DAGBLAD VOOR AMERSFOORT „Klipfontein' gezonken voor kust van O.-Afrika Opvarenden allen op Bloemfontein Castle VERBIJSTEREND! Schuman's aftreden heeft grote betekenis tweeën f^ered Zweeds schip in gebroken: allen Werkwilligen molesteren volgauto van stakers NIEUWE SLAG TREFT ONZE SCHEEPVAARI Nog vier andere schepen onklaar in Stille Oceaan Roofoverval in Blaricum Bank-kassier gedwongen 17 mille in tas te gooien Einde van de vorst 13e Jaargang no. 7 Vrijdag 9 Januari 1933 Opgericht door de Stichting Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers IQ cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redac tie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: Tl DE BOORDER E.D.G.-verdrag niet vóór eind Januari bij de Kamer DEN HAAG. Vóór eind Januari is indiening bij dc Tweede Kamer van het wetsontwerp tot bekrachti ging van de Europese Defensie-Ge nieenschap niet te verwachten. Dit betekent 'n langdurige vertra ging van 't openbaar debat, dat men aanvankelijk eind Februari had wil len houden. Het moet namelijk uit gesloten worden geacht, dat de Tweeede Kamer in vier weken ge reed zou kunnen komen met de gehele schriftelijke voorbereiding van het wetsontwerp, dat een on gekende omvang heeft. ashington keurt lening van 62.5 millioen dollar aan Spanje goed WASHINGTON Een lenine ad 62.5 mrlliocn dollar voor de econo mische ontwikkeling van Spanje, waartoe het Congres in 1951 mach tiging gaf, is. naar het Bureau voor Wederzijdse Hulpverlening Donder dag meegedeeld heeft, volledig toe gewezen De lening, in de vorm van credieten van de export-import bank, werd goedgekeurd als onder deel van de wet van 1951 op de buitenlandse hulpverlening. DE KLIPFONTEINis het vlaggeschip van de Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaat schappij. Het vaartuig mot 10.544 ton en voer op de Holland- Afrika-lijn. In 1939 maakte het schip zijn eerste reis. Gedurende de oorlog heeft het dienst ge daan als troepentransporlschip. BINNEN een week is de Neder landse koopvaardij door vier scheepsrampen getroffen. Verbijste rend! Het is, alsof een boze geest over de zeeën waart, zoekend naar een prooi onder de vreedzame koop vaarders. Een boze geest, gelukkig géén kwaadwillige. Want het mag een wonder heten, dat bij deze ram pen, waarbij toch een paar duizend mensen betrokken zijn geweest, geen enkel mensenleven ten offer is ge vallen, ja zelfs geen sprake is ge weest van enig noemenswaardig letsel. Zo zien we. dat, ondanks de steeds verder gaande perfectionnering van de techniek, zich altijd omstandig heden kunnen voordoen waarbij ook de modernste nautische instrumen ten tekort kunnen schieten. Zon rampenreeks is als een waarschu wing, ervoor te waken, dat men nooit als het ware het verlengstuk van het instrument, hoe vernuftig ook, mag worden; dat ook op het modernste schip, waar stuurhuis en kaartenkamer door de vele instru menten een laboratorium zijn ge worden. het menselijk element niet temin een rol blijft spelen, een over wegende zelfs. Zeepfabriek wil honderd man personeel ontslaan WORMERVEER. De directie van de firma Jan Dekker alhier heeft voor honderd personeelsleden een ontslagvergunning aangevraagd bij het gewestelijk arbeidsbureau :e t nnrvr/rt /-v Zaandam. Door „structuele wijzi- LORENZO MARQUEZ. Het Nederlandse motorschip gingen in de economische omstan- „Klipfontcin" (10.544 ton) van de Ver. Ned. Scheepvaart Mn, d^wlen van haar zeepfabrieken j ii,,i i Ar i t t rx i i-ii 1S de directie tot deze inkrimping dat in de Holland Afrika Lijn vaart, is Donderdagmiddag 10 gedwongen". Het ontslag betreft km. van kaap Barra, voor de kust van Mozambique gezonken, fabrieks- en kantoorpersoneel, als- nadat het onder water gestoten is op een onbekend voorwerp. |^rs.e 8en aanta %ertesem\oor 1- Nadat de bemanning van 117 koppen en de passagiers, van wie het aantal niet nauwkeurig bekend