Planologische dienst der provincie in 1952 ,W. Barentsz IF: grootste walvisvaarder ter wereld Boeiende VU-cursusreeks over t leven der bijen Kerstvieringen in Hoevelaken 6 Zaterdag 27 December 1952 Uitgaande van het Christelijk On derwijs te Hoevelaken werd temid den van de kinderen, ouders, schoolbestuur, kerkeraad en ge meentebestuur in de grote zaal van het verenigingsgebouw het kerst feest gevierd De viering stond on der leiding van de ere-voorzitter ds Laurense die de vergadering opende met een kort woord naar aanleiding van Lucas 1, de lofzang van Maria. De kerstgeschiedenis werd ver teld door onderwijzer Van Hunen. Onder leiding van onderwijzer De Vries werd door de kinderen een kersfeantate .Bethlehem-Efratha ten gehore gebracht. De aanwezigen genoten zeer door de inhoud en uitvoering hiervan. Onderwijzeres mej Woeldcrink vertelde een kerst geschiedenis. Het hoofd der school de heer Hommerson sprak een slotwoord waarin hy dank bracht aan allen die tot het welslagen hadden mee gewerkt De kinderen ontvingen behalve een ruime tractatie, een leesboekje en een scheurkalender. De ouderen werd een kopje choco lademelk aangeboden. IN DE GEREF. KERK Uitgaande van de Evangelisatie commissie der Geref. Kerk werd 2e Kerstdag in de Geref. Kerk een kerstzangdienst gehouden, waaraan meewerkten ds K. Bokma, kerst meditatie. Chr. gem. koor „Asaf" en het kinderkoor o.l.v. de heer G. v. Koot uit Nijkerk. en de muziek vereniging „Crescendo" o.l.v. de heer G J. v. Neck uit Apeldoorn. Te ruim 2 uur opende ds Bokma de samenkomst, die zeer druk be zocht was. Hij liet zingen het be kende lied: „Hoe zal ik U ontvan gen" Hierna volgden gebed en schriftlezing Jes. 111-10. Vervol gens wisselden samenzang, zang van het koor „Asaf" en het kinderkoor en spel van „Crescendo" elkaar af. De kerstmeditatie van ds Bokma en het lezen van een gedeelte van Lucas 2 werd telkens met samen zang beantwoord. Vermelding dient vooral het ge zamenlijk optreden van „Asaf" met „Crescendo". Na samenzang en gebed werd de ze goed geslaagde dienst door ds Bokma beëindigd. De gezongen en gespeelde liede ren werden voor deze gelegenheid bewerkt door de heer G. van Koot. NIJKERK Burgerlijke stand Van 2224 December 1952 Geboren- Alijda Maria d v. Johannes Theodorus Bokkers en Margaretha Alij da Hak. Doornstecg 11; Gerrit. z. v. Jan Jager en Teunisjc van de Beek. Nekke- veld 1. Gehuwd' Fok Adrianus van Slooten, 40 j. en Jannetje Helena van Mondfrans. 22 j.. Schimmelpenninckstr 13. Ondertrouwd Willem van Valkengoed 39 j en Anthonia Maria Wolters 27 j. Hooglanderveen/Bunsch weg 54. Overleden Geertje Hooijer. 74 j. e v. Hermanus Vedder Vetkamp 30: Beertje Zoeten 85 j. w v. Jacob van de Pol Ak- kcrweg 8. LEUSDEN Burgerlijke stand LEUSDEN, 23 Dec. Geboren: Alijda Lucia, dochter van G. H. v. d: Hengel en A. L. Zwart: Jaco bus. zoon van J. Hofland en G. Keijman; Roelof Jacobus, zoon van R. Tijmensen en G. Boterblom. Gerrit Jan. zoon van R. Veenen- daal en H van Oort; Gerrit Koos en Petronella Jacoba, zoon en doch ter van N Oudshoorn en G. van Heijmingen. Getrouwd: JanAlbertus ter Maten oud 25 jaar en Willemina van Loe- nen, oud 24 jaar. Overleden: Jeannette Nelia Jaco ba van Schajik oud 69 jaar echtge note van A. Stam. i STOUTENBURG, 23 Dec. Ge boren: Gijsberta Joh. Maria, dochter van J. G. Verhoef en J. v. Dijk: Antoinette. Maria Catharina Mar garetha. dochter van A. H. van Ruitenbeek en A. M. Derksen; Pe trus Martinus. zoon van R. A. v. Daatselaar en E W. Wantenaar: Jan Johannes, zoon van J. Tommei en H. Doppenberg; Maria