DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Ondergrondse spoorw eg Haag- Amsterdam ligt „op ijs' IR FQ. DEN HOLLANDER ONTHULT: Duitsland zal nooit tot nazisme terugkeren Moskou eist intensivering van de klassenstrijd Tweeduizend vrouwen in de Luchtmacht NEO-NEUTRALISME Weg-, dus busvervoer is niet tegen te houden Duitse kampbeulen in Frankrijk ter dood veroordeeld Australië zal in 1953 80.000 immigranten toelaten Communisten in V.S. zwoeren samen Actie tegen Joden in Hongarije begonnen? Prins zal spreken bij 300-jarig bestaan van New York 13e Jaargang no. 18 Donderdag 22 Januari 1953 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. ,,De plannen voor de ondergrondse spoorweg Amsterdam —Den Haag liggen by ons „op üs". d.w.z. zü liggen gereed en uitgewerkt, maar wjj weten niet of het er ooit van zal komen." Dit verklaarde ir F. Q. den Hollander, president-directeur der Ned. Spoorwegen Woensdagmiddag tydens een lunch van de Ned. Mij. voor Handel en Nüverheid. „In prin cipe zyn wü bereid om de stations zo dicht mogelyk by de reizigers te brengen, maar wat de financiële kant betreft moeten wy er nog eens ern stig over denken." De heer Den Hollander zei er van overtuigd te zijn dat er voor de nieuwe wijken van Amsterdam- West iets moet gebeuren. Het nieu we station, dat daar zal verrijzen, zal met groot zijn. In Haarlem zijn de Spoorwegen thans bezig om in dit verband nieuwe ruimte te scheppen door het bouwen van een derde perron. In Den Haag ligt reeds het sta tion aan de Laan van Nieuw-Oost- Indië gereed om dienst te doen bij de herbouw van het Bezuidenhout- METZ. Een Frans militair tri bunaal te Metz heeft Woensdag uit spraak gedaan in het proces tegen de commandant en een aantal bewakers van het Duitse „heropvoedings kamp" Schirmeck. die verantwoor delijk worden geacht voor de dood van 78 gevangenen en 1-50 leden van de Franse verzetsbeweging. De com mandant, kolonel Buck en de bewa ker Nussberger werden ter dood ver oordeeld. De bewakers Muller, We ber. Giegling en Hoert kregen resp. 20. 15. tien en vyf jaar gevangenis straf. Zes bewakers werden bij verstek veroordeeld, nl. Kretzer. Maier, Specht en Wunsch tot de doodstral en Bahr en Krauss tot twintig jaar dwangarbeid. Kolonel Buck had tevoren ver klaard, dat alleen hij verantwoor delijk was voor het gebeurde in het kamp en niet zijn m«jdebeklaagden, „die. als soldaten, slechts bevelen hadden opgevolgd" Hij voegde hier aan toe: ..De omstandigheden dwon gen mij een grootse en moeilijke taak uit te voeren in een oorlog, waarin voor Duitsland alles op het spel stond. Ik zal de laatste zijn om te beweren dat by het volbrengen van deze taak geen fouten zijn gemaakt". CANBERRA. De Australische minister voor Immigratiezaken. Holt. herhaalde Woensdag op een bijeenkomst der Australische j.burgerscliapsvereniging", dat Australië in 1953 80.000 immigran ten, hetgeen de helft is van het gemiddelde der afgelopen vier jaar, zal toelaten. Hij voegde hier echter aan toe dat slechts voor het eerste halfjaar van 1953 de finitieve plannen zijn opgesteld en dat het immigratiebeleid na deze periode afhankelijk is van de ont wikkeling der Australische econo mie. Minister Holt verklaarde voorts dat de helft der toe te laten im migranten van Britse afkomst moet zijn. Hij zeide dat voorrang zal worden gegeven aan gezins leden van immigranten, die zich reeds in Australië vestigden. BESCHADIGDE „WILLEM RUYS" in de Rotterdamse haven. Woens dagmorgen arriveerde het vlaggc- sehip van de Koninklijke Rotter damse Lloyd, dat in de nacht van 5 op 6 Januari in de Rode Zee in aanvaring kwam met de „Oranje". De neus van de „Ruys", die zwaar ■werd. beschadigd, is in Port Said voorlopig gerepareerd, maar toch kan men nog duidelijk zien, hoe groot de gaten waren. kwartier. „Om de z.g. oude lijn AmsterdamRotterdam