is, zich in dc boten hadden begeven, werden zij kort daarna aan boord genomen van het Engelse schip „Bloemfontein" van de Union Castle Lijn. Even als dit schip was de Klipfontein onderweg van Lorenzo Mar- quez naar Beira en op de terugreis naar Nederland. Hoewel niet in zo'n omvangrijke mate als dat langs de oostkust van Australië het geval is. komen ook ten oosten van het Afrikaanse con tinent en in het bijzonder in de Straat van Mozambique, bij de zui delijke ingang waarvan de .Klip- fontei n'' is vergaan, veel koraal rotsen voor. Deze verraderlijke rot sen, die in de loop van de jaren hoger worden en zich uitbreiden en daardoor soms met op de zeekaar ten voorkomen, zijn al eens oorzaak geweest, dat enige jaren geleden in dit gebied een ander Nederlands koopvaardijschip, namelijk het mo torschip „Brastagi" van "de Konink lijke Rotterdamsche Llovd verloren is gegaan De „Brastagi" is op de rotsen blijven vastzitten en wrak Alleen Amerikaanse druk kan vertraging in vorming Europees leger voorkomen (Van onze reisredacteur) PARIJS. Gistermiddag kon René Mayer de president van de Repu bliek zijn kabinet voorstellen. Er was toen een hele avond, nacht en mor gen aan gewerkt. De R.P.F. maakt geen deel uit van liet kabinet. Dc Gaul listische fractie wilde liever waakzaam blijven aan dc deur van liet regeer- vertrek, klaar om haar steun in te trekken, zodra de regering een stap afwjjkt van de beloften aan de R.P.F. gedaan. Dc heer Pleven blyft mi nister van Ooslog. Mayer heeft dus een compromis gevonden voor de 100 milliard, die hij op IMevens begroting wilde schrappen. De portefeuille van Financiën gaat Het is waar, de aanwezigheid van naar de heer Bourgesamaunoury. een medewerker van Mayer, die daar door ten nauwste bij Financiën be trokken blijft. Verreweg de belangrijkste wijzi ging is echter die aan Buitenlandse Zaken. De verandering van persoon heeft grote betekenis, ook al zijn zowel Bidault als Schuman lid van dezelfde partij. In negen kabinetten is Schuman's naam een trefwoord geworden voor een richting, een idee. een beginsel. Hij was geen sterke man die het gevaar opzocht en hij was geen persoonlijkheid, die zijn departement in de hand had. laat staan overheerste Hij was buigzaam maar hij was ook taai Hij was subtiel, maar hij hield vast aan zijn beginsel, omdat hij geen andere belangen te verdedigen had. Schuman had een politiek. Wat heeft Bidault? Allereerst een ambitie en een energie, die hem telkens weer uit een dieptepunt naar boven gebracht hebben. Hij is een begaafd diplo maat, die gaarne zijn afkeer van illusies betuigt, wat hem echter niet heeft verhindert, achter de illusies van De Gaulle's buitenlandse poli tiek aan te lopen. Zelfs nu hebben die concepties hun aantrekkings kracht op hem nog niet geheel ver loren, getuige zijn houding tijdens deze kabinetscrisis. SCHEVENINGEN RADIO. Van de vjjf schepen, die Donderdag op de Stille Oceaan in nood kwamen te verkeren, was dc 10.000 Ion grote Zweed se tanker „Avanti" er het ergst aan toe. Het brak ten Zuiden van Japan in tweeen. De bemanning bevond zich deels op de drijvende wrakstukken, deels in een sloep. Het Britse vrachtschip „Eastern" en een Japans kust vaartuig hebben de opvarenden gered. Onder de bemanning die aan boord was van de „Avanti" bevon den zich ook de Nederlanders P. J. Bleeker en K J. van der Wilt. Bij het eiland Ocean, >3200 kilo meter ten Noordoosten van Austra lië is het Britse vrachtschip „Kcl- vinbank" gestrand Uit Brisbane is Tito zocht compromis met R.K. kerk BELGRADO. Tussen de leiders van de katholieke kerk in Joego slavië en maarschalk Tito is over eengekomen, dat een gemengde com missie zal worden ingesteld, die rap port zal uitbrengen over de betrek kingen tussen de kerk en de staat. Tito ontving Donderdagmorgen de zeven voornaamste prelaten van de R K. kerk in Zuld-Slavië in zijn re sidentie Er werd