VAN EEN RODE KEI, BRANDEN. CHAUFFEURS EN TEMPO Weet U het nog van al die jubilea? THOMASVAER en PIETERNEL Vanavond: oliebollen eten, volgend jaar: de tunnel Twaalf maanden kriskras door Amersfoort burgerzin Geen nieuws- goed nieuws Kern-plan en kei Rode haan en rode hokjes Hitte en hooibrand Rust roest Jong leven oud leven Eind goed- al goed! In Memoriam Woensdag 31 December 1952 Een jaar stadsleven ligt weer achter ons. En er is weer van allerlei in geschied, kleine, grote, droeve en blijde gebeurte nissen. Elke dag hebben wij U verteld over hetgeen in Amers foort gebeurd is, veel hebt U ongetwijfeld vergeten, maar iets zal er hier en daar wel in Uw herinnering zijn blijven hangen. Om Uw geheugen op te frissen, hebben wy voor U eens „ge klapperd", d.w.z. dag voor dag zijn wij onze legger nagegaan en wat wij aardig of belangrijk genoeg vinden, kunt U in de volgende bloemlezing aantreffen. JANUARI: Reizen en „Rood" De vierde Januari bracht ver heugend nieuws voor de reizigers, want door de electrificatie van het traject AmersfoortZ\yolle is de verbinding met de Noordelijke provinciën verbeterd en versneld. Ontsteltenis veroorzaakte het vreselijke ongeluk, dat zich op de Hoogewee voordeed. Drie meisjes werden bij een verkeersongeval levensgevaarlijk gewond. Er ge beurde nog iets bij de Hoogeweg. In de buurt'van de ijsbaan maak te een vliegtuig (lestoestel) een noodlanding Eind Januari stak de natuur Amersfoort in een wit ge waad, maar huzaren staken onze kei in een vuurrood gewaad. Weet U nog hoeveel moeite de mensen van de gemeentedienst hebben ge had om onze plaatselijke trots van het scharlaken jasje te ontdoen? Er verdween nog meer „rood", n.l. uit de Raad, want de heren Van Apeldoorn en Ter Burg be dankten als lid van de vroedschap. FEBRUARI: Brandweer en De brandweer kwam in het be- £in van de kortste maand van het jaar in actie toen het vuur zijn vernielend werk trachtte te ver richten in een kleermakersatelier aan de Leusderweg. hoek Frans Halsstraat. Woonruimte ging niet verloren, integendeel de burgers van Amersfoort hadden, zo bleek in een bericht een dag later al meer dan een half millioen bij eengebracht voor de burgerzinle ning. Noe een geldkwestie: Poly- norm, U weel wel. daar was toen zoveel over te doen, behield steun van Herstelbank en Overheid. Het bericht van de uitbreiding van Fléhite brachten we midden Februari. Toen vond ook de druk bezochte Padvindersshow in de Markthal plaats en enige dagen later was er vreugde en verdriet bij vele Soesterkwartierders: de speeltuin zou naar het Isseltseveld gaan. Ondankc het feit tenslotte, dat Amersfoort een opgewekt carnaval vierde, waren er genoeg duiten overgebleven, want net voor het einde van de maand was de burgerzinlening voltekend. MAART: In de maand, die zijn staart pleegt te roeren, waren er twee nieuwtjes op horeca-gebied. Het landgoed „De Treek" werd ver bouwd tot hotel en het bekende „Nieuw Amsvorde" kreeg een nieuwe naam en een nieuwe eige naar*: de heer Roelandschap voert nu het beheer en de naam „As toria" is al aardig ingeburgerd. Er was nog een brandje ook: op de zolder van de Stadsherberg ging een partij hooi in vlammen op. Vele grote dingen gebeurden er niet. Een ding is nog wel aardig. Zoals bekend heeft onze stad tal loze duivenliefhebbers en die zul len ongetwijfeld het bericht uit Soest interessant gevonden heb ben. dat Prins Bernhard half Maart lid werd van de postdui venvereniging „Vriendschap". APRIL: Zangers uit, zangers thuis Het Nederlandse