Geertruida Helena, dochter van R. H. Kleiveld en H. G M. Sijmons; Theodora Margaretha. dochter van B. van Es sen en A. M. v d. Heuvel. Overleden: Anna Femia Bronsing oud 73 jaar, ongehuwd. SOESTERBERG Vrijw. Brandweer behoeft aanvulling Door vertrek en ziekte zijn er enige vacatures bij de vrijwillige brandweer te Socsterberg ontstaan. Ook de Burger lijke Verdediging zal in de toekomst een uitbreiding van het aantal leden bij de vrijwillige brandweer vragen. Hte bestuur van de brandweer doet een beroep, zich als lid van de vrij willige brandweer aan te melden. Bridgenieuws De uitslagen van de laatst gespeelde competitiewedstrijden door de bridge club „Soesterbcrg" zijn als volgt: Soesterbcrg IIAbconi VI 4530; Soesterberg III—Driebergen I 27—32; Soesterberg IV—Zeist IV 27—56. Benoemingen Tot onderwijzeres aan de Chr. school alhier is benoemd mej. J. W. M. de Mildt Zeist Mej A Pluijgcrs. tot dusver tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. School te Soesterbcrg is niet ingang van 1 Maart 1953 als onderwijzeres benoemd aan de Chr School te Nijkerkerveen. Medische dienst Dokter Splinter. Amersfoortsestraat 3. Soesterberg. zal Zondag 28 December voor de buurtschappen Soesterberg. Huis ter Helde en Den Dolder de artsendienst waarnemen, dokter Van den Helm. Pr. Alexanderweg 82. Huis ter Heide, op Donderdag 1 Januari. Predikbeurten Ned Herv. Kerk SOESTERBERG 28 December. 10 uur ds C. Brouwer. Utrecht. 6.30 uur ds C Hooykaas, Zeist. 31 December. 7 uur ds C Brouwer. Utrecht. 1 Januari geen dienst. HUIS TER HEIDE 28 December. 10 30 uur ds O E. v d Brug. 7 uur ds A Braakman. Amersfoort, jeugddienst. 31 December, 7 uur ds W H. Poot. 1 Januari, 10.30 uur ds W H Poot. bcv. Ouderlingen en Diakenen DEN DOLDER 28 December, 10 uur prof dr A H Edelkoort, Utrecht. 31 De cember. 7 uur ds O E v. d. Brug. 1 Ja nuari geen dienst. Bij Koninklijk Besluit is. zulks te rekenen van 1 Juli 1952. de ad junct-directeur in vaste dienst bij het Koninklijk Nederlands Meteoro logisch Instituut dr K. R. Postma bevorderd tot directeur. Advies over 16 uitbreidingsplannen Aan het verslag van de Planologi sche Dienst der provincie Utrecht over het jaar 1951 ontlenen wij: Over het facet-streekplan ter bescherming van de waterwinplaat- sen hebben veel voorbereidende werkzaamheden en besprekingen plaats gevonden. Ten behoeve van het streekplan voor het Vechtgebied werden vele tekeningen vervaardigd. Tegen de aanvankelijke verwachting in kon met het commissoriale werk nog geen aanvang worden gemaakt. Aan het facet-streekplan voor de begraafplaatsen in de gemeente Utrecht en de omringende gebieden, dat in ontwerp gereed is, werd niet meer verder gewerkt. Uit het onder zoek bleek n.l dat slechts in één ge val bij de noodzakelijke aanleg van een nieuwe begraafplaats planologi sche problemen aan de orde waren. Voor dit ene geval is het niet nodig om een streekplan met de daarbij behorende procedure te entameren Over een geschikte plaats voor deze begraafplaats werden verschillende besprekingen gevoerd, het overleg hieromtrent duurde aan het einde van het verslagjaar nog voort. Het algemene documentatiewerk vond regelmatig voortgang. Met na me dient te worden vermeld het be werken van de omvangrijke migra- tiegegevens en de ter beschikking gekomen tellingen van de forensen. Verder verscheen het eerste gedeelte van de voorlopige uitslagen van de in October 1950 gehouden bedrijfs- telling. In samenwerking met het Centraal Bureau voor de Statistiek kon bereikt worden dat de gemeen ten in de