DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Sneeuw dempt geluiden op nationale rouwdag 18 m m .- I 1 DE TIJD DRINGT! II Straten leeg en stil maar kerken vol Zuiveringsgolf slaat nu ook over Hongarije Zondag in het noodgebied „Nood aanpakken door postzegels plakken Rampenfonds: KONINGIN TOT BEPROEFD NEDERLAND: Waar leed is, is zegen nabij 24 Millioen op 7 Februari 13e Jaargang, no. 33 Maandag 9 Februari 1953 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" Giro 510330. Telefoon: redactie 4291 Telefoon administratie 6235 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 - Abonnements- Uitgave. 1N.VUe IsleUWe X erS Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort, prijs 4/ cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent. HOOFDREDACTEUR TJ. DE BOORDER Enkele buien Weersverwachting, geldig van Maandag avond tot Dinsdag avond: Veranderlijke bewol- ig met enkele bui »n Aanvankelijk ma tige tot krachti en aan de kust mogelijk harde wind tussen West en Zuid Later tijdelijk veranderlijk? wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi 10 Fcbr zon od 8.05 uur: onder 17 44 uur maan op 5.59 uur: onder 12.48 uur IIE1 WEEK VAN V ANMOKC4BN 1 U 'K Max temp Station Weet Wind m/s Gisteren in 24 u Oslo Poolsn Z.W. 4 - IOC Stockholm Geh bew N' N .W. 2 - iG 3 Kopenhagen Zw. bcw O NO 2 - 15 0 Londen Onbew \V 6 1 6 Amstcrdair MotsneeuwZ 1 - 1 - Brussel Sneeuw Z.W. 12 0 5 Licht bew. W. 5 3 1 Bordeaux Onbew. W.N.W 3 8 6 Nice 1 0 Warschau NO 1 - 11 0.1 Berlijn Nevel O.Z O, 2 - 15 0 Funk fori Goh bew Z Z.W 12 O.l MUnchen '/.vu hew Z. 5 - in 0.1 ZUrlch Poolsn. Z O. 3 - 5 0 Wenen Onbew Windstil - 12 0 Op deze Zondag, nu het Nederlandse volk de doden van de watersnood herdenkt en in rouw het hoofd buigt, is ons land gehuld in een sneeuwkleed, dat met zijn pure nog onbetreden wit de sfeer van stilte en bezinning nog versterkt. Het is of de natuur ook ingekeerd is tot zichzelf en de geluiden van de dag dempt. Onhoorbaar gaan de mensen door de stille, ochtend^ lijke straten, waar bijna huis aan huis de vlaggen halfstok hangen, nauwelijks bewegend op een windzucht. En overal stromen de bedehuizen vol met ernstige mensen, die zich diep bewust zijn van de machteloosheid van de mens tegenov.er het geweld der elementen. En zoals de leden van het konink lijk gezin hebben meegeleefd met het zware leed, dat het land nog maar een week geleden trof. bui gen zij nu met velen het hoofd in bezinning en herdenken. De Ko ningin. Prins Bernhard en de bei de oudste prinsessen bezochten de Nederlands-Hervormde kerk te Baarn, waar ds. J. A. J. Vermaat voorging, Prinses Wilhelmina woon de de bijzondere oecumenische kerkdienst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam bij. waar ds. M. Groe nen berg voorging, omdat prof. Ber- kelbach van der Sprenkel uit Utrecht door de treinstagnatie op de lijn Amsterdam-Utrecht was opgehou den Hij kon aan het slot van de dienst echter voorlezing doen van een telegram van de Wereldraad der Kerken. Dc dienst werd beslo ten met het zingen van drie cou pletten van het Wilhelmus. De col lecte voor het Rampenfonds bracht 4 400 op. En de Ned. Herv. Kerk in het Avondklok ingesteld in Zierikzee Politie mankt zo nodig gebruik van vuurwapens ZIERIKZEE De burgemeester heeft bekend gemaakt, dat de avond klok voor Zierikzee is ingesteld van tien uur 's avonds tot zeven uur 's morgens. Het is verboden, zonder schrifte lijke vergunning van de politie, de gemeente te betreden, zich in het overstroomde of geëvacueerde gebied van dc gemeente, voor welk .doel dan ook. te begeven. Dit verbod geldt niet voor militairen, die in deze gemeen te zijn of worden ingezet. De toegang tot de door borden af gesloten straten, wegen en terreinen is ten strengste verboden. Na eerste