Achter de coulissen van het bollenbedrijf Moet Ueens horen! Van ziekzoekers, dwalingen, dubbelneuzen en andere zaken Churchill werpt oppositie kushand toe Weer levenslang geëist voor moord op tuinder W eer heidebrand als gevolg van schiet oefeningen Wordt faillissement van De Ommelanden aangevraagd Filmsterren oncler douche van kleurige boeketjes Aantal evacué's is sterk verminderd Een der beklaagden buitengewoon gevaarlijke psychopaath f 107 millioen in Rampenfonds ragen over reis van aftredend ambtenaar Parijs bezorgd over V ietminh-of f ensief in Laos Vrijdag 24 April 1953 5 U rijdt straks door die kleurige veldenof u buigt zich in de enorme lemasl gded georganiseerd, kas op dc Keukenhof tederkens over een vuurrode Eisenhower of een Paarse Anna Pawlova, maar hebt u er al eens bij stil gestaan wat er aan dat bollenbedrijf vast zit? Wij eerlijk gezegd ook niet, totdat wij dc heer Van Teylingcn tegen het lijf hepen. Een bekende naam in Sassenhcim, een bekende naam ook in Amerika. Want dc vader van deze J an Teylingcn reisde in zijn jeugd ook al door Amerika, dikwijls te paard van de ene lezing naar de andere. En zijn zoon nam later de trein en dc bus (en wéér later de auto), bezocht particuliere klanten die onder de millionnairs gezocht moesten wordenwant het pubick zog niks in die dure uien „Achttien jaar was ik, daar stond ik, sprak nauwelijks een woord En gels en toch ben ik als de mees ten goed weg gekomen, 't Voor naamste is dat je t vak kent dat is nog zo Maar voor de rest is 't allemaal veranderd, waar tegen over staat dat de bollen vorig jaar 140 millioen aan exportwaarde hebben ingebracht. Dat verkopen de bollenreizigers, die maanden van huis zijn en in hun autootjes van Zweden tot Kaap de Goede Hoop en van New York tot in Yokohama het Hollandse product verkopen Daarna heeft de heer Van Teylin- gen ons het seizoen geschetst. De bollen gaan in 't voorjaar de grond in, in 't voorjaar „strekken ze zich" zegt de tuinder, ze steken hun neu zen boven de grond. Dan gaan de kwekers over de velden om met grond "en al die bollen te verwijde ren die afwijkingen, „dwalingen", vertonen. Dat is de tijd dat u die deftig schrijdende mannetjes langs de richels ziet stappen, parapluie te gen dc zon en soms bukken ze zich om een „dwaling" te betrappen; de ziekzoekers. best betaalde krachten die hun weetje dikwijls in avond cursussen hebben opgestoken. Het gekke is echter, dat ze in dc regel maar weinig vinden, want die bol len worden geselecteerd als gold het een psychotechnisch onderzoek voor beroepskeuze. Komen ze dat goed door, dan worden ze op 't veld nog eens bespoten. Trouwens, het zijn al vaklui die hier rondstappen. Zij kunnen aan de bollen zien. zo. droog op de hand. welke kleur en welke variëteit tulp ze geven. Wedstrijden worden er georgani seerd. waar 't zo heet kan toegaan, dat de oren gloeien. Bloeien en sterven Maar goed. de bollen bloeien en zij sterven af. De bladeren ook. De ból heeft zijn nakomelingen door zelf dood te gaan 't leven gegeven. JuniJuli zijn de rooimaanden. Al die tulpen worden dan in schuren op rekken gelegd om te drogen. Centrale verwarming zorgt voor de juiste temperatuur en de vochtig- heidsmetei wordt vele malen per dag gecontroleerd. Van de stellin gen in de sorteermachine en in Augustus, dan, begint de drukke tijd voor de kweker. De exportverzen dingen moeten weg. dag en nacht wordt er doorgewerkt, de hele win ter lang, geen boot mag gemist worden en eindelijk, dan is het Maart, de maand dat de kweker HAVELTE. Als gevolg van schietoefeningen, die door militai ren van het garnizoen Steenwijk in de gemeente Havelte werden ge houden, is een oppervlakte heide van ongeveer 50 ha afgebrand, als mede enig bos. De