Provincie Utrecht, die nog geen aantekening hadden gehouden van de ingekomen en vertrokken personen naar leeftijd, toezegden hieraan te zullen medewerken, zo dat het mogelijk wordt jaarlijks de leeftijdsopbouw van de bevolking van de Provincie Utrecht te bepa len. Enkele gemeenten, die aan het einde van het verslagjaar met ern stige personcelsmoeilijkheden te kampen hadden, kregen voor het verrichten van de hiervoor vaak veel tijd eisende tellingen, enige assisten tie van het bureau. In nauwe samenwerking met de Commissie voor de Regionale Be volkingsprognose werd een aanvang gemaakt met het verzamelen van ge gevens, nodig voor het verkrijgen van een zuiverder inzicht in de toe neming en de toekomstige spreiding van de bevolking. Voorlichting In opdracht van het gemeentebe stuur van Soest werd een rapport uitgebracht - omtrent de sociaal-eco nomische structuur van deze ge meente. Dit rapport was het resultaat van een opdracht van het gemeentebe stuur aan Dr C. Vlak. die het onder zoek verrichtte en het rapport schreef. De taak van de Planologi sche Dienst bleef in dit geval be perkt tot een algemene supervisie, het verlenen van assistentie bij het uitwerken van gegevens en van tech nische hulp De rapporten over de gemeenten Baarn. Lmschoten en Snelrewaard werden in concept naar de betrok ken gemeente-besturen gezonden. Het rapport over de gemeente Zeist kwam in concept vrijwel gereed. Het onderzoek voor de gemeente Houten kwam in het verslagjaar nog niet ge reed. Voor het samenstellen van dit rapport werd de medewerking ver kregen van Ir Hoeksema, onder wiens leiding door Wageningse stu denten bodemkarteringswerkzaam- heden in de gemeente Houten plaats vinden. Het gemeentebestuur van Maars- sen verleende opdracht een rapport uit te brengen omtrent de sociaal- economische structuur. Voor het ver krijgen van een goed inzicht in de mogelijkheden voor een uitbreiding van de tuinbouw in deze gemeente werd door de Rijkstuinbouwconsu- lent toegezegd mede te zullen wer ken aan het desbetreffende hoofd stuk en een bodemgeschiktheids- kaart te vervaardigen. Ten behoeve van gemeentebezoe- ken van de Commissaris der Konin gin werden „Vogelvluchten" uitge bracht over de gemeenten Soest, Lopik. Benschop, Polsbroek. Hoen- koop. Vreeland en Nigtevecht. Voor het streekplan voor het Vechtgebied werd een begin ge maakt met een studie over de ver moedelijke omvang der kernen. Een groot aantal adviezen over verschillende onderwerpen werd uit gebracht aan Gedeputeerde Staten. Ontsieringen Met behulp van de Provinciale Schoonheidsverordening werd weer een groot aantal ontsierde recla meborden en reclameopschriften ge weerd of verwijderd Over de zeer ontsierende en door de plaatselijke situatie niet afdoen de te camoufleren auto-belt nabij DriebergenRijsenburg aan rijks weg nr. 12 werden verschillende be sprekingen gevoerd Het scheen of het zou gelukken om deze opslag plaats naar een andere gemeente te verplaatsen, waai- het bedrijf af doende omplant zou kunnen wor den. De betrokken eigenaren waren bereid mede te werken en brachten zelfs reeds een groot deel van de vereiste oeplanting aan. Het be trokken gemeentebestuur weigerde evenwel categorisch iedere mede werking zodat de verplaatsing niet door kon gaan. Daarmede zijn de practische mogelijkheden om deze zeer lelijke auto-belt op te ruimen vrijwel nihil geworden. De grenswijzigingsvoorstellen na men zeer veel tijd in beslag In nauwe samenwerking met de Plan dienst van de Privincie Gelderland werd een uitvoerig rapport opge steld