Jaar was rijk aan goede muziek, maar arm aan goed toneel Eens at men op Oudejaarsavond veel en lekker f •I GAZ-LA^TAAMOPSTEKERS, Een jaar kerkelijk leven in Amersfoort Amersfoort trekt schilder en fotograaf e Bevolking heeft voor goede kunst weinig geld over m Iedereen wenste iedereen geluk en... soms op rijm r >i Op de grens van Oud en Nieuw Woensdag 31 December 1952 KUNSTLEVEN IN AMERSFOORT Als we aan het eind van het jaar 1952 de balans opmaken van het kunst leven in onze stad dan is er veel wat tot voldoening stemt, maar toch ook wel het een en ander dat minder tevredenheid kan schenken. Laten wij eerlijk vaststellen, dat Amersfoort met zijn meer dan zestigduizend inwo ners eigenlijk een opgewekter kunstleven kon hebben. Want veel dat grote betekenis had. Is hier in het afgelopen jaar niet te doen geweest. Men schrijft dat dikwijls toe aan het ontbreken van een specifieke schouwburg zaal en een concertzaal en natuurlijk betekent dat in zekere zin een rem. Maar als men aan de andere kant waarneemt dat het in onze stad altijd min of meer een risico Is iets goeds op toneel- of muziekgebied te brengen, dan moet men toch constateren, dat er nog iets anders schort. Grote activiteit der dilettanten Wat eigenlijk voor ons hele land geldt is in nog sterkere mate van toepassing op Amersfoort. Het pu bliek heeft voor goede kunst niet veel geld over. In hel buitenland liggen b.v. de entree-prijzen voor toneel, concert en opera in de re gel veel hoger dan hier en is toch de belangstelling groter. Onze be volking is nog niet genoeg theater- minded om maar eens een onver taalbaar Engels woord te gebruiken. Het moet nog veel sterker tot het waarderen van kunst worden ge bracht. Maar dit is niet een pro ces van één of twee dagen. Dat er voor een spaarsysteem, zoals de' AG. dit voorstelde, slechts matige belangstelling bleek te bestaan, is in dit opzicht tekenend. Grand Theater Misschien is in het bovenstaande ook de verklaring te vinden voor het feit, dat er in het afgelopen jaar Grand Theater zo betrekkelijk weinig toneelstukken zijn opgevoerd Kwamen er in de vorige jaren herhaaldelijk troepen als die van Van Dalsum op de planken, dit jaar moesten wij ons hoofdzakelijk met toneel in het lichtere genre tevreden stellen. Cor Ruys en Wim Kan zijn er twee maal geweest en ook de Hoofdstadoperette kwam tweemaal evenals trouwens de Ita liaanse Opera «Traviata en Rigo- leltoi. Ook Snip en Snap hebben het publiek zoals vanouds in dit theater vermaakt. Bij de vele films, die vertoond werden, waren er ver scheidene zeer goede, vooral in de Donderdagserie. Uitstekend heeft het Grand Thea ter zich geweerd op het gebied der muziek. Behalve enkele U.S.O.-con- certen (gesubsidieerd door de ge meente) waren er verscheidene zeer» goede kamerconcerten te beluiste ren, met solisten van wereldnaam, zoals M.vra Hess. Ook met het bal let Jooss op 17 Januari maakte het Grand Theater een goede beurt. In Amicitia zijn o.a de bekende abonnementsvoorstellingen op to neelgebied gegeven waarbij o.a het Rotterdamsch Tooneel en de Haag- ln het Grand Theatre gaf de Com- pagnia d'Opcra ltaliana in No vember een voorstelling van de opera ..Rigoletto". Dit zijn Magda Piccarolo en Vittorio Benetti. sche Comedie op de planken kwa men. En in dit theater zijn verder de talloze uitvoeringen van ver enigingen gegeven, o.a ook van de amateur-tonelisten, die dikwijls uit stekende stukken in een zeer ver dienstelijke bezetting brengen, Arnersf. Gemeenschap De Amersfoortse Gemeenschap heeft een paar