DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Ontvluchte SS-ers bij Kleef gepakt en weer vrijgelaten Winnaar opstelwedstrijd vertrok naar New York Onder wij zer s waar schu wen voor krachten der reactie Ierse premier De Valera in zijn land terug Verkiezing van Miss France in sfeer van bevroren pepsodent Droeve nasleep van proef met vrijheid in Portugal LEGER EN DOORBRAAK Verzoek om uitlevering schept moeilijke politieke problemen 12e Jaargang, no. 306 Dinsdag 30 December 1952 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie eu Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291 —r, Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ DE BOORDER DEN HAAG. Het bericht, dat ons Maandagnamiddag be reikte, van het overschrijden der Duitse grens bij Berg en Dal door de zeven uit de Bredase gevangenis ontvluchte politieke delinquenten, werd in de afgelopen nacht bevestigd door de mededeling van hun arrestatie in Kleef. Doch op deze arresta tie volgde vrijwel onmiddellijk hun vrijlating door de rechter in Kleef, als.politieke vluchtelingen. verhoudin- Deze rechter heeft de zeven de linquenten vrij gelaten op grond van art. 16 van de West-Duitse Oost-Duitse sowjet-regering en zijn mogelijke arrestatie en berechting. Het is bekend, dat Eisler reeds enige tijd geleden in ongenade geval len is bij hooggeplaatste Duitse com munisten Welingelichte kringen zei den, dat hij al weken lang gevolgd werd door twee leden van de M V Dde geheim? Sowjet-politie In de officiële bekendmaking werd gezegd, dat het bureau van de voor lichting zijn taak had vervuld en dat deze thans zal worden overgenomen door de persdienst van de premier. Eisler in ongenade Oost-Duits ministerie van voorlichting opgeheven BERLIJN Het Oost-Duitse ka binet heeft Maandag officieel bekend gemaakt, dat het ministerie van voorlichting, dat onder leiding stond van Gerhard Eisler, ontbonden is. In de bekendmaking werd de naam Eis ler niet genoemd, maar het scheen een aankondiging van Eisler's ver- j wijdering uit de regering van de 1 grondwet, die politieke vluchtelin gen asylrecht garandeert De juist heid van dit vonnis wordt betwij feld. temeer waar hier de vraag rijst of de Duitse justitie in dezen kan handelen zonder ruggespraak met de Engelse bezettingsautoritei ten. In de afgelopen nacht vernam het ANP van de politie te Kleef, dat de zeven ontsnapte gevangenen Zaterdagnacht in Kranenburg (even over de Duitse grens, tussen Nij megen en Kleef) door de Duitse douane waren gearresteerd en ver volgens voor een functionaris van de Duitse politie naar Kleef ge leid. De reportage-afdeling van de NCRV. die Maandagavond in haar radiokrant melding maakte van de arrestatie, deelde het ANP mee. na der uit officiële Nederlandse bron in Bonn te hebben vernomen, dat de vluchtelingen door de justitiële autoriteiten te Kleef zijn vrijgela ten, na betaling van een boete wegens illegale grensoverschrijding. Het feit. dat de zeven ontsnapten hun toevlucht in Duitsland hebben gezocht, zal waarschijnlijk zowel de Nederlandse als de Duitse regering voor een aantal moeilijke proble men stellen De Nederlandse rege ring zal moeten uitmaken of zij de Duitse wil vragen de voortvluch- tigen op te sporen en uit te leve ren. de Duitse zou door een der gelijk verzoek in een hele reeks politieke en juridische perikelen verzeild raken, seint onze corres pondent m Bonn De eigenlijke vragen blijven van j politieke aard: willen de Duitse autoriteiten bescherming verlenen aan Nederlandse oorlogsmisdadi gers? Acht de Nederlandse regering het gewenst de Duitse regering m een positie te brengen, waarin zij op die vraag eventueel met ..ja"' zou moeten antwoorden? In een tijd waarin het