en uitgebracht over de nood zakelijke wijzigingen in het provin ciale grensbeloop. Bij deze wijziging zijn betrekken de gemeenten Bun schoten Nijkerk, Hoogland, Hoeve laken, Amersfoort, Stoutenburg, Barneveld. Scherpenzeel, Wouden berg, Renswoude. Ede. Veenendaal, Wageningen, Rhenen, Maurik en Wijk bij Duurstde. In aansluiting op deze ïnter-pro- Vinciale grenswijzigingsvoorstellen werd rapport uitgebracht over grenswijzigingen tussen de gemeen ten Veenendaal, Renswoude en Rhe nen. Omtrent de samenvoeging van de gemeenten Schalkwijk en Tuil en 't Waal en de grenswijziging van deze gemeenten met Houten en Jutphaas werd rapport uitgebracht. De grenswijziging LoenenLoos- drecht, waarbij de buurtschappen Oud-Over en Mijnden met ca. 1000 inwoners naar Loenen overgingen. Werd op 1 Januari 1952 een feit. Nationale plan Wat de Rijksdienst voor het Na tionale Plan betreft wordt vermeldt: Omtrent verschillende voorgeno men werken in gebieden, waarin de „meldingsplicht" van kracht is. werd na voorafgaand overleg met andere instanties advies uitgebracht Speciale vermelding verdient in dit verband de Giebbeberg in de ge meente Rhenen. In dit unieke na tuurgebied zijn vele belangen aan de orde: villabouw, massarecreatie, afgravingen. wegomlegging enz. Reeds meermalen vond hieromtrent overleg plaats met de Rijksdienst voor het Nationale Plan. Overleg vond voorts plaats over de ontworpen grenswijziging tussen Gelderland en Utrecht en over de plannen van de Amsterdamse Wa terleiding in het Loosdrechtse plas- sengebied. Voor deze plannen is een gewijzigd ontwerp ingediend dat uit een oogpunt van natuurschoon cn watersportrecreatie een belang rijke verbetering betekent ten op zichte van het eerste plan. Uitbreidingsplannen De Commissie Uitbreidingsplan nen en andere stedebouwkundige regelingen kwam 6 maal bijeen en behandelde de volgende plannen: Amcrongen: principeplan in on- delcn dorpskern; Amersfoort: herziening plan in onderdelen Kapelweg plannen in onderdelen Randenbroek en De Koppel: De Bilt: plannen in onderdelen Tuinstraat. Varenkamp, Jagtlaan en Den Akker; Breukeien: herziening plan in on derdelen; Driebergen: herziening plannen in onderdelen en in hoofdzaak: Houten: herziening plan in onder delen; Loosdrecht: plannen in onderdelen Plasgaard, Muyeveid, Molenmeent, plan in hoofdzaak; Maartensdijk: plan in onderdelen Tuindorp, herziening plan in onder delen Hollandse Rading; Schalkwijk, plannen in onderde len en hoofdzaak; Soest: herziening plan in hoofd zaak; Utrecht: herziening regeling be bouwde kom. herziening plannen in onderdelen Halve Maan, Vleuten- seweg. Hoogstraat, Kromme Rijn, plannen in onderdelen Lauwerecht en Suikerterrein: Veenendaal: plan in onderdelen Sportterrein; Vinkeveen: plan in onderdelen nabij station; Wilms, herziening plan in onder delen doorpskern; Woudenberg: herziening plan in onderdelen; Zeist: herziening plannen in on derdelen Bos en Duin. Kroostweg. Stationsplein en Schaerweide. In het verslagjaar werden door het College van Gedeputeerde Sta ten de volgende plannen goedge keurd: 6 februari, herziening plan in on derdelen Nigtevecht; 27 Februari, herziening plan in onderdelen Montfoort; 13 Maart, herziening plan in on derdelen Hoen koop; 20 Maart, plan in onderdelen, plan hoofdzaak nabij Eendracht. Breuke ien: 22 Mei, plan in hoofdzaak Jut phaas, plan in hoofdzaak en plan in onderdelen Oud-Loosdrecht. Loosdrecht; 11 Juni. plan in hoofdzaak Willes- kop; 19 Juni. herziening plan in on derdelen Veenendaal Noord-Oost; 10 Juli. plan in onderdelen