DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Reeks van fouten in de gevangenis te Breda Churchill in de V.S. Einde van de vorst nog niet in zicht Nationale Vergadering wil met Mayer in zee Logger ramt kustvaarder onder kust bij Egmond Ex-chef van de Oost-Duitse kanselarij gevlucht INTERPELLATIE IN EERSTE KAMER Waakzaamheid niet scherp genoegregime te vrij Nieuwe kabinetsformateur kreeg steun van Gaullistische fractie Beide schepen gezonken, bemanningen gered 13e Jaargang, no. 5 Woensdag 7 Januari 1053 )pgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 ank: Rotterdaraschc Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redac tie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: rj. DE BOORDER (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Hoe sterk het Nederlandse volk verontrust is door de ontvluchting van zeven oorlogsmisdadigers uit de Bredase gevangenis, bleek Dinsdagmiddag in de Eerste Kamer uit de grote publieke belangstelling voor de interpellatie, wel ke de oud-minister mr dr J. in 't Veld (P.v.d.A.) over deze ont stellende gebeurtenis hield. Op de gereserveerde tribune gaven een aantal Tweede Kamerleden blijk van belangstelling. De interpellant wees erop, dat het publick op deze ontsnapping ge heel anders reageerde dan op de ontvluchting van „Gerrit de Stotteraar". Hij schreef dit o.m. toe aan het feit, dat het leed van de bezettingstijd hierdoor weer in volle felheid is gaan knagen. Nadat hij een overzicht had gege ven van de mishandelingen waaraan dit zevental zich heeft schuldig ge DIEPGAAND gesprek over de ontvluchting van zeven oorlogs misdadigers uit de Bredase ge vangenis na de interpellatie ran mr. J In 't Veld in de Eerste Kamer. Van links naar rechts: de ministers mr. Beyen (Buiten landse Zaken) en mr. Donker (Justitie), de voorzitter van de Eerste Kamer mr. Jonkman en de interpellant mr. In 't Veld. maakt zei mr. .In 't Veld: „Wij gun nen deze sadisten en landverraders niet. dat zij weer in vrijheid rond lopen!" Bij de ontvluchting van „Gerrit de Stotteraar" was een zeker „vak manschap" in het spel. aldus spr.. maar het vermoeden is gerezen, dat in Breda fouten zijn gemaakt en dat er sprake is van hulp van illegale nazi-organisaties. Hoe kon men bijv. de oorlogsmisdadiger Polak toch een zekere vertrouwensfunctie geven'' Er moet heel wat gebeuren, wil een dergelijk karakter ingrijpend veran deren! Er is bij ons volk grote onrust ge rezen en gevraagd wordt of er vol doende waarborgen zijn om herha ling te voorkomen. Opnieuw wordt getwijfeld aan de juistheid van een gratiebeleid, waardoor doodstraffen omgezet werden in een levenslange gevangenisstraf. Ook begreep mr. In 't Veld niet hoe ontsnapten, op de simpele mededelingen dat zij poli tieke vluchtelingen waren, zo ge makkelijk in Duitsland werden toe gelaten Men kan daar toch ook weten dat degenen, die nu nog ge vangen zitten meer op hun kerfstok hebben. Duitsland moet weten hoe hoog deze zaak hier wordt opge nomen. Minister Donker gaf een over zicht van het gebeurde, dat over eenstemt met de lezing, welke wij daaromtrent reeds gepubliceerd heb ben. De buitenbewaking van de ge vangenis was ingetrokken, toen alle gevangenen zich voor de filmvoor stelling binnen de koepel bevon den. Nu is men ontsnapt met auto's. daar had men 't kunnen doen met een autobus! Duitse houding Minister Beyen deelde vervol gens mede. dat de besprekingen met de Westduitse Bondsregering over deze zaak zich in voor Nederland gunstige zin ontwikkelen. Daarom heeft de Nederlandse regering nog geen beroep gedaan op de bezet- lingsautoritciten, die echter wel ge ïnformeerd zijn Zij vertrouwt, dat de Duitse politie alles zal doen. om de betrokkenen op te sporen en dat de Duitse regering volledig zal medewerken bij de oplossing van de gerezen kwesties. Anderzijds gaf de minister te verstaan, dat het in het internationaal verkeer gebruike lijk