te ontlas ten zijn wij bezig iets uit te broe den. In deze plannen nemen de ondergrondse en de mogelijkheden via de lijn AmsterdamWoerden GoudaRotterdam een voorname plaats m." aldus ir Den Hollander. In October 1953 zullen de Spoor wegen het Station-Maas in Rottsr- dam verlaten, en in Hillegersberg zal het station Rotterdam-Noord in dienst worden gesteld. Tegelijk zal dan Roterdam D P. de naam Rot terdam-Centraal krijgen De heer Den Hollander sprak voorts over de gunstige stand van zaken met de Europa-bus. De Spoorwegen begrijpen, dat het weg vervoer niet is tegen te houden. „De kosten van het spoorwegver voer zijn sterker toegenomen dan de tarieven, en in dat verband staan wij steeds voor de vraag, hoe de Spoorwegen in het vervolg moe ten worden gehanteerd. Bij de Spoorwegen overheerst thans de teneur, om in stand te houden wat houdbaar is." „Wij beseffen, dat de Spoorwe gen in ontwikkeling zijn achterge bleven," zei ir Den Hollander. „Wy hebben echter geen middelen om extra geld aan te trekken zoals dc Amerikaanse maatschappijen. Drie jaar geleden hebben de Europese spoorwegen „om hun huid te red den" besprekingen geopend om tot een standaardisering van materieel te komen. Nu is reeds het goede ren-materieel over Europa gestan daardiseerd. De volgende stap zal zijn om het trek-materiecl zover te krijgen. Het voordeel zal zijn, dat wij massaal zullen kunnen produ ceren waardoor dus verlaging van investeringskosten en meer moder nisering mogelijk worden." In verband met de electrificatie zei de heer Den Hollander, dat Ne derland een geweldige behoefte heeft aan energie, waarvan dë Spoorwegen zo weinig mogelijk mogen gebruiken. Vandaar dat wij zo goedkoop mogelijk werken door de energie zoveel mogclyk in cen trale punten op te wekken. Dit zal ook bij een toekomstig gebruik van kern*-energie goedkoper blijken te zijn. Ir Den Hollander achtte het niet mogelijk nog hogere tarieven voor reizigersvervoer te berekenen. Hij gaf als zijn mening, dat de Spoorwegen hun diensten aan de reizigers zo goedkoop mogelijk zul len moeten exploiteren om tot een sluitende exploitatie te komen DE KRENTENTUINin Hoorn, een somber, massief gebouwen complex omgeven door breed water de'gevangenis waar in de zwaar gestrafte oor logsmisdadigers uit Eijgelshoven en Norg (Veenhuizen) nu zijn opgesloten. Minister Donker nam het besluit, hen daarheen te la ten overbrengen, omdat de an dere gevangenissen kennelijk te veel gelegenheid tot ontvluchten boden. Voor nadere bijzonderheden zie pagina 3. Dr ADENAUER IN PARLEMENT: Verzoenende verklaring van Eden in Bonn met instemming begroet (Van onze correspondent) BONN. De bevolking van de bondsrepubliek en het gehele buitenland kunnen ervan overtuigd zyn. dat Duitsland nooit meer tot het nationaal- socialisme zal terugkeren. Dit onderstreepte bondskanselier Adenauer gis teren in een verklaring, die hij naar aanleiding van de arrestatie door de Engelsen van een aantal vroegere nationaal-socialisten en naar aanleiding van een Amerikaans rapport over de toeneming van natlonaal-socialisti- sche gezindheid, voor de Bondsdag aflegde. De bevoegde organen van de bondsrepubliek volgden nauwlettend de verschijnselen van nationaal- socialistische gezindheid of organi saties. die hier en daar mochten optreden. Zodra de wettelijke grondslag daarvoor aanwezig was, zou de bondsrepubliek zelf nïel alle scherpte tegen dergelijke verschijn selen optreden. (Hiermee doelde de bondskanselier op het feit. dat het bezettingsstatuut thans nog uitge breider bevoegdheden op dit terrein geeft aan de bezettende mogend heden). ..De wereld kan ervan over tuigd zijn, dat de bondsrepubliek, zo gauw zij van de bindingen van het bezettingsstatuut is bevrijd, haar plaats onder de vrije volkpn zal innemen, haar rechten en plichten zal uitoefenen in