en plan in hoofdzaak Achttienhoven; 14 Augustus, partiële herziening plan in hoofdzaak Soest, plan in onderdelen Kamerik-Dorp; 28 Augustus, partiële herziening plan in onderdelen Driebergen; 25 September, plannen in onder delen en hoofdzaak Doorn; 9 October, plannen in onderdelen en hoofdzaak voorm. Maarsseveen. Maarssen, 23 October, herziening plan in onderdelen Baarn Zuid-Oost: 30 October, herziening plannen in onderdelen en hoofdzaak Lang broek; 10 December, plan m onderdelen Harmeien. Door het College van Gedeputeer de Staten werden de volgende plan nen vastgesteld: 20 Februari, plan in hoofdzaak „RoosendaalAchttienhoven; 29 Mei. plannen in hoofdzaak en onderdelen Maarssen (oude gemeen te); 14 Augustus, plannen in hoofd zaak .Kamp van Zeis't" en „Zand bergen"', Zeist. Amersfoort-Leiden Naar aanleiding van de steden- wedstrijd LeidenAmersfoort, die. zoals wij reeds berichtten naar een latere datum verschoven is, deelt de Amersfoortse Sportstichting nog het volgende mede: Nadat deze wedstrijd in onderling overleg aanvankelijk was vastge steld op Zaterdag 7 Februari 1953 maakten organisatorische moeilijk heden van Leidse kant verschui ving van de ontmoeting naar Zaterdag 7 Maart 1953 noodzakelijk. Ten aanzien van de uit te zenden dames-tucnploeg werd reeds be paald dat de zes best geplaatste dames van de Amersfoortse Gym- nastiekkampioenschappen deel zul len uitmaken van deze ploeg. Voor de bezetting van de over blijvende 4 plaatsen de ploeg zal uit 10 dames bestaan zal een selectie-wedstrijd plaats vinden, in welke wedstrijd de overige zes deelneemsters aan deze kampioen schappen. alsmede die dames, die door omstandigheden niet aan de kampioenschappen konden deelne men. zullen kunnen uitkomen. De jury voor deze selectie-wed strijd. welke in Januari wordt ge houden. zal bestaan uit de heren J. van Doorn. P. E H van Mourik, G. v d Velden en B. Verschuur. Met de instudering van het en semble nummer, een knotsoefening, samengesteld door mevrouw Teten- burg (Jonge Kracht), is inmiddels onder leiding van de samenstelster een aanvang gemaakt. Een eigenaar'van een Amerikaans bedrijf was al zoveel keren be roofd. dat hij een camera bij zijn geldla opstelde. Toen deze inbre ker de (lege) la opentrok opende hij daarmee gelijk de sluiter van het fototoestel De politie is de in breker op het spoor. 26.500 ton laadvermogen in IJszeereus afmetingen gelijk aan Nieuw Amsterdam SCHIEDAM. Rond 26.500 ton laadvermogen zal de nieuwe walvisvaar der hebben de grootste ter wereld die komende herfst op de werven van Wilton op stapel zal worden gezet. Een naam is voor deze nieuwe IJszee-reus nog niet gekozen, voorlopig noemt men hem gemakshalve „Willem Barentsz II". Het enorme fabrieksschip zal vrijwel dezelfde af- metingep hebben als de „Nieuw Amsterdam", Neêrlands grootste passa giersboot. Het bestellen van dit nieuwe fabrieksschip door de Nederland- sche Maatschappij voor Walvisvaart is uit harde noodzaak geboren. De thans reeds vrij talrijk geworden expedities der verschillende landen, Kerstwandeling ANWB in trek (Van een onzer verslaggevers). Uit alle windstreken komen van daag. morgen en overmorgen vele honderden natuurliefhebbers naar Amersfoort om er deel te nemen aan de A N.W B.-Kerstwandelingen. In hotel Monopole is het startbu reau gevestigd. Van 9 uur af heerste daar een gezellige drukte. Ieder had erop gerekend, dat Pluvius zich als ongewenste deelnemer zou laten gelden. Maar de goede stemming kan dit niet bederven. Het grootste gedeelte van het par cours loopt door de Treek en langs het Belgisch monument. De gehele dag kan gestart worden. Tegen tie nen bereikte de drukte aan het startbureau wel haar hoogtepunt. De deelnemers, die A N.W.B.