DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Vorming Europese Kamer door directe verkiezing Bevolkingstal bepaalt aantal zetels Truman dient begroting in van 78.6 milliard Geredden van Klipfontein in Beira aangekomen Met proefverlof gezonden uit psychopathenasyl.... Europa moet meer kolen en staal produceren De gestroomlijnde maatschappij Straatsburg spreekt zich uit voor: Zondag; geen voetbal Achtendertig maal met succes de vertrouwenstruc toegepast Grootscheeps plan van Monnet voor volgende vijf jaar 13e Jaargang, no. 8 Zaterdag 10 Januari 1953 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 Redactie en Administratie: Snouckac-tlaan 7. Amersfoort HOOFDREDACTEUR TJ. DE BOOR DER Ernstige onlusten in Karatsji KARATSJI Zes personen zijn j Vrijdag bjj opnieuw uitgebroken wanordeiykheden in Karatsjl omge komen. De toestand in deze plaats I is sinds Donderdag, toen relletjes aan zeven mensen het leven kostten, I nog verslechterd. Een woedende menigte keert zich tegen politie en militairen. Er wordt op grote schaal geplun- I derd. de straten zijn bedekt met stenen, stukken glas van gebroken ruiten en flessen en omvergewor pen verkeersborden. Met pantser wagens. vrachtauto's en jeeps pro beert de politie en de militaire macht de orde te doen wederkeren. Militairen en politie hebben op dracht om brandstichters op staande voet neer te schieten. Bij de ongeregeldheden van giste ren werden aan beide kanten van vuurwapens gebruik gemaakt De demonstranten kwamen in het be zit van deze wapens door in het centrum van de stad munitie-maga zijnen te plunderen Toen de militairen met de bajonet op het geweer tot een tegenaanval overgingen, openden de demonstran ten het vuur dat onmiddellijk werd beantwoord. In de afgelopen nacht was de politie de toestand meester i Waar iedere dollar blijft WASHINGTON Van elke dollar, welke president Truman heelt gevraaaa voor het begro tingsjaar 1953/54, zal 59 dollar cent besteed worden voor mili taire diensten, 10 dollarcent voor internationale veiligheid en be trekkingen met het buitenland. S dollarcent voor rente op lenin gen, 6 dollarcent voor ovd-strij- ders en 17 dollarcent voor alle andere regeringsprogramma's. ...en uaar ze vandaan komt Van elke ontvangen dollar zal 41 dollarcent worden verkregen uit directe belastingen voor per sonen, 29 dollarcent uit directe belastingen op bedrijven. 13 dol larcent utt leningen, 12 dollar cent uit accijnzen, 5 dollarcent uit douanerechten en andere hef fingen. V.J STRAATSBURG. De grondwetsvergadering van Straatsburg heeft zich Vrydag uitgesproken voor de samenstelling van een Europese Kamer door directe verkiezingen en met een vertegenwoordiging der landen naar gelang van het bevolkingstal. Een poging van Nederlandse zijde om de rechtstreekse Europese verkiezingen uit te stellen tot de Europese idee in de volken rijper zou zün geworden, mislukte. Ook een Belgisch-Nederlands initiatief om te trachten een gelijke vertegenwoordiging van alle landen in een Europese Senaat te verkregen, werd door de meerderheid der ver gadering afgestemd. Daarentegen heeft de Nederlandse delegatie het suc ces geboekt dat de werkcommissie werd opgedragen haar onvoldoende geachte voorstellen voor de economische taak voor een Europees gezag te herzien. De vergadering heeft daarmee een belangrijke wijziging bereikt van de richtlijnen, die haar commissie voor de Europese grondwet had opgesteld. De commissie had gead viseerd alle landen in de Europese Kamer een vastgesteld aantal zetels te garanderen. De drie grote lan den zouden 63. België en Nederland 30 en Luxemburg 12 zetels krijgen. Bij verrassing kwam de Franse