Gedragslijn van Westen jegens Moskou: NIET WEIFELEN, NIET STAR ZIJN Van kleuterschool tot H.B.S. Heerlijk avontuur Huisjasje voor vader Gevarenonderling misverstand en wanbegrip Onze koers is juist v Wat mijn reis mij leerde (slot) door ADLAIE. STEVENSON Frankrijk en Indo-China Duitsland of Europa één Collectieve veiligheid Conclusies Misverstand en wanbegrip r~ V Lessen voor Amerika Vn Duitsland is voor het Wes- ten onmisbaar. Zaterdag 10 October 1953 ONLANGS schreef ik over het spectaculaire herstel van Europa dank zij hard werken en Amerikaan se steun en over de frustrerende besluiteloosheid, die het continent heeft aangegrepen, juist nu alles er wat beter uit ziet en belangrijke besluiten moeten worden genomen. In Frankrijk is niets zo zeker als de politieke onzekerheid, en nu is ook Italië de weg van gebrek aan politieke stabiliteit ingeslagen. In Oostenrijk praat men ongeduldig over een vredesverdrag tot bijna iedere prijs, terwijl in Duitsland de gedachte aan een snelle hereniging een obsessie is geworden. Overal is men on geduldig, bezorgd en op een bijna roerende manier vol verlangen „de zaak te regelen", hoe dan ook, d.w.z. overal, behalve in het taaie, nuchtere Engeland, waar men het hoofd koel houdt. DE Britten zouden graag eens de bedoelingen van de Russen peilen, maar zij verwachten geen wonderen en zijn ook niet van plan zich door een of andere paniek er toe te laten brengen voor iels een te hoge prijs te betalen. Ik heb de indruk, dat Engeland net zo graag de totstandkoming van de EDG en de politieke integratie van het vasteland zou zien als wij. Engeland verlangt vurig naar „handel, geen hulp": een vrijere wereldhandel, ruimere afzetgebieden en een liberale handels politiek van de zijde van Amerika. De Britten bidden, dat onze welvaart behouden zal blijven, omdat de gevolgen van een crisis in de Verenigde Staten een nog veel erger effect zouden hebben in Engeland. Wat zij evenwel meer dan wat dan ook wensen is, door de Verenigde Staten te worden beschouwd als een gelijkwaardige bondgenoot, en niet als een jongere vennoot of een satelliet. VOLGENS mij zijn de onmiddel lijke vraagstukken waar wij in Europa voor staan, do toekomst van Duitsland en het vinden van mid delen om de Fransen te laten door vechten in Indo-China. Vijf maan den geleden schreef ik, dat in Indo- China de moeilijkheid was, dat de oorlog daar met noch zonder de Fransen kon worden gewonnen. Op het ogenblik, nu er duidelijker waarborgen zijn gegeven, dat Viet nam werkelijk onafhankelijk zal worden, en de Fransen militair een aanvalstactiek volgen, zijn de voor uitzichten veel gunstiger. Maar in Frankrijk is er een steeds sterker wordend verlangen om een einde te maken aan de ondraaglijke finan ciële last van Indo-China. om zich daar terug te trekken of een rege ling te treffen zoals wij in Korea. Invloedrijke Fransen zoals Pierre Mendès-France, die in Juni bijna minister-president was geworden, zei tegen mij. dat het Frankrijk niet langer mogelijk was zijn aandeel bij te dragen in de verdediging van de NATO, in Frankrijk zelf het com munisme te bestrijden met sociale hervormingen en daarbij tezelfder tijd oorlog te voeren in Indo-China. Een van die drie moet men prijs geven en de Fransen zijn van oor deel, dat Indo-China in de worste ling tegen het communisme minder belangrijk is dan de verdediging van Europa en de verbetering van de binnenlandse economische situa- tie. Om de waarheid te zeggen trof ik overal in Europa een verontrusten de onverschilligheid aan met be trekking tot de oorlog in Indo- China, behalve dan bij de