om de stal hebben gegroeid werd het wasgoed opgehangen. Daarom rui ken de bloemen van de Meidoorn nog altijd een beetje naar luiers. De wilde rozen hebben van het was goed juist een heerlijke geur ge kregen, en op vele plaatsen in Duitsland heten ze nog Mariarozen. Zo is het allemaal geweest bij de geboorte van Christus, maar de tijd ging verder en de herders en de wijze koningen uit het Oosten kwa men om de Heiland te aanbidden en om geschenken te brengen. Bij de herders was een kleine herders jongen, die zielsbedroefd was, om dat hij geen geschenk had om aan het kind te geven. Want ach, alles was immers al gegeven, de nuttige dingen door de herders en de kost bare door de koningen, en de jon gen liep bedroefd naar buiten. Daar zag hij hoe in de wegberm witte madeliefjes in bloei waren gekomen, en snel plukte hij een handvol en bracht ze aan het Kerst kind. Jezus nam de bloempjes, en kuste ze als bewijs van zijn dank baarheid. cn zie op de smetteloos witte blaadjes kwamen rose vlek jes. afdrukken van zijn lipjes, en die roze vlekjes zijn altijd op de madelievenbloempjes gebleven. Sindsdien probeert de madelief de hele winter door te bloeien, en wanneer het niet te hard vriest lukt dit dikwijls. Ook een klein herderinnetje wilde haar liefde voor het Christuskind laten blijken, maar ook zij wist niet wat te geven en ze was diepbe droefd. De engel Gabriël, die haar ver driet opmerkte, kwam naar de aar de, nam het meisje bij dc hand cn ging met haar het veld in. Daar tikte hij met zijn stok op de aarde, en ziet de bodem werd bedekt met een schat witte bloemen. Het her derinnetje plukte zoveel zo kon en bracht ze Jezus, Sindsdien zijn deze bloemen, de Kerstrozen, op aarde.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 11