goede toneelstuk ken laten opvoeren. Wij herinneren aan ..Het Woord" van Kaj Munk en ..Het gevecht met de zoon" Het gezelschap „Puck"' gaf ook enkele jeugdvoorstellingen. Op het gebied van de muziek het de A.G. zich evenmin onbe tuigd. In April trad het vermaarde kamerensemble „Alma Musica" op en nog kort geleden gaf de Orkest- i vereniging Amersfoort een volks- J concert in de Markthal met Tho- i masso als solist in het vioolconcert van Max Bruch. Tot de hoogtepunten van het jaar behoorden voorts het optreden van het Dresdner Kreuzchor in de Jo- riskerk en de uitvoering van de Johannes-passion dooi de Toon kunst-oratoriumvereniging. Een groot concert van het Amersfoorts Mannenkoor kunnen wij ons in het afgelopen jaar niet herinneren. Wel was de Kleine Kunstkring musicaal zeer actief. In het bijzonder willen wij nog even de aandacht vestigen op de activiteit van de dilettant-tonelis ten en de diverse muziek- en zang verenigingen In de toneelwedstrijd van de NATU won ATE de eei'ste prijs. Door de amateurs georgani seerd in samenwerking met de A.G. was ook de muziekweek ter gele genheid van het bezoek van het Engelse mijnwerkerscorps, waarvan ons de grandioze parade der musi cerende corpsen op het terrein aan de Hellestraat het levendigst in de herinnering is gebleven. Er is dus inderdaad wel het een en ander te doen geweest in Amers foort gedurende het afgelopen jaar. want veel hebben wij uiteraard on vermeld moeten laten. Maar op het gebied van het toneel zijn er geen evenementen geweest. Wel waren er enkele op het «ebied van de mu ziek. De beeldende kunst wordt af zonderlijk besproken. v 2 «K,/ r Ju TOTBU WE JAARS HElt- EST ZEfrEHWEWSCH .If Fdfl-Vlitlmrt llffr.n lll'I!)IEMEESTF.HWF.TIIon-KliKX en vetdem !">rliie<li6 opgciiraaen tuin iS'<»K/.K'fKXK>.' \«n VMKBSVOORT. Rij den annvany van het jaar (88(1. De roep van de klepperman was vroeger het sein, dat een nieuw jaar zijn intrede had gedaan. Een genoeglijke aankon diging, die wel wat verschilt van de gang van zaken anno 1952/53. Het verloop van de hele oudejaarsavond was overigens in die tijd anders dan nu. De winkels mochten net zo lang ge opend zijn als men maar wilde en hetzelfde gold voor de café's dag is heden ten dage volkomen an ders. dan een vijftig jaar terug. Wij denken hier bijvoorbeeld aan de ge woonte, dat op die eerste dag van het jaar de gezellen hun patroon geluk gineen wensen, bij welk bezoek te gelijk de plannen voor het jaar be sproken werden. Sigaren, koffie en saucijzebroodjes vormden het menu en tenslotte kwam dan nog de kruik op tafel en verdween de ene borrel na de andere door het keel gat. Ook vi ienden en kennissen wer- De lantaarnopsteker kwam zijn wens in druk en op rijm aanbieden, terwijl Van Dorssen de torenwachter hetzelfde deed. ..Tante Pos" kwam even langs en bood een kaart aan, waarop de buslichtingen vermeld stonden (niet op rijm!» en ook de asman liet zich niet onbetuigd. Zelfs kwamen die lieden met de mooiste gedichten op dc proppen. Vele van die merkwaardige wensen zijn nog bewaard gebleven en zij zijn heel wat fraaier, dan het zakelijke kaartje met „Nieuwjaarsgroet" erop. dat er later voor in de plaats kwam. Overigens behoort ook dat alweer vrijwel tot het verleden, want aan personeel in overheidsdienst is het tegenwoordig verboden zoiets in welke vorm politie cM.