ÉL JAAR VOOR NEDERLAND Dit jaar toonde talrijke belangrijke feiten in het kerkelijke leven Wie ons Voorts... ontvielen IN KERK EN WERELD Jk) storm m een porseleinkast Politieke storm Sociale storm Economische storm Storm in de Kamer Storm over het gratiebeleid Storm in Hilversum Storm op de beurs Storm in de AVRO Storm in Fryslan Storm in Alphen Storm in een glas water 3 Woensdag 31 December 1952 Een korte terugblik op de arbeid der kerken in het afge lopen jaar is gewettigd, ook al kan niet als in het zakenleven worden gesproken van „resul taten". Misschien zelfs niet van „vooruitgang", omdat de posi tie van kerk en Chris tendom in een zich steeds verder saecu- lariserende wereld, steeds moeilijker wordt. Toch mag op enkele fei ten worden gewezen, die van betekenis blijven. Allereerst in ons eigen land. Eeri feit, dat alle kerken raakte, was in het begin van dit jaar, de verschijning van de nieuwe verta ling van de Bijbel, vanwege het Ne derlands Bijbelgenootschap. De bre de vertalingscommissie, samenge steld uit geleerden uit vrijwel alle protestantse kerken, is er in zekere zin waarborg voor geweest, dat deze nieuwe, gemoderniseerde vertaling al spoedig officieel werd erkend door enkele kerken. Met name door de Evangelisch Lutherse en door de Gereformeerde kerken, terwijl dit ongetwijfeld voor de Hervormde kerk in 1953 het geval zal worden. In elk geval is de taal van de Bijbel en daardoor ook ziin inhoud, door deze nieuwe vertaling véél meer toegankelijk geworden voor moder ne mensen, die in de gewenning aan de taal der Statenvertaling (van 1627) niet meer zijn opgegroeid en opgevoed. Het evangelisatiewerk der kerken is hiermee zeer gehol pen. Bij alle verdeeldheid, die helaas het Nederlands protestantisme kenmerkt, mag ook telkens gewezen worden op ernstige pogingen tot herstel van ver loren gegane eenheid. In het afgelopen Dit jaar openheid en bereidwilligheid worden ge constateerd. Binnen de Remonstrantse Broeder schap en dc Ned. Herv. kerk worden de stemmen duidelijker die aandringen op een wezenlijk contact, teneinde liet ook hier in 1618 gedwongen verbroken ver band. te herstellen. Indien dit tc eniger tijd tot resultaat leidt is dit mede een gevolg van de oecumenische samenwer king dezer geloofsgemeenschappen. Een. eenmaal aangedaan ernstig onrecht zou daarmee wor den tenietgedaan. De Re monstranten hebben daar op recht en de Hervormden kunnen dit in feite niet mis- jaar wond een hereniging plaats na scheiding van meer dan een eeuw van de Evangelisch Lutherse- cn de Hersteld Evangelisch Lutherse Kerk. Ook hier is de nieuwe kerkorde, die in gezamenlijk overleg werd ontworpen en vastgesteld, evenals in de Hervormde Kerk, het grondvlak, waarop men samen in de toekomst één kerkelijke weg wil gaan. Tegelijkertijd moeten we dan consta- teren, dat een oprechte poging van de generale synode der Gereformeerde ker ken om in gesprek te komen met de Gereformeerde kerken vlg. art. 31, weer is mislukt en dat dc horizon hiervoor wel zeer duister is gekleurd Toch zul len, cn dat niet alleen in Nederland, pogingen als deze moeten worden voort gezet. ZIJ kunnen mede worden gediend door deelneming van alle Protestantse kerken aan de oecumenische arbeid. Dit laatste is door de synode der Gerefor meerde kerken ook dit jaar nog van dc hand gewezen, maar velen m cn buiten deze kerken weten toch. dat tenslotte ook dc Gereformeerde kerken een ge- spreks- en arbeidscentrum als