DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Mayer dwingt Gaullisten positie te kiezen Grenzen der soberheid Heren uit Arnhem de geestelijke vaders van „affaire Breda' A RPF aarzelt met toenadering tot „burgelijke partijen Het mysterie van Breda Zeven schepen uit Katwijk tóch de haven uit Oud-internationals Denis en Pellikaan lid van TC Europa is centrum van de wereldspanning, niet Korea D hogere tarieven van specialisten Willem Ruys in aanvaring met de Oranje Chauffeur van Plymouth wist niet wie hij naar grens reed Engels vliegtuig bij Belfast neergestort Weldra beslissing over uitwijzing van Bikker 13e Jaargang, no. 4 Dinsdag 6 Januari 1953 Opgericht door dc Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdanischc Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: IX DE BOORDER (Van onze reisrcdacteur) PARIJS. René Mayer heeft besloten, zich voor het parle ment te wagen en de meerderheid te vragen, die hij nodig heeft om formateur te worden. Hij heeft vier dagen onderhandeld en het land, zegt hij, zou het niet begrijpen, indien hij dit tijds verloop zonder resultaat liet. In deze woonrden ligt al reeds een aanduiding van wat hij wil gaan doen en een waar schuwing. Alle partijen, die hij heeft geconsulteerd commu nisten kwamen niet in aanmerking hebben hem haar steun toegezegd, op twee na: de socialisten en dc Gaullisten. De socialisten hebben van de aan- T) vang af duidelijk gemaakt dat zij Jaefferinff I020H. 1 niel in een combinatie wilden tre- O I den die door rechts werd beheerst. 1 .de Gaullisten hebben vier dagen Maatregelen voorbereid om patiënten te helpen DEN HAAG. De regering zal met grote spoed maatrege len voorbereiden om het hoofd te bieden aan de situatie, die ontstaan is doordat specialis ten in enkele delen van het land weigeren om na 1 Januari 1953 ziekenfondspatiënten te behandelen tegen de tarieven, die in overleg tussen de alge mene ziekenfondsen en de meerderheid van de specialis ten zijn vastgesteld en door de Ziekenfondsraad zijn goedge keurd. Hierbij zal ernaar worden gestreefd, de belangen van de verzekerden vei lig te stellen, aldus maakt het minis terie van Sociale Zaken bekend. De minister van Sociale Zaken heeft met grote bezorgdheid kennis genomen van het optreden van deze minderheid onder de specialisten, verenigd in de N.V.V S. (Ned. Ver van "Specialisten), omdat hier door de belangen van de zieken fondsverzekerden ernstig zouden worden geschaad. De algemene zie kenfondsen hebben alles in het werk gesteld om ook met deze specialis ten, die in de loop van 1952 uit dc Landelijke Specialisten Vereniging zijn getreden, tot overeenstemming te komen maar deze brengen thans voor de behandeling van zieken fondspatiënten een afwijkend en ho ger tarief in rekening. ROTTERDAM. Dc motorsche pen „Oranje" van de N.V. Stoom vaart Maatschappij „Nederland" en de „Willem Ruys" van de Konink lijke Rotterdamse Lloyd N.V. zijn hedennacht in de Rode Zee ter hoogte van Port Soedan met elkaar in aanvaring geweest. Beide sche pen hebben vrij ernstige schade op gelopen. De „Oranje" was on'er- weg naar Indonesië, de „Willem Ruys" naar Nederland. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Zowel de „Oranje" als de „Willem Ruys" ver volgen met verminderde vaart hun reis. De „Ruys" wordt Donderdag 4 uur in Suez verwacht. onderhandeld en „getrokken" om hun weigering, die eigenlijk te vo ren al vast stond, zo plausibel mo gelijk te maken Zij hadden het daarbij vooral op het Europese Le ger gemunt. De Gaullisten hebben, zoals men weet, zich bereid ge toond, hun onverzoenlijke en ste riele oppositie los te laten en aan een regering mee te werken. Zij 'lebben daarmee waarschijnlijk een nieuwe splitsing in hun rijen voor komen. Maar er zijn andere ele menten in de Gaullistische fractie en nog veel meer in de Gaullis tische partij-elementen, die met hart en ziel verknocht zijn aan de trotse, onverzoenlijke houding van de generaal. Een compromis met dc burgerlijke partijen, dreigt nu juist deze houwdegen-van-het-Gaul- lisme af te stoten Geen wonder, dat Soustelle tegen het experiment opzag. Waarschijnlijk wilde hij slechts een oompronns-gebaar ma ken in de hoop. de katholieke MRP naar zich toe te halen. Wie weet, kon daarmee de basis worden ge legd voor een samenwerking, die straks de Gaullisten een meer glo rieuze intocht in het regeringsge bouw zou verschaffen. Hiertegen schijnt nu juist de ma noeuvre van Mayer gericht. Terwijl Soustelle Bidault naar zich toe haalde, groepeoit de radicaal Maycr de andere rechtse fracties om zich heen. Mayer kan zijn plan slechts vol tooien door met een uiterst scherpe zakelijke en ernstige rede het par lement voor zijn verantwoordelijk heid te plaatsen De RPF zal dan moeten beslissen of zij eer\ premier, die met moed en op hoog niveau de nationale ncden m het licht stelt, de rug durft toe te keren Daarmee staat de RPF voor een beslissing die een krachtproef zou kunnen worden. Om zich hiertegen te verweren, heeft de Gaullistische fractie besloten, haar houding pas na Mayers rede te bepalen, maar in ieder geval als één blok op te tre den. Overigens is hiermede het spel voor Mayer nog niet gewonnen. Wat op het ogenblik voor hem overblijft is niets meer dan de meerderheid-Pina.v Het is eigenlijk zelfs minder. Want de gemoedelijke Pi nay had vrienden die de heer Mayer niet heeft. Alles hangt af van de persoonlij ke indruk, die de candidaat-forma- teur vandaag maakt. Zijn talent is zijn voornaamste troef. Het is geen geringe. Britse bommenwerper stort neer: 5 doden LINCOLN Te Claxby in Oos«- Engeland is gisteravond een bom menwerper van de .Britse lucht macht neergestort. Vijf van de elf bemanningsleden zijn omgekomen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. „Ik heb de zeven uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadi gers op Tweede Kerstdag in de gehuurde Plymouth G 92004 van Breda naar Groesbeck (een uur gaans van de Duitse grens) gebracht. Ze zaten alle zeven, gekleed in militaire uniformen, in mijn auto. Dc Jong en Adama die. evenals ik. Vrijdag door de politie zün opgepakt, hebben die tocht niet meegemaakt." Dat vertelde ons de heer F. J. Castricum uit Amsterdam Maandagavond. Hij zei er bü, niet geweten te hebben* wie hij vervoerde. hem wildeL-maken naar -Roosendaal. I voor een tientje Ik ken Adama wol. Met zijn voorstel ging ik ac- I coord. Op de afgesproken tijd was ik dij i Adama thuis", vervolgde dc heer Castricum. „Samen gingen wij naar De Jong. die ik niet kende. Deze De Jong ging met Adama en mij mee naar de auto-ver huurinrich- ting ..Universeel' Ik moest in de Plymouth gaan rijden, achter de Chevrolet met De Jong en Adama aan. Zij reden 70 a 30 km per uur. Vreemd was echter." aldus de heer Castricum. dat De Jong en Ada- J ma de richting van Hilversum op- I gingen, dus niet naar Roosendaal. Wij stopten in Arnhem ik weet niet meer waar en Adama stapte uit. Hij belde ergens aan, maar niemand deed open Vervolgens re