In de barre winter van 1890. braken 1000 werklozen ijs VAL DA STADSVENSTER „Zonnelieuvel wint interessante ontmoeting tegen „Ons Genoegen* Schipper Los vertelt van „clie goeie oude tijd Jan van Gent en Ben Poort over Amerika Boudewijn verslaatK. Stalenhoef in zeer spannend duel Dinsdag 6 Januari 1953 (Van een onzer verslaggevers) Wy zyn eens gaan praten met de 75-jarige beurt schipper Los van dc Schimnielpenninckkade. Als er een van verhalen weet is hy het wel. Met het grootste gemak spreekt hy uur na uur van vroeger, „die goeie oude tijd". De barre winter van 1890 (weet U nog?) schildert hij zo, dat men ondanks de snorrende kachel en de kop warme thee die zyn vrouw inschenkt, al spoedig kippenvel krygt. Het is ook wat, op de schaats van Beverwijk naar Amsterdam, waar de schuit van Los lag vast gevroren. Al vertellende geeft hij het verleden gestalte. De als een schaduw vervlogen jaren weet hy weer terug te halen. Op de schoorsteen tikt langzaam de klok. Voor wy het weten hebben ook wy de schaatsen onder en zwieren wij met Los mee naar Neerlands hoofdstad, waar de houten schuit in het ijs ligt vastgevroren. in het zeil Dikwijls kunt U hem aan de Koppel naar zijn schepen zien staan kijken. Met kennersoog inspecteert hij dan de lading. Soms maakt hij nog eens een reisje mee, zijn hart heeft hij nu eenmaal aan het water verpand De binnen scheepvaart heeft immers evenveel bekoring als de wilde vaart Dat het bedrijf nu ook trailers heeft rijden, ach, het is een bittere nood zaak. Maar een ding hoopt Los met heel zy warm kloppend hart, dat die benzinemonsters nooit het fiere schip zullen verdringen. Want wat is mooier dan een vaart over Hol lands rivieren, heel die oneindig heid van ons laagland voor de boeg, ijle populieren langs het jaagpad, overdrijvende wolken De uitno diging eens een reis mee te maken houden wij graag in beraad Wij zijn er van overtuigd dat het een schone dag zal worden. Herinneringen aan een ver verleden 1890 Los voer toen nog bij zijn vader, die aangesteld was als beurt schipper, op de schuit, van Bever wijk op Amsterdam. Het was een oud bootje, niet meer te best maar makkelijk om mee te laveren. Het was alleen een hele toer om het goed droog over te krijgen, 's Zo mers was men razend druk om de aardbeien, doppers en sla naar Am sterdam te brengen, 's Winters ging het wat kalmer aan. De laatste veertien dagen van November be gon het plotseling te vriezen. De boot die met meel geladen was kon niet meer uit Amsterdam terug komen. Tachtig balen kostelijke bloem moesten in het ruim blijven opgeslagen, want de boten naar Hoorn en Enkhuizen voeren ook niet meer.lToen men veertien dagen later nog fens naar 't scheepjé kwam kijken, bemerkte men dat aan de dekkleden was geknoeid. Met een handkar hebben Los en zijn vader toen de tachtig balen naar een pak huis gebracht. De dieven wisten echter toch nog hun slag te slaan. Op een dag was al het touw uit de blokken gehaald. Later kocht men de „vallen" terug bij een scheepstuiger. Daar lagen ook een paar gestolen dekens. Groter tegen slag dan deze diefstal was echter de ongekend lange winter. ..Het werd toen armoe, want stil liggen betekent interen", zegt Los. Het ijs lag overal wel een meter dik", zo vervolgt hij zijn verhaal. Bij IJmuiden lagen wel een dertig schepen, die niet in Amsterdam konden komen. De „Koningin Em ma" van de Maatschappij Neder land liep nog geen scheepslengte in het ijs. Men ging toen werklozen te werk stellen om het ijs met bij len open te hakken. Ongeveer dui zend mensen stonden 's morgens om acht uur op het ijs om hun present te roepen. Tot 's middags vier uur moest er dan gehakt worden Een koud kar wei, dat is zeker. Menig een glipte echter onmiddellijk na het appel over de dijk en ging in een café of bij een boer naast