vlammenzee kon juist vóór het mooie Ooster- en Westerveld aan de weg Havelte Wapsterveen tot staan worden ge bracht door de te hulp geroepen brandweer, die geholpen wérd door een groot aantal militairen. GRONINGEN. Indien mocht blijken, dat de waarde van gebou wen. machines en verdere bezit tingen van ,.De Ommelanden" la ger is dan de grootte der door de arbiters opgelegde boeten, dan zal dc ANAB het faillissement van „De Ommelanden" aanvragen, zo heeft de bond aan het bestuur van de fabriek bericht. De bond ver klaarde zich echter bereid te zij ner tijd te overwegen, of er rede nen kunnen zijn om de goedwil lende leden zij dus die tegen de motie van wantrouwen hebben ge stemd het eventuele door hen bij te passen geld terug te beta len. Daartoe vraagt de ANAB van het bestuur een afschrift van de tijdens de Dinsdag gehouden ver gadering opgemaakte notulen, waar uit tevens blijkt, wie vóór en wie tegen deze motie heeft gestemd. Beurs normaal open op 5 Mei a.s. AMSTERDAM. Het bestuur van de Vereniging voor den Effectenhan del heeft besloten de Amsterdamse effectenbeurs op Dinsdag 5 Mei a.s. (dag der bevrijding) op normale uren te laten doorgaan. even van de door hem verwekte schoonheid kan genieten. Even maar. want straks kruipt hij weer door het zand. rooien, drogen, sor teren verzenden, verzenden de viezen. Dan zijn er de crocussen nog (waarnaar in Amerika net zoveel vraag is als naar tulpen, met de prijs navenant) en de hyacinthen. de narcissen en de gladiolen, die van evenveel belang zijn als al die andere gewassen. Van zoveel be lang zelfs, dat naar nieuwe gron den moet worden omgezien, wat tot gevolg heeft gehad, dat men nu op Goeroe, op Schouwen en zelfs op Tholen gladiolussen kweekt De watersnood heeft ook hier een le lijk gat geslagen. Trouwens, meent u niet, dat de bollenstreek zich tussen Haarlem en Leiden bevindt. Al lang niet meer Tussen Hoorn en Middelburg is beter, al gaat het dan niet overal om de bolwat weer een hoofdstuk op zichzelf is. Want... „dat daar zijn onze con currenten" zegt de heer Van Tey- lingen en hij wijst uit het raam. „Rijnsburg en niet Italië of Japan maar onze naaste buren voeren een eeuwig durende strijd met ons. En de buitenlander voelt zich de dupe. want die koopt van ons de bollen, brengt ze met veel zorg en kosten tot bloei om dan te ervaren dat diezelfde Nederlanders <al zijn het dan anderen) dezelfde narcissen en tulpen als snijbloemen op de markt brengen, en nog tegen lagere prij zen ook!" Het gaat dus om de Rijnsburgse en Aalsmeerse tuinders, die uit 't Westland en uit de Streek die snijbloemen verkopen. Het is al- een or ganisatie die ook weer een apart hoofdstuk is, zodat die bollenmen- sen en die snijbloemenkwekers el kaar niet te veel „bijten". Er zit dus nogal wat vast aan dat bollenvak. En nog hebben we 't als niet eens gehad over 't tul penzaad, hyacinthenbroed of de dubbelneuzen onder de narcissen, het vervroegen en het tegenhouden, de teleurstellingen bij 't zoeken naar nieuwe variëteiten, de naam geving, de contmgentering van En geland waardoor Amerika en Cana da de beste afnemers zijn geworden, de reclamecampagnes, het bulb- minded maken van hele volkeren Genoeg, de borden met de firma namen staan weer in de velden, wat betekent, „wij zijn klaar U, PUBLIEK, te ontvangen". Ga dan zien en weet wat er achter steekt. EEN JONGE straaljager-piloot had Donderdag de lente in zijn hoofd. Duizenden meters boven de (veilige?) begane grond draaide hij. rondje na rondje, een zilveren spiraal van uitlaat gassen aan de diep-blauwe he mel. De Amsterdammers zagen hem zó. Atlas het bekende beeld aan de achterzijde van het Paleis op de Dam deed het echter niets, hij bleef even rustig zijn wereldbol