nmrci K.Y.P.-fractie uit zich over Centrale Woninszorg STADSVENSTER Amersfoort helpt Leusden bij dri nkwa tervoorziening Brigadier F. Stel ten grave gedragen Amersfoorter kreeg brief van Dwight D. Eisenhower 71 Principieel geluid in n rustige raad Agenda werd vlot afgewerkt J. Vis nam afscheid van de Raad DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Amersfoorts elftal samengesteld Noteert U even Kerstconcert in Joriskerk uiting van gemeenschapszin Medische Dienst 2 ICoensdag 31 December 1952 (Van een onzer verslaggevers) De principiële woorden met betrekking tot de stichting Cen trale Woningzorg en de daaruit voortvloeiende kwesties be treffende de aanbesteding, door de heer Ubink gisteravond in de raad geuit namens de overgrote meerderheid van de K.V.P.- fractie, vormden in feite het belangrijkste bestanddeel van de zitting, die zich overigens kenmerkte door een gemoedelijke sfeer de voorlaatste dag van het jaar wilde men elkaar blik baar niet al te erg in de haren vliegen en een betrekkelijke vlotheid wat het afwerken der 48 agenda-punten betrof, be trekkelijk dan, want enkele leden wilden nog wel eens een zy- paadje betreden. Nadat een commissie uit de raad de geloofsbrieven van het nieuwe lid, de heer E. Veenvliet, die in dé P.v.d.A.-fractie de plaats van de scheldende heer J Vis gaat innemen, had onderzocht en in orde bevonden, verlangde de heer Kalkman (CJf.i het woord bij punt vijf van de agen da, dat inhield een voorstel tot het verlenen van een credict voor het maken van een betonnen beschoeiing langs de westzijde van dc Eem. De heer Kalkman wilde gaarne weten of de bestrating aan weerszijden van de Koppen geen verbeteringen zou kunnen ondergaan en of enige ver- keersvoorzieningen getroffen zouden kunnen worden Wethouder Koop man kon mededelen, dat in deze za ken onderhandelingen reeds gaande ^ijn De heer Kranenburg fCPN) was tegen het voorstel om bij de woning te bouwen nabij het dierenasyl, een garage te plaatsen ten behoeve van de dierenarts. Zolang er op het ge bied van de woningnood nog zulke, uiterst slechte toestanden heersen, achtte hij het niet gewenst een be drag van 2200.te besteden voor de bouw van een garage Zowel wet houder Koopman als de voorzitter trachtten de GPN-woord voerder er van te overtuigen, dat geen enkel verband bestaat tussen het bouwen van een garage en de woningnood in het algemeen Centrale Woningzorg Het voorstel tot het verstrekken van een geldlening aan de stichting „Centrale Woningzorg' ten behoeve van de bouw van 148 woningen, 12 garages en 4 winkel-woonhuizen in het Leusdcrkwartier. noopte de heer Ubink iKVP) een uiteenzetting te geven namens de overgrote meer derheid van zijn i lraglie. In het al gemeen staat de 'KVP-fractie een publieke aanbe steding voor, be houdens uitzon deringen van zeer bijzondere aard. Tijdens bespre kingen in de frac tie is de vraag naar voren geko men. moeten bij het verstrekken van een geldlening Woningzorg" geen worden opgenomen, verplicht wordt dit werk publieke lijk of onderhands aan te besteden. In het algemeen is men in KVP- kringen geneigd de vraag bevesti gend te beantwoorden. Erkend wordt, dat de stichting op bijzondere manier tot stand is gekomen, de raad heeft daaraan medegewerkt en heeft het bestuur met zekere be voegdheden bekleed. Dc autonomie van het stichtingsbestuur wenst de KVP-fractie wel te aanvaarden met het voorstel kan zij zich dan ook wel verenigen. De heer Ubink had echter een bepaalde bedoeling met zijn woorden. Hij zette nogmaals het standpunt van zijn fractie uiteen: bij voorkeur publieke of onderhandse aanbesteding en uitzonderingsgeval len moeten dan ook werkelijk uit zonderingen blijven. Daar volgens de heer Ubink het overgrote deel van de raad deze zienswijze is toegedaan, is het dienstig, dat het stichtingsbe stuur weet, welke opvattingen in de raad leven. De heer Al verontrust De heren Coolen (KVP) en De Fe- ber (VVD) konden zich met de zienswijze vap de heer Ubink ver enigen, alleen de heer Al (PvdA) toonde zich enigszins verontrust door de woorden van de KVP-woordvoer der. De heer Al meende een „alarm Mr F RU IN nen tot verbetering van de drink- I watervoorziening in Leusd'en, noop te de heer Fruin «P.v.d.A.) tot en kele vragen. Hij wilde weten of de aanleg van de leidingen door de gemeente Amers foort moest ge schieden. of nu of op korte termijn grote investerin gen nodig zullen zijn en of de zaak wel voldoende van de bedrijfs economische kant bekeken zal wor den. Inderdaad, zo deelde wet houder Van Zwol mede. zal de ge meente deze plannen uitvoeren Gro te investeringen zal het met met zich mede brengen en de bedrijfs- econooom zal zeker worden inge schakeld. De heer Kranenburg was er tegen, dat het werk in D.U.W.-verband zal worden uitgevoerd. Dit zou volgens hem ten koste van de werklozen gaan. De voorzitter en wethouder Koop man konden deze bewering echter ontzenuwen: D.U.W.-uitvoering met aanbesteding houdt in, dat onder normale arbeidsvoorwaarden ge werkt zal worden en dat nu ook eens mensen aan de beurt komen, die normaal niet zo snel aan bod zijn. Restanten De overige agendapunten werden iuiVÜuiV* I 'n vrlJ v*ot lemP° afgewerkt. Hier 4"* cn daar werden nog wel enkele op merkingen gemaakt Zo vond de heer Fruin, dat de wijzigingen, aan gebracht in de nieuwe verordening op de heffing van de bcgraafrech- ten, nog niet geheel en al bevre digend waren. De heer Van Stek was daarentegen verheugd mc-t dc wijzigingen. Het voorstel tot wijziging van de „Verordening op dc heffing van een hondenbelasting in de gemeente Amersfoort" werd aangehouden tot de volgende zitting. Dit in verband met het feit, dat gisteren een be zwaarschrift is binnengekomen van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren: Noch de raadsleden, noch B. en W. hebben de tijd gehad het bezwaarschrift te bestuderen. Het afwijzend advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van het hoofdbestuur van de bond van Nederlands overheidspersoneel om grote voorzichtigheid. Het bestaan der stichting zou misschien op deze manier gevaar kunnen lopen. Wethouder Koopmans toonde zich door dos heren Ubinks woorden ech ter niet verontrust. Hij zag die drei ging niet zo. De stichting Centrale Woningzorg is een verzameling van woningbouwverenigingen met aan het hoofd het gemeentebestuur. Het bestuur van de stichting heeft ver plichtingen. die de vrije woning bouwverenigingen niet kenden. Men zou nu voorwaaiden kunnen stellen, maar in het algemeen moet men de autonomie van bet bestuur zoveel mogelijk eerbiedigen. Een zeker toe zicht blijft evenwel altijd bestaan. Een feit is ook, dat men in het ver leden wel eens iets te lankmoedig is geweest In het onderhavige geval echter heeft het bestuur, na lering getrok ken te hebben uit de aanbesteding van de 90 woningen in het Kruis- kampkwartier, na rijp beraad ge- meend tot een van aan het gem«£epersonee. een Mr Ubink aan „Centrale voorwaarden waarbij C.W. Na afloop van dc zitting der ge meenteraad verleende de voorzitter nog het woord aan het scheidende raadslid, de heer J Vis. die gedu rende zevcp jaar als vertegenwoor diger van de PvdA in de raad zitting heeft gehad. Dc heer Vis dankte in de eerste plaats dc voorzitter voor de vrien delijke woorden tot hem gericht, toen hij zijn afscheid bekend had gemaakt. Ook uitte hij zijn waar dering jegens al het gemeentcper- sonccl van hoog tot laag voor de ondervonden medewerking bij het geven van voor lichting. Dc sa menwerking met de dames en he ren raadsleden was altijd van zeer aangename aard geweest. Natuurlijk zijn er verschillen in opvattingen en inzichten, doch. zo zeide de heci Vis. gedurende dc tijd dat ik lid van dc raad ben geweest, hebben die tegenstellingen nooit bijzondere moeilijkheden op geleverd. In verband met zijn drukke