groep in de vergadering met een voorstel, om Frankrijk 20 zetels meer te geven dan de beide andere grote partners. Als argument voer den de Fransen aan. dat ook de Franse overzeese gebieden recht hadden op vertegenwoordiging. Dit voorstel stuitte in de vergadering echter op een zodanig verzet, dat de Fransen zich haastten om het in te trekken. Vooral de Duitsers, on der leiding van Von Brentano. kantten zich scherp tegen het Franse voorstel Brentano voerde aan. dat over een zodanig voorstel niet kon worden gesproken, zolang Frankrijk niet bereid was zijn overzeese gebieden ook onder Europees gezag te plaatsen Verder merkten de Duitsers op. dat zij in het licht van het Franse voorstel dan ook aanspraak konden maakten op zetels voor de 18 millioen Duit sers. die achter het IJzeren Gordijn leven, daar de West-Duitsers in het Europese verband als eerste doel de herwinning van hun Oostelijke landhelft blijven nastreven. Dat het voorstel der commissie toch een principiële wijziging on derging was het gevolg van een voorstel van de Belg Wigni. dat verdeling van de zetels naar gelang van de bevolkingssterkte inhield. Van de Nederlandse afgevaardig den stemden mej. Klompé en de heren Sassen. Vixseboxse Rupers. Korthals en Bruins Slot voor dit laatste voorstel. Genoemde afgevaardigden hadden zich. in tegenstelling tot de Neder landse socialisten, voor een gelijke verdeling in de Senaat verklaard. Mej. Klompé het evenwel uitkomen, dat zij haar houding moest her- zien, nu de kleine landen deze ge- üjke vertegenwoordiging niet had- i den kunnen doorzetten WAARSCHUWING De heer Sassen verklaarde nog. dat ..een afwijzing \'an ons ver- Jangen een ernsfige waarschuwing aan de kleine volken zal inhou den." Behalve de katholieke afge vaardigden. die tenslotte hun be- j zwaren tegen 2ulk een Europese I verdeling heten vallen, trokken de Nederlanders één lijn Het was vol- 1 gons hen voor zulke verkiezingen nog te vroeg, zolang het gevoel voor I Europees burgerschap ontbrak en men kon ook de gevaren van direc- j te verkiezingen nog niet overzien. Daarmee werd kennelijk gedoeld op de kans. dat zodoende ook commu nisten het Europese parlement zou den kunnen binnenkomen. In een nachtzitting formuleerde de vergadering tenslotte de algeme ne richtlijnen omtrent, de rechten, die zij aan het college van minis ters toedacht. Volgens deze richt lijnen 7.ullcn de ministers de rech ten blijven uitoefenen, die zij vol gens de bestaande verdragen of door te sluiten protocollen bezitten. Voor buitenlandse hulp 8 milliard dollar WASHINGTON. De begroting, die president Truman Vrydag by het Congres heeft ingediend, bedraagt 78.6 milliard dollar. Dit voor het be lastingjaar 1954, dat 1 Juli 1953 begint, begrote bedrag is vier milliard hoger dan dat van het lopende jaar en een half milliard hoger dan voor het belastingjaar 1952, dat 30 Juni geëindigd is. De verhoging komt byna geheel op rekening van de nationale veiligheid. Het tekort op de ingedien de begroting wordt geraamd op tien milliard, aldus A.P. De begroting kan nog gewyzigd worden door de regering van Eisenhower, die reeds eerder heeft laten weten, dat de cyfers nauwkeurig zullen worden nagegaan en zo nodig herzien. Voor de productie van meer en i betere atoomwapens, bespoediging I van atoommachines voor vliegtuigen en schepen en ruimer gebruik van j de atoomenergie voor de industrie.' stelt Truman voor gedurende het begrotingsjaar 1954 een record-be drag van 2.700 000.000 dollar ter be schikking te stellen. 