DAGBLAD YOOR AMERSFOORT „Gratie-politiek verspild aan deze oud-NSB-ers Marshall-hulp ten einde Amerikaanse weerklank op Westberlijnse noodkreet Regering-Mayer pleit voor Duitse deelneming aan EDG Een „gladiatoren"-aanval aan het Koreaanse front? Mr Wolthuis uit dreigende taal voor kantonrechter Westelijke Drie wijzen Sowjet- voorwaarde af Prinses Beatrix 15 jaar morgen 13e Jaargang, no. 25 Vrijdag 30 Januari 1953 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort HOOFDREDACTEUR; TDE BOORDER MR VEEGENS TOORNT TEGEN OUD-PD 'S (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „Mijnheer de kantonrechter, de graticpoli- tiek, welke de Nederlandse regering na de bevrijding steeds heeft gevoerd, is blijkbaar aan deze groep ten enenmale ver spild geweest. Het is duidelijk, dat deze „heren'* de oud-natio- naal-socialisten in Nederland trachten te bundelen voor de politieke strijd. Dit zei Donderdagmiddag in het kantongerecht de landsadvocaat mr D. J. V e e g e n s in de procedure van de Stichting Oud-Politieke-Delinquenten tegen de Staat der Nederlanden en zijn minister-president dr W. Drees. De Stichting had de Staat en dr Drees laten dagvaarden in verband met de sluiting van het Duitse kerkhof „IJsselstein" in de Peel op 9 November 1952. toen haar leden daar gevallenen wilden herdenken Voor de Stichting trad op mr A. J. Wolthuis, ex-vrederechter, thans haar voorzitter. Mr. Veegens onthulde in deze zit op de inhoud van het blad „Mede delingen** van de Stichting Oud- Politieke-Delinquenten ..De over heid dekt gangsterdom met de mantel der liefde" is een der cita- tlng de inhoud van een brief van deze mr Wolthuis aan een advocate In Amsterdam, nadat de Amster damse kantonrechter, mr Haasse in een procedure tussen de slich ting en het Ned. Genootschap voor Reclassering tot de conclusie was gekomen, dat de stichting een ver boden vereniging was. Mr Wolthuis schreef toen. en deze brief dateert van Juni 1952: „Wfj moeten thans nog onderzoeken of mr Haasse een Jood is". Deze brief wierp een wel zeer bijzonder licht op de denk- en zienswijze van de voorzitter van de Stichting Oud-Politieke-Delinquen ten. Mr Wolthuis gaf overigens meermalen blijk zich nog steeds tot de „goede" jaren van het nationaal socialisme aangetrokken te voelen Het woord „kameraad" kwam hem althans bijzonder vaak en gemak kelijk over de lippen Mr Wolthuis achtte de zaak voor de oud-politieke-delinquenten uiterst belangrijk, omdat hier de vraag naar voren komt of de stichting een verboden vereniging is. De leden van de stichting zouden dan immers onder de strafwet vallen en ver volgd kunnen worden. „Indien hier echter wordt uitge maakt, dat de stichting een verbo den vereniging is, dan zal ik haar J echter direct liquideren." zei mr stand van 8000 door de slechte ten uit dit blad. dat aldus de heer Veegens, „nog steeds doortrokken is van de nationaal-socialistische geest." Tegen de heer Wolthuis zei mr Veegens. dat deze goed zou doen eens een artikel te schrijven in dc geest van: „Wij hebben bet na dc oorlog beroerd gehad, maar we heb ben het verdiend!" Mr Wolthuis was kennelijk ge schrokken. Hij zei zijn .brief over mr Haasse nu te betreurfen. Ook voor de datum van deze herdenking" de negende Novem ber had mr Veegens geen enkel goed woord Uit „Mein Kampff" van Adqlf Hitier bleek, dat de negende November '23 de dag was. waarop de nazi's in Duitsland een mislukte opstand hadden ontketend. Deze dag is in Duitsland steeds met veel lawaai herdacht „De suggestie." aldus mr Veegens. ..is dniricljik. Het is nu mislukt, maar wij komen terug." Mr Wolthuis antwoordde hierop nu in te zien. dat deze datum mis verstand hoeft teweeg gebracht. „Wij hebben zo ver echt niet ge dacht," zei hij. De kantonrechter zal op Zaterdag 14 Februari, vonnis wijzen. Kwestie-Oosten rijk LONDEN