Geest van Domela waart rond in het land van Finsterwolde nal* CPN vist in Oost-Groningen in troebel water Voorts. Vluchtelingen betaalden de boeten met Duits geld WAAR DE MACHINES DE VERJAGEN Klant Verkiezing van Miss France Griepbestrijding mei 4 middelen iegelijk Chefarine 4 Dinsdag 30 December 1952 3 (Van een onzer verslaggevers). SOMS heeft het er de schijn van of de geest van Domela Nieuwenhuis nog rondwaart door het land van Finsterwolde. Dat komt misschien wel daardoor, dat de so ciale verhoudingen in het Oldambt sinds de grote landbouwcrisis van de negentiger jaren nog maar nauwelijks zijn gewijzigd. Nog al tijd ruist des zomers het graan op de onafzien bare velden tussen Winschoten en de Dollart. Nog altijd wordt er in een afmattende ar beidsdag van dertien uur de rijkste oogst bin nengehaald, die Nederlands bodem heeft te bieden. Maar kijk in de winterdag eens rond in het aan de zee ontrukte Reiderland: er is niets, maar dan ook niets anders te zien dan vale regensluiers, die over de verlaten akkers trekken. Hier en daar verheffen een paar bo- Het is niet waar, dat deze propagandisten de hoofden en harten der armen hier verdor ven hebben. Als U dat mocht denken, begrijpt U niets van de toestanden hier in Noord oostelijk Groningen. Wat zij uitstrooiden was zaad, dat daarom zo hoog op kon schie ten tussen het koren, omdat het, evenals dit, op een akker viel, die goed was bereid. Het is de armoede zélf, waaruit in deze contreien, met dezelfde regelmaat, die in de natuur heerst, de vlam van een felle opstandigheid omhoog schiet. Altjjd weer als de nachten lan ger worden, altijd weer als met de komst van het natte jaar getijde de arbeiders verdreven worden van de velden, trekken zij vol verbittering een verge lijking tussen hun eigen be staan en dat van de here- boeren. Anti-climax TT* EN week geleden sprak het com- •x—/ munistische Tweede Kamerlid Jan Haken op 'n stampvolle ver gadering in café Elzinga te Finster wolde. Aan de wanden: rode span doeken; op de katheder: het em bleem van sikkel en hamer; zijn re de: een aanklacht tegen burgemees ter Tuin, die de werklozen niet dat zou gven, waarop zij recht zouden hebben volgens een beschikking van minister Suurhoff. „Hebben jullie", zo donderde hij van het podium af, „hier een uit kering ontvan gen, die gelijk is aan de B- steun?" Toen kwam er een anti-climax. De redenaar zweeg maar de zaal zweeg ook. Er viel opeens een doodse stilte, waarin men een speld zou hebben kunnen horen vallen. Onder al die driehonderd vijftig arbei ders. die dicht opeen gedrongen in het betrek kelijk kleine zaaltje zaten of stonden, was er niet één, niet één, die met een spontaan „nee!" een leu gen over zijn lippen durfde te laten komen. En dit zwijgen, iets geheel anders dan de schielijk voortgaande spreker had verwacht, schiep een volkomen klaarheid omtrent al dat gene. wat zich dezer dagen in Oost- Groningen heeft afgespeeld. JAN HAKEN Geen reële strijd Storm "P RECIES een week voor Kerstmis is het als een plotselinge storm door heel het Oldambt gevaren. Hier. en ook daarbuiten, in Finster wolde en Beerta, in Sellingen en Termunten, in Vlagtwedde en in Veendam, ontstond overal grote on rust onder de werklozen. Daar was inderdaad ook alle reden toe. De be schikking van minister Suurhoff. dat de steunuitkering volgens de Werkloosheidswet mocht worden op getrokken tot de z.g. B-regeling, heeft enorme administratieve moei lijkheden veroorzaakt, die door de met uitbetaling belaste organen, niet snel genoeg konden worden opge lost. Zo kon het gebeuren, dat in de gemeenteraad van Vlagtwedde het feit ter sprake kwam, dat sommige gezinnen enkele weken lang geen geld hadden ontvangen. En zoals het hier