Lied o.l.v. Renske Nieweg maakte een ge slaagde tournee door Duitsland. Ongeveer tezelfdertijd kreeg onze stad Engelse zangers binnen haar muren, het Greasbrough-koor uit Rotherham kwam op bezoek en gaf o.a. een geslaagde "uitvoering in „Amicitia". Heuglijk nieuws was er voor het bedrijfsleven. De N.V. Brons- werk opende een nieuwe fabriek en daarvoor bestond grote belang stelling. De gemeenteraad besloot eind van de maand de Amers- foortse Academie subsidie te ver lenen. Natuurlijk werd er flink Koningmneleest gevierd. MEI: Nu kunen we zeggen: de minis ter sprak 1 Mei in de Markthal, alleen op dat ogenblik was de heer Suurhoff nog geen excellentie. Op 6 Mei brachten wij het be richt. dat de heer A Remijn tot voorzitter was benoemd van de Raad van Arbeid. Kort daarop volgde nog een belangrijke plaat- selnke benoeming. De secretaris van de Kamer van Koophandel, mr F. C. A. Emhorst. werd wet houder van Amersfoort. Zij ste gen. er daalde ook „iets"; in het Bergkwartier landde n.l. een zweefvlieger Belangrijke zaken kwamen eind van de maand aan de orde. De behandeling van het Kernplan in de Raad van State vond n.l. plaats. Over h-t algemeen was de stemming gunstig en verwacht werd, dat nog in 1952 een beslis sing zou vallen. Intussen weten we nu, dat het nog wel enige maanden kan duren. Rond de Kei was ook heel wat te doen. Alles liep mee, er was n.l. een Kei-optocht. Dè verrassing van het jaar voor Amersfoort: de Kei werd door af zwaaiende huzaren vuurrood ge schilderd. Werklieden van de Ge meentereiniging hebben heel wat moeite gehad om het stedelijke mojiument zijn normale aanzien terug te geven, en als U op het ogenblik gaat kijken, kunt U zien, dat de Kei nóg een beetje bloost. JUNI: Uitslaande brand bracht op 9 Juni de binnenstad in opschud ding. De cartonnage-fabriek in de Lavendelstraat was één vuurhaard en bezorgde de brandweer heel wat werk. De oude historische gevel kon behouden worden. La ter bleek, dat van opzet sprake was. Goed nieuws voor de wegge bruikers: op 20 Mei werd het ge deelte van de Rijksweg Eemnes Hoevelaken geopend. Amersfoort ging de 25ste ter stembus voor de kamerverkiezin gen en vele hokjes werden rood gemaakt. De verschuivingen, zoals die zich overal in ons land open baarden, traden ook in onze stad op. Bij de raadsvergadering bleek enige dagen later, dat het ge meentebestuur de bouw van een streekziekenhuis noodzakelijk acht. De raad ging met de plannen ac- coord. JULI: Juli begon met een brand(je). Een barak op Laan 1914 werd in de as gelegd. Het ging daar „heet" aan toe. Over heet gesproken, omstreeks 6 Juli heerste er een hittegolf(je) en heel Amersfoort „liep leeg" naar de zwembaden. Geen wonder, dat gezien deze hit te. weer een brand te melden viel: bij een hooibrand in de buurtschap Liendert ging plm. 50.000 kg hooi in vlammen op Het is een week „luidruchtig" en een week stil geweest. Want tijdens de muziekweek kwamen de Amersfoortse muzikanten (met muziek) op de straat en kort daarna ging de jeugd voor een week van de straat. Er was voorts een opening (Het Dierentehuis aan Laan 1914». een heropening (Ho tel „Monopole") en een afscheid (speeltuinvereniging Soesterkwar- tier verliet de oude tuin). AUGUSTUS: In het begin van de rustige va- cantiemaand werden we letterlijk opgeschrikt door een hevige ex plosie in de Centrale Werkplaats in het Soesterkwartier. Overigens ging het in deze maand niet „wild" toe. Het enige wilde ele ment vormde de roofdieren van het Reuzen Circus, dat enige da