De drie Westelijke mogendheden hebben een antwoord gezonden op de jongste Sovjet-nota over het „beknopte" Oostenrijkse vredesverdrag. De Sovjet-Unie had als voorwaarde voor haar deelne ming aan besprekingen van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken gesteld, dat de Westelijke Mogendheden zouden af zien van hun voorstel tot een „be knopt" verdrag. De Westelijke mogendheden heb ben deze voorwaarde als onaan vaardbaar verworpen, daar zij van oordeel zijn. aldus het antwoord, dat nog voor het begin der bespre kingen geen voorwaarden gesteld dienen te worden. De plaatsvervan gers zijn voor vandaag bijeenge roepen onder voorzitterschap van Amerika. Wolthuis. Hij voegde er een waar schuwing aan toe. „Als dit echter gebeurd, meneer de kantonrechter, dan hebben wij onze mensen niet meer in de band en kunnen we dc kameraden bijv. niet meer van cri minaliteit terughouden." Mr Wolthuis was van mening, dat de Londense noodverordening uit 1944 welke ook reeds bij de eer der genoemde rechtszitting in Am sterdam ter sprake was gekomen geen rechtsgeldigheid bezat. „De noodtoestand is ten einde en het parlement heeft deze verordening nimmer bekrachtigd." redeneerde mr Wolthuis. „Neen," zei mr Veegens. „deze noodverordening is noe steeds gel dig. De Stichting Oud Politieke Delinquenten is mijn inziens een voortzetting van de verboden NSB en dus óók verboden. Zij kan dus niet als eiser optreden." Het bezoek aan het kerkhof in de Peel droeg het karakter van een ongeoorloofde politieke demonstra tie." zei mr Veegens en hij las ten bewijze hiervan enkele artikelen uit de statuten van de stichting voor. Een daarvan spreekt over het „gezamenlijk maken van reizen". „Reisjes met zeer kleine combina ties. bijv van Breda naar Kleef zijn hier zepr goed onder te bren gen." voegde mr Veegens hieraan toe Mr Veegens had ernstige critiek VALENTINEde Engelse krui ser, die in de Meidagen van 1940 in de haven van Terneuzen door Duitse bombardementsvliegtuigen tot zinken werd gebracht, wordt door twee reusachtige drijvende bokken gelicht. Dinsdag kwam het achterschip boven water, Donderdag het voorschip. BONN. De noodkreet, welke de West-Duitse pers dezer dagen over het vraagstuk van de uit Oost-Duitsland gewekenen slaakte, heeft weer klank gevonden. De Amerikaanse Hoge Commissie gaf het goede voor beeld en schonk de West-Berlijnse autoriteiten 250.000 mark (ruim 200.000 gulden) uit de tegenwaarde-fondsen van de Amerikaanse hulp aan Duits land. Dit geld zal worden bestemd voor het aanschaffen van bedden, me dische verzorging, voedsel en andere dringend benodigde zaken. Bovendien zullen binnenkort zes Britse vliegtuigen en een Amerikaanse Dakota aan het vervoer van de vluchtelingen naar de Bondsrepubliek deelnemen. West-Berlünse functionarissen hebben meegedeeld, dat de capaciteit van de luchtbrug voor het vervoer van de uitgewekenen dit jaar zal worden verdubbeld. Ruim een vijfde deel van de on langs in West-Berlijn binnengeko men uitgewekenen is jonger dan 20 jaar. De huidige capaciteit van de luchtbrug is 5000 vluchtelingen per maand, hetgeen te gering is met het oog op de grote stroom vluch telingen. Per dag komen nog steeds niet minder dan 15000 de zónegrens over. Bovendien is er een achter slechtt weersomstandigheden. waardoor enkele vluchten moesten worden afgelast. Een woordvoerder van de Ho ge Commissaris voor Vluchtelin gen. die zijn bureau in Genève heeft, heeft meegedeeld, dat bin nenkort een vertegenwoordiger van het Hoge Commissariaat naar Berlijn zal vliegen, om het ver lenen van mogelijke financiële hulp te bespreken Naar AFP meldt, is de Nederlander F. M. Kooijman met deze opdracht be las*. Het Hoge Commissariaat, dat ook de gelden van de „Ford"-stichting voor vluchtelingen beheert, heeft een aantal internationale organisa ties