was, zo was het ook in enkele andere Groningse plattelandsge meenten. „Men moet", zegt burgemeester C. P. van Essen van Beerta, als wij tegenover hem in zijn kamer zijn gezeten, „men moet natuurlijk goed onderscheid maken tussen te late uitbetaling van steun en tussen de steunnormen, waarover door de communisten is geklaagd. Dat tal van mensen zonder inkom sten hebben gezeten, verdient ern stige critiek. Maar wat de commu nisten beweren en wat de commu nisten eisen is volkomen onzin. Vooropgesteld zij, dat de normen inderdaad laag zijn. te laag. Maar datgene wat aan de mensen ver strekt wordt is precies datgene, waarop zij thans wettelijk aanspraak kunnen maken Letterlijk hetzelfde zegt burgemeester Tuin. De werkloze, communistische met selaar Siemons in Finsterwolde, secretaris van de plaatselijke CPN- afdeling, is het daar niet mee eens en rekent mij voor hoeveel meer hij wel ontvangen zou als hem „werkelijk" steun zou worden uit betaald volgens de Sociale Bijstand regeling. Het verschil is niet on aanzienlijk. Het bedraagt met een BURGEMEESTER TUIN Agrarische moeilijkheden rond getal zo ongeveer tien gulden. „Dat komt", zegt burgemeester Tuin, „omdat Siemons één ding belieft te vergeten. Dit namelijk, dat de minister uitdrukkelijk be paald heeft, dat het steunbedrag nooit meer mag bedragen dan 95% van de lonen, die in het vrije be drijf worden betaald. Van hoger hand is vastgesteld, dat bij de be rekening moet worden uitgegaan van het aantal werkuren. Dat aan tal is hier in het Oldambt overal verschillend Nergens is het zo laag als in Finsterwolde. Daar bedraagt het afgezien van de oogsttijd 37 uren Dat wreekt zich nu bij de steunuitkering. En daarvoor heb ik herhaaldelijk gewaarschuwd. Maar men heeft niet naar mij willen luis teren En toclv in een verlenging van de arbeidstijd, ligt de enige op lossing voor deze mensen". Arbeidsduur \7ERLENGING van de arbeidstijd? v De al niet meer jonge landarbei der Elzinga, die in een klein huis je op de Klinkerweg in Finsterwolde woont, is er geen voorstander van. „Ik ben van mening", zegt hij. „dat bij het zware werk, dat een land arbeider moet verrichten, een ar beidstijd van 37 uren lang genoeg is. Daar moet maar niet aan wor den getornd". Zoals Elzinga denken de meeste mensen er over hier in Finsterwol de Men behoeft niet lang met ze te praten om dat aan de weet te ko men. En men hoort dan ook met een waarom: Ges'eld. dat de arbei der later naar huis kwam dan om streeks twee uur 's middags, wat zou er dan terecht komen van het kleine lapje grond rondom zijn wo ning. dat hij bewerken moet, omdat de opbrengst daarvan een onont beerlijke aanvulling vormt op het geringe loon? Overigens is deze Elzinga hole- maal geen communist Hij is lid van het NVV en hij moet niets van de communisten hebben. Hij heeft ze dóór en het kost hem weinig moei te onder woorden te brengen, hoe hij tegenover de beroering staat, die zij rond de steunnormen hebben verwekt. „De actie, die zy op het ogenblik voeren", zegt hij, „is vol- men hun vochtig glimmende stammen naar de hemel. Dat is, waar de kapitale boeren plaatsen als donkere eilanden staan te dro men in de lichtgrijze nevel. Doch dat is alles. Land, land. land, zover als het oog rijkt. Maar géén mensen. Want daar is geen arbeid voor in dit seizoen in deze puur agrarische distric ten. En daarom wordt in deze tijd van het jaar het kleine Finsterwolde niet geregeerd door burgemeester Harm Tuin, maar door de fel striemende gesel van de werkloosheid. Op het moment dat U dit leest, krijgen de land arbeiders er een steunbedrag ,dat te laag is om van te kunnen leven. Zo was het vorig jaar, zo was het twee jaar geleden, zo en erger nog was het voor vijftig jaar