DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Drie personen bekennen hulp aan de ontsnapten Anti-Zionisme ook in Oost-Duitsland Engelsman doodgestoken in Suez-kanaalzone Communistische onlusten ten Zuiden van Teheran Marty met grove middelen uit partij gestoten Grote schade toegebracht aan onze vogelstand ARRESTA TIES IN BREDA SE ZAAK Enkele oorlogsmisdadigers nog binnen onze grenzen Belangrijke zuiveringenin com m u n istische gelederen 13e Jaargang, no. 3 Maandag 5 Januari 195,'S Opgericht door de Stichting ,.Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers iö cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrüaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Aan het einde van de afgelopen week heeft de Amsterdamse recherche drie arrestaties verricht in de zaak van de zeven uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers. Twee Amsterdamse mannen en een eveneens uit de hoofdstad afkomstige vrouw, De J., A. en mevr. v. d. N. zijn Vrijdag aan gehouden en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Zij hebben bekend op Tweede Kerstdag met twee in Amster dam gehuurde auto's de zeven ontsnapten buiten de Breda'se gevangenismuur te hebben opgewacht en daarna naar de Duit se grens bij Beek te hebben vervoerd. Inmiddels bestaan er diverse aanwijzingen, dat enkelen der ontsnapten zich niet in Duitsland bevinden, doch nog steeds in ons land vertoeven. Nadat reeds vorige week Sander Borgers op het Hengelose station was gesignaleerd, is de 30-jarige Jacob de Jonge Zaterdagmiddag door enkele mensen op het Amsterdamse Amstelstation herkend. Op de rijksweg van Zejst naar Rhenen is een mislukte overval op een chauffeur gepleegd. Toen deze by de politie aangifte kwam doen en men hem enige foto's toon de, wees hy pertinent de ontsnapte Polak als de dader aan. De drie personen, die in de I hoofdstad werden aangehouden zijn inmiddels weer op vrije voe- ten gesteld, omdat het misdrijf waaraan zij zich hebben schuldig gemaakt niet toelaat, dat zij in voorlopige hechtenis worden gehou den Het staat nu wel vast, dat de ont snapping uit de gevangenis ui grote trekken inderdaad zo is gegaan, als wij reeds kort na Kerstmis konden melden. Ongetwijfeld heeft een filmvertoning dc mannen de kans geboden die zij gezocht hadden. Waarschijnlijk tijdens het voorpro gramma hebben de zeven een kel derdeur geforceerd. Daarna zijn zij met behulp van een ladder en een rubberslang van ruim drie me ter lengte over de muur geklom men. Via een sloot en de tuin van de onder-directeur van dc gevange nis bereikten zij ten slotte de Nas- sausingel. waar dc twee auto's op hen stonden te wachten. De chauf- Gezin van voormalig Oost-Duits minister in West-Berlijn BERLIJN. De echtgenote van dr Hamann, de kortelings ontsla gen Oost-Duitse minister voor 1e Voorzieningen, is met vier kinderen naar West-Berlijn uitgeweken, al dus het West-Duitse persbureau D.P.A Het oudste der kinderen is 12 jaar. Rond 1100.gestolen PTT-hulpbesteller pleegde fraude (Van onze correspondent) BOXMEER De politie heeft de hulpbesteller A J. aangehouden die er van wordt verdacht een valse aangifte van diefstal te hebben ge daan. De man vader van een groot gezin verkeerde in finan ciële moeilijkheden. Om daar u't te komen eigende hij zich af en loe PTT-gelden toe. Toen liet bedrag was gestegen tot ongeveer 1100. fingeerde hij een diefstal en deed aangifte bij de politie Hij viel een ter spoedig door de mand. Deze fraude houdt geen n erband met de opzienbarende diefstal, wel ke enige tijd geleden in het post kantoor te Boxmeer werd gepleegd en waarbij 2900 uit een openstaan de brandkast is gestolen. feurs van die auto's. A. en mevr. v d. N. hadden inmiddels een moei lijke tijd gehad, want een Bredase politieagent had hen er vriendelijk doch dringend op gewezen dat het verboden was op die plaats met on verlichte auto's tc parkeren. Het liep echter voor hen met een sis ser af. De twee auto's,, de