dragen als hij het (daar) al sedert de zeventiende eeuw doet. De straaljager zat echter zó hoog, dat Utrechters en Amcrsfoorters meenden: Hij zit vlak boven óns." Temperatuur in Lagerhuis steeg bij vlagen over denationalisatie wegvervoer (Van onze correspondent) LONDEN. De temperatuur in het Lagerhuis is de laatste twee dagen en nachten bü vlagen plots aanmerkelijk gestegen, omdat de regering er haar zinnen op had genet de behandeling van de amendementen, die in het Hogerhuis in de den&tlonall&stlewet op het vervoer langs de weg zijn aan gebracht, nog deze week door het Lagerhuis te krijgen. De oppositie ver zette zich daartegen met hand en tand. IN KORTE BROEK, met opge stroopte mouwen, en grote ronde verkennersfioed in de linkerhand ontving minister mr J. Cals Onderwijs. Kunsten en Weten schappen Donderdagmiddag van de hoofdcommissaris der Katholie ke Verkenners H. F. M. baron Van Voorst tot Voorst de Zilve ren Vlaamse Gaai, als erkenning voor zijn verdiensten voor de pad- Een ogenblik leek het of de re gering haar wil door zou zetten, door het Huis op Zaterdag te laten vergaderen hetgeen een onge hoord iets is en niet minder dan als schending van het heilige week end werd opgevat doch de oppo sitie heeft in zover haar zin gekre gen, dat nu ook nog de Maandag voor de discussie beschikbaar zal worden gesteld. Echter alleen tot tien uur 's avonds, hetgeen voor La bour een nieuwe reden tot ergernis is. De oppositie voert aan, dat het de schuld van de regering is, dat door het binden van de oorspron kelijke behandeling van het wets ontwerp in het Lagerhuis aan een vast tijdschema de beruchte ..guillotine" zoveel van de amen dementen in het Hogerhuis moesten worden aangebracht cn beweert, dat het bekorten van de tijd dat het Lagerhuis gelegenheid heeft deze amendementen te bespreken. I een ernstige constitutionele kwestie is en een vermindering van de rech ten van het Lagerhuis tegenover het Hogerhuis betekent. Middernachtelijke botsingen tus sen Churchill en Morrison als plaatsvervangend leider der opposi- „Dank aan de naties in bloemencorso te Lisse DEN HAAG. In het bloemen corso. dat a.s. Zaterdag te Lisse wordt gehouden, rijdt een speciale wagen mee die de dank van het Nederlandse volk uitdrukt voor de hulp door het buitenland bij de watersnood verleend. Het voorste deel van de wagen beeldt de storm vloed uit: een grote golf doorbreekt een dijk en een boom buigt onder de kracht van de storm. In het midden 5taat op de wagen een kleu rige Zeeuwse knoop, waarin vlag gen zijn gestoken van vijftien na ties. De achterzijde stelt voor een dijkwerker cn een metselaar, sym boliserend de opbouw van het rampgebied. Het in het Engels ge stelde bijschrift luidt vertaald; „Dank aan de naties". De wagen wordt getrokken door een redding boot (uiteraard van bloemen) waar in enkele personen in Zeeuwse cos- tuum. CANNES' EERSTE BLOEMENVELDSLAG Jaar geëist tegen vennoot van Efa-Produka AMSTERDAM. Tegen de 54. jarige koopman DACb. M ex-behc- rend vennoot van de in Juni 1950 geliquideerde stofzuigerfabriek Efa- Produka. heeft de procureur-gene raal bij het gerechtshof Donderdag terzake van bedriegelijke bankbreuk een jaar rnet aftrek geëist. Op 13 October 1952 had de rechtbank M„ tegen wie tien maanden met aftrek was geëist, vrijgesproken. Op de tweede behandelingsdag door het Hof werd de verdachte ter zitting in hechtenis gesteld. Arrest op 7 Mei. CANNES Stel u voor, dat bij ons tijdens een bloemencorso (le au toriteiten elkaar bloemen in het ge zicht zouden werpen onder harte lijke bijval der omstanders. In Cannes gebeurde dit Donder dagmiddag Iedereen gooide bloe men naar iedereen, want het was de eerste bloemenveldslag van het jaar. De „Batailles de