DAGBLAD VOOR AMERSFOORT GEEN dollar-hulp meer voor Nederland Volkskrant, waarheen? Amerika vraagt: Zie er „spontaan af Nog geen regerings crisis in Djakarta Felle aanval van Lie op het State Department Winter zal blijven voortduren Onderwijswet volgens de letter toegepast Mayer vordert bij oplossing van Franse kabinetscrisis IN LOPENDE BEGROTINGSJAAR: Vierdaagse van NWB gaat door Minister Luns wijst protest mondeling af Hardrijderij voor vrouwen 13e Jaargang, no. 2 Zaterdag 3 Januari 1953 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 TT. AT XT AT. D Redactie cti Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonncraents- Ult£3V6I iN.V Jl/6 lNlCllW© xcFS Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers i0 cent HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER Meer, niet minder geld voor Britse defensie LONDEN. Groot-Brittannië heeft gisterenavond in een officieel „Witboek" meegedeeld, dat Groot- Britannie en de overige NATO-lan- den in het komende jaar meer niet minder aan de defensie zul len besteden omdat Rusland nog steeds ln staat Is tot „plotselinge agressie". In het witboek brengt de minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden het parlement verslag uit over de bijeenkomst van de Atlantische Raad. die van 15 tot 18 December in Parik is gehouden. De mededeling, dat Groot-Brittan- nië in 1953 meer voor defensie zal uitgeven dan in 1952 werd in som mige Britse kringen met verwonde ring ontvangen Churchill zelf heeft 4 December in het Lagerhuis ver klaard. dat er op de Britse militaire krachtsinspanning bezuinigd moet v/orden om inflatie te voorkomen. In sommige Britse bladen werd de verwachting uitgesproken dat de be kendmaking van gisteren Churchill's positie, wanneer hii met de nieuwe president van Amerika. Eisenhower, in New York besprekingen voert over de problemen samenhangende met de verdediging van het Westen, zal versterken. In Apeldoorn gelijk met Nijmegen UTRECHT Het bestuur van de Nederlandse Wandelsport Bond heeft een vergadering belegd naar aanleiding van een mededeling van het Nederlandsch Olympisch Comité inzake het conflict in de wandel sport. De mededeling van het N.O.C. werd gedaan namens de burgemeester van Nijmegen, die als bemiddelaar optrad in het conflict N.B.v.L.O.N.W B In deze mede- "deling werd verklaard, dat de heer Breunesse van de N.B.v.L.O geen aanleiding vindt tct onderhandelen, omdat hij de materie niet oppor tuun acht. Unaniem heeft het bestuur V3n de N.W.B. thans het besluit genomen als plaats van de vierdaagse wandel tochten van de N.W.B. de gemeen te Apeldoorn te kiezen. De burge meester van deze gemeente is. al dus het bestuur van N.W.B„ reeds van de beslissing op de hoogte ge steld en heeft toegezegd zijn volle medewerking te verlenen. De N.W.B.-vierdaagse wandeltochten zullen worden gehouden in dezelf de week als die van de N B.v.L.O. te Nijmegen (21 tot en met 24 Juli). Het uitvoerend comité onder voorzitterschap van mr G. J. Milo te Tilburg dat reeds vele voorbe reidende maatregelen bleek te heb ben getroffen, zal nu zijn werk met kracht voortzetten. Als secre taris van dit comité treedt op de heer G Boshuizen. Woestijgerweg 332 te Amersfoort terwijl drs G J Bijleveld uit Den Haag als alge meen adviseur aan de commissie is toegevoegd. WASHINGTON. Ambtenaren van het Bureau voor de Wederzijdse Hulpverlening (MSA) hebben Vrijdag een be- richt in de New York Times bevestigd, dat Nederland in het lopende begrotingsjaar (tot eind Juni) geen dollarhulp meer zal ontvangen uit Amerika. Volgens de New York Times heeft de Wederzijdse Hulpverlening (MSA) op Nederland aandrang uitgeoefend om „spontaan" te besluiten geen dollarhulp meer te vragen. Er is echter geen