gen in onze stad zijn tenten op sloeg. Tenslotte brachten wij nog het bericht, dat onze stad een beiaardschool zal krijgen. SEPTEMBER: Buiten- en binnen land „Buitenland" was troef in Sep tember Engeland: het gemeente bestuur uit Rotherham bracht een bezoek aan het onze. Zweden: Amersfoortse spoormannen heb ben er een zeer interessante reis heen gemaakt. Amerika: We hoe ven er niet veel over te zeggen Slechts twee namen. Jan van Gent en George Brennan. U zult er af en toe wel eens iets in de krant over gelezen hebben. In het kort uit het „binnen land": De WAS. hield een groot feest bij jachthaven de Eem. De Veilig Verkeersweek had een schitterend geslaagd verloop. Het kinderhuis „Aldegonde" werd heropend en de markt nam afscheid van Hein van Veen. Ten slotte bleek wel, dat de Amers foortse zakenmensen over het al gemeen weinig voor een koop avond voelden. OCTOBER: Tweeërlei tempo Op 3 October stortte bij de Heiligenbergerweg een straaljager neer. Dit droeve ongeluk kostte de piloot het leven. Hij werd met recht slachtoffer van het heden daagse tempo. Opoe Klein uit Soest heeft het in haar lange le ven kalmer aan gedaan, zij be reikte de respectabele leeftijd van 101 jaar. Heel Soest stond ervan overeind. In onze stad kwam ook iets „overeind", n.l. de geweldige tent van het circus Mikkenie. Sa- bu. de bruine filmster en de ju bilerende heer Frans Mikkenie met zijn echtgenote hielden groot se intochten. Nog vers zullen de successen van Fenny Heemskerk te Moskou in het geheugen liggen. Zij lever de daar een prestatie van wereld formaat. NOVEMBER: Nee, vergeleken bii Opoe Klein, heeft Sophia Wilhelmina Hartog- veld, U weet wel, zij bracht in 1951 Amersfoorts inwonertal op 60.000 nog een heel leven voor de boeg 8 November werd zij één jaar. Was zij dus destijds DÈ ver rassing van de ooievaar, het goe de dier kwam de 26ste weer met een surprise: bij de familie Van Wessem bracht hij drie kindertjes tegelijk. Van jong leven naar oud leven. Amersfoort beleefde zijn oudheidkundige week ter gelegen heid van de officiële overdracht van „Marienhof". waarin de Rijks dienst voor Oudheidkundig bo demonderzoek is gevestigd, aan het Rijk. Er waren twee tentoon stellingen aan verbonden, die druk bezocht werden. Verder: Fenny kwam terug en werd hartelijk ontvangen. De ju bilerende kleinveefokkers hielden een nationale tentoonstelling, die er zijn mocht en veel belangstel ling trok. DECEMBER: Tja, wat zullen wij U over de laatste maand van hgt jaar nog moeten vertellen. Dat de ijsbaan open is geweest, dat we al zoveel wintermisère op het gebied van kou. gladde en modderige wegen hebben meegemaakt, dat Amers foort enige dagen in een bijna Londense mist is gehuld geweest, dat Sint Nicolaas heel wat men sen op de been heeft gebracht, dat de Amersfoortse postduiven verenigingen hun vogels hebben tentoongesteld of datmaar nee, laten we verder maar zwij gen. Vandaag zult U trouwens wel meer belangstelling hebben voor de oliebollenHap ze en veel heil en zegentot in de kleine Tunnel, heus, die komt! Verkiezingen 1952. Duizenden volg den voor ons gebouw in de Snouckaertlaan de „stand", die zo als altijd „up to date" werd bij gehouden. (Van een onzer verslaggevers) Negentienhonderdtwaalf, negentienhonderdzevenendertigHet moeten bij uitstek geschikte jaren z(jn geweest om een vereniging op te richten, een zaak te vestigen of een ambt te aanvaarden. Dat blijkt alleen al uit de vele jubilea waar wij dit jaar in ons Dagblad aandacht aan hebben besteed. De