fleurs" zijn on misbaar aan de Rivièra en ik vraag mij af voor wie men ze in de eer ste plaats organiseert: de vreemde lingen om naar te kijken, of voor zich zelf om mee te doen. In elk geval trokken tientallen fleurige brikken en modernere voertuigen met merendeels vrouwelijke inhoud over de Boulevard de la Croisette, waar de halve bevolking van het stadje naar toe gekomen was. Men had muziekcorpsen uit Nice, Tou lon, Frejus en Grenoble gehaald militaire en civiele en in het Stedelijke fanfarecorps bliezen kleu ters in blauwe maatcostuumpjes op levensgrote trompetten. Urenlang waren de marsen met van de lucht, ook de bloemen niet. Deze werden uit de rijtuigen in het publiek geworpen en door het pu bliek in de rijtuigen. Als zij op wa ren verschenen ijverige mannen met biezen kistjes vol nieuwe voorraad Het was een lentefeest om hel Filmfestival wat op adem te laten komen. Vooral de sterren kregen een beurt. Op Gisele Pacal en Ge orge Sanders daalde een douche van bloemen neer. Ook op Lex Barker, die ik tot nu toe slechts had gezien in het tijgerbroekje, waarin hij Tar- zan pleegt te vertolken, maar die wel degelijk een net grijs pak bleek te bezitten. Ik heb mij vervolgens gehaast om enkele korte films terug te zien, die in de competitie der Courts Métra ges een kopgroep hebben gevormd: een superieur Engels thriller-ver haaltje „De vreemdeling liet geen kaartje achter", een uitnemend Frans filmpje „Crin blanc" (wit paarden haar) en „Watervogel", een docu- mentaire uit de serie, die Disney aan dieren wijdde. Aangenomen mag worden, dat „Houwen zo" van Van der Horst zich er nog bij zal voegen. De keuze wordt dan wel heel moeilijk. Hel is kennelijk ondoen lijk zo uiteenlopende genres als het terrein der korte filïns bevat, te vergelijken. Daar is ieder het over eens. Maar men zal toch tot een bekroning moeten komen! Kopje koffie werd tien glazen rum ARNHEM. De krijgsraad te velde-Oost heeft de reserve-wacht meester van de huzaren K. en de beide dip. huzaren R en v. M. ieder twee maanden militaire detentie op gelegd, omdat ze hun wachtpost op het stationsemplecement in Olden broek hadden verlaten. K. had zijn beide ondergeschikten toestemming gegeven een kopje kof fie te gaan drinken. Toen ze niet te rugkwamen verliet hij zijn post" en ging het tweatal zoeken. Hij vond ze in gesprek met een paar meisjes. R. had intussen tien glazen rum geno ten en v. M. zeven. Nadat K. voor de gezelligheid nog even 'n biertje met ze had gedronken, zochten ze hun wachtpost weer op. tie waren bij dit alles niet van de lucht en de oude heer was daar bij. als gebruikelijk, uitermate strijd baar en vol vuur en leven. „De heer Morrison moet leren grootmoedig in zijn overwinning te zijn", raadde Churchill hem van ochtend vroeg aan. Laat hem nu maar overal de trompet steken over zijn zege. Dat kan ik best verdra gen". Toen hij even later onder een oppositie spreekkoor, dat hem goede nacht" toewenste, het Huis verliet, draaide hij zich om en wierp hen onder groie hilariteit van iedereen een kushand toe. DEIN HAAG. In de loop van de maand Maart is het aantal uit het rampgebied geëvacueerde personen verminderd van 72.500 tot 37.500, d.w.z. dat in Maart 35.000 evacué's naar hun woongemeente konden te rugkeren. Dit blijkt uit een opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek, welke is gebaseerd op van de gemeentebesturen ontvangen gegevens. Het aantal geëvacueerden verminderde voor Zuid-Holland van 29.500 tot 10.700, voor Zeeland van 30.000 tot 23.000. voor Noord-Brabant van 13.000 tot 3.800 Er waren op 1 April nog 99 (op 1 Maart: 115) gemeenten waarvan een deel der bevolking elders ver blijf hield. Russische klassieken in dundruk-editie Drie en dertig delen