KAMPEN AAN DE IJSEL kreeg nieuwe toekomst Andere geest nodig voor het grijpen van die kans Aantal TV-zenduren moet nü worden uitgebreid Onze opera verwaarloost haar grote publiek Toneelamateurs tonen hun ver an twoordelijkheid 6 Maandag 29 December 1952 (Van onze correspondent) WIE op een stille avond de kleine, oude Hanzestad Kampen binnenkomt, zal worden getroffen door het markante silhouet van torens en veelvormige daken, dat tegen de avond hemel afsteekt. Er is in de laatste eeuwen weinig in dat silhouet veranderd. De vestingmuren en enige poorten zijn gesloopt door een geslacht, dat hun schoonheid niet waardeerde, maar de grimmige Koornmarktspoort, de hoge Sint Nicolaaskerk met haar toren, de „Nieuwe" Toren met het sprankelend-wellui- dende Hemony-carillon, de afgeknotte toren van de O.L. Vrou- wekerk en de trapgevel van het Gothische Huis bleven herken ningspunten in de gebroken lijn, die het zwart van de huizen massa van de lichtende hemel scheidt. Veel is er wèl veranderd in het openbare leven van de bewoners; zelfs in de bescheiden spanne van de laatste halve eeuw waarover wij hier willen spreken, en die veel van de tegenwoordige toestand verklaart. ROND de eeuwwisseling leefde Kampen nog in een tijd. waar in de stad een vredig lustoord was van beschaafd plezier. Geen belas tingen, omdat het toenmalige ge meentebestuur daarmee rijke rente niers binnen de stadswallen wilde lokken om er een welgedane oude dag te slijten en hun kinderen vei lig te weten op de prima Inrichtin gen van onderwijs, die de stad kende. Kampen teerde op de reve nuen van een rijk grondbezit en t Kampereiland en (tot wanhoop van latere stadsbesturen) verwaarloosde openbare gebouwen en wegen een beetje om de begroting sluitend te houden. De Kamper Uien, berijming van Jan Jacob Fels, werden vaak herdrukt, en waren een charmante propaganda voor de stad als vredig woonoord. Het Instructie Bata.jon met de z.g. Hoofdcursus, leve'de vele schone renteniersdochters no bele renteniersdochters nobele -icnt- genoten en stof tot aangename dis cussie. Vooral wanneer Gaiilards voortreffelijk Stedelijk Orkest de bosschages van de Buitensocieteit met welluidende en opwinderde ouvertures en fantasieën garneerde. Industrialisatie beperkt T~A AT was ook de tijd, waarin het Kamper gemeentebestuur in dustrialisatie het slagwoord van deze tijd zoveel mogelijk beperk te omdat men het .zuidelijke staö- beeld te lief had. dan dat men het met fabrieken zou besmeuren. Ove rigens had Kampen wel industrie: de Emaillefabrieken van Berk bij voorbeeld. die nog steeds aan tal rijke Kampenaren werk verschaf fen. en verder een uitgebreide siga- renindustrie voornamelijk opge bouwd door de families Boele. Smit en ten Hove. Sprekend over die si- garenindustrie komt men tevens op een minder fraai aspect van de stad; een bewijs, dat achter een liefelijk en zorgeloos uiterlijk wel eens gro te nood en ellende schuil kunnen gaan. Heel wat sigarenmakersgezinnen gingen door het ongezonde „thuis werk" waaraan ook vrouw en kin deren deel hadden, in armoede en tuberculose ^nder, terwijl een al gemeen drankmisbruik een schijn bare uitkomst maar in werkelijk heid een versnelde ondergang be werkte. Ommezwaai TEN tijde van de eerste wereld oorlog maakte Kampen een merkwaardig grote geestelijke om mezwaai. die sterk zijn stempel op het openbare leven zette. Het oor spronkelijk liberale stadsbestuur, waarin de welgestelde burgerij zit ting had, veranderde in een over wegend christelijk en minder wel gesteld college, dat waakte voor Zondagsrust en veel van de oor spronkelijke stedelijke fleur om floerste met de ernst van een stren ge calvinistische levensopvatting. Waarschijnlijk is de snelheid van deze ommezwaai reden, dat men m heel Nederland de mare van Kam pens stijfheid en doodsheid kon vernemen. Maar er veranderde meer, dat de liberale gay nineties- sfeer voorgoed deed verdwijnen. Het Instructie Bataljon en zijn Hoofdcursus verhuisden naar Breda. Het Stedelijk Orkest werd als zo danig opgeheven. Het Sociëteitsle ven ging langzaam kwijnen. De ma laise tastte ook Kampen aan. De fleiit was er af. Nieuw achterland TOEN bij de dreigende nade ring van de tweede wereld oorlóg kwam er voor de stad een nieuwe toekomst aan de ein der. De