VEDEL op Ockenburgh t levenslicht Nederl. Spoorwegen boekten een bevredigend 1952 Parsis verbieden toegang tot de Torens der Stilzwijgzaamheid Slenaken5s burgemeester hoofd van familiebewind V.S. lieten op Eniwetok waterstofbom ontploffen 240 Nieuwe electrische locomotieven staan op stapel Zweedse koningszoon kon Hongaarse kroon krijgen Wie nooit de beitel hanteerde fabriekt nu zelf in 60 uren tijds het schoonste speeltuig 4 Dinsdag 6 Januari 1953 Terwijl de Spoorwegen in 1951 financieel gezien de eindstreep haalden met de hakken over de sloot, is het jaar 1952 een bevredigend jaar gew eest. Men heeft een opbrengst geboekt van bijna 350 millioen gulden, hetgeen bij een kapitaal van 450 millioen een goed resultaat voor een spoorweg bedrijf kan worden genoemd. Er werd een, zü het bescheiden* winst ge maakt. Het plan, dat bjj de Spoorwegen „het plan 19481952" werd ge noemd. kon inderdaad w orden voltooid, cn thans staan de Ned. Spoorwegen voor de uitvoering van een nieuw plan, dat van 19531958. Zoveel mogelijk wil men tegemoet komen aan de gerechtvaardigde verlangens van reizi gers en verladers. De grootste zorg gaat daarbij in eerste aanleg uit naar de reizigersdichtheid op de z.g. „Oude lijn" AmsterdamHaarlemHaag RotterdamDordrecht. Nieuwe 1- en 2 stel— rijtuigen met motor Aldus deelde de President van de Ned. Spoorwegen. Ir F. Q. den Hol lander, mede op de gebruikelijke Nieuwjaarsbijeenkomst met de pers vertegenwoordigers in Hgb. III le Utrecht. De heer Den Hollander wees er op, dat het voornaamste re sultaat van het voltooide plan "48 '52 is geweest de electrificatie van het spoorwegnet voor een omvang van 40% (1358 km van de 3210 km). Zaterdag j.L is zonder enige rucht baarheid 23 km van de te electrifi- ceren lijn ArnhemZwolle in ge bruik genomen. De totale 75 km zullen op 15 Mei a s officieel wor den gereden en op 17 Mei. met de invoeiing van de zomerdienst, aan reizigers en verladers in gebruik worden gegeven. Voorts zijn er grote onderhouds kosten besteed aan de weg: 25 v3n de spoorstaven zijn vernieuwd. 33 van de dwarsliggers, een werk van tientallen millioenen. Dan is er het nodige geschied aan de bevei liging. terwijl waar mogelijk empla cementen, stations en gebouwen zijn vernieuwd, zomede een groot deel van het rijdend materieel." Ook aan beveiliging is veel ver beterd. Voor het personeel waren het eveneens jaren van betekenis. De nieuwe opleiding en zelfoplei- dmg mag uitstekend geslaagd heten. De „oude lijn" Wat de „oude lijn" betreft, streven de Spoorwegen er naar meer trei nen in te leggen bij een stipte dienstuitvoering Daartoe worden allerlei nieuwe werken verricht zo als bij Haarlem (derde perron). Lei den. Rotterdam en aan de Moerdijk- brug. Er is ook het „zorgenkind" Schie dam. waar de lijnen van Delft en Hoek in elkaar overgaan, die men in de toekomst onafhankelijk van elkaar wil laten lopen. Andere sta dia zijn Eindhoven en Arnhem, welk laatste station begin volgend jaar zo goed als klaar zal zijn. Het meest spectaculaire is de ver nieuwing van het. rollend materieel. De bedoeling is van het Westen uit naar de andere delen van het land meer treinen met electrische loco motieven te laten lopen, in welke treinen men rustiger zit dan in die, welke zich zelf voortbewegen. De oude stroomlijnstellen, die in het bedrijf wel ..stofzuigers" of blokke- dozen" worden genoemd, zullen ge leidelijk verdwijnen. Ook de oude houten rijtuigen zullen in snel tem po uit het verkeer worden genomen. Dc stoom verdwijnt In Mei volgend jaar zullen 2". éénstel-rijtuigen