DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Anti-Joods proces wordt in Moskou voorbereid Vrijheid en vrijheid Vluchteling Faber in Emmerik gegrepen Nieuwe besprekingen over Oostenrijk Massamoordenaars van Oradour staan eindelijk terecht Joodse artsen beschuldigd van moord op Zhdanow weer de Joden CNV stelt arbitrage voor in „Ommelanden '-staking Katoeribrand had kunnen worden voorkomen SS vermoordde 642 van de 648 inwoners Een der daders is thans veldwachter in Elzas 13e Jaargang, no. 10 Dinsdag 13 Januari 1933 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 3ank. Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6 05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort HOOFDREDACTEUR TJ. DE BOORDER Y) E artsen, die met leven en ge- zondheid van 'n aantal vrien den des volks hebben gespeeld en geëxperimenteerd, zijn niet alleen kwaadwilligen en saboteurs; het zijn (wij zouden haast zeggen: na tuurlijk) ook grotendeels Joden. Misschien vindt de Groene Am sterdammer in dit feit opnieuw aanleiding om te betogen, dat de Russische machthebbers heus niet anti-semietisch en alleen maar anti^zionistische zijn; maar de harde werkelijkheid «spot met de ze subtiele verschillen. Het zal wel waar zijn, dat Stalin en zijn on dergeschikten tegen de Joden niet die primitieve en pathologische haat koesteren waardoor Hitier zich zo onderscheidde; maar in de practijk komt het er weinig op aan of men dezelfde lelijke dingen in haat dan wel koudbloedig ver richt. Het Russische systeem heeft voor zijn handhaving behoefte aan saboteurs. Als ze er niet zijn, wor den ze op de een of andere wijze wel gemaakt. Op 't ogenblik staat de zaak -zo, dat het blijkbaar be paalde voordelen biedt, die sabo teurs te recruteren uit het Joodse bevolkingsdeel. Het biedt de gele genheid, druk- uit te oefenen op Israel, het kan toenadering teweeg brengen tot de Arabische landen; en de eigen bevolking, waarin waarschijnlijk wel iets van de oude Jodenhaat is blijven sluime ren. is misschien eerder geneigd aan de slechtheid van Joodse be schuldigden te geloven dan van andere vermeende belagers van de staat. Allerlei voordelen dus. In elk geval kan geen redene ring, hoe spitsvondig ook, iets af doen aan het feit, dat de Joden weer staan in de hoek waar de slagen vallen. Voor het overige is de gang van zaken een triest ge tuigenis van het voortschrijden van het moreel verval -achter het ijze ren gordijn. ENSCHEDE. De brandweer heeft medegedeeld, dat uit de tot dusver ter beschikking staande gegevens kan worden opgemaakt, dat de enor me katoenbrand met grote waar schijnlijkheid had kunnen worden voorkomen, indien de directie van de N.V. Sesam de balen katoen waarin de brand is ontstaan, had afgedekt met een tentzeil. Zulks is elders bij de loods ook geschied Beter ware nog geweest, indien de balen binnen wapen opgeslagen. Het hoofd van de brandweer heeft herhaalde malen de aandacht van de N.V. Sesam geves tigd op het gevaar van buiten het ge bouw opgeslagen katoenbalen, op een plaats die betrekkelijk eenzaam is en waar iedereen zich toegang kan ver schaffen. LONDEN. Beschuldigd van moord op de voormalige se cretaris-generaal van het centrale comité der Russische com munistische party en lid van het politieke bureau, A. A. Zhda now, en van poging tot moord op de maarschalken Wassilewsky, Goworow en Koniew, generaal Sjtemenko, admiraal Lewtsjen- ko en andere Sowjetleiders, is een groep vooraanstaande medici in de Sowjet-Unie gearresteerd. Dit