sommatie, waaraan geen gevolg wordt gegeven, zal de politie van de vuurwapens gebruik maken. Koningin ging naar verdronken land SOESTDIJK. Koningin Juliana is vanmorgen te half acht naar Spijkenisse op Voorne-Putten er- trokken om te trachten van daar uit met een boot van Waterstaat een tocht naar verschillende eilan den te maken. Zij was voornemens dorpen te bezoeken waar nog men sen wonen. zwaar getroffen Middelharnis zag behalve minister-president dr Drees ook de commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper onder hen, die luisterden naar de legerpredikant ds. Moll. In de Rooms-Katholieke Kerken werd Zondagochtend een kort her derlijk schrijven van het Episcopaat voorgelezen en werden gebeden voor de slachtoffers van de ramp in de dienst ingelast. De collecten voor het Nationale Rampenfonds werden overal ruim bedacht. Ook in verschillende Joodse bede huizen werd de watersnood met bij zondere gebeden en predikaties her dacht. In geheel Australië hebben Zon dag Nederlandse emigranten kerk diensten ter herdenking van de slachtoffers van de watersnood in Nederland bijgewoond. Er werden speciale collectes gehouden voor de getroffen gebieden. De ernst en de wijding, welke deze nationale rouwdag in de mor genuren kenmerkten bleven de ge hele dag hun stempel op het leven drukken, omdat van alle vermaak en ontspanning in grote eensgezind heid afstand was gedaan. De pro gramma's over beide radiozenders sloten zich daarbij op stijlvolle wij ze aan, terwijl de radiorede van de Koningin een toon van oprechte ernst en eenvoud had, waarvoor niemand ongevoelig kon blijven. Functionarissen (onder wie vele Joden) gearresteerd of uit functie ontheven WENEN Uit Zondag te Wenen ontvangen Hongaarse dagbladen blijkt, dat Gjoela Dccsi Is ontheven van zijn functie als minister van Justitie. Hij is vervangen door Bcla Kovacs. Dccsi bekleedde geen hoge functie in dc Hongaarse communis tische party. Hy is een voormalige advocaat en bekleedde na de twee de wereldoorlog hoge posten by de Hongaarse geheime politic. Decsi Is een Jood. In Wenen ging reeds eni ge dagen geleden het gerucht, dat hy was ontslagen. Verder zou generaal-majoor Peter Gabor. hoofd van de communisti sche geheime politie, gearresteerd zijn. Gabor is van Joodse afkomst. Zijn opvolger zou thans zijn gene raal-majoor Laszlo Piros. tot dusver hoofd van de Hongaarse grenswacht. Verder zou Zoltan Vas niet langer meer hoofd van het Hongaarse planbureau zijn. Vas is eveneens van Joodse afkomst. Reizigers, die uit Boedapest in Wenen zijn aangekomen, hebben van meer arrestaties gewaagd, o.m. van professor Benedek. die bekend is als de beste Hongaarse zenuwarts Benedek was verbonden aan een Koffie-smokkelaars bij Vaals betrapt; één is gearresteerd MAASTRICHT. In de nacht van Zaterdag op Zondag werden bij de grens te Vaals zes koffiesmok- kelaars gesignaleerd. Eén werd ge arresteerd. de vijf anderen wisten te ontkomen. Zes en twintig kilo koffie werd in beslag genomen De aangehouden smokkelaar was af komstig uit België. ziekenhuis van de „joint" in Boeda pest. Verder zou de Joodse direc- teur van de Hongaarse radio. Szir- j may, gearresteerd zijn en vervangen door een broer van premier Rakosi. Molnar, eveneens een Jood en oud minister van Buitenlandse Zaken, zou sinds een maand niet meer ge zien zijn. Tenslotte zou een mede werker van Gabor enkele dagen geleden gearresteerd zijn. Geen nieuwsgierigen kwamen er naar de noodgebieden (Van een onzer verslaggevers) MOERDIJK. Het "verzoek van de regering aan de mensen buiten de noodgebieden Zondag niet naar de gevolgen van de ramp te gaan kijken en de nieuwsgierigheid en de sensatiezucht niet te bevredigen, is blijkbaar in goede aarde gevallen. De talloze militaire en politieposten op de toegangswegen naar