en 40 tweestel- rij tuigen in dienst zijn. waarbij de horizontale dieselmotor met elec trische transmissie zich onder de vloeren bevindt. Deze treinen zul len door de nieuwe conceptie rus tiger rijden, terwijl er geen plaats voor de motorinstallatie af moet van de ruimte in de rijtuigen. De laatste zullen 26 m lang worden en een maximumsnelheid kunnen bereiken van 135 km per uur. Zij zijn vooral bestemd voor de lijnen, die niet geëlectrificeerd zijn en dit nieuwe materieel wordt in Hol land gebouwd. Naast dit diesel-electrisch mate rieel wordt ook trekkend diesel- materieel in dienst genomen, zodat in 5 6 jaar tijds de stoom zo goed als geheel uit de SDoorweg- tractie is verdwenen. Daartoe woi- den 90 z.ware rangeerlocomotieven in Engeland gebouw, 50 lichte treindienst-locomotieven in Frank rijk, 100 zware treindienst-locomo tieven in Nederland naast de reeds genoemde één- en twee-treinstellen. In totaal staan 240 locomotieven op stapel, waarvan 6 grotere al gebruikt worden Dit alles zal aan de Spoorwegen een modern aan zien geven. Ook technisch blijkt stoom moeilijk met electrischz tractie samen te gaan. Toch nog gunstig Wat de onregelmatigheden be treft, die nu en dan nog voorko men, ook deze geven geen aan leiding tot ongerustheid. Spreker herhaalt, dat hij ongeschokt ver trouwen heeft in het personeel, al zijn dc spectaculaire onregelmatig heden in dc afgeloDcn maanden aan menselijke fouten te wijten, en niet aan technische. Nu de gehele sta tistiek over 1952 is voltooid kan men zelfs zeggen, dat in dit op zicht 1952 een goed jaar is ge weest, zelfs ook wat de laatste maanden betreft Het is mogelijk, dat dc electrische dienst moeilijker is dan de stoomdiërist. maar in' het algemeen kan toch aldus Ir den Hollander gezegd worden, dat de spoorwegmensen het niet moeilijker hadden dan voorheen Diensttijden goed De aanwezige persvertegenwoordigers maakten in ruime mate van de gelegen heid gebruik tot hei stellen van vragen, die veelal gingen over verbeteringen op excentrisch gelegen economisch zwakke lijnen De heer den Hollander, die een enkele maal moest zeggen, dat hii over de stand van zaken nog geen volledige mededeling kon doen. antwoordde ove rigens op de meest openhartige wijze De ongelukken in dc fatale November- December periode, hebben hem geen andere visie gegeven op de diensttij den cn dit is in overeenstemming met de zienswijze van het personeel. „Wij zijn", aldus de heer den Hollander „een democratische onderneming en doen al les samen". Wat Schiedam betreft is men aan de uitvoering toe. Dc N.X. be veiliging wordt zeer geleidelijk uitge breid Het lijntje LoolaanScheveningen is een obstakel bij de uitbreiding van Den Haag. hierover heeft dc Directie een mening, welke kenbaar gemaakt zal worden. Dc beslissing van de Minis ter over Alkmaar—Bergen zal wel niet zo lang meer op zich laten wachten. Spoorwegmuseum Tenslotte deelde spreker mede. dat het Spoorwegmuseum in dc loop van dit jaar in het oude Maliebaanstation te Utrecht wordt gevestigd. De rechter vleugel wordt ingericht voor de histo rische zaken, de linkervleugel zal de nieuwe technische installaties laten zien en die welke in de naaste toekomst kunnen worden verwacht Wethouders afgetreden uit protest; wie critiek heeftheeft geen leven EEN van de twee auto's, waarmee De J., A. en mevr. v. d. N. de ont snapte oorlogsmisdadigers naar de Duitse grens hebben gebracht ge fotografeerd in de garage van het Amsterdamse auto-verhuurbedrijf „Universeel". Geen nieuwe gevallen van kinderverlamming