plannen tot inpoldering van de Zuiderzee namen voor Kampen een gunstige wending. Mede door de ijverige bemoeiingen van de toenmalige burgemeester Fernhout (thans tc Middelburg) kreeg de N. O. Polder bij Kampen verbinding met het oude land. De stad kreeg daardoor nieuw achterland en daarmee een gro tere verzorgende taak. Straks zal met het droogvallen van de Oostelijke Polder die taak nog groter worden. De vestiging van de laboratoria van de Directie Wieringermeer deed voor de stad een nieuwe weten schappelijke aera beginnen. Reeds jarenlang had de theologie van Kampen doen spreken; een groot geleerde als wijlen prof. dr K. Schil der is te Kampen geboren en geto gen, leefde en werkte er. Toen kwamen er ook de bodem kunde en verwante wetenschappen het wetenschappelijke leven van Kampen verrijken. De erkenning van het belang van dit aspect kwam met het Wageningse professoraat van de leider van de laboratoria, dr ir A. J. Zuur. Vanaf deze tijd kan men in Kam pen snorkerige redevoeringen ho ren, waarin vergelijkingen werden getrokken tussen de positie van het Middeleeuwse Campen, dat met ko ningen onderhandelde en zelfs bij tijd en wijle het hele Hanzeverbond aan dc laars lapte, en het toekom stige Kampen als schakel tussen het oude land en de nieuwe Zuider zeepolders. De dwaasheid van zo'n vergelijking zullen we hier niet be hoeven te bestrijden. Liever vragen we ons af, of de stad zich op haar nieuwe taak heeft ingesteld, en bezig is zich l verleden. i>an het odium „dode stad" te be vrijden. In daf verband moet zeker de ac tiviteit van het na-oorlogse ge meentebestuur onder burgemeester H M. Oldenhof (thans te Ede) wor den genoemd. Pogingen tot het aan trekken van industrieën werden met succes bekroond: Schokbeton en een nevenbedrijf van Jansen en Tilanus vestigden zich te Kampen. Een groot hotel met „internationaal comfort" is in aanbouw. Enige ja ren achtereen werd een grote mid denstandtentoonstelling gehouden, die bewoners van de wijde om trek bij tienduizenden naar Kam pen riep. De bevolking steeg be langrijk: de 25.000ste inwoner werd verwacht. Terugslag Helaas is op deze verwachtingen scheppende periode een terug slag gevolgd. De grote midden standstentoonstellingen geraakten niet tot continuïteit; naar het scheen omdat het gemeentebestuur er de betekenis niet van inzag, maar in wezen omdat de Kampei- Middenstand nog niet rijp is voor- zijn huidige en toekomstige taak De vestiging van Schokbeton bleek niet het begin van een gouden tijd perk in Kampens industriële leven (zoals men verwacht had). Kam pen kan geen indrukwekkende reclame voor eigen kwaliteiten ma ken. getuige hot betrekkelijke suc ces van de door V.V.V. georgani seerde boott chten naar de Zui derzeewerken. En wie wekelijks de burgerlijke stand bestudeert ziet hoe de be volking niet meer toeneemt, maar terugloopt. Aan dc 25.000ste inwo ner valt niet meer te denken. Wel ervaart men een opleving in de aloude sigarenindustrie, die naar men verwacht een blijvend karak ter zal dragen. Een uitbreiding in deze tak van arbeid is zelfs niet denkbeeldig. Maar als Kampen alle mogelijkheden tot welvaart wil aangrijpen, dan zal er toch nog een andere geest moeten vaardig worden o\rer de burgers met de schatten van een groot maar ver TELEVISIE-RAAD ADVISEERT: Ruime financiële steun is de eerste negen jaar beslist onontbeerlijk HILVERSUM De Televisie- raad heeft aan de minister van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen een 15 pagina's tellend rapport doen toekomen inzake dc zendtijdverrui ming voor de televisie. Op grond van haar beschouwingen komt dc raad tot de volgende conclusies: A. De televisie dient definitief te worden ingevoerd; B Het wordt noodzakelijk geacht het aantal zenduren reeds aan stonds in afwachting van de de finitieve dienst uit te breiden, teneinde daardoor toeneming van het aantal toestelbezitters te bevor deren C Uitbreiding van zendtijd en kwaliteitsverbetering van het pro gramma wordt slechts mogelijk ge acht indien men over grotere stu dioruimten met bijpassende appa ratuur kan beschikken, over de nodige zendmiddelen èn over vol doende geldmiddelen. D Wil het mogelijk zijn, dat het kijkersaantal zich bevredigend ont wikkelt en daarmee een levens krachtig televisiebedrijf