toen de eer ste socialistische apostelen er hun bittere waarheden slingerden in het gezicht der rijke boeren. komen zinloos, omdat van tevoren vaststaat, dat zij tot geen enkel re sultaat zal leiden. Het is de lande lijke overheid, die de steunnormen vaststelt. Het staat buiten enige twijfel, dat burgemeester Tuin zich daarnaar precies richt. Elke andere voorstelling van zaken is demago gie. Maar het is niet de eerste keer, dat de communisten die in Finster wolde bedi-ijven. Zij doen niet an ders. Ik vind dat daarom verkeerd, omdat ik mijn leven lang voorstan der geweest ben van een redelijke strijd". Misschien zullen de communisten Elzinga om der wille van dit stand punt een „knecht van de rijke boe ren" noemen. Maar dat raakt hem niet, zomin als het burgemeester Tuin raakt, dat hij het enige doel wit van hun scheldkanonnades is. Want de oude Elzinga wéét waar over hij spreekt als hij het woord s t r ij d in de mond neemt Hij heeft de grote landarbeidersstaking van 1929 nog meegemaakt en zijn rusti ge grijze ogen lichten op als hij er terloops even over praat. Zou hij zich nog herinneren, dat, in die sta king het huidige Kamerlid Jan Ha ken tot de onderkruipers behoorde? Hij spreekt daar niet over. Maar er zijn mensen in Finsterwolde, die het zich herineren en die dat wél doen Gekweekt WAAR Elzinga echter over praat dat zijn de sociale verhoudin gen in het Oldambt. Hij noemt ze ronduit slecht. De schuld daarvoor werpt hij op de schouders van de schatrijke boeren. „De communis ten", zegt hij, „vissen hier in Fin sterwolde in troebel water. De rijke boeren zijn het, die dat water troe bel hebben gemaakt". De caféhouder W e I e n g a op de Klinkerweg is al precies dezelfde mening toege daan. „De communisten hier in de streek", meent hij, „worden gewoon gekweekt Voor burgemeester Harm Tuin is dat een tè eenvoudige verklaring voor alles wat er zich in en om zijn gemeente afspeelt. Er zijn vele fac toren. Een daarvan is ongetwijfeld, dat de individualistische Groninger boerenstand geslachten lang liberale praktijken heeft gehuldigd. Een an dere, „dat de kerk schromelijk te kort geschoten is in haar taak en daardoor de mensen niet heeft vast gehouden". Maar de voornaamste oorzaak van alle moeilijkheden en alle proble men in Groningens Noordoosthoek is volgens burgemeester Tuin gele gen in de omstandigheid, dat het een typisch agrarisch district is, waar de landbouw vrijwel het enige middel van bestaan is. Die land bouw kent nu eenmaal het ver schijnsel van de seizoenarbeid, met als gevolg: werkloosheid gedurende een deel van het jaar. Die land bouw wordt bovendien hoe langer hoe meer gemechaniseerd. Gevolg: permanente werkloosheid voor een deel der arbeidende bevolking. Drama '"T ERWIJL burgemeester Tuin A vertelt rijst voor het oog het beeld op van de volstrekt verlaten velden buiten. Zij verhalen duide lijker dan wat ook het drama, dat zich hier voltrekt: het Oldambt is een streek waar de mensen worden verjaagd door de machines. De tech niek, die dé mens zich dienstbaar maakt, wordt voor velen tot een vloek. Dat is het. wat burgemeester Tuin bedoelt, als hij zegt. dat er in I Amtsrichter Dylemann - was politiek ..goed - weigert beslist iedere inlichting het land van Finsterwolde teveel mensen zijn. Maar de communisten nemen hem die uitspraak vreselijk kwalijk Een van de dingen, die naar men meent zouden kunnen bijdragen zo niet tot een oplossing dan toch tot een verzachting van de vele vraag stukken in dit deel van ons land is industrialisatie. Waarom laat zij nog steeds op zich wachten? „Omdat", zegt de caféhouder W i e 1 e n g a, ,de grote boeren zich er tegen verzetten. Zij zien liever de periodiek terugkerende werk loosheid, omdat