DAGBLAD VOOR AMERSFOORT „Zuivering" in de hoogste So w j et-regionen GROENE INTEGRATIE VERWACHTING IN HET WESTEN Anti-Joodse campagne slechts nevenkwestie? „KSG zal geen nationaal standpunt innemen" Boottrein uit de Hoek botst op stilstaande D-trein Van batig saldo in 1953 geen sprake meer D' N' Tekort is nu al 60 a f70 millioen maar zal nog groter worden 13e Jaargang, no. 11 Woensdag 14 Januari 1953 Opgericht door de Stichting ,,Hct Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER Churchill wenst „NATO Z-O.-Azië voor NEW YORK. De Britse eer ste minister. Churchill, zou Eisen hower onlangs te New York heb ben voorgesteld een verdedigings verdrag voor Zuid-Oost-Azië in het leven te roepen naar voor beeld van het Noord-Atlantisch Pact. Alle niet-communistische landen in Zuid-Oost-Azië zouden lich bij dit verdrag kunnen aan sluiten. Ook landen, die in dit ge bied belangen hebben, zouden kunnen toetreden. '2 Voor een dergelijk verdrag kan ■vorden gesloten dient er eerst ©vereensleroming te Romer tussen Gi oo -R '.tannic en tV Verenig de Staten over de te volgen poli tiek ten opzichte van de commu nistische regering van China. Hier bij doet zich de moeilijkheid voor, dat de Britse regering de rege ring te Peking wel, maar de Ame rikaanse haar niet heeft erkend. Ook is het mogelijk dat staten als India en Birma niet willen deel nemen aan een verdrag dat de schijn zou kunnen wekken tegen zekere buurstaten gericht te zijn. Verdacht persoon bij - grens aangehouden Gèèn ontvluchte oorlogs misdadiger DEN HAAG. Een douanebe ambte ontdekte Maandagavond aan de grens nabij Kaldenkirchen. twee "^personen, die zijn argwaan opwek- •ten. Hij sommeerde hen halt te houden en loste een waarschu- Avmgsschot. toen de mannen aan Zijn bevel geen gevolg gaven Een hunner bleef daarna staan, doch de andere ontkwam. Daar de aange houdene geen aannemelijke verkla ring kon geven van zijn aanwezig heid in het grensgebied, is hij na der aan de tand gevoeld Dinsdag heeft hij, in afwijking van wat hij bij zijn aanhouding vertelde, gezegd Nederlander te zijn Hij spreekt Duits met een Nederlands accent. Ofschoon het niet mogelijk was na dere verklaringen van de plaatse lijke politie te verkrijgen, staat toch reeds vast dat de aangehou- dene niet tot het Bredase complot .behoort. ROTTERDAM. Op 72-jari ge leeftijd is hier overleden de heer Th. Heukels, die voor de AR Partij lid is geweest van de Twee de Kamer, van Prov. Staten en van de Rotterdamse gemeenteraad. Van 19251946 was hij lid van Ged. Staten. WASHINGTON. De arrestatie van negen medici, van wie vijf Joden, in Moskou, zal wellicht het voorspel zijn van een zuivering in de hoogste Sowjet-kringen. Dit is de mening van deskundigen in Russische aangelegenheden van het State De partment in Washington en het Foreign Office in Londen. Deze diplomaten nemen aan, dat op het ogenblik in het Kremlin een laatste, felle strijd wordt gevoerd over de vraag, wie Stalin, na diens overlijden, zal opvolgen. Ook verwacht men in deze krin gen een verheviging van de strijd tegen de Joden in het gehele communistische imperium. Ten slotte hecht men veel belang aan de critiek, die door de Russische radio en kranten wordt uitgeoefend op de organen van de veiligheidsdienst. Staat Beria, de almachtige chef van de M.W.D. en totnogtoe een van Stalin's naaste medewerkers, op de nominatie om te worden geliquideerd? zo vraagt men zich af. De perschef van het State Depart ment te Washington verklaarde giste ren in een communiqué: „De Russen hebben weer hun toevlucht genomen tot een hunner oude technieken. Het wordt steeds duidelijker, dat de ver togen van