Eisenhower schenkt de wereld nieuwe hoop DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Onverminderde strijd voor eervolle vrede Enorme mensenmassa juicht Ike toe Nieuwe kieswet in Italië door parlement aanvaard AMERIKA HEEFT NIEUWE PRESIDENT —NEGEN PUNTEN^ Rustig Zwaar gestrafte P.D.'s naar de „Krententuin' Melk wordt één cent duurder Plechtigheid der inauguratie indrukwekkend door eenvoud Journalist in arrest voor „publicatie van geheimen Inkomsten der koopvaa rdij in 1951: f 1300 millioen Na hevig tumult in Kamer motie van vertrouwen voor premier De Gasperi ROME. Na een zitting, die 69 uur geduurd had, sprak de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden vanmorgen om 06-1 uur haar vertrouwen uit in premier De Gasperi. De uitslag van de stemming luidde 339 tegen 25. De Christen-Democratische Partij van premier De Gasperi heeft een meer derheid van 303 van de 570 zetels in de Kamer. De communisten en Nenni- socialisten hadden de zaal voor de stemming verlaten. Daarna nam de Kamer met 332 tegen 17 stemmen de nieuwe Kieswet aan, die aan de meerderheidsparty(en) extra zetels in het parlement toekent. (Van onze correspondent) NEW YORK. De Eisenhower, die gisteren voor het eerst als president der Verenigde Staten het woord richtte tot zijn landgenoten en tot millioenen, die ver buiten de grenzen van de V.S. met gespannen aandacht naar hem luisterden, was een an dere dan de Eisenhower, die men tijdens de verkiezingscam pagne had leren kennen. Zelfvertrouwen had nu de plaats in genomen van de aarzelingen van de man, die toen nieuw in de politiek afhankelijk scheen van de adviezen van zijn in de politiek doorknede raadgevers en die de indruk maakte be reid te zijn tot vele concessies ter wille van de eenheid in de partij. Men herkende in hem nu de man, die de zeldzame gave bezit, volkeren met uiteenlopende belangen tezamen te brengen en de inspirerende kracht, die het Atlantische Pact tot een levende werkelijkheid belooft te maken. Gisteren weerklonk een nieuw republikeins geluid, dat niet veel verschilde van dat der verslagen democraten. BLOOTSHOOFDS staande op de trappen van het Kapitool legt Eisenhowerde 34ste president van de Verenigde Staten, de eed af in handen van de president van het opperste gerechtshof, Fred M. Vinson. Deze foto werd radiografisch naar Londen en vandaar per telefoonlijn naar Amsterdam overgebracht. Alleen al te Rome zijn Dinsdag twee duizend mensen aangehouden als gevolg van de actie van com munisten en socialisten tegen het wetsontwerp van de regering tot wijziging van het kiesstelsel, be staande in een staking van drie uur 's middags tot middernacht Jeeps vol politie, met loeiende sirenes, voerden charges uit op stakers, die optrokken naar het parlement Tien tallen mensen, onder wie enige poli tiemannen, moesten in de zieken huizen verbonden worden. In de Kamer, die toen al zonder onderbreking zestig uur bijeen was, brak Dinsdagavond een tumult uit, toen een communistische afgevaar digde binnen kwam wankelen, een zakdoek tegen zijn hoofd gedrukt, uitroepende dat de politic hem bui ten geslagen had. Meer dan honderd communisten en socialisten maakten aanstalten om de regeringsaanhan- ger.s aan te vallen. Een cordon sup poosten trachtte hen daarvan te weerhouden, terwijl de voorzitter te vergeefs om orde riep. Om het tu mult te bezweren gaf de voorzitter opdracht de tribunes te ontruimen en hij verliet zelf de Kamer ten te ken. dat de vergadering geschorst was. De vergadering werd hervat na een schorsing van anderhalf uur. Schreeuwende linkse afgevaardigden overstemden bijna premier De Gas peri. toen hij verslag uitbracht over de klappen die eerdergenoemde communistische afgevaardigde had opgelopen. Hij zei, dat deze afge vaardigde getracht had een betoging, die de politie had uiteengedreven, opnieuw te organiseren. In zijn rede noemde Eisen hower negen beginselen op, welke zijn politiek zouden ken merken. Deze punten zijn: 1. Opbouw van een macht die een mogelijke aanvaller zal af schrikken. 