Ameland, niet naast de deur maar bijzonder mooi W ereldreiziger-planter werd bijenhouder Katholieke middenstanders becritiseren de regering Taak van Humanitas breidt zich voortdurend uit Ir Staf tegen medewerking aan opnamen verzetsfilm Wadden en duinen en een prachtig strand Bij slecht weer weinig heel te beleven Adenauer weer bondskanselier Nieuwe Westelijke nota aan Moskou verwacht Nieuw bestaan gewaden in Driebergen Uitkomst voor blinden? Electrisch apparaat zou geleidehond vervangen Zaterdag 10 October 1953 5 Deze foto kan een indruk geven van de enorme verlatenheid aan de stranden van de Oosthoek van Ameland, waar de wind het zand in lange stuifbanen opjaagt en de vogels als het ware een alleen heerschappij roeren. Het gewel dig brede strand gaat hier over in een onafzienbare zandplaat. Wü zijn van de zomer op Ameland geweest. Wtf weten het, de winter staat al weer voor de deur en weinigen in deze streek van het land zullen er over peinzen nog gauw even naar de Waddeneilanden te vertrekken. Maar wellicht wilt u er toch wel eens wat over lezen. Het geeft u misschien ook nog zo iets als een nasmaakje van de vacantietijd en dat kan de mens deugd doen in de dagen, dat de bladeren al weer van de bomen gaan vallen. I tjes zijn er heel wat in Nes Straten zijn er eigenlijk niet De huizen. I dikwijls boerderijen, liggen er op een wonderlijke manier door elkaar gestrooid. Er is verder weinig bijzonders te zien aan het dprp. Alleen de gevel tjes van vele huisjes, die nog uit de zeventiende- en achttiende eeuw stammen en herinneren aan de tijd. dat de Amelanders veel geld aan de walvisvaart verdienden, zun in teressant. Weinig „vertier" Burgemeester R. Wolda vertelde ons dat er in de afgelopen zomer 45.000 vreemdelingen op Ameland zijn geweest. Er is weinig mondain publiek bij. Tallozen vinden een onderkomen inè, zomerhuisjes en jongeren ook in kampeerboerderijen of in de jeugdherberg in Hollum. die vierhonderd bedden heeft, Al deze mensen vermeien zich aan het strand of in de duinen. Bij slecht weer is er op Ameland niets maar dan ook helemaal niets te beleven, tenzij men dan wil gaan dansen bij Scheltema aan het strand Een be. hoorlijke zaal, waar men b.v. kin deren kan bezig houden als het regent, heeft men hier niet. Op Ameland is voor de meesten in ons land niet naast de deur. Men gaat er ook al niet zo gemakkelijk heen omdat de boten naar 't eiland alleen varen als het vloed is en dat komt nog al eens erg ongelukkig uit met de treinverbindingen. Ame land is dan ook vooral recreatie oord voor de Friezen en Groningers. Toch is het best mogelijk uit het Westen en midden van het land naar dit eiland met vacantie te gaan. Men moet het alleen van te voren een beetje uitkienen, met die verbindingen en zo. U moest het eens proberen bij gelegenheid. Het is de moeite waard. Het is hier werkelijk bijzonder mooi. Men kan uren door de duinen dwalen zonder een sterveling tegen te komen. Neem b.v. het Oerd. het ■woeste, ruige duingebied in het Oosten van het eiland. Hier broeden duizenden meeuwen. In Augustus nog waggelden de donkerkleurige jongen, grote beesten al. er voor onze voeten weg uit hun nesten. Ze piepten van angst en de vol wassen zilvermeeuwen, die hun kroost bedreigd achtten, scheerden laag over onze hoofden. „Gak.gak'' nepen ze. We vonden het eigenlijk wel een beetje angstig, hoewel die beesten je gerust niet werkelijk zullen aanvallen. Enorme zandplaat Dat Oerd gaat over in een enorme zandplaat, die „voor eb en vloed ligt" en waar men