het rampgebied hebben weinig of geen mensen zonder toelaatbewijzen moe ten tegenhouden. De sightsee'ers kwamen niet en dat was voor iedereen, die hier meer dan genoeg werk heeft, een aanmerkelijke opluchting. Mr VAN ROIJEN: „Nederland zal zijn defensieprogram niet beperken" WASHINGTON De Neder landse ambassadeur in Washington. J H. van Roijen. heeft voor de Amerikaanse radio verklaard, dat Nederland zeker niet het plan heeft zijn defensieprogram te beperken, nu het door de overstroming ge troffen is. De ambassadeur voegde eraan toe: „Wij zullen alles m het werk stellen om onze verplichtingen volgens de NATO na te komen. Nu 500.000 huizen verwoest zijn zal het een grote hoeveelheid energie kos ten om deze huizen weer op te bouwen. Ge kunt er echter verze kerd van zijn. dat wij ons best zul len doen en dat ons volk zijn schouders onder de last zal zetten Op de vraag of Nederland zijn economische stabiliteit zal kunnen herwinnen, ondanks de jongste ramp. antwoordde de heer Van Roijen: „Ik vertrouw er op. Doch het moet worden toegegeven, aat de slag een ernstige is en dat wij onze invoer zullen moeten beper ken." .A~ - !;v' V p. f mm L' 7Militairen van hel t^erhaienst 33i:stc bataljon Grenadiers. dat IJl 1 riolen dienst deed, bij de hulpverlening op 't overstroom de Tholen. in de kerkbank. MIDDELHARNIS Minister-pre sident dr W. Drees en mr L. A. Kesper heoben gisteren de kerk dienst die voor alle gezindten in de Ned Herv. kerk in Middelharnis werd gehouden, bijgewoond. Het werk aan de dijken nabij dit stadje op Overflakkee werd voor zover dit mogelijk was gestaakt, zodat het grootste deel van de achtergebleven bevolking tezamen met soldaten, helpers en verplegers naar deze godsdienstoefening kon gaan. De kerkdienst werd geleid door een le gerpredikant. De kerk is het enige gebouw, dat geen last van het water heeft gehad. In Zierikzee namen soldaten het werk aan de herstellingswefkzaam- heden van de burgers ovgr, waar door deze mensen ter kerke konden gaan In de grote kerk. werden enkele godsdienstoefeningen (waar onder 2 katholieke) gehouden. Di rect na de kerkdiensten nam de burgerij de spade weer ter hand. Aantal slachtoffers Britse watersnood tot 281 gestegen LONDEN. Zaterdagavond was het aantal slachtoffers van de over stromingen in Engeland gestegen tot 281. Het door de burgemeester van Londen ingestelde rampenfonds had Zaterdagavond 125.000 pond sterling bijeen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Hoewel het bedryf zelf voor millioenen guldens schade heeft geleden wil de PTT toch op haar eigen wüze meehelpen de nood in de rampgebieden te lenigen. Van morgen af tot 1 April zullen daarom op alle postkantoren speciale watersnood-postzegels van 10 ct.. met een toeslag van eveneens 10 ct. verkrygbaar zon. deelde de directeur-generaal van de PTT, de heer L. Neher, vanmorgen op een persconferentie mede. Deze oranje zegels met zwarte opdruk bluvcn het gehele jaar geldig. Een speciale commissie, gevormd door de leiding van het Nationaal Rampenfonds, zal de propaganda voor de zegels voeren. Twee rijden de postkantoren zullen bij de ver koop ervan worden ingeschakeld, waarschijniyk zal ook een beroep op de Nederlandse jeugd worden gedaan. Philatelisten kunnen hun deel in de hulpverlening bijdragen door zich tegen de prijs van zeven tig cent speciale enveloppen met postzegels te verschaffen. Met de slagzin: „De nood aan pakken door zegels plakken" hoopt de PTT zoveel mensen voor zijn actie te winnen, dat de eerste op lage van één millioen zegels door de fa Enschede in Haarlem gratis vervaardigd door meer d'ukken moet worden gevolgd Op het Plein in Den Haag zal de verkoop van de zegels morgen om tien uur met enige plechtigheid beginnen. Herenigd dank zij koninklijke hulp BAARN. In slechts