om zulke grote belangen als de vormgeving van Europa's j toekomst gaat, kan dit probleem I dat door de sentimenten waarmee j het geladen is in betekenis uit- arresteerd. Washington kondigde groeit over de hoofden heen van toen het verzoek om uitlevering de zeven betrokkenen een j aan> I hoogst onaangename hypotheek op Bidault krijgt geen steun bij socialisten PARIJS. De Franse socialisten hebben Bidault. die door president Auriol werd aangezocht een regering te vormen. Maandag medegedeeld, dat zij zijn program onaanvaardbaar vinden. Maandagavond deelde Bidault me de. dat hij, indien hij er in zou sla gen een kabinet te vormen, de afge vaardigden zal verzoeken vergaande nieuwe bevoegdheden voor de rege ring goed te keuren Deze nieuwe be voegdheden zouden voornamelijk het gebied van de economie betreffen. Over het Europese legerverdrag zeide Bidault dat het „uit de ijskast" gehaald moet worden. Hij achtte het toevoegen van nieuwe bepalingen aan het verdrag denkbaar. Formeel uitlevering van Adonis gevraagd DEN HAAG. Eerst thans is door de Amerikaanse -ambassade formeel de uitlevering gevraagd van de Amerikaan Adonis, onder overlegging van de authentieke documenten, waarin omkoping ten laste wordt gelegd Op verzoek van de Amerikaanse regering is Adonis geruime tijd geleden^ ge- de NederlandsDuitse gen blijken De Bondsrepubliek zou een voor treffelijke indruk op de Nederland se publieke opinie maken door een prompte uitlevering. Maar het is de vraag, of de Bondsregering de moed en de middelen heeft dit te doen. Opvallend is. dat tot dusver de grote Duitse bladen met geen woord van de kwestie reppen. Alleen de Bonner Rundschau" brengt het be richt van de ontvluchting, maar over de gebeurtenissen aan Duitse zijde van de grens ook weer geen woord. De Bredase strafgevangenis heeft sinds Maandagavond zes uur een speciale bewaking Mannen van de rijkspolitie met karabijn patrouil leren buiten het gebouw en op de binnenplaats. Om de gevangenis branden nu dag en nacht de lam pen. Deze voorzorgsmaatregelen heeft men op last van Den Haag moeten nemen. Fietser, die onverwacht overstak, doodgereden MAASTRICHT. Een arbeider van de Enci. de 57-jarige F H. V fietste Maandagmiddag tussen een groep collega's Daardoor merkte hij. toen hij onverwacht linksaf sloeg, de vrachtauto van de Enci niet op. welke in dezelfde richting reed. Hij werd tegen de grond gesmakt en in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis St Annadal overge bracht waar hij kort na aankomst overleed N.O.V. wenst een rechtvaardige en een dem ocratiscli e sant en leving DEN HAAG. In zijn openingsrede op de algemene vergadering van de Ned. Onderwijzers Vereniging in het Kurhaus heeft de heer Jac. Lootsma gewaarschuwd tegen de reactie, welke de kop weer opsteekt. De N.O.V. dient dit gevaar te onderkennen en te bestrijden Wij wensen, zo zei hü, een rechtvaardige democratische samenleving met een onderwijs stelsel, dat daaraan beantwoordt. MINISTER DE VALERA is weer thuis. Maandenlang is hij door prof. dr H. J. M. Weve behan deld in het Utrechtse Ooghjders- gasthuis. Maandag vertrok hij ein delijk per vliegtuig naar zijn land, uitgeleide gedaan door mrs Jose phine McNeill, de Ierse gezante in ons land. Woorden van lof richtte spreker aan het adres van de afgetreden minister van Onderwijs prof. dr F. J. Th. Rutten. die hij een op vele punten deskundig minister noemde en een man van een brede visie. Hij hoopte dat minister Cals de voetsporen van zijn voorganger zou drukken en dat men vrucht baar met hem zou mogen samen werken. Met blijdschap memoreerde hij hoe de openbare school in Neder land groeit en bloeit, ondanks ver zet in sommige kringen. Als be langrijke