2. Geen concessies om de agressor om te kopen. 3. Landsbelang gaat voor eigen belang. 4 Amerika zal niet trachten andere volkeren de Amerikaan se politieke en economische in stelling op te dringen. 5. Wederzijdse hulp aan vrije landen. 6. Aanmoedigen en in practijk brengen van een politiek die verhoging van productiviteit en uitbreiding van handel beoogt. 7. Aanmoedigen van de een making van Europa. 8. Verwerping van veronder stellingen inzake minderwaar digheid van bepaalde volkeren of rassen. 9. Van de Verenigde Naties een daadwerkelijke macht ma ken. AT VOOR WEER? DE BILT. Het KNMI deelt me de. het weer in. ons land blijft on der invloed staan van een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat zich van de Britse eilanden tot over de Alpen uitstrekt. Langs de Oostflank van dit hogedmkgebied stroomden tijdens het weekeinde koude luchl- massa's vanuit Scandinavië naar het Zuiden, waardoor in Duitsland en het Alpengebied tijdelijk weer strenge vorst voorkwam. Ook in Italië houdt de winter aan Tijdens de afgelopen nachten kwam de Povlakte plaatselijk zelfs U graden vorst voor. De koude lucht kan ons land echter niet bereiken, zo dat de temperaturen bij ons ein delijk tot enkele graden boven de normale waarde opliepen. Ondertussen vindt over Scan dinavië een nieuwe koudeuxlval plaats na hel passeren van een diepe stormdepressie. die van IJs land over de Noordkaap naar het Oosten trok. Het from dat deze koude luchtmassa's scheidt van de zachtere lucht boven onze omge ving kan morgen ons land bereiken. Aangezien de koude lucht echter over de Noordzee moet rlromen, voor zij ons land bereikt, is morgen nog geen belangrijke temperatuur daling te verwachten. Of her passe ren van het front met enige neer slag gepaard zal gaan is nog on zeker, maar deze zal waarschijnlijk slechts zeer licht zijn. Aangezien ons land dicht bij het centrum van het lwgedrukgebied boven de Britse eilanden blijft lig gen. mag men verwachten, dat het rustige weer zal aanhouden. De negen punten, waarin hij zijn poltiek samenvatte, kan men een be vestiging en uitbreiding noemen van de vier punten, die Truman bijna vier jaar geleden bij zijn ambtsaanvaarding formuleerde. Zij kondigen een onverzwakte strijd aan tegen elke vorm van agressie en imperialisme van de zijde der mach ten in het Kremlin. Zij wijzen ca tegorisch elke gedachte aan .ap peasement" af en erkennen verder, dat er voor Amerika geen veiligheid kan bestaan wanneer het land zich economisch afzondert. Voorts be pleiten zij de noodzaak van samen bundeling van de krachten van alle vrije naties, voorop gesteld, dat elk land de maximumbiidiage levert waartoe het in staat is. Tevens be vatten ze de stelbng, dat Amerika zich moet onthouden van elke druk om enig land tot zijn politiek of eco nomisch stelsel te bekeren. Zij on derschrijven de gedachte van we derkerige hulD en van steun aan d1 minder-ontwikkelde gebieden Ook richten de punten zich tegen de theorie, die de superioritei» van enig ras of enige natie erkent. Ten slotte stellen zij zich volledig achter de Verenigde