GZ-38908 en de G-92004. waren in de loop van de Tweede Kerstdag door De J gehuurd bij de firma „Universeel" in het Westeinde te Amsterdam. Hij vertelde aan de loketbediende van „Universeel", dat hij de wagens no dig had .voor een tochtje met ouden van dagen" en betaalde voor uit f 150 voor een ritje van een goede honderd kilometer. Volgens de directeur van dit be drijf de heer P. Wegman uit Bus- sum die in dc oorlog lid was van een nationaal-socialistische organi satie zijn de auto's nog vóór twaalf uur die nacht in Amsterdam terug bezorgd. Men zou hieruit moeten concluderen, dat de tocht van Breda naar Beek en van Beek weer naar Amsterdam ïp een tempo is ver- Zie verder pag. 5 Nederlander meldt zieh in Hagen:.... „Ik ben Bikker" HAGEN. Een Nederlander meld de zich Zaterdag bij de politie met de mededeling, dat de gearresteerde oorlogsmisdadiger niet Hubertus Bik ker was maar Ferdinand Vilder, een kennis van hem. Zij hadden hun papieren geruild en hu zelf was dus Bikker Zondag he- t de rechter van instructie hem echtei laten gaan, na dat gebleken was, dat zijn zelfbe schuldiging onjuist was Vastgesteld werd, dat hij reeds vóór Kerstmis in Wetter aan de Roer woonde Welk motief hij voor zijn zelfbeschuldiging hac". is niet bekend. Geen dollars maar orders voor W.-Duitsland WASHINGTON. Goed-ingelich- te ambtenaren te Washington heb ben verklaard, dat West-Duitsland in het volgende begrotingsjaar no dig zal hebben, maar dat het in directe hulp zal krijgen in de vorm van contracten, die dollars opbren gen. Zu zeiden, dat West-Duitsland zich thans in een gezonde economi sche positie bevindt en redelijk goede saldi aan buitenlandse valuta en dollars heeft. De ambtenaren verklaarden, dat West-Duitsland zijn aandeel zal blijven ontvangen in de indirecte hulp in de vorm van .off-shore pro curement" örders, en dat het vrij zeker is dat dergelijke orders voor dat land belangrijk zullen toenemen wanneer het tot de Europese De fensie Gemeenschap zal zijn toege treden. Twee vrouwen in Kenia doden drie aanvallende Kikoejoes NAIROBI. Twee blanke vrou wen, die een afgelegen boerderij in het Njcri-district in Kenia bewonen, hebben bij het afslaan van een aan val op de boerderij in de nacht van Vrijdag op Zaterdag drie Kikoejoes gedood en een gewond. Drie andere Kikoejoes hebben Zon dagavond een Kikoejoe-hoofdman. die in het regenngsziekenhuis te Kjamboe bij Nairobi werd verpleegd, in zijn bed doodgeschoten. De hoofd man was herstellende van verwon dingen. die hij had opgelopen bij een aanslag, die op 27 December op hem werd gepleegd. De moordenaars zijn ontsnapt. Londen ongerust over de mogelijkheid van nieuwe guerilla-oorlog CAIRO. De dood van een burgerlijk employe van het Britse ministe rie van Luchtvaart heeft het Brits-Egyptisch geschil over de legering van Britse troepen in de Suez-kanaalzone weer in het volle licht geplaatst. Het lük van de employé Thomson werd Vrijdag in één der buitenwijken van Ismalia, in de kanaalzone gevonden. Hij werd door messteken ge dood. Zijn dood én de verklaring van de Egyptische minister van Staat. Radwan, dat de adviseur van premier Naguib. Kolonel Nasser, „de alge mene neiging omschreef" toen hij kortelings zeide, dat de Egyptenarcn hun toevlucht zouden nemen tot guerillaoorlog. indien de Britten zich niet uit de kanaalzone^ zouden terugtrekken, hebben in Londen enige spanning veroorzaakt. Een Britse militaire woordvoerder te Cairo deelde mede, dat de Britse militaire politie tezamen met de Egyptische politie een onderzoek heeft ingesteld naar de moord op de Britse employé. Alle troepen on der Brits bevel moeten voortaan na zonsondergang binnen blijven. Een woordvoerder van het Eritse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de ministeriele verklaring in Cairo te Londen een „buitengewoon slechte indruk" had gemaakt. „Wij wensen niet in een polemiek te treden, zolang wij be- langriike onderhandelingen met de Egyptische regering