DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Amerikaanse inspecteurs vier uur lang op de „Rijndam" Goede voornemens Hamengkoe Boewono is afgetreden Voetzoeker de oorzaak van ramp in Chili Vier leden van de TC in KNVB treden af Bemanning ongevaarlijk voor Verenigde Staten Nog geen Keuzecommissie Pat McCarran wordt zelf gehoord Vernietigend oordeel over de immigratiewet McCarran Kabinetscrisis dreigt in de Republiek Indonesië Na explosie in arsenaal: 40 doden150 vermisten West-Duitsland zal de zeven ontsnapten uitleveren 13e Jaargang, no. 1 Vrijdag 2 Januari 1953 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rottcrdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van onze correspondent) NEW YORK. Vier inspecteurs hadden vier uur nodig om te onderzoeken of de bemanning van de „Rijndam", het eerste passagiersschip van de HollandAmerika-Lyn, dat hier arri veerde sinds de nieuwe immigratiewet in werking trad, wel voldeed aan de voorschriften voor zy aan wal mochten. Voor die bemanning was dit dubb^l-onaangenaam, daar zij hierdoor ook de New Yorkse Nieuwjaarsdagstemming niet konden on dergaan. Het onderzoek verliep betrekkelijk vlot niemand bleek gevaar op te leveren voor de veiligheid van de Verenigde Staten. Vier mannen moesten niettemin aan boord blij ven. Twee, omdat hun paspoort kor ter geldig bleek dan de voorgeschre ven zes maanden wat vandaag door het consulaat kon worden ver holpen een wegens ziekte en de vierde wegens drie dagen hechtenis, wegens gering vergrijp jaren gele den uitgezeten het bleek wette lijk voldoende om hem te weren. Hoe dogmatisch de nieuwe wet werkt, bleek uit het geval van de chef-kok van de „Liberté". Hij mocht niet „binnen", omdat hij een veroordeling achter de rug had we gens diefstal. Tijdens de bezetting ~"N Locomotief hotste bij Eysden op stilstaande personentrein 1 Vijf passagiers min of meer zwaar gewond EYSDEN (Limburg). Een zwa re locomotief is vanmorgen door dat de remmen doorgleden op het stations-emplacement tegen een stil staande personentrein gebotst. Ten gevolge van de hevige schok ont stond een paniek onder de reeds in de trein zijnde passagiers. Vijf hunner werden min of meer zwaar gewond. Het ongeluk geschiedde tijdens het omrijden van de locomotief. Bii een onderzoek ter plaatse is geen ge brek aan de remmen geconstateerd. Toch hebben de N.S de locomotief uit de dienst genomen om haar in Maastricht ter dege te laten nakij ken. hadden de Duitsers deze Fransman voor het stelen van een brood ge arresteerd en gevangen gezet. Een Franse lijn heeft intussen ge weigerd in de toekomst autoriteiten aan boord mee te nemen om de on derzoektijd bij aankomst te verkor ten. Amerikaanse commissie zegt:aanfluiting van de democratische idealen WASHINGTON. Een speciale door president Truman ingestelde com missie voor het aanbevelen van wijzigingen in de nieuwe Immigratiewet, genoemd naar senator McCarran. heeft een herziening er van „van het begin tot het eind" aanbevolen. Volgens de commissie is de maatregel een aanfluiting van de democratische idealen. De commissie is echter niet in het byzonder ingegaan op de kwestie van het onderzoek van de antece denten van buitenlandse zeelieden. De commissie zegt verder, dat de wet-McCarran. die de dag vóór Kerstmis in werking is getreden, een gebrek aan vertrouwen in de toekomst der V.S. openbaart en, door haar strenge beperkingen op de toelating van vreemdelingen, het aanzien en de positie van de V.S. in het buitenland afbreuk doet. In het rapport van de commissie heet het, dat de wet berust op een „houding van vijandigheid en wan trouwen tegenover alle vreemdelin gen". De wet, aldus het rapport, „past