voornaamste zilveren en gouden jubilea willen wü hieronder nog eens voor U opsommen; niet in chronologische volgorde. Kijkt U zelf ook nog eens of U nog weet wanneer wü U büvoorbecld vertelden, dat er 25 jaar geleden radiodistributie in Amersfoort kwam of dat de heer J. F. Kinder- vater vüftig jaar bü de firma Houbaer werkzaam was. De heer De Jager, directeur van de fruit- en groèntenveilmg werd op 8 Mei in de bloemetjes gezet; 25 jaar lang directeur Precies een week later was L. A Kaspers 40 jaar werkzaam bij drukkerij Ame- rongen. Op de laatste dag van Mei was de heer Boom 25 jaar in dienst van het Slachthuis In Juli was de heer Asyee 25 jaar verbonden aan de Amersfoortse schoolvereniging. 1 Augustus was het feest bij Brons- werk. De heer Bertels was er 40 jaar werkzaam D Max was even veel jaren bij firma Van Leyden en Zn. Van Ginkel was dit jaar 25 jaar bij Van G. en L. Dat was op de eerste September 23 September was een heuglijke dag voor de heer Koffric. Hij was toen namelijk veer tig jaar als stoffeerder bij de firma Achterberg in dienst. In October kwamen voor het voetlicht P. W Blaas <25 jaar direc teur gewestelijk arbeidsbureau»; P Staal <40 jaar bij Bunnik); J de I Boer <25 jaar AMK-lid); Th. J Regter <25 jaar gemeenteontvanger te Soest); juffrouw Mien (20 jaar Bij de Spoorwegen is er dit jaar veel gejubeld Menige functionaris trad 25. 40 of 50 jaar geleden in dienst van de N.S. Dan zijn er al die echtparen die zilveren, gouden etc. bruiloften vierden. Als wij een willekeurige greep doen noemen wij de echtparen Van de Hoek (40); Van Loenen-Van Ginkel (40); De Gans-Jaquet (55); Nnveldt-Wes- terhuis <60»; Meter-ten Have (50); Krijnen (50); De Wilde-van Eist (60); Gijs en Stijntje de Kruiff (50) en Evert en Jannetje van de Lage- maat (50). Weet U nog dat mevr. Mellema-Govaars zestig jaar bii het Heilsleger was? Dat was (als U het niet meer wist, wat wij U trou wens niet kwalijk nemen) op zes Februari. Twaalf dagen later vierde de heer K. Bartelsman feest. Hij herdacht de dag dat hij voor 25 jaar gemeente secretaris te Hoevelaken werd. Ongeveer twee maanden later jubi leerde mevr Dielissen-Jansen; 35 jaar lang stond zij op de planken van „Ons Toneel" (leest U dit niet te letterlijk). Amicitia); J. W. Polder (40 jaar lid Algemene bond Voedipg en Ge- notmiddelenbedrijven); J Plomp (25 j. arts); G J. Prins <25 j. Am sterdamse Bank); J de Roder en L. J H. Göttgens (beiden 50 j bü Spa- nera). G G. B Donkersloot <40 j ROG»; L. C Huls <50 jaar commies der belastingen», S van de Braak uit Soest was op drie December 25 jaar bij Zonnegloren; B Hoogevcon de zelfde tijd bij het Koninklijk Huis als chauffeur. In Juni was de heer F. Letschert vijftig jaar apothekers-assistent Op negen Mei bestond de firma Luyo; vijfenzeventig jaar. De gehele Lan- gestraat was er voor met vlaggen versierd. Op vyf Mei waren H. J. Verhoef. H. te Kulve. A. Arlar en J. van Schreuder vijfentwintig jaar bij de Hapam werkzaam. Op twee Juni werd in de zaal van hot PUEM-gebouw aan het Smalle-pad het jubileum van de heer P. C. Sonius. districtschef, gevierd. Op drie Juni bestond „Zon en Schild" vijfentwintig jaar. Vijftien Juni werd er een zakenjubileum gevierd. Het assurantiekantoor Wichman. Castein en Spickermann bestond 25 ,jaar evenals Göbels steenkolenhan del op 21 Mei 28 Juli waren J. Vis. J. v d Brink. J E. Berendse en F v. d. Kieft 25 jaar bij N.V Mole naar in dienst. Op 17 September bestond de Huisvrouwenvereniging afdeling Amersfoort vijfendertig jaar. In