is. dat, als vluchtelingen een beroep doen op het politieke asyl- recht, eerst nagegaan wordt of zij Zie verder pag. 5 (Van onze leisredacteur) PARIJS. René Mayer Is door de Kamer als formateur aanvaard. De meerderheid was groot: 389 tegen 205 stemmen. De Gaullisten hadden ten slotte besloten Mayer tc steunen. AHcen de socialisten en communisten bleven in de oppositie. De „grote" rede. die velen verwacht hadden, is uitgebleven. Maver, die gisteravond al merkte, dat de Gaullisten minder star werden, had besloten niema-jj af te stoten. HU verpakte de problemen die hü behandelen moest, in formules die zo weinig mogclük naar con troverse roken. Zijn programma was al bekend: een bezuiniging vani 100 milliard op de militaire cu de civiele uitgaven een formule, die het hem mogelijk maakte tot een compromis te komen met de huidige minister van oorlog, Pleven, die iedere serieuze korting op de militaire begroting afwees. Verder belastinghervorming, strijd tegen de opkomende werkloosheid, onder meer door middel van nieu we investeringen, onderhandelingen over uitbreiding van het Atlantische Pact en indiening van het verdrag voor het Europese Leger. Tegelij kertijd wil Mayer nieuwe onder handelingen openen over aanvullen de protocollen. Eerst als deze ge slaagd zijn en eerst als het Europe se statuut van het Saargebied zal zijn verwezenlijkt, wordt het Fran se parlement voor de ratificatie van het Europese Defensieverdrag ge plaatst. Het zwaartepunt lag in de pas sages over het Europese Leger. De RPF had besloten in deze zaak zo dicht mogelijk bij het afwijzende standpunt van generaal De Gaulle te blijven. Klaarblijkelijk in de hoop. daarmee de onverzoenlijke elementen van deze partij te ver zoenen met hun manoeuvre van vandaag, die hen voor de eerste keer „in het systeem" brengt Mayer heeft niet verklaard, maar wel beloofd, dat hij voor het Euro pese Defensievcrdrag met de ver trouwenskwestie zal stellen. Maar hij zou een afwijzing van de EDG als ministerpresident niet kunnen overleven zonder onherstelbaar aan persoonlijk prestige in te boeten. Overigens is hij nog niet klaar. Zijn meerderheid is solide. Maar zijn kabinet is nog niet gemaakt. Als hij er de Gaullisten buiten wil houden, wordt zijn meerderheid (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM. Verkleumd en wat wonderlijk uitgedost Tip stapten vannacht om twee uur zeven mannen de kade van de De minister erkende, dat een der j Lekhaven op. Hun schip, de Kampense kustvaarder „Frederik" bewakers van een gedetineerde een was enke)e uren tevoren na een aanvaring met de motorlogger Up had gekregen, dat er die avond Excelsior 3 uU Katwijk v00r de kust by Egmond gezonken. De logger is, in zinkende toestand en begeleid door de red dingboot Neeltje Jacoba, 's avonds om zeven uur de pieren van IJmuiden binnengevaren. Ook daar kwam de bemanning be houden aan wal. ontvluchtingspoging te wachten zijn. Naar aanleiding daarvan een zou zijn. zijn maatregelen genomen, doch ver moedelijk waren de ontsnapten toen net weg. Bij een opzettelijk inge laste pauze in de film-voorstellmg werd vastgesteld, dat er zeven ge detineerden ontvlucht waren. Het staat vast. dat de zaak goed is voorbereid en dat er contact met de buitenwereld is geweest. Geluk kig is daarbij geen der bewakers betrokken geweest. De „tip-gever" zei later, dat hij reeds veertien da gen tevoren van de ontsnappings poging vernomen had. Doch hij had het verhaal toen niet serieus ge nomen. Pas toen hij de mannen zich zag afzonderen had hij begre pen wat er aan de hand was en had hij gewaarschuwd. Critiek Ten aanzien van het toekennen van vertrouwensposities zonder vol doende toezicht, het vertonen van de film en de bezoekregeling liet de minister ernstige critiek horen. Ten aanzien van de hulpverlening van buiten af meende hij. dat de zaak practisch opgehelderd was: de justitie kent de daders, de auto's e.d. maar. zo