aangelegenheden waar mee het hoofdbestuur zich in het komende jaar bezig zal houden noemde hij o.a. de gemeenteclas sificatie. de herziening van de Pensioenwet en de stichting van een huis voor gepensionneerden te Oosterbeek. De N.O.V. telt thans meer dan 15000 leden en heeft een groei van 1000 leden per jaar. TRIJNTJE ROMKES, die Maan dagmorgen is geboren, is Urks 5000-ste inwoonster. Oma en opa Romkes bekijken trots hun klein dochter, die zich uiteraard volko men onbewust is van de vreugde, welke zij op het voormalige Zui- derzee-eiland heeft verwekt. Grote waardering voor het werk van de Ltrechtse chirurgen AMSTERDAM. Na een verbluf van meer dan vier maanden In het Oogludersgasthuis te Utrecht is Maandagmiddag de Ierse minister-presi dent De Valera van Schiphol naar zijn land teruggekeerd. Hij verklaarde huiswaarts te keren met een gevoel van grote dankbaarheid voor de me dische behandeling, welke hij in Utrecht ontvangen heeft. Hü werd be handeld door prof. dr H. J. M. Weve. Vóór zün vertrek heeft hü door een verklaring het waas van geheimzinnigheid opgeheven, dat over zün oog aandoening gehangen heeft. „Reeds een aantal jaren," aldus handeling in het Oogljjdersgasthuis de verklaring van de Ierse minis ter-president. ,,\vas mijn gezichts vermogen verre van voldoende en in Augustus j.l. werd een nieuwe toestand geconstateerd. Het net vlies was gedeeltelijk los geraakt en algehele blindheid dreigde. Dit was de reden, dat ik naar Utrecht kwam. Het resultaat van de be- Zeventienjarige drie maanden uit logeren (Van onze Gooise correspondent» BUSSUM. Zondagavond laat is Theodoor Paul Hakeem van Lohui- zen uit Bussum, in de omgang Ha keem genoemd, van Schiphol naar Amerika vertrokken. Hakeem is ze ventien. leerling van het Hilversums gymnasium, klas 5 A. Hij zal op 21 Maart in het Waldorf Astoriahotel te New York ten overstaan van 2000 Amerikaanse studenten de Neder landse schooljeugd in een groot fo rum vertegenwoordigen. Dat forum zal het sluitstuk ziin van een internationale prijsvraag, uitgeschreven door de ..New York Herald Tribune", in samenwerking met de Unesco, een prijsvraag voor de beste opstellen in het Engels over de Verenigde Naties Dertig opstelschrijvers uit dertig landen gaan dat forum houden in New York. maar hieraan vooraf gaat een verblijf van drie maanden in Amerika, gedurende welke zij in Amerikaanse gezinnen worden op genomen. Hakeem logeert in New York twee weken bij een familie in een der voorsteden en zal daar een High School bezoeken met een zoon uit die familie. Verder staan op zijn lijstje nog vier andere families, waar ik er mee bezig was. viel het toch niet mee." vond Hakeem zelf be scheiden „Ik troostte mij maar mei de gedachte, dat de anderen het ook niet gemakkelijk zouden vinden." Kort voor zijn vertrek is de gym nasiast voorgesteld aan de Ameri kaanse ambassadeur Selden Chapin. Hakeem is een grote liefhebber van muziek. Hij componeerde een Kerst-cantate, die hij vóór zijn ver trek naai Amerika ten doop heeft gehouden. Op het Hilversumse gym nasium heeft hii de cantate gediri geerd: zij werd uitgevoerd door het schoolorkest. „Misschien ga ik wel in de mu ziek." zegt hij. Maar zeker weten doet hij het nog niet. Trouwen daar hoeft hij zich nog niet druk over te maken. Voorlopig wacht Amerika met open armen. is, dat het netvlies nu geheel op nieuw is vastgemaakt en mijn ge zichtsvermogen thans weer is. zo als het was vóór de aandoening zich voordeed. Tengevolge van het lange verbluf in het ziekenhuis zal het nog enige tüd duren eer ik al mjjn officiële plichten weer zal kunnen vervullen." Toen de heer De Valera Maan dagavond op het vliegveld in Du blin aankwam, was de president van