discriminatie toe op menselij ke wezens op grond van nationali teit. ras. geloof en kleur." De aanbevolen wijzigingen om vatten, verhoging van de immjeratier quota van 154.657 tot 251.162 per jaar. vervanging van de huidige „quota naar het land van herkomst" door een „uniform quotastelsel", toewijzing van visa zonder onder scheid naar nationaliteit, tas. ge loof of kleur en instelling van vijf nieuwe klassen van immigranten, waarin ook vluchtelingen vallen die DJAKARTA. Sultan Hamengkoe Boewono. dc Indonesische minister van Defensie, is hedenmorgen afgetreden. Vice-premier Prawoto heeft het aangeboden ontslag aanvaard. Vijf andere Indonesische ministers overwegen of zij het voorbeeld van de sultan van Djokja zullen volgen. Indien dat het geval zou zün. zou daarmee het lot van het op 1 April van het vorige jaar gevormde kabinet-Wilopo zijn beslist en zou de Republiek Indonesië op nieuw tegenover een kabinetscrisis staan. Zouden deze vyf ministers echter besluiten aan te blijven, dan zou premier Wilopo een kabinetscrisis kunnen vermijden door zelf de portefeuille van defensie ad interim op zich te nemen. Het ontslag van Hamengkoe Boe- den reeds in October j 1 hun steun wono is een gevolg van zijn onvol daanheid over de wijze, waarop de regering de lcgercrisis heeft behan deld, die begon toen in October het parlement, een motie van wantrou wen aannam, in verband met de plannen tot legerhervorming. De cri sis laaide op toen een dag later, op 17 October, demonstranten een aan val deden op het parlementsgebouw Sindsdien, is zij eigenlijk aldoor sle pende gebleven De vijf ministers, die thans zich na der over hun houding beraden zeg- aan de sultan toe. Het zijn de minis ter van financiën dr. Soemitro (Soc. Partijde minister van justitie Wi- riadinata (Soc. Partij), de minister van volksgezondheid dr. Leimena (Chr.), de katholieke minister voor publieke werken, dr. Soewarto en de minister van arbeid Tedjasoekmana (Boc-roeh Partij). Als een of meer van hen aftreden vooral de houding van de minis ter van financiën, die met een deficit op het budget worstelt is onzeker zal wellicht het enige alternatief een presidentieel kabinet zijn. zo meent de correspondent van Associated Press, hoewel president Soekarna na de 17e Qctober al tweemaal heeft verklaard „geen dictator" te willen spelen. Sultan Hamengkoe heeft de rege ring ervan beschuldigd een „fait ac compli" tc hebben gelegaliseerd, door ar benoeming van overste Warrouw als commandant van de 7e divisie goed te keuren En dat, hoewel het kabinet op 22 November verklaarde geen inmenging van het leger in de politiek te zullen dulden. Zoals men zich herinnert maakte Warrouw zich door een machtsgreep van zijn hui dige functie meester. politiek asyl zoeken. De bedoeling hiervan zou verder zijn. de overbe volking van bepaalde landen te verminderen. De voorstellen van de commissie zullen door president Truman aan de aanstaande president, generaal Eisenhower, worden voorgelegd. De commissie is van opvatting, dat vreemdelingen voor een tijde lijk verblijf in de V.S. toegelaten dienen te worden, ongeacht vroeger lidmaatschap van of betrekking met ondermijnende organisaties, wan neer er geen reden is om aan te nemen, dat zij zich aan anti-Ame rikaanse activiteit zullen overgeven. Duizend gulden boeb voor oprichter van speelclub „Hamdorff AMSTERDAM. Op Oudejaars dag diende voor het Amsterdamse gerechtshof de zaak tegen de 48-ja- rige Belg H. J. C„ oprichter van de voormalige speelclub „Casino Ham dorff" te Laren en tegen de be stuursleden, geldschieters, spcllei der en zeven croupiers van deze voormalige speelclub. Conform het vonnis van de rechtbank en de eis van 'de