de kachel zitten Een maand ging er heen voor de „Emma"' in de hoofd stad was. Een maand lang hadden duizend man met bijlen het water ijsvrij gemaakt. De marine had met dynamiet het hare gedaan„Een prachtig gezicht was dat", zegt Los „De stukken ijs vlogen zestig meter de lucht inOf Los zelf nog op het ijs gewerkt had? Nee. hij was toen veertien jaar en werd voor het zware werk te jong ge acht. Veertien jaar. dat was ook de leeftijd dat Los als schipper met een eigen schuit ging varen! Eigen baas Veertien jaar oud en schipper! Alleen geholpen door een onbevaren knecht. Maar Los wist wat zeilen was. Het werd hem zogezegd met de paplepel ingegoten. Vader kreeg een nieuw ijzeren scheepje en zoon moest het toen met het oude zien te redden. Los heeft het geklaard, dat bewijst wel het bedrijf dat hij in Amersfoort heeft opgebouwd. In 1903 liet Los bij de Wed. Boot te Woubrugge een roef-tjalkje van 53 ton. een uiterst vlugge zeiler, bou wen. Hij zocht toen het meeste werk in Zaandam v v. Rotterdam. Later kwam hij echter in Amers foort terecht en in 1908 vestigde hij zich hier. Nu heeft hij een uit gebreid transportbedrijf, dat door een zoon gedreven wordt. Maar Los houdt zelf nog steeds een oogje Kamermuziekavond voor het I.v.V. Het^Instiuut voor Volksontwikke ling heeft zijn leden gisteravond in het Gebouw voor Vrijzinnig Her vormden onthaald op een bijzonder mooie kamermuziekavond Strijk kwartetten van Mozart. Beethoven en -Mendelssohn werden uitgevoerd door Het Amcrsfoorts Strijkkwartet, dat blijkt te bestaan uit voortreffe lijke amateur-musici, die een slui tend ensemble vormen. Met het strijkkwartet in G van Mozart (KV. 387), waarmee de avond werd geopend, leverden zy niet de beste prestatie. Het werk klonk wat mat en het was net iets te weinig echt Mozart. Fris en boeiend daarentegen was de vertolking van Beethovens kwar tet Opus 18 nr. 4. Dit behoort tot Beethovens eerste serie strykkwar- tetten. waarin van de romantiek, die in veel van zijn latere werken door breekt. nog weinig is te bespeuren Van een grote bekoring was ook het kwartet Opus 12 van Mendels sohn; muziek van geheel andere aard. die met veel begrip en een grote technische beheersing werd gespeeld Het publiek toonde zich vooral met dit stuk dan ook zeer ingenomen. De tenor Alle Roodbergen zong op deze avond op verdienstelyke wyze een achttal liederen uit de cyclus ..Die schone Mullerin" van Schubert, waarop een uitgebreide toelichting werd gegeven De piano party daarbij weid door mevrouw J van Hulst voortreffelijk cn met gevoelige nuancering gespeeld. Alle musici werden aan het slot van de avond met een souvenir verrast Klein avontuur In 1903 kocht Los dus een tjalk En die zelfde winter beleefde hy al een klein avontuur De Zaterdag morgen, net voor nieuwjaar, had hij een lading hout aangenomen van de fa Pont te Zaandam. Los zou de vracht brengen naar fa Dekker in Den Haag. Het vroor dat het kraak te zodat de vaart een hachelijk kar wei werd. Met de grootste sleep boot van de fa. Hogendyk vertrok Los. Een sleepboot van de sleep dienst „Zwaluw" kwam bij de Haarlemmerpoort assistentie verle nen. Aan de Overtoom werd een telegram aan jagersbaas Van Don gen te Leidschendam gestuurd, 's Avonds om zeven uur zou hij met paarden bij de Witte Vrouwen poort te Leiden staan Ondanks het kruien van het ijs op het Kager- meer en de zeer harde Oostenwind kwam men op tijd te Leiden. Met drie paarden ging het schip „op weg" En dan vertelt Los van die reis, die in zijn geheugen staat ge grift Hij noemt ons namen als manil- latrossen, buitenbolders en jaagpa- len. Hij vertelt hoe het zeil werd bijgezet en zo jakkerde men door het ijs. In Leidschendam werd me nig borreltje gedronken. Toch ging het vlug weer verder want men had nog een moeilyk traject. Ten