twijfel aan gelaten, dat indien Nederland met „spontaan" afstand doet van zijn recht op nog 15 millioen dollar, de aanvrage toch door de VS zal worden af gewezen. Het ziet er naar uit, dat Nederland deze „spontane" stap niet zal doen. van de ruim 600 millioen uit het oude tegenwaarde-fonds, of tot verhoging van het Ne derlands defensie-budget. De voorstellen van de MSA ziin het gevolg van het feit dat Neder land in Amerikaanse ogen .verras sende" dollar-inkomsten heeft gehad in 1952, die de Nederlandse betalings balans voor wat dollar-inkomsten en -uitgaven betreft niet slechts slui tend hebben gemaakt, doch die er zelfs toe hebben geleid, dat Neder land in dit jaar meer dollars heeft ontvangen dan uitgegeven. Dit moet veroorzaakt ziin door het feit dat als gevolg van Neder lands ro] als bankier voor Indone sië in Europa, ons land een belang rijk deficit in het Indonesische be talingsverkeer met Europa (van naar schatting 120 millioen) in dol lars kree2 afgedekt. De MSA m Den Haag. aldus ver nemen wij uit Nederlandse bron. schijnt enigszins verrast te ziin ge weest door de Indonesische bijdrage tot oplossing van het Nederlandse dollartekort .hoewel de gevolgen er van nauwkeurig in de weekstaten van De Nederlandsche Bank tot uit drukking znn gekomen. Voor de MSA was in deze extra- inkomsten de aanleiding gelegen om bezwaar te maken tegen oen Neder lands verzoek tot toekenning van 15 millioen dollar, waarom Neder land voor het thans lopende 'Ame rikaanse» begrotingsjaar had ge- vraaed. Er ziin voor Nederland ver schillende overwegingen om het Amerikaanse voorstel, om ..spon taan" van verdere hulp af te zien. van de hand te wnzen Een van de belangrnkste is. dat indien Nederland afziet van deze Amerikaanse hulp. het nieuwe te genwaardefonds. dat ontstaat door de dollarschenkingen in het kader van het militair hulpprogram, niet toereikend zal zijn voor de financie- ving van de voorgenomen bouw van militaire vliegtuigen bii Fokker. Die bouw zou dan gefinancierd moeten worden uit het oude. ge blokkeerde tegenwaardefonds, ont staan door (civiele) Marshall-hulp, of door verhoging van het defensie budget. Maar reeds geruime tiid ge leden heeft Nederland aan de VS. duidelijk gemaakt dat het gelden uit het oude fonds niet in omloop kan brengen, omdat daardoor een te ge vaarlijk geachte inflationistische be weging zou kunnen ontstaan. Den Haag is van oordeel, dat indien thans de nieuwe Ameri kaanse voorstellen worden ge accepteerd, Nederland tenslot te toch op de knieën zou wor den gedwongen in het oude conflict óver het deblokkeren Hardegarijp krijgt school met de Bijbel, die volgens velen overbodig is (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. In rlc stryd om bijzonder of openhaar onderwijs die in ons land ondanks de pacificatie nog altijd gevoerd wordt, is de Friese plaats naam Hardegarijp een begrip geworden voor de redelijke opvatting, dat een gelovig Christen niet noodzakelijkerwijs zijn kinderen naar een bijzondere school behoort te zenden. Niettemin heeft op het staatsrechtelijk terrein het verzet tegen de oprichting van een overbodige school met de bijbel te Hardagarijp niet gebaat. Dc Kroon heeft het beroep tegen de beslissing van de gemeenteraad van Tietjerksteradeel om mede te werken tol stichting dier school verworpen. Tevergeefs hebben appellanten in hun beroepschrift aangevoerd 'ie mening van de hoofdinspecteur van het lager onderwijs, dat hier sprake is van „het aanwenden van een middel, dat hoewel formeel in orde- schijnend, in strijd is met de be doeling van de wet en niet in over eenstemming te brengen met de redelijke toepassing van de wette lijke bepalingen". Voorts beriepen de bezwaarden zich op het feit. dat