dc We reldraad van Kerken te Geneve, niet zullen passeren. Er kon in de synode vergaderingen naar deze zijde een grote Ook het meer ..kerk" worden Is bij dc Remonstranten in discussie, zoals het ook bij dc Doopsgezinden nu en dan naar voren komt. En overigens, binnen deze geloofsgemeenschappen, wij denken ook aan dc Baptisten, is een levendige activiteit te bespeuren met betrekking tot dc jongeren. Dit geldt eveneens voor de Oud-Katholickcn die de laatste ja ren een opgewekt gemeen televen doen zien. De Ned Herv. kerk worstelt om dc beginselen van haar kerkorde, in 1951 ingevoerd, te verwerkelijken Het. schijnt soms. dat de oude richtingsstrijd. die kerk cn volk hebben verwoest (kan men wel zeggen 1. weer zal oplaaien, nu een enkele groep ter uiterste rechterzijde meent, dat zij bij uitstek is aangewezen om „dc Kerk te redden" Vergeten wordt dan daarbij, dat een reglement, dat 130 jaar van kracht is geweest en geestelijk weinig of geen vermogen had om iets uit te richten, niet in nauwelijks twee jaar kan zijn overwonnen cn dat zich opnieuw kerkelijke kinderziekten kunnen voordoen, waar men doorheen moet. In het algemeen kan echter wor den gezegd, dat de ingeslagen weg ge zamenlijk wordt bewandeld en dat er zee-r vele gemeenten zijn die. blijkens de geldelijke offers die zij zich daarvoor getroosten van jaar tot jaar. begrip heb ban voor het vele nieuwe werk. dat de Hervormde Kerk op diverse terreinen oer samenleving aanpakt en voortzet Gewezen mag ook worden op twee belangrijke „herderlijke brieven" van de Hervormde kerk. Hot herderlijk schrijven over het huwelijk geeft con crete antwoorden op concrete vragen in de hedendaagse verhoudingen voor het eerst misschien wel in de geschiede nis van een reformatorische kerk. het herderlijk schrijven over „Oorlog cn Vrede" tracht de gemeente te dienen door haar te bevrijden van haar angst en door het spreken van een helpend woord tot overheid en volk in verband o.m. met de dienstweigering. Het spreekt vanzelf, dat aan het totstand komen van aergelijke boodschappen soms een arbeid van enkele jaren studi» en overleg is voorafgegaan. Nog een enkel woord over de kerk in de wereld. De Wereldraad van Kerken bereidt reeds ziin grote assemblée voor. die in 1954 in Ame rika (Evanston) zal worden gehou den. Zijn huidige sectie voor „Geloof en Kerkorde" kwam te Lund (Zwe den) bijeen, terwijl dc Lutherse Raad van Kerken (wereldconvent» een belangrijke bijeenkomst had te Han nover De arbeid van een centrum als dat te Genève, onder leiding van de Hervormde predikant dr W. A. Visser 't Hooft, kan niet met zoveel woorden in resultaten worden weer gegeven. Maar feit is. dat naar de stem van een verband waarbinnen bijna 200 kerken uit zeer vele lan den bijeenkomen ook op het grote vlak der wereldpolitiek steeds meer wordt geluisterd. Het kon wel eens zijn en velen zijn althans van de ze overtuiging dat houding en arbeid van de Wereldraad van Ker ken, de beïnvloeding van hieruit van bepaalde kringëh, een preventieve oorlog tegen de totalitaire machten van het Oosten, tot nu toe heeft we ten te voorkomen. Daarom is het van zoveel beteke nis, dat millioenen protestantse christenen via de Wereldraad toch een zekere eenheid vormen, die haar stem in, en desnoods tegen, de we reld kan verheffen. Prof. dr Ph. A. Prof. dr Kohnstamm, paedagoog K. Schilder, theoloog f «PfN k. Baron Michiels PJ. Schmidt, van Verduynen, politicus diplomaat ALS