Houthakkers uit ]|jff|fP; sprookj esboeken -S I spring- UITERLIJK EN INNERLIJK Nederlandse bossen veranderden, maar. China is sterk veranderd: NIEUWJAARSPUZZLE V00R/SP0EDIG\|953 .Woensdag 31 December 1952 11 Paarden slepen het gevelde hout naar de bospaden, waar de adspirantkopers het voor de verkoopdao komen bekijken. (Van een onzer verslaggevers) SIBERIË leek ons die mid dag de eenzaamste plek ter wereld. Op de besneeuwde weg er heen vlucht een gitzwarte reebok voor onze voeten het struikgewas in en waar rechts van ons pad het kreupelhout ophoudt zien we op de mistige hei een kudde herten grazen. Maar in het sparrebos met die ongemoedelijke naam valt geen leven te bespeuren. Hoog boven ons hoofd laat een tak wat ij zei los, dat ritselend langs de stam omlaag komt. Opnieuw de stilte, van eenzelfde vroom heid haast als in het Veluwse godshuis waar we een paar uur tevoren waren. Roerloos staan we daar in het halfduister on der de bomen, minutenlang. Dan dringt als een zacht geruis het kraken van een vallende boom tot ons door. „Kom", zegt de boswachter. „Laten we op stappen. Dat houtkappen ge beurt verder weg dan je denkt." De houthakker uit de sprookjes boeken leven nog In ons land zijn het er enkele duizenden, van wie wij er een tiental aan het werk heb ben gezien in het Speuldcr- en Sprieldei bos bij Garderen. één der dienstkringen van de houtvesterij Apeldoorn van het Staatsbosbeheer De zwermpn vacantiegangers, die er 's zomers neerstrijken, zullen ver geefs naar de mannen zoeken Pas in het najaar, wanneer de jaarlijk se kringloop van het groeiproces is voleindigd en de sapstroom in de bomen vooi enkele maanden tot rust komt. trekken ze met bijlen en zagen de bossen in. Droog hout is namelijk gemakkelijk te vellen en ook beter te verwerken. Wanbeheer IK heb eens het wijze en waardige volk van China bijna evengoed als mijn buren in Bombay gekend. Maar het China dat ik kende, is verdwenen, en het volk dat ik ken de. heeft afstand gedaan van zijn wijsheid om daarvoor in de plaats een kinderachtigheid te demonstre ren. die het ten zeerste misstaat De oppervlakkige veranderingen, die men bij het betreden van China op merkt. zijn al ontstellend genoeg, maar pas later beseft men de ver schrikkelijke fundamentele wijzi gingen. welke zich in de Chinese mentaliteit hebben voorgedaan. De bezoeker wordt in de eerste plaats getroffen door de kleurloosheid. Het gehele land wordt beheerst door een sombere eenheid in de kleding. Mannen ep vrouwen dragen over het algemeen blauw katoen Slechts in Sjanghai hebben de schonen uit bourgeois-kringen nog weten vast snel en bij de stilte, die ons van alle kanten besluipt, past het zwijgen van de mannen. Als we een vraag stellen doen we dat haast fluiste rend. De boswachter, een zwarte schim aan gene zijde van het vuur, antwoordt met gedempte sterti. Er klinkt een zweem van trots in als hij over het Speulder- en Sprielder- bos vertelt, de mooiste boswachterij van heel Nederland. Van 't jaar zal er ruim twee ton schoon worden verdiend en voor de verkoping van Januari, wel, we hebben immers zelf de mooie kavels zien liggen" Dou- glassparren, prachtig geschikt voor heipalen en zaaghout, dan de stapels grove den voor de mijnen of om te dienen als zaaghout of geriefhout voor de boeren. En tenslotte het brandhout van eik en beuk. Brandhout OVER brandhout gespro ken", zegt de boswach ter, terwijl hij een verse pijp opsteekt. „We hadden zelf met de kerst eens een flinke boom stronk op het vuur gegooid, die zo dik was, dat er na de feest dagen nog de helft van over was en er een levend konijn achter vandaan sprong, toen we hem weer uit 't vuur haal den". De mannen kijken ons ondoorgrondelijk aan en een ogenblik weten we niet of we ernstig moeten knikken dan wel zó hard lachen, dat de echo in het donkere Siberië zal zijn te horen. Houtstapelplaats in een van de boswachterijen van het Staats bosbeheer. naar de lippen Ons is immers de romantiek van het houthakkersbe- staan beloofd. Maar de kleine, ste vige man in zijn lange mosgroene jas stapt zo vergenoegd voor ons uit over de beijzelde paden van het Speulderbos. dat we blijven zwijgen. Boven ons. tussen de boomtoppen aan weerszijden, schieten kraaien naar bencè en wieken even schie lijk weer op bij het ijl gerucht van onze voetstappen Om een bocht beginnen