DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Naguib veegt politieke partijen van de kaart Solidariteit, geen vrees Mist belemmert verkeer in alle sectoren zeer sterk Nieuwe Britse voorstellen aan Mossadeq overhandigd Mist zal voortduren Washington in last door band met „big business Generaal zal drie jaar alleen regeren Redelijke kans voor oplossing oliegeschil, zegt Washington 2 Zondag weer geen voetbal m m 13e Jaargang, no. 14 Zaterdag 17 Jan«ari 1953 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnemeuts- prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers' Telefoon redactie -4291 Telefoon administratie 6235 Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort HOOFDREDACTEUR: T] DE BOORDER STAATSGREEP IN EGYPTE VERIJDELD Helpers der ontsnapte oorlogsmisdadigers zijn verhoord (Van onze correspondent) BREDA Rechter-commissaris mr C. van de Kroon heeft de drie helpers aan de ontvluchting van de zeven oorlogsmisdadigers uit de Bredase gevangenis, F de J.. M. A. en F. J. C allen uit Amsterdam, in het Bredase gerechtsgebouw ge hoord en de route overgereden, welke men met de politieke delin quenten on de avond van de Twee de Kerstdag heeft gevolgd De drie verhoorden gaven toe te hebben ge holpen. Mevr. Van der Neut, die huisge note is van F. de Jis géén familie van delinquent Van der Neut en heeft niets met de zaak te maken. Het schijnt, dat er geen organisatie in Nederland of Duitsland bij de ontvluchtingspoging betrokken is Géén uitwijzing van 2 ontsnapten gevraagd DEN HAAG. Naar wij van officiële zijde vernemen is in ver band met de ontsnapping van de twee oorlogsmisdadigers Van der Burgt en Soetebier uit het kamp Eygelshoven niet via de diploma tieke kanalen aan de Duitse rege ring om hun uitlevering gevraagd. Het is derhalve verre van dui delijk hoe men zal pogen deze heren, die ten slotte nog vele ja ren gevangenisstraf voor de boeg hebben, en die blijkens de duur van hun straffen resp. tien en twintig jaren bepaald niet tot de lichte gevallen kunnen worden gerekend, terug te krijgen binnen de omheining van de Nederlandse gevangenis. CAIRO. Generaal Naguib heeft Vrijdag alle politieke par tijen in Egypte ontbonden en gelast, dat de partyfondsen ge- confiskeerd worden. Hij heeft een interregnum van drie jaar gevestigd. Voorts wordt gemeld, dat 25 legerofficieren zijn ge arresteerd. Foead Galal, minister voor de Nationale Leiding (minister van Voorlichting) zeide Vrijdagavond voor radio-Cairo, dat er een complot was geweest, dat gericht was op de omverwerping van Naguibs regering en het „bederven" van zijn beweging. Met het oog hierop waren de partijen ontbonden. aantal professionele politici de na tionale eenheid verscheurde". Som mige van deze politici, aldus Galal. De minister verklaarde gisteren rei der. dat er een „overgangsperio de van drie jaar „zou zijn" teneinde het democratisch stelsel in Egypte te consolideren". Volgens het decreet zullen de partijen gedurende deze pciiode on'.bonden blijven Minister Gain) zeide uit naam van generaal Naguib, dat Egypte's militaire be weging haar kracht had geput uit het vaste geloof in de rechten van alle burgers op een waardig leven, volstrekte gerechtigheid en volledi ge vrijheid met een rechtvaardige grondwet en uit de wens, om uit drukking te geven aan de wil van het volk en de verhoudingen tussen regeerders en geregeerden te rege len. Volgens een Reuterbericht uit Cyprus deden voor de mededeling van generaal Naguib geruchten de ronde, dat Mohammed Foead Sc rag El Din. een vroegere secreta ris-generaal van de Wafd, tezamen met prins Abbas Halim een staats greep had uitgevoerd Het „eerste doel" van de revo- lutionnaire beweging, zo vervolgde Galal. is gelegen m het vertrek van buitenlandse troepen uit ons land. „Wij staan thans op het punt deze hoge doelstelling werkelijk heid te doen worden, hoe ook de omstandigheden en hindernissen mogen zijn". De minister zeide dat men gehoopt had. dat. de par tijen zouden