DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Zone des doods' langs West-Berlijnse grens? Felle brand verwoest „Empress of Canada5 Alleen al in Januari: 16.000 vlucli te li ngen Daders van roofoverval te Blaricum gearresteerd Spanning tussen Oost en West is niet verminderd Ook Koeibysjew werd door artsen vermoord Inbreker bindt kassier in bueaustoel vast Koffiebonen in autobanden Amerika heeft enorm boteroversehot Leer ling-journalist op vrije voeten Geschoolde krachten nodig in Z-Afrika Vijf Elzassers kregen tranen in de ogen Gat in etalageruit geslagen Fl. 25.000 op lot no. 3544. Canadees schip verloren in de haren ran Liverpool Noord-Koreaans leger zonder hulp geen gevaar meer Dulles schaft reizend ambassadeur af D~ ir S. L. Louwes overleden Ex-minister Dijxhoorn overleden Per auto vertrokkenmaar met lege handen 13e Jaargang, no. 21 Maandag 26 Januari 1953 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Ban' Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6135 Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort HOOFDREDACTEUR: Tl DE BOORDER BERLIJN, De Oostduitse communisten, zo meent men in Westberlijnse politiekringen, zijn bezig om langs de gehele grens van West-Berlijn een „zone des doods", zoals deze reeds bestaat tussen West- en Oost-Duitsland, in te stellen. Hiermede zouden zij de stroom van vluchtelingen op het ogenblik komen er per dag gemiddeld bijna 1000 Oost-Duitsers naar West-Berlijn willen afdammen. De Oostduitse „Volkspolitie" is reeds begonnen met de sluiting van winkels in verschillende Berlijnse grensdistricten een maatregel, die men ziet als een onderdeel van een communistisch plan, om een verboden grens zone te scheppen. Verder houdt men er rekening mede. dat per 1 Februari de „Hochbahn" tussen de Oostelijke voorstad Teltow en de Amerikaanse sector van Berlijn zal worden gesloten. Tot nog toe gebruikten vele vluchtelingen deze spoorbaan om naar West-Berlijn te komen. Een andere „Hochbahn", die voor dit doel werd gebruikt, is reeds door de communisten stilgelegd. Overigens vormt de vluchtelingen stroom niet slechts voor de Oost-, maar ook voor de West-Berlijners aen probleem. Alleen al sinds Janua ri hebben ruim 16 000 Oost-Duitsers de wijk naar West-Berlijn genomen. Dat bracht West-Berlijns burgemees ter, Reuter, die in Dortmund op een vergadering sprak, tot de noodkreet: „West-Berlijn kan de stroom van vluchtelingen niet langer alleen ver werken". Hij drong daarom aan cp nieuwe onderhandelingen met de West-Duitse regering opdat meer uitgewekenen naar West-Duitsland kunnen worden doorgezonden Vooral omdat West-Berlijn toch al te kampen heeft met een grote werkloosheid, vormt het leger der vluchtelingen een ondragelijke last voor de stad. Maar of men in West- Duitsland veel zal kunnen doen? Daar worstelt men al lang met het probleem van 8 millioen ontheem- Smokkelaar liep tegen de lamp EINDHOVEN. Uit een rij wach- tende auto's voor de grensovergang naar Duitsland had de Nederlandse douane Vrijdag een Belgische auto uitgepikt voor nader onderzoek. Toen dc chauffeur de wagen uit de file had gereden, gaf hij meteen vol gas en verdween in Westelijke rich ting. Het signalement van de uit Brussel afkomstige auto werd aan alle posten van de dienst van in voerrechten en accijnzen doorgege ven. met het gevolg, dat 's middags de wagen ten Zuiden van Eindhoven werd aangehouden Aan de rand van Eindhoven, waarheen de bestuurder zich moest begeven, sprong een der banden, waarna de koffiebonen over de straat rolden. Een nader onder zoek bracht aan het licht, dat de an dere banden met inbegrip van de re serveband. evgneens waren gevuld met koffiebonen. Ten einde het bre ken van dê bonen onder het rijden te voorkomen, waren de banden ex tra hard opgepompt. als gevolg waarvan er een was gesprongen. Er werden 200 kg bonen in beslag ge nomen. WASHINGTON Doordat de Amerikanen wegens de hoge boter- prijs meer margarine zijn gaan ge bruiken en