500.000.000 dol lar meer dan de gehele som die in de tweede wereldoorlog aan dit on derdeel is besteed, deelt U P mede. Truman stelt verder voor 7.6 mil liard dollar voor het z.g. program van buitenlandse hulp ter beschik king te stellen. In werkelijkheid zal een bedrag van ruim 8 milliard dol lar worden toegekend In dit totaal zit nl. een deel van de fondsen die zijn overgebleven van het vorige jaar. Wat de binnenlandse defensie be treft zegt de president: „Wij zijn bezig geweest onze strijdkrachten uit te breiden tot 21 legerdivisies. 3 mariniersdivisies, een marine van 408 gevechtsschepen met steun in de lucht, en een luchtmacht van 143 wings. Dit is een kostbaar pro gram. doch onze nationale veilig heid hangt er van af. Wij kunnen ons niet veroorloven deze doelen te verkleinen voordat de vrije wereld veilig is voor de communistische dreiging Passagiers en bemanning vol lof over het optreden van de kapitein BEIRA. De „Bloemfontein Castle" Is vannacht hier aangekomen met 234 schipbreukelingen van de „Kllpfontein". Het is hun nauwelUks aan te zien, dat zij een schipbreuk hebben meegemaakt. Het kantoor van de HollandAfrika-Lyn te Johannesburg beeft de namen van de passagiers van dc „Kllpfontein" bekendgemaakt. O.m. bevonden zich aan boord veer tien Nederlanders, drie Denen en één Duitser. De meeste andere passagiers waren Engelsen. De namen der veertien Nederlanders luiden volgens een opgave van Reuter: Hendrlka Bosch, Gerda van Duyn, Nellie van Gijn, Maria Honig. Theodorus Koek, Jo Kootstra, Gerardus Mathot, Gertulda Mathot, Theodora Mathot, Cornelia Rees. Mattheus Rees, Eily de Vente, Karin M. Roozen (uit Den Haag) en W. A. Hocke. Hoewel de meeste passagiers van de „Klipfontein" al hun bezittingen op het gezonken schip moesten ach terlaten. toonden zij aan boord van de „Bloemfontein Castle", dat zij de moed niet verloren hadden. Alle ge redden werd het zo prettig mogelijk gemaakt en de geredde bemanning genoot dezelfde behandeling als de geredde passagiers. Allen hadden kleren en de noodzakelijke toilet artikelen gekregen. De bemanning van de ..Bloemfon tein Castle" is bij de redding opge treden alsof het hier dagelyks werk betrof. Zonder twijfel heeft het feit, dat de passagiers gezamenlijk Neder landse zeemansliedjes zongen toen zij op het dek van de zinkende „Klipfontein" stonden, er veel toe bijgedragen om de orde en rust te bewaren. De geredden konden zich Vrijdag nauwelijks meer voorstellen, dat zij een ramp hadden overleefd Allen, passagiers en bemannings leden, waren vol lof over het optre den van de kapitein van de „Klip- fontein". Dat er geen doden te be treuren zijn, schrijft men toe aan j hem. De kapitein van de „Klipfontein" heeft Vrijdag de geredden toege- I sproken en verklaard, dat de maat- I schappij alles in het werk zal stel- j len om hen te helpen. Behalve de kostbare lading is ook voor een waarde van tienduizenden guldens aan persoonlijke bezittingen met dc ..Klipfontein" onder gegaan Een meisje uit Amsterdam, dat op weg was naar Mombassa, waar zij in het huwelijk zou treden, verloor haar gehele uitzet. DEZE LUCHTFOTO van dc KLM toont het eiland Marken omgeven door het ijs. Duidelijk is aan 'de onderzijde de vaar geul te onderscheiden, waaraan men dag -aan dag steeds druk bezig is om deze voor het scheepvaartverkeer open te hou den. Dat is van grote betekenis voor het eiland. Als de wind nu maar constant blijft, dan zal dat Marken voor een isolement be hoeden. „Klipfontein" ging onder in wolken van stoom DURBAN „Om half drie rees plotseling de achtersteven van het trotse Nederlandse schip ruim vijf tien meter in de lucht en vervolgens verdween het temidden van wolken stoom en opspattend schuim in de diepte van de Indische Oceaan, ter wijl. door onzichtbare hand bediend, de