Engelsen, die zelf ook verwikkeld zijn in een slepende uitputtingsoorlog in de rimboe van 't aangrenzende Malak- ka. Ik vermoed dan ook, dat naar mate de koloniale rijken kleiner worden, ook Europa's gezichtseinder in zal krimpen, en dat de verant woordelijkheid voor de verdediging van Azië en het Pacific gebied meer en meer aan Amerika zal toevallen. ER is echter geen onverschillig heid ten aanzien van het ur gente probleem van Duitsland, waar de twee wereldoorlogen, die Europa in haar huidige moeilijkheden heb ben gestort, ontstaan zijn. Men kan het probleem eigenlijk formuleren als het dilemma van Europa's een heid öf de hereniging van Duits land. Wil het vasteland krachtig worden en opgewassen zijn tegen Ruslands macht en de vrede hand haven, dan is daarvoor een ver enigd West-Europa nodig. Maar een verenigd Europa zonder het sterkste lid, Duitsland, zou een wel bijzonder broos geheel vormen en dat is het dan ook juist waarom Rusland zijn uiterste best zal doen de integratie van Duitsland met West-Europa te verhinderen. Misschien zal daarbij dan het lokmiddel zijn de hereni ging van Oost- en West-Duitsland, waar alle Duitsers luidkeels op aan dringen, in ruil voor de neutrali sering van Duitsland en het afzien van de Europese eenheid. Zulk een oplossing zou echter een noodlottige prijs zijn wilden Duits land en Europa die betalen voor „vrede in onze generatie", want Europa met haar aloude onderlinge rivaliteiten zou daarbij de beste kans verspelen om sterk en veilig te worden. Het binnenlandse com munisme zou daarbij een bedreiging blijven en ook het gevaar voor een herrijzenis van het agressieve na tionalisme van een geïsoleerd Duits land zou blijven bestaan. OVERIGENS is Duitsland maar één van de moeilijke gevallen waar wij in de wereld ons voor ge steld zien en een van de vele. die .j Rusland gelegenheid bieden een wig te drijven tussen ons en onze bond genoten. In Korea hebben wij voor de eerste keer in de geschiedenis de collectieve veiligheid gehandhaafd en geen grotere ramp zou ons kun nen overkomen dan dat de vrije volkeren het oneens zouden wor den en minder op hun hoede zijn aan de vooravond van onze over winning in de langdurige koude worsteling. Dat is waarom ik in het begin al zei, dat onze gevaren niet voorbij zijn en dat de toekomst alle staatsmanswijsheid en alle visie zal vereisen, waar wij over beschikken. Wij moeten ons tot het uiterste in spannen om onze kracht op te bou wen door eenheid, onderlinge steun en wederzijds vertrouwen. Dat zal moeilijker gaan naarmate het on middellijke gevaar afneemt. En nu zou ik graag dit verslag willen beeindigen en daarmee deze lange, veelbewogen reis, met enkele min of meer lukraak gekozen op merkingen uit mijn aantekeningen over de wereld in het algemeen. Juiste koers 1 Ik ben van menrng, dat wij in het 1 algemeen gesproken op dé juiste weg zijn geweest van het ogenblik af. dat wij na de oorlog een inzicht kregen in Ruslands agressieve be doelingen. De politiek van weerstand en bijstand is een succes gebleken. De niet-communistische wereld is sterker, veiliger en heeft meer zelf vertrouwen. Al een hele tijd zijn er geen communistische overwinningen meer geweest en de druk, die de koude oorlog ginds uitoefent, begint dwars door het IJzeren Gordijn heen zichtbaar te v/orden. Het ge vaar voor een derde wereldoorlog wordt minder. Stalins dood en de ontwikkelingen sindsdien met de oproerige bewegingen in de satelliet, staten luiden een nieuw tijdperk in. het tijdperk van de koude vrede. Niet weifelen J Dit is niet het ogenblik om te w weifelen, maar het