de boter-productie deze winter tot dusverre bovendien on verwacht hoog is geweest, is er in de Verenigde Staten een enorm boter oversehot ontstaan. Ingevolge de wetten, die voor schrijven. dat de regering de prijzen der landbouwproducten op een be paald niveau moet steunen, is de re gering verplicht alle productie-over schotten op te kopen teneinde te verhinderen, dat de prijzen dalen be neden het aan de producenten ge garandeerde niveau. Sedert het be gin van de maand koopt de regering gemiddeld ongeveer een millioen pounds overtollige boter per dag. Reeds liggen 41 millioen pounds in de koelhuizen van de staat opgesla gen en sommige autoriteiten ver wachten, dat deze voorraad na het zomerseizoen zal zijn gestegen tot ongeveer 200 millioen pounds. ROTTERDAM. De leerling-jour- nalist Elfferich van „Het Rotter- damsch Parool", die Woensdag is ge arresteerd door de marechaussee, onder verdenking militaire gehei men te hebben gepubliceerd, is Za terdagmiddag in vrijheid gesteld, 's Morgens was hij verhoord door de rechter-commissaris, terwijl de dag te voren de Officier van Justitie hem een verhoor had afgenomen. Nadat hij het Huis van Bewaring had verlaten, werd hij op het re dactiebureau van „Het Rotter- damsch Parool", waar snel de vlag was uitgestoken, feestelijk ingehaald door zijn collegaês. Er waren bloe men en hartelijke woorden en de ex-arrestant las enige sympathie betuigingen voor. die hij tijdens zijn hechtenis langs telegrafische weg had ontvangen. KAAPSTAD. Sir Kenneth Huigh die een fabriek ter waarde van tien millioen gulden oprichtte te Vereeni ging (Transvaal) heeft onlangs de aandacht gevestigd op het tekort aan geschoolde arbeidskrachten in de Unie van Zuid-Afrika Iedere indu strieel die geld in dit land wil beste den, s*' lit op dit probleem lang voor dat hij de kans krijgt ook maar een fractie van een millioen te besteden Het is een feit dat de industriële ont- wikkel nu >nb?rekenbaar vertraagd wordt door het gebrek aan geschool de arbeiders. De handwerkslieden die dit jaar uit Nederland zullen komen, betekenen slechts een drup pel op een gloeiende plaat Heel wat meer scheepsladingen van dergelijke rtensen zijn nodig. Het proces-Oradour BORDEAUX Op het proces te Bordeaux tegen de 21 beklaagden, die er van worden beschuldigd medegewerkt te hebben aan het uitmoorden van het Franse plaatsje Oradour-sur-Glane, zijn Zaterdag een aantal getuigen gehoord. Toen een van hen. een vrouw, vertelde hoe zij haar kinderen zocht, die in Oradour op school gingen, kregen vijf van de beklaagden tranen in de ogen. Deze vijf behoorden tot de Elzassers. die gedwongen waren dienst te nemen bij de Waffen-SS. Een andere getuige, een trambe stuurder. zei, dat een aantal SS-ers zijn tram bij Oradour had aange houden en zijn collega had neer geschoten. Toen het aanwezige pu bliek in de rechtzaal lachte om een opmerking van een getuige, zeide de rechter, rood van verontwaardi ging: „U bent hier niet in een bioscoop. Ik kan niet begrijpen dat er mensen zijn die lachen, nu deze wreedheden weer worden opge haald". den uit de vroegere Duitse gebieden in Polen en Tsjechoslowakije Dat er. anders dan door commu nistische dwangmaatregelen, snel een einde aan de massa-vlucht van Oost-Duitsers kan komen, is hoogst onwaarschijnlijk. De „zuivering", die er de oorzaak van is, schijnt name lijk haar hoogtepunt nog niet te hebben bereikt Gisteren maakte de gevluchte voorzitter van het Verbond van Joodse Gemeenten in Oost-Duitsland. Meyer, bekend, dat de communistische partij met het aanleggen van zogenaamde „Joden- J lijsten" nieuwe maatreeclen tegen de Joden in Oost-Duitsland voor bereidt. Verder kwam uit Oost-Berlijn het bericht, dat er een groot proces zal worden gevoerd tegen 42 Oost- Duitse spoorwegemplové's. die be schuldigd worden van spionnage En wat er met Nuschke, de 69- jarige voorzitter van de CDU in Oost-Duitsland en vice-premier in de regering van Grotewohl. aan de hand is. weet