werd vanmorgen medege deeld door het officiële Russische persagentschap Tass en radio-Moskou. Indertijd, in 1948, was verklaard, dat Zhdanow, die als mogelijke opvolger van Stalin werd beschouwd, aan een hartkwaal was overleden. Volgens Tass behoort het merendeel van de gearresteerden tot een „internationale Joodse organi satie". Andere leden van de groep zijn ontmaskerd als „agenten van de Amerikaanse en Britse geheime diensten". uit Moskou en „een welbekende Joodse bourgeois-nationalist, Mi- hoels. Het onderzoek zal spoe dig zijn voltooid," aldus Tas.. De „Prawda", het orgaan van de communistische partij, heeft Dinsdagochtend in een commen taar op de ontdekking verklaard, dat „het ontmaskeren van deze bende een slag was voor de inter nationale Joodse Zionistische or ganisatie". Het blad viel de „or ganen van de staatsveiligheids dienst" aan wegens gebrek aan waakzaamheid, aangezien zii niet op tijd de organisatie hadden ont dekt. Voorts beschuldigde het Amerika en Engeland van „oor logsvoorbereidingen" en pogingen om in de Sowjet-Unie een vijfde kolonne te organiseren. De „Prawda" waarschuwde de Russen tegen „zelfingenomenheid" en legde de nadruk op de nood zaak „om de Sowjet-strijdkrach- In het officiële Russische be richt worden de namen van de professoren Wowsi, Winogradow, Jegorow, Feldman. Etigner. Grin- stein. Mairow, B B. Kogan en M. B. Kogan genoemd. „Met be hulp van documenten, ondervra gingen. verklaringen van medische deskundigen en de bekentenissen van de schuldigen is vastgesteld, dat de misdadigers geheime vijan den van het volk waren", aldus Tass. „Zij saboteerden de behan deling van zieken, door hun ge zondheid opzettelijk en op mis dadige wijze schade te doen. Zij stoorden zich niet aan de resul taten van een onpartijdig onder zoek van de patiënten en stelden verkeerde diagnosen door het ka rakter van de ziekte niet juist aan te geven Vervolgens lieten zij de zieken ten gevolge van een onjuiste behandeling sterven." „De misdadigers bekenden," zo wordt verder gezegd, „dat zij mis bruik hadden gemaakt van de ziekte van Zhdanow, een ver keerde diagnose van zijn ziekte hadden bekendgemaakt en de symptomen van zijn hartkwaal hadden verzwegen. Later schreven zij een geneesmiddel voor, dat schadelijk was voor deze ernstige kwaal, waardoor zij Zhdanow doodden". Door tijdig ingrijpen der justitie hadden de misdadigers hun doel bii andere uitgekozen slachtoffers niet kunnen bereiken. Maarschalk- Wassilewsky. die genoemd wordt als een van de militaire leiders, die de gearres teerden uit de weg wilden ruimen, is minister van het Leger. Maar schalk Koniew is opperbevelheb ber van alle Russische grond strijdkrachten. Volgens Tass is de organisatie „Joint", waartoe de medici be hoorden. door de Amerikaanse ge heime dienst opgericht, zogenaamd om materiële hulp aan Joden in andere landen te verlenen, „doch in werkelijkheid om spionnage, terrorisme en andere ondergrondse activiteit in een aantal landen, waaronder de Sowjet-Unie. te lei den". Prof. Wowsi had bij zijn arrestatie bekend, dat hij opdracht had gekregen „de leidinggevende figuren van de Sowjet-Unie uit dp weg te ruimen". Dit bevel had hij van de organisatie „Joint" ont vangen via Sjimelowitsj. een arts Nederland verzoekt om onverwijlde uitzetting (Van onze correspondent) BONN. De Nederlandse ambassade tc Bonn ontving van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag Maandag het bericht, dat Klaas Faber. een der zeven uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers, op aan wijzing van de Nederlandse politie te Emme rik Zondagavond door dc Duitse politie is aangehouden. Naar aanleiding daarvan heeft de tijdelijke zaakgelastigde van dc Neder landse regering te Bonn. mr H. A. Helb. zich tot het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken gewend, teneinde van dit bericht me dedeling te doen en te verzoeken Faber on verwijld als ongewenste vreemdeling over de grens te zetten. ten en de contra-spionnagedienst te ontwikkelen." Voor het eerst, sinds de eerste proefnemingen in 1946 met de su personische raket „Gapa" stond het Amerikaanse Departement van Defensie toe. dat er enige foto's van deze raket werden gepubli ceerd. De proeven met dit van de grond af bestuurbare wapen ein digden in 1949. Het wapen v:erd ontworpen onder auspiciën van de Luchtmacht als onderdeel in het programma ter ontwikkeling van nieuwe verdedigingswapens tegen mogelijke vijandelijke bombarde menten. „Gapa" bereikte snelhe den van 1500 mijl per uur. doch zverd nooit in de productie ge plaatst voor regelmatig gebruik WESTEN STELT MOSKOU VOOR: Ministers van Buitenlandse Zaken zouden in Londen moeten samenkomen PARIJS. De Britse. Franse en Amerikaanse ambassadeurs in Moskou hebben op het Kremlin nota's hunner regeringen overhandigd, waarin de Sowjet-Unie wordt uitgenodigd de onderhandelingen over het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk te hervatten. In de nota's wordt verwezen naar de op 20 December 1952 door de Algemene Vergadering der Verenigde Naties aanvaarde resolutie, waarin een beroep wordt ge daan op de vier mogendheden, wier strijdkrachten Oostenrijk thans bezet houden, de bezetting spoedig te beëindigen en opnieuw krachtdadig tc po gen overeenstemming te bereiken over de tekst van een met Oostenrijk te sluiten vredesverdrag. In deze resolutie werd er de nadruk op gelegd, dat de wereldopinie het verzoek van Oostenrijk, om weer in zijn rechten en vrijheden als souvereine staat te worden hersteld, steunt. In de nota's wordt ook verwezen naar de in 1943 te Moskou door de Duitsland bestrijdende mogendhe den. waaronder de Sow'et-Unie. jetekende overeenkomst. waarin plechtig werd verklaard dat Oosten rijk na de oorlog een onafhankelijke staat zou worden. In Washington is medegedeeld, dat in de Amerikaanse uitnodiging Londen als plaats voor een bijeen komst van de plaatsvervangers dei- ministers van Buitenlandse Zaken der vier landen wordt voorgesteld. In Maart hebben de drie Weste lijke mogendheden de Sowjet-Unie een kort, uit acht artikelen bestaand ontwerp verdrag tot het herstel van Oostenrijks onafhankelijkheid over handigd De Sowjet-Unie maakte bezwaar dat het ontweirp geen mel ding maakte van denazificatie, be perking der bewapening en demo cratisering van Oostenrijk. De Westelijke mogendheden dien den 6 September een nota in. waar in werd voorgesteld aan het ont werp drie artikelen over de door de Sowjet-Unie te berde gebrachte kwesties toe te voegen. In een ant- woord-nota stelde de Sowjet-Unie evenwel intrekking van het korte verdrag als voorwaarde voor de hervatting der onderhandelingen. (Van onze reisredactcur) PARIJS. Een onmogelijk zaaltje, waarin alle aanwezigen opgepakt zitten, staan en hangen als in de tram op het spitsuur, zag gisteren het proces van Oradour beginnen. Nog zitten Elzassische en Duitse beklaagden op een bank, maar er bestaat geen twijfel aan, dat ze twee kampen vormen; ze gunnen elkaar geen blik. KLAAS FABER