-n oogje dicht, zodat van die kant niet al teveel gevaar te duchten viel Arme kinderen liepen er overal door de straten, waarbij zij t-, - t huis aan huis belden, teneinde hun ken enkele winkelier ot herbergier sloot misschien al om een l zegenwens oo te zegen en een ..ho- uur of vijf, maar dit waren uitzonderingen. Vooral het vroeg norarium" in ontvangst te nemen J c -, - 1 j x Gaf men niets, dan kreeg men niet sluiten van cafe s viel bij de bevolking in niet al te beste aarde, j zeiden na de zegenwens een ..ver- omdat velen de oudejaarsavond in de herberg doorbrachten. den met dén bezoek vereerd en het I ook aan te bieden, slot van het liedje was, dat er vele j En tenslotte mogen wij niet verge- wankele mensen door Amersfoorts j ten. dat het vroeger, veel meer dan straten liepen. In het algemeen deed nu, de gewoonte was, klokslag twaalf naar buiten te gaan en de naaste bu ren al dan niet gemeend de hand te drukken. Helaas was het dik wijls niet erg gemeend en dan kwa men de eerste boze woorden in het nieuwe jaar al te voorschijn en werd i i- ewatjes e-n oude wie uitgevoch ten. Niet zelden was het gevolg daar van, dat men zijn bezoekers op Alcoholische dranken speelden een rolmops a 16 cent weer een heel veel meer dan nu een grote rol bij de hele viering, hetgeen ook be grijpelijk is. als wij eens kijken naai de prijzen uit die dagen. Bisschop wijn deed 37cent per fles: Punch kon men krijgen voor 80 cent de liter en alleen advocaat was enigszins prij zig, want daarvoor moest men hon derd hele centen neertellen, maar dan had men ook een volle fles! En was men van al dat vocht wat katte rig geworden, dan knapte men van Nu het jaar bijna zijn loop heeft volbracht, is het goed voor enige ogenblikken stil te staan bij het geen 1952 op kerkelijk gebied in Amersfoort te zien heeft gegeven. In Februari kwam de Bijbelverta ling van het Nederlands Bijbelge nootschap gereed. Het oude Woord in nieuwe vorm heeft reeds zijn plaats in de Lutherse en Gerefor meerde kerken ingenomen en in dc Ned. Hervormde en Oud-Katholie ke kerk is dc vertaling gunstig ontvangen: een en ander vond zijn afspiegeling in de op 23 September in de Joriskerk gehouden Bijbel expositie naar aanleiding van de nieuwe vertaling. Er is nog een landelijke gebeur tenis, die zich ook in Amersfoort heeft doen gelden, n.l. de invoe ring van de nieuwe Kerkorde voor de Ned Hervormde kerk. Dit had o.m. tot gevolg, dat de gemeente werd ingedeeld in wijken met elk e£n eigen wijkkerkeraad, die zijn vertegenwoordiging heeft in de centrale kerkeraad. Een gebeurtenis van geheel an dere aard is het jubileum van me vrouw Mcllema-Govaars, die op 6 Februari zestig jaar bij het Leger des Heils was. Hopelijk zal het haar gegeven zijn haar leven nog vele jaren in dienst te mogen stellen van het grote gebod: Hebt Uw naaste lief als uzelve. Twee predikanten hebben dit jaar een ambtsjubileum gevierd. Het wa ren de oud-voorganger der Re monstrantse gemeente dr R. Miede- ma en de Ned. Hervormde ptgdi- kant ds M. G. Gerritsen, die resp. 40 en 30 jaar het predikambt heb ben uitgeoefend. Mogen beiden nog lange tijd in staat zijn te arbei den getrouw aan hun roeping. Een bekende figuur in het Amers foortse stadsbeeld, de Oud-Katho lieke pastoor prof. Wijker vierde op 10 September zijn 80ste verjaar dag. Het is bij deze gelegenheid wel gebleken, hoe zeer deze sym pathieke geestelijke zich mag ver heugen in de vriendschap en 'de achting van parochianen en semina risten. Ook enige instellingen vierden dit jaar een jubileum. Half Fe bruari herdacht de Amersfoortse synagoge aan de Drieringenstecg haar 225-jarig jubileum en dc Ned Hervormde Zondagsschool in de Leusdenvijk „Uw Koninkrijk ko- me'' vierde