zei hij, achter deze zaak hebben hersens gezeten. De betrokkenen hadden echter een ma tig intellect. Persoonlijk hield de minister dan ook rekening met de mogelijkheid van het bestaan van organisaties, die zich met dit soort zaken bezig houden. Ook is het dan niet uit gesloten. dat deze contact met het buitenland hebben. Verhalen, zoals die Dinsdagmorgen in enkele och tendbladen verschenen, achtte hij echter te sensationeel en niet lo gisch Ondanks het gebeurde in Breda was minister Donker blij. dat hij destijds de overbrenging van ver schillende Duitse oorlogsmisdadigers van Norg naar Breda had gelast. „Het gebeurde 's middags om vijf uur.'1 vertelde ons later kapitein Maarten Timmerman van de ..Fre derik". „We hadden in Rudkobing (Denemarken) gerst geladen en wa ren op weg naar Antwerpen. Het was prachtig weer, er stond een lichte Zuid-West-deining en het zicht was goed Toen dat schip, met groene lichten op. vrijwel recht op ons kwam aanvaren, leek alles nog normaal. Maar plotseling werden die lichten rood. Het schip voor ons zwenkte dus en we moes ten langs de andere kant passeren. Het kon niet. De lichten wer den weer groen en een ogenblik la ter greep de Katwijker ons aan bak boord. anderhalve meter voor de brug De „Frederik" maakte vrijwel on middellijk dertig graden slagzij. En STAANDE op het hordes van ho tel Post in Sankt Anton heeft koningin Juliana een muzikale hulde in ontvangst genomen, die haar gebracht werd door het. plaatselijk harmoniecorps. De prinsessen Beatrix en Irene luis terden aandachtig mee. Kinderen krijgen les per televisie BALTIMORE. Tachtig dui- zend kinderen uit Baltimore kre gen Dinsdag les per televisie in rekenen, taal. etc. Tengevolge van een staking van het gemeentelijk personeel, waarbij ook de school- portiers en vuilnismannen zijn be trokken, hebben de autoriteiten besloten het grote televisie experi ment te wagen. De drie televisiezenders, die Bal timore rijk is. zijn ter beschikking gesteld van het tele-onderwijs. Zo lang de staking duurt zullen de zenders een studio beschikbaar houden, terwijl vooraf de leerlin gen meegedeeld wordt wanneer en op welk golfbereik zij de verschil lende lessen kunnen volgen. Iedere dag moeten zij op school hun huis werk, dat aansluit op de uitzen dingen, komen halen en brengen. doordat de „Excelsior 3" dicht op ons aanhield, konden mijn mannen vrij snel op de logger oversprin gen. Ik niet. Ik was in mijn hut toen het gebeurde en terwijl de rest van de bemanning naar de logger overging, stond ik op de brug." Lijn breekt „Ik zag dat het mis ging. klom naar beneden uv het gangboord en stond daar tot mijn knieën in het water, zonder dat ik nog een kans had om de sprong te doen. Ik schreeuwde om een lijn maar die kwam niet onmiddellijk. Toen die eindelijk werd opgegooid en ik het touw om mijn middel wilde doen. bleek het zo slecht te zijn dat het brak. Intussen begon de koD van de „Frederik'' te zinken. Het tweede touw was beter en toen kon ik aan boord vaD de „Ex celsior 3" worden gehesen. Daar liepen we inmiddels ook gevaar. De voorschotten van de lögzer waren bol gaan staan en het schip maakte water. Het had maar één sloep aan (Zie verdei pag. 3) aanzienlijk minder sterk. Over de aanleiding van de crisis de ver laging van de gezinstoelagen is zelfs geen woord vuil gemaakt Eigenlijk is geen van de problemen die tot de val van Pinay geleid hebben, opgelost. En er is een bij gekomen: het Europese Defensie verdrag. Het enige wat men ervan zeggen kan is. dat de meerderheid in zijn behoefte om zich naar rechts uit te. breiden met de Gaullisten een dynamisch element heeft opge nomen waarvan niemand precies de uitwerking kan berekenen Maar dat geldt ook voor de Gaul listen zelf en hun inwendige pro blemen. In bijna heel Europa sneeuw en vorst LONDEN. In vrijwel geheei Europa sneeuwde en vroor het Dinsdag. Zelfs aan de Middellandse Zee was het ijzig