de grijze hagen van jon ge. kale laiixbosjes en bij de krui sing verderop staat de voorhoede van een hele armee altoos groene sparretjes, veilig beschut onder de kruinen van een zorgvuldig gedund dennencomplex Dan de donkerte en de doodse stilte van Siberië, die grote zaal met honderden zwarte pilaren onder het hemelhoge dak van zeegroene naalden En plotseling beseffen we, dat in deze dwaaltuin 'n nieuwe schoon heid, een nieuw sprookje is ont- bloeid uit het geduldig samengaan van mens en natuur in één rhyth- me. Dat is: planten, groeien, uit dunnen. planten, een oneindige cy clus van geven en nemen. IOSWACHTER Mulder zal niets aan ons hebben gemerkt want als we tien minuten later achter hem aan ons een weg zoeken tussen de struiken m een dennenbos, grijpt hii ons bij de mouw en zegt: ..Daar heb je wat je zoekt." En warempel, twintig meter voor ons uit is het oeroude verhaal werke lijk tot leven gekomen. Op een open plek schieten driftige vlam metjes op uit een houtskoolvuur. Er staan een stuk of wat stokken omheen waarop de jassen te dio- gen hangen van de mannen, die wij tussen dc bruine bomen bezig zien. Twee andere bosarbeiders liggen geknield aan de voet van een stam en trekken en duwen de spanzaag steeds dieper in het hout. Hun adem slaat als een ragfijne mist omhoog en zweet glimt op hun voorhoofden. Achter hen zwaait een jonge kerel de bijl boven een reeds gevelde stam. die hij van de tak- stompen ontdoet Hoe gladder de paal. hoe beter de prijs die hij straks op de houtverkoping maakt. Het hele bos door liggen de naakte stamfnen verspreid, precies zoals de boswachter het heeft gewild toen hij vsn de zomer de te kappen bo men merkte De helft gaat er nu uit en een volgend seizoen nog eens vijftig procent van de rest De overige zullen de beschutting vor men voor een nieuwe aanplant. ..Kaalslag"' vert pas \eertig a vijftig jaar na aanleg bruikbaar mijnhout op. voor paal- eri zaaghout kan deze termijn tachtig of negentig jaar belopen en m het allergunstigste geval moet de bosbouwer dus altijd nog een halve mensenleeftijd wachten voor hij een bescheiden rente van zijn kapitaal trekt Toch is de opvoering van de binnenlandse houtproductie be langrijk. want van de vijf millioen kubieke meter hout die Nederland jaailijk-i nodig heeft moet nu nog ruim tachtig piocent uit andee landen komen. Ook voor de bestnj- Voor de liethebbers van een pit tige rekenpuzzle geven wij hierbij onze heilwens in dé vorm van een deelsom. U kent het recept: de let ters moeten vervangen worden door cijfers, gelijke letters door gelijke cijfers en ongelijke letters door on gelijke cijfers. Verder moet op elke stip een cijfer komen te staan, maar dan ook alleen maar op de stip pen. U ziet dat de rest van de de ling honderd bedraagt Wij zeggen dat met opzet erbij om nog eens duidelijk te laten uitkomen dat de letters O en het cijfer nul met nood zakelijkerwijs aan elkaar gelijk be hoeven te zijn. Hoe ziet de deelsom er in cijfers uit? IET altijd hebben de Neder- landse bosbezitters hun arbei ders met zoveel overleg aan het werk gezet. Bosbouw mocht hun beheer vroeger eigenlijk niet eens heten, want een eeuwenlange ruï neuze exploitatie maakte ons hout rijke land tot zo ongeveer de bos- armste streek van Europa. Boom na boom en bos na bos weid tot brand hout gehakt, her- beplanting liet men over aan de wille keur der natuur. Aanplant op grote schaal geschiedde eerst, toen met de opkomst van de industrie ook de steenkoolmijnen groeiden en er een .-v,,-. toenemende vraag naar mijnhout ont- Vi. stond. Het meest ge schikt daarvoor j bleek de grove i den. die reeds se dert de zestiende eeuw in de om- streken van Breda voorkivam. Grote oppervlakten 3*». woeste grond wer- „'V den er mee be- l J plant, maar na en- kele tientallen ja- I ren ontdekte men dat deze eenzijdige ï'Jk teelt de vrucht- ;v baarheid van de bodem aantastte. Langzamerhand won het inzicht jÉgflHHEj WjÊ veld. dat dc grond jJ? zijn productiever- mogen alleen be- jtijm houdt, wanneer daarop voorkomt ..een levensge- meenschap ran bo men. struiken. kruiden, en dieren die met elkaar en hun milieu in een zeker evenwicht verkeren". Nog een paar slagen, een ruk en krakend valt de stam ter aarde. DIT evenwicht te bewaren en tegelijkertijd meer en beter hout te winnen is het doel van de moderne