September werd de heer Ger- rit van de Burg gehuldigd door het AMK waarvan hij al een kwart eeuw dirigent is. Grote vreugde heerste er in de zelfde maand toen vele Amersfoor- ters en oud-Amersfoorters het veertig-jarig jubileum van de Ge meentelijke Handelsschool vierden. In Februari bestond de Openbare Leeszaal, een belangrijk cultureel instituut, veertig jaar. Twintig October was het feest in de Markthal waar de Algemene Bond Voedings- en Genotmiddelen het zevende lustrum vierde De Kleinveefokkersvereniging bestond op 25 October zes maal vijf jaren. Dertien November was het een ju bileum in de sportwereld dat de aandacht trok. De AMHC vierde het veertig jarig jubileum. PIETERNEL: (komt uitdagend van achter de cou lissen rechts het toneel op. Zij roept:) Veel beloven en weinig geven THOMASVAER. (loopt snel en verschrikt van links het toneel op en zegt tot zijn ega:) Maar Piet je doet me beven wat is er aan de hand? PIETERNEL: Man, gebruik toch je verstand. Ik was haast tc laat gekomen dóór die neergelaten bomen. THOMASVAER: Oh. kom je van 't Soesterkwartier Nee. dat doe je niet voor je plezier dat wachten aan de overweg, maar.weet je 't al. er is overleg! PIETERNEL: Overleg? Waarover, met wie, met wat? THOMASVAER: Over de tunnel, lieve schat. De N.S. maakt een plan! PIETERNEL: Zo. en wjj maar wachten man. Je krijgt er tunnelbenen van. Maar. ik zweer bij Hollander. die tunnel komt voor elkander. THOMASVAER: Net wat je zegt Nelletje-lief er komt een eind aan 't ongerief. De kleine tunnel komt. 't is waar, geheel gereed: 't volgend jaar. PIETERNEL: Maar Tom wat zeg je. is 't heus9 THOMASVAER: Nee Piet, ik neem jou niet bij de neus. Straks krijgt 't Kernplan een kroontje op dat is voor Coolen c s. misschien een strop, maar ach. zij zullen er niet om kniezen, zij weten wat 't is: verliezen! PIETERNEL. Ssst Thomas, nu geen politiek. Hi. hi. ha. ha. ik lach me ziek, die Wiep. die felle prater in de Raad, die staat sprakeloos op straat. THOMASVAER: Ja. Van Apeldoorn begint de victorie. Maar Piet. het is Jandorie in de Raad zo lief en z° zoetsappig We missen Wiep, is dat niet grappig? PIETERNEL. Ook Ter Burg. die goede man. ging achter Van Apeldoorn an. THOMASVAER: Heel Amersfoort had een kater en sloeg een enorme flater toen in de morgenstond ons aller Kei zo blozend stond te prijken in het plantsoen. Men sprak van onfatsoen' PIETERNEL: Onfatsoen? Het is erger man. die huzaren liepen met dit plan al jaren te colporteren en nog slagen ze, die heren THOMASVAER: Ach Piet. weet jij wat afzwaaien is? Wist je 't. je deed ook gek, gewis! Het was een mop. die Kei te laten blozen. Men had het mooiste rood gekozen. PIETERNEL. En toch: „leve de Kei", wat jjj? Heb je'm gezien, die lange rij van enthousiaste keientrekkers? THOMASVAER: Nou, en of, dat zyn de wekkers van nieuw leven in de stad. Op sjouw met de Kei „io vivat". Let op, dat wordt een feest zoals er niet eerder is geweest. Pi ETERNEL: Zeg Tom, je hoeft niet ver te gaan om in Jeruzalem te staan en Jericho, heus 't is waar. ligt in de buurt van het abattoir. THOMASVAER: Oh. je bedoelt die nieuwe wyken. Lieve Piet. je zou bezwijken als je te voet moet gaan daar waar nieuwe huizen staan. Dat is niet mis in Amersfoort, ik zou zo zeggen: ga zo voort! PIETERNEL: Ga zo voort, ook met de burgerzin, die lening was een goed begin. Velen droegen een steentje aan voor een nieuwe straat of laan. THOMASVAER: Ja. 