voeren. Opmer kingen als die van de minister van Staat zijn er niet op gericht bij te dragen tot het welslagen van de be sprekingen." Bedoeld worden hier de besprekingen, welke de Britse ambassadeur. Stevenson cn de Egyp tische premier Naguib momenteel voeren over de status van de Soe- i dan. Naar men verwachtte, zouden 'ui- onderhandelingen worden gevoerd r over het Eritse garnizoen in de zone van het Suezkanaal, zodra over de eerste kwestie overeenstemming was bereikt. NA SLANSKY-PROCES IN PRAAG BERLIJN. Na Tsjccho-Slowaküe Is thans In Oost-Dultsland een zui vering in de communistische party gaande, die een zelfde anti-Joodse strekking heeft. De partü heeft het voormalige lid van het Politburo. Paul Merker en de West Duitse communist Kurt Muller beschuldigd van anti communistische handelingen. De party-resolutie herinnert aan de „lessen van het proces tegen Slansky c.s." Merker wordt ervan beschuldigd, be trekkingen te hebben onderhouden met „Amerikaans-Joodse financiële kringen". Tegen Muller wordt aangevoerd, dat hij „Trotskistische vrien den" had en oppositie voerde tegen de leiding van Max Reimann in West- Duitsland. Merker werd ongeveer twee jaar geleden uit de party gestoten. Na het Praagse proces dook zijn naam in de Oost-Duitse pers op als „een tweede Slansky". Waarschijnlijk be vond hij zich al lang in arrest. Muller was lid van het parlement in Bonn Meer dan twee jaar gele den verdween hij toen hij een be zoek bracht aan de Sowjetzone van Duitsland. Dc zuiveringsactie richt zich vooral tegen communisten I die in de nazitijd in Westerse lan den hebben vertoefd. Volgens het Oost-Duitse partij blad „Neues Dcutschland" zullen vooral communisten zich moeten verantwoorden die naar Denemar ken. Zwitserland. Frankrijk en Mexico zijn uitgeweken. De „zuivering" heeft zich inmid dels uitgebreid tot het Oost-Duitse ministerie van Machinerie. De com munistische pers heeft nl minister Gerhard Zillcr en vier andere ho ge autoriteiten beschuldigd van „ernstige verzaking van hun plich- Dit is alles wat overbleef van drie bruggen bij Sinp'o, in de nabij heid van de Noordkoreaanse Oost kust, nadat Amerikaanse bommen werpers hun vernielende last had den laten vallen. Auto te water door gladheid: één dode BREUKELEN. Bij Heycop is Zondagmorgen door de gladheid van de weg een personenauto geslipt, waarin twee echtparen uit Portengen op weg waren naar de r.k. kerk alhier De auto kwam in de vaart van de Nieuwedijk terecht. De twee broers Oostwaard, die voorin zaten, konden zich redden door het openen van het voorportier Toen omwonen den zich te water begaven en een der achterportieren openden, bleek de 47-jarige mevr. W. Oostwaard-van de Berg reeds overleden te zijn. Haar schoonzuster, de 56-jarige mevr A. Oostwaard-Sweeseryn werd in ern stige toestand naar het St Antonius Ziekenhuis in Utrecht vervoerd. Zij had water en modder binnen gekre gen Voor haar leven wordt gevreesd. Slordige Amerikaanse diplomaat gestraft WASHINGTON. Het Ameri- kaanse ministerie van Buitenland se Zaken heeft Zaterdag de diplo maat Kohier van zijn post bij het politieke planbureau ontslagen en hem voor dertig dagen geschorst met inhouding van salaris, omdat hij op 6 December in beschonken toestand met zijn auto tegen een telefoonpaal reed. terwijl hij ge heime papieren bij zich had. Schip op Middellandse Zee in nood geweest SCHEVENINGEN RADIO. Vol- gens een radiobericht heeft het Amerikaanse Liberty schip „Wes tern Rancher" zich ten Noord-Wes ten van Algiers <36.30 Noord en 2.42 Oost) in nood bevonden. Men had de controle over het schip verloren. Nadere bijzonderheden ontbreken. Zondagavond is de „Western Rancher" in Gibraltar binnengelo pen. klaarblijkelijk zonder daarbij hulp gehad te hebben Rebellerend parlement brengt positie van Mossadeq in gevaar TEHERAN. Zaterdag hebben zich te Koem. 140 km. ten Zuiden van Teheran, hevige botsingen voorgedaan tussen aanhangers van dc Toedeh- parlij cn