Naties. Het was een rede die het buiten land. voor zover het in ongerust heid verkeerde inzake de toekom- 1 stige politiek van Amerika volledig tevreden moest stellen en met nieu we hoon kon vervullen. Maar tevens kondigt zij een moeilijke periode van binnenlands beleid aan. gezien de machtspositie, die de oude gar de, met Taft aan het hoofd, in het Congres inneemt. In dit opzicht was het een moedige rede en bovendien een die uitmuntte door nederigheid, godsvrucht en vredelievendheid. Ei senhowers toespraak weerspiegelde j het geloof, dat do toekomst belloon 1 aan de vrije mensen, dat een we- i rcld. die vrijheid als hoogste good erkent, vertrouwd moet zijn met de I gedachte, dat de soldatenransel minder zwaar weegt dan een keten I van een gevangene". (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De minister van Justitie heeft besloten met het oog op een betere" bewaking van de zwaarder gestrafte politieke delin quenten in Norg en Eygelshovcn, deze gevangenen over tc brengen naar de rykswerkinriehting Ooster eiland te Hoorn, beter bekend als „De Krententuin". Reeds enkele dagen geleden is een groot deel van de gevangenen, die in de Krententuin waren opgesloten overgebracht naar andere gevange nissen. opdat in de rijkswerkinrich ting in Hoorn voor de zwaardere gevallen uit Norg en Eygelshovcn plaats zou komen. Vannacht zijn de zware getraften, die voor over plaatsing in aanmerking kwamen in de betrokken kampen afgezon derd en od transport gesteld naar Hoorn, waar zij vanmorgen zijn aangekomen. De lichtere gevallen blijven voorlopig in de twee ge noemde kampen achter DEN HAAG Hot ligt In het voornemen van de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoor ziening om binnenkort de prfjs van de consumpticmclk met één cent per liter voor bet gehele land tc verhogen. Over do datum, waarop deze ver hoging zal ingaan, zijn besprekingen nog gaande. Deze maatregel zal een grote ontlasting voor het Landbouw- Egahsatiefonds betekenen. Uit dit fonds wordt namelijk de subsidie op de consumpticmclk betaald. Een eventuele verhoging van de consumptiemclkprijs zal zowel in de subsidiesector, als in die der gezins uitgaven worden gecompenseerd door de sedert November van het vorig jaar ingetreden daling der vleesprijzcn, zo vernamen we van het ministerie. Generaal Gruenther: komende jaren kritiek PARIJS Generaal Gruenther, stafchef van het geallieerde hoofd kwartier in Europa, heeft Dins dagavond in een toespraak ge zegd. dat de Atlantische mogend heden met sterk genoeg zijn orri een aanval tc voorkomen, maar wel op eervolle wijze tegenstand zouden kunnen bieden. De twee komende jaren zijn volgens de generaal kritiek, niet alleen wat betreft een mogelijke Russische aanval, maar ook met betrekking tot dc gevaren die de Atlantische eenheid bedreigen. Zware straffen in Bulgaars spionnageproces SOFIA Dc hoofdbeklaagde van een groep van tien personen, die beschuldigd zijn van samenzwering tot omverwerping van de Bulgaar se regering, is Dinsdag ter dood veroordeeld. Dc betrokkene, Todor Stoianof Christof. werd een voor malig lid van het Bulgaarse Tsa ristische leger genoemd. De negen andere beklaagden werden veroor deeld tot gevangenisstraffen van achttien maanden tot twintig jaar. (Van onze correspondent) NEW YORK. De plechtigheden bij de ambtsaanvaarding van Eisen hower als president der Verenigde Staten werden gekenmerkt door de indrukwekkendheid der eenvoud. Zy begonnen met dc gczameniykc rit van het gaande en het komende staatshoofd van het Witte Huis naar het