afzien van haar pa-- tijstrijd „die ten bate van een klein Véél erger dan andere jaren Normaal negen mistdagen tussen 1 December en 15 Januari, dit jaar zes en twintig (Van een onzer verslaggevers) In veel sterkere mate dan andere jaren ondervindt ons land al gedu- Tende anderhalve maand ernstig hinder van de mist, die het scheep vaartverkeer, de luchtvaart en het verkeer over de weg stagneert of soms geheel onmogelijk maakt. Hoe groot het aantal mistdagen sinds 1 December is geweest, blijkt duidelijk uit de waarnemingen van het KNMI in De Bilt. dat van die datum af tot op heden niet minder dan 26 mistdagen heeft geregis treerd. Het normale aantal voor de periode 1 December-15 Januari be draagt negen Landelijke cijfers kan het KNMI niet verstrekken, omdat de mist veelal plaatselijk is. De oorzaak van de veelvuldig voorkomende mist is, dat de zon nog niet krachtig ge noeg is om de mistbanken, die ont staan door afkoeling van de nach telijke uitstraling, te laten verdwij nen. Bovendien werkt het wind stille weer de mistvorming in de hand. ven zestig procent van het totaal uitmaakt. Voor de KLM gelden de volgende veiligheidslimieten: twec-motorige toestellen mogen slechts starten bij een zicht van 200 meter. Voor vier motorige toestellen wordt het aan het inzicht van de gezagvoerder overgelaten. Bij landingen geldt, dat voor alle types machines van de KLM een minimum horizontaal zicht van 800 meter moet bestaan bil een wolkenbasis van 60 meter. Uiteraard kost de mist aan de luchtvaartmaatschappijen veel geld. Ten eerste staat een groot deel van de vloot op andere velden Wan neer bijv. KLM-machines naar Frankfurt of Brussel uitwijken, worden de passagiers voor haar rekening per trein naar Amster dam vervoerd. Ook komt het voor, dat een van deze velden gedurende een langere mistperiode als een soort tweede Schiphol wordt gebruikt, dus per soneel en passagiers daarheen wor den vervoerd Het is ondoenlijk om De luchthaven Schiphol heeft I de schade, die hierdoor ontstaat. door dit euvel in de maand Decem ber al een schade geleden, die op ongeveer 20 000,kan worden geschat. De ontvangsten aan start en landingsgelden bedroegen de laatste jaren in December gemid deld f 115.000.—. December 1952 leverde een bedrag van f 95000, op. In het winterseizoen starten en landen op Schiphol gedurende een etmaal 110 a 120 toestellen. De zwartste dag tot op heden was 5 December, toen er op Schiphol slechts 22 starts en landingen plaats vonden. De tarieven hangen af van het gewicht der machines en de aard van de vlucht Voor een start en een landing van een Douglas DC- 6 B. die in intercontinentaal ver keer vliegt, is 122.50 verschul digd. in Europees verkeer 93 10 Voor de tot- op heden zwaarste machines, de Stratocruise/s. zijn de ze bedragen resp. 167.50 en 127.30. Op Schiphol ondervindt de KLM de meeste hinder van de mist. om dat haar verkeer op deze luchtha- op dit ogenblik bij benadering vast te stellen, omdat er ook passagiers zijn. die reizen uitstellen, waardoor een verschuiving in de inkomsten plaats vindt. noemen zich goede patriotten Sommige elementen, beïnvloed door vreemde mogendheden, trok ken het land weer omlaag naar corruptie en zij gebruikten geld voor hun intrigues onder de dek mantel van partijpolitiek. Iedere verrader, die onenigheid zaaide zou gestraft worden De politieke partijen hadden volgens de minis ter een reactionnaire mentaliteit en bleven de oude methoden toe passen Hierdoor vormden zij een direct gevaar. „Van vandaag af zal ik niemand toestaan de- beiangen van het land te schaden. Ik zal de strengste maatregelen treffen tegen dege nen. die onze idealen en doelstel lingen in de weg staan". v,<v Russische boeken uit etalages in Israël verdwenen TEL AVIV Agenten in burger bewaken de Russische ambassade op de Rothschild-boulevard te Jeru zalem nadat de „Jonge Hebreeu wen". een tot. dusverre onbekende terroristische groep honderden bil jetten in de stad had aangeplakt en daarop