resultaat van de in Juni gehouden verkiezingen kwam on der leiding van dr. Drees tenslot te dit kabinet tot stand Maar het duurde lang voor het zich aan de kamer voor kon stellen. Diverse politieke figuren waren voordien als formateur opgetreden. Achter eenvolgens beproefden Drees, Beel, Donker en Staf hun krach ten, waarna eindelijk, na ongeveer 8 weken van onzekerheid, Drees. die voor de tweede maal formateur iverd (nadat hij ook al een keer een benoeming tot formateur had afgeslagen, evenals de katholieke leider Romme), slaagde. De libe rale politicus Oud, wiens partij van het begin af aan, niet bij de formatie werd betrokken, zei van het. nieuwe ministerie, dat er „de rode vlag boven woei". Het kabi net zelf kwam al korte tijd na zijn optreden midden in de politieke stormen te staan, zulks in verband met de toekomstige status van de West, waarover een fel-omstreden standpunt werd ingenomen door de nieuwe bewindsman van Over zeese gebiedsdelen. VDOR Nederland begon 1952 in de meest letterlijke zin des woords stormachtig. De zwaarste storm, die sinds een halve eeuw in West-Europa had gewoed, deed zijn intrede in ons land tegelijk met hel nieuwe jaar. Op Oudejaarsdag 1951 was het weer nog betrekkelijk rustig, maar in de ochtend van de eerste Januari schoof een depressie binnen, die windstoten veroor zaakte van 80, later zelfs van 100 km. per uur. Schepen strand den op of kwamen in nood Ie verkeren voor onze kusten. En zoals liet die eerste dag was, zo bleef het de eerste weken van een jaar, waarin de reddingboot „President Jan Leis" van Hoek van Holland een record aantal schipbreukelingen veilig aan de wal bracht, niet echter zonder dat haar bemanning een zware tol moest betalen aan de zee: Zondag 20 Januari spoelde het lijk van schipper Arie Brinkman aan, die twee dagen tevoren over boord was geslagen bij een heldhaftige poging mensenlevens te redden uit het geweld van wind cn golven. Dc storm was toen juist bedaard. Maar het was niet de enige, die wij in '52 zouden beleven. Telkens cn telkens opnieuw heeft het gestormd in de twaalf maanden, die nu achter ons liggen. Begin Juni trok ccn windhoos een v ernielend spoor door Noord- Brabant om enorme schade aan te richten in Volker en Boekei. Felle wind vlagen joegen over plassen en meren. Half Juli moesten onze watersportliefhebbers het opnieuw ontgelden: zeilen scheurden en masten braken tijdens de „Braassem '52". En half Augustus richtten storm en hagel grote schade aan op Zuid-Beveland. Eind October teisterde een windhoos Oud-Schoone'ocek: bomen en tele graafpalen knapten af. pannen gingen de lucht in en van één woning werd het gehele dak afgerukt. Iets dergelijks was in ditzelfde jaar ook al eens eerder gebeurd. De storm waarmee 1952 begon blies op de laatste dag dat hij woedde het dak van elf montagewoningen in Tuindorp-Kethel bij Schiedam. November tenslotte bracht NIET minder stormachtig dan voor Nederland is 1952 voor het verre Indonesië geweest. Het nieuwe jaar was nog maar nauwe lijks begonnen toen het rijke rijst- en suikernetland van Midden-Java plotseling het toneel werd van een verbitterde strijd tussen het Indo nesische leger en de gewapende ter roristen van de Daroel Islam. De drastische wijze, waarop de mili tairen optraden, lokte in partn- kringen ernstig misnoegen uit. Voor de (Mohammedaanse) Masjoemi was het aanleiding om te spreken van „flaters", die begaan werden in „een politieke porceleinwinkel". Hoé