Moskou over Zionistische I samenzweringen duiden op een bui- tengewoon en toenemehd gevoel van binnenlandse onveiligheid." In Londen zei een woordvoerder van het Foreign Office, dat het er de schijn van heeft, „dat een gerespec- teerue communistische figuur in het Kremlin zich in het geheim reeds twintig jaar lang als een Borgia gedraagt'. (De Borgia's waren in de 15de eeuw een vooraanstaand Italiaans geslacht, dat zijn politie ke vijanden met dolk en vergif uit de weg ruimde. Red.) Overigens zag deze woordvoerder in de door Moskou georganiseerde campagne tegen de Joden een poging van het Kremlin om de steun te verwerven van de Arabische landen en de an ti-Semieten in Duitsland. Dat de arresctatie van de negen artsen slechts een aanloop zou zijn tot maatregelen van veel verder gaande strekking, meent men te mogen opmaken uit het feit, dat de Russische leiders thans zelf de aandacht hebben gevestigd op de geheimzinnige omstandigheden, waaronder Zhdanow, destijds be schouwd als de waarschijnlijke op volger van Stalin, overleed. Na de dood van Zhdanow in 1948, waarvan men nog altijd niet weet, of deze natuurlijk dan wel gewelddadig was. zijn verscheidene vroegere me dewerkers van hem naar de ach tergrond geschoven, onder wie zijn belangrijkste protégé, Nikolai Wos- nesensky. Op deze laatste is onlangs weel een felle aanval gericht door de nieuwe ster aan de Sowjet-hemel, MONNET STELT DUITSERS GERUST: Eerste zitting Assem blée geëindigd STRAATSBURG. „De enige rechtvaardiging van ons gezagsorgaan is, dat wü geen nationaal standpunt zullen innemen." zo zeide de president van de Hoge Autoriteit van de kolen- en staalgemeenschap, Monnet, Woensdagavond aan het slot van de eerste zitting van het parlement, dat zün werkzaamheden moet controleren. Monnet zei verder: „De enige maat regelen. die rekening houden met de nationale gebiedsbeperking, zün die. welke ten doel hebben in de bijzondere omstandigheden in ieder land een geleidelijke overgang mogelijk te maken, die in het statuut voorzien is. Indien wij dit bij het uitoefenen van ons werk zouden vergeten, zou dit een afwijking zijn van onze volmachten, die zelfs zonder het ingrijpen van deze vergadering onder de aandacht van het gerechtshof gebracht zou kunnen worden. Monnet antwoordde daarmee op de bezorgdheid, die door vertegen woordigers van alle Duitse partijen in min of meer bedekte vormen was geuit voor achterstelling van de belangen der Duitsers in dezen. De Duitser Etzel, vice-president van het orgaan, bevestigde daarbij nog eens de vastbeslotenheid van de autoriteit, vast te houden aan de invoering van de eenheidsmarkt voor kolen, erts en schroot op 10 Februari en voor staal op 10 April. Op vragen, die onder meer door de Nederlander Nederhorst waren gesteld, zeide Etzel, dat het gezags orgaan zou moeten trachten, de conjunctuur in expansieve zin te beïnvloeden Het was voor de ge meenschap zelfs een bestaanskwes- tie, dat het daarin zou slagen. Het gezagsorgaan zou dit doel trachten te bereiken met zo weinig moge lijk dirigisme en met zoveel moge lijk indirecte hulp. De Nederlander had de vraag gesteld, of het gezagsorgaan niet wat optimistisch was geweest in zijn voorspelling van een duurzame stijging van het staalgebruik. Inder daad moet men in dezen, aldus de Belgische vice-presidem Coppé, meer op zijn hoede zijn. Weliswaar heeft de commissie van prof Tin bergen een stijging van het gebruik in de eerste tien jaren met 35r^ voorzien, doch dit sloot conjunc tuurschommelingen niet uit. Vragen, die de tariefspolitiek en het transport betroffen, werden be antwoord door het Nederlandse lid van het