allerhand schel pen en verdere aanspoelselen van de zee kan oprapen. Men heeft hier van de duincoppen onvergelijkelijke vergezichten, links over een enorm strand, waar de wind het zand in lange stuifbanen opjaagt en waar meeuwen, strand lopertjes en andere vogels rond- trippelen of in grote groepen, laag over het water, voorbij jagen Rechts ligt de geweldige vlakte van het wad. met repen water, waar de zon plekken goud laat spelen tussen het groen en het grijs en waarachter men. aan de overkant van de Wad denzee, in de \yazige verte de Friese kust ziet liggen. Ook aan de Noord- en Westzijde van het eiland liggen prachtige duinen en er zijn de laatste tien tallen jaren ook een paar com plexen bos aangeplant, om de vraat, zucht van de zee wat in te tomen. Van zo'n duintop kijkt men vaak over het hele eiland heen: aan de ene kant het wad, aan de andere kant de zee. Nu gaat men als vreemdeling met vacantie (en kinderen) vooral om het strand naar Ameland. Bij Nes ligt een van de mooiste stranden van ons land en daar, midden op het eiland, zijn de meeste badgasten, ook al omdat het vlak bij de aan legsteiger van de boot „naar de wal" ligt. Maar naar het Westen kan men ook in Ballum en Hollum terecht. Iets ten Oosten van Nes, op weg naar het Oerd, ligt dan nog het dorpje Buren. Buren is een geheel Rooms-Ka- tholieke nederzetting. Ook in Nes is de helft van de bevolking katho liek. In de andere dorpen is het protestantse geloof in de meerder heid. Gemoedelijkheid Dicht bevolkt is het eiland aller minst. De grond is schraal en leent zich alleen voor wat veeteelt. Er wonen op heel Ameland maar 2400 mensen en die beschikken samen over vier politie-agenten. Meer po. litie is hier trouwens niet nodig. Aan stelen b.v. schijnt niemand te denken. Geen sterveling doet des nachts ooit de deur op slot. De ge moedelijkheid schijnt hier trouwens geen grenzen te kennen Van win kelsluiting heeft men blijkbaar nog nooit gehoord. Men kan op ieder uur van de dag en de_ avond mmmmmu - mmmmmi Texel kan men in een museum van allerlei over het eiland vinden, ook op het gebied van de planten- en dierenwereld. Op Ameland is niets van dien aard Dat vinden wij wel een beetje jammer Men behoeft gerust geen rdulette aan te schaffen. Maar op den duur zal men o i. toch aileen de vreemdelingenstroom kunnen houden als men de bezoeker iets meer geeft dan het ontegenzegge lijk mooie eiland van nature te bicden heeft. Het is te hopen dat de Amelanders dat tijdig zullen be seffen. Van de duintoppen op Ameland heeft men prachtige vergezichten. „Te weinig kans op nieuwe vestigingen;" verlaging vereveningsheffing bepleit (Van onze correspondent) ARNHEM ,.In een nieuwe wijk van een onzer grote provinciesteden, waarm 30.000 mensen zijn komen te wonen, werden slechts 35 win kels gebouwd. Dat zijn er 265 min der dan ter voorziening in de daar bestaande behoeften nodig zouden zijn. Deze cijfers illustreren een wanverhouding welke haar oorzaak vindt in het feit dat een midden stander zelfstandig met meer kan bouwen en dat overheidsmaatrege len het hem onmogelijk maken, in nieuwe woonwijken zijn kansen te wagen". Dit zei drs A. E. M. G. van de Borg uit Nijmegen Donderdagmor gen tijdens een inleiding op het con gres van de Katholieke Midden- standbond in Musis Sacrum. Spr. legde er de nadruk op. dat ernstige defecten in de mogelijkheden van vestiging en uitbreiding van mid- denstandsbedrijven z i. een zeer ern stige aanslag vormen op de levens kracht van de middenstand. De Nijmeegse hoogleraar