broos die. niet alleen m Mid- den-Java. maar in het hele eilan denrijk wel was, bleek in de ver dere loop van het jaar. Toen het stormcentrum zich ver plaatste van de culturele hoofdstad Solo naar de staatkundige hoofdstad Djakarta, werd de regering Soeki- man in moeilijkheden geraakt door een overeenkomst inzake Ame rikaanse hulpverlening als een veertje weggeblazen. Weken later trad het kabinet-Wilopo op. dat het tot aan deze Oudejaarsdag heeft uitgehouden, maar dat de storm om zich heen voortdurend heeft voelen aanwakkeren. Tenslotte zag het zicii op 17 October tegenover een tie rende menigte geplaatst, die ontbin ding van het parlement eiste: de politieke barometer had ziin laagste stand bereikt. Van dat ogenblik af gierden dc stormvlagen door de gehele Indonesische archipel. Op Oost-Java. op Celebes en in Zuid- Sumatra verzetten zich legercom mandanten tegen de regering en als sombere regenwolken boven de ho rizon verrees het. spook van de bur geroorlog. dat door sommigen dui delijk werd herkend. Maar het is gelukkig bij een spook gebleven Al is de politieke hemel dan nog lang mot helder, hij is opgeklaard en de volkeren van Indonesië gaan 1953 met iets meer vertrouwen tegemoet, dan het er nog kort geleden uit zag een storm, die nog heviger was dan die van Januari. Een gieren de Noordwester legde de scheep vaart lam en weer braken me tershoge golven op onze stranden. Tot de schepen, die op de Neder landse kust .werden geworpen be hoorde o.a. de „Faustus", die dwars door de pier van de Hoek sloeg, zonk in de Nieuwe Water weg cn een ernstig obstakel vorm de voor het scheepvaartverkeer naar en van onze grootste haven stad. DE STORM rond ex-kapitein Raymond Westerling bereikte zijn hoogtepunt, toen deze in April j.l. werd gearresteerd op het land goed van graaf Van Rechleren Limpurg in Hummelo. werd gesteld, waar overigens geen mens iets van begreep. De graaf die hem onderdak verschaft had moest terecht staan, maar werd vrijgesproken. En zo bleven dus gastheer en gast op vrije voeten. En de laatste zal het blijven ook, omdat de Hcge Raad heeft uitge maakt dat hij Nederlander is en dus niet kan worden uitgeleverd aan Indonesië.... [)E stormen, die het lot be- zegelden van het Pana mese s.s. „Faustus", de „Rad- mar" op de Maasvlakte joegen en de „Frammeggen" op de Hondsbosse zeewering deden stranden, zijn niet de enige, die in 1952 in Nederland heb ben gewoed. Wij hebben óók nog stormen van geheel ande re aard beleefd en waarlijk niet in gering aantal. Een waren de verkiezingen, die de P.v.d.A. tot de grootste partij van ons land maakten en een opmerkelijk succes vormden voor de doorbraakgedachte. Voordien en nadien woedden kleinere politieke stormen in de Katholieke Volkspartij, waar de rechter- en de linkervleugel af zonderlijke drukgebieden bleven vormen. Niet altijd waren de ge volgen daarvan duidelijk zicht baar voor de buitenstaander. Maar af en toe waren er krachtige ruk winden. Eén daarvan deed nog zéér onlangs een (dag)blad uit prof. Romme's handen wahien. In dit stormachtige jaar was er bo vendien: In het Groningerland werd, de coöperatieve zuivelfabriek ..De Ommelanden" tot een belegerde veste toen een koppige werkge ver zijn tijd niet bleek te verstaan en daardoor het grootste arbeids conflict ontketende, dat ons land sinds de bevrijding heeft gekend. Daarnaast was er een staking in de haringvisserij, die zich een ogenblik ernstig liet aanzien