DEN HAAG. Er zijn geen nieuwe gevallen van kinderverlam ming gemeld in de laatste week van het vorige jaar. Wel 93 geval len van roodvonk, waarvan in Gro ningen 2. Friesland 1, Drenthe 2, Overijssel 7, Gelderland 7. Utrecht 3. Noord-Holland 25, Zuid-Holland 34, Zeeland 1, Noord-Brabant 8, Limburg 3. Verder 55 gevallen van diphterie, waarvan in Overijssel 2, Gelderland 2, Utrecht 1, Noora- Holland-12, Zuid-Holland 21, Noord Brabant 1, Limburg 16. (Van onze correspondent) HEERLEN. Vlak voor Kerstmis kwam het bericht, dat de heer A. H. L. Speetjens voor een periode van zes jaar is herbenoemd tot burge meester van Slenaken in Zuid-Lim burg. Dit betekende, dat de voorge nomen samenvoeging van Slenaken met Gulpen, die aanvankelijk per 1 Januari 1953 verwacht was. voorlo pig van de baan is. Deze herbenoe ming van dc heer Speetjens. die 23 jaar geleden zijn vader als burge meester opvolgde, is aanleiding ge worden voor de twee wethouders en één raadslid om zich uit de raad te rug te trekken. Deze drie behoren tot de groep van vier raadsleden, die tegen het beleid van de burgemeester oppo sitie voeren. Met hun vieren hadden zij de meerderheid in de raad, die uit zeven leden bestaat. De beide wethouders waren echter met de herbenoeming aan het eind Schilder gedood door een ontploffing GOUDA. Ten gevolge van een ontploffing in de vetzuur- en distil latie-afdeling van de kaarsenfabriek alhier is Maandag de 57-jarige Goud se ongehuwde schilder W. van Gel derblom door een weggeslingerde deksel van een ketel getroffen en zo ernstig gewond, dat hij korte tijd na dat hij in het Van Iterson-ziekenhuis was opgenomen, is overleden. Een andere schilder, die naast het slacht offer werkzaam was, werd bij deze ontploffing licht gewond. van hun krachten. Zij wensten hun rantsoen ergernis zo klein mogelijk te houden en achten na alles wat er in de laatste jaren in de gemeente Slenaken onder burgemeester Speet jens is voorgevallen samenwerking met hem uitgesloten Zij hebben hun hoop nu maar gevestigd op de nieu we i-aadsverkiezingen. die dit voor jaar zullen worden gehouden. De klachten in Slenaken tegen de burgemeester zijn legio. De belang rijkste daarvan zijn wel, dat ieder, die het met zijn beleid niet eens is, geen leven meer heeft. Een %'an elke tien inwoners is een familielid van hem. die hij. naar men zegt, waar het kan bevoordeelt met benoemin gen en anderszins. MAANDAG, werd in het minis terie van Justitie in Den Haag de eerste ministerraad in het nieuwe jaar gehouden. Na de ochtendzitting verlieten de mi nisters het departement voor het nuttigen van de lunch cn zij wandelden in de allerprettig ste stemming over Het Plein. V.l.n.r. de ministers Beyen, Staf, Kernkamp en Algera. ielrijder door vrachtauto aangereden en gedood AMSTERDAM Een 62-jarige wielrijder is Maandag op de Wees- perzijde nabij de Kruislaan aangere den door een vierwielige vracht auto. De man. die een schedelbasis- fractuur opliep, is op de weg naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis overleden. Gele koortsepidemie in Braziliaanse staat RIO DE JANEIRO. In de Bra- ziliaanse staat Sao Paulo is een gele-koortsepidemie uitgebroken. In veertig der negentig geconstateerde gevallen zijn de patiënten over leden. Orgaan van Amerikaanse atoomgeleerden CHICAGO. Volgens een artikel in het bulletin van Amerikaanse atoomgeleerden hebben de V.S. in November 1952 op Eniwetok (in de Stille Oceaan) een type waterstofbom laten ontploffen, dat meer dan tweemaal zo krachtig was als de verbeterde atoombom. Mogelijk