Kapitool, een imposant symbool van de continuïteit cn van het echt de mocratische grondbeginsel, dat partijverscliillen cn politieke emoties zwe gen wanneer de stem van het volk heeft gesproken. BONN. De West-Duitse autori teiten hebben een bedrag van 350.000 DM beschikbaar gesteld voor dc invoer van vee uit Nederland. Men zag Truman rustig en be heerst op het hoge podium plaats nemen. terwijl het militaire mu ziekcorps hem voor het laatst het presidentiële saluut bracht Op de eretribunes hadden zich 15000 per sonen verzameld en een ongeveer honderdduizend koppige menigte was verzameld op het plein voor het kapitool Verder hadden vele honderdduizenden zich langs de brede boulevards tijdig van een plaats verzekerd om getuige te kun nen zijn van het vooi bijtrekken van de parade Via de luidsprekers klonken dui- d. 'ijk verstaanbaar de gebeden, uit gesproken door katholieke. Joodse en orotestantse voorgangers. Na het volkslied volgde de eedsaflegging, eerst door vicc-nrcsident Nixnn. in handen van Senator Knowland. daarna door Eisenhower in handen van rechter Vinson. Iets kouder overdag Weersverwachting, geldig van Woensdag avond tot Donderdag avond: Overwegend zwaar bewolkt met later kans op wat lichte regen of motregen. Matige, langs de kust tijdelijk vrij krachti ge, wind ruimend van West naar Noord. Iets kouder overdag. 22 Jan zon op 8 34 min., onder 17 09 min.: maon op 10.59 min., on der 1.42 min het weer van vanmorgen 7 uur Max temp Neersl tation Weer Wind m/s Gisteren in 24 u Oslo Onbcw. N W. 2 - 9 C 0 mm Stockholm Licht bewW.Z.W. 2 - 1 0 Kopenhagen Geh. bew W 12 4 0 Londen Mist Windstil -2 0 Amsterdam Geh. bew W.Z.W. 2 3 0.1 Brussel Mist Z W 2 - 1 0 Parijs Mist Windstil 1 0 Bordeaux Onbew. N O. 3 -2 0 Nice Onbcw. O ZO 1 - 4 0 Warschau Sneeuw W ZW.4 - 4 0.1 Berliin Mot.rcgen W Z.W 6 2 0,2 Frankfort Nevel ZZ.W.3 - 1 0 München Nevel Windstil' - 14 0 Zurich Nevel N.W.2 - 4 0 Wenen Onbew. Windstil - 11 0 Met Eisenhowers rede was de plechtigheid in feite ten einde. Ter wijl Truman ongemerkt de tribune verliet om met familieleden en een deel van het oude kabinet de lunch te gaan gebruiken bij Acheson, be gaven de nieuwe president en zijn gevolg zich naar de Senaatskamer voor een snelle lunch. Tegelijkertijd ging de Senaat in zitting ter goedkeuring van het nieuwe kabinet Nixon trad daarbij voor het eerst op als voorzitter van de Senaat. De onafhankelijke sena tor Morse verzette zich echter tegen de overhaaste goedkeuring, die ge woonlijk de dag na de inaugratie pleegt te geschieden. Aangezien in dit opzicht eenstemmigheid is ver eist, koh aan de wens van Eisen hower. dat na de afloop van de parade, het kabinet in het Witte Huis zou worden beëdigd, niet wor den voldaan Vandaag zal dus de Senaat de kwestie opnieuw in be handeling nemen, nadat de Se naatscommissie Wilson heeft ge hoord, die volhardt in zijn weige ring afstand te doen van zijn bezit in aandelen van de General Mo tors en wiens benoeming tot mi nister van Defensie daardoor nog steeds zwevende is. De parade heeft vele uren lan ger geduurd dan was voorzien Zij gaf het gebruikelijke bonte en fees telijke beeld, doordat praalwagens uit alle staten er aan deelnamen Toch miste zij het karakter van een volksfeest dat men zich van Tru- mans inhuldiging in 1949 herinner de. Afdelingen van de land-, zee- en luchtmacht schenen een grotere plaats in te nemen, terwijl de ver tegenwoordigers van de burger- groepen meer in het teken stonden van de partij dan dat zij van een algemene vertegenwoordiging van het Amerikaanse volk