niets meegedeeld over het besproken onderwerp Even wel wordt er een teken in gezien van pogingen, om tot verbetering van de betrekkingen tussen de kerk en de staat te komen. per vliegtuig een deskundige ver trokken Men zal trachten het schip op eigen kracht vlot te krijgen. De ..Kelvinbank" was met een la ding vet op weg naar Australië. Midden in de Stille Oceaan, 970 kilometer ten Noorden van Mid way, is het Panamese vrachtscnip I „Sandapesto" in zware storm on- j klaar geraakt Het schip, dat 7 1S3 ton meet. was op weg van Japan I naar Portland. Op 480 kilometer ten Noordoosten I van Honoloeloe drijft het Britse schip ..King Edgar", (7.074 toni stuurloos rond Het zal trachten Honoloeloe te bereiken als het weer voldoende opgeklaard zal zijn om tijdelijke voorzieningen aan het roer mogelijk te maken Bij de kust van Oregon heeft de Amerikaanse schoener „Cynthia Ol son" zijn deklading hout verloren Het schip is op weg naar San Fran cisco en heeft om assistentie ge vraagd. Autobus slaat bij Buenos Aires om: 12 personen levend verbrand BUENOS AIRES. ln een voor stad van Buenos Aires is Donder dag een autobus door het breken van een as omgeslagen en geëxplo deerd. Twaalf personen zijn levend verbrand. Volgens de eerste berich ten konden slechts vier inzittenden aan de dood ontkomen. Oude man bij dringen onder tram geduwd AMSTERDAM Op de Over- toom is Donderdagmiddag een 73- jarige trampassagier, die enkele anderen aan een halte had laten uitstappen, en, toen de tram begon te rijden, weer op het voorbalcon van de bijwagen wilde stappen, door het wachtende opdringende publiek onder de tram geduwd. Het slachtoffer is aan zijn verwondin gen overleden. Het stoffelijk over schot is naar het Wilhelmina Gast huis overgebracht. Thee aeht cent per ons goedkoper AMSTERDAM. Naar wij ver nemen is in de gisteren gehouden vergadering van theepakkers be sloten de detailprijzen voor de be tere theesoorten met 80 centen per kg. of 8 centen nor ons. te verla gen. De kwalitatief mindere soor ten zullen naar verhouding even eens een verlaging ondergaan. Eieren worden goedkoper BARNEVELD. De geleidelijke daling van de eierprijs zette zien Donderdag te Barneveld voort met een sprong van ruim drie cent- per ei. Was vorige week Donderdag de algemene prijs nog 17,10 per 100 stuks, thans was hij 13,80. Brits vliegtuig stort neer in Wales LANARMON Donderdagavond is in Wales een vliegtuig van de Britse luchtmacht neergestort. Men vreest, dat de bemanning van tien koppen om het leven is gekomen. Zes lijken zijn al geborgen. geworden. de „K 1 i p f o n t e i n" echter schijnt over een ondiepte te zijn heengevaren, waarbij een vlijm scherpe en oerharde punt de romp op zodanige wijze heelt opengereten dat dc waterdichte schotten geen redding meer konden brengen en het drijfvermogen in korte tijd ver loren ging. Gezagvoerder Ooster huis was er overigens niet zeker van of een blinde klip de oorzaak van de ramp is geweest. Gedacht wordt ook aan een wrak van een van de vele schepen, die gedurende de oorlogsjaren in het kustgebied langs Mozambique zijn getorpe deerd. Na de schok deed zich een ontplof fing voor in een olietank van de Klipfontein" en de boeg van het schip zakte diep in het water. De hutten liepen snel onder en de passa giers. die al hun bezittingen verlo ren, werd bevolen op het dek aan te treden met niets anders dan hun pas poorten en belangrijke papieren. Zij bleven kalm en zongen terwijl zij wachtten, tot de boten waren gestre ken. Een half uur nadat deze zee hadden gekozen verscheen de „Bloem fontein Castle" ten tonele Een bar kas werd uitgezet en alle passagiers en bemanningsleden werden ge heel ongedeerd aan boord van het reddende schip gebracht. De jongste passagier was een twee jaar oude baby: de oudste een 82-jarige vrouw. Behalve dc passagiers kon ook nog een hond worden gered Later is in de lounge