van 600 a 700 papina's AMSTERDAM. Bij de uitge- verjj Van Oorschot gaat onder dc tite! „Russische Bibliotheek" in dun- druk een serie verschijnen van de belangrijkste werken der klassie ke Russische schrijvers uit de 19e eeuw, vertaald door Charles B. Timmer. De serie zal, wanneer zij is vol tooid, alles bevatten wat er in de grote bloeiperiode van de Russi sche letterkunde aan belangrijk verhalend proza is voortgebracht. De typografische verzorging ligt in handen van de heer H Salden De serie begint met het verza meld werk van Anton Tsjechow in vijf delen van 600 a 700 pag, waar van het eerste deel vermoedelijk komend najaar zal verschijnen. Hierop zullen volgen de verzamelde werken van Dostojewski, Tolstoi. Toergenew, Poesjkin, Lermontov, Gogol, Gontsjarow, Pisemski. Sal- tykow en Lesköw De gehele „Rus sische Bibliotheek" zal ongeveer 33 delen omvatten. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Het beschavingspeil van ons volk is gelukkig ro goed, dat moorden als deze maar zelden voorkomen. Relde verdachten hebben op beestachtige wyze een oude man, die zich nog krachtig ver weerde. vermoord. Verdachte V. is wel is waar verminderd toerekenings vatbaar cn een buitengewoon gevaarlijke psychopaath, die zeker in aan merking komt voor een nieuwe terbeschikkingstelling, doch vroeg of laat komt h(j dan toch weer vrij. Verdachte L. Is volkomen toerekeningsvat baar. Ik kan daarom tot geen andere conclusie komen, dan de Amster damse rechtbank op 5 Februari van dit jaar, namelijk levenslange ge vangenisstraf." Dit was Donderdag de eis van de procureur-generaal bij het Am sterdams gerechtshof, mr W. P. Bakhoven, tegen de 39-jarige los werkman G. L. uit Naarden en de 27-jarige grondwerker T. J. W. V. uit Hilversum, die na koel overleg op de vroege morgen van 20 Aug. van het vorige jaar de 71-jarige tuinder M. Verheul op zijn tuin derij aan de Keizer Ottoweg in Naarden met een hamer en een mes zo bestiaal te lijf waren ge gaan, dat het slachtoffer kort na de moordaanslag overleed. De tuin der had de mannen, van wie de oudste wel eens op aangrenzende kwekerijen had gewerkt, herkend. Hij had hun namen nog kunnen noemen aan een buurman, die hem kort na de aanslag had gevonden. Nog dezelfde dag waren L. en V. gearresteerd. Zij hadden hun slacht offer beroofd van een portefeuille met f 700.—. De buit hadden zij gedeeld. Zowel L. als V hadden reeds en kele vonnissen wegens diefstal en inbraak achter de rug. V. zelfs een vonnis wegens, diefstal met poging tot moord. Voor dit feit was hij ter beschikking gesteld. Gedurende dc proeftijd, waarin hij door de in richting in Avereest in vrijheid was Uitvindersperikelen In uw blad trof ik dezer dagen een stukje aan van uw correspon dent met als opschrift: „Onenigheid in Ned. Ver. van Uitvinders". Van enige ontevredenheid van uitvinders is mij niets bekend, anders, dan ten aanzien van de vroegere secretaris van de NV VU, de heer P A. Dozy, over wiens handelingen het bestuur van de NVVU zelfs dusdanig ontevre den was. dat dit de heer Dozy mede wegens zijn gebleken onbekwaamheid en bestuursfouten. in een voltallige vergadering op 28 Maart 1953 te Haarlem schorste in zijn bestuurs functies cn royeerde als lid van de NWU. Het is alleen deze geschorste secretaris, die waarschijnlijk in het voorgevoel van zijn royement, een „Bond van Uitvinders" ging procla meren. welke 7..g. „Bond" naar het heet. thans moet zijn „opgericht". Indien dan ook gesproken wordt over „onenigheid" als in de aanhef van uw artikel, kan daarmee hoog stens gedoeld zjjn op de droeve er varingen. die werden opgedaan met de heer P A. Dozy, en tenslotte noodwendig leidden tot diens roye ment ir C. J. VAN BEMMEL SUYCK. Verzorging van babies