die een druk uit oefent op de lonen". „Omdat", zegt burgemeester Van Essen, „de industriëlen worden af geschrikt door de communistische beroering ;n deze streek". Maar burgemeester Tuin noemt een andere reden: „Het zijn de communisten en uitsluitend de com munisten, die tegen industrie-vesti ging zijn gekant. Hun fractie van zes man heeft, toen de gemeente nog door de raad bestuurd werd plannen in die richting verhinderd" Dat wordt bevestigd door E 1 z i n- g a en ook door burgemeester Van Essen, die in zijn raad. waar de communisten overigens niet een meerderheid vormen, uit communis tische mono hetzelfde afwijzende standpunt heeft vernomen. En de rijke landbouwer B a r la g e. wiens plaats ver in de polder, in de rich ting van de Dollart is gelegen, ont kent ten stelligste, dat hij of ook maar één van zijn standgenoten te genstander zou zijn van industriali satie, waarvan ook hij heil verwacht voor de bevolking. Contrasten ZITTEND in de rijk gemeubelde woonkamer van boer Barlage, met haar kostbare vloerbedekking en gordijnen, met haar fraaie fau teuils. haar zware boekenkasten, smeedijzeren schemerlampen en haar theetafel vol porcelein, wordt men zich scherp bewust van de sociale tegenstellingen in deze streek. Wélk een contrast is er tussen deze villa en een woninkje, zoals er bijvoor beeld in menigte langs de Klinker weg staan. Welk een contrast ook met de communistische vergadering met haar arbeiderspubliek. Over deze tegenstellingen heeft Jan Haken, die zelf uit Finster wolde afkomstig is en bij boer Bar lage als arbeider heeft gewerkt, toen hij daar het woord voerde, nauwelijks gerept. „Harm Tuun. Harm Tuun. Harm Tuun", dat was het telkens weerkerend refrein van zijn betoog. Paul de Groot, die na hem sprak, roemde hemelhoog, wat hij de „succesvolle strijd der Gro ninger arbeiders" noemde, maar zweeg er verder over en had het.... over het proces in Praag! Vraagt men waarin de successen van de jongste communistische actie in het Oldambt dan bestaan, dan moeten de communisten 't antwoord schuldig blijven, omdat de steun reeds tot de B-regehng was opge trokken vóórdat zij begon. Natuur lijk zullen de communisten volhou den. dat hij niet door „Harm Tuun" werd uitbetaald. Het is misleiding. „In Beerta", heeft de afdelings secretaris Siemons mij verteld, „hebben de communisten dit weten te bereiken, dat aan diverse gezin nen dekens en brandstoffen worden verstrekt „Het is misleiding", zegt burgemeester Van Essen. „Erzijn slechts dekens gegeven en wel aan één gezin. Het betrof hier echter een crepeer-geval, dat reeds lang in behandeling was eer dit rumoer losbarstte Een crepeer-geval! Wat is dat in dit Reiderland. waar men óf tot de grote boeren of tot de landarbeiders dat wil dus in deze tijd van het jaar zeggen: tot de werklozen, be hoort? Men kan zich niet aan het beklemmende gevoel onttrekken, dat al deze nijvere, flinke, vakbe kwame werkers, zoals zij zowel door boer Barlage als door burgemeester Tuin beschreven worden, sinds de machine hen belaagt, langzaam aan het verkommeren zijn. Grijnzende armoe DAT is de reden, dat de geest van Domela nog altijd rond spookt in Finsterwolde. Maar hij wordt niet tot leven gewekt in die vergaderingen der communisten, die, om met Elzinga te spreken, „geen werkelijke, geen zinvolle strijd" voeren. „Het verschil tussen Domela en de communisten", zegt burgemeester Tuin. „is hierin ge legen. dat de eerste altijd meende wat hij zei" De communisten, die thans de trom roeren in het Old ambt doen dat niet. Dat is de groot ste, dat is. naast de mechanisatie, de enige verandering sinds de da gen, dat Nieuwenhuis naar Finster wolde kwam. Maar in deze rijkste korenschuur van ons land grijnst