van de „Bloemfontein Castle" een dankdienst gehouden. Kapitein Oosterhuis heeft van de „Bloemfontein Castle" zijn directie in Amsterdam op de hoogte gebracht van de ramp, die het schip getroffen heeft Onvervangbaar verlies Een groot geluk is, dat deze ramp van de ..Klipfontein" geen mensenlevens heeft gekost Intussen blijft het verloren gaan van dit prachtige koopvaardijschip van de Zie verder pag. 3 DE GOUWZEE Is tueer groten deels één ijsvlakte De scheep vaart naar Marken moest vrijwel geheel worden stilgelegd. Alleen voor de postboot kon men tol nu foe een vaargeul open houden. Twee Volendamse meisjes tracht ten Donderdag per schaats naar haar Marker vriendinnen te gaan, maar zij moesten gauw rechtsom keert maken, omdat zij on het uitermate hobbelige ijs niet voor uit konden komen. Twee Marker jongens de 14-jarige Kees Roos en de 18-jarige Jan Springer paren het niet zo snel op. Voort- krabbelend naast de zeven meter brede vaargeul van de postboot bereikten zij, doodmoe, tóch Monnikendam. Verbittering in Zwaagwesteinde door het conflict bij ..De Ommelanden" BUITENPOST. Nog steeds is het niet rustig in enkele Friese dorpen, waarvan arbeiders b|j de coöperatieve fabriek voor melkproducten „De Ommelanden" te Groningen zijn gaan werken. De politie is steeds met extra manschappen aanwezig wanneer de „Ommelandenbus" in de dorpen van de gemeente Acbtkarspelen aankomt. Ook is het weer tot een band- gemeen gekomen tussen stakers en werkwilligen. Pleven in het kabinet naast die van René Mayer zelf. zou als corrigeren de invloed kunnen gelden. Maar het feit. dat de minister-president op het verlangen van de R.P F. de persoon-Schuman heeft losgelaten, stemt toch tot nadenken. Alleen in dien Amerika grote druk uitoefent, zal een grote vertraging in de af wikkeling van de ratificatie der Europese Defensie Gemeenschap vermeden worden. Baggerwerk van 20 millioen bij Perzië Ook Nederlandse firma's ingeschakeld ROTTERDAM. Het is thans „f- ficicel, dat tussen dc staat Koeweit (nabij dc Perzische Golf) cn enige grote baggcrmaatscbappljen een ac- coord Is bereikt over het uitvoeren van een zcér groot baggerwerk, dat 20 millioen zou vergen. Het betreft het maken van haven werken en andere baggerwerkzaam- heden door een combinatie van de Westminster Dredging Comp. Ltd. in Londen (een dochteronderneming va:: de Sliedrechtse baggermaat- schappij NV. Bos cn Kalis», enige Engelse maatschappijen en het Ne derlandse Aannemingsbedrijf N.V v h fa T den Breejen van den Bout in Aerdenhout. Vanzelfsprekend zal bij dit grote baggerwerk veel mate riaal uit Engeland en Nederland over zee worden gebracht door dc inter nationale sleepdienst van L. Smit en Co. C.A.O. voor kappersbedrijf verbindend verklaard UTRECHT De C.A.O voor het kappersbedrijf is ingaande 1 Januari j 1. verbindend opgelegd. De volgende bepalingen zijn hier uit de voornaamste: vcrpl-cht vak onderwijs voor leerlingen en aan komende bedienden. Een vijftig- urige werkweek en beëindiging van de dagtaak uiterlijk zeveh uur 's avonds. Vacantietoeslag van 1 van het jaarloon. Bij ziekte van mannelijk personeel wordt over de eerste 14 dagen het volle loon uit betaald. Bij beëindiging van de dienstbetrekking behoudt het per soneel aanspraak op alle nog niet genoten vacantie en snipperdagen of uitbetaling daarvan. Churchill op bezoek bij Truman WASHINGTON De Britse eer ste minister. Churchill, is Donderdag te Washington aangekomen. Hij heeft besprekingen gevoerd met president Truman. Op het vliegveld werd hij verwelkomd door de minister van Buitenlnndse Zaken. Acheson, emsir Roger Makings, de nieuwe Britse ambassadeur Bij het informele on derhoud tussen Churchill en Tru man waren o.a. aanwezig: de minis ters Acheson, Snyder (Financiën) en Lovette (Defensie). Vandaag is de Britse premier naar Jamaica vertrok ken voor een korte vacantie. Commissie pleit voor