de geest zoals die door president Eisenhower Dinsdag zo uitstekend is geformuleerd." ver klaarde de bondskanselier onder bij val van de coalitiepartijen. Woordvoerders voor de West-Duit se regering hebben Woensdag een verklaring van de Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden. dat de Britten ,,met de arrestaties van de zeven voormalige nazileiders, op geen enkele wijze een gebrek aan vertrouwen in de Duitse federale regering wilden tonen," met instem ming begroet. De dagbladen publi ceerden ook een opmerking van Eden in het Lagerhuis, dat het be wijs dat dc Britten tot dusverre hebben -niet van dien aard was dat van onmiddellijke bedreiging voor de democratische orde van Duits land gesproken kan worden." Britse autoriteiten te Bonn heb ben echter volgehouden, dat zij ge noeg bewijzen bezitten om hun aan vankelijke achterdocht te bevesti gen. dat de gearresteerden van plan waren een nationalistisch partijstel sel in te voeren a la Hitier. Ondervragingen der zeven gear resteerden toonden inmiddels al aan, dat deze oud-nazi's contact onder hielden met voormalige generaals van de S.S. Drie geestelijken bekenden in proces te krakau schuld aan spionnage LONDEN Drie van de vier R K.-geestelyken die te Krakau terecht staan, hebben Woensdag bekend schuldig te zijn aan spton- nage en sabotage, aldus heeft radio- Warschau gemeld. De vierde gees telijke en drie leken, die eveneens terecht staan, moeten nog worden gehoord. Het proces wordt gehou den in een grote zaal van een club van fabrieksarbeiders Volgens radio-Warschau lagen als bewijsma teriaal bundels dollarbiljetten, gou den horloges, juwelen en vuurwa pens. die gevonden waren in de woningen der beklaagden en in de kelders van het bureau van de aartsbisschop te Krakau. hoog opge stapeld. Honderden arbeiders en soldaten woonden Woensdag de rechtzitting bij. Londen meent: rede van Michailow luidt serie van monsterprocessen in LONDEN. Michailow, lid van het presidium der communistische party, ^>eeft Woensdag in het Bolsjoi-theater te Moskou onder byval de verkla ringen van andere communistische leiders herhaald, dat een nieuwe wereld oorlog „onvermijdelijk zou leiden tot de ineenstorting van het kapitalis tische stelsel in de gehele wereld". „Laten de imperialistische makers van plannen voor een aanval op de Sowjet-Unie de les van de geschiedenis niet vergeten", aldus verklaarde hy op een bijeenkomst ter herdenking van de sterfdag van Lenin (1924). De toespraak werd aangehoord door leidende figuren van de com munistische partij en vertegen woordigers van de strijdkrachten en de arbeiders. Michailow zeide, dat in de Sowjet-Unie nog sporen bestaan van burgerlijke ideologie, moraal en psychologie. Ook zijn er nog in de S U. personen, die vijanden zijn van het volk en geholpen worden door de imperialisten, aldus Mi chailow „Het luilakken neemt de laatste tijd toe en hierdoor ont staat een broedplaats voor spionnen en saboteurs" Alle Sowjet-burgers moesten politiek waakzaam zijn Michalow, een der jongeren, die op het communistische partijcongres van October in de gelederen der In ie parade die na de inhuldi ging van president Eisenhower werd gehouden reed ook een cowboy mee. ..Mag ik mijn lasso over Uw hoofd gooien, meneerde presidentrieo hij. Eisenhower knikte lachend en zijn vrouw ging een beetje opzij Bij zijn eerste poging raakte de cowboy in zijn eigen touw verward Maar de tweede keer vloog de lasso van een afstand van vijf meter om de schouders van de president. NEW YORK Een jury van een federale Amerikaanse rechtbank te New York heeft Woensdag dertien lagere communistische leiders schul dig bevonden aan samenzwering. De jury, bestaande uit zes mannen en zes vrouwen, bestudeerde de zaak byna zeven dagen lang. Het verhoor duurde acht en een halve maand. Alle dertien werden be