is evenmin het ogenblik om aanmatigend en star te zijn. Wij zijn het aan onszelf aan onze bezorgde, vermoeide gelijk is; om besprekingen te voe ren. te onderhandelen en uitwegen te zoeken, wanneer dat mogelijk is. Misschien zal het dan nodig zijn om heel wat onbeheerste, onzinnige opmerkingen in te slikken en in be. paalde opzichten een starre houding te wijzigen. Ik hoop van ganser harte, dat wij groot genoeg, wijs genoeg, sterk genoeg zullen zijn om dat te doen. Rede boven emotie Herhaaldelijk heb ik op deze reis de gewoonte van politici op gemerkt om extreme dingen te zeg gen en extreme posities in te ne men, teneinde zo de menigte in be roering te brengen en een tegen stander de loef af te steken. Het is bijzonder gemakkelijk om onder ge juich een ver vooruitgeschoven po sitie in te nemen, maar bijzonder moeilijk om zich daaruit terug te trekken zonder honende opmerkin gen over laffe verzoeningsgezind heid, compromis en terugtocht. In Amerika is het al net zo. Maar emotie moet nooit onze rede over heersen en een benepen streven naar consequentie moet het nooit winnen van de wijsheid, die de dingen rui mer ziet. Stukje bij beetje A Ik twijfel of ooit vrede en vei- ligheid het resultaat kunnen zijn van één. de hele wereld omvattende vredesconferentie. Wij zullen stukje bij beetje onderwerp voor onder werp, plaats na plaats vorderingen moeten maken Wij moeten met onze bondgenoten en vrienden een afspraak maken over onze gemeen schappelijke doeleinden, onze mini mum voorwaarden en over de te volgen werkwijze, en dan binnen het raam van zulk een gemeen schappelijk beleid door onderhande lingen tot gedeeltelijke oplossingen zien te komen. Dat kan wel eens een traag en teleurstellend proces zijn, maar de inzet daarbij is on voorstelbaar groot nu wij midden in een overgang zitten van de we reld. die wij kennen naar een we reld. die wij nog niet kennen. f\ LS ik nu terugblik over de ein- deloze maanden en mijlen en de openhartige gesprekken, heb ik vrienden verplicht de Russische be- soms het gevoel, dat onderling mis- doelingen te onthullen a 1 s dat mo- verstand ons grootste gevaar en ons DEZE reis is voor mij een heerlijk avontuur geweest. Ik heb heel veel vreemde dingen gezien, veel lelijks, veel meer moois. Ik wou, dat meer Amerikanen de kans konden krijgen al onderzoekend over deze wijde wereld te dwalen, waar verandering onajwendbaar is en men alleen maar bidden kan om vrede. Een van de laatste plaatsen, die ik bezocht, was Chequers, een oud landhuis temidden van de golvende velden, de hoge eiken en beuken van Engeland. Daar ontmoete ik een onvergankelijke figuur van onze tijd, sir Winston Churchill. In een stem, waar de emotie doorheen klonk, vertelde hij mij, waarom hij het voorstel had gedaan voor een conferen tie met de nieuwe leiders van het Kremlin. Hij wou met ze praten, zei hij, over de afschuwelijke nutteloosheid van een oorlog „omdat ik voor m'n eigen geweien de zekerheid wilde hebben, dat zo mogelijk geen enkele kans over het hoofd zou worden gezien door onachtzaamheid". Ik zou zo'n inspannende werktocht rond de wereld niemand willen aanraden, die het niet graag al te warm heeft, het prettig vind om 's morgen lang in bed te blijven, of op zijn vrije Zondagen is gesteld Maar ik raad het ten zeerste aan aan iedereen, die van oordeel mocht wezen, dat de problemen van deze wereld eenvoudig zijn en dat wij die allemaal wel kunnen oplossen. Veel vreemde dingen grootste bzwaar is. Akelige wanbe grippen ten aanzien van de Ver enigde Staten zijn maar dl te ver breid, maar er is ook een roerende, ja