da gelijkse werkzaamheden en om stu dieredenen is het hem onmogelijk zijn functie als raadslid te blijven uitoefenen, zodat hij nu, zij het no de, afscheid nemen moet Hij wens te de raadsleden en het college een goed 1953 toe en hoopte, dat zij in het komende jaar, in het belang van Amersfoort, juiste besluiten zouden mogen nemen De Burgemeester wees er nog maals op. dat de heer Vis als raadslid hij liet zich niet te vaak horen, maar als hij aan het woord kwam. was hetgeen hij liet horen „gedegen" zeker de sympathie heeft verworven van de leden van de vroedschap. aanbesteding van de woningen in het Leusderkwartier te moeten over gaan. Ook de Raad zou volgens de wet houder, na kennisname van de fei ten. die hij nu niet openbaar wilde maken, tot eenzelfde conclusie zijn gekomen Na lang wikken en we gen heeft het bestuur besloten de verantwoordelijkheid te dragen de huidige vorm, om tot de bewerk stelliging van de bouw te komen, te kiezen. Geen „alarm" De heer Ubink zette nogmaals uiteen, dat het niet in zijn bedoe ling had gelegen om de alarmklok te luiden Hij ziet echter gaarne, dat de opvattingen van de raad in deze ingang vinden bij het bestuur der stichting En voorzichtigheid is altijd een van zijn deugden ge weest in dat opzicht kon hij de heer Al geruststellen. De heer Coolen wilde nog weten of het werk onderhands wordt op gedragen of publiek of onderhands zal worden aanbesteed Hij kon dat uit de stukken niet opmaken. Dat klopt ook. antwoordde wethouder Koopman, want het voorstel behelst alleen maar het verstrekken van een geldlening aan „Centrale Wo ningzorg' en het bestuur zal be slissen hoe de bouw bewerkstelligd wordt. Na dit antwoord wenste de heer Coolen zijn stem niet aan het voorstel te geven. Overigens ver telde wethouder Koopman nog. dat de laagste inschrijver voor de bouw van de 90 woningen, dezelfde is. die het aantal van 206 onderhands beeft uitgevoerd. Toen voor 106% en nu 114 Deze tip meende hij even te moeten oplichten om althans de beslissing van het C.W.-bestuur te rechtvaardigen Drinkwatervoorziening Lcusden zogen. Kerstgratificatie toe te ken nen. was voor de heer Mulder aan leiding om daarover zijn ernstige spijt uit te drukken. Er zijn toch zo vaak in de Raad zeer waarderende opmerkingen geweest aan het adres van het gemeentepersoneel. Waar om moet het dan alleen bij woor den blijven en niet bij daden'' De voorzitter zei. dat de waar dering voor het gemeentepersoneel en het afwijzend advies in deze. be slist niet tegenstrijdig zijn. Het is nu eenmaal zo. dat wanneer de raad een besluit zou nemen om toch een Kerstgratificatie te verstrekken, deze nooit door de overheid zou worden goedgekeurd. De raad zou slechts een nutteloze „schijnbewe ging" maken. Overigens noemde hij het optreden van de C PN.-woord voerder een schijnmanoeuvre Het geldt hier immers een landelijke be paling en het zou fout zijn bepaal de verwachtingen te wekken. 2087 Wanneer Rob de hut van de kapitein bin nenkomt, ziet hij, dat Leroux niet in zijn kooi ligt, maar met een van pijn vertrokken gezicht een brief zit te schrijven. „Ik voel me ellendig, stuurman," zegt de ka pitein. ,.en Ik zou graag willen, dat je het plaats je Santa Veronica aan zeilde. Daar woont een vriend van mij, die dok ter is en mij al eens eer der heeft behandeld. Hij beschikt over een ge- neesmiddel, dat er- 1*7.1 gens anders niet kunt krijgen en waarmee hij mijn maagpijnen kan verdrijven Om moeilijk heden met de douane te vermijden kun je 't best op de rede voor anker gaan en dan met een boot naar de wal roeien." Rob gaat weer aan dek 1 om de nieuwe koers uit te zetten, maar als hij de hut van de kapitein verlaat, wordt hij aange sproken door oude Bill, de bootsman, die blijk- baar ook iets op zijn hart heeft. (Van een onzer verslaggevers) Onder zeer veel belangstelling is gistermiddag op „Rusthof" te Amers foort ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen Brigadier F. Stel. officier van het Leger des Hells, oud-directeur van de landbouwkolonie „Groot Batelaar" te Lunteren. Zacht ruisten de tonen van het bekende „Rots der eeuwen, troost ln smart" door de aula. toen daar de baar. gedekt met de vlag van de landkolonle, waarop Bübel en uniformpet van de over ledene, werd binnengedragen. Voorstel tot opschorting ontslag A. J. Huyskens niet behandeld Op de agehda voor de raadszitting stond onder volgnummer 41 ver meld het voorstel om het ontslag van de heer A. J. Huyskens. hoofd van de Vincent van Goghschool en leraar in de Nederlandse taal in vaste dienst aan dc gemeentelijke handelsavondschool, op te schorten tot 1 September 1953 en hem met ingang van die datum eervol ont slag te verlenen uit beide genoem de functies. Dit voorstel is echter niet in behandeling gekomen, daar het blijkens een mededeling, van de agenda was afgevoerd. Kommandant A. C. Beekhuis ging voor in gebed, waarna Brigadier Jos Govaars Openb. 2117 las. Lt.-Kolonel J. E. van Eeken ont leende zyn toespraak aan 2 Kon. 4:1 uw knecht vreesde den Here. Als wij.hier bijeen zyn. aldus spr., om de laatste eer te bewijzen aan de nagedachtenis van wijlen onze vriend Brigadier Stel. dan mo gen wij zeggen: Hij vreesde den Here. Als jongen gaf hij zich aan God en daarna aan het Leger. Dat betekende wat in die dagen. Maar hij wist zich een door God gegre- pene. Spr. schetste dan de eerste ja ren van Brigadier Stel als veldoffi- cier om daarna te memoreren de zes en dertig jaar van toegewijde, zegen rijke arbeid op de Landkolonie, een werk. dat zijn gehele persoon had. Gaarne bracht spr. een ere-saluut aan deze onkreukbare figuur, deze eenvoudige man, die maar één pas sie, één verlangen had: zijn Koning te dienen. Tenslotte wees Kolonel Van Eeken de familie en nabestaan den op de troost, die er is in Gods beloften. Kapitein en mevr. Hofman van het Jongenshuis zongen van de eeuw'ge woning vol van glans en pracht, waarna een rij van sprekers het woord voerde. Collega's, persoonlijke vrienden, Maj W F. Malcorps als vertegenwoordiger van het Hoofd kwartier, de tegenwoordige direc teur van „Groot Batelaar" Majoor A. Nieuwenhuize, en een afgevaardigde van de.buurtschip in Lunteren, waar de Kolonie ligt, n.l. de heer A. Schimmel. Majoor Malcorps belichtte in het bijzonder de grote liefde, welke Bri gadier Stel had voor de gevallenen. Vele parelen heeft hij uit het slijk der zonde mogen ophalen en ze door het zoenoffer van Jezus Christus mo gen hechten aan de onverwelkehjke kroon. Zijn leven was geen rustig le ven. Strijdend heeft hij gestaan op de lichtende hoogten van Gods ge nade. maar ook in de diepste diepten van het leven. Brigadier Stel. besloot spr.. uw persoon en uw werk zal in dankbare herinnering in en bij ons blijven voortleven. Hadden alle sprekers het accent gelegd op wat de overledene had be tekend in het openbare leven, zijn jongste zoon. de heer M. Stel. schet ste in gevoelvolle woorden en met grote eerbied en dankbaarheid zijn vaders leven in de familiekring. Aan de groeve sprak Kol. van Eeken de formule uit: Stof tot stof, as tot as, in de zekerheid van de opstanding tot eeuwig leven. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de Kommandant A. C. Beek huis en G. Lebbink, de 86-jarige Ko lonel G. Govaars, verschillende De partementshoofden, de Divisie-offi cier Brig. L. Nijman, talrijke oud collega's en autoriteiten uit reclas- seringskringen. Het orgel in de aula werd bespeeld door Brigadier G. Claeys. Morgen zal een Amersfoorts dis- trictselftal op ..Birkhoven'1 de strijd aanbinden met een Utrechts pro vinciaal elftal waarvan wij de op: stelling reeds publiceerden. He* Amersfoortse elftal ziet er als volgt uit: D0£l: H. Brits (HVC). Achter: A. Peters «Amersf. Boys) en H Malestein (HVC). Midden: S. Sleeking (HVC), B. v. d. Biezenbos (HVC) en W. de Gans (HVC). Voor: Vreekamp (HVC), Heinen (Spakenburg). Joh. van Empelen (APWC). F. Kraak (Amersf. Boys), en v. d. Broek (HVC). Reserves zijn: Jan van Empelen (APWC). Van Loon (Quick) B Bakker (Amersf. Boys). H. Snijders (APWC) en De Roos (Spakenburg). G. Abrahamsen verlaat de journalistiek De Amersfoortse Courant van gis teravond deelt mede, dat de heer G. Abrahamsen per 31 Januari a.s. af treedt als hoofdredacteur van de A C. en het Veluws Dagblad. Hij gaat de journalistiek verlaten en aanvaardt te Amsterdam een functie bij een handelsvennootschap. Van onze zijde willen wij daaraan toevoegen, dat het ons leed doet dat de heer Abrahamsen ons vak verlaat Benoemingen Ter voorziening in de vacatures aan de dr M. van der Hoeveschool voor buitengewoon lager onderwijs werden benoemd: tot onderwijzer in vaste dienst bij de afdeling de bielen de heer J A. F. Hartman uit Koekange en tot onderwijzeres aan de afdeling imbecielen mevr. de wed. L. J. BrinkmanLöwen- stein. De drie leden van het bestuur van de „Stichting tot oprichting en instandhouding van medisch-op- voedkundige bureaux, mevr. S. A. J. KnoppersDieleman, mej. H. C. L. MullerKühlental en de heerH. J J. Lips werden voor een periode vap twee jaren herbenoemd (Advertentie LM.) Van „luchtjes" gesproken niemand hoeft zich meer te ergeren aan de lucht van tabaksrook of een nasmeulende sigaar of eigaret. Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl neemt alle luchtjes weg. MENSt* NEüS Dc heer A. J. M. Thannhauser uit de Galvanistraat 16 stuurde enkele weken geleden generaal Eisenhower een brief waarin li ij hem feliciteerde met de behaalde overwinning. Hij deed dat eigenlijk .zomaar eens voor de aardigheid", zoals liy ons zei. Wie schetst echter zijn verbazing toen hij gisteren een brief uit Eisenhowers hoofdkwartier ontving. Een hartelijk bedankje van de „big man himself", geschreven door zijn assistent Sherman Adams. Eisenho wer schreef dan dat hij door zijn bui tengewoon overladen werkschema en de vele post die hij ontving zijn as sistent Adams moest vragen de heer Thannhauser hartelyk te bedanken voor zijn felicitatie, die hij onlangs zond. De vele „hartverwarmende" neral Eisenhower deeply appreciates your thoughtfulness in communica ting with him. Was getekend: Sincerely Yours, Sherman Adams, Assistant to General Eisenhower. Van 1 t.m. 8 Jan. GRANT) THEATRE Van I t.m. 7 Jan. .Greatest show on Earth". Toegang 14 jaar. Aanv: Do (1 Jan.) en Zo. 1 30, 4.45 en 8 uur. Ov. dagen. 2 en 8 uur. Donderdag 8 Jan. Aanv. 7.30 uur „Gysbrecht van Aemstel" door Am sterdams Toneelgezelschap brieven die wy ontvingen waren een city theater Van l t.m. 8 Jan bron van bemoediging voor ons alle maal. „Generaal Eisenhower stelde het zeer op prijs dat U zich met hem in verbinding stelde", aldus verze kerde de heer Adams onze stadge noot. Trots bewaart hij de brief Wel ke Amersfoortor kan zich ook beroe men op een persoonlijk schrijven van de grote generaal. Stond niet met grote letters op de enveloppe „Office of Dwight D. Eisenhower"' Hieronder laten wij dan de Engelse tekst volgen: Dear Mr. Thannhauser. Because of his extremely busy schedule and the heavy mail he has been receiving. General Eisenhower has asked me to thank you on his behalf for your recent message of congratulation. The many heartwarming messages we have received have been a sour ce of encouragement to all of us. Ge- Een van de tradities, die sinds de bevrijding ontstaan zyn, wordt ge vormd door een kerstconcert, gegeven door de koren die aangesloten zyn by de sectie zang en muziek van de Amersfoortse Gemeenschap. Om an deren niet in de wielen te rijden, wordt dit concert niet jaarlijks, zoals aanvankelijk de opzet was, maar om het andere jaar georganiseerd. Goede vertolking door solisten koor en orkest Wie gisteravond in de St Joriskerk getuige was van deze manifestatie, kon opmerken dat men het principe „ieder koor