koud. In Londen en elders in Engeland lag de sneeuw tot dertien cm hoog. Ook in Parijs, dat een der koudste win ters sinds jaren meemaakt, sneeuw de het. zoals vrijwel overal ln Frankrijk In Noord-Italie werd hevige sneeuwval geregistreerd, waardoor enkele bergpassen dicht kwamen te zitten. In Zuid- en Midden-Itahe vielen zware slagregens In Napels hagelde het voor het eerst deze winter. Zelfs in Noord- Afrika sneeuwde het, n 1. in Noord- Tunis en in Algiers, waar men in 18 jaar geen sneeuw had gezien. In Denemarken en België sneeuw de het op sommige plaatsen even eens. In Duitsland werd sneeuw voorspeld. ONDER hen, die op de goed ge vulde tribune van het Eerste Kamergebouw luisterden naar de interpellatie van mr J in 't Veld in verband met de ontsnapping der zeven oorlogsmisdadigers, be vonden zich ook. (v.l.n.r.): mr J. P. husiinx. subst.-officier van jus titie te Breda, mr E. A. M. Ea rners, directeur-generaal van het gevangeniswezen, en de heer R. B Broekaart. de directeur van de Bredase gevangenis. Men ziet hen hier samen óp het Binnenhof, op weg naar de Eerste Kamer. Russische journalist blijft in hechtenis DEN HAAG. Na de verdachte te hebben gehoord, heeft de Haagse rechtbank in de raadkamer gevan genhouding van de Russische journa list Pissarew voor de tijd van 30 da gen bevolen. Deze dertig dagen gaan in na afloop van het thans lopende, door de rechter commissaris gegeven, bevel tot bewaring. WAT VOOR WEER OP KOMST? DE BILT. Het KNMI deelt mede-: het winterse weer waarmee het nieuwe jaar inzette, houdt bo ven een groot deel van Europa nog aan. De laagste temperaturen komen in Scandinavië en in Rus land voor, waar het plaatselijk 20 tot 30 graden vriest. In onze om geving kwamen de afgelopen nach ten minima varj 5 tot 8 gra den voor evenals in België, Frank rijk en Duitsland. Sneeuwval van enige betekenis werd de laatste dagen in ons land niet waargenomen. Wel drong gis teren een storing over Engeland tot vlak bij ons land door. maar het neerslaggebied bleef voor onze kust liggen en trok vannacht weer in zuidwestelijke richting weg Een ander gebied met sneeuwval bevond zich vanmorgen boven Duitsland, en bewoog zich langzaam in de rich ting van ons land. Hoewel er teke nen zijn. die er op wijzen, dat de luchtdrukverdeling de komende da gen belangrijke wijzigingen zal on dergaan. is het einde van de vorst nog niet in zicht. Wel wordt tijdelijk lucht aange voerd, die boven het relatief warme ivater van de Oostzee enigszins is verwarmd, zodat het de komende nacht waarschijnlijk wat minder zal vriezen en overdag de temperaturen vooral langs de Waddenkust tot even boven het vriespunt kunnen oplopen. Churchill sprak met Foster Dulles NEW YORK. De Britse pre mier Churchill heeft Dinsdagavond te New York een onderhoud van twee uur gehad met de toekomstige Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Foster Dulles. Aan deze besprekingen wordt te New-York zeer veel betekenis ge hecht. omdat men sterk vermoedt, dat Churchill probeert het persoon lijk contact tussen de leidende poli tici in de Verenigde Staten en Groot Brittannië te herstellen, zoals dat tussen Churchill en Roosevelt tij dens de oorlog bestond. Prof. Zuckermann in West-Berlijn BERLIJN. Prof. Zuckermann, de voormalige chef van dc Oost- Duitse kanselarij bevond zich Dins dag in veiligheid in West-Berlijn na ontsnapt te zijn aan de communis tische vervolging als een „zionistisch agent". De 50-jarige Zuckermann wist met zijn vrouw en twee kinderen te ont snappen, kort nadat de Oost-Duitse communistische partij een resolutie gepubliceerd had. waarin functiona rissen, die vroeger in hoog aanzien stonden werden aangevallen. De communisten deelden mee. dat de resolutie gebaseerd was op „lessen, die geleerd waren uit het proces Slansky". Prof. Zuckermann was de eerste van de verscheidene personen, die in de resolutie genoemd werden, die asyl in het Westen