slotte wist men 's morgens om half zes Den Haag te bereiken. Los wist toen vrij gelukkig te lossen; het leek of Vrouwe Fortuna bij hem aan het roer stond, want al spoe dig kreeg hij een vracht koolzaad, zodat hij (alweer met sleepdienst) naar Rotterdam terug kon keren. Binnen veertien dagen was Los weer in Zaandam. De schippersbu- ren van voor nieuwjaar lagen daar nog net zo in het-ys te wachten... „Ja. wij hadden wel geluk", zegt Los lachend „En weet U. alles is naar waarheid geschied!". Daar twijfelden wij trouwens geen mo ment aan Het woord van een schip per als Los geldt voor ons als voor onomstotelyk waar. In deze haven, waar elke Amerx- foort.er wel eens heeft vertoefd, keerde beurtschipper Los altijd behouden van de sows zo moei lijke tochten over de Zuiderzee terug. Goede avond van „Neptunus" Ter inleiding van de festiviteiten, welke de A.Z.C „Nep tunus" ter gelegenheid van haar veertig jarig jubileum, dat officieel in Juni a.s. zal worden herdacht, zal organiseren, bood de redactie commissie van het clubblad, als voorproefje hiervan haar lezers een Amerikaanse avond Deze leerzame avond bestond uit een vraaggesprek met Jan van Gent. over zyn belevenissen als bus- driver in New York en een praatje van Ben Poort over zijn opleiding als sergeant-vlieger in de States, afgewisseld door een drietal zeer interessante films, welke o.a het le ven van een Amerikaanse jongen van alle dag uitbeeldde en vier werkende vrouwen, thuis en in haar beroep. De film over de Orka nen in Amerika, was boeiend en ontlokte evenals de andere films een hartelijk applaus. De zaal van het gerestaureerde Astoria-hotel was tot in alle hoe ken gevuld, toen de heer C van Zwol, als voorzitter een woord van welkom lichtte tot de heer en me vrouw Molendijk, waarvan de laat ste het erepresidentschap *'?n „Nep tunus" bekleedt. Vervolgens heette hij welkom de directie der stads autobusdiensten de heer en me vrouw Nefkens. de heer J A C. Spoel, de heer Retel, en een zeven tal collega's van Jan van Gent. Deze laatste hield de aanwezigen bezig met interessante mededelin gen over het leven in N York, het gezin en het werk Hij nam hen figuurlijk gesproken in zijn bus mee langs zijn dagelijkse route door de 42e straat. Op humoristische wijze vertelde hij en ook de heer Poort verschillende anecdotes, die zeer >n de smaak vielen i Gezien de waardering van de be komende langstellenden kan de redactie van DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB wanend en besluit het pakket, dat de kapitein hem heeft meegegeven te openen. Hij kèn het haast niet geloven, dat deze zo'n smerige streek met hem zou willen uithalen Maar wat oude Bill ge zegd heeft, blijkt maar al te waar- het pak bevat geen tabak, maar am pullen cocaine' Wanneer de douane Rob daarmee zou betrappen, zou dat voorlopig wel het einde van zyn vrijheid beteke nen Woedend gooit Rob de rommel overboord. En wat doen we nou?" zegt Bill, die de riemen heeft laten rusten „Ik ga terug aan boord." zegt Rob. „en ik zal die kapi- i zulke doeleinden niet leen tein wel even duidelijk maken, dat ik mij voor op. Ik haal mijn bullen vraag drie maanden gage, die ik nog tegoed neb cn dan zeg ik hem adieu Ik wil met die vuiligheid niets te maken hebben!" Voorlopig jaaroverzicht Nutsspaarbank In het afgelopen jaar werd by de Nutsspaarbank (incl het kantoor Soest' aan spaargelden ontvangen in totaal 13 472 241.72 en terug betaald 12 944.896.03. zodat meer werd ingelegd 527 345,69. Het aan tal behandelde posten bedroeg: voor inleg 118.582 en voor terugbetaling 77 512 Aan rente over 1952 werd bijgeschreven 378 355.15 Het aantal nieuw toegetreden in leggers bedroeg 3989, waartegen over 2663 spaarrekeningen werden opgeheven. Het inleggerskapitaal bedraagt thans 18 145 032.08. toebehorend aan 43.404 