ontstaat, dan moet zo spoedig mogelijk wor den overgegaan tot tenminste 18Vz uur zendtijd per week. E Gedurende de eerste negen jaar van exploitatie zal het bedrijf zich niet kunnen bedruipen en zal behoefte bestaan aan hulp van bui ten tot een totaal bedrag van 25 millioen gulden of wel een gemid deld jaarlijks bedrag van 2.800.000. Deze hulp zal geboden moeten wor den in de vorm van renteloze voor schotten. F. Aanbevolen wordt een wijze van programmaverzorging, welke een intensieve samenwerking en een zo groot mogelijk gemeenschap pelijk gebruik van materiaal en per soneel waarborgt. In zijn algemene beschouwingen wijst de Televisieraad erop, dat, als de deze zomer in Stockholm aan Positie KLM-vliegtuigen AMSTERDAM, Thuisreis: PH-TEP (Pontianak) te midder nacht op Schiphol geland. PH-TDB (Walcheren) werd van middag om half één op Schiphol verwacht. PH-TFD (Arnhem) om half elf vanmorgen komend uit Beiroet, in Genève aangekomen. PH-TDP (Rotterdam) Zondag avond uit Manilla vertrokken naar Bangkok. PH-TDG (Gouda) vannacht uit Djakarta vertrokken naar Bangkok PH-TET (Tilburg) Zondagavond in Tokio gearriveerd, zal vandaar ver trekken Dinsdagochtend zeven uur. Uitres: PH-TDN (Vlaardingen) te mid dernacht uit Bangkok vertrokken naar Singapore. PH-TDK (Amsterdam) vannacht uit Rangoon vertrokken. PH-TDO (Maastricht) Maandag morgen uit Beiroet vertrokken naar Bagdad. ons land toegewezen televisiegolven niet werkelijk worden gebruikt, men er zeker van kan zijn. dat an dere landen deze golven zullen be zetten. Naar net oordeel van de raad heeft voortzetting van het ex periment geen zin, tenzij reeds nu vaststaat, dat een televisiedienst op hechte basis verzekerd is. Verkeer in Amerika eist vele slachtoffers NEW YORK. Tijdens het lange Kerstweekeinde zijn meer dan 700 Amerikanen om het leven geko men. Ofschoon nog niet alle gege vens binnen zijn, ziet het er naar uit, dat Kerstmis 1952 het groot ste aantal slachtoffers heeft ge vergd, dat ooit is geregistreerd. Er waren 538 verkeersslachtoffers, 11 personen kwamen bij brand en 100 personen bij andere ongevallen om het leven. Vakbondsleiders in Tunesië vrij als orde hersteld is TUNIS De Nederlander Vermeu len (NW) en de Belg De Keyzer, die als vertegenwoordigers van het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen Tunesië bezoeken, hebben Zaterdag een onderhoud ge had met de resident-generaal De Hauteclocque. Zij drongen er bij hem op aan, om de acht Tunesische vak bondsleiders vrij te laten, die ge ïnterneerd zijn na de moord op de vakbondsleider Hesjad. De resident- generaal zei, dat hij slechts genegen was. aan het verzoek te voldoen, wanneer de orde blijvend hersteld is. Veteranen-legioen hield herdenkings-défilé AMSTERDAM Honderden heb ben Zaterdagmiddag gedefileerd langs het Nationaal Monument op de Dam ter gelegenheid van een na tionale herdenking van de in voor malig Nederlands-Indië gevallenen. Het was op de dag af drie jaar ge leden. dat Nederland de souvereini- teit aan Indonesië overdroeg. Aan het défilé ging een bijeenkomst in de Nieuwe Kerk vooraf, waar ds. Jonker en pater Van Erp het woord voerden. De laatste zei o.a.: „Wij moeten nu met Indonesië samenwer ken zonder haat of bittere nasmaak, eerlijk en prettig, deemoedig en vol optimisme." Tijdschriften Litterair Paspoort Ab Visser schrijft in Litterair Paspoort over Milo Dor, de auteur van „Tote auf Urlaub". een roman, die de belevenissen behandelt van Mladen Raikow en die de type rende geschiedenis is van vele intel lectuele partisanen. „Een moderne martelaarskroniek, een verhaal van moed en volharding en van het ge loof aan een minimum aan mense lijke waardigheid. Het is ook een ver haal van tederheid waar- het de ver houding betreft van Mladen tot zijn ouders en in dat opzicht verschilt het wel zeer van het werk zijner Hol landse generatiegenoten. De vader en moederfiguur zijn met een zuive re, onsentimentele liefde getekend." S. R. de Groot belicht de figuur van Lewis Carroll, de „schepper van de zowel speelse als morbide humor van Alice in Wonderland." Hij doet dit naar aanleiding van een charmant boekje van Parisot, dat „juist genoeg levensbeschrijving en curiosa geeft voor de gematigde Carrolliaan. ter wijl de Carroll-fan of Carroll-scho