en die ons een Vlaggetjesdag zonder loggerrace bracht, hoewel die la ter tóch werd gehouden. Moeilijkheden bij afzet en pro ductie leidden tot een reeks van ontslagen bij kleine en grote be drijven. waardoor het werklozen- cijfer met 174.916 in Januari het maximum van na de oorlog be reikte. In Februari verminderde het iets, tot 165.000, maar de on gerustheid die het gewekt had, verminderde niet. „Op 1 Mei zul len het er nog maar 100.000 ziin", zei de minister van Economische Zaken. Maar zijn verwachtingen werden danig beschaamd. Dat Jokte niet alleen een scherp pro test van het N.V.V. uit. maar ook een waar de regering duchtig aan de tand werd gevoeld. Het was trou wens de enige storm niet, die dit jaar in de Kamers opstak. Hevig spookte het daar ook toen de Christelijk Historische professor Gerretson een overzicht gaf van de ontwikkeling in Indonesië. Zijn uiteenzettingen werden door de woordvoerders van de Partij van de Arbeid „bedrog" genoemd. De wijze, waarop de hoogleraar meen de wijlen minister Van Maarsse- veen te moeten aanvallen wekte felle verontwaardiging. In 's lands vergaderzaal woedde tenslotte ook nog een nadat eerst een storm van ver ontwaardiging door het land zelf was getrokken, toen bekend werd, dat de over Willy Lages uitge sproken doodstraf in levenslange gevangenisstraf was gewijzigd. Dat was trouwens niet de eerste keer dat zulks gebeurde, want ongeveer zeven maanden eerder, in Maart, had zich zoals in die maand trouwens gebruikelijk is een flinke bui ontladen naar aan leiding van de aan Christiansen en Kotalla verleende gratie. En zo EEN van de stormen van het af gelopen jaar woedde m het klei ne plaatsje Huissen, waar de pa rochianen de deur van de Paters kerk bestormden en forceerden, nadat de aartsbisschop had be schikt, dat deze kerk zou wor den gesloten. Sindsdien is hei be slui' genomen de Paterskerk als biechtcentrum te handhaven. had men dus ook in 1952 nog te maken met de gevolgen van de bezettingstijd. Daaruit sproot ook de voort: gevolg van het feit. dat de voormalige Ortskommandant van die plaats, als handelsreiziger in ons land toegelaten, zo tactloos was uitgerekend in een hotel al daar ziin intrek te nemen en er zes dagen lang zijn nog niet ver geten gezicht te vertonen. Nasleep van bezettingsjaren was ook de Uit protest tegen een beslissing van de Raad van Rechtsherstel in zake effecten uit voormalig Joods bezit, legde de Amsterdamse Ver eniging voor de Effectenhandel er het bijltje bij neer. Zn besloot tot nader order geen officiële note ringen meer vast te stellen het geen haar een scherpe afkeuring van de minister van Financien be zorgde. die overigens de toezeg ging deed. dat de regering zo spoedig mogelijk licht zou schep pen in de kwestie der Joodse ef fecten. Hetgeen het effect had. dat de handel ter beurze werd her vat. Nederland beleefde ook met het gevolg dat de heer Wil lem Vogt, de man, die men als de stichter van deze omroepvereni ging mag beschouwen, min of meer buiten de deur werd gezet. Dat geschiedde in een vergadering te Maastricht, waar een beklem mende stilte heerste op het mo ment. dat hii de zaal verliet. Maar dit bleek achteraf de stilte voor een nieuwe storm te zijn, die ontketend werd door een aantal AVRO-leden, dat de geldigheid van het aan Vogt verleende ont slag betwistte en dat voorts een aantal grieven tegen de A\ naar voren bracht, die allemaal hier op neerkwamen, dat dit een dictatoriale