inleggers, zijnde gemid deld per inlegger 418.05. Voor het brand- en inbraakvrij opbergen van waardepapieren wa ren 555 kluisloketten verhuurd Door middel van de Afhaaldienst werd 662 972 bij 3243 deelnemers aan huis afgehaald Het sparen door de jeugd vindt thans plaats op 26 openbare en bijzondere scholen, waarbn door 2792 kinderen in het afgelopen jaar 47 843 66 werd gespaard. Door 1100 deelnemers aan de Hon derd Gulden Club werd f 95 646 bijeengebracht In aan inleggers in bruikleen ge geven spaarbusjes werd 101.732.90 gespaard. de „Drietand" op een welgeslaagde avond terugzien. „Genootschap van hen, die wachten" in Kenia KAPENGOEBIA. Bi) de voort- zetting van het proces te Kapen- goeria tegen Kenjatta en vijf an dere inheemse leiders is Maandag het bestaan onthuld van een ge nootschap van inheemsen, die wei geren de eed van de Maoe-Mao? af te leggen. De Britse verdediger van Kenjatta. Pritt. toonde een Ki- koejoe blad. waarin op dit .ge nootschap van hen die wachten" werd gezinspeeld. Veel belangstelling voor opvoering van „Gijsbreght" „Amersfoortse proloog' gaat vooraf Zoals men weet. zal het Amster dams Toneelgezelschap onder artis tieke leiding van Albert van Dal- surn en A Defresne Donderdag avond a.s. in het Grand Theatre Vondels „Gusbregh, vsn Aemstel" opvoeren. Het is ook bekend, dat dit drama voor Amsterdam belangryke culiureel-historisch waaroe heeft Dc directie van het theater heeft ge meend. dat het mogelijk was deze opvoering ook voor Amersfoort een betekenis te geven, die in overeen stemming was met de voornaamheid van Vondels treurspel. Zy heeft zich daartoe gewend tot een stadgenoot, die zich veel op cultureel terrein beweegt en deze heeft een „Amers foortse proloog" op cie „Gijsbreght" geschreven, waarin hij de draden tracht samen te vatten, die onze stad aan Amsterdam, aan Vondel en aan het drama zelf verbinden. De heer Van Dalsum zal deze pro loog in de voorstelling van Donder dagavond aanstaande invoegen Zij zal door Paul Huf worden uitge sproken. De leden van het college van B en W. zijn met hun dames voor de voorstelling uitgenodigd. De npvoenng van „Gijsbreght van Aemstel" belooft voor Amersfoort een zeer bijzondere toneelgebeurte nis te worden. Wij vestigen er de aandacht op, dat de voorstelling te half acht zal aanvangen om ook de vele bezoekers van buiten de stad in de gelegenheid te stellen nog tijdig huiswaarts te keren. Rubensbaan gaat nog niet open Tennisbanen nu gladde ijsvloer „Meneer, kan er vandaag gereden worden?" Deze vraag wordt voortdu rend gesteld aan de mensen, die het ijs van de baan aan de Rubeusstraat nauwlettend in de gaten houden. De baan gaat vandaag nog niet open. „Sneeuwijs moet dikker zijn," zei de heer J Lagerwaard ons Op dit mo ment is het in elk geval nog niet dik genoeg Daarvoor heeft het te weinig gevroren. Anders is het met de tot ijsbanen omgetoverde tennisbanen. Daar heeft men slechts weinig vorst nodig, om dat de laag water gering is. De ba nen van de tennisparken van ATS. aan de Metgensbleek en van Alta aan de BW -Laan zijn nu berijdbaar. Ook aan de Betonweg onder Hoeve laken ligt een mooie baan, waarop naar hartelust kan worden gereden. Bij de Amersfoortse IJsvereniging bestaan niettemin plannen, om, zodra de banen aan de Rubenslaan goed zijn. wedstrijden te houden voor het politiekampioenschap voor Neder land. t Arlverteu'ip I VI i Neem een doos echte PAS TILLES KEELPIJN Het treffen, dat Maandagavond in café „Zonneheuvel" te Soest tussen de hoofdklasseteams „Zonneheuvel" en „Ons'Gei i egen" plaats vond, heeft niet alleen een maximum aan spanning, doch ook aan goede biljartsport gebracht. De biljartliefhcbbers hebben dan ook b|J de partyen het „volle pond" gekregen. teren, waarvoor hij een dankbaar applaus kreeg, had hij zich hier mede