prof dr G. W. Groeneveld oefende critlek uit op de huidige fiscale politiek van de regering. Deze werkt name lijk. zijns inziens, het ontstaan van ieder winkeltje terecht. En winkel- rechtvaardige inkomens en prijzen Gehele rooms-katholieke pers - uitgenodigd voor persconferentie - liet verstek gaan AMSTERDAM. „Humanitasde 7000 leden en 55 afdelingen tellende vereniging voor maatschappelijk werk op humanistische grondslag begint langzamerhand op toeren te komen, aldus de voorzitter, oud-mi nister mr dr J. In 't Veld, Donder dagmiddag tijdens een persconferen- mr In 't Veld, „iemand die niet tot een kerk behoort aan zijn lot over te laten. Dit laatste kan bovendien een maatschappelijk gevaar worden, omdat het geestelijke nihilisme in deze mensen een vruchtbare voe dingsbodem vindt." Spreker zei ver der, dat het werk van „Humanitas" tie, waar o o k de katholieke pers in nog steeds groeit en de.betrokkenen al haar veelzijdigheid was uitgeno- 1 u~* 1 J digd, zonder dat echter ook maar één vertegenwoordiger ervan aan deze uitnodiging gehoor had gegeven. zelfs boven het hoofd dreigt te groeien. Er is te weinig geld en er zijn te weinig leden. Meer belang stelling is dringend nodig. De directrice van het centraal bu reau van „Humanitas". mej. M. Dijk stra. gaf een overzicht van het werk. dat verricht wordt, en het vele dat nog gedaan moet worden. De heer P. A. Pols, lid van de sectie kinder bescherming. zei o.m.: „Het werk komt in zo ontstellend grote mate op ons afstormen, dat het beslist nodig is. de basis waarop het staat uit te breiden.*' Tevoren had spreker gezegd, dat onbekendheid met dit werk en met hun eigen mogelijkheden velen weerhoudt Spreker maakte een ver gelijking met andere, oudere vereni gingen. die op dit gebied werkzaam zijn. Deze laatste zijn vaak stichtin- j gen apparaten met donateurs, maar j niet met leden, die geestelijk en met terdaad er achter staan. Als jonge vereniging (opgericht in 1945) is ..Humanitas" wat dit betreft in een .■Wij achten het onmenselijk", zei bevoorrechte positie. Mr In 't Veld zette uiteen, dat de kerken hun greep op een steeds groter aantal mensen verliezen. Dit blijkt bij elke volkstelling Het Is j van belang, dat aan de groep buiten kerkelijken aandacht wordt gegeven, vooral voor zover zij behoefte heb ben aan geestelijke, morele of mate riele steun. Maatschappelijk werk, aldus spre ker. kan alleen goed worden gedaan als het wordt gedragen door een levensbeschouwing. „Humanitas" heeft twee kenmerken: in de eerste plaats, dat de vereniging zich aan het maatschappelijke werk in zijn volle omvang wijdt (kinderbescherming, reclassering, gezinsverzorging, be jaardenzorg en algemeen maatschap pelijke zorg), in ae tweede plaats dat dit op humanistische grondslag ge beurt. tegen, verstoort de economische cal culatie in handel en bedrijf bevor dert de vermogensvorming bii de overheid ten koste van de individu ele vermogens, die nodig zijn voor het voortbestaan van handel be drijf en zelfstandige middenstand „De overheid lost staatsschuld af ten koste van handel en bedrijf", zei prof. Groeneveld. aangenomen waarin bij regering en parlement werd aangedrongen op vereveningsheffing. BONN. De bondsdag heeft Vrij dag met 304 tegen 148 stemmen bU 14 onthoudingen Adenauer opnieuw voor vier jaar tot bondskanselier ge kozen. Het was een groots ogenblik voor de 77 jaar oude christen-demo craat. die vier jaar geleden met de meerderheid van slechts één stem zijn eigen tot bondskanselier ge kozen werd. Nog nooit