scheepssirene loeide" Dit schrijft de correspondent van de „Natal Mercury". Dave Owen, die aan boord van de „Bloemfon tein Castle" de redding van dc schipbreukelingen meemaakte en zijn ooggetuigeverslag radiografisch naar zijn blad zond. Aan dit ver slag is het volgende ontleend: De „Bloemfontein Castle" begaf zich full speed naar de plaats des onheils en kreeg om 14 00 uur het Nederlandse schip In zicht Het Engelse schip stoomde op tot "p een halve mijl afstand van de ..Klipfontein" en streek vervolgens een motorsloep, die de reddinp- boten van de „Klipfontein" op pikte die op do woelige golven ronddreven De leden van de be manning van de „Klipfontein" wa ren uitgeput door het roeien, maar de passagiers zongen het hoogste lied Er brak een luid gejuich uit toen bij hot in de hall van de „Bloemfontein Castle" gehouden appél bleek, dat alle passagiers en leden van de bemanning gered waren. DEN HAAG. De KNVB heeft alle voor Zondag vastge stelde voetbalwedstrijden afge last, in verband met de toe stand der velden. Berging van schip en lading mogelijk? KAAPSTAD Er bestaat hoop. dat tenminste 'n deel van de lading van de „Klipfontein", zo niet het schip zelf zal kunnen worden ge borgen Het schip zonk op minder dan 16 km uit de kust. Ter plaat se staat weinig of geen stroom en het water is er ongeveer 40 mtr diep. Bovendien bevindt zich een der nieuwste en best uitgeruste Britse bergingsvaartuigen, de „Twyford" in Zuid-Afrika, waar het tracht een bijna twaalf jaar geleden ver loren gegane lading koper te ber gen. Voorzover bekend had de „Klip- fontein" 1000 ton koper aan boord, met een geraamde waarde van 2.5 millioen gulden en 100 balen wol. met een geraamde waarde van 50.000 tot 100.000 gul den. LEEUWARDEN. Uit het asyl voor psychopathen te Avereest werd op 19 Augustus 1952 de 61-jarige B. B. met proefverlof gezonden. Hy zou dat doorbrengen in Baarle-Nassau, maar men heeft hem niet teruggezien. Anderen hebben echter meer van hem gezien dan hun lief was, want hy heeft door het gehele land achtendertig maal de vertrouwenstruc toegepast en zich daardoor in bezit gesteld van (niet betaald) onderdak, van geld en allerlei goederen. Bovendien zag hij kans een aantal rywielen te stelen en die te verkopen of in te ruilen. - - 1 i VV".*V. V -* I HEVIGER en vroeger dan in voorgaande jaren heeft het Oos telijk grensgebied van ons land te lijden van een grootscheepse inuaste van wilde zwijnen. Deze dieren, die door de honger uit het Reiehswald naar Nederland worden gedreven, vormen voor de boeren in de omgeving van Groesbeek een ware plaag. De schade, die zij in korte tijd aan richtten. loopt al in de duizen den guldens De camera wist twee zwijnen in het besneeéwde bos te verrassen. De Gdiille wegens staar geopereerd PARIJS. In R P F -kringen wordt vernomen dat generaal De Gaulle wegens staar geopereerd is. Hij zal tamelijk lang rust moeten houden. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Om een evenwicht te kunnen verzekeren tussen de pro ductie enerzyds cn de consumptie- en exportbehoeften anderzijds zal de Europese Kolen en Staal Gemeenschap binnen vier a vy fjaar 47 a 50 mil lioen ton ruw staal en 275 a 285 millioen ton steenkolen per jaar moeten j produceren. Dat betekent een jaarlijkse productie-toename van zes a acht millioen ton staan en van 35 a 45 millioen ton kolen. Voor deze productie- j uitbreiding evenals voor de daarmee samenhangende houw van nieuwe I arbeiderswoningen worden investeringen van 1 k 1.3 milliard dollar per I jaar voorzien. Aldus het globale programma, zoals de Hoge Autoriteit der KSG zich het voorstelt uit te voeren en dat is vervat in