weer goede kansen verwor- ven (202187). Het leek er op dat du Ko Stalenhoef een morele „tik" had gegeven, want de Ons Genoe gen-speler gaf, door een tydehjke inproductiviteit, Boudewyn de kans Om de achterstand nog verder te verkleinen. Tot ieders verwonde ring. maar vooral tot groot enthou siasme en vreugde van de Zonne- heuvelaanhang. besliste Boudewyn deze spannende en uitstekend ge speelde partij in de 25ste beurt ten slotte toch nog in zijn voordeel ilet behoeft geen betoog, dat de Zonne- heuvel-speler na afloop welgemeen de gelukwensen in ontvangst kon Hopstaken bevestigt zijn goede vorm opnieuw Renne en Ankersmit gingen hel eerst van start, 'i'ot de zesae beurt gingen de spelers geiyk op, doch mei een goed gespeelde serie van 33 caramboles opende de Baarnse speler m de zevende beuit het of fensief. Renne liet zich echter ook niet onbetuigcf en nam, mede mid dels een in de tiende beurt ge scoorde serie van 27 caramboles, na veertien beurten de leiding over (87—83). Hierna ontwikkelde zich een levendige stryd waarin de Dil- jarters om beurten de leiding na men. Tot in het laatste bleef de spanning er in. totdat in de 29ste beurt Ankersmit aan alle twyfel een einde maakte en met een serie van zeventien caramboles de eer ste (en enige) winst voor Ons Ge noegen in de wacht sleepte De tweede partij was, qua spel en spanning, nog interessanter dan de eerste. Ko Stalenhoef kreeg, voor een in de achtste beurt uitste kend gespeelde serie van 77 caram boles een „open doekje" van het sterk geïnteresseerde publiek en had hiermede een flinke voorsprong genomen (13982). Deze voorsprong werd nog vergroot toen in de tien de beurt dezeLfde speler nog een serie van 31 caramboles ter tafel bracht. (18386Iedereen reken de reeds op de tweede overwin ning voor ..Ons Genoegen", doch Boudewyn dacht er kennelijk an ders over. Met kleinere series, van 22 en 26 caramboles, liep hij iets op zijn tegenstander in en toen hij in de vijftiende beurt een goede serie van vijftig voor zich liet no- Verzamelaars gaan exposeren Aanstaande Zaterdag zal in het A G.-huis een tentoonstelling wor den gehouden door leden van de Nederlandse Vereniging .De Ver zamelaar". Op deze expositie die ge opend is van 14 tot 22 uur. zullen prominente Nederlandse verzame laars hun werk tonen Behalve kaasmerken lucifersmerken, nood geld en collectespeldjes, zullen er militaire uitrustingsstukken te zien zyn. Niet alleen de meest unieke onderscheidingstekenen van de ge allieerde legers, doch ook vele bij zondere stukken uit het Duitse le ger afkomstig zullen te ?ien zijn. Voorts zullen de afbeeldingen van kerken, molens e d niet ontbreken. Ook komt er een uitgebreide stand met afbeeldingen van autobussen, trams, treinen enz., waarbij de meest vreemde vehikels getoond zullen worden. Tenslotte mag niet onvermeld blijven dat onze stad genoot. de heèr G. G. Veenendaal Jr. met een deel van zijn Amers foortse collectie aanwezig hoopt te zyn. Er wordt geen entree geheven. Amersfoort III verliest onnodig Voor de 3e klasse C van de Stichts Gooise schaakcompetitie speelde Amersfoort III gisteravond in Hilversum tegen de Gooise To ren I De 73 nederlaag van onze stadgenoten was wel geheel tegen de verwachting. Dc SG'ers hebben behoorlijk geblunderd Minstens vier spelers hebben hun gewonnen staande partijen volkomen vergokt De gedetailleerde uitslagen zijn als volgt: Gooise Toren I—Amersfoort III: J H C. SieratA Rijnders 'j Th. BakkesH Meester 10. mr C. L van HeystA. Karskens 01 W D. A. de WaalA Hollander Jr 1—0; J. DorresteynJ. J Visser 10- G SmallenburgJ. Weijer 01; D VisserM. D van Gelder de Neufville 10; E PoortM. Nieuborg Sr 10; Chr. H. Hoebert D C. Helderman 1—0; H. Wild schutM.*J. Mees Vz. Amersfoort soeelde aan de on even borden met wit. Positie K.L.M.