was bij proefne mingen op Eniwetok twintig maanden geleden voor het eerste waterstof materiaal gebruikt en de ontploffing van November „moet" een daaruit voortvloeiend experiment zijn geweest, «aarbij de gebruikte hoeveelheid waterstofmateriaal wat was vergroot, aldus het bulletin. De „American Scientific Maga zine". het orgaan van de Ameri kaanse atoomgeleerden, is verder van oordeel, dat de voordelen van de atoomenergie voor de burger maatschappij de verwachtingen hebben teleurgesteld. Wel was de voorziening van radio-isotopen overvloedig geweest, doch de we tenschap. aldus het blad, had tot dusver „geen enkele werkelijk be langrijke ontdekking" op biolo- bisch. physisch of chemisch gebied gedaan. Ook op het gebied van de geneeskunde was nog geen enkele revolutionnaire ontdekking ge daan. Het blad, van de raad van adviseurs waai van o.m. Oppen- heimer en Einstein deel uitmaken, stelt hiertegenover de vergroting van de vernielende kracht van atoom-wapens, die sinds voor het eerst van atoomenergie gebruik gemaakt werd. vertienvoudigd was. Volgens „American Scientific Magazine" zouden de eerste atoomfabrieken over twee of drie jaar gereed kunnen zijn. Zii zou den echter geheel voor militaire Arbeider zwaar gewond door ait takel vallende condensator iVjin onze correspondent) APELDOORN. In de machine fabriek Landaal is. bij een bedrijfs ongeval, de 29-jarige arbeider R. Post zwaar gewond. Een drie ton zware condensator schoot uit een takel en stortte omlaag. P werd gedeeltelijk onder de condensator bedolven. Hij kreeg zware hoofd wonden. een hersenschudding cn een shock en is naar het Juliana- Ziekenhuis overgebracht. DEFTIG BROERTJE\ rJ\p,TÏ VAN DE VIOOL (Van onze Scandinavische correspondent) KOPENHAGEN. Een interessante bijzonderheid uit de oorlogstijd is eerst thans bekend geworden. De jongste zoon van de Zweedse ko ning. graaf Carl Joh an Bcrnadotte. werd in het laatste oorlogsjaar de koningskroon van Hongarije aangeboden. Carl Johan droeg destijds nog de titel van prins, doch verloor deze door zijn huwelijk met een journaliste. In 1944 kreeg hij bezoek van een Hongaarse delegatie. Op dat tijdstip was de rijksregent admiraal Horthy door de Duitsers gevangen genomen, nadat zij door een staatsgreep ook ir. Boedapest heer en meester waren geworden. Men dacht in Hongarije dat het land misschien betere vre desvoorwaarden zou kunnen verkrij gen, wanneer de Stefanskroon door een lid van het huis Bernadotte zou worden gedragen. De prins was door het aanbod natuurlijk zeer gevleid, doch hij was niet zo naïef als de Hongaren en stelde terstond de vol gende ironische vraag: „De heren hebben deze kwestie toch zeker eerst wel met Churchill. Roosevelt en Sta lin besproken, nietwaar?" Het ant woord op deze vraag bleef echter uit en daarmee was de zaak afgedaan. In Augustus a.s. Congres van Wereld federalisten in Kopenhagen Bezinning op grondslag van wereldregering (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De uitvoerende raad van de Wereldbeweging voor Federale Wereldregering is dit week einde alhier bijeen geweest voor besprekingen over de technische opzet van het congres der be weging. dat in 1953 van 23 tot 30 Augustus in Kopenhagen wordt ge houden. Dit congres, waar ca 250 deelnemers uit de gehele wereld (met uitzondering van het Oosteuro- pese gebied) als afgevaardigden wor den verwacht, zal geheel staan in hel teken van de wijzigingen in het Handvest van de Verenigde Naties, die in het zittingsjaar 1955 van deze instelling aan de orde moeten ko men. Het