Silbertanne-moordenaar Het heeft er alle schijn van, dat men in het geval-Faber dezelfde weg op zal gaan als die welke ook in het geval-Bikker werd bewan deld. Hoewél van de zijde van dc Nederlandse ambassade aan de Duitse autoriteiten het verzoek werd gedaan Faber zo snel moge lijk over de grens te zetten, is de zaak nu in handen van het open baar ministerie bij het gerechtshof in Dusseldorp. Dit betekent, dat het niet on waarschijnlijk is. dat dit hof nu binnenkort zal beslissen over ae vraag of Faber. evenals dat met Bikker het geval is. in „voorlopige uitleveringshechtenis" kan worden gehouden. Dit veronderstelt, dat daarna de ingewikkelde uitleve- rings-procedure nog moet volgen De eenvoudigste en minst formele weg. die men van Nederlandse kant ook het liefste- had gezien, is daar door waarschijnlijk niet meer mo gelijk. Telefonisch vernemen wij uit Dusseldorp dat Faber in Emmerik is gearresteerd bij een vriend, die daar een banketbakkerszaak heelt Faber is nog niet verhoord en is ter beschikking gesteld van de jus titie. die thans moet beslissen wat er met hem moet gebeuren Dit vernamen wij van ..Kriminalrat" Lehner uit Dusseldorp. hij zei ons. verder niets te kunnen mededelen omdat hij anders in „competentie- moeilijkheden" zou geraken. Volgens het Duitse persbureau DPA heerst op de Nederlandse am bassade te Bonn de indruk dat de Duitse politie niet voldoende ijver aan de dag legt bij het opsporen van de ontsnapte oorlogsmisdadi gers. De Duitsers kwamen met een ge vangenisescorte; de Elzassers, giste ren nog vrije burgers, kwamen met de nachttrein en zwierven tuspen vier en acht uur 's morgens ver loren door het duistere Bordeaux, op zoek naar een Hotelkamertje, waar ze samen de laatste uren in vrijheid konden doorbrengen Noqh de advocaten noch de politie scheen zich toen nog om hen te bekom meren; alleen de persfotografen. Paradoxaal begin van het proces, dat steeds vreemder schijnt te wor den. De president van de rechtbank, de heer Nussy Samt-Saens 'na neef van de Franse componist) gaf in een paar sobere, maar indruk wekkende woorden de achtergrond van het proces. ..Dit is het proces van het Hitlerisme. dat wil zeggen van een systeem dat bereid was de gehele menselijke waardigheid te vernielen om een bepaalde ma teriële orde te kunnen vestigen". De advocaten der beklaagden slo ten zich bn die woorden aan „Maar onze rouw mag ons niet doen ver geten. dat wij aangewezen zijn om mensen te beoordelen Daarin on derscheiden we ons nu juist van de nazi's". Direct echter na deze korte ope ningsplechtigheid ging de oresident tot de aanval over tegen al dege nen, die verantwoordelijk zijn voor het ongelooflijke gehaspel, geknoei en gedraai met formules en forma liteiten waaraan het onvergeefln- ke uitstel van dit proces is te wij ten Een rechter, die eerst vier be klaagden in arrest genomen had. sprak hen vrij. om hen kort daarop weer te laten arresteren, maar nu samen met de getuigen. De mees! schuldige Boss, vrijwilliger van de Fred Christman (links) kreeg in eens heel erg zin in een kop kof fie. Hij was nog maar goed en wel zijn auto uit en hij stond op het punt 'n Amerikaanse drug-store" binnnen te stappen. toen een torenhoog met hout volgostapelde vrachtauto in de bocht omsloeg. Fred's wagen werd gekraakt. SS. kan daardoor hier niet berecht worden, want hij is naast misdadi ger ook nog verrader En de wet van 1948 slaat niet od verraders Men heeft de tien Elzassers vrij gelaten en een bestaan laten schep pen. Dan. na acht