-vliegtuigen AMSTERDAM. Thuisreis PH-TDN Vlaardingcn» gistermid dag op Schiphol geland; PH-TDE (Eindhoven) gisteravond op Schiphol aangekomen; PH-TDD Delft i werd vanmiddag op Schiphol verwacht; PH-TDB (Walcheren) vannacht uit Bangkok vertrokken; PH-TDI (Enschede) moest van morgen uit Tokio vertrekken naar Okinawa; PH-TFD (Arnhem) moet uit Djakarta naar Bangkok vertrekker Uitreis: PH-TDP (Rotterdam) te middernacht uit Bangkok naar Djakarta vertrokken: PH-TDK (Amsterdam) moet van middag in Bangkok aankomen; PH-TDG (Goudai vanmorgen in Beiroeth aangekomen: PH-TDM (Aalsmeer) (Charter naar Melbourne) is te ongeveer middernacht uit Calcutta naar Sin gapore vertrokken. goed hebben, dat er over ringe achterstand op Jan hem heen, door moeder of Hazebos. de zanger, die zich zuster, over zorgen en moeilijkheden werd ge praat. Hij had misschien iets van de struisvogel: kop in 't zand. Maar heus, dat helpt niet Dat heeft hij voor dit jaar in het bezit stelde van Rien Veermans- wisselbeker. Huldiging en afscheid Op Zaterdag 17 Januari wet leren begrijpen,'vooral Is feest in deze tijd. Tegenwoordig ,n d€ Markthal. De men- wordt 'n mens er wel met de neus boven opgedrukt. En je dan tóch niet laten sen van het krachtvoertui gen Dersoneel van de Ne derlandse Spoorwegen ko men daar dan bijeen om neerdrukken! Dat is 't ge- ««mor, heim. De kennis vav daf afscheid van ui- Een geheim zegt de nieuwe kalender dat 't „Drie koningen" is. De maand schiet alweer op. Nee, le zer wij denken niet aan datgene waaraan u dacht ?N Js ki geheim wenst SVK zichzelf en zijn lezers toe. nu wij op deze dag weer 'n reeks van werkweken vóór ons zien, zonder onderbreking van algenyene feestdagen Goed zo, Amateurs Eigenijk moest dat be richt in een feestrand wor den gezet Het wekt nog herinneringen aan de zo druk bezochte avond in cfe Markthal Zaterdag j.l. Daar trad een grote groep ama- dat wij dachten. En toch, teurartisten op. Er is (en dat Waf ons betreft kan 't ook aues ten bate van de Bond in dat opzicht niet snel van Ouden van Dagen) met genoeg gaan. In de winter- grote yver naar tal van prij- dag brengt Stadsvenster- zen gedongen. kijker haast evenveel tijd Extra pryzen verwierven: in z'n kelder door als des het Trio v. d Wiel: Deen- zomers in de tuin. Maar hy hardt; de Ruyter; v. d is liever in de tuin dan in Broek en H. Hudeman; de 5 mondharmonica mej.' de kelder. In de tuin ziet Teddy's hij alles groeien en zwel len, in de kelder ziet hij de voorraden slinken en afnemen. In de anthraeiet en de cokes zit om zo te zeggen de „wolf", vréét maar Dat is bij u, lezer, trio Beitler; Verhaar; v. d. Bos. Een medaille beschikbaar gesteld door genoemde bond kwam in het bezit van het Trio v. d. Wiel; de door or- at ganisator, de heer Rien Veerman, beschikbaar ge stelde medailles gingen naar tunrlijk precies zo. Ook als het mandolineorkest o.l.v de kelder toevallig de zol- de heer Wiellaard; dansor- der is. ivaar uw voorraad kest ..De Caboleros": H. v. lig> oeborgen d. Kieft en Jopie Kampers. verse functionarissen, die de dienst gaan verlaten. Tevens vindt er een hul diging plaats van twee personeelsleden, die resp. 25 en 40 jaar in dienst zijn. Dat zijn de heren J. J. C van Beek en K. L. Wisselink. beiden macni- nisten van de motortraotie. Zij. die scheiden, zijn ue heren C. A. Hagedoorn, J. Jansen. J. Tietema. L. Broekhuizen. B Jekel. L. J. A. van Galen en A. J. Aaldering. Allen zijn ma chinisten van de stoom- tractie. De heer Hagedoorn maakt deel uit van de oe- kende commissie Lief en Leed en heeft als zodanig veel voorbereidend werk verricht, niet alleen voor deze feestavond, maar ook in het verleden voor di- veise festiviteiten. Voorts zijn er nog H.ie scheidende functionarissen n.l. de heren A. Bulthuis (kolendrager). H. J Kat- tenberg (arbeider) en