niemand. Na de ar restatie van Dertinger. ook een lid van de CDU. verdween Nuschke geheel van het politieke toneel. Volgens een bericht, ligt hij thans met een zware hartziekte in een ziekenhuis: een ander bericht zegt. dat hij slechts griep heeft. Maar hoe dit ook zij. men twijfeld er in West-Berlijn niet aan. dat. indien Nuschke misschien nog vrij moge zijn. het aantal arrestaties van hooggeplaatste Oost-Duitse functio narissen reeds in de honderden loopt. Volleerde gangsters in de leeftijd van negentien en vijftien jaar LAREN. De politie is er in geslaagd het raadsel van de roofoverval op de Boerenleenbank te Blaricum tot oplossing te brengen. De daders zijn een 19-jarige en een 15-jarige jongen, beiden afkomstig uit Laren. Zij hebben de overval als volleerde gangsters voorbereid. Beiden bevinden zich thans in arrest en hebben een volledige bekentenis afgelegd. Mede Is ingesloten een 50-jarige ongehuwde oom van de oudste der jongens, die medewerking had verleend b\j enkele details en zich 1000 had toege ëigend van de begraven „schat". Het geroofde bedrag van 17.000 Is ge heel terecht. Om te beginnen hadden de 19-ja- rige J. H. H. van T. en de 15-jarige G. J. J. C., die groot van gestalte is. maatregelen genomen, dat zij moei lijk als de berovers zouden zijn te identificeren. Dat hun dit in eerste aanleg gelukt is, blijkt uit het feit. dat de kassier en de aanwezige be zoeker van de Boerenleenbank, even als de chauffeur van de taxi. de leef tijd van de bankrovers veel hoger opgaven dan deze in werkelijkheid was. De schatting van de leeftijden bewoog zich tussen 25 en 35 jaar en daardoor is de politie in den beginne op een dwaalspoor gebracht. Uit de bekentenissen is komen vast te staan, dat de oudste van het duo de bezoeker in bedwang hield, ter wijl de jongste door het loket klom en de kassier onder vuur hield De bij de overval gebruikte kleren werden vei'brand, te buit werd be- Ismes", die Moskou misdadig vindt BERLIJN. De Amerikaanse Ho ge Commissaris te Berlijn heeft een onderzoek ingesteld naar de verschil lende „Ismes" die in de Oost-Duitse pers als misdadig worden veroor deeld De commissie kwam tot het resultaat, dat in de ogen van het Kremlin de volgende gezindheden misdadig zijn: Trotzkyisme, Zionisme, cosmopoli- tisme, objectivisme, particularisme, bureaucratisme. unionisme, diversio- nisme, schematisme, imperialisme, Titoisme. pacifisme, individualisme, factionalisme. praticisme. neutralis me. relativisme, critisch realisme, mi litairisme, chauvinisme, sociaal-de- mocratisme. opportunisme, formalis me. naturalisme, voorts verzoenings gezindheid. collaboratie, bourgeois- qezindheid, koelak-gezindheid, ge brek aan waakzaamheid, gebrek aan klassebewustzijn. oncritische gezind heid en het jagen op baantjes. Deze termen komen dagelijks in steeds groter frequentie in de Oost- Duitse pers voor. en de lijst is groei ende Het is blijkbaar de bedoeling, ieder willekeurig mens. hoe onschul dig ook. met een of andere gedach- tenmisdrijf" te kunnen brandmerken en hem daarvoor te kunnen vervol gen. In de aula van het Stedelijk Mu seum tc Amsterdam zijn Zater dagmiddag de prijzen van de Stichting Kunstenaarsverzet 19421945 uitgereikt. De prijs voor beeldende kunst, was voor mevrouw Charley Toorop, de prijs voor literatuur voor de heer Maurits Uyldert. Tijdens de re ceptie. welke na afloop van de prijsuitreiking werd gehouden, feliciteerde Victor van Vriesland mevrouw Charley Toorop en de heer Maurits Uyldert. graven in ondoorzichtig gemaakte jampotjes. De tien bankjes van honderd gulden, die de oom weg genomen nad, werden m zijn kamer gevonden deels achter de spiegel, deels in een boek. De jongste van het tweetal werd met de nodige voor zorgen gearresteerd. Onder zijn lan ge broek droeg hij aan een riem om zijn been een tot schieten gerede re volver. De oudste was intussen opge roepen voor de militaire dienst en is in de kazerne te Nijmegen aange houden. EDE. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks half een hoorde de horloger-juwelier P., wo nende in de Dorpsstraat, twee dof fe klappen. Hij sprong uit bed, rende naar beneden en zag. dat in de spie gelruit van de winkel een gat ge slagen was. Toen P. de winkeldeur opende hoorde hij het geronk van een wegrijdende auto. De dieven hadden zich op deze wijze met de buit verwijderd: 86 horloges ter waarde van 6000. Harry S. Truman zegt dat hij niet bijgelovig is En om dat te laten zien loopt hij, op weg naar zijn kantoor in Kansas City (Missouri), onder een ladder door. Achter Amerika's ex-pre sident lopen journalisten en plaatselijke politiemannen in burger. DEN HAAG. In de 518de Staatsloterij, eerste klasse. Is een prijs van ,f 25.000,— gevallen op lotnummer 3544. LIVERPOOL. Het 20.235 brt. metende Canadese passagiersschip ..Em press of Canada", eigendom van de Canadian Pacific Steamships Ltd.. is gisteravond In dc haven van Liverpool door een felle brand totaal ver woest. Tweehonderd brandweerlieden hebben zes uur lang tevergeefs getracht het schip te behouden. Vyf hunner werden daarb(j gewond. Met wrak van dc ..Empress of Canada", waaruit Maandagmorgen nog dikke rookwolken opstegen, is gekanteld en ligt half onder water. Deze scheeps brand is de derde in acht d3gen in de haven van Liverpool. Dc mogelijk heid van sabotage wordt niet uitgesloten geacht. Het schip had een (ge schatte) waarde van 5.5 millioen dollar. water in het brandende schip ge- De brand, die gistermiddag om 4 uur midscheeps werd ontdekt, is waarschijnlijk uitgebroken in de scheepsapotheek Terstond werd de brandweer gealarmeerd en de ar beiders en matrozen, die zich aan boord bevonden stelden zich in veiligheid op dc wal Toen dc brandweerlieden aan boord kwa men had het vuur zich over drie dekken en de machinekamer uit gebreid en kon men door de rook ontwikkeling de vuurhaard niet meer bereiken Met veertig brandslangen werd Generaal Van Fleet: SEOEL. Generaal Van Fleet, de commandant van het Ameri kaanse achtste leger in Korea, die binnenkort met pensioen gaat, heeft op zijn laatste persconferentie ver klaard. dat het belangrijkste resul taat van zijn werk gedurende zijn tweejarig verblijf in Korea de op richting en opbouw van het Zuid- Koreaanse leger is. Dit leger is thans overal bruikbaar. Het Noord- Koreaans leger kan. volgens de ge neraal. zonder hulp geen gevaar meer opleveren. Van Fleet acht het nodig, dat de leden der V.N. meer troepen en materiaal bijdragen Verder wordt uit Seoel verno men, dat in Zuid-Korea een pok ken-epidemie dreigt uit te breken. Er zijn 34 gevallen van pokken ge meld en 12 personen zijn reeds aan deze ziekte overleden. PLEVEN IN BEGROTINGSDEBAT: Plannen voor collectieve veiligheid moeten verder worden uitgevoerd PARIJS De Franse minister van Defensie. Pleven, heeft Zondag tij dens 't debat over de defensiebegro ting voor 1953 in de Nat. Vergade ring verklaard, dat er on politiek gebied niets was gebeurd, dat de spanning tussen Oost en West had verminderd, zodat de plannen voor collectieve veiligheid verder moesten worden uitgevoerd. Op militair terrein wees niets er op. dat de Sowjet-Unie en haar bondgenoten het militaire potentieel hadden verminderd. Frankrijk zou op de volgende bij eenkomst van de Noord-Atlantische Raad opnieuw voorstellen: 1. Een gecoördineerd en gestan daardiseerd productieprogram voor de Atlantische landen, waarbij deze PRA WDA ROEPT IN HERINNERING: Maxim Gorki werd ook slachtoffer van medici, zegt partijb'ad LONDEN. Dc Russische medische wereld heeft het weer indirect moeten ontgelden. De Prawda, het Sowjet-partljblad, heeft „onthuld", dat de vroegere vice-voorzitter van de raad van volkscommissarissen. Valerian Koeibysjew. achttien jaar geleden stierf door een verkeerde behandeling van twee artsen. Ook Maxim Gorki en de jpolitiechef Menzynski zouden op deze manier gedood zijn, volgens de Prawda. Koeibysjew werd „ver moord door fanatici, als