jaar. rcopt men hen hier. „U bent vader", zei de president tot ren beklaagden. Bij de gang van zaken, die tot nu toe gevolgd wc 1 had u groot vader kunnen zijn voor u berecht werd „U bent veldwachter", zei hij tot een ander ..Ze hebben in die tus sentijd dus van u een medewerker van mij gemaakt". En de president eindigde: „Zii die hopen nog eens dit proces uit te kunnen stellen, zullen bedrogen uitkornen. Wij gaan dit keer een einde aan de zaak maken". De advocaten der Elzassers pleit ten daarna voor hun stelling, dat de Elzassers apart berecht dienen te worden Hun woorden „zij Zie verder pao 4 Mevrouw Roufangeeen onder wijzeres, was de enige, die de massamoord van SS-ers in het Franse dorpje Oradour over leefde. Zij is getuige iv het pro ces dat Maandag is begonnen. Afnemers van Groninger zuivelfabriek zeggen contracten op GRONINGEN. Het hoofdbestuur van het Christelijk Nationaal Vak verbond heeft een beroep gedaan op beide partijen in het conflict hij „De Ommelanden" om hun geschil te onderwerpen aan de uitspraak van een onpartijdige, instantie. Voor de benoeming van deze hoven de partijen staande instantie is het CNV bereid het nodige te verrichten. Zowel de ANAB en de stakingsleiding als de directeur van „De Ommelanden", dc heer F. de Boer, wensen zich voorlopig te onthouden van commentaar. Op zijn beurt onthoudt het CNV zich voorlopig van het geven van ad vies over de vraag of het al dan niet gewenst is dat leden van de Christelijke vakbeweging bij „De Ommelanden" gaan werken. Inmiddels blijken diverse afnemers van de zuivelfabriek zich bezorgd te maken over de kwaliteit van de pro ducten zolang de huidige toestand voorduurt. dat de verwerking van de melk is opgedragen aan onge schoolden ondeskundig personeel en j ir Vos het bedrijf heeft verlaten. De- zer dagen heeft de heer M. A. A Sathar, de op één na de grootste zuivelimporteur van India, verklaard geen melkproducten van „De Om melanden" meer te zullen afnemen zolang de staking duurt. Gisteren heeft een Belgische afnemer in een onderhoud met de neer De Boer in Amsterdam van zijn ongerustheid doen blijken en een grote, te Amster dam gevestigde exportfirma heeft exportcontracten met „De Ommelan den" opgezegd. Deze exportfirma heeft contact opgenomen met een onlangs in Groningen opgerichte in- en exportfirma van melk en melk producten. De door het CNV voorgestelde ar- Stootte „Klipfontein" op ketel van vergaan Duits schip MOZAMBIQUE. De de vorige week gezonken „Klipfontoin" is waarschijnlijk ten offer gevallen aan de ketel van het Duitse schip „Issal". dat in 1912 of 1913 in het Kanaal van Mozambique is vergaan. De romp van de „Issal" is al vele jaren geleden in de diepte verdwe nen, maar de ketel die bij vloed volkomen onder water ligt ver schijnt tijdens-eb boven het water oppervlak. De ketel staat op oude zeekaarten aangeduid. De .Klip fontein" is ondergegaan op de plaats waar de ketel van de „Issal" onge veer moet liggen. Sneeuwonderzoek van KNMI had 6800 medewerkers DEN HAAG ..Behoorlijk* noemde een der KNMI-deskundigen de bijna 6800 ingekomen berichten als resultaat van het massale we tenschappelijke onderzoek, dat het KNMI te De Bilt met medewerking van het publiek instelt naar de in vloed van duinen, heuvels, grote steden, meren enz. op regen- en sneeuwval. Het instituut vroeg in zijn weerpraatje via de radio nieuwsdienst op Oudejaarsavond de medewerking van alle Nederlanders om die nacht tussen twaalf en kwart over twaalf de dikte van .de sneeuwlaag