bosbouw, die .vooral door de Nederlandse Heidemaatschappij en het Staatsbosbeheer is geleid en gepropageerd. Nieuwe naaldhout soorten werden ingevoerd, zoals de Japanse larix en de douglasspar, die onder meer gemengd met bodem- verzorgende loofhoutsoorten nu reeds omvangrijke, zij het jonge houtopstanden vormen in vele stre ken van ons land Helaas laat het beheer van de bossen, die voor twee derde deel in handen van particu lieren zijn. op talloze kleine land goederen veel te wensen over. Botte onverschilligheid is daarvan niet de oorzaak. De eigenaars kunnen het eenvoudig financieel niet redden. Een dennenbos bijvoorbeeld le ding van bodemerosie zijn de bos sen onmisbaar. En tenslotte: wie zal de millioenen tellen, die er onver getelijke vacantiedagen doorbrach ten? Romantiek A/TaaR oudejaarsavond is nu eenmaal een traditie, en wij willen u zeker niet afraden deze avond te vieren. Maar dan feestelijk. Herdenken wat er in de afgelopen maanden al zo gebeurd is. kunt u veel beter al leen thuis, waarom zoudl u op deze avond, die toch een feest moet zijn eerst goede en minder goede bekenden plagen met uw herinneringen, vooral met dc minder vrolijke? Denkt u dus op oudejaarsavond alleen aan al het prettigs, dat u van 1953 verwacht, en als u de gebeurtenissen van 1952 no£ eens op wil ha len. doe dat dan 's mor gens op 1 Januari, als u vrij hebt en wat later op kan staan dan anders In het nuchtere ochtendlicht bekijkt u de dingen be slist zakelijker dan bij het kaarslicht, van de oudejaarsavond. jV/T \AR heeft de wetenschap nu A werkelyk nog wat van het sprookje overgelaten? Sinds we zijn huis in Garderen verlieten en bos wachter Mulder meer en meer ver telt over de moderne bosbouw dringt ons die vraag voortdurend Langs de besneeuwde bosrand liggen dc gekapte en schoonge maakte stammen klaar voor dc houtverkoping. -ZVt'r, T-v AALSLAG komt niet zo veel meer voor. Het draait meestal uit op dunnen", zegt de boswachter. ..Dat eist grote deskundigheid van de arbeiders. Van hen hangt het me de af, of er zo economisch mogelijk wordt geveld en of het andere goed van het vallende hout geen schade ondervindt. De mensen denken vaak dat je wel bosarbeider kunt worden als je niks andera meer weet. Dat is een vergissing De jongens, die hier komen werken, moeten jaren erva ring opdoen voor ze zelfstandig kun nen vellen, hetzij met dc hand of de zaagmachine En wat dc paarden be treft. daar kun je ook maar niet dc eerste de beste knol voor nemen De paarden? Ja. het zijn de paar den. die het allerzwaarste werk doen, namelijk het verslepen van de gekapte, schoongemaakte stammen naar de bosrand, waar ze straks naar soort, grootte en kwaliteit op kavels komen te liggen. Nog verder het bos binnendringend zien we de twee dieren hun trage gang gaan. heen en weer. voorzichtig stappend om met hun last geen struik of pluk- ie mos te krenken. De begeleiders laten de paarden rusten, slaan ze goedkeurend op het dampende lijf en lichten de pet in onze richting Even later zitten we met z'n allen om het houtvuur. In de gloed van de rode vlammen beginnen onze verkleumde handen en voeten te tintelen. Een slok hete thee verwarmt het tot op de botten verkilde lijf. Nu valt de avond heel MAAR eigenlijk wilden jj \Ui k j y wij het hebben over [J uw stoffelijke, niet over uw geestelijke tooi voor oudejaarsavond. U ziet een huis met twee verdiepingen, vriendin is practisch van aard: zij mouwen onder Op de zolderver- haar vriendin heeft haar hart ver- Bencden is een elegant gezelschap kan zich geen uitgebreide garderobe dieping gaat het wat eenvoudiger pand aan de lange marinière zonder van enkele dames bijeen. Twee zijn permitteren, en daarom schafte zij toe. zoals u ziet: drie meisjes in taille cn de derde hield zich bij een gekleed in cocktailjaponnen met zich een zwarte overgooier aan, die lange broek met een jumpertje De vrolijk grof gebreid vest met zwar- de reeds onvermijdelijk geworden de basis van haar wmtergarderobe meest linkse maakte van een ge- te kraag, waarin eventueel nog een stola, de een koos een nauwe, de vormt Ditmaal draagt zij er een wone zwarte trui een avondblouse zijden shawltje kan worden gedra- ander een wyde rok. De derde cremekleurige blouse met lange door er pailletten op te borduren, gen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 11