den wij naar een ander adres m Arnhem. ook dat weet ik niet meer. Adama belde opnieuw aan ging binnen, en kwam korte tijd later met twee mij onbekende he ren weer naar buiten Die twee he ren waren keurig gekleed en had den hoeden op Ik heb hun namen niet gehoord Ze stapten in de auto bij De Jong en Adama en wij reden weg Aan één stuk door is het toen via Nij megen en Den Bosch naar Breda ge gaan Op het Stationsplein werd gestopt Ik moest daar wachten De andere vier verdwenen en zeiden, dat zij na korte tijd terug zouden zijn. Dat klopte. Maar Zie verder pag. 5 Pas na de eerste krantenpublica ties. waarin de ontsnapping werd gemeld, zou hij tot de conclusie zijn gekomen, dat de militairen", de tot levenslang veroordeelden waren. Maar laten wij hem zelf aan het woord: ..Eén a twee dagen voor Kerst mis is Adama bij mij gekomen en heeft hij mij gevraagd of ik oo Tweede Kerstdag een ritje voor CONFLICT TRA WL-LOGGERVISSERIJ Rederij Kennemerlanden Unie-Verkeer sloten tijdelijke arbeids-overeenkomst (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Ondanks het feit. dat dc redersverenigingen Zaterdag middag de voorstellen van dc Unie- Verkeer over loon- cn arbeidsvoor waarden voor de trawl-loggervisse- rfj verwierpen zullen toch een aan tal loggers ter visvangst gaan op de voorwaarden, zoals die bfj de laatste bespreking van partijen door de Unie-Verkeer ter tafel waren gebracht. Vijf schepen van de rederij ..Ken nemerland" („De Drie Haringen"', een der grootste rederijen in Kat wijk. zouden vandaag reeds uitva ren, terwijl nog twee schepen spoe dig zullen volgen, nadat daa.aan nog enige noodzakelijke reparaties zijn verricht. De rederij „Kenne merland" was het blijkbaar niet eens met het afwijzend besluit der reders en heeft Maandag met de Unie-Verkeer een voorlopige rege ling getroffen in afwachting can een definitieve arbeidsovereenkomst die waarschijnlijk Vrijdag kan wor den tegemoet gezien. Het conflict was voornamelijk ontstaan, omdat de reders bij het gevraagde garantieloon van 50 per week dat ook voor de ha ringvisserij geldt niet bereid waren vast te houden aan de vier wekelijkse afrekening Bij een vb-r- wekelijkse afrekening wilden de reders slechts een garantieloon v„n 45 toestaan. De Unie-Verkeer heeft Zaterdag een noodoplossing voorgesteld, die er op neerkwam, dat een loon van 50 per week zou worden gegarandeerd, terwijl men dan voor Januari zou vasthouden aan de vierwekelijkse afrekening. Aanvankelijk leek het of de verte genwoordigers der reders op dit \oorstel yvilden ingaan. Had men deze regeling aangenomen, dan hadden de schepen vast kunnen uitvaren. In een vergadering dei- reders werd het voorstel echter on aanvaardbaar verklaard. Daar de regeling tussen de Unie- Verkeer en de rederij „Kennemer land" nog geen definitieve arbeids overeenkomst is moesten de be manningen van deze schepen voor de vorm op de oude voorwaarden aanmonsteren. Schriftelijk heeft de ze rederij de Unie-Verkeer ech er bevestigd dat zij accoord gaat met een garantieloon van 50 per week een vierwekelijkse afrekening voor de maand Januari, een vacaniie- toeslag en betaling der W. en W.