haar eerste rap port. Het rapport weerspiegelt kenne lijk de nuchtere en exacte geest van Bij het uitoefenen van zijn prak tijken, waarbij hij geholpen werd door zijn vertrouwenwekkend ge zicht. heeft hij een groot deel van het land doorkruist. Zijn debuut maakte hij in Limburg, dook daarna in Amsterdam op, keerde weer naar Limburg terug om vandaar naar Arnhem te tijgen. Hij had toen al verschillende oplichtingen en dief-1 stallen op zijn kerfstok. In het Gel derse Haagje bleef hij drie dagen, leende 75 en verdween spoorloos. Nadat hij in Weersselo. Coevor- den, Vlagtwedde en Leeuwarden zijn slag had geslagen, werd hij. on danks een verzoek om opsporing van de Leeuwarder politie, in Vel-1 sen opzichter bij de tunnelbouw I Hij verdween met medeneming van I 40 van zijn kostbaas, maakte daar na in Gouda zijn hospita 70 af handig en zette met succes zijn strooptocht voort in Diemen. Daarna verlegde hij zijn opera tieterrein successievelijk naar Haar lem, Vlaardmgen. Den Haag. Amers foort, Haarlemmermeer. Wieringer- meer. Assen, Meppel, in welke laat ste plaats hij inmiddels gepromo veerd was tot landmeter bij de Wa terstaat en zich presenteerde onder zijn zoveelste valse naam. In al die plaatsen slaagde hij er in geld te „lenen", kledingstukken in bruik leen te krijgen of fietsen te stelen. Vervolgens ging hij naar Eind hoven. leende even de fiets van zijn kostbaas om zijn koffers van het station te halen. Men wacht nog steeds op terugkeer, terwijl B. een serie nieuwe „werkterreinen" ex ploiteerde. Nadat hy zyn spoor als een grillige lijn over de kaart van Nederland getrokken had, kreeg de Leeuwarder politie hem dezer da gen te pakken. Hij zal naar Breda worden overgebracht, waar hij ver antwoording zal moeten afleggen voor al zyn wandaden. Rustig weer Weersverwachting, geldig van Zaterdag avond tot Zondag avond' Rustig weer met enkele opklaringen en plaatselijk mist. Van nacht en morgenoch tend temperaturen om het vriespunt tot lich te vorst, morgenmid dag bijna overal lich te dooi. 11 Jan zon op 8 45 min., onder 16.52 min., maan op 4 50 min., on der 12.27 12 Jan zon op 8 44 min onder 16.53 min., maan op 6.49 min., on der 13.06 min. hei weer van vanmorgen 7 uur Max temp Neersi Weer Wind m/s Gisteren tn 24 u Oslo Mist N.N.O. 2 - 13 C 2 Stockholm Onbew. Windstil - 14 2 Kopenhagen Sneeuw N. 8 1 1 0.3 Londen Mist W.N.W. 2 5 Amsterdam Licht bew N.W. 2 1 0.7 Brussel Mist W. 2 2 0.5 Partis Regen W Z.W. 2 2 3 Bordeaux Motregen W Z.W. 2 5 0.4 Nice Onbew. W N W 4 3 0 Warschau Geh. bew. Windstil -5 1 Berlijn Sneeuw W Z.W 6 1 2 Frankfuri Geh bew. w z.w. n 1 0.1 MUnchen Sneeuw W 8 -2 0.3 ZUrlch Sneeuw Z W. 1 -2 2 Wenen Sneeuw W. 7 -0 1 de dynamische Europere kolen- en staalchef Jean Monnet De situatie in de zes landen ge durende 1952 wordt, volgens het rapport, gekenmerkt door een lichte teruggang van de productie Een ontspanning op de kolenmarkt heeft een vermindering van de invoer uit de VS mogelijk gemaakt, terwijl de staal uit voer aanzienlijk lagerwas dan in 1951. In het eerste kwartaal van 1953 zullen nog 2.15 millioen ton Ame rikaanse kolen moeten worden in gevoerd. In het algemeen zal het tot stand brengen van gelijke prijzen nog ge ruime tijd vorderen Met de rege ringen onderzoekt de Hoge Autori teit nu hoe het gesteld is met wet telijk vastgestelde prijzen, de dub bele prijzen de verkoopspraktijken, de afschrijvingen en de priisschalen in de zes landen. En eerst als ten aanzien hiervan gelijke normen worden toegepast en dus de facto ren worden weggenomen, die de concurrentie-voorwaarden verval sen. kan de eenheidsmarkt zuiver functioneren. Belangrijk vindt de H A. de