Ierland O'Kelly. de eerste, die hem welkom heette. Ter begroe ting waren de meeste leden van zijn regering aanwezig, alsmede de Nederlandse gezant jhr Snouck Hurgfonje. Te Manchester, waar het vlieg tuig van de Ierse premier een tussenlanding maakte, gaf De Va lera tegenover de pers uitdruk king aan zijn grote waardering voor het werk van de Nederlandse chirurgen, die de operaties aan zijn ogen verricht hebben De Va lera zeide, Nederland weer te wil len bezoeken, indien hij beter zou zijn. om meer van het land te zien. Tenslotte sprak de heer Lootsma de hoop uit, dat bekwame onder wijskrachten. die in hun jonge ja ren niet allerlei bij-akten hadden gehaald in de toekomst toch het zelfde salaris zouden krijgen als zü die dit wel hadden gedaan, te meer daar deze bij-akten vaak volkomen overbodig voor het prac- tisehe onderwijs zijn De vergadering hechtte haar goed keuring aan een fusie tussen de N.O.V. en de Bond van Onderwqze- ressen bü het Voorbereidend Onder was. Ollenhauer houdt voet bij stuk BONN. In zün Maandag uit gesproken Oudejaarsrcde houdt Ollenhauer, de nieuwe leider van de sociaal-democratische oppositie in West-Duitsland voet bij stuk tegen Adenauer. Uit de verschil lende verlangens, die Ollenhauer tot uiting bracht, blijkt duidelük, dat het onderhoud tussen beide staatslieden geen aanwüsbaar re sultaat heeft opgeleverd. De so ciaal-democraten houden aan hun eisen vast. De voornaamste daarvan is die van het uitschreven van vervroeg de verkiezingen. De sociaal-demo craten blijven hameren op de ge dachte, dat alleen een nieuwe Bondsdag zich over de Conventie van Bonn en het EDG-verdrag kan uitspreken. Overigens wil Ollenhauer de nieuwe Bondsdag niet laten oor delen over de verdragen in hun huidige vorm, doch over belangrijk gewijzigde verdragen. Vandaar dat hij, los van het tüdstip der verkie zingen, opnieuw krachtig aandringt op nieuwe onderhandelingen met de vrije wereld. Zoals de verdra gen er thans uitzien, zijn ze z.i. onaanvaardbaar. Arbeiders bedwelmd door benzinedamp (Van onze correspondent) HELMOND Maandagmorgen raakte te Gemert. in de werkplaats van het aannemersbedrijf G. Hen driks en Zoon een bak met ben zine in brand. De 44-jarige chauf feur Van den Berg en dc 43-jarige electricicn Munsters konden, door de enorme rookontwikkeling, niet tijdig de werkplaats verlaten. Toe snellende buren slaagden er in de mannen naar buiten te brengen, M. moest in levensgevaarlijke toe stand naar het ziekenhuis worden vervoerd, v d B kon. na genees kundige behandeling, ter verdere verpleging naar huis worden ver voerd. Slot van bet ..feest": vermoeide-meisjes in goedkope wintermantels (yan onze reisredacteur) CHAMON1X Ik heb „Miss nee" zien kiezen Voor dc in- van r hü bezoeken cn blijft lo- eang van het Hclel-Casino jn. Reizen naar Toronto en Wash- Fmr-- ington vormen een onderdeel van dit verblijf in Amerika Hakeem zal o.m. voor het ministerie van O. K en W een verslag van zijn avo:itu- ren schrijven Hakeems ouders vertelden ons dat hu .eraac schrijft en uidei- goede opstellen maakt. „Maar toen Nu „colleges" aan de beurt zegt McCarty WASHINGTON. Senator Mc Carty (Rep.) heeft Maandag ver klaard, dat een van de eerste din gen, die hij zal doen in het nieuwe Congres, zal zijn een onderzoek in stellen op de Amerikaanse ..col leges' naar staats-ondermijnende in vloeden „Het zal hoogst onplezie rig werk zijn en ik verwacht, dat de hel zal losbreken en dat er ge schreeuw zal zijn van interventie in de academische vrijheden", aldus McCarty. Maar hij zei voorts te geloven, dat het van groot belang is „de communistische denkers" uit de „colleges" te verwijderen. gine deed indrukwekkend en mon dain te lijken, ontving mjj een