zijn eigen nummer(s)" verlaten had. en een andere vorm voor dit concert had gezocht. Alle zangers waren nu tot een groot koor verenigd, waardoor het mogelijk was geworden een groter werk te kiezen J. VIS Wij hebben hem leren kennen als een journalist, die met hart en ziel CARACAS. De Italiaanse kam- aan de journalistiek was gehecht, als pioen wielrennen Sacchi heeft in Ca- I een goed collega en als een recht- een Magnificat van Buctehude Het voorstel om in het belang der racas het Olympisch record voor de schapen, integer mens. Onze beste dat in samenwerking met de Orkest- volksgezondheid in principe mede- kilometer verbeterd. Hij legde de af- i wensen vergezellen hem bij zijn ver- vereniging ..Amersfoort" ten gehore werking te verlenen aan de plan- stand af in 1.10.6. I dere carrière. 1 werd gebracht. A door tips van vriendelijke leden, kwam 1952 als be en belangstellende stads- ginneling de wereld in met vensterlezers geholpen. En de opdracht de wereld een vooral ook mogen we de jaar van vrede en voor- bemanning van onze zil- spoed te brengen. Nu is vervloot niet vergeten Reusachtig is er weer ge spaard in dit jaar baby een grijsaard cn be zig zijn laatste uren „vol te maken". S.V.K. zocht zult het verderop wel Ie- hem op en vond de oude zen op een kwart poot na. slaat de hond op poten Zo kunnen we nu zeg- n an druk bezig de laatste bladzijde van zyn jaarboek in te vullen. In een exclu- gen: er is weer een stads- sief interview vertelde Va- vensterjaar achter de rug der Tijd: „Ik ben moe, erg volger geven. Als we iedere keer maar een klein stapje verder komen Helaas, is een tijd van gaan ste best gedaan om het zaad der vrede uit te strooien, maar ik heb het helaas nog niet zien ont kiemen. Mogelijk, dat mijn opvolger hiervan iets be speuren zal. De ongeschre ven opdracht vrede en ge luk te brengen een op dracht zo oud als de mens heid bestaat ki ijgt ook hij rrlee en evenals ik zal hy die weer aan zijn op en dat kunnen ze ons niet moe en der dagen zat. Ei meer afnemen. Dat is dus is een tijd van komen en de reden om te lachen. er is een tijd van gaan. En nu dat huilen, ach, mijn tijd van komen is ge- laaf S.V.K. het niet zo gaan en mijn tijd van gaan somber opnemen. Het zal is gekomen. Ik heb mijn wel weer lukken in 1953 loop volbracht en de we- Jaarucnster om dagelijks S.V.-nieuw- reld is weer eén jaar rij tjes te vergaren. Mag S.V. ker, helaas niet wijzer. Er V.K. weet eigenlijk niet of hij lachen moet of huilen. Vandaag -al hij natuurlijkool: zijn K. nu alvast een beroep was wel vooruitgang tii- doen op alle lezers? Zelf dens mijn bewind, maar toch ts het de laatste dag van het jaar en iedere dag van 1952 is hij er toch maar in geslaagd zijn ru briek te vullen met van alles en nog wat Hel is ivel eens een hele toer qe- webst om dc nodige nieuw tjes en verhaaltjes bij el kaar te „prutsen'' beste beentje voorzetten Zoals iedereen heeft ook hij zich bij het horen van de twaalf slagen voorzien wat voor een vooruitgang. Alles gaat sneller dan ooit te\oren, alles is beter en technisch volmaakter. He- mensen vernuft U'ctO id llll.llül.11 VtlliUll van diverse goede voorne- icht om dat mens. n.a. om dagelijks snMeIe en voi- ïTvVtr%XZ,terzet maakt* in dienst slellen zal wel lukken, het zal trouwens wel moeten Iuk- zu 11 wel eens tijden go- kcn jaTcn t, hr, gnpd tveest, dat hij :icli pcinrcird gl.gaan Cl, daarom ral S.V. over de steeds dunner K VOOT ,9.53 ie toekomst u-ordende dos zijner sche del streek en verzuchtte ..Wat moet er morgen weer in?" Maar ziet., iedere keer kwam het weer voor el kaar. Vaak werden wij ook met optimimsc tegemoet zien. „Het sal waeragtig volgde wel ga en". Veel heil van vernietiging en ver derf. Het lijkt erop. of het mensdom op den duur zijn eigen graf gaat delven Hier haalde het Oude Jaar even diep adem en ver- Vandaag, 365 dagen ge en zegen „Mijn tijd heeft het ge duurd. Ik heb mijn