deze bijzondere school in Harde garijp niet in een dringende be hoefte voorziet, zoals volgens hen is gebleken uit een verklaring, af gelegd door het hoofdbestuur van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs, alsmede uit een verklaring van de generale synode der Nederlands Hervormde Kerk Het is naar de mening van appel lanten in strijd met de wet, te kleine of niet nodige scholen te stichten. De Kroon heeft zich. evenals Ged. Staten van Friesland, uitslui tend bezig gehouden met de vraag of de verklaring van de ouders dat hun kinderen de op te richten school zullen bezoeken, in overeen stemming is met het hierop be trekking hebbende artikel van ie Lager Onderwijswet Het ging hier in het bijzonder om vijf kinderen, die eerst een school bezochten, ge legen binnen de wettelijke vier kilometergrens, doch daarna wer den overgeplaatst naar een school buiten die grens en daardoor wettelijk gegadigde werden voor de school te Hardagarijp. Op het ogenblik dat de onderverklaringe i werden ingediend, bezochten /U deze verder afgelegen school reeds zes maanden en daarmee was aan de letter der wet voldaan Op deze plaats zal generaal Eisen hower de eed afleggen als presi dent van de Verenigde Staten Die krasse oude heer ts de 90-jarige Addison T Smith. Sinds 1897 heeft hij geen enkele inwijding van een Amerikaanse president overgeslagen. 'Van onze reisredacteur) PARIJS. De heer Rene Mayer Is nog steeds bezig met ztin pogin gen de crisis op te lossen. Hij heeft een program ontworpen, waarvan de grote lijnen nu wel bekend zijn ge worden. De voornaamste punten daarvan ~'in een ontwerp voor de begroting l.A>3, wat inhoudt het schrappen van enkeV? credieten. teneinde ruimte te maken voor meer investeringen, de ratificatie van het verdrag voor het Europese leger en tenslotte maar dat is dan ook het voornaamste punt een ontwerp voor zogenaamde machtigingswetten", die de regering in staat stellen binnen de grote lij nen. door het parlement aan te ge ven. de hervorir.ine van de belas ting en enkele andere uraente her vormingsmaatregelen door te voe ren. De moeilnkheid is nu een meer derheid te vinden, die vooral het laatste punt steynt. Iedereen is er voor, maar niet iedereen v aagt het. zich daar openlijk voor uit te spre ken. Totnogtoe heeft vrijwel elke partij verklaard, dat zn Fené Mayer goed gezind is, maar helaas enkele van drie groepen, die Mayer de hand reiken, sluiten elkaar uit Nog altiid is het niet bekend of de socialisten bereid zijn mee te mar cheren en of de Gaullistische RPF bereid is. dat de doen, want men mag wel aannemen, dat zii een re gering van een radicaal slechts kan binnentreden, wanneer zii onder het vernederende juk van de radicalen doorgaat Waarschijnlijk zullen we Maandag weten, hoe het uiteindelijk gezicht van de meerderheid en dan ook van het kabinet zal worden. Socialistische ministers bleken bereid om in het kabinet te blijven DJAKARTA. Tot op dit ogenblik heeft het aftreden van de Indone sische minister van Defensie, sultan Hamengkoe Boewono, nog niet tot een kabinetscrisis in de Republiek geleld. De regering Wilopo heeft Vrij dagavond haar leven opnieuw weten te rekken door een reeks mutaties in de militaire commando's, die voornamelijk ten doel schijnen tc hebben gehad de twee socialistische ministers, dr Soemitro (financiën) en Loek- man (Justitie) voor het kabinet te behouden. Deze pogingen schijnen In zover succes te hebben gehad, dat de twee betreffende ministers, na een kabinetsraad van drie uur. bekend hebben gemaakt, dat zij in de rege ring zouden blijven. In de kabinetszitting heeft de zoek aan Z. Celebes is teruggekeerd. Indonesische min,ster van Voor- d.a?.r enl8szins lichting Mononoetoe een korte