enkele uren veranderde het leed *mn landbouwer Iwaarden uit Ooster- land in de grootste vreugde. Vrij dag evacueerde hij naar baarn, zonder vrouw en dochters, die hij in het rampgebied kwijt was ge raakt. Zaterdagochtend kreeg hij de zekerheid, dat zij nog in leven waren en Zaterdagmiddag kwam een koninklijke auto voor. Deze bracht hem eerst naar Utrecht voor hereniging met zijn dochters. Daarna werd de reis naar Assen voortgezet, waar zijn vrouw wachtte. DEN HAAG. Koningin Juliana heeft Zondagmiddag voor de Nederlandse radiozenders de volgende rede uitgesproken Landgenoten, die door de ramp getroffen zijt en gij redders en helpers in dc ruimste zin, wij staan allen vol ontzag tegenover het grote leed, dat ons gehele volk trof toen een deel daarvan een week geleden werd overvallen door storm en vloed: tegenover de moed, door zovelen betoond in de nood, en tegenover dc verschrikkingen doorstaan door hen, die van ons heengingen, en door hen, die bij ons bleven met het i zware lot, dat zij thans dragen. Nederland is niet alleen het i van medeleven met elkander. De kind van de rekening geworden eendraent uit de oorlogstijd was op het punt van de doorbraak plotseling weer paraat. Dit hief ons J van zijn dijken, maar het heeft volk in eens op boven alle afschel- ook als een kind het hoogste ge- dingen en ieder compomis der sa- bod gevolgd van d° naastenliefde. menlevmg uit. Wij voelen er allen Ons door Christus gegeven, die de weldadigheid van. weer samen i i alle leed doorleden neeft en kent. te werken in het streven voor Zelfs onze superieur ontwikkelde jéén grote zaak. en in ons enthou- I techniek was machteloos de ramp siasme werken we door zonder er op het kritieke moment af te wen- j op te letten of wij moe worden of I den Zij moest het opgeven tegen- j schenken weg zonder te letten op over wat ons lot moes* zijn, en dus wat wij ons untzeggen Als straks j toch nooit met mensenmacht te de zwaarste stoot is opgevangen, keren is. i en ook het normale leven weer i Maar, op het kritieke moment, een groot deel van onze aandacht waar materiële hulp niet kon wor- zal vergen, dan wens ik ons allen den aangewend, werd de geest- toe. dat we met taaie volharding kracht van de mens opgeroepen, toch het herstel en de wederop- De doorbraak van de dijken nep. bouw m dezelfde geesi mogen vol- daartegen in, een springvloed op brengen, met onze saamhorigheid in het oog en voor ieder zicht- I baar Hoe dieper dc nood, die zijn offers nam, des te dieper is tevens j in de harten het beginpunt ge- I legd voor een verbroedering der mensheid wat tot ver over de grenzen van het vaderland zijn weei klank vond Dit was zo bij hen die zelf ge troffen en zelfs zee^ zwaar ge- I troffen werden door deze zelfde *"arnp, dit wat zo. nabij en ver. Uit j de gehele wereld ondervonden wij dit, in grote dankbaarheid Zo kort na de e'gste aller oor logen treft ons deze ramp. die ons cchtt-r niet door meoscjj dorvenheid verd aangedaan Het raadsel van het waa-oro is alleen bekend aan hem. die weet wan neer TIij elk van zijn kinderen tot zich roept en die weet welke be proeving, welke krachtmeting wij kunnen verdragen, elk afzonderlijk en allen te samen God doet th^ns een beroep op onze geestelijke veerkracht, en op ons vertrouwen in hem Dit lijden voert maar naar één uitkomst, zowel voor de doden ais voor de levenden, en dat is- naar de barmhartigheid van God en waar deze werkt in de mens Over al waar leed is, is zegen nabij. MORGEN zal de regering in de Tweede Kamer opnieuw een verklaring afleggen over de overstromingsramp. Zonder twijfel zal deze uiteenzetting vollediger zijn dan die van drie Februari. Een globaal overzicht van de toestand kan nu wel worden gegeven. Men wéct wat is be houden en wat (voorlopig) is verlo ren; het