medici vermomd, die handelden op instructie van de Trotzkistlsche en Boecharinistlsche agenten van het buitenlandse impe rialisme". zegt de Prawda. Alle belangrijke Sowjet-bladen herdachten Zondag de dood van Koeibysjew, achttien jaar geleden Indertijd werd gezegd, dat Koei bysjew. voormalig vice-voorzitter van de raad van volkscommissaris sen. die in de processen van 1938 Meer wind Weersverwachting geldig van Maandag avond tot Dinsdag avond: Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en aanvankelijk hier en daar mist. Overwe gend droog weer. Aan vankelijk zwakke en later tot vrij krach tig toenemende Zuid westelijke wind. Van nacht in het binnen land hier en daar lichte vorst, overdag dezelfde temperaturen als vandaag. 27 Jan.- zon op 3 28 min., onder 17 18 min.: maan op 14.29 min., on der 7.22 min. HET WEER VAN VANMORGEN 7 OUR Max.temp Neersi Weer Wind m/s Gisteren tn 24 u Oslo Zw bew. Windstil - 18 C 0 mm Stockholm Licht bew W 1 - 11 0 Kopenhagen Licht bew W N w. 1 -6 0 Londen Geh. bew. Windstil 2 0 Amsterdam Nevel Windstil 2 0.1 Brussel Nevel Windstil 1 6 Parijs Geh. bew. N. 2 3 0 Bordeaux Geh bew N 3 1 0 Nice Geh bew. N W 4 4 0 Warschau Berlijn Onbcw. Windstil -3 0.1 Franklori Nevel N.N O. 4 1 0.4 München Nevel NN.W 2 - 2 2 Zürlch Geh. bew. W.N.W. 2 0 1 Wenen Geh bew N/W. 4 0 0 één der slachtoffers van een terro ristische organisatie werd genoemd, vermoord was door „dokters-gif mengers" Een blad uit Minsk in Wit-Rus- land heeft Zaterdag plaatselijke dokters er van beschuldigd betrok ken te zijn bij een samenzwering tot het verkrijgen van buitensporig veel ziekteverlof Het blad schreef, dat een aantal artsen zich ziek hield en ..twijfelachtige attesten" aan collega's gaven om her\ op de ziekenlijst geplaatst te krijgen. NEW YORK De „New York Times verneemt in regeringskringen te Washington, dat minister van Bui tenlandse Zaken Dulles besloten heeft de functie van reizend ambas sadeur af te schaffen. Dulles vindt de gewone ambassadeurs voldoende. De laatste reizende ambassadeur was Philip Jessup. BONN. De West-Duitse autori teiten hebben heden een bedrag van 32 millioen D.M. beschikbaar ge steld voor de invoer van snijbloemen en bmdgroen uit Nederland. het maximale gebruik van hun in dustrieel potentieel zouden maken. 2. Een investeringsprogram op lan ge termijn, m het bijzonder voor de infrastructuur, verbindingen, voor- raadvormmg en transport. Pleven deelde mede. dat 860 mil liard fr. van de gehele militaire be groting van 1.420 milliard bestemd zijn voor de strijdkrachten in Euro pa en Noord-Afrika. In de begroting zijn 175 milliard fr. Amerikaanse hulp begrepen. „Wij hopen, dat dit bedrag verstrekt zal worden, temeer daar de Amerikaanse hulp in 1952 195 milliard fr. bedroeg Bovendien, aldus Pleven, hebben de V S Frank rijk militaire bestellingen voor 1952- '53 beloofd ter waarde van 185.500 00C dollar. Hij zeide voorts, dat de Franse strijdkrachten in het algemeen de sterkte hebben bereikt, waarover men te Lissabon overeenstemming heeft bereikt, n.l. twaalf-cn-een- derde legerdivisie, 27 luchtmacht escadrilles en 'n marine van 350.000 ton met betere luchtstrijdkrachten voor dit wapen Dit betekende echter niet. dat alle strijdkrachten op oor logssterkte zijn of van een dergelijke kwaliteit als wenselijk is ingeval van operaties. De V.S. hadden in 1952 650.000 ton militaire goederen gele verd ter waarde van 300 milliard fr Pleven verklaarde verder dat de Frans luchtmacht genoeg vliegtuigen voor 28 escadrilles heeft en bijna vol doende luchtmachtpersoneel. maar bepaalde goederen ontbreken en er is niet voldoende technisch grond personeel. spoten maar toen het vuur de ge hele bovenbouw aantastte, de pa trijspoorten smolten en de dek platen naar beneden stortten en bovendien een der masten afbrak terwyl het schip door de tonnen water, die het binnen had gekre gen. zware slagzij begon te maken, werd de brandweer teruggeroepen. Om even over half twee 's