Met korter of langer tussenpoos verschijnt er een berichtje in de Had politiek delin quent leidende functie HAARLEM. De officier van Justitie mr G. W. F. v. d. Valk Bou- man eiste gisteren een maand ge vangenisstraf tegen de 66-jarige koopman H. F. v. d. M. uit Over- veen, die voor de Haarlemse recht bank terecht stond omdat hij een lei dende functie in het grafische han delsbedrijf zou hebben uitgeoefend, terwijl hem dit bij vonnis van 7 April 1948 door het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof voor het le ven was verboden, omdat hij de Duitsers tijdens de oorlog hielp door het leveren van machines. Verdachte is vorig jaar in Over- veen met een bedrijfje begonnen, in grafische machine-onderdelen. Hij beschikte niet over personeel. De verdediger mr J E. Grootjans betoogde, dat zijn cliënt wel is ont zet uit het recht om een leidende functie te bekleden, maar niet uit dat, om zijn beroep uit te oefenen. Wanneer v. d. Meer zou worden ver oordeeld. zou dit een bedreiging in houden voor duizenden andere za kenmensen. die in soortgelijke om standigheden verkeren, Uitspraak over veertien dagen. Schuur verwoest, doordat kind met lucifers speelde HEERENVEEN In Hoornster- zwaag is Donderdagmiddag een houten schuur van dc veehouder J F. verwoest, doordat diens vijfjarig zoontje, dat met lucifers speelde, pakken stro in brand stak. Omwo nenden wisten de op stal staande koeien in veiligheid te brengen. De brandweer wist de woning te be houden. Verzekering dekt de scha de. il-Meistaking '43 April op televisiescherm HILVERSUM. De VARA zal in haar televisie-uitzending van hedenavond een programma wij den aan de April-Meistaking in 1943. Het werd geschreven door Willy van Hemert naar gegevens van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie. Ook zal gebruik gemaakt worden van filmmate riaal, dat destijds door de N.S.B. is opgenomen, van authentieke gramofoonopnamen. van toespra ken door Hitier en Seyss Inquart en van programma's destijds uit gezonden door Radio Oranje. Medewerking verlenen Nell Knoop, Mela Soesman, Johan Elsensohn, Richard Flmk, Chris Baay en Rijk de Gooijer. Fietser door vrachtauto gegrepen en gedood (Van onze correspondent) VENLO Donderdagmiddag is de 34-jarige ongehuwde kapper P. A. K. Backus, die per rijwiel plot seling de Kaldenkerkerweg over stak door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood Parijse arbeiders bezetten Renault-fabrieken PARIJS Vijfhonderd arbeiders bestormden gisteren, onder leiding van communisten, een deel van de montagehallen van de Renault-fa brieken. In afwachting van onder handelingen had de directie die hallen gesloten. De arbeiders bezet ten de hallen en weigerden die te verlaten. Ex-CPN-er bedankt voor raadszetel (Van onze correspondent) BEVERWIJK. De heer J Zui- dersma te Beverwijk heeft de bur gemeester meegedeeld, dat hij als lid van de gemeenteraad bedankt De heer Zuidersma, die reeds eer der als lid van de CPN bedankte, gaf als reden op. dat hij niet langer een communistische zetel in de raad wenst te bezetten, aangezien hij niet op een lijn wenst te wor den gesteld met de beide andere zich communistisch noemende raads leden. Hij komt bij de gemeente raadsverkiezingen met een eigen lijst uit. DEN HAAG. Bij het Nationaal Rampenfonds was tot Donderdag middag een bedrag binnengekomen van 107 millioen gulden. Een stij ging sinds Woensdag van honderd duizend gulden. Pinksterpakjes kunnen naar Korea gezonden worden DEN HAAG. Gedurende het tijdvak van 27 April t/m 9 Mei aj wordt de mo gelijkheid geboden om ter gelegenheid van Pinksteren aan de opvarenden van Hr Ms „Johan Maurits van Nassau" en aan de militairen van het Nederlands Detachement Verenigde Naties ln