waren. Niet temin was het een grootse mani- DE GAANDE EN DE KOMENDE PRESIDENT. Voor het eerst sedert twintig jaar toen de gekozen president van de Ver enigde Staten, Franklin Roose velt met Herbert Hoover reed gingen de aftredende president Harry Truman en de nieuwe pre sident Dwight D. Eisenhower te zamen naar het Kapitool voor de inhuldiging van Eisenhower. festatie, waaraan dc luchtige mo menten niet ontbraken. De door Eisenhower gelanceerde mode van Homburghoedon, waar aan ook Truman zich had pnder- worpen. moet ongetwijfeld gouden dagen hebben opgeleverd voor de hoedenfabnkanten Een groep ver tegenwoordigers van de Abraham- Lincoln-club volhardde evenwel in het dragen van de hoge zijden. Op de eretribune voor het Witte Huis. waar de president en de vice- president de parade zagen passe ren zag men onder de eregasten oud-president Hoover en generaal Marshall in de onmiddellijke na bijheid van Eisenhower. De eenvoudige jongen van Abi lene heeft zijn grote dag gehad. Thans zijn de ogen van de gehele wereld op hem gevestigd, om le weten te komen op welke wijze hij de enorme moeilijkheden, die zo wel op binnenlands als op buiten lands gebied op hem wachten, zal oplossen. Rotterdamse justitie valt over artikel, dat aan militaire instanties werd voorgelegd (Van onze correspondent) ROTTERDAM De 20-jarige leerling-journalist L. Elffcrich, verslag gever van ons zusterblad „Het Rotterdamsch Parool", is Dinsdagmiddag in verzekerde bewaring gesteld. Hy wordt ervan verdacht zich tc hebben schuldig gemaakt aan het openbaar maken van militaire geheimen. Dit zou geschied zyn door dc publicatie van een artikel „Luchtwachtdienst bouwt geheime ccntraalpost" in „Het Rotterdamsch Parool" van 14 Januari j.l. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat het bewuste stuk, alvorens het in dc krant werd afgedrukt, is voorgelegd aan de Luchtmachtvoorlichtings- dienst in Den Haag, alsmede aan andere instanties van de Koninkiyke Luchtmacht, die stuk voor stuk verklaarden tegen publicatie geen enkel bezwaar te hebben. De arrestatie van E. heeft plaats gevonden zonder dat de justitie zich gewend heeft tot de verant woordelijke chef van de verslagge ver of tot de hoofdredactie. Zonder enige opgaaf van redenen werd E. Dinsdagmiddag ontboden bij de Koninklijke Marechaussee op de Westersingel in Rotterdam Gezien de wijze, waarop het artikel over de luchtwachtdienst in de krant gekomen was, is het verklaarbaar, dal noch hijzelf, noch de redactie chef ook maar enig vermoeden had, wat hiervan de oorzaak kon zijn. Opperwachtmeester W. Beekman deelde hem echter mede. dat hij een strafbaar feit had gepleegd. Ver volgens wenste de opperwachtmees ter te weten, uit welke bron de jour nalist zijn inlichtingen had geput, E heeft hierop geantwoord, dat hij niet van plan was deze bron te noemen en verwees de opperwacht meester naar zijn hoofdredactie. De opperwachtmeester verklaarde daar op, toch al te weten van wie E. znn gegevens ri&d gekregen, omdat hij het al had uitgezócht. Toen E. informeerde, ttoaArom de politieman het dan nog eens van hem vernemen wilde, zei deze al leen maar: „Het was u verboden dat artikel te publiceren. Ik heb zes getuigen." Volgens de Rotterdamse officier van instil ic. mr T. Someyns de Vries van Doesburgh. kan E., in afwach ting van een nader onderzoek, zes dagen in hechtenis worden gehou den. Bij de redactie van ons zuster blad vraagt men zich in gemoede af. niet alleen op welke gronden deze arrestatie verricht is, maar ook of zelfs indien de militaire instanties achteraf