't is geweldig, 't is enorm. Zeg, wat een rumoer om Polynorm' PIETERNEL. Gelukkig is die storm geluwd. Men heeft 't daglicht niet geschuwd. Nu draait Poly op volle kracht. Houen zo! met man en macht! THOMASVAER: Werkloos zijn, 't is een leed venijniger dan een adderbeet. Amersfoort is waakzaam op dit punt Hulde hulde, 't is gegund. PIETERNEL: Er is achting ook voor het dier. THOMASVAER: Gelukkig wel en zo is met plezier in eendracht en met noeste vlijt 't zwervend dier een tehuis bereid. PIETERNEL: Indeed, my dear, my lovely Tom. THOMASVAER: Bah Nel. wat doe je stom. PIETERNEL Stom? Ik dacht aan Rotherham en zo. THOMASVAER: My darling. I love you. oh! PIETERNEL: Ik hoor, jij weet wat Engels is. THOMASVAER: Na Rotherham is 't altijd mis dan zeg ik „sorry voor „kijk uit". PIETERNEL: Oh Thomas, wat ben jij een guit om zo met onze taal te spotten het is „pardon", laat je niet bedotten. THOMASVAER: Was ik maar buschauffeur PIETERNEL: Waarom manlief? Wat stelt dat veur? THOMASVAER: Thomasvaer. mijn lieve deugd, dat is een naampje dat mij heugt Was *k maar Piet of Jan van Gent, dat is een naam voor een kloeke vent. PI ETERNEL: Jan van Gent, die buschauffeur? Die boft. die kent geen malheur. Hij reed in een kanjer van een bus over Broadway (cijfèr: tien plus). THOMASVAER: En in ons oude Amersfoort werd 't „okay" dikwerf gehoord George Brennan verving hier Jan. Die fietsers, daar werd-ic kriegel van PIETERNEL: Een leuke jongen, die Amerikaan THOMASVAER: Zeg Piet. laat jü je Thomas staan? PIETERNEL: Stil maar jongen, 't kan geen kwaad. George, die poetste al de plaat Hij rijdt nu in New York rond met een vreemd lachje om zijn mond. THOMASVAER- Jan van Gent zit weer op lijn S Fij geeft de jeugd Engelse les. Hij weet van dimes cn nog veel meer. Van Gent is een koning in't verkeer PIETERNEL: Zeg Tom, over een koning gesproken nu over Fenny de loftrompet gestoken. THOMASVAER- Fennv Heemskerk, bedoel je haar? PIETERNEL: Ja, hoe krijgt ze 't voor elkaar Ik zou niet weten hoe te beginnen tussen al die knappe Russinnen. THOMASVAER- Die Fenny weet wat schaken is. Ik probeer 't eens met haar, gewis! PIETERNEL: Foei Thomas, beheers je wat Geen woord meer of ik zet je mat THOMASVAER: Laat ons dan saem besluiten Teveel oren zijn er al, die tuiten THOMASVAER en PIETERNEL (tezamen) Voor wij ons wenden tot B. en W. Driewerf hoera voor de A. G. Met die onvermoeide Jansen biedt zij ons de beste kansen op grotere activiteit cn verheugende saamhorigheid. Zoals 't in haar banier staat geschreven op 't eerste plan- het culturele leven. En burgemeester Molendijk? Die kent zijn burgers en zijn rijk. Vier in de onderwijswereld belangrijke figuren zijn in 1952 Amersfoort ontvallen. Op 15 Januari overleed prof dr Weevers, oud-leraar aan de R H B S. en het gymnasium en oud-hoog leraar aan de gemecntelqke univer siteit te Amsterdam. Nog geen maand later, op 6 Februari, be reikte ons het droeve overlijdens bericht van dr H. J E. Beth, van 1935 tot 1945 directeur van de RHBS alhier, terwijl op 26 Maart de alom gerespecteerde wethouder van Onderwijs. A. J Spiekcrmann, die tijdons zijn zestienjarige wet- Hij weet te stimuleren, te matigen, te manoeuvreren. Hij is de B. van B en W want heus, die W. doet ook goed mee. De wethouders altegaderen Zijn van 't mechaniek de raderen, 't College houdt met de wakkre Raad 't huishouden in goede staat. Nog voor de twaalf slagen klinken stond daar de Raad weer .uit te blinken in kwinkslag en welsprekendheid Dat is het wat ons hart verblijdt geen geharrewar, geen gekrakeel 't Gaat om Amersfoort, dat pronkjuweel. Die nijvre stad van 't Gewest, de stad. die groeit, 't gaat haar best! 