gezocht heeft In Joodse kringen wordt verwacht, dat anderen zullen volgen. Van 1949 tot 1951 is prof. Zucker mann chef geweest van de kanselarij van de Oost-Duitse president Wil helm Pieck. De laatste tijd was hij directeur van een juridisch college in de Sowjet-zone. In de resolutie werd hem ten laste gelegd nauw cQntact te onderhouden met Ameri kaans Joodse financiële kringen. De resolutie werd twee dagen geleden gepubliceerd. Hierin werden ook Merker, die lid is geweest van het Politburo en Muller, die vice-voor- zitter van de West-Duitse commu nistische partij is geweest, beschul digd van tegen de partij gerichte Afnemende vorst Weersverwachting, geldig van Woensdag avond tot Donderdag avond: Zwaar bewolkt met enkele verspreide op klaringen en voorna melijk in het Oosten van het land kans op enige sneeuw. Over wegend matige Noor delijke wind. Lichte vorst tot temperatu ren om het vriespunt. 8 Jan.: zon op 8.46 min. onder 16 48 min.: maan op 1.00 min., on der 1.27. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max.temp Neersl Weer Wind m/s Gisteren ln 24 u. Oslo Zw bew. Stockholm Zw. bew. Kopenhagen Zw. bew. Londen Zw. bew. Amsterdam Sneeuw Brussel Onbew. Parijs Onbew. Bordeaux Zw. bew. Warschau Berlijn Frankfurt MOnchen Zürlch Wenen IJzel Sneeuw Sneeuw Windstil Z. 1 NO 4 N N.O. 2 NO 8 N N.O. 4 N. 9 N.N.W. 3 O N.O. 4 O.N.O 2 N.O 8 - 13 C -3 -2 -5 -4 0.4 mm 0.7 Geh. bew. Windstil Sneeuw N N W 2 Mist Windstil activiteit. Beiden bevinden zich nu in communistische gevangftpissen Verwacht wordt, dat zij zich spoedig voor het gerecht moeten verant woorden als onderdeel van een nieu we communistische zuivering in Oost-Duitsland. Nog 225.000 vluchtelingen in West-Berlijn, die niet offieicei zijn opgenomen BERLIJN Volgens de Berlijn- se socialistische senator Bach ver blijven in West-Berlijn ongeveer 225.000 vluchtelingen uit Oost- Duitsland, die niet officieel in het Westelijke deel van Duitsland zijn opgenomen Bach eiste dat onge veer de helft van deze vluchtelin gen door de West-Duitse regering zal worden opgenomen Hij drong aan op vorming van tienduizend onderkomens voor vluchtelingen, omdat de 69 kampen in West-Ber lijn overvol zijn Boeg van „Ruys" en middenschip van „Oranje" beschadigd ROTTERDAM Omtrent de aan varing tussen de „Willem Ruys" en de „Oranje" in de nacht van Maan dag op Dinsdag in de Rode Zee. zijn nadere mededelingen binnengeko men. Daaruit blijkt, dat de „Willem Ruys" aan stuurboord bij de water lijn schade heeft opgelopen aan de boeg Ruim 1 en 5 maken een weinig walei dat door de pompen gemak kelijk kan worden bijgehouden. De „Oranje" heeft schade opgelopen achter het middenschip Gouwzee weer één grote ijsvlakte PURMEREND. De Gouwzee tus sen Marken en Volendam is weer één ijsvlakte Het verkeer per tramboot je ondervindt tot nu toe geen vertra ging. DEN HAAG. Het aantal aange geven radio-ontvangtoestellen in Ne derland bedroeg per 1 Januanri 1953 1.727.845 tegen 1.719 435 op 1 Decem ber 1952. Op 1 December waren er 487 135 aangeslotenen op het rijks- radiodistributienet tegen 485.875 op 1 November 1952. WINSTON CHURCHILL, een oud man nu, kan zich dc tijd nog wel herinneren, dat hij wel- komcr was in dc V.S. dan op dit ogen blik. Waarschijnlijk vindt hij vee! ver anderd aan de overzijde van de Atlan tische Oceaan. Trumans dagen op het Witte Huis zijn welhaast verstreken. Eisenhower, zijn opvolger, is geen vreemde voor dc Britse premier; maar de Eisenhower van 1953 is een andere dan die uit de perinde 1942 tot 1945. Hij is geen opperbevelhebber meer van de Westelijke legers, hij is presi dent, staatsman, in zijn nieuwe functie gekozen door dat deel van het Ame rikaanse volk, dat Europa in het alge meen en Engeland in het bijzonder niet het gunstigst gezind is. Een killer wind dan vroeger waait Churchill tegemoet. Iloe goed de bedoelingen van Eisen hower ook mogen zijn, het feit kan niet ongedaan