uiter- een mens is en zal .wel al tijd blijven een mens, mei zijn fouten, zwakheden en gebreken, maar ondanks alles met een vertrouwen in de toekomst." Peinzend sloeg het Oude Jaar zijn boek dicht In dc vei te be gonnen klokken te luiden en precies middernacht weergalmden twaalf zware slagen. „Hoor," fluisterde het stervende Jaar, „hoor. hoe de mensen vertrouwen hebben in 1953veel heil cn zegen wensen zij elkander toe." Veel heil en zegen, dat wenst ook Stadsvenstei kijker alle Stadsvensterlezers En een goed begin, want dat is het halve werk Goed beginnen We zouden U honds be jegenen als we in dit laat ste stadsvenster in 1952 niets zouden schrijven over Klop I even aan 't Stadsven ster. Tel- 4291: iedere morgen van tien tot twaalf uur. de Actie Geleidehond. Er is door U zoveel activiteit aan de dag gelegd om tot het doel „een geleidehond voor 'n blinde te geraken", dat wij ops met grote vreugde al die dagen her inneren, waarop jong en oud met dozen, pakken en zakken vol zilverpapier naar ons bureau kwam. Kelders vol van dat blin kende goedje hebben we door ijverige medewerkers weg laten halen om het te gen de hoogste prijs te ver kopen. Zo kwamen we nog voor het einde van dit jaar tot een bedrag van f 431,97. Er is dus" niet veel meer nodig om tot het eindbe drag van f 450,- te komen. Leerlingen van 't Amers foorts Lyceum brachten weer een grote hoeveelheid zilverpapier. Goed zo! En mevr. Boltcn, Joh. v. Ol- denbarneveltlaan 24. dan ken we voor 't oude pa pier. Eén van die stille medewerksters aan onze actie zond voor het goede doel een gulden. Dat is dus nu f 432,97. Zo gaan we het oude jaar met de vaste overtuiging uit, dat het nieuwe goed wordt begon nen. In Januari blazen we verzamelen om de eindslag te leveren. Wie doet mee? De voordelen van deze werkwijze kwamen gisteravond duidelijk naar voren. Geen verbrokkeling van het programma, geen mengelmoes van stijlen en opvattingen deze keer. on willekeurig nopend tot een vergelijk van de prestaties, maar een samen gaan onder eenhoofdige leiding, waarvan het klinkend resultaat een goede indruk heeft achtergelaten. Niet alleen Willem Hülsmann. die de leiding over koor cn orkest voer de. komt hiervoor lof toe. maar alle dirigenten en koorleden, die dit door hun voorbereiding mogelijk maakten. Natuurlijk bleven er wel enkele din gen te wensen over het aantal gemeenschappelijke repetities is bij een dergelijke opzet meestal nauwe lijks toereikend, maar vooral waar het koor als geheel zong. was de klank zeker bevredigend Ook aan het slot van het concert viel het koor nog eenmaal te beluisteren in „Ere zij God" van W. Hulsmann. dat uit stekend voor koor bleek te zijn ge schreven. al was het als compositie niet geheel geslaagd, door de soms wat wonderlijke stijlovergangen. Door het gemeenschappelijk op treden konden de korc-n natuurlijk slechts een klein gedeelte van het concert vullen. Evenals de vorige keren speelde ook nu een blazerscqrps, dc muziek vereniging H. J. Hegeraath" o.l.v. A. J. van Kolfschoten enkele koralen. Het valt steeds weer op. hoe fraai deze bezetting in de ruimte van de St Joriskerk klinkt Over het alge meen zuiverder dan men had durven venvachten droeg ook dit program maonderdeel bij tot het welslagen van dit concert Wel was het jammer dat tussen de verschillende couplet ten van eenzelfde koraal te lange pauzes vielen, en ook het laten octa- veren van de melodie door de klari netten had m.i. beter achterwege kunnen blijven, maar overigens viel een homogeen spel van byzondere bekoring te beluisteren. De banton Henk Kwakkel kon door zware verkoudheid niet optre den. Zijn partij in het duet „Wann kommst Du. mem Heil" van J- S. Bach, waargenomen door Joh. den Daas uit Utrecht, li ma Brester (so praan) en de violist Herman van Bckkum waren zijn partners in dit werk. dat barokke pracht paarde aan een indringende zeggingskracht. Zeer fraai had de sopraan te voren reeds een Weihnachts-Konzert van Böd- decker gezongen, en ook de bariton deed zich nog apart horen in en kele geistliche Lieder van J. S. Bach. Dat hiernaast van laatstgenoemde meester ook nog enkele orgelkora len door Hülsmann gespeeld werden spreekt welhaast vanzelf. M. C. KUYPER „Stormdulvels". Toegang elke leef tijd. Aanv. Do. fl Jan.) en Zo. 1.30. 