gezagsorgaan, de heer Spie renburg Deze belichtte voor de vergadering de betekenis van de overeenkomst, die door het gezags orgaan met de GATT is getroffen. Heftige tonelen in de Italiaanse Kamer ROME In de Kamer van Af gevaardigden is het Dinsdag tot heftige tonelen gekomen, toen een voorstel, om het debat over de door de regering voorgestelde kieswet wijzigingen te bekorten, in stem ming werd gebracht. Enige com munisten sprongen uit hun banken en vormden een muur voor* de stembus. Een van hen wierp de bus op de grond. Afgevaardigden van de midden-partijen slaagden er ech ter in, toch hun stem uit te bren gen. Sinds weken voeren de linkse en rechtse oppositie-partijen een felle strijd tegen het ontwerp, waarop reeds meer dan 2.000 amendemen ten en tegen-amendementen zijn in gediend De tegenstanders van het ontwerp voeren obstructie door het houden van buitengewoon lange redevoeringen. Minister Mansholt in Kopenhagen (Van onze Scandinavische correspondent) KOPENHAGEN Minister Mans- holt. die door de mist met per vliegtuig kon gaan. arriveerde even na middernacht met de Scandinavi sche express in Kopenhagen, waar hij vandaag met zijn Deense colle ga Jens Sonderup besprekingen zal voeren over het .groene plan", dat de integratie van de West-Europese landbouw beoogt. Minister Mansholt zal een zware dobber hebben om de Denen ervan te overtuigen, dat het in hun voordeel is om in dit opzicht met de Westeuropese lan den samen te gaan. Zowel hoge kringen van het ministerie van landbouw als deskundigen staan af wijzend tegenover dit plan. Men is van mening, dat het het beste is voor Denemarken om vast te hou den aan de relatie met Engeland, die als enige afnemer optreedt van de Deense boter, eieren en bacon, en vreest wanneer Denemarken zich aan de laidbouwpool zou ver binden concurrentie, vooral van Holland, op de Engelse markt ten koste van Denemarken. Soeslow, gepaard aan hevige critiek op de krmg der zogenaamde „Le ningrad-intellectuelen", waartoe zo wel Zhdanow als Wosnesensky be hoorden. In ieder geval is het wel duidelijk, dat deze kring nog altijd m de hoek zit, waarin de hardste klappen vallen. Het feit. dat men thans een aantal artsen van moord op Zhdanow be schuldigt. behoeft met deze lezing niet in strijd te zijn. Zhdanow is dood en daarmede van grote waarde voor zekere kopstukken in Moskou, die een excuus zouden behoeven voor het ontketenen van een zuive ring onder de hoogste partijfunc tionarissen. De dood van Maxim Gorki werd immers ook gebruikt als aanleiding tot de bloedige zuive ring in de dertiger jaren, waarbij duizenden werden geliquideerd. Komt het thans weer tot zon zui vering. zo venvacht men in de krin gen van Westelijke Rusland-experts, dan zal deze uitdraaien op een ver dere versteviging van de positie van Georgi Malenkow, op het ogenblik na Stalin de grootste man in de Sowjet-Unie. MIST cn ijsgang belemmeren de scheepvaart over het IJselmeer. In de Oranjesluizen bij Schel- lingwoude liggen schepen te wachten op een gunstige gele genheid om de oversteek te wa gen. Op de voorgrond de sleep boot „Tine". die Maandag met succes een convooi van zeven schepen naar Amersfoort heeft gebracht. Tsjecho-Slowakije krijgt een vrije markt WENEN. Het communistische Tsjecho-Slowakije. dat tengevolge van een levensmiddelenschaarste in grote moeilijkheden verkeert, be reidt een vrije markt voor, heeft ra dio-Praag Dinsdagavond bekend ge maakt Volgens de radio heeft Kraj- cir, minister van Buitenlandse Han del, de voorstellen voor een vrije marktstelsel. zoals onlangs in Polen tot stand gekomen is. bepleit, tij dens de Dinsdag gehouden kabinets raad