aangezocht om mede hulp te verlenen De West-Duitse Bondsdag-com missie voor zaken geheel Duits land betreffende heeft besloten het aantal vluchtelingen uit het Oos ten. dat per maand tot de Bonds republiek wordt toegelaten van in 000 tot 12 000 te verhogen, ten einde de vluchtelingenkampen *.e West-Berlijn te ontlasten. Nader wordt nog medegedeeld dat enkele particuliere luchtvaartmaatschap pijen aangeboden hebben een deel van hun toestellen ter beschikking van de evacuatiedienst te stellen. Het semi-officiële Oost-Duitse blad „Berliner Zeitung" heeft me degedeeld. dat Oost-Duitsland de deuren wijd open heeft gezet voor „vluchtelingen die naar het Wes ten zijn gelokt". „Al degenen, die gedachtenloos handelden mogen n zullen terugkeren. Onze autoritei ten zullen hen op edelmoedige wijze een nieuwe vestigingsvergun ning geven", aldus het blad. Geal lieerde functionarissen in West- Berlijn zeiden dat uit dit aanbod bliik< dat Oost-Duitsland zich be zorgd maakt over het verlies van duizenden goede arbeidskrachten. Denemarken stoort zieh niet aan Sowjet-nota LONDEN De Deense minister van Buitenlandse Zaken Kraft heeft Donderdag verklaard, dat Denemar ken de bewapening zal voortzetten ondanks de protesten van de Sovjet- Unie. De minister doelde hierbij op de Sovjet-nota van October en voegde daaraan toe dat hij nog geen tijd had gehad om de nieuwe Russische protestnota te bestuderen. Kraft achtte het van essentieel be lang dat ieder land de vrijheid heeft om een leger op te bouwen voor zuiver defensieve doeleinden Kraft sprak echter niet over het legeren van buitenlandse troepen in Denemarken of het afstaan van bases aan andere mogendheden, kwesties waarover door de Sovjet- Unie in de laatste nota wordt ge sproken. Over de NATO-plannen zei Kraft nog. dat in dit jaar iedere week een vliegveld gereed zou ko men en in gebruik genomen zou worden. ..Neutraal Duitsland zou voortdurend gevaar voor vrede opleveren PARIJS. De Franse regering heeft in een witboek, waarin de noodzaak voor een Europees leger cn een onafhankelijk West-Duitsland wordt uiteengezet, de Nationale Ver gadering gewaarsehuwd. dat „slechts op continentale schaal georganiseer de eenheden in de toekomst kunnen blüven bestaan." Het witboek werd uitgegeven op het ogenblik, dat de regering het wetsontwerp voor ratificatie van het EDG-verdrag en de conventies van Bonn met West-Duitsland indiende. Men verwacht, dat het parlement zich niet binnen de komende drie maanden over ratificatie zal uitspre ken. Eerst zullen parlementscom missies de tekst der verdragen en der aanvallende protocollen bestuderen. In het witboek wordt voorts ver klaard. dat er geep oplossing van het Duitse vraagstuk buiten Europa en geen Europa, zonder dat Duitsland zijn plaats daarin inneemt, kan be staan. Dit vormt een der hoekstenen van het Franse regeringsbeleid Het is onmogelijk verdere vorderingen te maken naar Europese integratie zon der normalisatie van de betrekkin gen met Duitsland en zonder bepa ling van het politiek regiem, waarin West-Duitsland niet langer een ver slagen en bezet land, doch een deel genoot zou zijn. Het eerste doel van de geallieerde strategie ls. aldus dit witboek. Euro pa zover als maar mogelijk is naar het Oosten te verdedigen, hetgeen op den duur zonder West-Duitse bijdra ge. onmogelijk zou blijken. Een neutraal en gewapend Duits land zou volgens de Franse regering in een Europa, dat door Amerikaanse en Britse troepen zou zijn verlaten en da't onder druk van de Russische mili- TRUMAN als ambteloos burger. De vroegere president van de Verenigde Staten verheugt zich op het ogenblik in een vrijheid, die hij meer dan zeven jaar niet heeft genoten. Zonder begelei ding van detectives, dus net als iedere andere gewone burger, maakt, hij elke morgen z'n och- tend-wandelingetja