lar het toch ook nodig zal hebben naast de handboeken." De Engelse nieuwere dichtkunst is het onderwerp van Buddingh's bij drage. Adolf Frisé schrijft een eer herstel voor Robert Musil. een Duits auteur, die in 1942 in Zwitserland stierf zonder dat dit opzien baarde. Kerknieuws Ncd. Herv. kerk Beroepen te Vinkeveen W. de Bruljn tc IJssclmuiden; te Wesep H G. Abma te Delfshaven: te Leek-Midwolde F. de Boer, cand. te Bussum Aangenomen naar Dokwerd (toez.) H. Stumph cand ex. vicaris te Krim pen aan de IJssel. Bedankt voor Giessendam-Nederhar- dinxveld W. L. Tukker te Delft. De koers kwijt bij al het laveren tussen tegengestelde publieke behoeften OSTBAARDER ZAALVERMAAK dan het opvoeren van een opera is er niet. De montering b.v. en het groot aantal medewerkenden in het orkest en op het toneel brengen kosten met zich, die door de entree-gelden bij lange na niet gedekt kunnen worden. Twee dingen zijn hiervan het gevolg: afhankelijkheid van de publieke smaak en de noodzaak van financiële hulp. Naar het voorbeeld van andere landen is de overheid er toe overgegaan een Nederlandse Opera bestaansgrond te verschaffen door een behoorlijke subsidie, nl. lVz millioen gulden per jaar. Zes jaren geleden koos deze beschermde Opera zee, maar de naald van haar kompas schommelde al direct tussen twee richtingen die van volksamusement en die van hogere kunst van een Gluck, een Mozart, Debussy, Ravel, Pijper, Andriessen enz. Jarenlang laveerde men heen en weer. waarbij vaak niet ontkomen kon worden aan het valse sentiment en de onzinnige drakerige romantiek van zovele 19de eeuwse opera's, die soms door het zinspelen op actuele (bijv. politieke) situaties en het appelleren aan de stemming van de volksmassa oor spronkelijk minder of in 't geheel niet vals en drakerig waren. GEEN VREEMDELING komt Amerika binnen zonder te zijn getoetst op zijn politieke be trouwbaarheid, nu de nieuwe immigratiewet van de V.S. in werking is getreden. Senator Pat McCarran (rechts) ziet aan boord van het Franse passa giersschip „Santa Rosa waarop hij als passagier mee reisde toe op de controle op de papieren der schepelingen, die in New York van boord willen. Sinds de beroeringen bij onze Opera, die een nieuwe directeur brachten en leidden tot het heen gaan van enkele uitnemende voca listen en van de vaste dirigent, schijnt de koers echter veranderd te zijn. Er is duidelijk de neiging om die opera's, welke door htm sfeer en vondsten tot een gezonde re, meer voorname en meesterlijke kunst gerekend moeten worden zo goed mogelijk op te voeren, des noods met inschakeling van bui tenlandse krachten. Daarover zou den wij ons slechts verheugen in dien bij deze koerswijzing de be hoefte en de rechten van de grote massa, die immers „het" opera- publiek is, niet zo schandelijk wer den verwaarloosd. Degenererend Het aanvechtbare maar bij het grote publiek geliefde repertoire (bepaalde werken van Puccini, Leoncavallo, Verdi. Massenet enz.) wordt nu wel gebracht, maar er wordt weinig zorg aan besteed. Door een voorzichtige keuze en door model-opvoeringen die het goede uit het volks-opera's weten te halen, benevens door het heffen van be taalbare entreeprijzen voor de be tere werken, zou men de smaak wellicht kunnen beïnvloeden, een meer culturele opera-traditie ein delijk een kans in ons volk geven. Nu echter kunnen wij slechts een degenererend toegeven-zonder-meer constateren. Voor de uitstekende opvoering onlangs van Mozart's „Figaro" zou de echte opera-liefhebber heus wel te winnen zijn geweest, maar prij zen die tot vijftien gulden opliepen, waren él te hoog Er is in het be leid van onze Opera iets van het bewust uitsluiten van het „gewone" opera-publiek. Als schrijnend sym bool hiervan noemen wij de gratis opvoering voor autoriteiten en het corps diplomatique van Beethoven's „Fidelio". En daarte genover kreeg het niet-kapitaal- krachtige publiek van „gewone" operaliefhebbers voor zijn goede geld een prullerige uitvoering van Bizet's zwakke -werk: ..De Parelvis sers". De gebundelde critieken die de propaganda-dienst onzer Opera rond zendt, hebben uitsluitend be trekking op de tegen hoge entree's te bezoeken model-opvoeringen van belangrijke kunstwerken. Minder juichende recensies over andersoor tige operauitvoeringen (de overal afgekeurde opvoering b.v. van „Butterfly", deze zomer in de Kur- zaal) pleegt de Opera te negeren in haar voorlichting. Bovendien stoort men zich niet aan critieken: een maal aangenomen regie, décors en stijl blijven, ook wanneer ze alge meen gelaakt werden, jarenlang on veranderd. Zelfs toen de bekende en ten deze bevoegde musicaloog dr Berneth Kempers in een recen sie aan de hand van de partituur NATL en WKA richten samen Nederlandse bibliotheek voor het Amateur-toneel op (Van een onzer redacteuren) A LS in het begin van het volgend jaar in Utrecht de Nederlandse Bibliotheek voor het Amateur-Toneel officieel zal zijn geopend, dan heeft het georganiseerde amateur-toneel in Nederland daarmede een overtuigend bewijs geleverd van de ernst, waarmede het er naar streeft om zijn verantwoordelijkheid ten opzichte van zijn publiek dat nog altijd vele malen groter is dan het publiek, dat door het be roepstoneel wordt bereikt te tonen door het geven van op zo hoog mogelijk peil staande voorstellingen. Want dit streven omvat als drie voorname punten: een verantwoord repertoire, deskundige leiding der opvoeringen en serieuze scholing der spelers. Een verantwoord reper toire is daarvan niet het minst belangrijke. Van het ogenblik af. dat de na de bezetting niet herleefde, Bond van Arbeiders-Toneelverenigingen in de twintiger jaren van deze eeuw begon met het stichten van een bibliotheek, waarin geen „rom mel" werd opgenomen en waaruit de aangesloten verenigingen tegen een kleine vergoeding de voor een opvoering benodigde exemplaren van een stuk in bruikleen konden verkrijgen, heeft de verbetering van het repertoire in de organisaties van het amateurtoneel een belang rijke rol gespeeld. In de Neder landse Amateur Toneel Unie, waar in bovengenoemde bond in 1940 is opgegaan om zich aan de „be scherming" van Rost van Tonnin gen te onttrekken, heeft deze voor het peil van het amateurtoneel be langrijke activiteit zich voortgezet en verdiept en is ook aan de scho ling waarvoor het arbeidersto neel in de dertiger jaren reeds cursussen hield een belangrijke plaats ingeruimd. Dat de Natu oij haar streven naar een verantwoord repertoire nu de Werkgemeenschap Katholiek Ama teurtoneel aan haar zijde heeft ge kregen, is bijzonder verheugend en de oprichting van de stichting, welke de nieuwe bibliotheek ex ploiteert, met steun van het Prins Bernhardfonds, is van de samen werking het resultaat. Deze biblio theek van toneelstukken, waaron der een belangrijk aantal „eigen uitgaven", is tegelijkertijd uitleen- en studie-bibliotheek. Het is dui delijk, dat de opzet van het uit lenen van toneelwerken in de aantallen als de verenigingen voor de voorbereiding van hun uit voering nodig hebben geen an dere is dan het binden van de ver enigingen aan de stukken, welke door de samenwerkende organisatie beschouwd worden als niet t~ lig gen beneden een redelijk cultureel peil Het bewijs van de selectie, die wordt toegepast, wordt wel heel duidelijk geleverd door het feit, dat men in deze bibliotheek zo goed als geen enkele der stukken zal aantref fen, waarmede het commercialisme van enkele hierin gespecialiseerde uitgevers het amateurtoneel elk sei zoen onieuw „\erriikt" In de studie-bibliotheek, waar voor een speciaal vertrek is inge richt. zal men niet alleen toneel stukken kunnen bestuderen, doch ook studiewerken en handboeken over het toneel en de daarmede samenwerkende kunsten. Dit kan mede een middel zijn om het ont stellend gebrek aan kennis onder do amateurs van on he'angst vóór het toneel, dat in de kringen van het amateurtoneel dikwijls nog heerst zeer weinigen onder hen bezoeken b.v. regelmatig beroeps- voorstellingen langzamerhand op te heffen. Er zullen vermoedelijk wel altijd amateur-toneelspelers blijven, wier belangstelling niet verder gaat dan die voor een aan gename tijdpassering en voor per soonlijke successen, en die er niets voor gevoelen dat hun uitspanning tegelijkertijd ook inspanning zal zijn. Het lijkt ons echter geen over dreven optimisme om te veronder stellen. dat deze Nederlandse Bi bliotheek voor het Amateur-Toneel, die bewust leiding wil geven bij de keuze der te spelen stukken. 