procurreur-generaal. werd de Belg veroordeeld tot een boete van duizend gulden. De officier van justitie was in ho ger beroeo gegaan, omdat hij ver dachte een voorwaardelijke gevan genisstraf wide doen opleggen. Het Hof meende met een geldboete te moeten volstaan, omdat tegen C- een strafvordering is ingesteld zonder waarschuwing en hij als Belg kon verwachten, dat hii een speelconces- sie kreeg, omdat hij openlijk heeft gespeeld en hij en enkele van ziin medewerkers reeds enkele weken preventieve hechtenis hebben on dergaan In de overige zaken zal het Hof op 13 Januari arrest wijzen. Liftende militairen in sloot geraakt BOXTEL De gladheid der we gen op de laatste dag van het oude jaar heeft ook een automobilist uit Den Bosch parten gespeeld. Hij kwam van V'ught, slipte met zijn personenauto tegenover het paters- college „St. Charles" te Boxtel. De wagen kwam op de kant in de langs de weg lopende sloot terecht. Drie liftende militairen, die dooi de bestuurder even buiten Den Bosch vs aren opgenomen, hadden geluk. Zij konden evenals hun gast heer met slechts de schrik en hun natte voeten uit de auto klimVnen. De bestuurder, die in het paterscol- lege onmiddellijk om een andere wagen belde, had voor de tweede maal de vriendelijkheid de drie mi litairen mee te nemen in de rich ting Eindhoven, waar zij hun Nieuw jaarsverslof door gingen brengen. PARIJS. Hongarije is uit de Unesco (VN organisatie voor cul tuur. wetenschap en onderwijs) ge treden wegens de toelating van Spanje en West-Duitsland Veel slachtoffers bij o\erstromingen op Philippijnen MANILLA Op de Philippijnen zijn door overstromingen als gevolg van regens 23 personen om het le ven gekomen In de stad Iloilo zijn verwoestingen aangericht Er wor den nog 25 personen vermist. Twee honderd gezinnen zijn dakloos. De regens gingen gepaard met een wer velstorm. Omlopende wind Weersverwachting, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdag avond: Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en hier en daar nevel of mist. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind aan vankelijk nog uit noordelijke richtin gen, later uit zuide lijke richtingen. Tem peraturen" om het Vriespunt tot lichte vorst 3 Jan zon oo 8 48 min onder 16.41 min maan op 20 2o min., on der 10.30 min. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max temp Neersl Weer Wind m/s Gisteren tn 24 n Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Pa rils Bordeaux Nice Warschau Berllln Frankfort Miinchcn Zilrtoh Wenen Sneeuw Sneeuw Geh. bcw. Geh bew Geh bew Geh bew. Geh. bew. Geh. bew. Onbcw Geh. bew. Sneeuw N N.O. 4 O. 3 N.O 11 N.N.W. 3 Windstil N. 2 N 6 N 4 N.W 3 O. 2 NO 2 - 6 C 8 mm Geh bew. N N.W. 4 Geh bew W 4 Motsnecuv W Z.W. 2 Motregen Windstil 1 - 1 0 3 1 0 0.2 0.1 0.3 Senator Pat McCarran (rechts), de man die de toet heeft opge steld toaardoor vreemdelingen die de Verenigde Staten willen bin nenkomen zich aan een onderzoek naar hun politieke verleden moe ten onderwerpen, wordt hier zelf ondervraagd. Hij is een van de 51 gedaagden, die er door de dag bladuitgever Greenspun van wordt beschuldigd een actie op touw te hebben gezet om advertenties aan Greenspun's blad ..The Las Vegas Sun", te onthouden. The Las Ve gas Sun. die onvriendelijke din gen over McCarran had geschre ven, eist een millioen dollar scha devergoeding. VALPARAISO. Een voetzoeker, ter lnluiding van het Nieuwe Jaar, door een jongen ontstoken en daarna achteloos weggeworpen, is de oorzaak geweest van een van de ernstigste rampen, die de Chileense havénstad Valparaiso ooit hebben getroffen: een deel van de stad ligt in puin. veertig doden en vijfhonderd gewonden zgn reeds geborgen en onder