schuldigd van een samenzwering tot het aanzetten tot omverwerking van de federale regering. Zij kunnen tot gevangenisstraffen van ten hoogste vijf jaar worden veroordeeld en tot boeten van ten hoogste tienduizend dollars. Rechter Dimock zei dat de uitspraak ..ruim schoots door bewijzen was gestaafd. De federale regering had verklaard, dat de dertien communisten de plaatsen hadden ingenomen van de elf hoogste leiders, die drie jaar geleden op dezelfde beschuldigingen tot gevangenisstraffen werden ver oordeeld. Achthonderd Milva's vinden volledige taak bij ij commando luchtverdediging DEN HAAG. De luchtmacht heeft het plan, zo mogelyk binnen korte tijd, ongeveer tweeduizend vrouwen in haar gelederen op te nemen. Deze vrouwen zullen organiek ingedeeld worden by de Milva (militaire vrou- wcnafdeling), doch verder volledig ingeschakeld worden by de lucht- verdediging. Een deel van dit personeel, nl. 800, zal een volledige taak kunnen vinden by het commando luchtverdediging, de overigen zullen worden ingedeeld by het korps luchtwachtdienst. Deze laatstcn zullen worden geoefend in haar vrye tijd, teneinde in geval van oorlog onxniddel- lyk te kunnen worden ingeschakeld. WENEN. Volgens in Wenen uit Boedapest ontvangen berichten, zou in Boedapest een uitgebreide actie tegen Joodse functionarissen begon nen zijn. De actie zou verschillende Joden betreffen, die in nauwe be trekking staan met Zoltan Vas, hoofd van het Hongaarse planbureau Ook zou een Jood, die beschouwd wordt als de „rechterhand" van premier Rakosi, bil de actie zijn betrokken. In Joodse kringen in Boedapest zou grote bezorgdheid heersen, dat de nieuwe zuivering een grote kring Joden zal treffen. Enige tijd geleden is de Lucht macht begonnen met vrouwelijk personeel in te schakelen, voorna melijk bij de diensten, die direct betrekking hebben op het werk van de navigatiestations. Daarbij zijn thans reeds dertig meisjes in dienst. Reeds tijdens de oorlog heeft men in Engeland een groot aantal meis jes <de z.g Wafsi bij de lucht macht ingedeeld en het is geble ken, dat zij, speciaal op de naviga tiestations, zeer belangrijke diens ten kunnen bewijzen en in sommige opzichten is hun werk zelfs effi ciënter gebleken dan dat van de mannen op gelijke posten. De ervaring heeft bv. geleerd dat in de zg. „operationsroom" de man in een bepaalde tijd elf „plots' op tafel kon zetten, tegen de vrouw achttien tot twintig. Onder „plot ten" wordt in dit verband dan ver staan het traceren van de baan van een vliegtuig op een landkaart, aan de hand van binnenkomende gege vens. Voorts heeft men in Engeland als ervaring opgedaan, dat b.v. bij bominslagen een vrouw minder snel in paniek raakt dan een man. De vrouwen die met de Lucht macht een vast dienstverband aan gaan kunnen een belangrijke ope rationele taak krijgen, zo deelde de wnd chef van de Luchtmacht staf. commodore J. H van Giessen mee Zij kunnen b.v. optreden als officier gevechtsleider, in welke functie zy in staat moeten zijn om zelfstandig binnenkomende gege vens te sorteren en te coördineren. Ook bij het korps luchtwacht dienst kunnen vrouwelijke officie ren werkzaam zijn. n l. een bij elk der acht luchtwachtcentra. Zij zul len leiding geven aan ruim hon derd vrouwelijke vrijwilligers en moeten uiteraard volledig op de hoogte zyn van meldingsprocedu res en van de instrumenten, die hierbij worden gebruikt. hoogste leiders werden opgenomen, verklaarde verder nog. dat Stalin opdracht had gegeven tot intensi vering van de klassenstrijd en de uitzetting van „verraders" of .dwa zen, die geloven, dat de klassen strijd een einde neemt". Geheime agenten moesten worden uitgescha keld. Men kan geen einde maken aan de klassen door beëindiging van de klassenstrijd, dit kan slechts geschieden door intensivering er van. De theorie, dat de klassen