zelfstandig touring- carbedrijf DEN HAAG. De autobusondcr- ncmingen, die lijndiensten exploite ren, moeten worden verhinderd om ook voordelen te behalen bjj het toerwagenvervoer. ten nadele van de speciale touringcarbedriiven. Dit is de conclusie van een studie-commis sie van de Federatie van Nederland se Organisaties voor het Personen vervoer (FNOP). Indien het deelnemen van onder nemingen met geregeld vervoer (lijndiensten) aan hot ongeregelde vervoer (touringcarbedrijf) zou lei den tot uitschakeling van het zelf standige bedrijf met ongeregeld ver voer. dan zouden beschermende maatregelen voor de laatste dienen te worden getroffen, welke dan op het handhaven en ontplooien van het zelfstandige bedrijf gericht zou den moeten zijn De studiecommissie is van mening dat, om het consumentenbelang te waarborgen, voor het geregelde openbare autobusvervoer concurrcn- tie-beperkende maatregelen moeten worden genomen Bovendien kan bundeling van trajecten nodig zijn. Fabrikant leverde „melk" van soda en Arabische gom MEXICO-CITY. Een Mexicaan se fabrikant en een scheikundige hadden tezamen een formule opge steld, waardoor zij in staat waren, met aanwending van bepaalde hoe veelheden Arabische gom. olie, druivensuiker, vet en scherpe soda een mengsel te vormen, waarvan 400 liter 5000 liter „melk" oplever de, die ook bij het eerste onderzoek in laboratoria niet van echte melk te onderscheiden viel. Het ernstigste van deze verval sing is, dat doze als „goed" be schouwde „melk" in de staatsfabriek voor het vervaardigen van gepasteu riseerde melk met goede melk werd vermengd en voor het gepasteuri seerde product gebruikt. In de om geving van Mexico City is een uit stekend uitgerust laboratorium aan getroffen. waar dit gevJhrlijke ver valsingsproduct werd vervaardigd. De schuldigen zijn voortvluchtig. Gemaskerden in bet duister verdwenen BLARICUM IC,ooi l On, lion over half negen Donderdagavond kwamen twee mannen de boeren leenbank binnen, die 's avonds open is. Voor het loket stond de Blari- cumse blocmengrossier Lamphen. Toen de mannen voor liet loket kwamen, trokken zij plotseling een masker voor hun ogen en een hunner richtte een revolver op dc kassier, de heer Bek. en de heer Lamphen. De ander kroop door het loket en eiste van de kassier, dat hij zün kas zou afgeven. Volgens de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond hebben werkwilligen een band doorgesneden van de auto, waarmee de bus van „Dc Ommelanden" door de stakers werd gevolgd Op een gegeven ogen blik stopte de bus en stapten enige werkwilligen uit. De stakers, die strenge instructie hebben gekregen zich niet tot handtastelijkheden te laten verleiden bleven in hun wagen zitten toen de tegenpartij bedreigin gen uitte. Hierdoor was het mogelijk, dat zij ongehinderd de band vernie len konden. De directie van „De Ommelanden" heeft echter verklaard, dat twee werkwilligen door stakers zijn mis handeld Beide partijen hebben aan gifte bij de politie gedaan. In Zwaagwesteinde. waar de bevol king stenen naar de nulobus gooi de kwam het tot relletjes. De districtscommandant van de rijkspolitie te Leeuwarden werd door het publiek tegengewerkt, toen hij één der daders wilde grij pen. Door tactvol optreden van de politie kon erger worden voor komen Het hoofdbestuur van de ANAB heeft zich in een schrijven tot de bevolking van Achtkarspelen ge richt. waarin het mededeelt, dat „dank zij de standvastige en waar dige houding, welke men tot nu toe in de gemeente Achtkarspelen heeft aangenomen, tot op dit ogen blik het aantal onderkruipers uit Friesland beperkt is gebleven tot vier personen". Op het ogenblik is de situatie zo. aldus de brief, dal „De Ommelanden", die personeel heeft aangenomen, dat van huis uit tegen de revolutie is, zelf bewust revolutie kweekt. Het hoofdbestuurslid van de ANAB. de heer S van der Ploeg, doet in deze brief een