ver klaring voorgelezen, waarin het ontslag van de sultan „wegens een meningsverschil met het kabinet met leedwezen werd aanvaard." Sultan Hamengkoe Boewono zelf heeft meegedeeld, dat hij weer ac tief zal optreden als hoofd van de Daerah Istimcwa (bijzonder gebied Djokjakarta), in zoverre, dat hij zich zal bepalen tot principiële aan gelegenheden van bestuur over dat gebied Gedurende zijn minister schap fungeerde als zodanig de Paku Alam. De sultan zal mogelijk nog dit weekeinde naar DJokja rei zen Van twee zegslieden uit kabincts- kringen vernam de correspondent van Associated Press, dat de huidi ge crisis nog geenszins is opgelost Nog altijd is cr geen antwoord ge vonden op de fundamentele vraag, welke in October de directe aanlei ding tot de vele moeilijkheden was, n 1. wat voor soort van leger Indo nesië moet hebben en of. indien daarover een besluit genomen is. het ministerie van Defensie krach tig genoeg zal zijn om het uit te voeren. Op het ogenblik heeft de rege ring kolonel Sadikin benoemd tot commandant van de 7e divisie. Overste Warouw zal plaatsvervan gend commandant blijven, totdat Sadikin op zijn nieuwe post is ge arriveerd. Of Warrouw hiermee ge noegen zal nemen is ook een van de dingen die nog moet worden afgewacht. Manai Sofiaan. een woordvoerder van de PNI, die juist van een be- VS-jaaroverzicht Korea: Noordelijke verliezen tien maal zo groot als van Amerikanen WASHINGTON. In ccn jaar- overzicht van het Amerikaanse departement van Defensie wordt gezegd, dat de communisten op Korea 10-maal zo grote verliezen als dc Verenigde Staten geleden hebben. De vijandelijke verliezen als ge volg van acties der troepen van de Verenigde Naties bedroegen 1 299.961 manschappen. De Ame rikaanse verliezen bedroegen aan doden, gewonden, vermisten en gevangenen 126 845 man. In deze cijfers zijn de communistische verliezen tot 1 December verwerkt en de Amerikaanse tot 26 De cember. Er werden geen cijfers verstrekt over de totale verliezen van de Uno-troepen. De totale Amerikaanse vliegtuigverliezen verhouden zich tot de communis tische als 2 1. De marine-eenheden verloren 1.016 vliegtuigen vanaf het begin van de Koreaanse oorlog tot 1 December 1952. De luchtmacht verloor tot 31 December 683 vlieg tuigen 95 in luchtgevechten. 485 door afweergeschut en 103 door andere oorzaken. De lucht macht schat, dat zij 700 vijande lijke vliegtuigen waaronder 534 Migs heeft vernietigd. In een New Yorks hotel hangen 23 leden van een Weense voet balclub rond, terwijl een Ameri kaanse immigratie-ambtenaar (links) verveeld toeziet dat ze het hotel niet verlaten. De Oos tenrijkse voetballers, die op weg waren naar Bogota (Columbia) hadden geen Amerikaanse visa in hun paspoorten. De spelers zijn „technisch niet in de Vfr. Staten," zeggen de immigratie autoriteiten. De voetballers wach ten nu op een vliegtuig. NEW YORK. De secretaris-generaal der Ver. Naties. Trygvc Llc. heeft Vrijdag een communiqué gepubliceerd, waarin htf fel van leer trekt tegen het Amerikaanse „State Department". Dit ministerie van Buitenlandse Zaken zou gefaald hebben In het verstrekken van bewijsmateriaal voor de verwijdering van Amerikaanse communisten uit de organisatie der ver enigde volkeren. Lie verklaarde, dat de VN het ministerie In 1948 een lijst hebben gezonden met dc namen van sinds 1946 bij haar In dienst zijnde Amerikaanse burgers, met verzoek om gegevens betreffende hun politieke antecedenten. „De antwoorden van het State Department kwamen tc lang zaam binnen cn waren dan veelal nog onvolledig," aldus de secretaris generaal der VN. critick" en meende dat daar een opleving van provincialistische ge voelens viel waar te nemen, die door mutaties zich verder zou kun nen