congres heeft nl. ten doel te bespreken, op welke wijze, bij die verandering van het Handvest, de grondslagen van de Beweging daarin tot hun recht kunnen komen. Met als uitgangspunt, dat de na tionale eenheden niet langer in staat zijn lijf en goed van haar burgers te beschermen, aangezien de voornaam ste problemen van de wereld inder daad wereld vraagstukken zijn, wenst de beweging de creatie van een waarlijk souvereine en effectieve wereldregering met wetgevende, rechterlijke en uitvoerende macht op drie wereldomvattende punten: Zij dient te kunnen beletten, dat con flicten beslecht worden door oorlog inplaats van door arbitrage: zij moet de macht hebben te voorkomen, dat er in delen van de wereld mensen van honger sterven, bij een relatieve overproductie van voedingsmiddelen in andere delen, gebieden die daar toe niet in staat zijn. moet hulp wor den verleend om ze te leren zich- zelve te regeren. Tram uit rails gelopen in Amsterdam AMSTERDAM. De eerste bijwa gen van een uit Haarlem komende tram van de NZHVM is hier Maan dagmiddag om kwart voor vijf uit de rails gelopen. Hierdoor geraakten de bovenleidingen van de tramlijnen 13 en 17 stroomloos. Het tramverkeer in de binnenstad had aanzienlijke vertraging. De ontspoorde tram is met behulp van een kraanwagen fh de rails geplaatst. (Van een onzer verslaggevers) P landgoed Ockenburg V-' bij Den Haag worden tussen Kerstmis en Nieuw jaar technisch-muzikale won deren verricht. Onder auspi ciën van de Ned. Volksdans vereniging maken leken op muzikaal- en timmergebied daar een volwaardig strijkin strument, dat de concurrentie met de viool in vele opzichten aan kan: de vedel. Dit instrument heeft een warme re. scherpere .straffere klank dan de viool, is voor wie het notenschrift kent binnen enkele dagen te bespe len. Voorts leent het zich beter voor huisinstrument, omdat het niet zo'n zware muren doordringende reso nance heeft. De vedelbespeler wekt dus ook geen burengerucht. T-T EN Duitse vinding heeft de weg 1 gebaand, speciaal voor volks dansers. om door zelfvervaardiging het instrumenten-probleem oo te lossen. De Nederlandse Volskdans- vereniging is verleden jaar begon nen met een cursus volgens de Duitse methode op Ockenburgh. In Rotterdam begint in Januari een we kelijkse cursusmiddag en de Amster dammers wachten ook al od hun kans. Men is natuurlijk geneigd, dit instrument voor een nieuwbakken jammerhout van -leiachtige kwa liteit te verslijten. De vedel is ech ter niet alleen een volwaardig in strument, zij heeft ook een even roemrijk verleden als de viool. Er is zelfs een tijd geweest, dat de vedel de deftige broer was van de viool, het speeltuig van de straatmu zikant De romantiek opende voor de viool de weg naar de concertzaal, waaruit de vedel evacueerde naar de musea. De vedels van Ockenburgh zien er niet uit als museumstukken. Zn hebben een frisse strakke mo derne lijn, die acoustisch verant woord is. T")E zes snaren zijn ook niet meer van darm maar van metaal. Even als bij de viool is het onder- en bo venblad van ahorn respectievelijk dennenhout. Tegen het bovenblad wordt ook hier aan de binnenkant een zangbalk gelijmd. De overige technische details laten we verder rusten. Die zijn bii cursusleider J. Christe in goede handen. Alleen ver tellen we nog even dat de scherpe toon, die de vedel als rhythmisch begeleidingsinstrument boven de viool verheft, veroorzaakt wordt doeleinden gebruikt worden of haar bestaan te danken hebben aan producten van militaire aard. Staking in haven van New-York geëindigd