door de stra ten van zijn woonplaats Inde pendence, een stadje in Missouri. Truman houdt staande: Sowjet-Unie heeft misschien geen atoombommen ST. LOUIS Oud-president Tru man heeft zijn deze week afgelegde verklaring, dat hij het betwijfelt of de Sowjet-Ume atoombommen bezit, staande gehouden, ondanks de cri tiek. die "daarop van vele zijden in Amerika was uitgeoefend Aange sproken op een ochtendwandeling in Independence door een verslag gever van de „St. Louis Dispatsch zeide Truman: Bepaalde Congres leden hebben de Amerikanen de stuipen op het lijf gejaagd door het afleegen van onverantwoordelijke verklaringen over de atoomwanens, die de Sowjet-Unie ter beschikking zouden staan. Ik achtte het mijn plicht een en ander recht te zetten." Pot en Colson mogen Nederland niet uit (Van een onzer verslaggever^) DEN HAAG. De procureur-ge neraal van Zuid-Holland, mr D J van Gilse. heeft beide plegers van de aanslag op de Indonesische mi litaire attaché Harjono. Meine Pot en Frans Colson. verboden het land te verlaten Dit verbod blijft geldig, totdat beiden in hoger beroep heb ben terechtgestaan Katwijk schenkt 5000.- voor „De Hoop" KATWIJK AAN ZEE. De Kat- wijkse gemeenteraad heeft Don derdagavond besloten 5000 gulden te schenken voor de bouw van het nieuwe hospitaalkerkschip „De Hoop". Toeschouwers zagen met programma in de hand infanteristen ..oorlogje voeren" WASHINGTON. De Republikeinse afgevaardigde Hoffman heeft Don derdag het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verzocht van minister Wilson (Defensie) een volledige verklaring te eisen over een Amerikaanse aanval in Korea, die Maandag 19 Januari voor een aantal generaals en oorlogscorrespondenten werd uitgevoerd. De toeschouwers hadden, met een in gekleurd omslag gebonden programma in de hand, vanuit 'n bunker de aanval van Amerikaanse infanterie kunnen volgen, tot de soldaten In moordend communistisch spervuur terecht kwamen en zich terug moesten trekken. Hoffman wil weten, of de gasten getuige waren van een voorstelling gelijkend op de „Gladiatoren-spe len" in het oude Rome, of dat de aanval gerechtvaardigd was door militaire oogmerken. Hoofdschuldige Kahn van Oradour-drama zou in Zweden zijn PARIJS. Oudstrjjders en voor malige krijgsgevangenen en gedepor teerden in Elzas-Lotharingen hebben een brief naar de Zweedse ambassa de te Parijs gezonden, waarin zij verklaren dat volgens een .goedge- fundeerd gerucht" kapitein Otto Kahn, de Duitser die als hoofdschul dige aan het bloedbad in Oradour wordt beschouwd, zich thans in Zwe den bevindt. Bij het schrijven was een afschrift gevoegd van een andere brief, die aan de West-Duitse regering en de Britse. Amerikaanse en Russische autoriteiten in Duitsland is gezonden en waarin de uitlevering wordt ge vraagd van officieren en manschap pen van de compagnie, die de uit moording van het dorp op haar ge weten heeft. Geen spoort van sabotage bij brand aan boord van ..Queen Elizabeth'" SOUTHAMPTON Tot nu toe is niet gebleken, dat de brand aan boord van de „Queen Elizabeth" te wijten is aan sabotage. Men had Donderdag een hoop smeulend poetskatoen gevonden Het dek was enigszins geschroeid. De arbeiders zijn ondervraagd en er is een spe ciale anti-sabotagewacht ingesteld. Ook het Britse Labour-parle- mentslid Fennyhough heeft ver klaard. dat hij vragen zal stellen naar aanleiding van deze aanval waarbij de V.N.