heeft een democratische 1 Duitse kanselier een dergelijk ver trouwensvotum gekregen. Behalve de j christen-democraten stemden de vrije j democraten en de afgevaardigden van de vluchtelingen partij en die van de i Duitse partij voor Adenauer. Een verrassing bij de- stemming was, dat j 14 afgevaardigden van deze vier par- j tijen, die dr Adenauer in zijn rege- ring wil betrekken, zich van stem ming onthielden. Daardoor bleef hij onder de verwachte tweederde meer derheid. De 148 tegenstemmers zijn socialisten. Onmiddellijk na zijn ver kiezing is Adenauer begonnen met zijn overleg over de samenstelling van zijn regering, waarmee hij voor a s. Donderdag gereed denkt te zijn. Hij zal dan in de bondsdag zijn rege ringsprogramma uiteenzetten. LONDEN De Amerikaanse. Britse en Franse diplomaten zijn het Vrijdag voorlopig eens geworden dat Rusland opnieuw gevraagd moet worden zich aan te sluiten bij een viermogendhedenconferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken de volgende maand om de toekomst van Duitsland en Oostenrijk te bespre ken. Hun voorstel zal opgenomen wor den in nieuwe Westelijke nota's Proces begonnen tegen zestien „Amerikaanse spionnen" in Boekarest LONDEN Voor een militair ge rechtshof te Boekarest is Vrijdag een proces begonnen tegen 16 ..Ameri kaanse spionnen", dié met valscher men boven Roemeens grondgebied waren neergelaten, aldus meldt radio-Moskou. De beklaagden wor den beschuldigd van spionnage. ter rorisme en ondermijnende activiteit. Na zijn rede werd een resolutie Luidens het bericht van radio-Mos kou hebben alle beklaagden bij het vooronderzoek bekend. Doodstraf bedreigt ontvoerders van Bobby Greenlease KANSAS CITY. De kleine Bob- by Greenlease is Vrijdag ter aarde besteld, terwijl de autoriteiten de eerste stappen deden om zijn ont voerders ter berechting naar Kan sas City te brengen. De 41-jarige alcoholica^ Bonnie Brown Heady, die de zesjarige jon gen van zijn school naar de dood voerde, en haar vriend, de 34-jarige Carl Austrin Hall, die de ontvoering beraamde, zijn voor de eerste maal voor de rechtbank te St Louis ver schenen. Hall moet het feit onder ogen zien, dat hij van moord en ont voering beschuldigd zal worden. Me vrouw Heady, in wier bloementuin het lijkje van de jongen begraven werd, zal wegens ontvoering terecht moeten staan Op de ontvoering zo wel als moord staat in Missouri de doodstraf. Alleen de geroutineerde imker kan zich veroorloven midden in de vluchtvan de bijen voor de kasten te knielen. Hij werkt zon der handschoenen De bijen rui ken dat zij in vertrouwd gezel schap zijn door de geur van ho ning. die het werkpak van de heer Rahder heeft opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) „En daar heb je dan 38 volle ja ren voor in „de Oost" gezeten meesmuilt niet zonder zelfspot de heer J D A. Rahder. planier-wereld- reiziger-imker uit Driebei gen. „Achi en dertig jaar lang wist ik in de ar chipel van het bestaan van het Ma de heer Rahder kent verder als een volleerd imker het •uenicven in alle wonderlijke facetten Hji weet pre cies wanneer hij bij het uitzwermen, de grote volksverhuizing in de we reld van darren en koninginnen moet ingrijpen Hij kent als geen an der het machtige gezoem, dat op een leise woord Glodog' Ik kende er warme winterdag ir Januari plotse echter evenmin de betekenis van als mijn Europese vrienoen Pas toen ik enige jaren geleden hier in Neder land interesse kreeg voor het leven en werken van de bij. kwam ik het woord weer tegen m een handleiding voor