uitbreiden. A rrestat ie-Pissareu) DEN HAAG Woensdagmiddag heeft de Russische ambassadeur een protestnota overhandigd op het ministerie van Buitenlandse Zaken waarin hij onmiddellijke vrijlating verzoekt van de Tass-correspondent Pissarev die op 23 December on der verdenking van spionnage is gearresteerd De Russische ambassadeur ver zocht tevens, dat de personen, ..die schuld droegen voor deze „onwet tige" arrestatie ter verantwoording geroepen zullen worden." Minister Luns. die de ambassa deur ontving, heeft de protestnota mondeling afgewezen en beschouwt de démarche hiermee als afgedaan, aldus het ministerie van Buiten landse Zaken. Twee blanken door leden Maoe Maoe vermoord NAIROBI Het blijkt dat de Maoe Maoe niet van plan is haar oorlog tegen de blanken met de jaarwisseling op te geven Donder dag werden in een Europees huis aan de rand van het Ol Bolossat meer twee blanken gedood met messteken. De ene was een zekere Ferguson, de omstreeks 60-jarige eigenaar van de boerderij die door een bende van de Kikoejoe-stam werd overvallen De andere was een 25-jarige buurman, Binglcy genaamd, die op bezoek was. Twee Afrikaanse bedienden van Fergu son worden vermist Na twee jaar waren eerst ge gevens verstrekt betreffende de on de eerste lijst van 3777 bij de V.N. werkende Amerikanen ver melde namen. Deze gegevens be stonden soms uit één woord, aldus Lie. Zijns inziens was het niet mogelijk iemand op zulk summier bewijsmateriaal vaak werd dat ene woord ook nog mondeling overgebracht te kennen te ge ven. dat zijn politiek verleden af keurenswaardig was. Verder heeft in vier gevallen het State Depart ment eerst afgelegde ongunstige verklaringen „volledig ingetrok ken". Lie heeft vervolgens om een afschrift van het recente verhoor van een New-Yorkse „grand jury" gevraagd. Dit afschrift is hem ge weigerd. Op 2 December gaf deze „grand jury" een verklaring af. welke, aldus het communiqué, „de neiging had de gehele staf van de Ver. Naties waarbh ruim 2 000 Amerikanen tewerkgesteld zijn, in discreóiet te brengen". De Amerikaanse procureur-ge neraal. McGranery, heeft, zo wordt nog uit Washington vernomen, op dracht gegeven dat een nieuwe en op bredere basis samengestelde federale grote jury een onderzoek zal instellen naar het werken van politiek onbetrouwbaar geachte Amerikaanse burgers bij dc Ver enigde Naties. Hockey, korfbal en handbal afgelast In verband met de gesteldheid der terreinen ztfn alle hockey-, korfbal en handbalwcdstrüdcn afgelast. In San kt Anton is het vrij guur SANKT ANTON. Hoewel het weer minder gunstig is geworden sedert Oudejaarsavond sneeuwt het en is het vrij guur maakten de Koningin, de prinsessen en het overige gezelschap ook Donderdag en Vrijdag skitochten in de om geving. of volgden zij de lessen van de skiklassen. De Dorpskapel bracht Donderdagochtend de Ko ningin een muzikale nieuwjaars groet. Als gasten van de Koningin zullen vanavond de Oostenrijkse bondskanselier Figl en zijn vrouw in hotel Post de maaltijd gebrui ken. Maastrichter agent in de Oudejaarsnacht zeer zwaar mishandeld (Van onze correspondent) MAASTRICHT. Drie mannen zijn ingesloten, omdat zii in de Oudejaarsnacht een surveillerende agent, die hun sommeerde het wat rustiger aan te doen. zwaar hebben mishandeld. De agent werd zodanig geslagen en geschopt, dat hii naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. waar hii zeker dne we ken zal moeten blijven. Noordoosten wind Weersverwachting, van Zaterdagavond tot Zondagavond: Veranderlijke be wolking met enkele sneeuwbuien.- matige en later voornamelijk langs de Waddenküst krachtige Noord-Oos- teluke wind. aanvan kelijk echter in het Zuid-Oosten van het land nog zwakke win den met hier en daar mist Overwegend lichte vorst. 