het spook van de armoede nog al tijd (Van een onzer verslaggevers) KLEEF. De Amtsrichter Dyk- mann een soort kantonrechter die de zeven ontsnapte politieke delinquenten Zaterdagochtend elk tot een boete van tien Mark heeft veroordeeld, weigerde ons van ochtend iedere inlichting over deze zaak. De Kleefse autoriteit toonde bijzonder weinig welwil lendheid in deze affaire, die voor het rechtsgevoel van elke Neder lander toch bijzonder belangrijk is. Het is misschien goed hierbij te vermelden dat na uitgebreide in lichtingen is vast komen te staan, dat op het persoonluke politieke verleden van Amtsrichter Dyk- mann niets is aan te merken. Van andere, betrouwbare zijde, vernemen wij echter, dat het ge wone „straftarief" voor illegale overschrijding van de Nederlands- Duitse grens, vijf dagen hechte nis is. De zeven oorlogsmisdadi gers hebben de boete contant be taald Hieruit blijkt dus. dat ook voorziening met Duits geld tot de uitgebreide voorbereiding van de ontsnapping heeft behoord. Na betaline van de boete heb ben de zeven nog een adres bij het Amtsgencht moeten achterlaten, waar zij „eventueel in Duitsland te bereiken zouden zijn" Ook dit wisten zij allen gemakkelijk op te geven Als de opgegeven adressen niet vals zijn. zitten Bikker en De Jonge nu in Neurenberg, Polak en Borgers in Leer (Oost-Friesland). Faber in Rhondorf, Touseul in Munster en Van der Neut in Bre- mervorde. Wél machines, weinig mensen „Oslofjord" neemt geen Amerikaanse inspecteur mee (Van onze. Scandinavische correspondent) KOPENHAGEN De in Scan dinavische zeemanskringen heersen de ernstige ontstemming over de toepassing van de McCarran wet op zeebeden, kwam gisteren tot uiting in de verklaring van de voor zitter van de Noorse Zeelieden- bond. Ingvald Haugen, waarin hij zeide: „Wij wensen er niet mee accoord te gaan, dat Amerikaanse politiebeambten bij het verlaten van Noorse havens aan boord van Noorse schepen gaan, om de be manning te verhoren". Een gevolg hiervan is, dat het in Nederland gebouwde schip van de Noorwegen-Amerika Lijn, de „Oslofjord", dat als eerste Noorse passagiersschip na het van kracht worden der McCarran-wet op 7 Ja nuari uit Oslo vertrekt, geen Ame rikaanse beambten aan boord zal hebben. De plaatselijke editie van de „Rheinische Post", een provinciaal Duits dagblad, dat in deze con treien verschijnt, wijdt in haar nummer van hedenochtend een klein bijzonder voorzichtig gesteld stukic aan deze zaak. Kennelijk heeft de redactie niet goed gewe ten hoe zij er mee aan moest De behandeling voor het Amtsgencht heeft zij zelfs geheel achterwege gelaten. Conclusies trekt zij in het geheel niet. Belgische vervoerders klagen over lage prijzen in Nederland (Van onze correspondent) BRUSSEL. Ook de Belgische transporteurs hebben zich gevoegd bij het koor van degcnc-n. die zich óver de huidige Benelux-situatie be klagen op grond van het teit, dat het Nederlandse loon- en prijspeil zoveel lager is dan in België ln een verklaring, die de Syndicale Kamer voor het Transport tc Brus sel heeft uitgegeven, wordt herin nerd aan het verschil in lonen van 3.3 50 procent en erop gewezen, dat in het transportwezen de ar beidskracht de grootste kostenfactor uitmaakt. Verder wordt nog eén tabel af gedrukt. waarbij de overige kosten factoren in de beide landen worden vergeleken. Hieruit moet dan blij ken. dat de lagere prijzen in Ne derland van benzine en dieselolie, van de verkeers- of wegenbelasting en van de vrachttarieven der spoor wegen een niet te tolereren onge lijkheid in concurrentievoorwaarden scheppen. (Vervolg van pag. 1) jurken waren indrukwekkend. Daar op kwam het tweede défilé in Bi kini's. die, zoals het comité-lid de zaal meedeelde, geheel waren