NEW YORK. De staking in de haven van New York, waardoor het werk op zestig pieren stil las, is Maandag geëindigd. Bij slechts weinig pieren werd later nog ge post Ongeveer 500 wegers en per sonen, die monsters trekken, eisten loonsverhoging. Zonder de hulp van deze personen kunnen schepen niet worden geladen en gelost Andere havenarbeiders bleven van hun werk weg en eerbiedigden de sta- kersposten. Pogingen, die werden ondernomen om de kwestie door bemiddeling van de regering te regelen, mislukten. De vakbond der staten kondigde echter aan dat zijn leden zouden werken voor elke zakenman die gebruik wil maken van hun diensten zonder contact op te nemen met de werkgevers. Prins maakte grote tochten op de Canarische eilanden SANTA CRUZ DE TENERIFFE. Prins Bernhard, die incognito een bezoek van tien dagen brengt aan de Canarische eilanden, heeft de laatste vier dagen van zijn ver blijf besteed met het bezoeken van. do meest karakteristieke plaatsen. Hij reed Maandag naar Santa Cruz terug na Las Canadas te hebben bezocht, waar hij de 3400 meter hoge Teide-vulkaan zag. Zondag heeft de prins een bezoek gebracht aan de Orotava-vallei, waar hij bananenplantingen zag. Maandag was hij toeschouwer bij de traditionele Driekoningen-op tocht. Prins Bernhard is van plan 10 Januari per vliegtuig naar Neder land terug te keren. Katholiek geestelijke door Oost-Duitse politie gearresteerd BERLIJN De katholieke kerk in Berlijn heeft Maandag bekend I gemaakt! dat een van haar geeste- I lijken de eerwaarde Busch, in de omgeving van Berlijn is gear- 1 resteerd door de communistische 1 geheime politie. De geestelijke is I sinds Kerstmis spoorloos verdwe nen. Bij navraag bij de Oost- Duitse autoriteiten bleek dat Buscn I was gearresteerd. Volgens de Oost- Duitsers werd hij gevangen geno men. omdat hij in het openbaar kinderen had geslagen Verdere bij zonderheden werden door de Oost- Duitsers niet verstrekt. Het is bijna oudjaar en dus naderen de vedels, die Haagse leken onder leiding van cursusleider J. Christe uit Rotterdam op Ocken burgh bouwen hun voltooiing. De leraar haalt er af en toe zijn demonstratie-instrument bij. Van het ene instrument in aanbouw is het onderblad net op de zijwanden geplakt en van diverse klem men voorzien om te zorgen dat de lijmnaad nergens een kiertje open laat. Van het andere instrument worden om dezelfde reden de geringste oneffenheden weggestoken (en weggeschuurd) van de liimvlakken voor het bovenblad er opgeplakt wordt. De vedel vraagt dus wel geduld en doorzettingsvermogen. door metalen „ribbels" onder de snaren, die ook de plaats van de tonen aangeven. Het instrument wordt tijdens het bespelen tussen de knie geklemd, zodat men de strijk stok hanteert en de snaren beroert als bii een cello wat niet zoveel vaardigheid van de hand vergt. TV/T EN moet natuurlijk beschikken -LVA over deskundige voorlichting, de juiste houtsoorten en gereedschaD (als klemmen, schaaf en beitels). Dat alles was in de werkplaats van Ockenburgh wel in orde. Directeur Handelsblad geridderd AMSTERDAM. De directeur- hoofdredacteur en de raad van com missarissen van het Algemeen Han delsblad hebben Maandagmiddag vele honderden in de gelegenheid gesteld hun gelukwensen aan te bie den bij gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het genoemde hoofdste delijke dagblad. Burgemeester d'Ail- ly besloot zijn felicitatie met de me dedeling, dat het H.M de Koningin heeft behaagd, de directeur-hoofd redacteur, mr H. M. Planten, te be vorderen tot officier in de orde van Oranje