7iin aantal steeds meer zal doen slinken. uitgebreide critick leverde op de opvoering van Verdi's „Un ballo in maschera", bleef alles toch bij het oude. Het vaak voorkomende euvel dat er geen verband is tussen het karakter van de vocalist, de stem en de rol. wreekt zich dubbel bij alle andere verwaarlozing! Gevaarlijk beleid Wij begrijpen dat het nergens moeilijker koers bepalen is dan op de woelige baren van tegengestelde publieke behoeften. Maar onze Opera is de koers kwijt, wanneer zij zich tot personeelsverenigingen wendt met folders die opwekken tot het bezoeken van „De parelvis sers" e.d. en tot een élite wanneer een dure. mooie opvoering wordt voorbereid. Misschien moet onze Opera nog meer geld hebben: zij verslindt nu eenmaal van nature meer dan een orkest of een toneelgroep, want zij is beide tezamen. Maar haar huidige beleid is fout en zal zich op den duur on vermijdelijk wreken, misschien zelfs ten koste van het bestaan van deze zoveelste Opera-onderneming in ons land. Want al is het echte Opera-publiek eenzijdig, zonder cri- tiek is het niet! Het zou zijn ver trouwen in de huidige Nederlandse Opera kunnen verliezen en het schenken aan een andere groep. Ook op dit punt zou de geschiede nis zich dan herhalen! Men bepale tijdig de juiste koers! PIET MöHRINGER. SCHEEPSTIJDINGEN Nederlandse schepeD op weg naax Rotterdam ALTAIR 24 v. Antwerpen te Rotter dam; AXELDIJK 24 v. Bremen te Rot terdam; ARGOS 24 v. Amsterdam te Rotterdam; ARAK v. Port Lyautey pass. 26 Wight 27 nam. venv.; ARNOUDS- POLDER v. Oporto pass. 27 v.m. Oues- sant, 23/29 's nachts te Antwerpen verw.; ALDABI v. Buenos Aires 25 te Antwer pen; ALPHARD v. Salvador via Ant werpen 27 bij Kaap Vcrdische Eilanden: ALUDRA v. Calcutta 27 te Madras; ARNEDIJK v. New York via Antwerpen pass. 27 Zuidelijk van Kaap Race; ARUNDO v. New Orleans pass. 26 Mia mi. AARDIJK v. New Orleans 26 tc Tampa; ABBEKERK v Japan 26 v.m. te Pcnang; AMSTELSTAD v. Mobile pass. 27 Noordelijk van Azoren; ALKAID v. Calcutta 25 's avonds te Valencia ALPHERAT 27 v. Buenos Ayres te R'danv AMSTELDIJK v. New. Orleans 30 te Havre verw.: ALDABI v. Buenos Ayres 28 verw ALHENA v. Buenos Aires 30 te Paranagua verwacht. BLITAR, v. Sydney 26 te Fremantle; BLOMMERSDIJK v. New York 25 te Antwerpen. CARPO v. Belfast pass. 27 v.m. Wight 28 v.m. verw. CARPO v. Belfast pass. 27 Beachy Head 28 te A'dam verw. EXPRESS v. Parijs 28 verw. FRIESLAND (Lloyd) v. Antwerpen 3 Jan. verw.; FARMSUM, v. New Orleans pass. 27 Bermuda's. GROOTE BEER v. Kaapstad 27 te Las Palmas 1 Jan v.m. 7 uur verw. HECTOR v. Valencia 26 's avonds v. Algeciras; HELENA, v. West Indie 28 te Antwerpen verw. en 30 v.m. te Rotter dam: HOOGKERK v. Calcutta via Havre pass. 27 Lissabon. HAST III 27 v. Antwerpen. ILIAS 25 v. Amsterdam te Rotterdam; INSP. MELLEMA v. Palermo pass 27 nam. Finisterrc; ITTERSUM v. New Orleans ca 31 te Rotterdam of Amster dam verw. JUPITER 25 v. Amsterdam te Rotter dam. LIEVE VROUWEKERK 24 v. Basrah te Rotterdam: LEERDAM 25 v. Balti more te Rotterdam; LAURENSKERK v. Calcutta 28 nam. te Colombo verwacht; LEUVEKERK v. Calcutta 26 v. Bombay 28 te Karachi verw.; LOOSDRECHT v. Basrah 26 nam. te Suez; LANGKOEAS v. Java 26 te Pondlcherry; LISSEKERK v. Bombay 25 te Basrah. MAT AR AM v. Java 27 tc Penang ca 31 Jan. verw.; MUIDERKERK. 25 van Calcutta tc Rotterdam; MARIEKERK v. Afrika pass. 26/27 's nachts Napels 28 te Genua verw.; MER WEDE v. Wilmington 26 te Havre; MANTO 27 v. Amsterdam te Rotterdam. NASSAUHAVEN v. Kopenhagen 20 verw.; NOORDLAND v. Fowey 30 verw. (NBK). NELLY v. Calais 27 nam. verwacht: NIEUWLAND 27 v. Lcith; NOORDAM 27 v. New York 5 Jan. verw. OOTMARSUM 26 nam. v. Jacksonville via Havre. PARKHAVEN v. Baltimore via Weser pass. 26/27 's nachts Zuidelijk van Sable Eiland, ca 15 Jan. verw.; PRINS FRE- DERIK WILLEM v. Valencia pass. 27 Kaap Sao Vincentc, ca 1 Jan. verw. RIDDERKERK v. Melbourne pass. 27 Napels. 28 te Genua verw. SLAMAT v. Java 26 tc Marseille, ca 1 Jan. verw., SOMMELSDIJK v. Galve ston 30 v.m. te Antwerpen verwacht; STRABO 27 v. Amsterdam te Rotterdam STAD LEIDEN zie onder grote vaart; STAD MAASSLUIS vertrekt 29 v.Kirke- nes TARA v. Buenos Aires via Antwerpen pass. 27 St Paul's Rocks; TERNATE v. Java pass. 26 Finisterrc ca 29 venv. TIBA vertrekt 30 v. Buenos Ayres. VINDICAT ATQUE POLIT v. Ribadeo 28 's avonds venv.; VRIJBURGH van Casablanca pass. 27 Ouessant 28 v.m. te Duinkerken verw. WESTPOLDER v. Oporto 28/28 'sn. te Antwerpen verw.; WILLEM RUYS v. Prlok 27 te Singapore. Grote Vaart AAGTEDIJK. naar New York. 26 v. Victoria Braz. 27/28 te Bahia verw.; ALGENIB, 27 t* Porto Alegrc; AALS- DIJK. 25,'26 's nachts tc Antwerpen. AGAMEMNON. 