aantal slachtoffers is zo ten naastebij bekend en waarschijnlijk zijn ook wel ramingen mogelijk om trent de schade als gevolg van het verdrinken van vee, het instorten van huizen en gebouwen, het vernielen van dijken en andere kunstwerken en het onttrekken voor korter of langer tijd van waardevolle grond aan ons landbouwareaal. Verder is veel te mel den omtrent al datgene, wat sinds ruim een week is geschied; ten be hoeve van de slachtoffers en aan her stelwerk. Zal de verklaring nog verder gaan? Wij verwachten het wel. De regering beseft waarschijnlijk zeer goed, dat zij niet kan volstaan, met deze na tuurramp te beschouwen als een soort incident, dat gesloten kan worden verklaard als de dijken weer heel, het land weer droog en de geëvacueerde bevolking naar haar dorpen is terug gekeerd. Wat nu is geschied kan dan opnieuw gebeuren. De schade is te herstellen, zij het ten koste van zware offers; maar het gevaar is daarmee niet bezworen. De zee kan terugko men; over tien jaar, over vijftig jaar, wie zal het zeggen? DIT is de reden, dat het vraag stuk van de afsluiting der zee gaten plotseling in hoge mate actueel is geworden. Tot nu toe was het een belangwekkend studie-object voor een aantal geleerden, maar in genen dele een aangelegenheid, die sterk leefde bij de regering en de ver antwoordelijke waterstaats-autoritei ten. Zo stevig verankerd en goed be schermd waren, meende men, de eilanden in het Zuidwesten des lands, dat er geen reden leek, zeer kostbare en zeer moeilijke voorzieningen voor te stellen op een ogenblik, dat de Zui derzeewerken nog midden in de uit voering waren. Men hield er wel reke ning mee, dat in de toekomst iets zou moeten gebeuren; doch «r was, zo dacht men, tijd genoeg. Deze laatste opvatting is thans op onmiskenbare wijze door de feiten weerlegd. De springvloed is over dé dijken gelopen, het zoute water heeft de goede «landbouwgrond over stroomd. De zekerheid is verdwenen. De strijd tegen de verzilting heeft een belangrijke slag verloren. Is het mo gelijk, alleen maar terug te gaan naar de oude toestand en'het cr nog eens op aan te laten komen? De regering kan deze probleemstelling niet uit de weg gaan; en als zij het mocht pogen, zou de Kamer daar stellig geen ge noegen mee nemen. Het kostcnargu- ment, dat voorheen uiteraard zwaar woog, kan nu moeilijk meer van over wegend belang zijn. Waarschijnlijk zal het herstel van de thans aange richte schade ook aanzienlijk meer dan een milliard vorderen. OP 't ogenblik zijn naar onze me ning twee dingen noodzakelijk. Het eerste is een gedegen on derzoek naar wat zich in de noodlot tige nacht van 31 Jan. op 1 Fehr. pre cies heeft afgespeeld en wat daarna is geschied en nagelaten. En het tweede is, onverwijld een deskundige commissie te benoemen, met dc op dracht, op de kortst mogelijke tijd te rapporteren over de mogelijk heid van en de voorwaarden voor een afsluiting van de zeegaten tussen de Nieuwe Waterweg en de Westerscheldc. Een aantal vraagstuk ken. waarmee ons land worstelt, komt daarmee in een ander stadium. Wij noemen dat van dc verzilting en dat van de indijking van de Waddenzee. Dit laatste kan. naar wij menen te weten, niet los worden gezien van het bouwen van een nieuwe afsluitdijk, ditmaal in het Zuidwesten. En mis- I schicn zal hij het aanvatten van dit 1 werk de vcrdcy Zuiderzee-inpoldering I moeten stagneren. Maar wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. f 35.000 op no. 11050 DEN DA AG In tie 518c loterij i 'n dr» derde i<h«so «t het lot nummer 11050 een prüs gevallen van f 5.000. In Baarn bezochten de Koningin. Beatrix en Irene de kerkdienst. Prins Bernhard en de prinsessen Onze foto toont het koninklijk gezin bij het verlaten van de kerk.

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 1