strijd een einde neemt naarmate het communistische regiem sterker wordt en de Sowj et-gem eens chap steeds meer klassenloos. is onjuist, aldus had Stalin volgens Michailow verklaard. Diplomatieke waarnemers te Lon den zijn van mening, dat Michailows verklaring reeds verwachte zuive ringsprocessen inluidt. DEN HAAG Prins Bernhard heeft een uitnodiging ontvangen om als spreker op te treden in de plechtige bijeenkomst die de ,.St Nicolas Society" te New Y'ork op 2 Februari a s. zal houden, ter her denking van het feit, dat 300 jaar geleden aan het vroegere Nieuw Amsterdam stadsrechten werden verleend De Prins heeft deze uitnodiging aanvaard en zal zich op 30 Jan. per vliegtuig voor enkele dagen naar New York begeven. De Prins zal tijdens zyn ver blijf aldaar tevens een tentoon stelling openen, die ter gelegen heid van de herdenking wordt gehouden De collectie wordt, zoals be kend, verzorgd door mr L. J. F. Wijsenbeek. directeur van de, dienst voor schone kunsten te Den Haag. Critiek op communistische autoriteiten in Lithauen en de Oekraine MOSKOU In hoofdartikelen van Lithause en Oekrainse dagbla den zijn aanvallen gedaan op plaat selijke functionarissen der commu nistische party wegens hun „gebrek aan waakzaamheid om het binnen dringen van spionnen te verhinde ren." Zo verklaart de „Soviet Lithuania": „in sommige van onze organisaties zijn vijandige elemen ten, vertegenwoordigers van het burgerlijke nationalisme en het Joodse Zionisme, doorgedrongen." Hetzelfde blad is van mening dat de directeur van het kantoor voor Lithauen van de Sowjet-Russische staatsbank Edlnovitsj „de noodzake lijke politieke waakzaaamheid uit het oog heeft verloren, waardoor het kon geschieden dat zich onder zijn personeel geruime tijd twee ge zworen vijanden van het Sowjet- volk. namelijk een Britse en een Amerikaanse spion, hebben bevon den" Plaatselijk mist Weersverwachting, geldig van Donder dagavond tot Vrijdag avond: Over het algemeen veel bewolking en plaatselijk mist, maar overigens overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid Weinig veran dering in tempera tuur. 23 Jan zon op 8-33 min onder 17.11 min.: maan op 11.21 min., on der 306 min. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max temp Necrsl Wind m/s Gisteren In 24 u Oslo Onbew Z.Z.W. 1 - 12C 0 mm Stockholm Onbew. W N.W. 3 -6 0 Kopenhagen Onbew W. 2 - 1 0.1 Londen Geh. bew. Z.Z W 2 3 0 Amsterdam Nevel W. 4 4 0 Brussel Mist Z.W.3 1 0.1 Parijs Mist Windstil -2 0 Bordeaux Mist O. 1 - 6 0 Nice Onbew. N W. S 1 0 Warschau Nevel W. 4 1 1 Berlijn Regen W.Z.W 3 3 1 Frankfort Nevel W.Z.W. 4 -0 0 MUnchen Geh bew. W. 2 - 5 0 ZUrtch Mist Windstil -7 0 Wenen Geh bew W. 6 1 0 DE in Nederland bestaande orga nisatie „De Derde Weg" heeft zich nu definitief tegen het At lantisch Verdrag uitgesproken. Zij had dat in een zo duidelijke vorm als ditmaal nog niet eerder gedaan. Tot dusver was twijfel mogelijk of haar afkeer van de Atlantische organisatie zover ging, dat zij opzegging van het verdrag wenste. Die twijfel is nu ge weken. Tegelijkertijd heeft zij een poging gedaan, zich van dc commu nisten te distancicren, door leden van C.P.N. en mantelorganisaties buiten haar rijen te sluiten. De vraag kan worden gesteld of de laatste maatre gel effectief is, daar vele communis tische meelopers buiten do partij cn daarmee verwante clubs staan; maar van de kant van „De Derde Weg" kan men nu tenminste zeggen, blijk van goede wil te hebben gegeven. Do bei de maatregelen zijn het gevolg ge weest van critiek, van buiten de orga nisatie en in de boezem er van. De positie van „De Derde Weg" is nu inderdaad duidelijker bepaald. Maar onze bezwaren zijn niet verdwenen. Het standpunt van „Dc Derdo Weg" is in feite dat van de neutrali teit. Het is ideëlcr gefundeerd dan bet officiële standpunt van Neder land vóór