bijenhouders. Een ..glodog" is op Java een holle boomstam, waarin bijen huizen Van daar, dat de heer Kahdev zijn bijen stand aan de Wclgclegenlaan in Driebergen „Glodog" doopte. Zijn carrière begon dus meer dan veertig jaar geleden in Indonesië, midden in het oerwoud van Suma tra's oostkust. De stilte was er hoor baar en werd nog nadrukkelijker nadat onverwachte en in het begin huiveringwekkende schreeuwen van dieren in de jungle in veelvoudige echo's waren verstorven Verweq van de bewoonde wereld, tussen een wilde vegetatie in een onbekende streek, leefde de jonge planter Rah der een hard bestaan. Zijn ervaring groeide met de da? Het oerwoud werd bekend terrein. De planter leerde welke geluiden hij tc vrezen had en welke niet. Hij ontdekte op zijn zwerftochten open plaatsen in dp dichte bebossing op de berghellingen Hij had er een prachtig uitzicht Elke morgen haast te hij zich na het „mandiën" naar die open plekken waar hij de zon als een bloedrode ba', uit de zwavel gele nevelbanken aan de horizon zag opstijgen. Zijn Isolement was zo volkomen, dat het hem bijna verbaasde van het. gouvernement een brief te ontvangen waarin hem werd meegedeeld dat hij naar Sumatra's westkust zou worden overgeplaatst Men was hem" niet vergeten Vijf jaar lang werkte hü in de thee- en kinacultures Ook daar slechts kampongs, koelies en slooendc malaria. In 1937 keerde hij in Nederland terug Maar 38 jaar vermoeiende ar beid in de tropen hadden zijn lust tot zwerven niet verminderd. Nog hetzelfde jaar trok hij met zijn vrouw per auto door Europa. Zij fo tografeerde. hij schreef In October van het volgend jaar vestigde de heer Rahder zich in Driebergen. Niet om te rusten Hij werd weer „planter", ditmaal in de rustige, gecultiveej-de omgeving van de Stichtse Lustwarande Planter is in die bedaagde rust van een ge meente als Driebergen het juiste woord niet: de heer Rander werd tuinder Hij verbouwde groenten tot zijn akkers werden onteigend omdat ons land klein is en de steden snel groeien. Hij moest een nieuwe bestaans- bron aanboren Zoals dat meer gaat ontwikkelde zich dc nieuwe bestem ming uit een toevalüge samenloop Van omstandigheden Als de heer Rahder in vrije ogenblikken achte loos de afleveringen van een dames weekblad van zijn vrouw door bla derde las hjj onwillekeurig met meer dan gewone belangstelling oen serie artikelen over het leven der bijen van de hand van een bekend expert Er ontstond een drukke correspon dentie met gevolg oat na enige tijd een bijenvolkje de tuin van de heer Rahder bewoonde. Op het ogenblik heeft hij negentien kasten vol nij vere bijen populaties die in een „glodog". als een herenhuis zo sta tig van bouw, zijn ondergebracht. menselijk verstand In de bijbel en nog oudere heilige boeken van Oosterse volken wordt de bij al een .menselijk verstand er. goddelijke kracht" toegewezen. Eeu wen zijn sindsdien verstreken doch het leven van de bij bleef een mys terie Bij hoge uitzondering schiep de natuur de bij in drie. geslachte lijke verschijningsvormen: het uit gesproken vrouwelijke type. de ko ningin. het mannelijke type. de dar en als derde groep van werk-, veld of haalbijen, het minder ontwikkel de vrouwelijke type. Het grote mystene van dit enige vliegvleugelige insect dat overwin tert, mag dan onaangetast blijven, Generaal Gruenther: Verrassende overval op Europa niet meer mogelijk NEW YORK Generaal Gruen- ther heeft in New York verklaard, dat de kans voor Rusland om met succes onverwacht een aanval op West-Europa te doen thans