vol gens het reglement, „zonder com pensaties". De glimlach werd iets harder nog, de blik nog iets meer star Laat ons nu ook weer niet overdrijven. Zc vonden het mis schien niet leuk, maar ze vinden een bezoek aan de tandarts vast erger. De „oh's" rezen nu van de zijkan ten op en overstemden het applaus. Tussen de coulissen stonden dc con currenten. de hals gestrekt, de reacties van de zaal te „timen". Want dit was het beslissende mo ment De zaal viel kennelijk uiteen in twee partijen: de klanten der vle- zigen, die het bij Rubens zochten, en dc klanten der gestroomlijnden, die het meer bij van Dongen hiel den. Nu eerst werden de discussies le vendig. Anatomische termen be sprongen mij van alle kanten. Hoof den bogen zich over het papier. De heren vulden de stembiljetten in. Maar ik zag niemand, die niet eerst voorzichtigheidshalve? zijn da me raadpleegde. Men wachtte er kwam zowaar iets van spanning. De zaal werd la waaiig. Een comité-lid draafde ze nuwachtig op De uitslag was er: maar de sjerpen waren weg In de coulissen stonden de meis jes in avondjurken weer op een hoopje. Een comité-lid gaf de laat ste aanwijzingen. „Oh stop it", snauwde een Juno-gestaltc in wit cn oranje. Ook haar was blijkbaar de uitslag al bekend En toen ein delijk. spleet het doek voor de laat ste maal open, „Miss France!" riep de conferen cier. „Het comité heeft zijn keuze gemaakt!" fHij wachtte even>. „Ze is dezelfde als die van het publiek". „Miss France!" Ze kwam. coquet, en met dezelfde grote glimlach Alleen de ogen ston den koortsachtig. Gejuich. En toen verdween ze achter de fotografen. In alle stan den. met de andere candidaten. die nog een prijs gekregen hadden, met miss Belgique. alleen het hield niet op In een kwartier namen de fotografen wraak voor drie uur wachten. Tussen de coulissen stonden twee meisjes, met vermoeide gezichten, in glinsterende avondjurken, een goedkope winterjas over dc schou ders geworpen. Ze keken elkaar voor het eerst waarschijnlijk met een blik van verstandhouding aan. „Kom." zei de een. terwijl ze de sleep van de dure leenjurk van de grond tilde, „we gaan maar". De pret was uit. Ze waren afgevallen. Wie weet of over $jji enkele jaren in de buitenlandse reisgidsen onze tulpen. klompen windmolens niet in één adem worden genoemd met onze roomha- ring, onze nieuw ste nationale pro duct. Het moet lekker zijn. Dat staat tenminste op dat bord en het meisje dat een brok zeebanket- met-zure-room nuttigt doet be slist haar best er genietend uit te zien. Maar dat de roomharing ooit de oliebollen op Oudejaarsavond zal verdrijven, dat geloven we niet.1 Trijntje Romkcs is gisteren geboren. Dit derde kind van vader Lubbert en moeder Aaltje Is het vijfduizendste Ur- kertje. Vandaar dat de vlag uithing op het raadhuis. Een 59-jarige Britse seinhuiswachter voelde zich-Maandag onwel worden. Hij zette alle seinen op onveilig. Even later stierf hij. Het personeel van een trein, die door de onveilige seinen tot staan werd gebracht, vond hem. Toen een Jonge Turk gekeurd werd voor het leger ontdekten de keurings artsen. dat hij een echte staart had /N de lunchroom bleek het rc- clameiTxenu neer tc komen op de poëzie van Bilderd(ik: dikke woorden voor een povere in houd. Het was er warm, vol en goedkoop. Een ztvaar bewapend orkest toeterde rich door dc con tractueel uerplichfe baal roman tische partituren heen. met vast beraden greep op de stof die een huismoeder vertoont als ze de grote was doet. En de diensters draafden onafgebroken rond met volle bladen een aangrijpende Marathon, onder toezicht van cheffinnen, die met blote handen elke oorlog zouden winnen. ,.Uw nagerecht meneer". Het puddinkje bibberde nog van hef transport, toen de