dc gewraakte publicatie anders beoordelen dan, in eerste aanleg een dergelijk optreden der justitie wel noodza kelijk was geweest. Doodstraf geëist tegen nazibeulen in Frankrijk METZ. In het proces te Metz, waar de commandant en enige bewakers van het Duitse concentratiekamp Schirmeck (na bij Metz) terecht staan op be schuldiging van moord op 78 ge vangenen en 150 leden van de Franse verzetsbeweging, heeft de openbare aanklager tegen vier be klaagden de doodstraf geëist. De betrokkenen zijn de commandant van het kamp. kolonel Buck, die slechts één been heeft, en de be wakers Muller, Giesslin en Muss berger. De brutale houding van Buck gedurende het proces bracht de rechters vele malen tot woede. Drie bewakers hoorden langdurige dwangarbeid tegen zich eisen. De uitspraak van het militaire tribu naal wordt vandaag verwacht. Deviezenpot genoot f550 millioen voordeel door activiteit van handelsvloot (Van onze correspondent) ARNHEM In 1951 bedroegen dc bruto-inkomsten van onze koop- vaardüvloot f 1300 millioen. waar van f 1150 millioen uit vrachten en f 250 millioen uit passagiersvervoer Hoewel dc cijfers over 1952 nog niet bekend zijn mogen de inkomsten over dat jaar gerust op f 1500 mil lioen worden geraamd. Het was de heer W. H de Monchy. directeur van de Holland- Amerika Lijn. die Dinsdag tijdens een bijeenkomst van de Gelderse Industriële Club cn de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel deze in- teressante cijfers meedeelde, daar- mee de monstrerend de grote bete kenis, welke onze koopvaardij 1 heeft voor de nationale economie. De Nederlandse koopvaardij heeft in 1951 voor 350 millioen gulden -aan deviezen ingebracht en voor 200 millioen aan deviezen bespaard, tezamen een inbreng dus van 550 millioen Deze deviezenbesparin^ wordt bereikt doordat aanvoeren met Nederlandse schepen geschie den. De totale tonnage van de koop vaardijvloot bedraagt 2.767 000 bruto registerton. Willen wij onze vloot op peil houden dan moeten de na de oorlog door Amerika verstrekte Victory- en Libertyschepen in een aanzienlijk sneller tempo worden vervangen dan dat waarin wij zelf schepen bouwen. De scheepswerven leverden omstreeks de dertiger jaren 560.000 brt aan passagiers capaciteit per jaar. in 1952 was dit cijfer 415.000 brt. Dc Hollnnd-Ame- rika Lijn, die vóór de oorlog een capaciteit had van 7.000 bedden, heeft er nu nog een van 4.000 De werekltankvloot, die vóór de oorlog 11': millioen ton bedroeg, omvat nu 19 millioen ton. Neder land blijft in deze verhouding achter; vóór de oorlog 528.000 ton. thans 620.000 ton. De oorlogsjaren en het uitvallen der tankers van de Kon. Petroleum Mij zijn hieraan natuurlijk niet vreemd. Aangenomen. dat de Victory- schepen. die thans bij onze koop vaardij in gebruik zijn. twintig jaar meegaan, dan zal er vóór 1956 voor niet minder dan twee milliard gul den moeten worden geïnvesteerd alleen om de vloot op peil te hou den. Over de verhouding scheepvaart luchtvaart kon men. volgens de heer Dc Monchy. eieer.lijk niet meer spreken Bn wet is het de '-h<-ep- vaartrnaalschappiien verboden lucht lijnen te exploiteren. Op dez* wive heeft de wetgever een monopolie voor de KLM geschapen, hetgeen" spr geenszins als critick op de KLM bedoelde. 13e Jaargang no. li \Voensclag 21 Januari 1953 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 _T _T. Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements- LltgaVO: JN.V. De JNieUWe reTS Redactie cn Administratie Snouckacrtlaan 7. Amersfoort prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 1