leden, van godsdienstige genootschappen. Zondagochtend duurden de incidenten voort. Tot dusver zyn naar schatting een honderdtal per sonen gewond van wie drie ernstig. Aanleiding tot de ongeregeldheden, tijdens welke winkels werden geplunderd cn de politie van- haar wapens gebruik moest maken, was de terugkeer van een religieuze afgevaardigde naar het „vredescongres" te Wenen. Leden van de communistische Toe- deh-party wilden een betoging houden doch ondervonden verzet van „n/iet- progressieve" religieuze elementen. Afdelingen van het leger zUn te hulp geschoten. Dc politie heeft talrü'zc arrestaties verricht. Zengucneh ten". Men neemt aan dat de man nen gearresteerd zijn. De Oost-Duitse partij-resolutie spreekt voorts van „saboteurs" in het kolengebied van Zwickau en Seelow, in de Sowjetzone. Het ziet er naar uit. dat in dit gebied op grote schaal arrestaties zullen plaatsvinden. Duizenden skiërs in Italië geïsoleerd MILAAN. Enige duizenden „eerste snccuw"-skiérs zijn in de Noordelijke bergen van Italië ge ïsoleerd door een sneeuwstorm die tijdens het weekeinde woedde en passen en wegen blokkeerde. Alleen in het gebied van Setriere zitten ongeveer 2000 skiërs opgeslo ten. Het dorpje in de Noordelijke Ane- nijnen Caselle (prov. Modena) schijnt gedoemd te zijn te verdwij nen. Twee weken geleden werd het geëvacueerd toen een enorme lawi ne van losgeraakte rotsblokken en aarde de binnenwijken in elkaar drukte. Deskundigen hebben ver klaard dat het gehele dorp waar schijnlijk platgcperst zal worden. In dat geval zou dit een schade bete kenen van 1 1 millioen gulden. In 1952 zijn Nederlanders spaarzaam geweest AMSTERDAM. Bij de Rijkspost spaarbank is gedurende December ingelegd 33 millioen en terugbetaald 30,6 min, zodat deze maand 2.4 min is gespaard. Gedurende het ge hele jaar waren inleg en terugbeta ling resp. f 376 min en 364.7 min, zodat dit jaar een spaaroverzicht van 11,3 min werd bereikt. Het jaar 1951 verliep veel ongunstiger, toen werd nl. 96,5 min ontspaard. Eind Decem ber hadden de inleggers n gezamen lijk tegoed (zonder rente) van 1.309 millioen. Generaal Mohammed is als militair, gouverneur van Te heran van zijn functie ontheven en vervangen door generaal Afchar Touss Premier Mossadeq zal van avond in een radiorede het volk toespreken Eerder hadden in de hoofdstad geruchten de ronde gedaan dat Mossadeq zou aftreden, maar de ka binetsministers achten een derge lijke stap onwaarschijnlijk. De geruchten waren gebaseerd op de veronderstelling dat Mossadeq politiek niet in staat zou zijn de bemoeiingen van het parlement met zijn buitengewone bevoegdheden te dulden. Dc Perzische Tweede Kamer is Zondag onder groot rumoer uiteen gegaan nadat pogingen waren ge daan om een motie te bespreken volgens welke premier Mossadeq. op grond van de wet op buitenge wone bevoegdheden, geen wet zal goedkeuren die de sluiting van de huidige Kamer tot gevolg zou heb ben Er kon niet over de motie ge stemd worden daar er geen quo rum aanwezig was omdat enkele afgevaardigden de vergadering ver laten hadden. Enkele opklaringen Weersverwachting, geldig van Maandag avond tot Dinsdag avond: Tijdelijk afnemende bewolking met later kans op enige sneeuw, voornamelijk in het Westen van het land. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Matige tot lichte vorst. 6 Jan.; zon op 8 48 mm., onder 16.45 min maan op 23.4 Ier 11.05. min., on- HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max.temp. Neersl. Station Weer Wind m/s Gisteren in 24 u. Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Nice Warschau Berlijn Frankfurt München Zürich Wenen Mist Windstil Mist N.N.W. 1 Goh bew N.N.W. 4 Zw bew. Windstil Gch. bew. N.N O.4 Gch. bew N O. 3 Gch. bew. N. 4 Geh bew. N.N W. 3 Half bew. N.W.5 Nevel N. 1 Geh. bew. N N W 3 Geh. bew. N.N.O. 5 Geh. bew. Windstil Gch bew. N. 3 Sneeuw W N W 2 - 18 C 0 mm 0 -3 DE Warmonder tol, welks tol gaarder volgens de ANWB zich niet zou storen aan een beschik king van de Provinciale Staten van Zuid Holland betreffende de tolgelden: een zwaar smeedijzeren hek op een bruggetje, berucht bij ontelbare automobilisten. Geen distributie meer in Polen, maar prijspeil hoger WARSCHAU Polen heeft de distributie afgeschaft, en tegelij kertijd het prijspeil, salarissen, pen sioenen en toeslagen verhoogd. In een decreet van de ministerraad wordt als voornaamste reden voor het besluit gencemd, dat de distri butie de krachtsinspanning tot ver hoging van de productie te niet deed. alsmede dc goede oogst «van het vorige jaar en een vergrote veestapel. STRIJD VAN LEIDERS IN FRANSE CP Franse communisten zouden liefst echte galgen in hun land oprichten (Van onze reisredacteur) PARIJS. De federatie van de Seine der communistische partU heeft Marty uit de communistische partü gestoten, nadat de plaatselijke cel, op bevel van dezelfde federatie overigens, met algemene stemmen Marty voor royement aan de federatie had voorgedragen. Hiermee Is een einde gekomen aan de stryd om de „erfenis van Thorcz", aan de strijd om de macht, die een jaar lang tussen Marty en Duclos heeft gewoed. Marty's val Is het gevolg van, dc woedende stryd om dc macht, die in dc hoge sferen van deze partij onafgebroken plaats vindt. Wat ons nog interesseren kan is vooral de wijze, waarop zijn val bewerkstelligd is. Nog voor de partijleden hem ge- Al 6000 berichten over dikte van sneeuwlaag DE BILT Ongeveer 6000 brie ven met mededelingen over de dik te van do sneeuwlaae zijn er nu al bij het KNMI binnen gekomen als antwoord od het verzoek oer radio gedaan om een onderzoek in te stellen. Op alle mogelijke plaatsen heeft men de sneeuwlaag zorgvuldig gemeten: in de steden cn bossen, op weiden en heuvels Een wetenschappelijk ambtenaar van het KNMI is thans druk doende al die gegevens te sorteren. Volgende week hoopt men de eerste resultaten van het onderzoek te kunnen publice ren. Baby omgekomen bij brand in woonwagen MAASSLUIS. In het woonwa genkamp. gelegen in de Kapelpolder, is Zondagmiddag een woonwagen in brand geraakt, waarbij een elf maan den oude baby van de familie Van Doorn jammerlijk in de vlammen is omgekomen. Twee andere kinderen van respectievelijk twee en drie jaar moesten met ernstige brandwonden in het ziekenhuis te Vlaardingen worden opgenomen. Dc kinderen be vonden zich in de wagen terwijl de moeder (de vader was buiten de stad), in eén der andere wagens in het kamp bij een zuster op visite was. De kleintjes hebben waarschijn lijk op bed met lucifers gespeeld. RöNNE. De Oost-Duitse traw ler „Friedland" uit Sassnitz is Zondag op de Oostelijke rotsachti ge kust van Bornholm vergaan en gezonken. Alle vijf opvarenden kwamen om het leven. HELE BROEDKOLOiS' IES UITGEMOORD? Duizenden eieren en dieren slachtoffer van blinde verzamelwoede van een Utrechter EDE Controleurs Vogehvet van de Vogelbeschcrmingswacht Zuid YVest Veluwe uit Ede hebben enke Ie dagen geleden na uitstekende spcurdersarbeid in samenwerking met de hoofdcontrolcur Vogehvet van het departement van O. K. cn W. uit Den Haag cn geassisteerd door de politie van Apeldoorn en Utrecht een gevoelige klap toege bracht aan de niets ontziende prak tijken van lieden, die zicb gedreven door een onberedeneerde verzamel woede, gewoonlijk gepaard aan winstbejag, vergrijpen aan de Ne derlandse beschermde vogels. Na langdurige voorbereiding, waarbij 's mans gangen nauwkeurig werden nagegaan, deden de beamb ten vorige week de ontdekking van de dag; in een perceel aan de Ka naalstraat te Apeldoorn bleek zich een opslagplaats te bevinden van de Utrechter J. G. R., waar niet minder dan 1600 geheel of gedeel telijk geprepareerde beschermde vogels en ruim 6000 eieren aange troffen en in beslaggenomen wer den Een vrachtauto was ternau wernood voldoende om deze voor raad te vervoeren. Enige jaren geleden is er bij die zelfde Utrechter, die toen in de Nobelstraat in Utrecht woonde ook een groot aantal opgezette vogels in beslag genomen. De inventarisatie gaf een ontstel lend beeld van de methoden, die de betrokkene toepaste en van de ver liezen. die daardoor aan de inlandse vogelstand werden toegebracht Vrijwel alle categorieën, tot de meest zeldzame toe. bleken in deze opslagplaats aanwezig Er waren om slechts een kleine greep te doen 78 buizerds, waarvan een belang rijk gedeelte zeer waarschijnlijk op de klem gevangen is. 19 haviken. 