buiten nauwkeurig te meten en hetzelfde de volgende dag nog eens te doen Bijna 6800 Ne derlanders uit vrijwel alle delen van ons land hebben aan dit verzoek gevolg gegeven. Het registreren en pp kaart brengen van deze ge gevens vereist enorm veel tijd, zo dat het uiteindelijke resultaat pas over enkele weken kan worden te gemoet gezien. Man overboord va' stoomschip Her RADIO-SCHEVENIN,'njg kapitein van 't Neder' „n schip „Hermes" va &r0CP* (2.746 ton) heeft niet de vroeg gemeld, darren ue renden ten Zuider^gjjjkheid- overboord is gesl (wan. pen is verzocht, n uit te zien. ertijd niet De „Hermes" is elncrinp) de West. crhouiUng» rekker nu, Amelander kusten, over- i cc m gemflk- ontploiling o, maar AMELAND. De kW8 heeft hedenochtend vroeg een u. ploffing in Noord-Westelijke rich ting waargenomen. Alle schepen in de buurt is verzocht scherp uit te Achtkarspelen keert terug naar rust en orde LEEUWARDEN. In Achtkarspe len schijnen langzamerhand de orde en rust terug te keren. Zaterdag en Maandag hebben bij de terugkomst der werkwilligen geen ongeregeldheden plaats gevonden Hun aantal bedraagt momenteel zes. alsmede twee uit Drachten Van de zijde der stakingsleiding is de bevolking opgewekt, de „mens onterende toestanden bij „De Om melanden" met waardige middelen te bestrijden en zich kalm en rustic te gedragenDit geschiedde in een pamflet, waarin een vergadering van de ANAB in Buitenpost werd bitrage zal besproken worden in het aangekondigd hoofdbestuur var) de ANAB en komt Vermoedelijk zal het samenscho- Maandag ter sprake in het bestuur lingsverbod spoedig worden opge- van het NVV. heven. Aanhoudende vorst Weersverwachting, geldig van Dinsdag avond tot Woensdag avond. Plaatselijk mist ot wolkenvelden, maar hier en daar ook od- klaringen. zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen Lichte tot matige vorst. 14 Jan - zon op 8 42 min., onder 16.56 min maan op 8 14 min., on der 15.18 min. HET WEER VAN VANMORGEN 1 UUR Max temp Neersl Weer Wind m/6 Gisteren In 24 u Oslo Mist Windstil - 4 C 0 mm Stockholm Onbew. W Z.W. 5 2 0.1 Kopenhagen Regen Z.W. 4 1 0.1 Londen Amsterdam Nevel Z.Z.O 2 - 2 0 Brussel Onbew. ZO 2 -3 0 Parijs Mist Windstil -6 0 Bordeaux Onbew. Windstil - 6 0 Nice Onbew N.W. 4 2 0 Warschat Och. bew NNOl -6 0 Berlijn Nevel Windstil - 1 0 Frankfori Nevel Windstil -2 - München Nevel Windstii -4 0.6 Zllrich Geh bew NO 2 -4 0 Wenen Geh. bew. N 5 -4 1 BURGERRECHT" valt fel uit tegen de heer Ruppert van het C.N.V., die in „Trouw" heeft durven beweren, dat er in sociaal- economisch opzicht vrijheid bestaat. Die vrijheid is er niet, verklaart „Bur gerrecht", zelfs niet voor „de arbei dende stand". Daar is de gebonden loonpolitiek, die het streven naar hogere lonen blokkeert, daar zijn de moeilijkheden bij het opzeggen van een werkkring, daar is de feitelijke onmogelijkheid om vrijelijk over het eigen inkomen te beschikken in ver band met de eisen van de sociale wetgeving. Ziehier een aspect van de over heidsinmenging in het economisch leven, waarop misschien te weinig de aandacht valt. Van zijn standpunt uit bekeken heeft „Burgerrecht" natuur lijk geen ongelijk. In zeker opzicht waren de loontrekkers vroeger vrijer dan nu. Ze werden in hun streven naar loonsverhoging niet gehinderd door het economisch beleid van de regering; ze konden heel gemakkelijk bij een patroon weglopen: op het loon, dat zij aan het eind van de week of van de maand kregen uitge keerd, werden geen kortingen toege past op grond van allerlei