verteld had verantwoordelijk te zijn voor de aanval op een Rus sische boekwinkel in Jeruzalem Donderdagochtend. De Jonge Hebreeuwen" dreigden dat het zelfde lot iedere winkel wacht die Russische boeken ver koopt. „Zolang de Hebreeuwse taal, Hebreeuwse boeken, het Hebreeuw- I se lichaam en de Hebreeuwse ziel i in Rusland vervolgd worden. zal hetzelfde In dit land gedaan wor- I den." zo heette het op de aanplak- I biljetten Het resultaat was dal. uit vele boekwinkels in Israel de Rus sische boeken uit de étalages ver- I dwenen zijn. I WASHINGTON. Engeland heeft Vrijdag aan Perzlë nieuwe voorstel len doen toekomen, welke als basis kunnen dienen voor de regeling van het oliegescfail tussen belde landen. Daar er geen Engelse diplomatieke vertegenwoordiging te Teheran is, zvin de voorstellen door de Ameri kaanse ambassadeur, Henderson, aan premier Mossadeq overhandigd. Volgens functionarissen te Washington werd verwacht, dat Mossadea Za terdag zün antwoord aan Henderson zou overhandigen. Zy geloofden, dat er een redelijke kans was, dat Mossadeq de voorstellen zou aanvaar den. Naar verluidt is het Engelse nieu we plan op drie punten gebaseerd. 1* Er zal een internationale com binatie gevormd worden voor de distributie van de olie. Deze zal Engeland, de Verenigde Staten en één of twee andere, niet genoemde landen, vertegenwoordigen. 2) De Verenigde Staten zullen pen vastgesteld bedrag er is een cijfer van 100 millioen dollars ge noemd betalen als vooruitbeta ling op olie. welke zii later voor eigen gebruik zullen kopen. 3) Engeland en Perzië zullen aan het Internationale Gerechtshof te Den Haag de vraag voorleggen hoeveel de Perzische regering moet betalen als schadevergoeding voor de nationalisatie van de raffinaderij te Abadan van de Anglo Iranian Oil Company Perzië zal echter ook het schadevergoedingsvraagsl.uk aan een ander internationaal college kunnen voorleggen, waarvan de le den door de president van het WAT VOOR WEER DIT WEEKEINDE DE BILT. Het K.N.M.I. deelt mede sedert het begin van deze week wordt het weer in ons land sterk beïnvloed door een hogedrukgebied, waarvan het cen trum boven het vaste land van Europa ligt. Aanvankelijk bevond ons land zich dicht bij de as van dit. maximum, zodat bij rustig weer de temperaturen om of enkele Rustig weer Weersverwachting, geldig van Zaterdag avond tot Zondag avond: Op vele plaatsen ne vel of mist, maar ook enkele verspreide op klaringen. Overwe gend droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tus sen ZuidWest en Zuid. Lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt. 18 Jan.: zon op 8.39 min., onder 17 03 min maan op 9 58 min., on der 21.24 min. 19 Jan.: zon op 8 38 min., onder 17 04 min maan op 10.13 min., on der 22-52 HET WEEK VAN VANMORGEN 7 UUK Max temp Neersl Weer Wind m/s Gisteren In 24 u Oslo Half bew. NO 1 - 4 C 0 mm Stockholm Licht bew. W.Z.W. 2 - 1 0 Kopenhagen Mist Windstil 0 0 Londen Geh. bew. Windstil 6 0 Amsterdam Motregen Windstil 3 0.4 Brussel Mist Windstil 1 4 Parijs Mist Windstil -0 0 Bordeaux Mist Windstil -5 0 Nice Onbew. NW 5 1 0 Berlijn Geh. bew W.Z.W. 1 1 0.1 Frankfort Motregen Windstil - 1 0.4 MUnchen Motregen Windstil -2 0.3 ZUrlch Geh. bew. ZO 1 - 10 0 Wenen Sneeuw O.Z.O.2 -3 graden onder het vriespunt lagen, terwijl vrij veel mist voorkwam. Donderdag kwam een kleine on derbreking in deze situatie. Een van Groenland afkomstige depres sie trok naar Scandinavië en deed in Noord-Europa de luchtdruk Hink dalen Onder invloed hiervan moest het hogedrukgebied zich in onze omgeving iets terugtrekken, waarbij het centrum in Zuid- Frankrijk kivam te liggen. Weste lijke winden van de oceaan kon den toen Nederland bereiken en voerden warmere lucht aan. waar door in het gehele land de dooi intrad. Tegelijkertijd kwam op de ze wijze een grote hoeveelheid vocht ons land binnen. Inmiddels ts de depressie in Noord-Europa opgevuld, waardoor het centrum van het hogedrukgebied weer kor, terugkomen. De wind is nu