feest, omdat zij op 12 November 50 jaar bestond en aaar- mede in feite de oudste Zondags school van onze stad is.. Verschil lende geestelijken hebben in 1952 van hun Amersfoortse parochie of gemeente afscheid genomen. In het begin van het jaar Verliet kapelaan Andriesscn na 16 jaar de St Henri- cus parochie; in Augustus gevolgd door pastoor H. W. A. de Bruyn. die gedurende tien jaar zijn beste krachten aan de Henricus parochie heeft gegeven. Op 7 September nam ds C. J. van Royen afscheid van de Ver eniging van Vrijzinnig Hervormden. Nieuw leven op het kerkelijk erf als wij het voor deze gelegen heid zo mogen noemen bleek uil de aankoop van het huis in de Bergstraat, waar eertijds professor Wevers woonde, door de Evangeli satie-commissie der Gcref. Kerk. Deze aankoop geschiedde om het Gereformeerde jeugdwerk in de binnenstad te centraliseren. Het jaar vond voor Hervormd Amers foort zijn vreugdevolle afsluiting in de inwijding van de Bergkerk. Op 14 Maart was de eerste steen ge legd door mevrouw Van Hasselt, in wie de nagedachtenis werd ge- eerd van dr J. B. van Hasselt, die zeer veel werk voor deze kerk heeft verricht. eind op. Voor de feestmaaltijden gebruikte men meestal „groenten uit de bus", die belangrijk duurder waren dan verse wintergroenten. Zo moest men voor één pondsbhk doperwten (pri ma soort) 35 cent neertellen, terwijl de minder gegoede een blik snijbo nen voor 16 cent kon bemachtigen De banketbakkers wedijverden in het aanprijzen van appelbollen. Ber- liner-bollen, pasteitjes, croquctten'. roomflappen en nog veel meer. Ap pelbeignets en oliebollen werden na tuurlijk ook gegeten. Overal snoof men de oliegeuren op, want men I kocht die dingen toen niet kant en j klaar, maar bakte ze zelf. omdat het I anders niet echt" oudjaar was. Ove rigens was moeder de vrouw soms de hele dag bezig om voldoende voor raad te produceren. Ja, zelfs tot laat in de avond werd er soms 'nog gebak ken. wanneer de voorraad op dreig de te raken. Een gebak, dat wij nu nog slechts in enkele streken van ons land kennen, was de „duivekater", die op Nieuwjaarsdag gegeten be hoorde te worden. Een goede duive kater behoorde de vorm van een scheenbeen te hebben, als uitvloeisel van het heidense gebruik om op Nieuwjaarsdag een kater-offer te brengen ter uitbanning van de dui vel. Toch zag men ook veel duive katers in de vorm van grote langwer pige koeken, die veel op onze taai- poppen leken. Ook zware broden en kleine broodjes, met of zonder kren ten. gaf men wel de naam van „dui vekater". Veel eten Zoals ook nu nog het geval is. richtte men na twaalven een feest maal aan. waarbij men zich zoveel mogelijk tegoed deed. Weet u echter wel. dat ook deze eterij zoals zo veel gebruiken een diepere ach tergrond heeft? Vroeger ging name lijk het geloof, dat hoe meer men op Oudejaarsavond at. des te vrucht baarder het komende jaar zou wor den. En dan is er nog iets, dat men he den ten dage niet meer aantreft. Dat zijn de „oblies", die langs de huizen gevent werden. Dit waren koekplak- katen, die in warme toestand opge rold werden, zodat zij een smakelijk knappend kokertje vormden. Het was een overblijfsel van het misbrood (hostis oblata), dat in vroeger eeu wen door de priesters uitgedeeld werd. Ook de viering van de Nieuwjaars- wensing" gratis! Doch niet alleen de Nieuwjaarsdag moest ontvangen met kinrleren-kwamen ..veel heil <m ze- „kartonnetjes" in de ramen! Het gen" wensen, ook het personeel van schieten was natuurlijk niet van de allerlei diensten kwam langs. I lucht, want