de chaos van steen, ijzer en glas vermoedt men nog 150 slachtoffers. ven in het gebouw op te slaan, te De voetzoeker stichtte brand in een klein houten gebouw, waar de vrijwillige brandweer begon het vuur te bestrijden. Aan een cata strofe dacht toen nog niemand. De ze geschiedde een uur, nadat men met het bluswerk een aanvang had gemaakt: door de hitte, of door het ovrslaan van vonken geraakte een grote hoeveelheid dynamiet, die in een nabijgelegen gebouwtje bleek te zijn opgeslagen, tot explosie. De gevolgen waren verschrikkelijk. Brandweermannen die hoog op de ladders om het brandende houten gebouwtje stonden, werden ver weg geslingerd. Sommigen van hen met enorme kracht tegen de muren van de gebouwen aan de andere kant van de straat. Zij die bezig waren het vuur te bestrijden binnen het gebouw, werden onmiddellijk ge dood. Van hen zijn geen overblijf selen gevonden Stukken ijzer, da ken en deuren vlogen met geweldi ge kracht naar alle richtingen. De ontploffing deed de gehele stad schudden. Duizenden toeschouwers, die door de brand aangetrokken waren, ston den langs de Avenida Brasil, waar het gebouw ligt. Veler, van hen werden gedood of gewond door rondvliegende scherven. De autoriteiten hebben bevolen de ingenieur Alejandro Lacalle die opdracht gegeven had. de explosie- arresteren. De politie deelde mee. dat zich onder de doden 30 brandweerlieden bevinden. Er is een nationale rouw- pcriode van drie dagen afgekon digd. Alle sportevenementen zijn af gelast. President Ibanez arriveerde gis termiddag tezamen met een aantal hoge regeringsfunctionarissen op de plaats van de ramp. Hij bracht ook een bezoek aan de ziekenhuizen, waar de gewonden zijn opgenomen. Gedurende de gehele dag voerden vliegtuigen uit Santiago medica menten aan. Op de plaats van het ongeluk en voor het hoofdbureau van de brandweer groepten vrou wen. kinderen en familieleden van de vermisten >n verslagenheid bij een. in afwachting van het, meest al sombere, nieuws dat zij daar kon den vernemen. Kolenmijnen produceerden in 1952 iets meer dan in 1951 HEERLEN. De productie der Limburgse kolenmijnen heeft in '52 naar schatting 12.517 000 ton bedra gen In 1951 bedroeg zij 12.424.167 ton. zodat de productie in 1952 on geveer 93.000 ton groter was. ALS ALLEN IN ARREST ZIJN Kamerlid v. d. Heuvel stelt ministers aantal vragen BONN „Alle zeven onlsnaplcn die beslist aan criminele misda den schuldig zijn zullen naar Ne derland worden teruggezonden, als zü zijn gearresteerd", verklaarde Woensdag een functionaris van het West-Duitse ministerie van Buiten landse Zaken. Hij voegde or aan toe: „Weliswaar hebben Nederland en \Vest-I)uitsland geen uitleve ringsverdrag. maar dc mannen zü» Skymaster van KLM maakte noodlanding Toestel beschadigd DEN HAAG De Skymaster PH TDL van de KLM. die onder gezag voerder Mackenzie met 54 passa giers op een chartervlucht van Lon den naar Karatsji was. heeft Don derdag bij Dahran (Saoedi—Arabië) een noodlanding gemaakt. Het toe stel is beschadigd. Een KLM-toestel in Karatsji zal ingezet worden, om de gestrande passagiers op te halen. Kamerlid stelt vragen o\er ontslagen hij „De Maas" DEN HAAG Naar aanleiding van het ontslag aan 118 arbeiders bij de N.V Staalwerken ..De Maas" te Maastricht heeft het Tweede Ka merlid Andriessen (KVP) schrifte lijke vragen gesteld aan de minis- tr van Economische Zaken. „De Maas" had er zich over beklaagd, dat rijksdiensten in bestekken het gebruik van Engelse buizen voor schrijft. De heer Andriessen vraagt of de minister bereid is maatregelen te bevorderen, waardoor dergelijke dwingende voorschriften komen te vervallen. illegaal West-Duitsland binnen ge komen en op grond hiervan kun