ma gere en nerveuze meneer, die me, lussen t-vee tics van zijn bovenlip in vertelde, dat hij secretaris was van bet „Comité Miss Fiance". „Wie hebben dat comité geko zen?" vroeg ik. ..Maar wij zelf natuurlijk." ant woordde hij met grote verwonder de ogen. „Wij zijn ook de jury. Wij komen uit verschillende, eh. intel lectuele milieux. Ik b.v.." ging hij voort met een schuchter schouder ophalen, „kom uit de artistieke wereld." Even dieper graven was vol doende om mij ervan te verzeke ren dat dit niets te maken had met Picasso of Shakespeare het was meer iets in de buurt van de Place Pigalle. Het comité was tijdens de be zetting geboren, bij wijze van spreken, als je hem ten minste hoorde, in hei verzet. Dat ver klaart waarschijnlijk zijn beweeg lijkheid. De comité-leden reizen alle grote toeristencentra van Frankrijk af. om er de misses, „Miss Trouville", „Miss Cascogne" weg te plukken. Een hele levens vulling! I In hoeverre het een broodwin- j nine is, kan ik niet beoordelen. In 1 elk geval zagen de overige vier leden van het comité er allen even j welvarend uit in schone, in smetteloze truien, pullovers en skibroeken, die nog nooit een sneeuwvlok laat staan een ski ge zien hadden. Wie financiert nu zo'n avond? De hotels, de plaatselijke afdelin gen van de V.V.V.. een paar fabri kanten van huishoudelijke artike len als likeuren, luxe-parfums, „bikini's" en andere op het vij genblad geïnspireerde badpakken plus een deel van de Parijse pers. En met reden. Want als iets mé deze avond duidelijk geworden is. dan is het wel, dat zo'n soirée een gratis voorstelling is voor de pers fotografen: sex-appeal zonder en treegelden en zonder auteursrech ten De bolletjes van de gebruikte fotolampen rolden op een gegeven ogenblik als knikkers over de grond. - „De winnares", zo zei mij het comité-lid. „krijgt 300.000 francSi Dal. is altijd meer. dan ze zelf ver dienen kan, is het niet en een filmcontract misschien", voeg de hij er aan toe. „In elk geval." herbegon hii. geheel en al artist nu weer, „wij willen haar de we reld in sturen als ambassadrice van de Franse cultuur. Miss France is nog nooit in uw land geweest," zei hn mij en ik stamelde haastig een verontschuldiging. Het bal was inmiddels al be gonnen en onder het gedempte avondlicht danste het kiezerscorps in smoking en in avondjurk en „apres-ski", wang aan wang in het dromerig besef van hun ver- antwoordelijkheid Toen zweeg de muziek. Het to- I neeldoek spleet open en een dei welgevulde comité-leden stelde de tien „finalisten" aan het publiek voor met een paar passende woor- den en een intiem vraaggesprekje. „Uw leeftijd?" Achttien jaar." „Wat wil u het liefst?" Ze wilden allemaal trouwen en toneelspelen en dan liefst niet al te kleine rollen. De eerste opteerde voor Scarlett in „Gejaagd door de wind" en de tweede, een schalkje met een Moors tintje, bood zich aan voor treurige amoureuze rollen. „Anna Karenina" verduidelijkte ze. Anna Karenina in dit tenue we hebben meer gezien gisteravond* dan zelfs Tolstoi gedroomd heeft. Een zag nog kans. een goede wens voor haar arme moedertje in te vlechten. dat weinig geluk in het leven had gehad", hetgeen een golfkuifje van ontroering over het blootgeschou- derde deel van de zaal deed gaan. Zo defileerden ze ons voorbij allen met dezelfde glimlach, die me onmiddellijk deed denken aan be vroren pepsodent en de avond- (Zie ver dei pag. 3) Salazar brengt politieke tegenstanders voor bijzonder gerechtshof Salazar, minister-president van Portugal, Is een proces begonnen tegen zijn felste politieke tegenstanders. Een en ander wordt beschouwd als een nasleep van dc verkiezingsactic voor dc huidige president Calvelro Lopes. De aangeklaagden