-lid zijn. ontvangen na afloop een aan tal fraaie foto's van gedeelten uit het parcours. Ook in 1948 werd Amersfoort door de ANWB in een sleden- schoon-tocht betrokken. Vandaar misschien de grote belangstelling. Er. worden rond 1400 deelnemers verwacht. Nieuwe verordening begraafrechten De Raad besloot in zijn vergade ring van November het voorstel ter vaststelling van het ontwerp ener nieuwe verordening op de heffing van bijgraafrechten aan te houden Het gevolg van een en ander is, dat B. en W. aan de Raad thans de volgende rechten voorstellen voor de uitgifte van de zgn. eigen gra ven: a. aan een pad. voor onbepaalde tijd, f 110.(bestaand recht f 100.oorspronkelijk verhoogd voorgesteld op f 140 b. aan een pad. voor 1025 jaar. f 85«bestaand recht f 75oor spronkelijk verhoogd voorgesteld op f 110—): c. verspreid in het bos f 275. (bestaand recht f 250.oorspronke lijk verhoogd voorgesteld op f 280.—). Een verhoging dus van 10% op de bestaande bedragen. De verordening ondergaat verder geen bijzondere "wijzigingen. Dr J. J Smith te Wassenaar gaf voor de Volksuniversiteit Amers foort een cursus van drie /vonden over het onderwerp ..Bijen en ande re statenvormende insecten" De eerste avond was gewijd aan de hommels, wespen cn mieren Als inleiding behandelde spr het karak ter van een dieren-staat. Men heeft vroeger wel gemeend, dat b.v. de bijen steeds geleefd hebben op dc wijze, waarop zij dit thans doen. Dit is niet juist: ook de insecten- staat met zjjn arbeidsverdeling naar ingewikkelde schema's in tijd en ruimte moet geleidelijk ontstaan zijn. Het onderzoek naar deze evo lutie wordt bemoeilijkt door de om standigheid, dat van de insecten ma?r weinig fossielen worden aan getroffen. die dan daarbij nog slechts van geïsoleerde individuen afkomstig zijn, b.v. dc in barnsteen aangetroffen exemplaren. Spr. wijst op verschijnselen van gemeen schapsvorming niet arbeidsverde ling bij recente dieren, te beginnen bij de zee-anemonen en laat zien dat bjj in kudden en vluchten le vende dieren iets van een onder werping aan eert hogere eenheid en van een begin van arbeidsver deling kan worden waargenomen Nergens echter is de gemeen schapsvorming zover voortgeschre den als bij de bijen Hij toont aan. dat de insecten-samenleving geheel onbewust plaats heeft; dat het in dividu volkomen ondergeschikt is aan de staat: dat de staat alles is en de individuen te gronde moeten gaan. als het belang van de staat dat eist, zoals blijkt uit het feit, dat een bij, die bij de verdediging van de korf een steek toebrengt» daaraan zelf te gronde gaat. De in stincten zijn onveranderlijk, de sa menleving, blijft, voor zover wij na kunnen gaan, gelijk, Spr, toonde dit alles uitvoerig bij hommels, wespen en mieren. De beide volgende avonden wa ren geheel aan de bijen gewijd. De docent besprak de drie in de korf levende soorten: koningin of moer. dar en werkbij (onvolkomen wijf jes. die echter door toediening van speciaal „koninginne-voedscl" tot geslachtsrijpe koninginnen kunnen uitgroeien). die er ieder jaar op uittrekken om in de Zuidelijke IJszee ter walvis vangst te gaan, mogen met elkaar tot een gezamenlijke vangst van 16.000 eenheden komen. Dit maximum is bij internatio nale afspraak vastgesteld, omdat biologen anders vrezen, dat de zich slechts - langzaaip voortplantende walvissen, snel zullen uitsterven Die limietstelling