afge nomen en de mist. die vanmorgen 't gehele land bedekte krijgt hier door een zeer hardnekkig karakter. Nu de aanvoer van warmere lucht is opgehouden zal de temperatuur neiging vertonen weer iets te da len. Zo wordt waarschijnlijk de rij van Januaridagen, die althans in De Bilt alle te lage temperatuur hadden nog verlengd Sinds het be gin van dit jaar is de temperatuur in De Bilt gemiddeld over het ge hele etmaal 4 graden onder nor maal geweest. Het Canadese leger heeft luite nant Quick (rechts) naar ons land gestuurd om hier 130 leden voor een militaire kapel te re- eruteren. C. Blokker van de hu zaren van Boreel blaast een stukje voor op zijn trombone. Kapitein Rocus van Yperen en luitenant Quick luisteren crïtiseh Ja, huzaar Blokker blaast goed genoeg om naar Canada te mo gen emigreren. Op kosten van het Canadese leger. DEN HAAG. De KNVB heeft wederom alle voor Zon dag vastgestelde voetbalwed strijden afgelast. De program ma's zullen een week worden opgeschoven. In Stuttgart 46 nieuwe typhus'gevallen STUTTGART Het aantal ge- vallen van Typhus is vergeleken bij Donderdag gestegen met 46 Van de in totaal 484 gevallen heb ben er drie een dodelijke afloop gehad. Het Amerikaanse leger en de Duitsers werken samen bij de bestrijding van de epidemie en veel van de zieken zijn onderge bracht in een kazerne, welke het leger ter beschikking van de stad gesteld heeft. Haagse gerechtshof zullen worden aanbevolen. Van gezaghebbende ziide te Was hington is medegedeeld, dat het plan is uitgewerkt tijdens bespre kingen te Londen tussen Engelse functionarissen en de onder-minis ter voor Buitenlandse Zaken voor het Midden-Oosten van de Vere nigde Staten, Henry Byroade. Byroade deelde later het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken mee. dat Mossedeq - enkele wijzi gingen in de Britse voorstellen naar voren heeft gebracht. In sommige kringen te Londen vreest men, dat Mossadeq zelfs al zou hij het accoord tekenen niet in staat zal zijn het uit te voeren, om dat in Perzië de oppositie van na tionalistische en communistische extremisten tegen zijn politiek steeds meer toeneemt, zo meldt A.P. Zelfs bij flinke vorst, als plassen en vaarten met een dikke ijs korst zijn bedekt, zijn er nog loze vissertjes, die zich niet zo spoedig aan de kant laten zetten door Koning Thialf. Wie ge dacht had, dat zij achter de kachel bleven zitten als de kou in de oren en de neus knijpt heeft het helemaal mis. Een goede visser trekt er ook op uit met gure Noorden- of Oosten wind, al betreft het dan een op het ogenblik onherberg zaam oord als de Westeinder- plas, waar wij gisteren deze ge duldige aantroffen. Hij had een bijt gehakt in het ijs en er twee hengeltjes in gestopt Rustig als of het zonter is, zit hij hier te wachten in de gure eenzaamheid van de onafzienbare plas in de mist Af en toe kraakte 't ijs ver vaarlijk. Onbetrouwbaarzei den de boeren uit. de omtrek veelbetekenend, maar onze vis ser bleef roerloos wachten.... Zeven mensen searresteerd naar aanleiding: van ramp met veerboot bij Poesan POESAN Zeven personen zijn gearresteerd naar aanleiding van de ramp met de veerboot nabij Poesan. waarbij de vorige week Vrijdag bij na 250 opvarenden het leven hebben verloren. De hoofdinspecteur voor schepen van het Zuid-Koreaanse schcep- vaartbureau is gearresteerd op be schuldiging van'verwaarlozing van zijn plichten. De andere gearresteer den zijn employés van de particu liere maatschappij, die eigenares is van de veerboot. Er zijn slechts veertig lijken opgepikt sedert de boot in een orkaan omsloeg. Arrestaties in IT enen Twee relaties van de Amerikaanse spionnen in hechtenis WENEN. Amerikaanse auto riteiten in Wenen hebben Vrijdag medegedeeld, dat twee Amerika nen. die In betrekking stonden met de beide Donderdag gearresteerde spionnen Vcrber en Ponger. zijn gearresteerd. Zij worden voorlo pig vastgehouden voor ondervra ging. doch zijn niet in staat van beschuldiging gesteld. De Vrijdag gearresteerde