tenge volge van de N.A.V.O. vrijwel ver keken is De generaal waarschuwde, dat de toekomst van de beschaving wellicht afhangt van de vraag, of de N.A.V.O in staat zal blijken de vrede te handhaven. Hij zei: „Ik kan u de verzekering geven, dat de strijd krachten van de N A.V.O. thans zo sterk zijn, dat de Russen in het door hen bezette deel van Europa waar schijnlijk niet voldoende troepen hebben om met enige redelijke kans van welslagen een aanval te doen. ling de lange periode van rust in de korf verstoort: „als een symphonic" zegt hij zelf. klinkt het geluid van die tienduizenden uitzwermende bij en hem In de oren De noniil&vër- gaarders gaan dan op .reinigings vlucht". wee het v-itte wasgoed dat dan ergens op een cleekveldje in de vliegroute ligt He: wordt bedolven ondêr een dikke iaag vuil van de zich ontlastende duren! Zo trekt de planter-wereldreiziger tuinder-bijenhouder onze provincie door met zijn bijen Hij laat ziin dieren zwermen terwjji de natuur elk jaar weer haar ruke hoeveelheden nectar in de voorjaars-zomer en na jaarsdrachten voor de onvermoei haar af- en aanvliegende bijen in bloem en heide opslaat. Ge kunt hem zoals wij. op een Augustusdag op de Leusderheide vinden bij zijn kasten Hij verkoopt gelijktijdig aar de passanten ziin potjes honing, meer als onderwijzer dan als zaken man staat hij daar Want boven het zakelijke gewin gaat hem toch zijn liefde voor zijn gevleugelde „trans portarbeiders" een liefde die bil op iedere voorbijganger die enige tijd b.;j de kasten verwijlt, zou willen overbrengen. Amerikaans militair vannacht overleden De enige dagen geleden langs de spoorlijn ApeldoornAmersfoort gevonden Amerikaanse militair, die In ernstig gewonde toestand werd aangetroffen, is gisteravond in het St Elisabeths ziekenhuis overleden. Zijn naam was Alvin Lewis Brit- ton, geboren 15 October 1931. Hij was korporaal bij de medische dienst. Randschrift Klokken O.L. toren Op zes van de twaalf kleine klok ken waarmee het carillon van de O L. Vrouwetoren wordt aangevuld (de ganse aanvulling bestaat uit veertien klokken, n V. twee grote «fis en ci?» en twaalf kleine is als randschrift aangebracht een zes regelig versje, op iedere klok een regel, zodat de?e zes regels teza men het voleendp versje vormen: Kan elke klok één enkle toon Al luidend slechts doen horen, Uit samenklank Van alle wordt Toch harmonie geboren. Vijf maanden wegens heling Tot een gevangenisstraf van vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar plus f 200. boete of 1 maand hechtenis, ver oordeelde de Utrechtse Rechtbank Dinsdag een 29-jarige uitvoerder te Amersfoort, aan wie heling van een militaire vrachtwagen was ten laste gelegd, welke hij van een garage houder te Amersfoort had gekocht. Geëist was vier maanden gevan genisstraf. Demonstraties zijn goed geslaagd DEN HAAG. In de omgeving van een der drukste punten van Voorburg, daar waar ae rijksweg naar Utrecht begint, heeft Donder dagmiddag een man gelopen met een wandelstok m de hand. Dit zou niets bijzonders zijn, ware het niet, dat bij de punt van de wandelstok een auto- pedwiel met een luchtband was ge monteerd. Bovendien had de man een blinddoek voor de ogen. Het was de heer G. van de Wiele uit Voor burg, die de door hem uitgevonden blinde-geleider demonstreerde, een apparaat, dat zodanig is geconstru eerd, dat het volgens de uitvinder dc blindegeleidehond kan vervangen. Het gehele apparaat, dat slechts één kilogram weegt, is tussen de vel gen van het autopedwiel, op de plaats waar normaal