Nassau. Voor poging tot doodslag een jaar gevangenis (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Het Bossche ge rechtshof veroordeelde Maandag de 26-jarige woonwagenbewoner P. A. S. te Helmond wegens poging tot doodslag tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. S. schoot tijdens een ruzie in het woonwagen kamp te Helmond in Juni van het vorig jaar zijn revolver leeg op een groep woonwagenbewoners, van wie er twee werden gewond. De eis luid de twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Vreemdelingen mogen niet meer bij de „Torens der Stilzwijgendheid", de lugubere laatste rust plaatsen van de dode vol gelingen van de gods dienst der „Vuuraanbid ders" komen. De Indische secte der Parsis. zo genoemd we gens hun Perzische af komst, heeft besloten geen vergunningen meer te verstrekken voor het be zoeken van de befaamde torens, waar de lijken der afgestorvenen volgens ri tueel voorschrift van de Zoroastische godsdienst worden prijs gegeven aan de gieren. Het bedoelde besluit is afgekomen na beschrij vingen van de torens «n overzeese bladen, welke de Parsis als weinig vleiend beschouwden. Een overeenkomstig be sluit is onlangs genomen door de gemeentelijke autoriteiten te Benares, de heilige stad van de Hindoes aan de Ganges, die er bezwaar tegen hebben dat toeristen nieuwsgierig staren naar de lijken van Hindoes, die op de „crematietrap- Lijken worden blootgesteld aan vraatzucht der gieren om aarde, water en vuur zuiver te houden pen" te Benares worden verbrand. De „Torens der Stil zwijgendheid" te Bom bay, die door hoge mu ren aan het gezicht zijn onttrokken, zijn in 1674 gebouwd op de heuvels van Malabar. Hierheen zijn eeuwenlang in over eenstemming met het heilige boek „Vendidad", de overleden Parsis uit gedragen. De Parsis geloven, dat „aarde, vuur en water" heilig zijn en om nu :e voorkomen dat deze ele menten in aanraking worden gebracht met lichamen, die tot ontbin ding overgaan, moeten de doden volgens hun over tuiging niet in de grond worden begraven, noch worden verbrand of in zeeen of rivieren worden geworpen. „De gieren doen hun werk veel sneller dan millioenen insecten het zouden doen, indien ae dode lichamen in de grond werden begraven", verklaarde een deskundi ge inzake Parsis-gebrui- ken. Nadat bepaalde voor bereidende ceremoniën hebben plaats gevonden, zetten de mannen, die in een Parsi-uitvaart 't lijk dragen, dit in een der to rens neer op een stenen plaat. Er zijn drie rijen van die platen, een voor mannen, een voor vrou wen en een voor kinde ren. Deze drie rijen heo- ben ook een symbolische betekenis. Zij vertegen woordigen n.l. de drie voornaamste voorschrif ten van de Zoroatische leer: „goede woorden, goede daden, goede ge dachten". Als het lichaam is neergezet klapt een die naar luid in de handen. Dat is voor al degenen, die in de stoet zijn mee gekomen het teken om op te staan en heilige verzen te reciteren. De toren zelf is een rond, massief gebouw, dat geheel van zware stenen is opgetrokken. Enkele treden leiden van de grond naar een ijze ren hek, dat toegang geeft tot een cirkelvor mig platform, dat even eens uit zware stenen is geconstrueerd en in het midden waarvan zich een put bevindt. Nadat het lijk door de gieren van alle vlees is ontdaan gewoonlijk een kwestie van twee uur blijft het gebeen te bloot gesteld aan de hete tropische zon. Ten slotte worden de beende ren van rijken en armen gezamenlijk in de put geworpen, waar ze tot stof vergaan.

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 4