omroep zou zijn. Was de kern van deze storm in Maas tricht gelegen, Nederland beleefde in 1952 natuurlek, zouden wij haast zeggen ook nog een Dat was er een met felle uit schieters. De Friese Beweging ver langde tweetalig onderwijs en eis te. dat de eed of belofte in het Fries wettelijk zou worden toege staan. De regering sprak van „ge rechtvaardigde eisen", waarover zij zich zou beraden. Op dezelfde dag hoorde de dichter-journalist Fedde Schurer veertien dagen te gen zich eisen en mocht de jour nalist Wybenga geen eed in het Fries afleggen. Dat alles ging ver gezeld van huiszoekingen en ai restaties. waarvan Fedde Schurer zei, dat hij weigerde ze te kwali ficeren. Toen de heer Wybenga klaagde over een vorig optreden der politie, kon de justitie er geen nota van nemen, omdat de klacht in het Fries was gesteld. De Leeu warder politie nam echter wel notitie van klachten van de heer Wybenga on weigerde inlichtingen te verstrekken aan zijn krant en een ander blad in de Friese hoofd stad. Behalve deze storm rond culturele belangen, veroorzaakten zedelijkheidskwesties het afgelo pen jaar ook de nodige beroering. Zij leidden tot een aan de Rijn waar de ter versie ring van het badhuis door de Goudse kunstenares Sonja E. Meyer ontworpen plastieken, het dansen in Avifauna cn de rokjes van een kinderballet, buiten gewoon veel stof deden opwaaien, zowel onder de burgerij als in de raad. Wat hier gebeurde was Ne derland op zijn smalst. Daarenbo ven kon men in 1952 Nederland óók op zijn malst aanschouwen. Want Nederland zou Nederland niet zijn, wanneer het niet ook een had beleefd. Wellicht verbaasde het U niet. dat ex-kapitein Ray mond Westerling daar de held van was. de man, die Nederland „apa- tisch" noemde, die aankondigde, dat hij de Kamers langs legale weg zou wegjagen en de Repu bliek Indonesië langs illegale weg, maar die dat allemaal niet per soonlijk op een vergadering kon komen toelichten, omdat de Ne derlandse justitie een arrestatie bevel togen hem had uitgevaar digd, reden, waarom hij maar in Nederland onderdook. Hij dook zelfs de kelder in, toen de justitie hem kwam arresteren op hetAch- terhoekse kasteeltje, waar zij al lang wist dat hij zich verborgen hield. Maar die arrestatie bleek eigenlijk een wassen neus, omdat hij terstond weer op vrije voeten TAL van bekende, bekwame en beminde Nederlanders zijn ons in de loop van 1952 door de dood ontvallen. Wij kunnen ben op deze plaats niet alle maal gedenken. Maar reeds een zeer onvolledige opsom ming laat zien, dat wij op tal van terreinen, zowel in de sec tor van het bedrijfsleven, als op het gebied van wetenschap en politiek, gevoelige verliezen hebben geleden. Tot hen, die van ons heengingen behoren o.a.: Mathilde Wibaut-Berdenis van Berlekom. die een vooraanstaande plaats heeft ingenomen in de voor malige SDAP :mr E. F. M J. Baron Michiels van Verduynen. de Neder landse ambassadeur in Londen: prof. dr Ph. A. Kohnstamm, oud-hoogle raar in de paedagogie: Jhr ir O. C. A van Lidt de Jeude. oud-minister van Waterstaat; mr J. Terpstra. oud- minister van Onderwijs: prof. dr K. Schilder, theoloog te Kampen; C J. van Ledden Hulsebosch, politie-des- kundige: Emilie C. Knappert, maat schappelijk werkster; P J. Schmidt. Nederlands politicus, werkzaam bij de Verenigde Naties; generaal H. G. Winkelman, oud opperbevelhebber van land- en zeemacht; generaal J. W van Oorschot, chef van de Ne derlandse Inlichtingendienst te Lon