de spaken zijn aange bracht, ingebouwd. Het bestaat uit twee filmspoelen en een film. die precies zo werken als in een film- projector. Waar echter In de film- projector de lens is aangebracht, die net beeld op het witte doek moet brengen, is hier een koperen rol ge monteerd. waarop een nippeltje riist De film draait nu tussen rol en nip peltje door en op de plaats, waar in de film een gaatje is geknipt, maakt het nippeltje met de koperen rol con tact. Hierdoor geeft een zoemertje een geluidsstoot. Als de blinde met een stok. waar aan dit apparaat is bevestigd, een wandeling maakt het wiel onder aan de stok draait dan hoort hij geregeld de geluidsstoten van de zoe mer. Deze geluidsstoten zijn tweeër lei: waarschuwingsseinen en uitvoe- ringsseinen. Het uitvoeringssein be staat uit een korte stoot. Om de waarschuwingsseinen te begrijpen moet men een code kennen. Indien nu een blinde met dit apparaat aan zijn stok wandelt en hij zal b.v. kort achter elkaar eerst rechtsaf en dan linksaf moeten slaan, dan zal hij een tiental meters voor de dubbele hoek eerst drie korte stoten (volgens het code rechtsaf) en kort daarop vier korte stoten (volgens het code links af) horen. Dit zijn de waarschu wingsseinen Indien de zoemer dan een korte stoot geeft, weet de blinde op dat punt rechtsaf te moeten slaan. Hoort hij dan kort daarna weer een korte stoot, dan slaat hij onmiddellijk linksaf. Door middel van de zoemer krijgt de blinde dus volgens 'n bepaalde code door of hij rechtsaf of links af moet slaan, een flauwe bocht moet maken of opstakels op zijn weg vindt, zoals benzinepompen, lantaarnpalen enz. Op de filmband kunnen enkele routes worden uitgestippeld, alle met een maximum lengte van 5 kilome ter. Natuurlijk moet de route eerst worden gelopen door een niet-blinde. I die met een soort ponsapparaat de gaten volgens de ontworpen code in i de filmband aanbrengt. Het apparaat kan naar believen in I en uitgeschakeld worden door mid- EEN WANDELSTOK met een au topedwiel er aan. daarin gemon teerd een electrisch apparaat dat reageert op 'n geperforeerde film band, dit is de mechanische blin- de-geleidehond" die de heer G. v. d Wiele uit Voorburg Donderdag demonstreerde. bedragen, hetgeen een derde deel is van de aanschaffingskosten van een blindegeleidehond. Het apparaat zal over ongeveer zes weken door de Nederlandse Blinde- geleider-Verkoop-Centrale In Voor burg in de handel worden gebracht. Zowel voor Nederland als voor vele West-Europese en Amerikaanse lan den is op dit „electrisch mechanisch blindegeleide apparaat, ter vermij ding van obstakels in een loopweg, welke in hoorbare kentekens worden, omgezet" octrooi aangevraagd De heer Van de Wiele heeft van middag zijn apparaat geblinddoekt gedemonstreerd en hoewel bij hem de andere zintuigen dan de ogen niet zo goed ontwikkeld zijn als die van een blinde, wist hij een bepaalde rou te met behulp van zijn apparaat uit stekend te lopen. Het gaf op de juiste plaatsen de uitvoeringsseinen aan. zodat dc zoemer het einde van de route aankondigde op nog geen cen timeter verschil van de plaats, waar de route bij het uitstippelen was ge ëindigd. Massale boekverbranding in Rulgarije WENEN. De Bulgaarse commu- nisten. die de openbare bibliotheken del van een handletje aan de knop en boekenkasten van particulie- van de stok, zodat de blinde, na en kele straten te hebben gelopen, bij voorbeeld in een tram kan stappen na het apparaat te hebben uitgescha keld. Bij het uitstappen schakelt hij het apparaat weer in en