Helsinki bracht ons alleen vijf maal zilver Heerenveen heeft thans vier punten voorsprong Amersfoort heeft rijk sportjaar beleefd in 1952 Nederlandse ploeg door pech achtervolgd afdelingen rolt plakt /&&i> brandt /OeM RCHmaar ook DOS speelt slechts gelijk DE OLYMPISCHE SPELEN AFDELINGSVOETBAL Spanning neemt toe in alle Hoogtepunten: sport-festival en succes van Fenny Heemskerk Diverse kampioenen Maandag 29 December 1952 (Van onze sportredacteur) Het hoogtepunt van het sportjaar 1952 zal altijd blijven de Olympische Spelen te Helsinki, ook al heeft Nederland er dan niet de prettigste herinneringen aan. Tegenslagen waren ons deel, zodat er geen gouden medailles uit de Finse hoofdstad werden meegenomen. Onze vertegenwoordigende ploeg bracht het tot vijf zilveren plakken, waarin echter ook wel degelijk enige verrassingen liggen opgesloten, zodat Nederland toch nog wel tevreden mag zijn. En is het bovendien niet de hoofdzaak, zoals Pierre de Coubertin bij de stichting van de moderne Spelen heeft gezegd, dat men deelneemt en zich in sportieve strijd met de deelnemers van andere landen meet. Helsinki werd, een drama voor Fanny. Vijf zilveren medailles: de eerste voor ons land werd verrassend ver over door de hockeyers, die hier voor de grondslag legden in de eer ste wedstrijd tegen de Duitsers en in de tweede, de historische ont moeting tegen Pakistan, dat met 10 werd geslagen. Wery viel de niet geringe eer te beurt het enige doelpunt te scoren. Het goud was ditmaal voor India en het brons voor Groot-Brittannië Pakistan viel met de vierde plaats zelfs buiten de prijzen. De tweede zilveren medaille ver overde Puck Brouwer op de 200 m. Al evenzeer een verrassing. Onze charmante landgenote werd tweede met 24,2 achter Majorie Jackson, die eenvoudig niet te benaderen viel met 23,7 sec. Hannie Termeulen kwam in het zilver op de 100 m vrije slag, ach ter de Hongaarse Katalin Szöke, waarmede de Rotterdamse toonde dat zij een stoere comeback had ge maakt. Nog een zwemster bracht ons een tweede prijs. Geertje Wielema op de 100 m rug. Maar dit was teleur stellend, want hier hadden we op goud gerekend. Geertje kwam op het beslissende moment in de tou wen terecht en verspeelde hiermede de eerste plaats, die nu naar Joan Harrison uit Zuid-Afrika ging.En dan te weten dat onze landgenote in de series het Olympisch record op deze afstand had gebroken. De vijfde zilveren medaille moest ook van onze zwemsters komen. Op de 4x100 m estafette pakten Marie Louise Linssen-Vaessen., Koosje van Voorn, Hannie Termeulen en Irma Heijting-Schuhmacher de tweede prijs achter Hongarije, welke dames het goud wegsleepten met een nieuw wereld, en Olympisch record (4.24,4). Daar konden onze kranige dames nog niet aan tippen: 4 min. 29 Verder pech Verder zijn onze vertegenwoor digers niet gekomen, want daarvoor achtervolgde de pech ons al te zeer. Van Fanny Blankers weten we het nog allemaal: een infectie, met koorts te bed, penicilline. Weg kan sen, weg medailles. Wel liep zij nog de series 100 m en later ver scheen zij nog op de 80 m horden. Maar het ging niet Helsinki was voor mevr. Blankers verloren, evenals trouwens voor Wim Slijk huis, hetgeen verwacht was, want Slijkhuis sukkelde reeds geruime tijd met zijn achillespezen. Hij stap te in de serie 1500 m uit de baan, evenals trouwens Hans Harting, die last had van rheuma. Het grote schandaal En dan de waterpolo-ers niet te vergeten. Het grote schandaal van deze spelen, waarvan de F.I.N.A. schuld was. werd het toewijzen van het protest van Zuid-Slavië toen Nederland met 3—2 van dit land had gewonnen. De scheidsrechter zou niet goed geweest zijn. Enfin, ook dit ligt nog in ons geheugen gegrift: onze jongens toonden de ware sportieve geest te bezitten. Zij legden zich er bij neer en speelden over. Zij verloren oen met 21. De Hongaren wonnen dit tournooi, de Zuid-Slaven kregen het zilver van Nederland. Italië