't Ga U goed bestuur en burgerij werk met lust. lach en wees blij Wij wensen U veel kracht bedenk „eendracht maakt macht!" Wethouder A J. Spiekcrmann t houderschap onze stad o.a. op ker kelijk, sociaal en charitatief gebied grote diensten bewees, overleed. 23 April ging heen H. Y Dijkstra, oud-leraar aan de Ambachtsschool. Hij werd gekenschetst als een prima vakman en een uitstekend leraar. Op 18 Februari kwam Otto J. Rooke. dirigent van .Soli Deo Glo ria" te ovcrlüden. Hij had een groot aandeel in de muzikale volksop voeding. 6 Maart overleed architect H. Kroes. Hij was o.a. in het bestuur van de parochiekerk van St. Fran- ciscus Xaverius, waarvan hij deel uit maakte, een geziene figuur. Op 6 Maart overleed in hef pen sion St. Jozef de oudste inwoner van Amersfoort Elbertus Pronk be reikte de leeftüd van 101 jaar. Opa Pronk werd in Wezep begraven. 10 Maart overleed Generaal Ma joor W. H. E. Vrijdag op zijn land goed „Randenbroek". De Openbare Leeszaal verloor in hem een be kwaam voorzitter. De heer H Volbeda, deurwaardc- bij het kantongerecht, stierf op 11 Maart. Als mens van bescheiden levenswandel werd hij alom ge waardeerd Mej. J van Loon, bekend en ge zien in Vrijzinnig Protestantse kringen werd op 16 Maart weg genomen. 23 April ontviel het R OG J J. P. H Ter Wolbeek een deskundig paedagoog van grote persoonlijk heid. Zijn heengaan was een groot verlies. Kootje Jagtenberg. een populaire figuur, die door zijn vriendelijk heid en joviale omgangswijze hon derden vrienden had, stierf einle April. R J van Ruyven, eigenaar van de in de Langestraat gevestigde winkel in ijzerwaren, overleed op 10 Juni Hij was mede-oprichter van de schietvereniging „Prins Hen drik In de tweede week van Juni ging heen Joh. Veenendaal. tijdens leven o.a. vertegenwoordiger van de A.R. in de raad van de gemeente Leus den. In het openbare leven had hij een belangrqkc rol. 13 Juni overleed op 72-jarige leeftijd H v. d Hoogen, vele jaren was hü voorzitter van de Amers foortse P T T-Harmonie. Ir C. G Beltman, tijdens een groot aantal jaren directeur van gemeentewerken kwam op 17 Juni te overlijden Onder zijn leiding werden talrijke belangrijke werken uitgevoerd. Midden Augustus overleed J. ,T. Otto, in leven directeur van de N.V Nederlandse Kleurstofindustrie. 16 November is heengegaan onze stadgenoot A Nakman. Hij was ja renlang lid van de gemeenteraad en de Prov Staten en deed veel aan maatschappelijk werk. Jo Bezaan, die als kunstenaar vooral in Amersfoort en op de Vo- lmvc een grote bekendheid genoot, stierf op 17 Sentcmbcr op 58- iarice leeftiid. Hij was om voor zitter van het Amersfoorts Kunste naars Genootschap. 3 December overleed D J. van Ameroneon. Hii was het oudste directielid van drukkerij G J. van Amerongen en Co Een z'-er bekende persoonlijkheid in het Am^rsfoortsp openbare leven, de beer Wijnand van Haselen. ging 19 December heen Voor de oorlog was de heer v. Haselen jarenlang commandant van de Amersfoortse brandweer. Tweede Kerstdag ging plotseling heen de kaoitcin plaatselijk adju dant A J. M. van Gulick, die grote bekendheid genoot als contactman van het garnizoen in het algemeen bestuur van de Amersfoortse Ge meenschap. Mede door zijn toedoen ontstond in vele gevallen een pretti ge samenwerking tussen het garni zoen en de bureeni. Eerbiedig herdenken wij deze dorlm evenals dcccnen, die hier niet werden genoemd.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 7