worden gemaakt dat zijn zege tegelijk die was van de krachten van het oude Amerika. Het zijn die krachten, die zich verzetten tegen de Nieuwe Bedeling van Roosevelt, die vonden, dat Amerika met de oorlog in Europa niets te maken had. die de Marshall-hulp afwezen. Eisenhower heeft, anders dan Taft, zich cr nooit mee vereenzelvigd; maar hij kan ook niet doen alsof ze er niet zijn. Dc geest is anders dan voorheen; het zou een wonder zijn, wanneer de koers onveranderd bleef. Hoe vriende lijk, ja, geestdriftig, is Churchill wel eens bejegend in dc V.S. Hij was de vriend van Roosevelt, de onversaagde leider van een onverslagen volk. Op de Fifth Avenue te New York daalde de confetti op hem neer, cn later sprak hij opwekkende cn vastberaden woor den in het Washingtonsc Capitool tot een ademloos luisterend Congres. Thans vragen de bladen, wat Churchill eigenlijk komt doen en wat Engeland nu weer wil cn hoe lang Engeland en Europa eigenlijk nodig hebben om weer volledig op eigen benen te staan. En de Britse premier, gebogen onder de last der jaren, maar scherp nog van geest, moet wel de verzuchting slaken: Hoe eenvoudig is de oorlog, hoe inge wikkeld de vrede! EEN nieuwe koers; hoe zal die zijn? Churchill heeft met Eisenhower gesproken, misschien heeft hij er al een voorstelling of althans een vermoeden van. Stalin wil wel praten. Dc Amerikaanse kiezers hebben in meerderheid op Eisenhower gestemd, omdat er onder Truman geen schot in zat; niet in Europa, niet in Korea. De Amerikanen zijn niet ongenegen om te helpen en zelfs om te vechten, maar zij wensen ook resultaten te zien. Opti misten als zij zijn, menen zij dat de wereld eigenlijk alleen maar wacht op de uitschakeling van een paar storen de factoren. Truman heeft daar geen kans toe gezien, welnu, laat Eisen hower het nu eens proheren. Het is niet onmogelijk, dat onder deze omstandig heden Eisenhower een gesprek met Slalin niet geheel afwijst. Het kan zijn, dat Churchill er evenmin geheel af wijzend tegenover staat. Maar de Britse premier is natuur lijk politiek oneindig veel ervarener dan de nieuwe Amerikaanse president. Hij voelt wel de geest van het komende republikeinse bewind in de V.S. Ruim de stoornissen op, en laat ieder zijn eigen boontjes weer doppen! Het ligt in de lijn dat tal van leidende republi keinen hardnekkig volhouden, dat het zwaartepunt van dc moeilijkheden in het Verre Oosten ligt en niet in Euro pa. Europa is toch rustig! In Korea wordt gevochten. Het isolationisme doet zich terdege weer gelden. Liqui deer Korea op de een of andere wijze, en de V.S. hebben feitelijk met nie mand meer veel te maken. Daarom verklaart Churchill zo uitdrukkelijk, dat het zwaartepunt nog wel degelijk in Europa ligt. En tegen Eisenhower zal hij wel hebben gezegd, dat een sa menkomst met Stalin geen tweede München mag.worden. N'ET toegeven in dc Duitse kwes tie, niet toegeven in de Oosten rijkse kwestie, het betekent een voortduren van de koude oorlog. Het betekent ook, dat het geduld van de Amerikanen op een verdere proef zal worden gesteld. Het betekent waar schijnlijk de kiem van de republikeinse nederlaag hij de verkiezingen van over vier jaar. Of zou Eisenhower wat an ders willen en het eventueel op een „warme oorlog" willen laten aan komen? Ook daartoe zal Churchill hem niet hebben aangemoedigd. Wij had den het gesprek tussen die twee wel eens willen bijwonen. Ongetwijfeld heeft dc Britse premier Eisenhower op hel hart gebonden: houd vol, blijf trouw aan de koers van Truman. Hier heeft Europa gepoogd, Amerika te be wegen om tc volharden in een houding, die het begint te verdrieten. Dit be grijpt men wel 'n New York en cider®. Het is de reden, waarom Churchill niet zo welkom is. Eisenhower op zijn I beurt zal misschien verzuchten: Iioe 1 eenvoudig is het soldaat-zijn. hoe in- I gewikkeld het presidentschap!

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 1