werd drie, V.S. vier en Nederland kwam nu op de vijfde plaats. Het oranjeteam was reeds uitge schakeld toen de Spelen nog moes ten beginnen. In de voorwedstrijd tegen Brazilië werd vrij onbevredi gend met 5—1 verloren, hoewel Van Roessel was begonnen met de score te openen. Dat was het zo ongeveer wat Ne derland betreft. Daarnaast nog vele opmerkelijke prestaties op alle fron ten. Drie gouden medailles voor het fenomeen Zatopek, maar wat meer zegt, op de 10.000 m, op de 5000 m en bij de Marathon. Een levende machine deze athleet. Voorts een flinke verrassing op de 1500 m: ge wonnen door de outsider Barthel uit Luxemburg in de nieuwe Olym pische recordtijd van 3.45,2. De tien kamp was, evenals in 1948, weder om voor de Amerikaan Bob Ma- thias, de 21-jarige, die hiermede feitelijk de all-round athleet van de Spelen bleek te zijn. HJALMAR ANDERSEN .titels en records aan de lopende band De strijd In de afdeling Utrecht wordt In vrijwel alle afdelingen In volle hevigheid gevoerd. Hoewel enkele wedstrijden moesten worden afgelast, zijn er toch uitslagen te noteren geweest, die de spanning danig hebben doen toenemen. Het begint er reeds meer naar uit te zien, dat de prachtige positie, die door enkele clubs aan de kop werd ingenomen, nog lang niet hecht genoeg blijkt te zijn. De opmars van de concurrenten duurt tenminste elke ronde voort. KVVA loopt punt op leiders in In de ranglijst van de eerste klasse A is weinig verandering gekomen. Minerva kreeg geen kans uit te 1q- pen op Amsvorde, dat een vrije Zon dag had, want het terrein werd af gekeurd. waardoor de wedstrijd Mi nervaSoesterberg moest worden afgelast. Kampong bracht het er bij zonder slecht af, door de uitwedstrijd naar Laren niet verder dan een ge lijk spel te brengen. Hierdoor is de achterstand van de Utrechters, op het leidende Amsvorde. tot twee punten gestegen. BDC stelde danig teleur door uit van Victoria met grote cij fers te verliezen. Actif hield, in eigen De „wondermens" Zatopek, die drie gouden plakken weghaalde op de Olympische Spelen te Hel- sinkL omgeving, Saestum onder de knie en ook RKBVV won zijn thuiswedstrijd van FAK. Ares stuurde Barneveld met een zeer grote nederlaag huiswaarts. Daardoor zijn de Utrechters ingelo pen op hun stadgenoot RUC, dat de leiding heeft in de tweede klasse B en een vrije Zondag had. Fortissimo distancieerde zich nog verder van hekkensluiter RK Stormvogels, door deze club, op eigen terrein, een ne derlaag toe te brengen. In deze af deling werden de wedstrijden RUC Odin en VSKBrederodes afgelast. In de tweede klasse A werden een paar verrassende uitslagen geno teerd. Oranje Wit, dat de leiding heeft in deze afdeling, beleefde wei nig plezier van zijn reis naar de con current Voorwaarts. De Rhenense club was goed op dreef en stuurde de leiders met een flinke nederlaag huiswaarts, Voorwaarts neemt nu een goede tweede plaats in en heeft nog maar weinig achterstand. Scher- penzeel verraste door de uitwed strijd tegen het sterke HDS te win nen, dat daardoor liefst van de twee de naar de vijfde plaats afzakte. E\p Scherpenzelers klommen enkele plaatsen. Renswoude had in Eist de grootste moeite om de hekkenslui ter de punten afhandig te maken. Austerlitz verzette zich in Bunnik tegen de club van die naam wel he vig, doch moest, zij het dan oók met een kleine nederlaag, genoegen ne men. Woudenberg speelde op eigen terrein gelijk tegen DVSA. De wed strijd Wijk bij Duurstede, contra Kie viten,, moest door de terreingesteld heid worden afgelast. K.V.V.A. loopt in Ook in de tweede klasse B waren de verrassingen niet van de lucht. ADH. dat tot dusver een toonaan gevende rol speelde, moest, doordat de thuiswedstrijd in een uitwedstrijd was omgezet, naar DOSV. Dit is een minder prettige ontmoeting gewor den, waarover vermoedelijk door de betreffende voetbalofficials het laat ste woord zal worden gesproken. Daarenboven moest ADH twee pun ten afstaan, want DOSV bleef met 32 baas in eigen huis KVVA pro fiteerde hiervan slechts ten dele. want de Amersfoorters moesten, te gen de verwachting in, een punt af staan in eigen huis aan Hilversumse Boys. Het arme Gooische Boys kwam, zag en verloor van Olympia met klinkende cijfers, waardoor de Boys steeds steviger op de onderste plaats komen te staan. 