vrouw al drie tafels verder de soep neerzette voor eert man die be gon aan wat ik juist had vol bracht Want de-c trek geeft zo'n drtik eetbcdrijf iets univer seels. Het is net de wetenschap: je ziet er nooit eens een eind aan. De professor die thuiskomt en feestelijk uitroept: ,JVou Ma rie, ik hoef er niet meer heen, ive zijn vanmorgen klaar geko men met de wiskunde" is even ondenkbaar als dc lunchroom kok, die wordt ontslagen omdat iedereen eindelijk genoeg gege ten heeft. Nee. i k aan de pud ding en de man aan dc soep. dat is de mooie, regelmatige golfslag, die ons op dc been laat in de branding des levens. „Zeg. kom jij eens even hier!" De man had het geroepen. Hij zat met de armen over de borst gekruist en keek diep veront waardigd in zijn soep. Misschien zwom er wel een dwergje in rond. lange neuzen trekkend en dat hoef je natuurlijk niet te nemen, al is het dan maar een reclamc-mcnu. Ja De dienster stond voor hem, met harde balletkuiten en een rechte rug vol weerstand. Ik zeg groentensoep en nou breng je me deze smurrie." Hij snauwde als ren Feldwe- b el véél te luid voor de twaalf en een half procent ver plicht bcdicningsgeld, die dc no ta's altijd zo'n rafelig aanzien geven en de vergelijking met de wis kunde. ook op een ander plan onontkoombaar maken. Een goo chelaar zou haar het gebaar niet hebben verbeterd, waarmee ze dc soep weggriste. Binnen een minuut was de vergissing her steld. Ik zat juist ..afrekenen!" tc roepen, toen de man de strijd bijl andermaal opgroef, nu uit de tweede gang. ,Noem-ie dat sla?" Hij nam een paar bladen in zijn hand en kneedde ze als een spons. „Da's niet voor een mens. Da's voor een bok." vond hij. De omgeving begon te kijken, critisch en vijandig, want wie in zo'n massabedrijf dc servcerjuf- frouw hard valt over spijzen die ze alleen maar róndbrengt. ge draagt zich ongeveer als iemand die het neefje van de heer Van der Kieft in een plas duwt, om dat hij dc zilverbonnen van een rijksdaalder niet blauw genoeg vindt. De vrouw bleef echter in vorm als Jeanne d'Arc. „Dat is sla", zei ze alleen. Ze beende verder en liet zich vangen door mijn wenkende arm. Terwijl ze de nota schreef, kras- serig als een genie dat eigen werk signeert, zei ik om haar eventuele wonden te helen: ..Wat een onaangenaam indi vidu." Ze keek uit haar letteren op en vroeg, met koele ogen: Vindt u?" „U dan niet?'' Ze haalde haar schouders op. ,,'t Gaat wei', zei ze, ,,'t Ia mijn man, ziet u." En het notaatje op tafel leg gend: „Hij eet hier altijd in mijn wijkals hij zijn vrije dag heeft. En och dan doet hij maar net of hij thuis is." KRONKEL (Advertentie l. M.) Elk labiel Chelarine „4" beval 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn ge worden en millioenen mensen al baat brachten. 'a <4be doet wonderen! GOES. De vorige week is hier overleden de nestor der Nederland» se notarissen, de heer E. C. van DisseL Hij bereikte de leeftijd van 86 jaar. De crematie is Zaterdag in alle stilte te Westerveld geschied. Van precies een halve meter. Hasan liep er heel zijn leven al mee rond Een professor in Zuld-Afrika heeft veertien jaar lang gezocht naar een prae-historische vis, die dc „ontbreken de schakel" moet zijn in de evolutie der landdieren uit het stadium van de vissen. In de Indische Oceaan heeft hij zo'n vis gevonden- een grotesk, blauw achtig becsl van anderhalve rneter Die vissensoort moet 350 mllllocn Jaar ge leden zijn ontstaan. Dc tien filmsterren, die in 1952 het meeste geld ln het laatje hebben ge bracht zijn: Martin Lewis. Eing Crosby. Bob Hope, Gary Cooper. John Wayne, James Stewart Gregory Peck. Ran dolph Scott en de dames Doris Day en Susan Hayward.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3