25 v. Cap Haitien, 29 te New York verw.; ALNATI, 28 vm. te Rio de Janeiro venv.; AMERSKERK, pass. 27 Lissabon n. Marseille en Australië; AMOR, 26 v. Haifa n Cala- mata. AALSUM. n. West-Afrika 27 te Dakar; ALBLASSERDIJK, n. Havana, 27 te Lissabon; ALCYONE, 27 te Bom bay; ALMKERK, 26 v. Colombo n. Fre mantle; AMPENAN 26 te Bandar Shah- poer; AVERDIJK. 28 vm. te New Or leans verw.; ABBEDIJK, 26 nam v New York, 27 's avonds tc Baltimore verw.; ALAMAK. 24 nam. tc Antwer- pen; ALWAKI. 28 te Rio de Janeiro I verw.; ANDIJK, 24 te Houston; ARKEL- I DIJK. 24 te Havana. BALI. n. Java. 25 te Singapore, i I BLOEMFONTEIN, n. A'dam. 27 te Ant- werpen; BOISSEVAIN 25 te Manilla; BENGKALIS. 28 vm. tc Suez en ca 13 j i Jan tc A'dam verw.; BOSCHFONTEIN n. A'dam, 26 te Antwerpen- BANTAM. pass 27 Malta n. Alcxandnë en Java; BINTANG. v. Vancouver. 26/27 's nachts te Penang; BORNEO, n. Java 25 ter I rede Singapore; BREDA. 24 nam. v. Trinidad n. Antwerpen en A'dam- BAARN. 27 te San Antonio; BENNE- KOM 27 v. Port of Spain n. Curacau; BOSKOOP. 26 v. Punta Arenas. 23 vm tc Buenaventura verwacht. CERAM. pass. 26 Ouessant n. Ltvorno; CONGOSTROOM. 26 v. Dakar n Free town; COTTICA. n. West-Indië 27 te Dover. DELFSHAVEN 26 te Spezia; DELFT 25/26 's nachts tc Antwerpen. DIEMER- DIJK 25 te Seatle: DALERDIJK 25 te Bremen. DELFLAND 24 te Porto Alegre EOS 27 van Midd Zee tc Amsterdam; ENGGANO 26 te Hamburg; ELMINA 27 van West Afrika te Amsterdam. GAASTERLAND 27 nam. te Bahia: GOOILAND ca. 17 Jan. te Amsterdam verwacht; GROOTEKERK 26 te Ant werpen; GROOTE BEER zie onder Ned schepen naar Rotterdam. GORDIAS pass 27 Gibraltar naar Bremen; GA- NYMEDES 26 te Guanta: GAROET naar Java 25 tc Singapore. HECUBA ca. 4 Jan. te Amsterdam verwacht; HYDRA 29 te Norfolk ver wacht; HAARLEM 2 Jan. te San Juan P R. verwacht; HATHOR 28 v.m. te Algiers verwacht; HELICON 31 tc Cu racao verwacht; HERSILIA naar Am sterdam 27 te Antwerpen; HEEMS KERK naar Oost Afrika 26 te Genua: HERMES 25 van Georgetown; HER A 29 te Norfolk verwacht; HEELSUM 27 vm. te La Palllce naar Charleston. INDRAPOERA 27 te Hamburg; ILIAS pass. 27 Dover naar Genua; JAPARA 27 te Calcutta; JAGERSFONTEIN pass 27 de Bissagos Eilanden naar Kaapstad: JOHAN VAN OLDENBARNEVELT naar Aden en Amsterdam pass. 27 dwars van Addu Atoll KERTOSONO 30 te Manilla verwacht; KOTA GEDE 26 nam. te Halifax; KLIP FONTEIN 26 v.m. te Port Elizabeth; KOTA BAROE pass. 25 Sabang naar Suez en Houston; KIELDRECHT 25 te Antwerpen; KOTA INTEN pass. 27 Dun- geness naai- Galveston LEOPOLDSKERK pass. 27 de Dahlac Eilanden (Rode Zee) naar Dubai. LA- RENBERG 30 tc Sluiskil verwacht; LEKHAVEN 36 te Dar es Sal3am; LEK. KERKERK naar Calcutta 27 te Genua; LOMBOK naar Vancouver 25 ter rede van Singapore; LINGE 26 van Monro via 29 te Dakar verwacht; LAAGKERK 25 te Adelaide: LOPPERSUM 29 te Ca sablanca verwacht. MAASLAND, 26 nam. v. Cabedello n. Las Palmas. ca 9 Jan. te A'dam' verw.; MAAS. 25 te A'dam; MAASKERK. n. West-Afrika. 25 te Bordeaux; MAPIA. ca 27 Jan. te A'dam verw.; MAASHA VEN. 26 nam. te Londen; MIDAS, pass. 26 Gibraltar n. A'dam; MANOERAN. n. Java. 29 tc Belawan Deli verw.- MEN TOR. 27 te Piraeus; MODJOKERTO. 26 te Semarang; MAASDAM, pass. 27 vm. Cape Dame Marie (Haitit), 28 te Car tagena verw.; MARKEN, n Java, 29 te Port Said verw.; MOLENKERK. 26 te Mozambique. NIEUW AMSTERDAM. 27 te La Guayra, 4 Jan. te New York terug: NOORDWIJK. 24 v. New York n. Nassau. OBERON. 27 te La Guayra; ORANJE- FONTEIN. 27 te East London; ORANJE STAD. 26 te Trinidad: ORANJE. 