nen zü. na arrestatie, weer ons land worden uitgezet." Deze verklaring kwam enkele uren nadat het West-Duitse minis terie van Binnenlandse Zaken op dracht had gegeven de uit de straf gevangenis in Breda ontvluchte oorlogsmisdadigers op te sporen en te arresteren In Nederlandse offi ciële kringen heeft men met vol doening kennis genomen van deze opdracht. Uit alles blijkt wel. dat de Bundes-Kriminal-Polizei het on derzoek met kracht heeft aangevat 2cker is. dat de opsporing van de zes nog voortvluchtigen alleen Hubertus Bikker is in arrest nog veel moeilijkheden zal geven. De adressen die zij het Kleefse Amts- gericht hebben opgegeven, bleken alle vals te zijn. Óf zij zich nog lang schuil kunnen houden hangt in sterke mate af van de vraag, of de zes misdadigers over (goede) valse papieren beschikken en of zij zich behoorlijk in het Duits kunnen uitdrukken De ontvluchting heeft ook de Ne derlandse politieke kringen sterk beroerd. Mr J In 't Veld (PvdA) houdt Dinsdag m dc Eerste Kamer er een interpellatie over. het Twee de Kamerlid N v d. Heuvel «KYP'- heeft de ministers van Justitie en Buitenlandse Zaken een aantal schriftelijke vragen gesteld, waarin hii om opheldering verzoekt ever de ontsnapping dc bewaking en eventuele uitlevering door de West- Duitse autoriteiten. Twee slachtoffers van glijden en sleeën In Amsterdam speelde Woensdag op het Beukenplein een twaalfjarig meisje op een glijbaan. Het kwam glijdend onder de achterwielen van een passerende vrachtauto terecht. Zij werd met twee gebroken benen naar het ziekenhuis gebracht. Een tienjarige jongen in Nijme gen kwam Woensdag met zijn slee van het trottoir op de rijweg Hij kreeg het voorwiel van een vracht auto over zün hoofd en was op slag dood. De Amerikaanse ijsbrek?r East- wind ligt in een natuurlijk dok van ijs. terivijl de bemanning eskimohutten bouvA. De Eastwmd. raakte vast bij Baffin Island in Noordwest Canada. Sleden met honden bespannen brachten dc leden van een ivelenschappelijke expeditie 25 mijl verder, naar hun bestemming. Dame sloeg aanrander een greppel in (Van onze correspondent) HILVERSUM Zowel bij Crailoo alsop de Soestdijkerstrnatweg heb ben onverlaten het oude jaar be sloten met pogingen tot aanranding. Beide malen konden deze pogingen worden verhinderd. Op de Soest- dijkerstraatweg werd dc aanrander door de aangevallen dame zelfs in een greppel geslagen, waaruit hij zich luid kermend uit de voeten maakte, het langs de weg gelegen bos in. toen de dame bovendien nog hulp van voorbijgangers kreeg. DE mens, aan de ene kant ge neigd, radicale dingen te zeg gen, mist aan de andere kant niet zelden het vermogen, zich aan te passen bij veranderingen en in te leven in nieuwe situaties. Veel criti- sche geluiden, die de laatste jaren in Nederland worden vernomen, houden geen rekening met twee onwrikbare feiten. Het eerste hiervan is, dat ons land door zijn (onvrijwillige) deelne ming aan de laatste wereldoorlog niet meer het eiland van rust, welvaart en zelfverzekerdheid is, dat het zolang is geweest. Hardhandig, gewelddadig, zijn wij uit de stille hoek vandaange- slecpt en opgenomen in datgene, wat do „vaart der volkeren" zou kunnen worden genoemd. En het tweede feit is, dat ons land gedwongen is, de ge volgen op te vangen van dc nog steeds doorgaande bevolkingstoeneming. Dit heeft maatregelen tengevolge, die meer ingrijpen in allerlei oud-vader landse gebruiken en opvattingen dan velen plezierig vinden en geneigd zijn, voetstoots als onvermijdelijk te er kennen. j ER plegen op 1 Januari en de da gen daarna veel handen te wor den gedrukt en goede wensen te worden geuit. Ieder gaat, bezield van voortreffelijke voornemens, het