-troepen verliezen leden. Hij zal minister Eden ver zoeken bij de Verenigde Naties stappen te ondernemen. De Amerikaanse stafchef, generaal Collins zal verzocht worden aan het Congres verslag uit te brengen over de bewuste aanval, aldus heeft de Republikeinse afgevaardigde Short medegedeeld Het ministerie van Defensie heeft reeds om gege vens gevraagd. taire macht zou staan, een voortdu rend gevaar voor de vrede opleve ren. Een dergelijk Duitsland zou zwe ven tussen twee gevaarlijke uiter sten: een kruistocht tegen het Oosten om de verloren gebieden te herove ren of een overeenkomst met het Oosten om daardoor de terugkeer van die gebieden te verkrijgen. Dit zou dezelfde voorwaarden scheppen als die welke leidden tot het uitbre ken van de tweede wereldoorlog, al dus het witboek. Brit commandant van NATO-vloot in Noord-Europa PARIJS Generaal Ridgway. de opperbevelhebber van de geallieer de strijdkrachten in Europa, heeft Donderdag dc benoeming bekend gemaakt van vice-admiraal e.m Evans-Lombe (Groot-Brittannie) als commandant van de NATO-vloot in Noord-Europa. Evans-Lombc volgt admiraal sir Patrick Brind op met ingang van 1 April. Op die dag zal lt.-gen. sir Robert Mansergh (Groot- Brittannië) admiraal Brind opvol gen als bevelhebber van alle NATO- strijdkrachten in Noord-Europa. Wel veel wolken, geen verduisterde maan te zien DE BILT Om half tien dach ten we: „Het wordt wel wat met die maansverduistering", want het toen nog volle-maansgezicht gluur de nu en dan door gaatjes in het wolkendek heen. Maar om tien uur had het „noodlot" zich voltrokken; de wolken .hadden zich zo samen gepakt. dat er wel geen kans op scheen een glimpje te zien van de roodkoperen verduisterde maan. En het is zo gebleven! Van de eerste fase de maan in het half schaduw, begin tien over half tien konden wij met enige fantasie nog iets zien. maar de eigenlijke verduistering begin zes voor elf, „hoogtepunt" vijf over twaalf was volledig door wolken verduis terd. Wel was het even na midder nacht duidelijk merkbaar, dat de aardschaduw de maan gevangen hield: de wolken waren beslist donkerder dan een uur er voor, doordat het maanlicht hen niet meer bescheen. Maar dat was dan ook alles, dat heel Nederland van de maansverduistering heeft gezien. Zelfs het door KNMI-optimistcn verwachte gaatje in het wolkendek is weggebleven. Jammer! Dodelijk ongeval in mijn Oranje-Nassau I HEERLEN. In de ondergrond se werken van de mijn Oranje- Nassau I te Heerlen is in de nacht van Woensdag op Donderdag de 22-jarige ongehuwde arbeider Nico van der Logt uit Heerlen om bet leven gekomen, doordat hij be kneld raakte tu«sen een lier. Hij werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij kort na het ongeval ter plaatse overleed. Tijdelijk regen Weersverwachting geldig van Vrijdag avond tot Zaterdag avond: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krach tige Zuid-Westelijke wind. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lagere. 31 Jan.: zon op 8 22 min onder 17 26 mm maan op 19 18 min., on der 831 min. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Oslo Onbew W N.W. 1 Stockholm Onbew. WN.W.3 KopenhagenZw bew. W. 6 Londen Motregen Z 2 Amsterdam Regen W Z W 6 Brussel Geh. bcw.Z W 2 Parijs Geh bew.Z Z.W. 2 Bordeaux Mist Windstil Geh bew. W.N W. 3 Zw bew. W.N.W. 4 Zw. bew W.N.W. 6 Geh bew Z W 5 Zw bew W.Z W 2 Nice Warschau Berlijn Frankfort Mlinchen ZUnch Wenen 0 0.5 Geh. bew W.N.W. 8 NEDERLAND heeft afstand ge daan van de laatste Marshall dollars, die het nog te goed had. Deze geste was iets minder spontaan, dan het hier cn daar is voorgesteld. Want al is het waar, dat de betalings balans van ons land op verheugende wijze is verbeterd, het tekort op de handel met de dollarlanden is nog al tijd niet gering. Daarom waren dc nog resterende millioenen aan Mars hall-geld toch alleszins welkom ge weest. Zonder zachte drang van Ame rika was het besluit zeer waarschijn lijk uitgebleven; doch nu Washington er prijs op stelde, kon Den Haag moeilijk anders doen dan de eer aan zichzelf houden. Er is weinig reden, over deze gang van zaken verder nog iets te zeggen, i Des te meer aanleiding is er echter 1 om op dit ogenblik, nu de Marshall- bijdragen zijn opgehouden te vloeien, er