hoge offi cieren en ambtenaren, die tijdens het. regiem van Salazar belang rijke posten hebben bezet be hoorden tot het comité, dat tegen over de candidaat van Salazar een ander op de lijst zette: admiraal Quintao Meireles. Martin Reis (voormalig hoofd van de politie) en de kapitein Gavao, ex-inspec teur van de koloniën, zijn de meest bekende figuren in dit pro ces ook zij vervreemdden van Salazar. verontrust door de cor ruptie, die in zijn omgeving heer ste. De verkiezingsactie was destijds door Salazar bruusk onderbroken, toen bleek dat de vergaderingen van de oppositie veel succes had den, tè veel. Na zijn verbod werd ook de oppositiegroepering ver oordeeld. Maanden later volgden de arrestaties van de voormannen De proef met „de vrijheid" had slechts enkele weken geduurd als vanouds voerde hel oppositie- spel de deelnemers naar de ge vangenis. De beklaagden worden ervan beschuldigd tegen de staat te heb ben gecomplotteerd. Ook zouden zij een poging tot opstand hebben voorbereid. Zij ontkennen hard nekkig. Zij waren zeggen ze bezig met het oprichten van een nieuwe partij. Dat (tussen twee haakjes) maakt hun positie nu niet sterker. In de propaganda- folders. die door het bureau voor tourisme onder de vreemdelingen worden verspreid, staat te lezen: „Ieder, die tegen de partij van Salazar is, is tegen de staat: wie tegen de staat is. is tegen de na tie: wie tegen de natie is. is een volksvijand". In heel Portugal wordt gecon spireerd het js vrijwel de enige vorm van politieke activiteit, die nog is overgebleven. Maar ai die conspiraties zijn onschuldig van karakter Men moet wel niets van de Portugese volksaard begrijpen om te geloven dat de aangeklaag den een lijst van personen die moesten worden gedood hadden opgesteld, zoals hun voor de voe ten wordt geworpen. De voor naamste getuige a charge, heeft tijdens de eerste zitting al zijn verklaringen die belastend waren voor de beklaagden, weer inge trokken. Hij werd meteen gear resteerd. De voornaamste verdachte is ongetwijfeld Galvao. Hij is de meest energieke figuur Hij is ook de gevaarlijkste man hij weet het meest van de corrupties af. Galvao maakte een rapport over wat hij in de koloniën zag. Hij gaf dat aan Salazar. Deze weigerde te ageren Toen diende hij dat rapport in bii het parlement. Daarna werd hij gearresteerd. Het rapport was ter zitting „aanwezig", maar het materiaal waarop het berust de gedocumenteerde bewijzen ervoor is weg, veilig opgeborgen waar schijnlijk. Galvao zal de zwaarste straf v/el krijgen. Maar men kan toch mot ongedaan maken, dat alle figuren die een goede morele reputatio hadden, het regime de rug hebben toegekeerd Zelfs met veel propaganda is zoiets onmo gelijk. HET K.V.P.-Kamerlid, magister Stokman, heeft minister Staf vragen gesteld over het uit- zonderiugsverlof van vier dagen, dat kan worden verleend aan die militai ren, die bezinningsbijeenkomsten van het Humanistisch Thuisfront wensen bij te wonen. De heer Stokman gaat er van uit, dat het onjuist en ook niet volgens afspraak is, dat een tehuis van het Humanistisch Thuisfront op één lijn wordt gesteld met enige reli gieuze vormingscentra; cn hij heeft er vooral bezwaar tegen dat het blijk baar voor dc militairen minder moei lijkheden oplevert, de humanistisch dan de religieuze cursussen te bezoe ken. Voor het ogenblik hebhen wij geen behoefte, op de strekking van dit deel van de vragen in te gaan. Er lijkt ons reden, het ministeriële antwoord met belangstelling af tc wachten. Wel is er naar onze mening aanleiding, de aandacht tc vestigen op een pikante noot in de concluderende vraag van de heer Stokman, welke luidt of de minister niet van mening is, dat het lichtvaardig gelegenheid