Ame rikanen zijn Walter Lauber en Ernest Pisïowitz. Laatstgenoemde is een 40-jarige veteraan van het Amerikaanse leger, die in Berlijn geboren is en later de Ameri kaanse nationaliteit heeft aange nomen. Pisïowitz is verscheidene jaren werkzaam geweest bij de in lichtingendienst van het Ameri kaanse leger in Wenen. De echt genote van Walter Lauber. de 36- jarige Cecilia Lauber heeft met haar beide kinderen de wijk ger nomen naar de Russische sector van Wenen. Verber is met Ponger geboeid naar Washington gebracht. De voor hen vastgestelde borgsom bedraagt 50.000 dollar. Een func tionaris van het ministerie van Justitie zeide, dat de som zo hoog gesteld was „met het oog op de ernst van de zaak en de erva ring met andere communistische beschuldigden". Minister Wilson weigert millioenenbezit in General Motors op te geven (Van onze correspondent) NEW YORK. Als de senaat zich door middel van stemming uit over de nieuw benoemde leden van het kabinet, dan gebeurt dit aan de hand van een rapport, dat door een arbeidscommissie is op gemaakt die zich er van op dc hoogte heeft gesteld of de toe komstige ministers geen financiële banden onderhouden met indus triële of andere zakelijke onder nemingen. die in conflict zouden kunnen komen met hun ambt. Een dergelijke commissie is nu bezig met de voorbereiding van een rapport over de door Eisen hower benoemde ministers. Men hoopte nog voor Maandag de toe stemming van de Senaat te krij gen, maar dat is sinds gisteren wat moeilijk geworden, omdat de door Eisenhower voorgestelde mi nister van Defensie Charles Wilson de commissie heeft meegedeeld, dat hij weigerde de financiële banden met General Motors te verbreken. Wilson is afgetreden als presi dent van General Motors, een van de grootste contractanten van het ministerie van Defensie. Maar hij wil ziin aandelen ter waarde van 2.5 millioen niet verkopen, omdat hij in de komende vier jaar nog belangrijke bonussen (ter waarde van een half millioen) verwacht. Het Amerikaanse parlementaire leven heeft menige minister of hoge ambtenaren gekend, die was voortgekomen uit de industrie of bankwereld Recente voorbeelden weren James Forrestal en diens opvolger Lovett. die beiden hun partnership in firma's, waarvan zij deel uitmaakten, opzegden. Wilson heeft gezegd, niet te zul len aarzelen nieuwe contracten met General Motors aan te gaan als hij dat gewenst zou achten voor het Amerikaanse volk. Men had tijdens de verkiezingen ge toond verandering te wensen te worden geregeerd door figuren uit de grote zakenwereld. Men wist nu dus vooruit wat men aan hem had Men had zijn benoeming door Eisenhower toegejuicht, hij zag dus geen reden om zijn stand punt te wijzigen. Hij verklaarde dit alles tegenover leden van de Senaat het was wel wat hoog van de toren geblazen. Als de Se naat zich bij de mening van Wil son zou neerleggen, dan zou de verkiezingsleuze van de republi keinse partij „clean government" in een merkwaardig licht vallen. Het hek zou van de dam zijn en het meeregeren zou voor zaken lieden een aangenaam privilege zijn. Het schijnt dat de Senaatscom missie dergelijke moeilijkheden heeft ondervonden met Robert Kyes. die de rechterhand zou zijn van Wilson op het ministerie van Defensie en met de aanstaande onderministers voor de landmacht Robert Stevens voor de zeemacht Robert Anderson voor de lucht macht Harold Tabott. Zij stammen allemaal uit financiële kringen. HET spoorloos verdwijnen van uit andere landen gevluchte oor logsmisdadigers in Duitsland, het proces over de euveldaad van Oradour, de arrestatie door de Brit ten van een aantal complotterende oud-nazi's, het zijn alles dingen die er bepaald niet toe bijdragen, de stemming jegens de Duitsers te ver beteren. De reactie is weer overal: wat zijn ze slecht te vertrouwen, wat hebben ze een wandaden gepleegd! Onvermijdelijk neemt daardoor de aarzeling, met hen een Defensiege meenschap te sluiten of hen op an dere wijze te betrekken in een ver enigd