's-Graveland bleef baas in eigen huis over Hertha, even als Meervogels. dat Sperwer met een kleine nederlaag huiswaarts zond. Door al deze uitslagen is de span- ning in deze afdeling volop terug- I gekëerd De enige wedstrijd, die voor de I derde klasse A was vastgesteld, na melijk Limvio tegen Veense Boys, moést worden afgelast. Amersfoort heeft een rtjk sportjaar achter de rug. Er ls reden tot juichen geweest voor de actieve sportbeoefenaars en de supporters bfj behaalde kampioenschappen of promoties en voor hen, die bittere pillen in de vorm van degradaties te slikken kregen ls er reden om de tanden op elkaar te zetten en het verloren terrein te herwinnen. We zullen hier en daar nog eens 'n sportieve greep doen uit de vele sportieve gebeurtenissen. Om maar eens met de voetballers te beginnen, in het begin van het jaar hebben we volop meegeleefd met onze tweede klasser H.V.C. De nek-aan-nek-race met Z.F.C. en Stormvogels kon niet tot een succes rijk einde komen. In de Zaan gin gen de roodwitten met 30 ten on der en precies een maand later maakte Kraak met zijn Stormvogels aan alle illusies een einde door op „Birkhoven" met 4—2 te zegevieren. In de laatste maanden gaat het niet zo „bie" met Brits en zijn mannen, maar laten we hopen, dat met het nieuwe jaar, nieuwe kracht en nieuwe hoop betere resultaten zul len brengen. Amersfoortse Boys en Quick ble ven vorig seizoen in de midden moot „draaien", van de roodbaad- jes kan nu hetzelfde gezegd wor den, maar van de blauwwitten heb ben we grote verwachtingen, gezien hun uitstekende start en fraaie posi tie op de ranglijst. En dan zouden we het van harte toejuichen, als het dappere Amsvorde erin zou slagen reden tot juichen te geven door een glorieuze rentree in de K.N.V.B. De kansen zijn er nog volop momen teel. De Zaterdagmiddagvoetballers heb ben het prima gedaan. Vrijwel alle clubs streden in de bovenste ge lederen. Noack en S.O.V.A. gingen resp. van de 2e naar de 1ste en van de 3e naar de 2e klasse. En er zijn weer enige clubs volop in de running. Biljarten Een duik in de biljartsport. De biljarters hebben een zeer actief jaar achter de rug. Verscheidene kampioenschappen werden behaald, denken wij bijv. aan de eerste drie teams van het „Leusderkwartier". Ook „Vergulde Wagen I" behaalde de ere-titel. De heer L. Lambrachts (Advertentie LM.) Neem dus nooit zomaar „vloei", vraag om MASCOTTE werd gewestelijk biljartkampioen, E. Poort kampioen derde klasse li- bre. Hopstaken van de tweede klas se, v. d. Burg van de eerste klasse en Veer van de hoofdklasse. Vergeten we ook niet het zeer interessante en druk bezochte tournooi, dat half April in „d'Óranjeboom" werd gehouden, waarbij Scholte Nederlands kam pioen eerste klasse anker-cadre 38/2 wérd. Zwemmen De zwemmers. Een zweminrich ting vierde het. 15-jarig bestaan, n.l. het Sportfondsenbad. A.Z en P.C. behaalde het kampioenschap, doch kon niet doordringen tot de hoofd klasse. Tegen Merwede struikelden de groenwitten. De Neptuniaan Jan de Gaps ging als reserve van het nationale polo-zevental mee naar de Olympische Spelen. Neptunus werd in Maart derde in de nationale zwemvierkamp te Gouda en eind Augustus hield A.Z. en PC. een druk bezocht zwemfestijn in Pesie's Bad. waarbij o.a. Geertje Wielema aan de start kwam. Wandelen Ook de wandelsport, heeft hoog tijdagen gekend. De plaatselijke ver enigingen hielden goede tochten en de Nijmeegse Vieraaagse. zowel als onze plaatselijke Avond-Vierdaagse stonden in het middelpunt van de belangstelling. Vermelden we ook nog de goed