Korea niet-.aangetekende pakjes tot een maxi mum gewicht van 500 gram per luchtpost te verzenden tegen betaling van het zee- posttaricf A acht cent per 50 gram (mini mum 40 cent). krant, waarin staat vermeld, dat er weer een baby gestikt is in een kus sen. Die mededelingen bedroeven mij altijd weer. Ik vraag mij af of de verzorgers van het desbetreffen de kindje in zo'n geval vrijuit gaan. Bemoeit de justitie zich nog met diegenen, die oorzaak zijn van de dood" Blijft die nalatigheid onge straft'' Eindelijk moet nu toch wel iedereen weten, dat dikke kussens gevaarlijk zijn voor zuigelingen! C. IT aar zijn de ooievaars? Naar aanleiding van uw bericht over de terugkeer van de ooievaars uit Afrika naar Midden-Europa kun nen wij u mededelen, dat wij op on ze vacantiereis in Griekenland (vnl provincie Larisa Midden Grie- kenl.) de vogels bij tientallen vreed zaam zagen stappen Ook in Afrika hebben wij ze waargenomen. Dit was van 68 April j 1. Omstreeks 10 April woedde er in de Aegaische Zee een zware storm. Misschien is dat de oorzaak, dat de vogels verlaat zijn. A. M EISSES-v. d. MUUR A r bei derseenheid De ene Th. Thijssen liet ons „Kees de jongen", „Het grijze kind", enz. enz. na. De ene Th. Thijssen vocht een mensenleeftijd voor betere le vensvoorwaarden en levensvreugde voor de minder bedeelden De ande re Th. Thijssen verrijkte ons dezer dagen in deze rubriek met de stel ling: „Weg met de organisaties, dan heeft de arbeider tenminste nog wat op dat goede stuk brood en de ouden van dagen hebben een betere toekomst". Het kan korter worden gezegd. „Terug naar anno 1800". Toen was er helemaal geen arbel- derseenhcid. geen goed stuk brood voor de minst bedeelden en voor de ouden van dagen was de toekomst zonder uitzicht en troosteloos. Sjon ge, sjonge, wat kan de ene Th. Thijs sen een schat van literatuur nalaten en de andere Th. Thijssen ons een daverende onzin voorzetten. L. v. V. 1 gesteld, had hij met L. de moord I begaan. De oudste verdachte verklaarde voor het Hof. dat hij begin Augus tus in de kranten een verhaal had gelezen over een roofoverval te Amsterdam, waarbij 6.000 was buitgemaakt. Hij had hierover met V. gesproken, die toen zou hebben gezegd: „Als ik 's iemand tegen kwam van wie ik wist, dat hij veel geld bezat, kon hij er wel eens aangaan". Volgens L. zat V. des tijds erg om geld verlegen. Hij had hem bij herhaling gevraagd of hij j iemand wist. die over veel geld beschikte Tenslotte had L. de naam van de tuinder genoemd van wie hij wist, dat deze dikwijls op de tuinderij met een dikke portefeuille in zijn vest liep. De verdedigers der beklaagden drongen bij het Hof aan op cle mentie. DEN HAAG. Dvs G. M. Ne- derhorst (PvdA) heeft de volgende vragen gesteld aan de minister van Economische Zaken; 1. Is het juist, dat de directeur- generaal voor de Industrialisatie, van wie bekend is. d«t hij op 1 Ju li a.s. de rijksdienst verlaat om ad viseur te worden ten behoeve van het particuliere bedrijfsleven, kor te tijd na bekend worden van dit besluit vertrokken is voor ccn dienstreis naar de Verenigde Sta ten van Amerika? 2 Zo ja. kan de minister dan mededelen welk landsbelang ge diend is met deze reis, gegeven het feit. dat de bovengenoemde ambte naar staat aan de vooravond van zijn vertrek uit 's Rijks dienst? 