wandelt zijn route rustig verder. Mocht hij vijf kilometer hebben gelopen, dan kan ren uitkammen, op zoek naar „scheurpapier", hebben naar een Bul gaars blad heeft onthuld, bijna alle prae-commustlsche literatuur met inbegrip van waardevolle oude boe ken. vernietigd. Bijna alle waardevolle oude litera- hij naar believen op een andere lijn i v°n Bulgarije is naar de molens Toestand verpleegster aanmerkelijk beter Grote verbetering is gekomen in de toestand van de 38-jarige ver pleegster van de Lichtenberg, mej. Hornsveld, die zoals men weet Maandagmorgen werd aangereden op de Utrechtseweg, ter hoogte van de Hugo de Grootlaan. Soldaten in The true and the brave" (Van een onzer redacteuren) dim, u<n uuniinreii ae unuorm van DEN HAAG. De minister van I de Koninklijke Landmacht gebruiken Oorlog heeft gisteren het volgende om daarmede voor een geldelijke be- acht, dat militairen de uniform van communiqué verstrekt over mede werking aan filmopnamen voor de film „The true and the brave". Naar aanleiding van een bericht in „Dc Volkskrant" kan worden mede gedeeld, dat de minister van Oorlog vooraf niet om toestemming is ge- vrs-gd voor het medewerken van personeel en materieel van de Ko ninklijke Landmacht aan een film. Indien de toestemming van de minis ter vn tevoren wél zou zijn ge vraagd. zou deze niet zijn verleend „v, aangezien dc minister het ongewenst I bestaan overigens niet. loning op te treden In een film, wel ke de aard van deze film ook moge zijn. Aangezien betrokkenen hebben ge handeld volgens een toestemming, waarvan werd gemeend, dat zij dooi de minister werd gegeven, zullen geen maatregelen tegen hen worden getroffen. Wel zal een onderzoek in gesteld worden naar de oorzaken van het misverstand. Omtrent de nu nog optredende negen man van de Natio nale Reserve is niets bekend Parate troepen van de Nationale Reserve van de filmband overschakelen, mits er tevoren voor is gezorgd, dat de route op deze andere lijn begint op dezelfde plaats als de route op de eerste lijn eindigt. Het autopedwiel aan de stok waar schuwt de blinde voor niet verwach te obstakels, zoals op de grond lig gende autopeds, stoepranden, grote stenen, kuilen enz. Naar de uitvinder meedeelde heb ben officiële instanties, zoals het de partement van Sociale Zaken en het Nederlandse Rode Kruis, belangstel ling getoond voor zijn apparaat, waarvan de kosten rond 150 zullen gegaan, omdat het regime zonder in bijzonderheden te treden order had gegeven, dat de „bibliotheken moeten worden gezuiverd van oude boeken uit de tijd voor 9 September 1944de datum, waarop het rode leger Bul garije bezette). Openbare aanbesteding Op Vrijdag 30 October as. is er in het bijgebouw van het stadhuis een openbare aanbesteding van het rioleren en aanleggen van wegen op een gedeeltelijk op te hogen en gedeeltelijk af te graven terrein, benevens het graven van een sloot en twee vijvers gelegen tussen de Liniedijk, Flierbeek. Randenbroe- kerweg en de Helligenbergerweg te Amersfoort (2e complex). Monteur, aangeklaagd door dr Samuels, vrijgesproken AMSTERDAM. De 47-jarige Haarlemse monteur H. J. Bdie in Mei 1952 als enige getuige in de tuchtzaak tegen dr J. Samuels, kan- kerspccialist in Amsterdam, een verklaring had afgelegd waarvoor dr Samuels hem wegens meineed had laten vervolgen, is door het Hof vrijgesproken. LISSABON. Met ingang van November zal Portugal op een basis van wederkerigheid de visa op de paspoorten van toeristen afschaffen

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 5