de „miliciens" hadden Een Nieuwjaarswens vit 18S0. Op deze wijze boden de lantaarnop stekers hun gelukwensen aan. De onderste helft van het blad. dat niet op deze foto voorkomtbe- vatte een gedicht. Het merkwaar dige van deze Amersfoortse prent is, dat niet de Amersfoortse, maar de Utrechtse particuliere gasfa briek van De Heus er op alge beeld staat. Dit vindt zijn oorzaak in het feit. dat de Amersfoortse lantaarnopstekers hun zegenwens jarenlang in Utrecht lieten druk ken bij de heer P. H. v. d. Weger. Deze drukker nam gemakshalve de Utrechtse wens en maakte die door het aanbrengen van enkele tekstwijzigingen pasklaar voor Amersfoort. De prent bevindt zich in het Museum Pléhite. hun „spuit" thuis. Zonder patronen natuurlijk, maar daar viel wel aan te komen, want het gehele jaar door werden er met ver vooruitziende blik op de oefeningen „losse flod ders" achterover gedrukt. Het resul taat daarvan was. dat er in onze stad een oorverdovend geknal losbarstte. Wij hebben zelfs eens iemand horen beweren, dot Amersfoort écn van de plaatsen in Nederland was. waar het meest geschoten werd, omdat er zo veel soldaten en stropers woon den! J. H. E. REESKAMP Bij de reproductie van het schilderij van Rembrandt. .Si meon in de Tempel" Anno 1631. Den Haag, Mauritshuls. Hoog zich verliezend in de schemering ryzen de gewelven van Jenisalems tempel. Hier spreken de eeuwen. Hier wordt het moment onzegbaar klein, de mens nietig, de geschiedenis een verglijden van de schaduwen langs de grote plavuizen. Een grote menigte mensen op de trappen, rechts op de achter grond. vervloeit in deze scheme ring der eeuwen. Het bouwwerk, hoog en massief cn die men sen, opdoemend uit het duister,, dat alles suggereert dc diepte van de historie Maar op de voorgrond valt het volle licht. Een klein stukje bijbelse geschiedenis: Jozef en Maria brengen het Christus kind in de tempel. De grijsaard Simeon houdt het in de armen en aanschouwt de vervulling van zijn leven. De oude profetes Anna staat er voor. de hand zegenend omhoog geheven. Tus sen deze beiden knielend Maria in het volle licht en iets in de schaduw, wat moeilijk leunend op één knie Jozef Daarboven twee toevallige toeschouwers, mensen die uit de schemer ge trokken zijn in het licht van dit gebeuren. Simeon heeft de lofzang ge zongen. en in donkere profetie het kruisigden van Christus aangekondigd. Het eigenlijke moment, dat hier wordt afge beeld. vindt ge in Lucas 238, waar verteld wordt, dat de oude profetes Anna daarbij kwam staan. God loofde en over Hem sprak tot allen, die voor Jeru salem verlossing verwachtten. Het volle licht valt op haar hand. die zich zegenend uit strekt boven dit Kind, dat de vervulling is van de profetie der eeuwen, van het ongestilde verlangen der mensheid, van al len. die .voor Jerusalem ver lossing verwachtten". Op de grens van oud en nieuw bezien v e dit schilderij, dat Rembrandt schilderde op een houten paneel, nog geen halve meter breed. De wisseling van het jaar be hoort bij het verglijden van het leven, de opeenvolging der ge slachten die zich terug in het verleden en vooruit in de toe komst verliest in het duister van de geschiedenis. Wanneer het "gesprek stil valt cn de klok z'n twaalf slagen afgeeft., speu ren we weer iets van het ver glijden van de schaduwen langs de grote plavuizen. Klein en nie. tig is de mens. Zelfs luidruch- Sectie beeldende kunst der A.G. ontplooit een grote activiteit Amersfoort blijft voor de beeldende kunstenaar en voor de fotograaf een aantrekkelijke stad. Er