bouw van arbëiderswonincon waarvan nu een tekort van 140 000 is geconsta teerd. De bouw van jaarlijks 50 (%ic verder pag. 3) PROF. dr G. van den Bergh, be wonderenswaardig door zijn nooit verflauwende ijver en geestdrift voor verbetering van wet en grondwet, is in zijn vrije tijd een verdienstelijk astronoom. Nu is astronomie een we tenschap, waarin men met veel wis kundige kennis streeft naar het vin den van zekere wetmatigheden, zekere verhelderende formules, welke een in zicht kunnen geven in het gedrag van hemellichamen. Het komt ons voor wij zeggen dat niet voor het eerst dat prof. Van den Bergh met dezelfde wiskundige bekwaamheid, die hem tot een verdienstelijk amateur-astronoom maakt, poogt, sommige maatschappe lijke en staatsrechtelijke problemen te henaderen. Soms leidt dit tot verras sende resultaten; maar het is goed, de grenzen van deze methode in het oog te houden. Tenslotte is het door dringen in het wezen van de mense lijke samenleving een wijsgerige en geen wiskundige aangelegenheid. As- tionomischc wetten kan men in for mules uitdrukken; de wensen, de ge voelens, de verhoudingen in de men senmaatschappij laten zich nimmer ideaal en afdoende reguleren en om schrijven. Het voorstel tot klokhervorming van prof. Van den Bergh is zeer vernuftig en alleszins belangwekkend. Het be oogt door een kleine wijziging van de uurwerken de mens in de zomer en aansluitende delen van voorjaar cn herfst altijd omstreeks zonsopgang te doen opstaan. Het gevolg is winst aan daglicht, vooral in dc zomer, hetgeen ongekende mogelijkheden opent van recreatie in de vrije natuur. Het plan is nu in onderzoek. Er zit stellig wat in. Het zwakke punt lijkt ons echter het al te nauwe verhand, dat het legt tussen daglicht cn menselijk geluk, j Dit laatste kan men nu eenmaal niet ir. uren zonneschijn uitdrukken. En heeft ook niet de avond zijn bekoring? WAT betreft het kiesstelsel in Nederland is prof. Van den Bergh een geharnast voorstan der van de evenredige vertegenwoor diging. Hij is buitengewoon knap in het uitdenken van methoden om de inzichten en gevoelens van de kiezers zo verfijnd cn gedetailleerd mogelijk te registreren. Van hem was destijds ook het voorstel, dc kiezers het recht tc geven tot omnummering van de lijsten. Dat is toen niet doorgegaan, blijkbaar omdat men het te ingewik keld vond. Wij erkennen volgaarne de talenten ook op dit punt van prof. Van den Bergh; alleen menen wij, 'dat zijn uitgangspunt font is. Politiek immers is niet een zaak van kleine meningsverschillen, zij is uit haar i aard een kunst, die tekent met grote en forse lijnen. Niemand kan pTecies weten, hoe hij over allerlei onderdelen I en kleinigheden denkt; staatkunde streeft het mogelijke na in het volle j besef van de beperktheden van de - menselijke geest en de betrekkelijk- I heid van alle opvattingen en strevin gen. Vervolg van pag. 3 WAT VOOR WEER? Rustig weekeinde DE BILT - Het KNMI deelt mede De storing die gisteren in ons land regen en dooi bracht trekt nu over Duitsland weg en wordt gevolgd door oen rug van hoge luchtdruk die zich boven de Britse eilanden bevindt Deze rug van hoge druk neemt noe langzaam tn betekenis toe en verplaatst zich in u ct, ng van ons ,and Ir> ver band hiermee mogen we op een rustig en overwegend droog week- j einde rekenen Aangezien de aan voer van zachtere lucht ophoudt is geen verdere stijginc van tempera tuur te verwachten Tijdens nachte- I lïjke opklaringen kan de tempera- j tuur tot even beneden het vriespunt dalen, waarbij mist kan ontstaan, maar overdag zal het over het al- I gemeen blijven dooien.

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 1