D. de Valk (badmeester). Al le genoemde personeelsle den zullen tijdens de feest avond toegesproken en gehuldigd worden. Het Nederlands Theater rieero programma onacr de titel „Radio-Raritei ten" O a. zullen optreden Kees Mandeis, Johnny Meyer. Cakie. de wonder man, De Spelbrekers, de Rile-brothers, Gery en as sistent (jongleurs) en Tom Erich. Natuurlijk is er ..bal na" o.l.v Bert Kamperman en met medewerking van The Nightbreakers. Nog een tip. probeert U maar niet kaarten te krij gen want de zaal is tot de laatste plaats uitverkocht. Onder één dak De Amersfoortse Toneel vereniging T. en O. komt op Zaterdag 17 Januari in Amicitia met een toneel stuk van J. Fabricius „On der één dak". T en O. neemt met dit stuk deel aan de NATU- toneelwedstrijd. Op de be treffende avond is de jury aanwezig om het optreden van de T. en O.-ers te be oordelen. Groot vreugdevuur Het initiatief van een plaatselijk blad om de kerstbomen te verzamelen en te verbranden op het terrein aan de Hellestraat vond bij de burgerij een goede weerklank. Achter het politiebureau is een woud van kerstbomen bij eengebracht De brandweer gaat nu morgenavond tegen de draad in werken. Die sleept de bomen naar het plein aan de Hellestraat en steekt de brand er in. Dat wordt een groot vreugdevuur Klop N I even aan 't Stadsven ster. Tel. 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf uur. zal dit feest willen missen. Klokslag acht uur gaat de rode haan kraaien. In 't korf Zwitserland zien is een verlangen van vele Nederlanders. Het blijft voor velen een verlangen. Toch is de Nederlandse Reisvereniging onvermoeid in haar streven om een ieder de gelegenheid te bieden naar dat wonder lijke land van bergen, sneeuw en groene weiden te gaan. Een voorproefje geeft zij Woensdagavond in het gebouw Zuidsingel. Dan zal Zwitserland nader tot. u komen door middel van een film. De gezamenlijke plaat selijke muziekverenigingen geven Zaterdagavond 10 Januari een concert in de Markthal. Voor de pauze spelen achtereenvolgens de Koninklijke Amersfoortse Muziekvereniging: Chr. Tamboers- en pijperscorps „Juliana". Amersfoortse muziekvereniging „Excel sior"; PTT-Harmonie: Ar beiders muziekvereniging J. Hegeraat". SVK kon vroeger nooit Die Jopie had maar een ge- Bureau brengt een geva- Geen Amersfoortse jongen „H. Na de pauze kunst U beluisteren: Politie mu ziekgezelschap „De Har monie"; Chr. muziekver eniging „Hosanna" en het R.K. Harmonie orkest „Wilskracht". „Ruimde U ook sneeuw van Uw stoepje met een stok achter de deur?" vroeg 't manneke vanmorgen. nemen, voor de wijze, waarop hij deze. ogenschynlyk verloren party, in winst had omgezet. Door deze uitslag stonden de partijen weer ge iyk (22), zodat de laatste ont moeting, lussen Hopstaken en De Vries, de beslissing moest brengen. Hopstaken, die de laatste tijd uit stekend op dreef is en in deze com petitie een hoog aLgemeen moyen ne heeft, liet zich ook tegen De Vries van de goede kant zien. Hy trok zich van de goede start van zyn tegenstander, die van acquit 26 caramboles scoorde, niets aan en bouwde rustig, maar vooral vol zelfvertrouwen, zijn spel op. Het lukte de Zonneheuvel-speler dan ook een. in het begin van de party opgelopen kleine achterstand, om te zetten in een voorsprong (acht beurten 6433) De Vries liet zich ook nipt onbetuigd en het werd een levendig gevecht om de winst Jan Hopstaken nam. in de negentiende beurt, een flinke „sprong" door een goed gespeelde serie van 41 caram boles. waarna het er op leek dat hy een makkelijke overwinning zou behalen. Toen echter De Vries kort daai op een ontwoord gaf met een serie van 46, stond de party weer Vrijwel gelijk (171158). In een spannend slot trok Hopstaken aan het langste eind, en bezorgde daar door zijn club een 42 overwin ning. De persoonlijke resultaten zijn: Renne Ankersmit Boudewijn Stalenhoef Hopstaken De Vries 200 186 200 250 249 41 46 3 41 5 89 10 996 6 25 5.62 Noteert U even Van 1 t.m. 8 Jan. GRAND THEATRE Van 1 t.m. 7 Jan. Greatest show on Earth". Toegang 14 Jaar Aanv Do (1 Jan.) en Zo. 1.30. 