den: prof. dr H. A Kramers, hoog leraar in de theoretische natuurkun de te Leiden: mr W. F. F. Baron van Verschuer. lid Ged. Staten van Gel derland; ds G. W. Melchers. oud-lid der Tweede Kamer voor de SDAP. één der oprichters van de Bhide Wereld-groep; prof. dr J. A. Cramer, oud-predikant en hoogleraar in de theologie; mgr B. J. Eras, oud-procu reur van het Ned. Episcopaat bii de H. Stoel en rector van het Nederl. college te Rome; A. H. Verkade. oud directeur van de Verkade's Fabrie ken N.V. te Zaandam; ir W. Blanke voort. adj.-directeur van de NV. Philips Gloeilampenfabriek te Eind hoven: J. Goedkoop Jr.. directeur van de N V Rederij Gebr. Goedkoop te Amsterdam; B. G. Dorhout Mees, 2e part. secr. van Z.K.H. Prins Bcrn- liard en jagermeester van dc Konin- ging voor Zuid-Holland; ds G. W. Goedhart, theoloog en wandelsport liefhebber. P. F. Kremers. de op richter van de Nederlandse Vereni ging van Wereldfederalisten: ir S. G. Langedam. hoofd van de verbin dingsdienst der Nederlandse politie en secr. van het hoofdbestuur van de Nat. Fed. Raad van het Voormalig Verzet: ir A. Fokker, oud-directeur van de Billitonmij.; ir J Osinga. hoofdingenieur van Werkspoor en directeur van de Delftse machinefa briek; G. Vigeveno, oud-voorzitter van de Amsterdamse diamantbeurs; A. W. P. Angenent, oprichter van Onze Marine": mr J. Fabius, oud hoogleraar; L. E. Poutsma. piloot van de KLM, die om het leven kwam bij het ongeluk met de „Ko ningin Juliana" te Frankfurt; F. L. D. Strengholt. bekend figuur uit de bioscoopwereld en mr H J. Knotten belt, oud-lid van de Tweede Kamer. willen wij u op deze pagina, geheel ge wijd aan de stormen, die in het afgelo pen jaar over ons land gevaren zijn. niet onthouden, dat 1952 óók het jaar geweest is. waarin 'kapitein Kurt Carl- scn, na een heldhaftige strijd van der tien dagen en nachten op zijh zwaar slag zij makend schip, met stuurman Dancy van de „Turmoil" op het laatste nipper tje nog van de zinkende ..Flying Enter prise" kon komen om daarna in twee werelddelen overal als een held te wor den ingehaald. Iets. wat met Nederlands wel en wee in de afgelopen twaalf maanden eigenlijk Weinig te maken heeft, maai dat hier toch nog niet ver geten was. toen de wakkere kleine ka pitein een bezoek aan Rotterdam bracht. Voorts zijn de stormen die op deze pagina in uw herinnering worden terug geroepen waarachtig niet de enige, die wij Nederlanders tc doorstaan kregen. Er was nog. een storm in de Amster damse raad over dc wijze, waarop d« Februaristaking moest worden herdacht: een storm in de aannemers-wereld, door de strijd die de justitie tegen de z g. „opzetjes" aanbond; een storm in de kringen der exporteurs, omdat Amerika onze kaasinvoer aan banden legde; een storm in Putten over de heffing van kampcergelden; een storm over een vliegveld: Ypcnburg of Schieveen; een storm rond de roulette- een storm in de kringen der natuurliefhebbers over de vraatzuchtigheid van oorlog; een storm rond de televisie, die wél duur maar niet goed zou zijn en last not least ec-n storm in de Benelux over de Ne derlandse concurrentie, die echter niet zó krachtig was. dat zij het wederzijdse vertrouwen der partners vermocht te schokken. Zij blijven het oog gericht houden op de toekomst. C. J van Ledden H. G. Winkelman Hulsebosch, oud-opper- speurder bevelhebber Jhr van Lidt de Mr J. Terpstra, Jeudc. Kamerlid oud-minister

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 8