- premie, zoals die bij de haringvis serij gelden. TEN EINDE tegemoet te komen aan de waarschijnlijk minder rooskleurige omstandigheden van vele Engelse aristocraten, die de plechtige kroning van Ko ningin Elisabeth tvillen bijwo nen, is er statiekledij ontworpen, die minder kostbaar is dan de ge bruikelijke. Zo mogen kroontjes worden vervangen door goedko pere .kapjes". De hertog van Norfolk, de opper-ceremonie- meester van het Britse hof. heeft er in toegestemd dat ..eenvoudi ge" kleren zullen worden gedra gen in de West minster Abbey. Een barones of burggravin mag gekleed zijn gelijk de dame links, de heer in het midden toont de statiekledij van een baron en de rechtse dame die van een mar kiezin. Zeven-en-twintig doden en acht zwaargewonden BELFAST. Maandagavond is bij Belfast een passagiersvliegtuig van de ..British European Air ways" verongelukt, waarbij 27 personen omkwamen en 8 zwaar gewond werden. Er waren 31 passagiers en een bemanning van vier aan boord. Het toestel vloog tegen een baken van het vliegveld Nutts Corner en vervolgens tegen de controletoren. De passagiers werden er uit ge slingerd. Wrakstukken van het toestel liggen over een groot ge bied verspreid Het vliegtuig een „Viking" was op weg van Londen naar Belfast. Op het ogenblik van de ramp regende het hard. Het wolkendek hing laag. Harry Denis tevens lid van Keuzecommissie DEN HAAG. De oud-internationals Ir Harry L. B. Denis (Den Haag) en H. A. Pellikaan (Tilburg) zijn tot leden van de Technische Commissie van de KNVB bcnioemd Onderhandelingen zijn nog gaande voor een ver tegenwoordiger uit het Noorden in deze commissie. De T.C. is thans als volgt samengesteld: G. Kruyver, voorzitter, ir H. L. B. Denis, C. van Es, H. P. Hoolboom, H. A. Pellikaan en een nog te benoemen zesde lid. De Technische Commissie heeft tot leden van de Keuzecommissie benoemd de heren H. P. Hoolboom (Ede) als voorzitter, ir H. L. B. Denis en C. van Es (Soest) als leden, waarmede het bestuur van de KNVB zich volkome» accoord heeft verklaard. Vrijdag zal, naar reeds is gemeld, de Technische Commissie in zijn nieu we samenstelling bijeenkomen, waarbij de leden zullen worden ge ïnstalleerd door de KNVB-voorzitter K. J. J. Lotsy. Voor een beschrijving van de staat van dienst van de beide oud-internationals zie elders in dit blad. DIT IS de Amsterdamse fietsen handelaar F. d c J o n g. een der lieden, die de ontvluchting der zeven ter dood veroordeelde po litieke delinquenten hebben voor bereid en deze per auto uit Bre da naar elders hebben gebracht. De Jong werd, nadat hij in het Amsterdamse hoofdbureau van politic langdurig was verhoord, weer op vrije voelen gesteld. Wie trok er aan de touwtjes (Van onze correspondent) BONN. In Bonn wordt ver wacht, dat spoedig beslist zal v. or den of Hubertus Bikker, een van de zeven uit Breda ontsnapte oor logsmisdadigers, die in Hamni ge vangen zitzal worden uitgewezen dan wel uitgeleverd. De procedure van uitwijzing is belangrijk een voudiger dan die van uitlevering, vandaar dat men van Nederlandse kant en ook van bepaalde Duitse zijde het liefst deze richting zou willen. Bikkers zaak zal vandaag of morgen behandeld worden door een kamer van de z.g.n. „Landraad". Nederland heeft een verzoek tot uitlevering ingediend voor het ge val niel tot uitwijzing mocht wor den overgegaan. De opsporing van dc zes overi gens is inmiddels centraal geregeld. Dit is een uitzonderingsgeval In het algemeen komt de opsporings bevoegdheid toe aan de politie van de verschillende „lander". In zeer bijzondere omstandighden kan ech ter de Bond een opsporing aan zich trekken. Vis-met-handen is beschadigd PORT ELIZABETH Prof Smith heeft verklaard dat de coela- canth. „een prehistorische vis met handen", die hij vorige week per vliegtuig van een eiland bij Mada gaskar heeft gehaald, in