nachts, negen en een half uur nadat de brand was uitgebroken, raakte do bakboordzijde het water De vroe gere kapitein, E A Shergold, d:e aan de wal stond te kijken, zei: „Dit is het verdrietigste ogenblik van mijn leven" De ..Empress of Canada" die oor spronkelijk Duchess of Richmond" heette werd in 1928 aan de Clyde gebouwd. Zij kreeg de naam ..Em press of Canada" nadat het eerste schip van die naam in 1943 was getorpedeerd. Het verlies van het schip betekent een zware slag voor de maatschappij, omdat velen er passage op hadden gehoekt van Canada naar Groot Britlannie in verband met de a s. kroningsfees ten Het schip was door ongeveer 750 non nond sterling verzekerd DEN HAAG. Dr ir S. L. Lou wes. directeur-generaal van de Voedselvoorziening. is Zondag In Den Haag op 61-jarige leeftijd over leden. na een hartaanval. Met zijn plotseling verscheiden verliest ons land een belangrijke fi guur. die ook internationaal een grote reputatie genoot Dr is Stephanus Louwe Louwes. die op 29 Maart 1889 te Ulrum (Gr werd geboren, studeerde aan de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen Van 19231935 was heer Lou wes lid van dc Provinciale Staten van Overijssel. Tot 1945 was hij voorzitter van het Nederlandsch Ge nootschap van Landbouwwcteh- Sphappen en regeringscommissaris voor de Akkerbouw en Veehouderij. In 1940 volgde benoeming tot di recteur-generaal van de Voedsel voorziening. In 1947 verleende de senaat van de Landbouwhogeschool te Wage- ningen ir Louwes het doctoraat ho nor us cou sa De overledene was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. 1 DEN HAAG - Oud-minister van Oorlog Dijxhoorn is Donderdag avond te Rheden plotseling op 63- jarige leeftijd overleden. Het stoffelijk over schot is Zaterdag in alle stilte ge cremeerd. De heer Dijxhoorn, die in Rotterdam werd geboren, was minister van Oorlog in het twoede kabinet De Geer en week in Mei 1940 mede uit naar Londen. Hij was tot Juni 1941 minister en vertegenwoor digde van 1942 tot 1944 Nederland bij de gecombineerde geallieerde staf in Washington. Iraakse kabinet dient ontslag in BAGDAD Het Iraakse kabinet dat onder leiding van generaal Noereddin Mahmoed staat heeft Zaterdag zijn ontslag bij de regent, Abdoelillah, ingediend. KERKRADE. Toen Zondagmiddag de heer D., kassier van het Fonds voor Sociale Instellingen der Staatsmijnen, even op zijn kantoor moest zijn in een voormalig schoolgebouw in de Stationsstraat stond achter de deur een man met een breekijzer in de hand. Hü dwong D. om in zijn bureaustoel tc gaan zitten, bond hem daarna vast en nam hem zijn sleutel bos af. Daar zat de sleutel van de brandkast aan. maar de inbreker vond, toen hij de deur geopend had. geen geld maar een enveloppe met een sleutel van een andere brandkast. Maar ook deze bevatte geen geld. meentelijke Volkscredictbank van Heerlen, die zich in hetzelfde ge bouw aan de Stationsstraat bevindt. In het kantoor van deze bank had de man de deur van dc kluis ge forceerd De brandkast in die kluis had hij echter niet open kunnen krij gen. De inbreker was het gebouw binnen gekomen door een raam aan de achterkant, dat hij open had we ten te krijgen door met een stukje ijzer een spanjolet los te peuteren. Ove: zijn identiteit tast men nog In het duister Wel weet men. dat hij. is weggereden in een auto. die voor dit gebouw stond geparkeerd. De inbreker, die vóór de komsi van D met allerlei gereedschappen aan de gang geweest was. gaf nu zijn pogingen op en verdween met lege handen. Zijn inbrekerswerktuigen liet hij achter. Toen de man weg was, stelde de heer D. alles in het werk om zich uil zijn boeien los te wrin gen, hetgeen hem tenslotte gelukte, waarna hij als de weerlicht de poli tie telefonisch inlichtte. Het onderzoek van de politie wees daarna uit. dat de inbreker, voordat hij door D. werd gestoord in zijn be zigheden, ook aan het werk was ge weest In het kantoor van de Ge-

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 1