vormt zich wel geen school, geen centrum van waaruit de Nederlandse beeldende kunstenaar wordt geïnspireerd, maar wat niet is kan komen. Er zijn voor deze ontplooiing enkele voorwaarden nodig. Dat is: een bundeling van de krachten, die In Amersfoort werkzaam z\jn op het gebied der vrije-, gebonden- en toegepaste kunst; dat is: een scherpe grens trekken tussen kunst en kitsch; dat is: het leggen van een materiële basis voor de kunstenaar zodat hem ook financieel de mogelijk heid wordt geboden te werken; dat is: het stimuleren van de kunstenaars door het aankopen van werk door de gemeentelijke overheid; dat Is: te onderzoeken of Amersfoort, door het bouwen van een aantal atelier- woningen, de met ruimtegebrek worstelende Amersfoortse kunstenaars kan helpen. Jo Bezaan, die in de aanvang van dit jaar nog zo krachtig in persoon en werk in het leven stond, is na een kortstondige ziekte aan de Nederlandse en tn het bijzonder Amersfoortse kunstenaarswereld door dc dood ontvallen. Er valt nog meer te wensen. Voor lopig laten wij het hierbij. Nu wij aan de dag van overpeinzing toe zijn is het goed enkele van de bo venomschreven gedachten te lan ceren. Terugdenkend aan de veelheid van gebeurtenissen in 1952 komen ook de activiteiten van de sectie beeldende kunst van de Amers foortse Gemeenschap naar voren. Dat is niet weinig geweest. Aller eerst toonden de aangesloten gros- pen t.w. het Amersfoorts Kunste naars Genootschap, de Fotokring Eemland. 't Spectrum en de Kun stenaarsgroep De Ploegh, door het organiseren van gioeps- cn geza menlijke exposities, dat er in de groepen had wordt gewerkt. Er is in alle verenigingen een verblij dende groei naar een hoger plan. Er wordt geëxperimenteerd, maar- velen houden zich aan de verworven inzichten en trachten in de door hun gekozen schildertrant of wijze van fotograferen dc volmaaktheid te benaderen. Dc sectie was dit jaar ook op an dere wijze actief. Zij hield ver scheidene zeer instructieve bijeen komsten waar onderwerpen als bijv. ..Is fotografie kunst?" cn ..Wat is de waarde van het werk van Jan Sluyters?" in vlotte bespreking kwamen De sectie hield zich voorts bezig met het organiseren van ten toonstellingen. Wij herinneren de lezers aan de tentoonstelling van een deel van het oeuvre van Jan Sluyters. exposities van werken van dr J. Nie weg, Gérard van W ijland. van Vader en dochter Pennings. van Rudolph Stuivinga, mevrouw Van Haersoltede Lange e.a. en op de grens van oud en nieuw jaar de tentoonstelling van schilderijen van de overleden kunstenaars Leo Ges tel, Suze Robertson, Jan Toorop en Flons Verster. Bij het organise ren van laatstgenoemde tentoon stelling en die van Jan Sluyters verkreeg de sectie de bijzondere en welwillende medewerking van de directie van het Stedelijk Museum te Amsterdam. Veel vreugde werd beleefd aan de sectietentoonstellingen m Amers foortse bedrijven. Op deze wijze werd kunst binnen de gezichtskring van velen gebracht, die anders rtiet tot het bezoeken van een kunstten toonstelling zijn te bewegen ..Brons- werk" gaf bij deze exposities de toon aan en het zij hier gezegd, dat de directie van dit bedrijf op ver rassende wijze de kunstenaars te gemoet is gekomen. Ook de gemeentelijke overheid liet zich niet onbetuigd. De com missie van aankoop van gemeen telijk kunstbezit kreeg enige malen de verheugende opdi-acht de ge- 1 meente bij aankoop van schilderijen I etc. van advies te dienen. Ditmaal I werd ook werk aangekocht van de schilder Johann Guttlich. die in middels naar