in Praag. Radio-Praag verstrekte geen bij zonderheden over de voorstellen van Krajcik, doch maakte alleen bekend, dat de ministerraad er zich mee ac- coord verklaard had. SPOO RW EGOS'GELUK BIJ VLAARDINGEN Beklemde bestuurder - pas na ruim een uur bevrijd - heeft geen ernstig letsel (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Dinsdagavond is door tot nu toe onbekende oorzaak op het baanvak MaassluisVlaardingen de boottrein uit Hoek van Holland op de D-trein naar Hamburg gebotst, die tien minuten eerder eveneens uit Hoek van Holland was vertrokken, doch voor een onveilig sein stil stond. De boottrein moest door de zware mist. waardoor het uitzicht aanzienlijk werd belemmerd, met geringe snelheid rüdcn. Dit was een gelukkige om standigheid, want anders zou de ravage aanzienlijk groter zijn geweest en niet zoals nu tot twee wagons beperkt zün gebleven. Alleen de motorwagen van de bootttrein en do achterste wagon van de D-trein werden in elkaar gedrukt. wagon uit de rails gedrukt, terwijl ook de bovenleiding van het elec- trische net onbeschadigd bleef De wagenvoerder van de boottrein, de heer J. van Tongeren uit Rotter dam. zat echter dusdanig bekneld dat hij eerst na ruim een uur uit zijn benarde positie kon worden bevrijd. De man klaagde over pijn in de rug en dc schouder. Hij is naar hot ziekenhuis in Vlaardingen vervoerd doch de chirurg kon geen noemenswaardig letsel constateren Verder hadden enkele passagiers schrammen opgelopen. Over de oorzaak van het onge luk kon men ons bij de N S. niets vertellen. Het is onverklaarbaar volgens spoorwegdeskundigen, dat het sein in een blok op veilig staat wanneer in het daaropvolgende blok van dat baanvak het sein op on veilig staat. Het mag niet voor komen dat er zich twee treinen in eenzelfde blok bevinden. En dat is hier wel geschied. DE bevolking van de Friese ge meente Achtkarspelen heeft het niet onder stoelen of banken ge stoken, dat zij met haar sym pathie achter de stakers van „De Ommelanden" staat. Tegen de uit haar midden aangeworven werkwilligen heeft zij een drei gende houding aangenomen, die tot een verbod van samenscho ling heeft geleid. Desondanks waren er gisteravond toch hon- defden mensen op de been om de komst van de Ommelanden"- bus af te wachten. Sommigen van hen ziet men hier een op roep voor een vergadering lezen. Behalve de bestuurder van de boottrein. die zodanig bekneld raakte, dat hij door middel van snijbranders uit zijn benarde positie moest worden verlost, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Nadat de dienst aanvankelijk met enige vertraging over enkel-spoor kon worden geleid, was tegen mid dernacht het cpruimingswerk zover gevorderd, dat de treinenloop weer normaal was. De D-trein moest omstreeks kwart voor acht. juist toen hij het station Maassluis was gepasseerd, stoppen voor het onveilige sein. Toen na twintig minuten oponthoud de seinwachter met een groene lamp de bestuurder wenkte dat hij door kon rijden (door de dikke mist kon de wagenvoerder blijkbaar de lichten van de seinpaal niet zien) zei deze doodkalm- „Dat is niet meer nodig, want ik heb al een zetje gehad" Dat „zetje" bleek te zijn gegeven door de boottrein, die passagiers vervoerde, die met de dagboot uit Engeland waren aan gekomen en nu naar Amsterdam moesten. De schade bleek nog al mee te vallen, want er was geen enkele DEN HAAG. Welter's KNP heeft thans een eigen veertien daags orgaan: „Onze Actie". Herriot herkozen als voorzitter Nationale V ergadering PARIJS De 80-jarige radicale leider Edouard Herriot is vanoch tend vroeg herkozen tot voorzitter van de Franse Nationale Vergade