had tot gevolg, dat iedere expeditie tracht door een zo ver mogelijk doorgevoerde perfectionering van de vangst en de verwerking der vissen, een zo groot mogelijk deel van de „koek" in de wacht te slepen. Hoewel ter ere van de Nederlandse walvisvaar ders moet worden gezegd, dat zij met hun prestaties niet onder de maat blijven een productie als in het vorig seizoen van 18.000 ton is waarlijk niet mis! dreigen zij met hun oude Willem Barendsz, een tot fabrieksschip omgebouwde tan ker. toch onherroepelijk achter te raken en niet mee te kunnen ko men tot een lonende exploitatie. Om de kostprijs der eenheid te doen dalen, zal de zaak met mo derner middelen dienen te worden aangepakt, zal de productie moe ten worden vergroot, hetgeen met de nieuwe Willem Barendsz moge lijk zal zijn, naar men hoopt zelfs tot 30000 ton per jaar Aan de realisering van dit ge durfd, maar overigens zakelijk vol komen verantwoord project, draagt evenals dat het geval was bij de oude Willem Barendsz, de regering haar steentje bij door het verschaf fen van financiële steun in ver schillende vorm. Het spreekt vanzelf, dat de voor een groot deel door de rederij zel ve ontworpen installatie voor de verwerking der walvissen, tot tiet modernste op dit terrein zal kun nen worden gerekend. In de gewei dige ruimte van het middenschip zal een zeer omvangrijke fabriek worden ondergebracht, groter dan menig bedrijf aan de wal, met on der meer 16 ketelmstallaties voo*- het koken van vlees en been. drie voor het spek, centrifuges voor ie reiniging, leverolie- en kóokafval- installaties en een vleesmeelinstal- latie. SOEST Rijwieldief komt in botsing De laatste lijd komt het veelvuldig voor. dat rijwielen, die niet op slot staan, bij catc's worden ontvreemd, zo ook Woensdaga-ond. Twee rij wielen verwisselden van eijjenaai, doch zij kwamen ook weer in het bezit van de resp. eigenaars, zij het dan dat een v\el iets verbogen er uitzag. De dief was met hel rijwiel naar Baarn gereden, alwaar hij op een kruispunt in botsing kwam met een auto. Het rijwiel werd enigszins vernield, doch de berijder, die de dief bleek te zijn van het te Soest ontvreemde karretje, werd met een zware hersenschudding naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd. Het andere gestolen rijwiel werd op de Eng teruggevonden. Hekwerk omver gereden In de nacht van Woensdag oo Donderdag is vermoedelijk door een automobilist, het hekwerk voor per ceel Birkstraat 81 omver gereden en tevens een lichtmast van het electrbch net. Naar de schuldige wordt een onderzoek ingesteld. „De Viersprong" kaart In haar clublokaal „De Vier sprong". hield de klaver- en schut- jasvereniging van die naam. Woens dagavond haar Kerstwedstrijd. Niet minder dan 40 spelers namen aan de strijd cleel. De uitslag luidt: Afdeling Schutjassers: 1. F. Limburg, 100 pnt.; 2. A. Huurdeman, 66 p 3. A Ebing 64 p.; 4. J. Knoops. 57 p.; 5. N. van Veen, 49 p. Afdeling Klaverjassers: 1. Mevr. J. BeijenVoskuilen, 4895 pnt2. H. Kamps, 4829 p.: 3. J. Mulders, -1790 p.; 4. A. Hilhorst. 