sociale regelen. Toch is hetgeen „Burger recht" schrijft theorie en niets meer. Vraag maar eens de oudere leden van de „arbeidende stand", die de vroegere tijden nog hebben meege maakt, wanneer zij vrijer waren: toen of nu. Honderd om één dat het ant woord luidde: nu natuurlijk! Vrijheid en vrijheid zijn beslist niet altijd hetzelfde. Neem eens het geval, dat honderd boeren hun bedrijf uit oefenen op lage landen, die herhaal delijk schade ondervinden van over stromingen. Ze zijn vrij in hun doen en laten, maar ze offeren op een zeker ogenblik gaarne een stukje van die vrijheid op door het gezamenlijk bou wen van een dijk en het aanvaarden van zekere regelen voor de instand houding daarvan. Het kost hun hand en spandiensten of geld; en toch zullen zij zich vrijer voelen dan voor- heen, omdat zij geen angst meer hoe ven te koesteren voor de waterwolf. DE werkman, de loontrekker, uit een nu welhaast tot het verle den behorend tijdvak, was in naam wel vrij; maar in wcrkelijkhe» bleef van die vrijheid heel we over. Kenmerkend voor de en waartoe hij behoorde, wasiJc vrijheid; kenmerkend w ge- armocdc, de vrees, de afhan' bus. Hij kon zijn loon vrij bestim nu neer wij afzien van de toeni G°°* zeldzame gedwongen wink' maar het was, ook in vje veel lager dan wat een loom zag na aftrek van de sociale la'h uit blijft. Hij kon inderdaad vrij na kelijk bij een baas weglopen ?s* waar vond hij een andere? Hei juist, dat hij zijn loon onverkort in handen kreeg; maar wie waarborgde hem hulp en steun in geval van ziekte, ongeval en werkloosheid? Hoe staat het met dc werkman van egenwoordig? Zijn loon is gebonden lan zekere normen; maar het is ten- ïinstc een loon. Hij kan een patroon iet zomaar in dc steek laten, maar e patroon kan hem ook niet naar jeddunken aan de dijk zetten. Hij oet bijdragen ten behoeve van een aantal sociale voorzieningen; maar als de nood aan de man komt, is hij ook niet meer overgeleverd aan lief dadigheid of willekeur. Zo heeft hij een zekere vrijheid van handelen verloren, maar daarvoor een stuk on afhankelijkheid en zelfrespect terug gekregen. Vandaar, dat hij zich veel vrijer voelt en het ook is dan zijn va der en grootvader. Want hij hoeft niemand meer naar de ogen te zien. BURGERRECHT" slaat de plank mis, door zijn vrijheid als d e vrijheid te beschou wen. Niet de (verouderde) theorie, maar dc practijk spreekt hier het beslissende woord. Eén punt is er intussen in het beloog van „Burger recht", dat ons overweging waard lijkt.'Het blad merkt op. dat de kleine man door allerlei vestigingseisen ver hinderd is, het lot ondernemer te brengen. Dil is juist; en ook naar onze mening schuilt daarin een on billijkheid. Nu zeggen wij niet (zoals „Burgerrecht" waarschijnlijk geneigd is te doen) schaf alle vestigingseisen af. Maar wel zou naar een mogelijk heid kunnen worden gezocht om be kwaamheid en geschiktheid voor handel en hcdrijl in de lagere regio nen meer (ut hun rcchl te doen komen dan op hei ogenblik het geval is. Thans is ei sprake van een blokke ring, die in veel opzichten als onbil lijk kan gelden. Soldaat om liet leven gekomen hii ongeluk DEN HAAG - Op het vliegveld Volker 'N Br heeft zich de vo rige week ren dodelijk ongeval voorgedaan Rn net overnemer van de wacht ginu er olotselinc dooi tut nu toe onbekende oorzaak een re volver af. waardoor dc 24-jarige on gehuwde soldaat J G J Pauluss< n uit Hemmen in Gelderland dodelijk werd getroffen.

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 1