veel slech tere staat verkeert dan hij gehoopt had. Vele organen waren ernstig verminkt. „Maar dat is niet zo be langrijk". zei hij. „want we weten nu waar zij leven en het vangen van nieuwe exemplaren is slechts een kwestie van tijd" Aan een vers of bevroren exemplaar zou 'in veel meer hebben dan aan een ge prepareerde vis. CHURCHILL IN NEW-YORK: Britse premier beklaagt zich over gebrek aan atoominlichtingen NEW-YORK. „Niet Korea, maar Europa is het centrum van de huidige wereldspanning", verklaarde de Britse premier Churchill Maandag aan boord van de „Queen Mary", waarmee hij voor een bezoek aan de Ver. Staten en aan Eisenhower in New-York arriveerde. „Volgens mij ligt de kern van de internationale moeilijkheden langs dc grens van het IJzeren Gordün. in West-Europa", zei Churchill, „maar misschien ben ik wel voor ingenomen". zo voegde hij hieraan toe. Een verslaggever herinnerde Churchill eraan, dat bü een jaar geleden bad gezegd, dat de vooruitzichten voor vrede „zeer goed" waren. Hij vroeg de premier wat deze in dit op zicht van 1953 dacht. „Zeker niet minder bemoedigend dan het vorige jaar", antwoordde Churchill. Churchill werd bij zijn aankomstre»,?s moeilijkheden ligt niet in Chi- te New York begroet door zijn New na Yorkse gastheer, de bejaarde Ame rikaanse staatsman en financier Ba- ruch. Nadat de Queen Mary" was vast gelegd, legde Churchili een lange verklaring af voor een groot aantal journalisten, die zich aan boord van de ..Queen Marv" verdrongen Sprekend over de Britse atoom bom, in vergelijking met die der Verenigde Staten, zei de Churchill: President Roosevelt heeft mij in dertijd toegezegd, dat de Verenigde Staten mij zo volledig mogelijk over hun kennis der atoomwapens zou den inlichten Dit is echter niet ge schied." In antwoord op een vraag of Groot-Brittannië gekant is tegen een uitbreiding van de Koreaanse oor log. antwoordde Churchill- Het zou zeer te betreuren zijn indien Ame rikaanse of andere legers der Ver enigde Naties omzwervingen door het onmetelijke China zouden be ginnen. Het zwaartepunt van 's we- E zichtbare Nederlandse han delsbalans over 1952 sluit niet; maar veel mankeert er niet aan. Nu plaatst deze zichtbare handelsba lans slechts tegenover elkaar de geldswaarden van de ingevoerde en uitgevoerde goederen. Zij vermeldt niet de bedragen in vreemde valuta, die b.v. de scheepvaart en de lucht vaart hebben verdiend en evenmin de ontvangsten uit buitenlandse beleg gingen. Het kan wel als vaststaand worden aangenomen, dat met deze on zichtbare inkomsten er bij dc han delsbalans een niet onaanzienlijk over schot vertoont. Dit is geen blote ver onderstelling, maar een conclusie die gerustelijk kan worden getrokken op grond van de cijfers van vorige jaren en die een bevestiging vindt in de onophoudelijke stijging van de goud en deviezenreserves van de Nederland se Bank. Deze ontwikkeling is zeer verheu gend, een bewijs als zij vormt van het herstel van het evenwicht in de Ne derlandse volkshuishouding. Toen ons land in Mei 1945 eindelijk geheel be vrijd was, was het zwaar geschonden en ontdaan van een groot gedeelte van zijn bestaansmiddelen. Jarenlang heeft ons volk op crediet geleefd. Het had veel nodig uit het buitenland en het kon er aanvankelijk maar weinig voor teruggeven. De Marshallhulp heeft de moeilijkheden verkleind, maar ze niet opgeheven. Uiteindelijk was de enige oplossing, de touwtjes weer aan elkaar te knopen. Dat is in 1952 voor het eerst na dc oorlog ge