4 6.30 en 9 uur. Ov. dagen: 2 30. 6.30 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Van 1 tm. 4 Jan. „Comanches op het oorlogspad" Toegang 14 Jaar. Van 5 t.m. 8 Jan. „Rimboemcisje". Toegang 14 jaar. Aanv. Do. (1 Jan.) en Zo. 2. 4.15. en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6 45 en 9 uur. CITY THEATER Soestdijk Van 1 tm. 3 Jan. .Dreigende Tiommen". Toe gang 14 jaar. Van 4 l m 7 Jan. „Al ways in'.my .heart". Toegang elke leeftijd. In de Donderdag-Cyclus 8 Jan. „Op het sehprj»-..van de snede". Toegang 18 jaar. Aanv. Do. (1 Jan.) en Zo. 2. 4 15. 6 45 en 9 uur. Vr. 8 uur. Za. en Do. (8 Jan.) 2.30. 6.45 9 uur. Ov. dagen: 2 30 en 8 uur. Woensdag 31 Dec. in onze cyclus ..Les Enfants du Paradis". Toegang 18 jaar. Aanvang 2.en 6 45 uur. CITY THEATER: 27 tot cn met 31 Dec. „Tien van het Vreemdelingenle gioen". Toegang 14 jaar. Aanvang: 25. 26. 27 en 28 Dec.: 2.-. 4.15 6.45 on 9 uur. 29 en 30 Dcc 2 30. 6.45 en 9 uur. 31 Dec 2.30 en 6.45 uur. REMBRANDT THEATER- Van 28 tot en met 31 Dec. „Het zwaard der vergelding" Toegang 14 jaar. Aan vang 25. 26. 27. 28 Dcc. 2. 4 15. 6.45 en 9 uur. 29 cn 30 Dcc. 2.30. 6.45 en 9 uur. 31 Dec. 2.30 en 6.45 uur. CITY THEATER SOESTDIJK. 28 tot en met 30 Dec.: „Drie van de Infan terie". Toegang 14 jaar. Woensdag 31 Dcc. in onze „Cyclus" „De sleu tels van het Koninkrijk". Toegang „elke leeftijd Aanvang 25. 26. 27 23 Dcc 2 415. 6.45 en 9 uur. 29 en 30 Dec.. 2 30 cn 8 uur. 31 Dec. 2.30 en 6.45 uur WOENSDAG 31 DECEMBER MUZIEKSCHOOL, Regcntesselaan 21B, 19.30 uur: Oudejaarsbijeenkomst Hum. Verbond. Herdenking Henriët- tc Roland Holst. TENTOONSTELLINGEN KERSTTENTOONSTELLING A.G. HUIS I werken van Jan Toorop, Leo Gestel, Suze Robertson en Floris Verster. Geopend tot en met 9 Januari op werkdagen van 9—12 en van 3—5 uur Op Zon- cn feestdagen van 14—17 uur. GEBOUW DE INSTUIF: Expositie wer ken van Alex Luigjes en Joh. Bijs- tcrveld Dagelijks geopend van 2—5 uur APOTHEKEN: v. d Bovenkamp, Utrechtsestraat 45a. telefoon 3358 en Vermeer-Apotheek. Vermeerstraat 124 telefoon 5335. VRIJDAG 2 JANUARI GEBOUW VRIJZINNIG HERVORMDEN. 20 uur. N V V. bestuurderbond Mi nister J. G. Suurhoff „Onze taak in 1953". ZATERDAG 3 JANUARI AMICITIA. 20 uur. VARA-cabaietavond. MARKTHAL, 20 uur. Feestavond Rien Veerman d' ORANJEBOOM. 20 uur. Nieuwjaars bijeenkomst „Gruno". (Nieuwjaarsdag) Doktoren: J A. Stokvis, Leusderweg 272, tel 5183; H G. Werkman. Utrechtse- weg 10. tel. 3008. Tandarts: B. G Hogewind Regcntes selaan 2 tel. 6798 Apotheken: v. d Bovenkamp. Utrecht sestraat 45 a, tel. 3358: Vermeerapotheek, Verineerstr. 124 tel. 5335. Verloskundigen: Mej. H A. v. d. Grient. Brccstr 8b tel. 6830' mc-j M. A J. dc Leeuw. Socstcrweg 15. tel 4973 mej^ T. de Leeuw. Socstcrweg 450. tel. 3144. Burgerlijke stand Geboren: Gcrardus A. P. zoon van G. W M. van Gaaien cn W G. J. de Kruijf. Anke dochter van J. de Bruijn en W. v. Acquooij. Fredcrik C L zoon van J. v. Diggelc en W C. Sparling; Aaitje doch ter van W H ten Hoven en T. Kuijt; Theodora A. A. dochter van A. A. H. van Roon en A. M Blom. Ondertrouwd- L Holwerda en J. C. Rijks. H. Kollen cn J. van Putten: G. M. baron van Boctzelacr en G. Peter sen: A. L. Janssen en H. T Ossendrij- veiH W Fróger en W. Mulder. Getrouwd H van Es cn M. W. Tho- lenaars. J. C K Hanhart cn M. Han- hart; A. v. d. Kraats en I. K R. Dek ker, H. M J Bucx en M J. A. Houtc- pen; G J. v. d Neut en J. Batavier Overleden: Gerrit J. Hictkamp, 49 jr. gehuwd met H. A. Meijer.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2