4 Jan zon op 3.48 min onder 16 42 min maan op 21 31 min., on der 10 43 min. HEI WEEK VAN VANMOKOEN 1 UUK Max temp Neersl Station Weer Wind m/s Gisteren tn 24 u Usio Onbew N.N.O. 4 - 12 C 1 mm Stockholm Ceh. bcw N O 5 - 4 0 Kopenhagen Sneeuw N 12 - 1 1 Londen Regen N.N.O 4 2 0.1 Amslci dam Hagelbui N.W 2 - 3 0.1 Brussel Sneeuw Z 1 - 0 o.l Pargs Sneeuw Windstil 0 1 Bordeaux Regen Z ZO 3 3 1 Nice Onbew. W N.W. 7 3 0 Warschau Sneeuw N. 2 0 8 Eer 11.1 n W.N.W. 3 0 8 Frankfort Onbew N W 2 - 6 2 Munchcn W. 2 -3 1 ZUrlch Sneeuw Windstil -3 3 Wenen Sneeuw W.N.W. 9 0 4 WAT VOOR WEER OP KOMST? DE BILT. Het KNMI deelt mede: de luchtdrukverdeling heeft zich de laatste dagen boven West en Noord-Europa in zodanige richting ontwikkeld, dat gerekend moet worden op het voortduren van het koude weer. Boven Scan dinavië en het aangrenzende zee gebied bij Noorwegen ontwikkelde zich namelijk geleidelijk een nieuw hoge druk gebied, dat nog voort durend in omvang en betekenis toeneemt. Daar dc luchtdruk boven het Middellandse Zeegebied en de Bal kan laag bleqf en zich enkele sto ringen in noordoostelijke richting naar Polen uitbreidden, namen in het Oostzeegebied de noordoostelijke winden in kracht toe, waardoor steeds grotere hoeveelheden koude lucht uit Rusland naar het Zuid westen worden getransporteerd. Deze lucht verlaat de noordelijke brongebieden met een temperatuur van meer dan 10 graden onder het vriespunt. De lucht moet daarna echter alvorens onze omgeving te kunnen bereiken over de Oostzee en de Noordzee stromen, waarbij flinke verwarming optreedt Dc lucht wordt daarbij onstabiel, zo dat er ziefi sneeuwbuien in ont wikkelen. In ons land kwamen afgelopen i nacht enkele van dergelijke buien in de kustprovincies voor. In Dene marken en langs de Zweedse en Duitse Oostzeekust sneeuwde het bijna voortdurend. Steeds grotere gebieden van Midden-, West- en Noord-Europa komen thans onder de sneeuw te liggen, hetgeen de greep van de winter op al deze pebicden verste vigt en een geleidelijke verdere daling van de temperatuur moge lijk maakt In ons land wordt het temperatvurverloop nog in hoofd zaak bepaald door het al of met aanwezig zijn van bewolking. Tij dens opklaringen daalde vannacht boven de met sneeuw bedekte vel den de temperatuur tijdens wind stilte plaatselijk sterk. De Bilt meldde met 8 graden de laagste temperatuur, terwijl langs de kust bij luchtaanvoer overzee nauwe lijks vorst voorkwam. Het Scandinavisch hogedrukge- bied krijgt thans door nieuwe luchtdrukstijgingen boven de Brit se eilanden aan zijn westkant ver sterking. Een restant van dc giste ren naar de Britse eilanden doorge drongen oceaandepressie, ontwijkt via Zuid-Frankrijk, waar zij regen brengt, naar ie Middellandse Zee Al deze ontwikkelingen betekenen dat de thans heersende toestand van koud weer over vrijwel geheel West- en Noord-Europa waarschijn lijk verscheidene dagen zal kunnen aanhouden. HET aftreden van prof. Rornme als hoofdredacteur van de Volks krant hebben wij onlangs ge meend te kunnen toeschrijven aan ver zet uit de rechtervleugel van de K.Y.P. tegen de binding tussen fractieleider cn een blad, dat nog altijd in sterke mate met de K.A.B. wordt vereenzel vigd. Onze opvatting berustte op ze kere gegevens, waarover wij beschik ten, en vond steun in het feit dat bla den als de nu braaf-conservatieve Tijd cn de meer luidruchlig-conserva- tieve Maasbode de heer Romme ta melijk scherp hadden gekapitteld ter zake van diens voorzichtige houding jegens de rapporten inzake de mid dengroepen. Het klopte alles wel. Wij vonden in de gang van zaken geen reden tot voldoening. Eerst mr Jan Derks weg bij De Tijd, nu prof. Romme bij De Volkskrant vandaan, moest