lukt en zelfs meer dan gelukt. Nu is dit waarlijk niet vanzelf ge gaan. Het is mogelijk gemaakt door offers. Lonen en prijzen zijn in de hand gehouden; de vakbeweging heeft zich zelfs eenmaal met een con sumptievermindering verenigd. De hogere inkomens zijn sterk afgeroomd door de belastingen. Het is allemaal niet gegaan zonder strubbelingen en protesten, maar het gemeenschapsbe lang heeft de doorslag gegeveh. Ar beidsconflicten zijn er in Nederland verheugend weinig geweest. De soli dariteit en discipline, door ons volk aan de dag gelegd, steken verheugend af bij sommige verschijnselen hier en daar in het buitenland. Intussen ontbreekt dc keerzijde van de medaille niet. Deze is het toene mend werklozenaantal. Het verband tussen de soberheidspolitiek, gelijk die in ons land nog steeds wordt ge voerd, en de werkloosheid is onmis kenbaar. Het gering houden van het consumptief vermogen hoéft een na delige invloed op het verbruik. En hoe minder het verbruik, hoe minder ook de bedrijvigheid in verschillende industrieën. Uitvoerverhoging is lang niet mogelijk voor alle producten. Er zijn bedrijven, die eigenlijk geheel op de binnenlandse markt zijn aangewe zen. Het gunstige beeld van dc Neder landse handelsbalans is vooral de laatste tijd veel meer bet gevolg van invoervermindering dan van uitbrei ding van dc export. Hier stuiten wij dan wel op de grenzen van de soberheidspolitiek. Want een beleid, dal alleen oog heeft voor de handelsbalans en geen aan dacht schenkt aan de werkloosheid, schiet liet doel voorbij. Een goede handelsbalans is waardevol, doch slechts middel; middel tot verkrij ging van een gezond economisch be stel. En een economisch bestel, waar in voor vele tienduizenden geen plaats is. kan onmogelijk gezond worden ge noemd. Daarom is de vraag op haar plaats, of er geen reden is, de teugel- iets te vieren. Wij zien, dat de regering al vrij aanzienlijke extra-bijdragen beschik baar stelt voor bestrijding van dc werkloosheid. Dit zijn echter maatre gelen van incidentele aard, die plaat selijk en tijdelijk wel enige opluchting kunnen geven, maar de economische situatie in haar geheel maar weinig kunnen beïnvloeden. Naar onze me ning is er reden om onder ogen te zien, in hoeverre thans de koopkracht over een breder front en meer blij vend kan worden versterkt. Deze mo gelijkheid is aanwezig. Verwerkelij king er van zal maken dat (waar schijnlijk) een minder groot aantal mensen in de steun loopt dan thans. Deze morele winst lijki ons met het feit, dat de handelsbalans een iets minder fraai beeld vertoont, niet tc duur gekochl Want die laatste kan gelukkig een klein stootje verdragen. Aanhoudende vorst Weersverwachting, geldig van Dinsdag avond tot Woensdag avond Veranderlijke be wolking met plaatse lijk enige sneeuw, voornamelijk in het Westen van het land Meest matige wind tussen Zuid en Oost Overwegend lichte vorst. 7 Jan zon op 8 47 min., onder 16.45 min maan op onder 11.16 min. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Station Max.temp. Ncersl Weer Wind m/s Gisteren In 24 u. Oslo Sneeuw Windstil Stojkholm Gch. bew. N". 1 Kopenhagen Sneeuw W.N.W. 2 - 13 C 0.1 mm Londen Amslcrdo" Brusse) Parijs Bordcnu^ Nice Warschai Berlijn Frankfur München Zurich Wenen Regen Z.Z.W. 1 Gch bew. Z.Z O 4 Zw bew Gch. bew. Sneeuw On bew Nevel Och bew Gch bew. Geh bew. Goh. bew. Z. 3 Z. 3 Z.W. 7 «V N W 5 Windstil Windstil Windstil N O. 2 Win.dstil 0.6 0.1

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 1