42 waterrallcn 13 roerdompen. 45 steenuiltjes, 52 torenvalken, 134 zwarte sterns. 2 visarenden etc etc Ook honderden kleine zangvogels hadden het leven moeten laten om te voldoen aan deze blinde verza melwoede Er waren b.v. 79 cada vers van merels waarvan er 40 in een doos. volkomen voor prepa ratie ongeschikt, werden aangetrof fen verder kruisbekken, wiele walen en stormvogels, de zeldzame milaan. maar ook de kwartelkoning de kleine trap. nachtreigers ooie vaars enz enz Dit alles werd uit allerlei schuilhoeken in het bewus te perceel te Apeldoorn te voor schijn gehaald Het aantal eieren van beschermde vogels liep in de duizenden. Men zal zich afvragen welk doel de eigenaar van deze monsterver zameling voor ogen heeft gestaan. Voor zover onze inlichtingen strek ken. werkte de man stellig niet voor wetenschappelijke instellingen, want vergunningen bezat hij niet Wel zijn geprepareerde vogels door hem verkocht Verder tast men nog in het duister omtrent de beweeg redenen. die de man er toe dreven van één en dezelfde vogelsoort zul ke onzinnige aantallen bijeen te brengen Zelfs in een museum treft men gewoonlijk maar enkele exem plaren van een bepaalde soort Ontzaglijk is de schade, die aan de royeerd hadden nam het partijbe stuur hem zijn auto af (eigendom van de partij), zelfs zijn huis (ook eigendom van de partij) Zelfs zijn vrouw, eveneens partijlid, die hem verpleegde hij was ziek. verliet hem op bevel van het secretariaat. Uit dit alles blijkt, dat men in dit milieu afhankelijkheidsverhoudingen geschapen heeft, die zoveel mogelijk op de Russische lijken. De laatste aanvallen die door het pat tijsecreta riaat op Marty zijn gedaan, over troffen alle vorige in grofheid De Humanité kwam vertellen, dat Marty een politiespion was en al jaren in dienst stond van dc veiligheidsdienst. Hij zou zelfs indirect de arrestatie van Jacquos Duclos bewerkstelligd hebben De gemiddelde Franse partijgenoot zal wel even verbaasd hebben opge keken, toen hij hoorde dat de held die zolang door zijn partij bejubeld v/as, al die tijd een agent-provocateur was Maar de gemiddelde communist slikt alles. Men is tegen Marty zo „traag" op getreden als met de huidige Franse situatie maar verenigbaar was. Men kan zeggen: Marty is nog slechts in leven dank zij het feit, dat Frankrijk een democratie en dc communisten er nog een minderheid zijn Het feit. dat de communisten hem in eigen milieu alvast in figuprlijkc zin heb ben opgehangen, bewijst dat ze trap pelen van ongeduld om in eigen land nu ook eens echte galgen te mogen oprichten Zij zullen daartoe vermoe delijk de gelegenheid niet krijgen. Dat is meer dan Marty ooit had mo gen verwachten. Tsjechisch schaak kampioen vraagt asyl in Zwitserland LUZERN Kottnauer, Tsjechisch schaakkampioen en 42 jaar oud. heeft om asyl in Zwitserland gevraagd. Kottnauer verbleef in Zwitserland, omdat hij tc Luzern deelnam aan een internationaal tournooi. Kottnauer was werkzaam bij het ministerie van opvoeding te Praag, waar hij speciaal de belangen behartigde van het scha ken Kottnauer vertelde, dat hij zijn beslissing na rijpe overweging had minder algemene soorten door der- I genomen, De politieke situatie gelijke lieden wordt berokkend Er I mijn land. aldus Kottnauer. wordt zijn tekenen, die er op wijzen, dat met de dag ernstiger Hij wilde Tsje- gehele broedkolonies door dit op- cho-Slowakije verlaten voor het te treden werden uitgemoord. laat was, zo voegde hij er aan toe

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 1