Brazilië is vertrokken. Ook dc Hilversummer en Ploegh- lid Gérard van Wijland behoorde tot de gelukkigen. De sectie leed een gevoelig ver lies door het overlijden van de kun stenaar Jo Bezaan. Deze 'opsomming zou onvolledig zijn als wij de grote activiteit van de Amersfoortse Academie van Beeldende Kunst verzwegen. Er is een prettige samenwerking tussen Academie en sectie, een samenwer king die ongetwijfeld nog intenser kan worden. De directeur van de Academie, de heer Martin Brink, slaagt er steeds in 't beste van 't beste op het gebied van de beelden de kunst te exposeren. De tentoon stellingen van Pieter van Velzen, Adriaan Cornelis, Peter Pouwels, Ro Mogendorff, Ab Voorn e.a. wa ren hoogtepunten in hot culturele leven van Amersfoorts burgerij. Het is zonder schroom, dat wij de exposities en de oudheidkundige weck van het Rijksinstituut voor Oudheidkundig bodemonderzoek in dit overzicht betrekken. Hoewel deze instelling niet op het gebied van de beeldende kunst werkzaam is. mogen wij haar arbeid waar door kunstvoorwerpen uit de grond in het daglicht worden gebracht, wel tot een onschatbare dienst aan dc gemeenschap en een verrijking van het kunstbezit rekenen. Ook uitwisseling op cultureel gebied Met voldoening zien wtf terug op de uitwisseling tussen de steden Rothcrham en Amersfoort. Er is een kentering. Het bleek niet doenlijk de uitwisseling alleen op de basis van sport levendig te houden. Ook op cultureel gebied is er wel wat to bereiken. Dit jaar waren het Greasbrough- koor en Silverwood Colleryband in ons midden Het is te hopen, dat Amersfoort er in zal slagen ook eens muzikanten naar Rothcrham af te vaardigen. Er mag daar wel eens worden geluisterd naar de goe de muziek, die onze corpsen welen te brengen. Het is goed. in het zicht van het nieuwe jaar. ook even vooruit te lopen op de mogelijkheden voor de uitwisseling in 1953. De besprekin gen, in de zomer van 1952 gevoerd, hadden tot resultaat, dat mettertijd ook voor de sectie beeldende kunst in Rotherbam de gelegenheid wordt geschapen om voor de dag te komen. Hoe en in welke omvang is nog niet te peilen. Wel is het zover, dat men het vaste voornemen heeft in 1953 in Rotherham tot een expo sitie van het werk van bij de sectie aangesloten leden te geraken. tigheid wordt hier doorzichtig en sentiment zielig. De oude Kerk maakte van de nieuwjaarsdag de naamdag van Christus. Temidden van de duis ternis van ons godverlaten leven en de schemering van onze goe de wil breekt het Licht van God door in de wereldnacht. Voor wie uit de schemer getrok ken worden in het licht van dit gebeuren.is de jaar-v. isseling nog geheel verlicht door het Kerstfeest Zij verliezen zich niet meer in de weeklacht om de vergankelijkheid; maar ver wachten de verlossing. Daar gaat de stroeve mond van een oud man open tot de lofzang. Daar wordt een oudè-vrouwen- hand verlicht en zegenend uit gestrekt naar de vervulling en de verlossing. Zij. die gebonden zaten in schaduw van de dood. naar 't scheen door Gods verlaten, begroeten 't morgenrood. Zó wordt de jaarwisseling in het licht getrokken, en de nieuw jaarsdag tot de naamdag van Christus. We sluiten hot oude jaar af in de Naam van Jezus Christus, die alle schuld heeft verzoend, We beginnen het nieu we jaar in de Naam van Jezus Christus, in Wie God liefde is, daadwerkelijke liefde. Het „in Gods Naam" is geen doffe berusting, maar blijde be zieling Waf de toekomst brengen moge, mij geleidt des Heren had. v. E

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 6