beroep op de gemeentenaren van Achtkarspe len om zich kalm en waardig te gedragen. Zeshonderd emigranten naar Zuid-Afrika AMSTERDAM De ..Zuider- kruis" is Donderdag met ruim 600 Nederlandse emigranten van Am sterdam naar de Unie van Zuid- Afrika vertrokken. WAT VOOR WEER? DE BILT Het KNMI deelt mede. Aan de vorstperiode, die tus sen Kerstmis en Oudjaar inzette, kwam vandaag vrij plotseling een I einde. Nadat gedurende de vorige dagen verscheidene storingen ten Westen van ons land naar het Zui den waren getrokken, passeerde vandaag een storing ten Noorden van ons land. Hierdoor draaide de wind naar het Westen en drong geleidelijk zachtere lucht West- Êuropa binnen hetgeen vanmorgen met regen en natte sneeuw gepaard ging. Aangezien op de Oceaan nieu we depressies in aantocht zijn is een terugkeer van de vorst de eer ste paar dagen niet te verwachten Lichte dooi Weersverwachting, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdag avond: veel bewolking met tijdelijk enige regen, en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Overwegend matige westel. wind. Vannacht temperatu ren om het vriespunt, morgen overdag lichte dooi 10 Jan zon op 8.45 min., onder 16 50 min.: maan op 3-31 min., on der 12.01 min. HET WF.KK VAN VANMORGEN 7 UUR Max temp Necrsl Weer Wind m/s Gisteren in 24 u Oslo Sneeuw NO 4 - 4 C 2 mm Stockholm Sneeuw Z.Z.W. 6 -2 0.1 Kopenhagen Geh. bew. Z W. 12 - 1 0.1 Londen Geh. bew. Z.W 2 1 0 Amslcrdam Gch. bew. Z.Z.W. 4 1 0 Brussel Geh. bew. Z Z W 3 - 1 0 Parijs Nevel Windstil -2 0 Bordeaux Onbew. Windstil -5 0 Nice Licht bew N.V/ 5 2 0 Warschau Nevel Windstil - 1 0.4 Berlijn Geh. bew. W.N.W. 3 - 3 0 Prankfuii Geh. bew N.N.W. 5 -0 0.1 MUnchen Sneeuw N.W. 4 -3 0.7 Zurich Sneeuw Windstil -2 0.1 Wenen Sneeuw N.W. 8 - 1 7 Deze probeerde nog de alarmin stallatie, die zich in de vloer be vindt. in werking te stellen, doch de installatie weigerde. De heer Bek werd gedwongen zijn kas uit de safe te halen en de inhoud om te keren in een actentas. die de gemaskerde man bij zich had. Ver volgens werd hem bevolen de toe gangsdeur van het kantoor naar de hal te openen en werd hem cn de heer Lamphen gezegd drie minuten op de plaats te blijven, waar zij stonden en geen alarm te maken. De beide overvallers verdwenen door de buitendeur. Terstond maak ten de heren Bek en Lamphen alarm, waarbij het toeval wilde, dat juist twee politic-agenten het bank gebouw passeerden. Ondanks dat de politie vrijwel direct na de overval ter plaatse was. is men cr niet in geslaagd de mannon te achterhalen. Toen de kassier later zijn kai, op maakte. bleek een bedrag van f 17 000 te zijn ontvreemd. Zuivering in liberale partij in Sovvjetzone BERLIJN. Het secretariaat van de Oost-Duitse liberaal-democrati sche partij (LDP) heeft Donderdag bekendgemaakt, dat zes vooraan staande partijfunctionarissen in Sak sen van hun post zijn ontheven op besehuldiging van verzet tegen het partijbeleid en het ondermijnen van de staat. De betrokkenen zouden heb ben gepoogd, illegale groepen te vor men om vooruitstrevende functiona rissen te verwijderen. Zij misbruik ten een oproep om critiek te leveren door zich op kwaadwillige wijze te verzetten tegen de steun van de par tij aan het socialisme en de verdedi ging van ons vaderland", zo heet het in een verklaring. Wat er met de zes mannen gebeurd is, is niet bekend. De voorzitter der LDP, de minister van Financiën dr. Loch, kondigde Woensdag een alge hele zuivering der partij van „rcac- tionnaire elementen" aan. Oostduitse functionaris wijkt naar liet Westen uit BERLIJN. De chef van de af deling „Algemeen beheer" van het Oostduitse departement van Han del en Bevoorrading, dr Brandes, is naar West-Berlijn uitgeweken. Brandes behoorde tot de leidende medewerkers van de in December van zijn functie ontheven minister Hamann.

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 1