3. Indien het voor de bevordering van de industrialisatie nuttig is, dat de minister van Economische Zaken zich bij zijn reis naar de Verenigde Staten doet bijstaan door een ambtelijke deskundige, was hel dan in dit geval niet juister ge weest daartoe een ambtenaar uit te nodigen, die zich ook in de toe komst met dez.e zaken op het de partement zal blijven belasten? (Op dit geval zijn uiteenlopende com mentaren gegeven Wij neigen op grond van onze inlichtingen tot de opvatting, dat minister Zijlstra verstandiger had gedaan, zich op zijn Amerikaanse reis niet te doen vergezellen van de binnen kort aftredende dlrcctcur-generaol von de Industrialisatie, dr Winsemtus De heer Winsemtus krijgt zeer binnenkort een functie in het particuliere bedrijfs leven, die het aanknopen van betrek kingen in de V.S. voor hem uiterst waardevol maakt Naar onze mening had dc bewindsman zelfs de schijn moeten vermijden, dat deze functiona ris daartoe door middel van een officiële dienstreis de gelegenheid wordt gCRo- vcn. Het lijkt ons loc. dat alle andere overwegingen van minder betekenis zijn dan dit punt. Jammer voor deze be windsman. die tot nu toe zoveel ver trouwen had weten te wekken. Red.) Zuid-Alrika De pro-Engelse Verenigde Partij van Zuid-Afrika heeft de verkie zingen van 1948 verloren. Het is haar goed recht, dat zij tracht het verloren terrein te herwinnen, mits de manier waarop dit gebeurt de perken der welgevoeglijkheid niet te buiten gaat. Was is echter in Z.Afrika het geval geweest? De Verenigde Partij, daarbij geholpen door de extremistische Toorts-com mando's. heeft er zich op toegelegd haar politieke tegenstanders op een gemene manier te belasteren en uit te maken voor al wat lelijk is. Zij trachtte door gekleurde voorlich ting aan het buitenland de Afrika ners (Boeren) in discrediet te bren gen. Dat deze methode waartoe ook het „inlichten" van buitenland se journalisten behoort maar al te dikwijls succes heeft, blijkt uit artikelen in uw blad. Hierin wordt typisch en eenzijdig de zienswijze weergegeven van het Engels-spre kende deel der Zuid-Afrikaanse be volking, dat neerziet op de Boeren In het eerste artikel stond o.a. dat de Afrikaners na de Boerenoorlog zo buitengewoon sympathiek be handeld zijn door de Engelsen Maar er stond niet bij, dat deze houding geïnspireerd was door de gedachte, dat het Afrikaanse bevol- kings-element gedoemd was te ver dwijnen Het tweede artikel getuig de gelukkig van een objectievere kijk. P. POLS. Dieren m ishandel i ng Wat wij enkele dagen geleden in deze rubriek konden lezen over „Dierenleed" in verband met de pluimveeteelt is zeker heel erg en rechtvaardigt op zichzelf de drin gende roep om een Dierenwct. Maar het is niets in vergelijking met eveneens getolereerde behandelin gen. die men sommige andere die ren doet ondergaan. Wat vindt men b.v van het feit, dat in de laat ste tijd katten levend worden ge vild om ze daarna te „behandelen" met een of ander stof teneinde de reacties hierop na te gaan? Zegt niet: dat is niet waar. Het i s waar en werd onlangs vermeld in een wetenschappelijk tijdschrift. PARIJS. De Franse regering maakt zich ernstig zorgen over het offensief van de Vlctmlnh in Indo- China, In het bijzonder over de vraag of de Fransen in staat zijn de hoofdstad van Laos, Locang Pra- brang, te behouden, j Het schijnt, dat colonnes van de Vietminh haar opmars naar het Zui- j den in de richting van de hoofdstad van Laos. langs de rivier de Nam I Hoe, voortzetten. De Franse rege- I ring zou vooral verontrust zijn over I het feit. dat er geen grote reserves aan Franse troepen in Indo-China beschikbaar zijn om de stoot van de I Vietminh naar Loeang Prabang en I Vientiane, de grootst stad van Laos op te vangen. Een Franse minister zou verklaard hebben, dat Frankrijk een catastrophe tegemoet gaat Kroonprinsje Carl Gustav van Zweden, die volgende week zeven jaar wordt, vindt toch nog tijd om met een vrindje te knikkeren in het kasteel Ifaga. De kleine Carl heeft het héél druk met het helpen van de tuinman. Hij vindt dat dat bij zijn kroonprinselijke plichten hoort.

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 5