geslaagde nationale Amersfoortse twee-daagse, georga niseerd door de Amersfoortse Sport stichting en het A W.C. Tennis ALTA's promotie naar de hoofd klasse was wel een van de meest sprekende feiten op lawntennisge- bied. Kampioenen van Amersfoort werden de heer Lijsen en mevr. v. d. Wall Bake. Kampioen werden voorts de clubs Leusderpark I. Stort III. Sportief II. ALTA III. ALTA V. Sportief III en Stort II. Ook bij de (Van onze sportredacteur) Het moge dan een afgezaagd gegeven zijn, maar nogmaals: voetbal is toch maar een merkwaardige sport, oftewel: de bal kan raar rollen. Dit concludeerden we weer eens toen we de uitslagen van gisteren bekeken van het inhaalprogramma. Een betrekkelijk kleine lijst dus, maar een met zeer interessante re sultaten. In de eerste plaats werd in afdeling B. de grote strijd aan de kop gevoerd tussen Stormvogels en Heerenveen. Hee renveen stond met twee punten voorsprong aan het hoofd en nu met vier, want Stormvogels werd met 02 geslagen. Een zeer veilige voorsprong, die de andere leiders nog lang niet hebben weten te behalen. ADO laat zich gelden In afdeling A verspeelde koplo per RCH een kostbaar punt, waar mede Wageningén bewees nog altijd gevaarlijk te kunnen zijn. Hef werd 1—1, evenals bij GVAV—DOS. het geen RCH met vreugde zal hebben vernomen. Had DOS immers gewon nen dan hadden de Haarlemmers niet alleen meer aan de kop gestaan. Sneek presteerde het VSV een punt af te nemen (0—0). hetgeen betekent dat Frisia" thans de onderste plaats is gaan innemen, welke het eind Oc tober had verlaten. Met 't Gooi wil het niet meer vlot ten. Stonden de Hilversummers eind September nog aan de kop, nu zijn zij gezakt naar de vijfde plaats van onderen, want gisteren werd met niet minder dan 04 verloren van ABE LENSTRA SCOORT liggend op de grond het tweede doelpunt in de wedstrijd StormvogelsHee renveen (02). Naast Lenstra, dóelman Venus; verder v.l.n.r. de Stormvogels-verdedigers F. Venus, testers, Tol en v. d. Oever. AGOVV. Eén tikje verrassend was voorts de nederlaag van Vitesse te gen Enschede van 1—0. In afdeling C. werd dê voor de on derste plaats belangrijke ontmoeting gespeeld tussen Theole en Juliana. Het werd 11, hétgeen voor HBS niét erg gunstig is. De Hagenaars hebben thans nog slechts één punt voor op dé Tielenaars SVV leed op nieuw een zware nederlaag: 14. Nu tegen BW, toch eveneens geen zeer sterke club. Willem II rekende gevoelig af met de naaste concurrent Longa: 52. RBC, dat zo sterk was gestart in deze competitie, doch la ter een lelijke inzinking kreeg, is blijkbaar aan herstel bezig. Werd vo rige week met 52 van DHC ge wonnen. thans werd een gelijk spel (11) aan Noad afgedwongen. ADO toonde gisteren nog steeds een ern stige gooi te willen doen naar de ti tel DHC werd met 6—1 weggespeeld en deze uitslag is geenszins geflat teerd. NAC verwijderde zich nog meer uit de gevaarlijke zone; ten kóste van Limburgia, dat met 20 klop kreeg. diverse parktournooien viel van goede sport te genieten. Over 't Net werd uitgebreid door fusie met EHMA en Meursing. Van alles wat Te hooi en te gras. Turnkampioe- nen van 1952 werden de heer C. Butje en de mej. v. Beek. Dasselaar toonde wederom Amersfoorts beste Judoër te zijn. De duivensportlief hebbers hebben na tal van goede vluchten in het seizoen niet stil gezeten. Herinneren we ons de zeer geslaagde clubtentoonstellingen. Ook liefhebbers van sneeuw- en ïjssport zijn nog even aan hun trekken ge komen. Ook de schakers en dammers heb- De Amersfoortse damesturnploeg verleende haar medewerking aan het Sportfestlval 1952. We zien Trees Wijnands bij de afsprong van de ringen, de leider, de heer P. E. H. van Mourik, en de andere leden van de ploeg. ben een actief seizoen achter de rug. Een van de grootste successen behaalde onze stadgenote Fenny ^Heemskerk. Z(j werd tweede in het candidatentournooi te Moskou en schaarde zich hiermede onder de beste