4706 p.; 5. W. van Klooster, 4674 p. Geen doelpunten bij SEC-BFC De wedstrijd BFCSEC die 2e Kerstdag te Bussum werd gespeeld, is m een gelijk spel geëindigd. De talrijke kijkers kregen geen doel punten voor hun geld. Het is een spannende strijd gewoorden, met wisselende kansen. De doelverdedi- gers waren in topvorm en menig vaststaand doelpunt werd onscha delijk gemaakt. SEC had bijna in de eerste minuten geluk, toen M. Maassen. die dit keer midvoor speel de, een hoog schot loste. De keeper greep de bal boven zijn hoofd, doch het deze weer les, doch de bal rol de juist langs de verkeerde kant van de staander. Onder luidruchtige aanmoedigingen werden beide elf tallen aangevuurd en menig hache lijk moment deed zich aan beide zijden voor. Dank zij de achterhoe des. die buitengewoon op dreef wa ren. kon de voorhoede niet veel uit richten Rust ging dan ook in met 00. Na de hervatting zagen we weer hetzelfde spelbeeld met peu terig spel in de voorhoede. Links buiten Admiraal van SEC stond herhaaldelijk buitenspel zodat een paai doelpunten van M Maassen werd afgekeurd. Dit werkte depri merend op de andere spelers en in tussen verstreek de tijd. Ook de voorhoede van BFC stond machte loos tegenover het bloc Koster PothovenVan Breukeien. Eenmaal plukte Kobus een bal uit de lucht, dat bij een mindere keeper absoluut een doelpunt was geweest. Het bleef 0—0. SEC raakt nog verdei achterop Het voetbalprogramma, dat voor Tweede Kerstdag was vastgesteld, was „de sop in de kool niet waard" en had. onzes inziens, evengoed kun nen worden opgenomen in het pro gramma van Zondag 28 December a.s. Edoch, er is gevoetbald, al heb ben de Amersfoortse voetballief hebbers hier zeer weinig van ge merkt Immers, verder dan een vriendschappelijke wedstrijd tussen Amsvorde en APWC. die in een 33 gelijk spel eindigde, kwam men met ons plaatselijk voetbal niet. Voor de tweede klasse B stonden drie wedstrijden vastgesteld, waar van er slechts één is doorgegaan. En deze wedstrijd was nog een verrassing ook, want het Amster damse AFC verloor in Haarlem te gen HFC met 4—2. De wedstrijd. SchotenRapiditas was reeds in de loop van de week uitgesteld, waarna de ontmoeting OSV contra Helder nog werd afgelast. Voor de derde klasse D speelde Hilversum tegen Wilhelmina Voor uit. Hilversum verraste door een overwinning. In de vierde klasse G eindigde de ontmoeting tussen BFC en SEC in een gelijke stand (0-0). Aanrijding tussen auto en motorrijwiel Woensdagmiddag om drie uur wilde de autobestuurder P. uit Soesterberg terwijl hij op de Kerk straat reed in de richting Amster dam de Veldweg inrijden. Hij deed dit op onvoorzichtige wijze, want toen hij de straat nog niet geheel was overgestoken, naderde uit te genovergestelde richting de motor rijder v. d P uit 's Graveland. Een botsing was onvermijdelijk, waarbij natuurlijk de motorrijder er het slechts afkwam. Hij werd tegen de straat geslingerd en kreeg verwondingen aan hoofd, armen en handen terwijl tevens nog de pink uit de kom geraakte. Di Rip ver leende de eerste hulp. waarna het slachtoffer naar zijn woning kon worden overgebracht Beide voer tuigen waren erg beschadigd. PREDIKBERTEN Ned. Herv. Kerk Oude Kerk: 10 15 uur. ds Ambrosius; 7 uur. ds Maar- singh Emmakerk 10 15 uur. ds Maar- sinch; Ged H Doop. 7 uur. Eerw. heer Brum. Heeskapel 10 uur. ds. Van Krug- tcn Zonnegloren: 10 uur. ds. Visbeek Herv. (Ger.) Evangelisatie Chr ULO- school, Prins Bemhardlaan: 10 en 5 uur. ds. Mulder van Houten Ger Kerken: 8 45 uur in Emmakerk; 10 30 in Van Arkel Instituut, ds. v. d Linden van Dc Bilt; 5 uur in Emmakerk. ds Lambers Heerspink Wilhelminakerk- 10 en 5 uur. ds. J. Riblpcrink van Over- sehie. Gebouw ..Rehoboth" Buntweg 10 en 4.30 uur ds K J Kaptein van Nijkcrk. Chr. Ger. Kerk: 10 uur leesdienst. 2 30 uur. ds. Holtrop van Leeuwarden. Ver van Vrijz Godsd iN.P.B.i 10.30 uur. Mei. C. E. Jolles Vrij Evang. .Gemeente. Zondag, ds Veldkamp Zondag as. Is geopend apotheek „Soestdijk" Van Weedestraat 46.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 6