nieuwe jaar in. Maar zijn er niet, die meer aan het verleden denken dan aan de toekomst, die de goede oude tijd zoveel schoner en idyllischer vin den dan de onzekere nieuwe? Die oude tijd is natuurlijk die van voor 1940. Maar misschien heeft het zin, ook even te herinneren aan de vele honderdduizenden werklozen in die periode. Men denkt aan de mooie din gen en wil de minder mooie zo gauw mogelijk vergeten. Ook de periode 1940—1945. En die willen wij nu een ogenblik- in de herinnering terugroepen. Een slechte tijd, maar ook een instructieve tijd, omdat de Nederlanders toen heb ben geleerd, wat het gemis van dc vrijheid betekende. Dit gemis was er ger dan de honger, hoezeer die laat- ste vooral het Westen des lands heeft geteisterd. Wat gaven wij om mate rieel bezit? Wij zagen hoe onze rijk dommen verdwenen en wij wisten dat op de oorlog nog vele magere jaren zouden volgen. Maar wij zeiden: wat deert ons een platte beurs en een sjofel costuum? Wij waren van harte bereid, een ietwat rechtvaardig ver deelde armoede te dragen, als wij de vrijheid maar terugkregen. NU is de oorlog ruim zeven jaar uit, en eigenlijk is het Neder land helemaal niet zo slecht gegaan. Natuurlijk is er allerlei cri- tiek mogelijk; maar over het geheel is het herstel boven verwachting vlot gegaan in een land, dat zozeer is uit geplunderd als Nederland en dat bo vendien zijn koloniaal bezit heeft moeten opgeven. In doorsnee is het welvaartspeil redelijk, waarbij do, uitersten van vroeger zijn verdwenen. Wij horen sommigen roepen: de be lastingen, de belasting, vreselijk hoog zijn die! Wat moet men hiervan zeg gen? Zie boven: Nederland is geen eiland meer, de bevolking neemt toe, de rijkdommen zijn vervlogen. De oor log was zo'n slechte tijd, omdat wij de vrijheid ontbeerden. Waarde kla gers, op het belastingbiljet vindt Gij terug der vrijheid prijs, die Gij in de benarde jaren zo volgaarne bereid waart te betalen. Wat geweest is, komt niet terug. Het verleden bevat veel schoons, veel waardevols, veel leerzaams; maar Nederland, meer dan ooit deel van West-Europa, moet naar de toekomst zien. De opbouw dient voort te gaan, van dc Nederlandse gemeenschap, van de gemeenschap der volkeren. Van alle goede voornemens lijkt dat, hieraan mede te werken, wel het waardevolst. DEN IIAAG. Naar wij vernemen zün de heren A. W. Verlegh (Breda), H. J. Mommers (Utrecht). C. F. van der Meulen (Amsterdam) en J. T. H. Mulder (Vecndam) afgetreden als lid van de Technische Commissie van de KNVB. Als reden wordt opgegeven, dat deze heren zich niet konden vereni gen met de samenstelling van de Keuzecommissie zoals deze door het KNVB-bestuur was voorgesteld. Er Is nog getracht op dit punt overeen stemming te bereiken, doch zonder resultaat. Bü navraag op het bureau van de KNVB deelde men ons mede geen bericht te hebben ontvangen, dat de heren Verlegh, Mommers, Van der Meulen en Mulder voor hun lidmaat schap van dc Technische Commissie hebben bedankt. Men kon van die züdc het bericht noch ontkennen, noch bevestigen. Onze sportredactie tekent hierbij aan: Dit betekent, dat de Keuzecommissie in haar oude samenstelling, die zo zeer gccritiseerd werd, niet z3l terugkeren. Het ligt voor de hand. dat het bondsbestuur nu een nieuwe Technische Commissie zal benoemen, waarin alleen diegenen komen, waarvan men vooruit weet, dat zü de Keuzecommissie willen kiezen in overleg met en naar de wensen van het Bondsbestuur. WU hebben naar aanleiding van het bovenstaande gesprekken gehad met de heren Verlegh en Mommers, respectievelük oud-voorzitter en oud-lid van de Keuzecommissie. Men zie hiervoor elders in dit blad.

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 1