schaaksters van de wereld. Een prestatie van formaat lever de ook het eerste vijftal van de schietvereniging „Prins Hendrik". Het team werd kampioen van Ne derland petite carabine 50 meter. Evenementen Goede sportevenementen waren de door de A.B.v.L.O. georganiseer de Plantsoenestafette en de Plant soenenloop. De lopers van de R.H. B.S. wonnen wederom de estafette en de voor het eerst ingestelde Plantsoenen loop werd een groot suc ces. W. Veltman werd winnaar. In de tweede week van Juni stond Amersfoort in het teken van het door de Sportstichting georganiseer de Sportfestival. Zeer talrijke bezoe kers hebben kunnen genieten van de meest uiteenlopende takken van sport: Rugby, windhondenrennen, wielrennen. De Olympische dames turnploeg heeft men in actie kun nen zien. Op zwemgebied heeft men internationale krachten aan het werk kunnen zien. terwijl een grootse sportoptocht door Amersfoorts stra ten trok. Het was wel een van de hoogtepunten uit Amersfoorts sport leven. Nu we het toch over A. B. v. L. O. en Sportstichting hebben, algemeen bekend is intussen wel, dat belde or ganisaties samengebundeld zullen worden tot één instelling, die de be langen van de Amersfoortse sport zal gaan behartigen. Wtf geloven wel, dat het overgrote deel van de sport liefhebbers deze gang van zaken zal toejuichen. Hier en daar Dan zijn er nog hier en daar en kele sportgebeurtenissen, die het vermelden waard zijn. De Amster dammer Mahn won de door de A.R. en T.C. georganiseerde ronde van Amersfoort. De A.M.A C. organiseer de enige uitstekend geslaagde nacht- rallyes. Zaalhandbal deed zijn In trede in Amersfoort, daarvoor zorg de de Amersfoortse handbalvereni ging. die dit jaar November jubi leerde. Jammer, dat heren I degra deren moest door een ongelukkige samenloop van omstandigheden. De korfbaltwaalftallen I en II van het Soesterkwartier strijden nu ln dezelfde klasse en voor het eerste zijn er kansen. De hockeyers doen het momenteel ook uitstekend. Vo rig seizoen degradeerden de dames weliswaar, maar heren 4 promo veerde. Herinneren we tenslotte nog even aan de sportuitwisseling Amersfoort -Leiden. Waarschijnlijk wordt deze volgend jaar herhaald. Ook Rother- hamse sportlieden zijn op bezoek geweest, de wielrenners. Amersfoort wint het J udo-Kersttournooi Op Tweede Kerstdag organiseerde de judoclub „Holland" een kerst- tournooi waarvoor de verenigin gen Amsterdam, Alkmaar, Hilver sum en Amersfoort elk met één team hadden ingeschreven, terwyl de or ganiserende vereniging met twee teams deelnam. Elk team bestond uit vijf man. Captain van het Amers foortse team was Jan Dasselaar (bruine band-), verder zaten in het team P. Zeylmans (blauwe band), H. R. Wolfs (blauwe band), T. F. C. Kalleveen (groene band) en L. F. Bortolussi (groene band). Dit team bleek zeer goed gekozen te zijn, want onze stadsgenoten na men direct de leiding door het A-team van de judocluo Holland met 3—1 te slaan. Hilversum kon het ook niet op de been houden en verloor met 30, evenals Alkmaar dat met het zelfde resultaat voor onze jongens mocht afgroeten. De judoclub Amsterdam verloor met 3—1. Tot slot de laatste strijd tegen het B-team van de judoclub Hol land. Na een pittige strijd werd ook deze tegenstander door de Amers foortse judoka's met 30 verslagen Eindresultaat: 1 Amersfoort. 2 Hol land A. 3 Hilversum, 4 Amsterdam, 5 Holland B, 6 Alkmaar. De heer Gé Koning, derde Dan en leider van de judoclub Holland, zeide tot slot, dat het reeds lang be kend was. dat de Sportschool Boers- ma technisch goede judoka's bezit. Voor jonge juciobeoefenaars is het dikwijls moeilijk hun techniek in een wedstrijd in punten om te zet ten Nu is echter bewezen, dat de Amersfoortse judoers terecht ver trouwen in hun techniek kunnen hebben Na afloop van de wedstrij den was er een gezellig samenzijn van al de judoka's met hun introdu ces.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4