ring. Hy kreeg 223 stemmen, terwijl op zün gematigd-conservatieve te genstander, Jacques Fourcade, 146 stemmen werden uitgebracht De beslissing viel eerst bij de derde stemming, aangezien Herriot er bij de eerste twee stemmingen niet in was geslaagd de vereiste absolute meerderheid te behalen. Bij de derde stemming behoefde hij slechts een eenvoudige meerderheid van stemming te krijgen. De nieuwe Franse premier, de radicale leider Rene Mayer. had tevoren laten doorschemeren, dat, indien Herriot niet zou worden her kozen dit wellicht zou leiden tot een regeringscrisis. Hernots partijgenoot Monnerville werd herkozen als voorzitter van de Raad van de Republiek, de Eerste Kamer van het Franse parlement. MINISTER VAN DE KIEFT: Goudvoorraad Ned. Bank weer groter AMSTERDAM. Is in de eerste week van het nieuwe jaar de goud voorraad onveranderd gebleven, de verkorte balans van de Nederland- sche Bank per 12 Januari geeft we derom een vermeerdering te zien van het bezit aan edel metaal. Gou den munt en materiaal is met f 57 millioen gestegen tot f 2.117.758.212. De netto deviezem-eserve echter vertoont opnieuw een vermindering en wel met f 33 millioen. tot f 1572 millioen ,die voornamelijk veroor zaakt is door een daling van de vor deringen in guldens uit betalings- accoorden. Goud en deviezen teza men belopen thans f 3690 millioen te gen vorige week i 3667 millioen. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Toen in de Mil- lioenennota voor 1953 op de gewone dienst ecu batig saldo van 131 millioen werd geraamd, hebben voorbarige Tweede Kamerleden dit alvast bestemd voor verlaging der belastingen. Voor deze „potvcrtecr- ders" is zeer leerzaam de uiteen zetting. welke minister Van de Kieft geeft in zijn antwoord aan de Eerste Kamer op de schriftelijke financiële beschouwingen van dit college over de staatsbegroting 1953. Daarin berekent hij. dat er van een batig saldo allang geen sprake meer is. Gerekend moet reeds nu worden met ccn nadelig saldo van 60 a 70 millioen, maar daarbij zal het niet blijven. De minister herinnert eraan, dat tijdens de behandeling in de Twee de Kamei door nota's van wijzigin gen (de begrotingen waren nog door het vorig Kabinet opgesteld!» het batig saldo van 131 millioen is teruggebracht tot 76 millioen. Bovendien is 50 millioen uitge trokken voor de werkgelegenheids- politiek en voor versnelling van de oorlogsschade-uitkeringen, terwijl het tekort op het Landbouw-Egali- satiefonds niet onbelangrijk is ge stegen. Er moet dus rekening wor den gehouden met het reeds ge noemde tekort, waarbij dan nog niet in aanmerking zijn genomen de budgetaire gevolgen van alsnog voor te stellen belastingmaatregelen. De minister verklaart de Eerste Kamer, waarom hij nog niet in staat is om de gevraagde algemene uiteenzetting over het te voeren financiële beleid te geven. De door de regering te nemen maatregelen vereisen nu eenmaal een zorgvul dige voorbereiding en een nauw keurige afweging der daarbij be trokken belangen De regering neemt nl het standpunt in, dat de verschillende op financieel, sociaal en economisch gebied te treffen maatregelen in onderling verband moeten worden ontworpen De minister erkent, dat aan de ze werkwijze bepaalde nadelen zijn verbonden. Deze nadelen zijn naar zijn mening in de gegeven omstan digheden niet te vermijden en we gen zeker niet op tegen de schade, welke aan hei landsbelang zou wor den toegebracht, wanneer maatre gelen zouden worden getroffen, welke ongenoegzaam waren voorbe reid en in onvoldoende mate op elkaar waren afgestemd. Dode bij oefening Polsstok (Van onze correspondent") GOOR. De legeroefening „Pols stok" heeft Dinsdag een slachtoffer geëist Een militaire jeep, die met een snelheid van pl.m. 35 km per uur in colonne over dc Rijksweg MarkeloGoor reed, ging ter hoogte van de boerderij „In den Rigter van Kedingen" door de glad heid van de weg aan het slippen, waardoor hij tegen een boom te recht kwam. De man, naast de be stuurder. de sergeant Sch. uit Zilk bij Hillegom, werd uit de jeep ge slingerd en bleef ernstig gewond liggen. In zorgwekkende toestand werd hij per Rode Kruis-wagen naar het R.K, ziekenhuis te Hengelo overgebracht, waar hij kort na aan komst overleed. Mijngas-ontploffing in Borinage; elf doden, 16 gewonden BERGEN (Belgie) In de af gelopen nacht heeft zich in een mUn te Wasmes een mijngasontploffing voorgedaan. Er zouden elf doden cn zestien gewonden te betreuren zijn. Wasmes, ten Westen van Bergen, ligt in dé Borinage. de Zuid-Bel gische mijnstreek. De mijn behoort aan de maatschappij John Cockerill in Wasmes. Familieleden Oost-Duitse minister naa«- het Westen uitgeweken BERLIJN. De schoondochter van de vroegere Oost-Duitse minister van Bevoorrading Hamann, me vrouw Susanne Hamann, is Dinsdag naar West-Berlijn gevlucht. In het begin van Januari vluchtte haar man. Knut, met zijn moeder en drie kinderen van Oost-Duitsland naar het Westen. Van de oud-minister zelf en een dochter is niets meer vernomen na hun arrestatie in De cember. WAT VOOR WEER? Koude duurt voort DE BILT. Het K.N.M.l. deelt mede: De vorst heerst op 't ogen blik in geheel West. Midden- cn Oost-Europa. In Scandinavië ech ter hebben westelijke winden zachtere lucht aangevoerd en komt lichte dooi voor. In Italië heerst echter ook bijzonder koud weer, doordat noord-oostelijke winden daar koude lucht uit Zuid-Rusland aanvoeren. In Rome en op Sicilië kwam dezer dagen zelfs lichte vorst voor. De laagste temperatu ren werden vanmorgen uit Zuid- Duitsland en Oost-Frankrijk ge meld waar het op sommige plaat sen 12 graden vroor. In het Zuid- Oosten van ons land vroor het vanmorgen 7 gr. De vorst wordt beschermd door een uitgestrekt gebied van hoge luchtdruk dat zich van dc Oeral via onze omgeving tot ver op de oceaan uitstrekt. Ten Noorden van deze gordel van hoge druk trekken depressies van West naar Oost. Hun invloed strekt zich echter niet tot onze breedte uit. Hoewel het hogedrukgebied in on ze omgeving iets in betekenis af neemt, blijft het toch het weer nog beheersen, zodat het koude weer voortduurt E pogingen van Minister Mans holt om de integratie van de West-Europese landbouw weer op gang te brengen, verdienen de grootst mogelijke aandacht. Deze Ne derlandse bewindsman is geen fantast, geen onpraclischc plannenmaker; hij is een landbouwdeskundige met een scherp oog voor de werkelijkheid en voor de mogelijkheden. In het eigen land heeft hij krachtig gewerkt aan het totstandkomen van een gezonde verhouding tussen de landbouw en de andere delen van de economie. Dat in landbouwkringen de waardering voor zijn beleid de critiek (die natuurlijk niet ontbreekt) ver overtreft, is een merkwaardig feit, aangezien zoiets nog geen van zijn voorgangers is over komen. Men voelt, dat hier iemand aan I)et werk is, die zijn onderwerp beheerst en weet wat hij wil. Met zijn staat van dienst en gezag is de heer Mansholt inderdaad wel do eerstgeroepene om de kwestie van de Europese landhouwintegratic weer uit de ijskast te halen. In dc tijd, dat Frankrijk nog de leiding had in het streven naar Europese eenheid, was er ook een plan-Pflimlin, dat betrekking had op dc landbouw. Maar Pflimlin is al lang geen minister meer; en van het huidige Franse kabinet kan men stellig geen grootse