de jongste oorlog, maar toch ook weer niet zó ideëel, dat „De Der de Weg" alle wapens en alle milita risme principieel afwijst. Deze orga nisatie predikt niet bet aloude „geen man en geen cent", zij predikt slechts de verontrusting. Het lijkt ons zeer gewenst vast te stellen, dat zij van die verontrusting niet het monopolie be zit. Ongetelden in Europa en Amerika zijn uitermate verontrust door de koude oorlog, door het opbieden tegen elkaar van twee grote groepen in be wapening. Het verschil tussen ben en de mensen van de Nederlandse „Der de Weg" is alleen, dat zij een keuze doen. Zij zouden nog veel meer ver ontrust zijn, wanneer er geen Atlan tisch Verdrag was. Zij menen dat een in goede staat van verdediging ge brachte Atlantische gemeenschap een betere waarborg is voor het behoud van de vrede en de handhaving van vrijheid en democratie dan een toe stand, waarbij ieder land op zichzelf maar ziet hoe het zich door de moei lijkheden heenslaat. Wil weten het niet; maar ons lijkt datgene, wat de hetrek- kelijk kleine groep van „De Derde Weg" propageert, eerder een vlucht uit de harde werkelijkheid naar een droomwereld is dan een goed gemotiveerde en houdbare conceptie van hoe het ook zou kunnen. Het feit, dat deze organisatie zich niet vier kant tegen alle militarisme uitspreekt, maakt bet geval nog moeilijker te be grijpen dan het nu al is. Wanneer zij uitging van de opvatting, dat de geest uiteindelijk sterker is dan alle geweld, dan ware dat voor medestanders en tegenstanders een stukje houvast. Wat ons betreft, wij zouden er tegen kun nen aanvoeren dat in deze technisch haast volmaakte wereld zelfs de geest niet meer veilig i9 tegen bruut ge weld. Hoeveel geest is er vernietigd in de gaskamers van Auschwitz, hoeveel geest wordt gebroken en geschonden in de barbaarse processen achter het ijzeren gordijn en in de Russische concentratiekampen? Maar toch is het absolute neen wat betreft oorlog en wapenen de enige consequente houding jegens het standpunt, waar op de voorstanders van hei Atlantisch verdrag staan. Deze consequente hou ding neemt „De Derde Weg" niet aan. WIJ achten de naam „De Derde Weg" te eerzuchtig en te veel belovend. Een weg tekent zich af, laat zich onderscheiden; en met een scherpe blik moet men zelfs zoiets als een einddoel bespeuren. De ze „Derde Weg" is gehuld in de ne velen, waarmee het kleine Nederland in deze dagen zo dikwijls is overdekt. Vraagt men ons of wij de verdeling van de wereld in twee zwaar bewa pende kampen dan zo goed vinden en Amerika als lichtend voorbeeld be schouwen, dan zeggen wij natuurlijk geen ja. Wij hebben veel respect voor Amerika, maar wij menen terdege, dat West-Europa zijn eigen boodschap en zijn eigen normen heeft. Er is wel een derde weg Dat is de weg naar de Europese federatie, naar ccn eigen erkende en hecht gefun deerde plaats van Europa in de ge meenschap der volkeren. Het is, naar j onze mening, de enig mogelijke wijze om ons werelddeel te emanciperen van Amerika cn vrij te houden van com munistische overheersing en commu nistische methoden. Neutraliteit, nco- neutralitcit, van hoeveel geestelijke opstandigheid die ook mag hlijkge- ven, is in wezen niet anders dan een poging om terug te gaan naar een tijd, I die 11a de Meidagen van 1940 onher roepelijk tot het verleden behoort. I Tussen Slansky-complot en dokters-complot in Moskou zou nauw verhand bestaan i WENEN Tussen het complot van de Joodse dokters te Moskou 1 en het Slansky-complot in Tsjecho- Slowakije bestaat een nauw ver- band. „niet alleen in doel, maar ook in methode", zo schrijft ..Prace" het Tsjechisch vakverenigingsblad. Beide complotten, aldus het blad, zijn georganiseerd door „nationale burgerlijke Joodse kringen" in nau we samenwerking met de „Njoint".

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 1