nogmaals de aandacht op te ves tigen van hoe grote betekenis deze edelmoedige en grootscheepse hulp ook voor ons land is geweest. Over de Marshall-hulp is door sommigen veel kwaads gezegd. Het heeft misschien zijn nut er aan te herinneren, dat ze in opzet van volkomen onpolitieke aard was. Toen minister Marshall zijn plan ontwierp, voorzag het ook in bij stand aan de landen achter het ijze ren gordiin; en Tsjecho-Slowakije cn Polen hadden er gaarne van gepro fiteerd. Het Kremlin heeft er echter toen zijn grote campagne tegen ont ketend en sindsdien schreeuwen alle communisten moord en brand over deze vorm van Amerikaans „impe rialisme". En ook niet-communisten hehben wel wantrouwig gezegd „Goed en wel, maar de Amerikanen hebben er natuurlijk hun bedoelingen mee". DIT laatste is zonder twijfel juist maar niet in de ongunstige be tekenis. waarin deze woorden waren bedoeld. Wie Amerika ziet als een land vaD keiharde cn grof-mate- rialistische dollar-verdieners, vergist zich ten enenmale. De dollar is voor de Amerikanen geen doel, maar mid del; middel ook om verdienstelijke daden te stellen. Er leeft in de V.S. veel spontane hulpvaardigheid, mis schien wel meer dan waar ook ter wereld. Deze karaktertrek ligt wel de gelijk mede ten grondslag aan de Marshall-hulp. Natuurlijk was deze hulp ook economisch wel overwogen; in zijn handelsverkeer heeft Amerika nu eenmaal meer aan ietwat draag, krachtige partners dan aan honger lijders. Maar in de harten van mil- lioencn Amerikanen heeft het ele ment van vriendenhulp torh voorop gestaan. Daarvoor hebben zij diep in hun beurs willen tasten. De Volks krant heeft berekend, dat de Ame rikanen per hoofd 23.aan Ne derland hebben geschonken. En Ne- derland was maar een van de klei nere landen op de lange lijst. DE afloop van dc Marshall-hulp luidt een periode in, waarin de landen van West-Europa weer moeten trachten, op eigen henen te staan; al kan men de huidige hulp hij de defensie-inspanning zien als een o\crgangsmaatregel. In ieder ge val is het thans noodzakelijk, te stre ven naar een kloppende dollarbalans. En daarbij doen zich merkwaardige moeilijkheden voor. Het gaat niet om de vraag of de Europese landen wel kunnen concurreren. Voor zover dat niet het geval is, moeten zij er naar streven Het gaat er om Hat. wanneer ze kunnpn concurreren, het Ameri kaanse Congres hun moeilijkheden in de weg legt. Zo is thans dc invoer van een aantal zuivelproducten beperkt, zeer ten nadele o.a van Nederland. Truman en zijn regering hebben altijd wel ingezien, dat dit fout is en volkomen in strijd met hun aandrang tot slechting van handelsbarrières in Europa. Maar zij hebben moeten bui gen voor sommige belangengroepen, die het Congres tegen de letter van de handelsverdragen in, hebben we ten te bewegen tot maatregelen te hunner gunste, waarlegen zelfs het presidentcle veto machteloos is ge bleken. Dit is ook wel een Ameri kaanse trek: dc scherpe scheiding tussen zaken doen en andere, meer altruïstische, bezigheden. Het was daarom wel goed dat op hetzelfde ogenblik, dat Nederland zijn rechten op de laatste Marshall-dollars prijs gaf, onze ambassadeur in Washing ton, dr Van Roycn, nog eens met klem op handelsvrijheid heeft aan gedrongen. Want zonder deze kan het herstel, dat Amerika met zijn milliar- denhulp zo krachtdadig heeft bevor derd, nooit zijn voltooiing vinden. Verzoek uitlevering oorlogsmisdadigers formeel ingediend BONN. De Nederlandse am bassade heeft thans formeel aan de West-Duitse regering de uitlevering verzocht van de aangehouden Neder landse oorlogsmisdadigers Bikker en Faber, die na hun ontvluchting in Duitsland zijn aangehouden De uit levering van de nog voortvluchtige oorlogsmisdadigers zal gevraagd worden als deze aangehouden zijn.

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 1