Europese initia tieven verwachten. Een Nederlands minister trekt er nu op uit, vertegen woordiger van een volk, dat niet gauw blaakt van geestdrift, maar wel rustig en standvastig blijft streven naar eco nomische eenwording van de landen in dit deel van de wereld. IEMAND onderschatte intussen de moeilijkheden, waarmee de heer Mansholt en zijn mede standers hebben te kampen. Geen be drijf is meer aan traditie gebonden dan de landbouw; geen bevolkings deel kan zich moeilijker schikken naar internationale regels dan de boeren. Er bestaan in West-Europa zeer grote verschillen lussen bedrijfsvormen, tus sen methoden, tussen prijzen en kwa liteit. De landbouw is niet zelden be palend voor de levensvormen op het platteland; en met verstoring der ver houdingen is niemand gediend. Voor zichtigheid is dus de boodschap, al moet die ook weer niet worden over dreven. Het is stellig niet zo, dat de landbouw zich onder geen beding kan aanpassen aan veranderde omstandig heden. Maar in ieder geval is overhaasting uit den boze. Dat Nederland daar niet naar streeft, bewijst zijn houding je gens België in het verband van de Benelux. De bedoeling schijnt dan ook tc zijn, de vrije markt te verwezen lijken voor zoveel mogelijk landbouw producten, en overgangsregclen vast te stellen voor die voortbrengselen, die daarvoor redelijkerwijs niet meteen in aanmerking komen. Dat sommige van deze overgangsbepalingen lang van kracht zullen blijven, is wel te voor zien. Maar eenmaal zal er een einde aan moeten komen. DE kern van het plan-Mansholt is intussen, dat, wanneer er een maal een overeenkomst inzake de landbouw-intcgratie is gesloten, de deelnemende landen er zich niet een zijdig aan kunnen onttrekken. Dc re geringen zullen zich voor afwijkingen van de regels moeten wenden tot de politieke autoriteit, die zij gezamenlijk hebben ingesteld. Men voorkomt daar mee plotselinge sluiting van grenzen voor bepaalde producten of andere beperkende bepalingen, die nu maar al te bekend zijn, en gevreesd in lan den als Nederland en Denemarken, die zozeer op landbouw-export zijn aange wezen. Natuurlijk, zoiets is alleen mo gelijk, wanneer dc West-Europese lan den toestemmen in overdracht van een stuk macht aan gemeenschappelijke organen; maar daarmee staat of valt nu eenmaal alle economische inte gratie. Nederland volgt niet zonder hoop minister Mansholt op zijn reis naar verschillende Europese landen. Dc land- en tuinbouw in ons land blijven, ondanks toenemende industrialisatie, bedrijfstakken, waarvan de welvaart in hoge mate afhangt. Als het gelukt, voor de bodemproducten één grote Europese markt te stichten, is dit goed nieuws voor vele duizenden Nederlan ders, die daarvoor het risico van een zekere ordening ga. .ie op zich nemen. Lichte vorst Weersverwachting, geldig van Woens dagavond tot Don derdagavond: Overwegend droog weer met plaatselijk mist of wolkenvel den. Weinig wind. Over het algemeen lichte vorst. 15 Jan. zon op 8.42 min onder 16.58 min., maan op 8.54 min., on der 16.47 min. •HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUB Max.tcmp Necrs» Station Weer Wind m/s Gisteren In 24 u. Oslo Geh. bcw. Z.W. 6 IC 0 mm Stockholm Geh. bev.\ W.Z.W. 6 3 0 Kopenhagen Geh. bcw. W Z.W. 1 -0 2 Londen Mist Windstil - 1 0,1 Amsterdam Mist Z.3 -3 0 Brussel Mtst W. 2 -5 0 Parijs Mist Windstil -4 0 Bordeaux Geh bew. Windstil - 1 0 Nice Onbew. N.W 6 2 0 Warschau Geh. bew. Z O. 2 -4 0 Berliin Frankfort Geh. bew Windstil -4 0 Onbew. ON O 2 -8 0 München Nevel Windstil -9 0 Zürlch Geh. bew. O N O. 2 -5 0 Wenen Geh. bcw. N. 4 -4 0

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 1