27 v. A'dam n Prlok. POSEIDON 25 van Turksisland 26 tc New York verwacht; PHRONTIS pass. 27 Algiers naar Amsterdam; PO- LYDORUS pass 27 Key West naar Charleston; PRINS WILLEM til 26 te Malaga: PYGMALION 28 te Arabu ver wacht; PRINS WLLERI IV 24 's avonds te Cuxhaven. RIJNLAND naar Zuid Amerika 27 te St. Vincent C.V.; RAKI pass 27 Azo- ren naar Beirut; REMPANG 25 tc Sin gapore; RADJA 26 te Rangoon; ROTTI 25 te Hamburg 29 te Amsterdam ver wacht; ROEPAT naar Amsterdam 27 te Colombo; RIJNDAM 1 Jan to New York verwacht. SOESTDIJK 25 te New Orleans: SU MATRA naar Java 27 te Genua. SCHIE 27 v.m te Nemours. STAD MAAS TRICHT 27 's avonds te Casablanca. STAD MAASSLUIS 25 tc Kirkencs. STENTOR 28 te Trinidad verwacht: SAPAROEA 27 te Accra; SARPEDON pass. 27 Flores (Azoren) naar Antwer pen cn Amsterdam; STAD SCHIEDAM 29 's middags 12 uur te Amsterdam ver wacht; STAD VLAARDINGEN 27 te Wabana: STRAAT MAKASSAR 29 te Kaapstad verwacht; SCHIEDIJK 26 te Prlok; STRAAT BANKA 26 v m. te Singapore; STRAAT MALAKKA 26 te Durban; SALATIGA 26 te Manilla: SA- MARINDA 22 te Portland Ore; STAD LEIDEN 27 nam. 9 uur te Amsterdam verwacht: STAD ALKMAAR 26 van Bermuda's naar Houston. TABIAN. 26 nam. te Suez, 10 Jan. te A'dam verw.; TEGELBERG. 26 v. Prlok n. Mauritius; THEMISTO. n. Cork lag 26 nog bij Quecnstown ten anker; TJI- LUWAH. 27 te Makassar; TOMORI. 27 te Cheribon; TAWALI, pass. 27 Kaap Bougaroni n. Java: TOSARI, pass. 27 Algiers n. Alexandrië en Java; TJI- WANGI. 29 te Hongkong verw.; TEU- CER, n.' Java, 25 te Port Swettcnham; TABINTA. n Java. 24 te Belawan Deli; TIBERIUS. 26 v. Port au Prince n. Mo bile: TROMPENBERG. 31 te Houston verw TARAKAN. 24 te A'dam: TALIS- SE. 25 v. Priok tc Amsterdam. UTRECHT. 22 te Vancouver. WESTLAND. pass. 27 Recife n. A'dam; WAAL. 27 vm. te Gibraltar; WELTE VREDEN. pass. 27 Dcadalusbank (Rode Zee) n. Aden en Java; WINSUM. 26 te Monrovia; WONOSARI. 26 te Calcutta; WESTERDAM. 27 v. R'darn n. New York; WILLEMSTAD. 26 v. A'dam. 12 Jan. te La Guayra verw.; WINTERS WIJK. 25 tc Hu el va. ZEELAND. 26 te Makassar. Korte Vaart BINNENHAVEN. 27 te Rouaan; BER- NISSE. 25 te R'darn; BREM. 25 te Lis sabon. KEIZERSGRACHT, 27 te Gent; KEY- SER. 28 te Kopenhagen verwacht. RIJNHAVEN, pass. 27 Oporto om de Noord: ROSEMARIE, 27 te Antwerpen. VROUWENPOLDER, pass. 27 Oporto n. Lissabon. WIM, 26 te Cherbourg. Tankvaart ARMILLA 29 te Haiphong verwacht; ALDEGONDA 28 te Bangkok verw. BARENDRECHT pass. 26 het Suezka- naa] naar Mena al Ahmadi. BARENDRECHT pass. 27 Deadalus- bank( Rode Zee) naar Mena al Ahmadi; CALTEX DELFT pass. 27 Oporto naar Sidon; CALTEX LEIDEN pass. 26 Kaap Sidero (Kreta) 27/28 te Sidon verwacht: CALTEX NEDERLAND pass .27 Kaap Bougaroni naar Sidon; CALTEX PER NIS pass. 27 Kaap Bon naar Sidon; CALTEX THE HAGUE pass. 27 Kreta naar Pernis; CALTEX UTRECHT pass. 27 v.m. Finisterre naar Sidon; CHAMA naar Engeland 26 te Suez; CLEODORA 27 te Fremantle; CORILLA 27 van Suez naar Perzische Golf; CERONIA pass. 26 Point dc Galle naar Singapore en ver moedelijk Melbourne; CISTULA 26 tc Hongkong; CORYDA 27 te Curagao DILIGENTIA 27 v.m. tc Rouaan: DUIVENDRECHT 27 te Lagos. ESSO AMSTERDAM 25 nam. te Aru ba; ESSO ROTTERDAM van Aruba 28 nam. 2 uur voorgaats Nieuwe Water weg verwacht: ENA 26 te Miri; ETRE- MA pass. 27 Kaap Tenez 30 te Malta verwacht, daarna Vado, Suezkanaal; ERINNA pass. 27 de Soeloe Archipel 29 te Balik Papan verwacht; ELIZABETH B. 26 nam. van Aalborg naar Leixoes. FRISIA 26 tc Algiers; FELIPES 26 nam. tc Pladjoe. GADILA pass. 27 Ouessant naar Stock holm. Rotterdam en verm. Oslo 30 te Brunsbuttcl verwacht; GARI ca 18 Jan. te Amsterdam gereed met verbouwing. HAROLD 25 te Helsinki. LEENDERT B. 27 te Middlesbro. LISETA 22 ter rede van Singapore. MACOMA pass. 27 Ras al Hadd naar Bombay; METULA 31 te Fremantle ver wacht: MARCELLA 27 te Grangemouth; MATTHEW 27 te Aberdeen; MYONIA 25 te Avonmouth, daarna Rotterdam. Amsterdam dokken: MURENA 27 te Miri. OMALA 25 te Calcutta; ONDINA 26 te Aalesund. PAPENDRECHT 25 nam. te Curagao. PALMA 27 nog te Brunsbuttel RAFAELA 28 te Bangkok verwacht. SUNETTA 25 nam. te Gcfle. daarna Rotterdam dokken: STELLA MARIS 25 te Vllssingen; SLIEDRECHT pass 27 Bclmonte naar Caripito; SCHERPEN- DRECHT 30 te Puerto la Cruz verw.; STANVAC BENEKAT 26 nam te Bela wan Deli; STANVAC DJIRAK 26 te Socngcl Gerong. STANVAC TALANG AKAR 27 te Telok Anson STANVAC TALANG AKAR 27 van Telok Anson naar Soengei Gerong. TANKHAVEN III 27 te Soengei Ge rong; TIBIA 28 v m te Singapore ver wacht. daarna Hongkong. Miri en Syd ney THALATTA 25 nam te Havre: TAR1A 4 Jan In Kielerkanaa) verwacht naar Stockholm. Norrkoping en Cura sao

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 6