Europa, weer toe. Wie en wat halen de democratische West-Euro- peancn in huis? Sommigen zeggen: hetzelfde gevaar en dezelfde geest, die we in de laatste oorlog met in spanning van alle krachten en ten koste van geweldige offers hebben bezworen. Zou het inderdaad zo zijn, dan ware de zaak zeer eenvoudig. In dat geval kon het devies niet anders lui den dan: geen gemeenschap, hoe dan ook, met deze lieden. Maar het is na tuurlijk niet helemaal zo. Waar is, da» in Duitsland de oude gezindheid in genen dele is verdwenen. Zij leeft nog: bij ouderen, die wel zijn ver slagen, maar niet van hun gevaarlijke waandenkbeelden genezen; bij jon geren, die in het verleden meer glorie en romantiek zien dan in het wat trieste heden. Zij bestaat voort als een erfelijke ziekte uit een tijdperk, waarin bloed en ijzer meer dan geest, macht meer dan recht, het vertrou wen genoten in Duitsland. ER is echter ook een ander Duits land. Het heeft altijd bestaan. Soms heeft het een haast ver borgen leven moeten leiden; maar het is nooit dood geweest. Laten de Europeanen aan de Noordzee zich niet verbeelden, de uitvinders en uit sluitende dragers te zijn van de scho ne idee der zichzelf regerende vrij heid. Die vrijheid heeft voortdurend ook medestanders gehad in Duitsland. Alleen, ze zijn jarenlang niet aan bod gekomen. Zij hebben een kans gehad in de Weimar-republiek, maar er geen gebruik van gemaakt door ge brek aan traditie, gebrek aan vastbe radenheid, gebrek aan besluitvaardig heid. Na de zelfmoord van Hitier en de ineenstorting van zijn systeem en zijn rijk hebben zij een nieuwe kans gekregen. Zullen zij ditmaal slagen? Zij dragen oen zware verantwoorde lijkheid zijcn wij. Eén ding mag wel worden beseft: met het afstoten van Duitsland distan tiëren de democratische West-Euro- pese stalen zich ook van hun vrien den en medestanders daar. Men kan het anders zeggen: zij laten hen in de steek. Zijn daarmee Engeland, Frankrijk, Nederland en België,, om deze landen maar tc noemen, gered? Is daarmee de dreiging van een her levend nationaal-socialisme afge wend? leder, die even nadenkt, be seft dat het tegendeel het geval is. Want het is niet zo, dat Duitsland aan zijn lot zou worden overgelaten, het is zo, dat dc gncdc krachten in Duitsland zouden worden blootgesteld aan de mogelijkheid, opnieuw met alle middelen van demagogie en ter reur te worden overvleugeld. Daar mee ware precies bereikt, wat nu juist niet bereikt moet worden. Daar mee ware het gevaar, dat men zich van het lijf wenste te houden, juist in zijn volle omvang te voorschijn ge roepen. EUROPA en dit behoort het uitgangspunt te zijn van ied) te plan en de grondslag van ied rand hoop is niet te redden met ling van dc Duitsers. Euro ONK slechts te redden door krachtig Aan eensluiting van alle mensen vaftreem den wille, nict-Duitscrs cn DuitVour tegen de belagers van vrijheid en mocratie; buiten de grenzen en bin nen de grenzen. Zijn de Duitsers te vertrouwen? Zeer velen stellig wel. En van hen moeten wij het hebben. Gezamenlijk kunnen wij de anderen best aan. Alleen kunnen onze vrien den in Duitsland het misschien niet. Het ware de slechtste en kortzichtig- ste politiek, dat wij in onze angst en eigenwaan hen en heel Europa aan die mogelijkheid blootstelden. Er is geen alternatief. Of een hecht en democratisch Europa met de Duit sers, óf een mislukking van alles, waarnaar generaties van vrije mensen met hartstocht en overtuiging hebben gestreefd. Onenigheid in Duits kabinet over uitlevering BONN Kanselter Adenauer en zijn kabinet hebben Vrijdag gespro ken over hetgeen gedaan moet wor den met de zeven ontsnapte Neder landse oorlogsmisdadigers, die naar West-Duitsland gevlucht zijn en om asyl gevraagd hebben, maar de mi nisters konden het niet met elkaar eens worden De kwestie zal op nieuw besproken worden in de bijeenkomst van Dinsdag, waarin de minister van Justitie zijn mening kenbaar zal maken.

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 1