niet de indruk ontstaan dat het strijdperk werd overgelaten aan prof. Duynstee, deze paladijn van het behoud? Intussen heeft dc heer Romme in zijn afscheidsartikcl in De Volkskrant op Oudejaarsdag tamelijk duidelijk verklaard, dat zijn herngaan als hoofd redacteur een gevolg is van overwe gingen van interne aard en niet van druk van krachten van buiten. Wij nemen hiervan acte. Hij schrijft erbij, dat het hem spijt. Voor dc rest wordt men niet veel wijzer. Ook niet uit het artikel in de Volkskrant van gisteren, dat in onduidelijkheid dat van de heer Romme evenaart. Waarom deze ora keltaal? De heer Romme zegt, dat de steun aan een katholieke politiek, wel ke de zaak van het volk in al zijn ge ledingen wil dienen, soms beter kan worden gegeven ..van buiten af dan van binnen uit". Misschien betekent dit, dat een combinatie van fractieleider en hoofdredacteur minder gewenst zou kunnen z.ijn. Het is inderdaad minder gewenst, vindt Het Vrije Volk. Wij delen de twijfel van de heer Romme. Troelstra en Kuyper hebben heide functies ook tegelijkertijd vervuld; de politiek heeft er geen schade van ge leden en de journalistiek is er door verrijkt. PROF. ROMME citeerde ons, waar wij schreven, dat lui wel steeds sociale belangstelling had be toond maar toch z.orgvuldig vermeden, zich als eenzijdig verdediger van het arbeidersbelang op te werpen. Hij voegde er aan toe, dat hij in dit op zicht eerder te zorgvuldig dan te wei nig zorgvuldig te werk was gegaan. Be tekent dit, dat het nu anders wordt? Wij weten het niet. In het artikel van gisteren, het cersle op de voorpagina, niet meer van de hand van de heer Romme. wordt bezwaar gemaakt tegen dc gewoonte van de „conservatieve katholieke bladen", de Volkskrant stelselmatig liet K.A.B.-orgaan te noe men, en er de nadruk op gelegd, dat dc loods het schip wel verlaat, maar dat „op zijn politiek bestek wordt doorgevaren". Doch waarom moest de loods dan tegen zijn zin van het schip? Misschien (liet is allemaal mis schien) kan uit het feit. dat zo uitdruk kelijk van „conservatieve katholieke bladen" wordt gesproken, de conclusie worden getrokken, dat de Volkskrant vooruitstrevend wil zijn; maar er zit in die kwalificatie stellig ook dc wens, nc andere bladen onaangenaam tf zijn met een woord, dat in Nederland i geen goede klank heeft. En de ver- j zekering, dat de Volkskrant alle ran- gen en standen wil blijven bedienen, i stemt niet tot vertrouwen. Het bete kent immers, dat men elk lerwille denkt te zijn, hetgeen heel iets anders is dan dat men het volksbelang wil nastreven van één grote conceptie uit, die de rangen en «tanden onderge schikt maakt aan het geheel. WIJ hebben al eens eerder vast gesteld, dat de katholieke bla den meer cn meer. om in de eigen stijl te blijven, de belangen van één stand, t w. de welgestelde, op het oog hebben. Waar moeien de katho lieken icrrcht, die zo gaarne wat meer vooruitstrevendheid, wat meer fris heid, wat meer dapperheid jegens de reactie in eigen kring zagen? Het zou ontzaglijk waardevol zijn, wan neer de Volkskrant na het afscheid van de heer Romme het blad werd van de vrijmoedige critiek, van het geluid dat lijnrecht tegen dat van de heer Duynstee inging. Maar wij moe ten voorshands helaas vrezen, dal het de voorkeur zal geven aan de half heid hoven de flinkheid; halfheid, die soms eens zal wrijven maar nooit eer lijk en manmoedig zal botsen met de mening van de „conservatieve katho lieke bladen". Blijkt het anders te gijn, niemand zal zich daarover meer verheugen dan wij. IN BROEK JOURF. Dc IJsclub ..It Sid Wide" te Broek bjj Joure heeft voor Maandag als eerste club een hardrijderij voor vrouwen uitge schreven.

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 1