bieden aan militairen tot het hijwonen van hu manistische cursussen bij sommige ouders terecht bezwaren kan doen rijzen tegen de vervulling van de dienstplicht door hun kinderen. Wie even nadenkt, beseft, op welk glad ijs de geachte afgevaardigde zich hier begeeft. Schuilt het gevaar alleen in de humanistische cursussen? Le vert het dan ook geen bezwaren op, dat een rooms-katholieke militair ver toeft op dezelfde chambiee met sol daten, die hun geestelijke vorming bil dc humanisten opdoen? Wij mogen verder gaan: is het vertrouwd, dat in het leger rooms-katholieken omgaan met protestanten en beide categorieën met humanisten en a-religicuzen? Kunnen er geen ouders komen, die verklaren: wij gaan er niet mee ac- coord, dat onze kinderen in zo'n leger hun dienstplicht vervullen? DE heer Stokman koestert hier voor klaarblijkelijk geen vrees; maar er is volgens ons alle aanleiding om te wijzen op het feit, hoezeer het leger een doorbraak-in- stituut is van de eerstp orde en hoe zeer zijn inrichting strijdt met alle opvattingen omtrent opvoeding en vorming in de eigen sfeer. In het leger bestaan contacten, die overal elders zoveel mogelijk worden vermeden en bestreden. Jongens uit allerlei delen des lands cn van allerlei gezindte worden dragers van dezelfde wapen rok en gaan als gelijken met elkaar om. Zij worden onderricht door offi cieren van eveneens allerlei schake ring. Velen van hen, die zich voor eerste oefening onder de wapenen be vinden, zijn nog zeer onrijp en vat baar voor allerlei invloeden. Toch protesteren magister Stokman en anderen hier r\iet tegen. Wat op andere plaatsen niet mogelijk is, kan in het leger wel. Er is daar zelfs over leg tussen aalmoezeniers en leger- predikanten; inter-kerkelijke samen- sprekingen dus, gelijk die in de zoge naamde burger-maatschappij slechts in de hoogste geestelijke nood tijdens de jongste oorlog geoorloofd werden geacht. WAAROM dit zo is, vermogen wij niet te verklaren. Hoofd zaak is intussen, dat het zo is. Het leger is één dier instellingen waarin mensen van zeer verschillende geestelijke komaf met elkaar mogen verkeren. Er zijn overigens meer van die instellingen. Er zijn wetenschap pelijke instituten, er zijn allerlei ver enigingen, cr zijn besturen en com missies waarin rooms ei. on-rooms, protestants en on-protestants, op de meest vriendschappelijke en de meest vruchtbare wijze met elkaar samen werken. Hoe zit dit; waar ligt dc begren zing? Wie het weet, zegge het ons. Nogmaals, ons is het niet duidelijk, waarom dezelfde mensen, die op het ene terrein in allerlei afgesloten de len moeten opereren, op ander en vaak veel belangrijker gebied het wel met elkaar kunnen doen en het opper best met elkaar vinden ook Men denke alleen maar aan de velerlei openbare lichamen: raden, staten, parlement Nederland i« en blijft een wonderlijk land. Enige regen of sneeuw Weersverwachting, geldig van Dinsdag avond tot Woensdag avond: Half tot zwaar be wolkt met rijdelijk enige regen of sneeuw. Geleidelük stijging van temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen Zuid- Oost en Zuid-West 31 Dec Zon op 8 ij 48 m. onder 16 u. 38 min Maan op 16 u. 41 m. on der 9 u. 22 m. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max temp Neorsl Weer Wind m/s Gisteren in 24 u Uslo Stockholm Kopcnhdgr Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeau Nice Warseha" Berlijn Frnnkfoi Münehen Zurich Wenen Sneeuw Sneeuw Cch beu Mist Mist Gch bev Geh bcw. Regen Regen N'evel N'evcl ~ch. bcw. Mist Geh. bew. Sneeuw N.N.O. 2 O 2 W. 4 O N O. 3 Windstil O. 4 O N.O 6 ON O 6 W.N.W. 2 Windstil Windstil N O. 3 O.N.O 2 O N O. 4 Windstil

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1