4 45 en 8 uur Ov. dagen: 2 en 8 uur Donderdag 8 Jan. Aanv. 7.30 uur „Gysbreght van Aemstel" door Am sterdams Toneelgezelschap. CITY THEATER Van I tm 8 Jan. „Stormduivels". Toegang elke leef tijd. Aanv. Do (1 Jan.) en Zo 1.30. 4 6.30 en 9 uur. Ov, dagen: 2.30, 6.30 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Van 1 t.m. 4 Jan ..Comanches op het oorlogspad" Toegang 14 jaar. Van 5 tm. 8 Jan. ..Rimboemeisje". Toegang 14 jaar. Aanv. Do (1 Jan.) en Zo. 2. 4.15. en 9 uur Ov. dagen 2.30 6 45 en 9 uur. CITY THEATER Soestdnk Van 1 t.m 3 Jan „Dreigende Trommen" Toe gang 14 Jaar. Van 4 t.m. 7 Jan. „Al ways In my heart" Toegang elke leeftijd. ïn de Donderdag-Cyclus 8 Jan. „Op het scherp van de snede" Toegang 18 jaar. Aanv Do tl Jan.) en Zo. 2, 4 15. 6 45 en 9 uur Vr. 8 uur. Za. en Do. (8 Jan.i 2.30, 6.45 9 uur. Ov. dagen 2.30 en 8 uur. Woensdag 31 Dec. In onze cyclus „Les Enfants du Paradis" Toegang 18 jaar. Aanvang 2.en 6.45 uur. DINSDAG 6 JANUARI AMICITIA. 20 uur. Ned Rode Kruis met toneelavond door de ..Keitjes", A.G-HUIS, 20 uur Fotokring „Eem- landcauserie van de portretfoto graaf Cor van Weele K.A B -GEBOUW. 20 uur: Vrouwenkem, De plaats van de vrouw in de he dendaagse maatschappij". OPENBARE LEESZAAL 20 uur: Volks universiteit eerste lezing. Cursus I: Casper Htnveler over „Moderne Franse Muziek". WOENSDAG 7 JANUARI AMICITIA. 14.30 uur: Kindermatinée met Sjors van de Rebellenclub. GEBOUW VR1JZ. HERV. 20 uur: Ned. Reisvereniging: Lezing en film over Zwitserland. GEBOUW VRIJZ. HERV. 20 uur: Bij eenkomst NSVH, ds. L. H Ruiten berg (Ned. Herv. pred.) benandelt „Rapport over 't huwelijk" van de Gen Synode der Ned. Herv kerk. DONDERDAG 8 JANUARI AMICIIIA. 20 uur Toneelavond R.A.O. Geneeskundige Troepen VRIJDAG 9 JANUARI AMICITIA 20 uur „De Eemspelers" met „De Klokkegieter". ZATERDAG 10 JANUARI A.G-HUIS. 14—22 uur Expositie Ned. Vereniging „De Verzamelaar AMICITIA, 20 uur; Feestavond Socië teit Amicitia. MARKTHAL 20 uur: Concert van de Contact Commissie der plaatselijke muziekverenigingen 't OUDE WEVERSHUYS Muurhuizen 227—229 Tentoonstelling Dolf Hen- kcs. 15 uur. Officicle opening door de kunstcriticus C Doelman. TENTOONSTELLINGEN KERSTTENTOUNSTELLING A G HUIS werken van Jan Toorop. Leo Gestel, Suze Robertson en Flons Verster. Geopend tot en met 9 Januari op werKdagen van 9—12 en van 28 uur Op Zon- en feestdagen van 14—17 uur 't OUDE WEVERSHUI.TS. Muurhuizen 227229 Tentoonstelling werken van Dolf Henkes, van 10 Januari tot en met 30 Januari: geopend op werkdagen behalve Maandag van 10—5 uur, op Zondag van 2—5 uur. Apotheken: Dr van As, Varkens- markt 19a, tel, 3767- Bergapoiheek. Utrechtseweg 93. telefoon 3496 Burgerlijke stand Geboren- Carla Maria. d. v J Kool en G. Vernes Ronald Jacobus Petrus Marie z v P. Th. M van Dartel en D Robbe; Rijna Lena d. v H Veer en A. Wind- houwer. Hendrikus Albertus. z v. G. Bouwman en W. van Haaften. Johanna Wllhelmina. d v H Baum en M Peters: Cornells Everardus Maria z v J C. Spijker en K Keet. Johanna Maria. d. v G. van de Belt cn J Calls; Alberta Maria. d. v. G van de Belt en J Calij: Johanna Geertruida d. v A. E. Kraai- kamp en J G Langreüer Overleden Cornells Bor, oud 32 Jaar. eehtg. v J N Bronk; Laurens Nieuw- lnnd. oud 30 Jaar. eehtg. v F Slob- Ja cobus G. van der Linden, oud 74 ia.ar. echtg v. D Meester Hendrik van Bin nendijk oud 75 jaar wed v. C. M Vee nendaal. Jacob Mynten oud 89 Jaar, wed. v L Berkloo; Isaak J. Valewlnk. oud 77 jaar. ongehuwd.

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 2