aangrijpende bewondering en verwondering over het grote, la waaiige, grootmoedige Amerika, dat in zijn spreken wel eens ruw en tactloos is, maar overal heen geld stuurt en vriendelijke mensen, die er op uit zijn om te helpen. Er is natuurlijk de argwaan te genover wie sterk en de afgunst op wie rijk is. maar tegenover dat alles staat een haast pathetische hoop. dat het Amerika van de onaf hankelijkheidsverklaring blijk zal geven dat de vrees als zou het emo tioneel. economisch en moreel zijn verantwoordelijkheden niet beseffen, ongegrond is. En onze misverstanden ten aan zien van de rest van de wereld zijn al even ernstig: dat wij het mono polie zouden bezitten van energie, inzicht cultuur en zedelijkheid, dat andere mensen net zo leven en den ken als wij. of dat behoorden te doen. Maar als een analphabete Bir mese boer een verontschuldiging heeft voor zijn waandenkbeelden over Amerika, wij Amerikanen, die alle mogelijkheden hebben om ons op de hoogte te stellen, gaan niet vrij uit. Daarom ben ik overtuigd, dat wij meer moeten weten over onze wereld teneinde opgewassen te zijn tegen de leiderspositie, die door de omstandigheden ons is op gedrongen. Heel wat van de moeilijkheden, die er in de wereld zijn. kunnen niet enkel maar worden toegeschre ven aan Rusland of het communis me. Zij zouden hoe dan ook ons deel zijn omdat we nu eenmaal leven in een revolutionnair tijdvak: de revolutie der opkomende ver wachtingen. In Azië betekenen de volksmassa's nu wat en morgen zul len zij rög meer betekenen. En waarop dal verder ook moge uitlo pen de toekomst behoort aan hen. die begrip hebben voor de verwach tingen en de zorgen van deze gis tende massa's. De nieuwe naties wensen onafhankelijkheid met inbe grip van het onvervreemdbaar recht om hun eigen vergissingen te be gaan. De gewone mensen willen ge respecteerd worden en zij willen elke dag kunnen eten en bovenal wensen zij iets beters voor hun kin deren. HIT zijn dan naar mijn me- 1 ning de punten, die Ame rika onverwijld en zonder zelf misleiding onder het oog moet C Communistisch China is een realiteit, die wij niet alleen maar door onze wensen kunnen doen verdwijnen;Formosa moet een bolwerk blijven van vrede en veiligheid in de Pacific; d Handel is voor de grote ge- industrialiseerde volkeren zoveel als het leven zelf en onze veiligheid is afhankelijk van hun welzijn. eDe veiligheid van Z.O.-Azië wordt beslist door de afloop van de oorlog in Indo-China. F De crisis van onze tijd is evenzeer moreel als mate rieel van aard, en de geest van de mens is nu eenmaal sterker en hongeriger dan zijn lichaam. (Copyright 1953 by Adlai E. S'even- son Alle wereldrechten voorbehou den. Reproducties in welke vorm, taal of door welk publicatiemiddel ook. ten strengste verboden.) s s (Van onze moderedactrice) TTOE kleed ik mijn schoolgaande dochterdie zo graag wilde spelletjes doet, er wel aardig wil uitzien, maar toch niet te veel op j| haar kleren wil letten, practisch S en flatteus tegelijk? Dat is de moeilijke vraag waarvoor alle moeders zich bij het begin van een nieuw seizoen weer gesteld. zien. Want een groot deel van <ie I garderobe van vorig jaar blijkt al- w tijd weer hopeloos te klein ge- worden, lang voor deze is versle- ten. Daar komt nog bij, dat meis- jeskleren vaak zeer prijzig zijn in verhouding tot de betrekkelijk ge- s rmge hoeveelheid stof die ervoor is gebruikt. Dat komt voor een S deel, omdat het maken van een meisjesmantel of jurk niet veel V minder werk vereist dan één voor I een volwassen vrouw, en ook om- dat een heleboel zaken menen, dat de echte mooie kinderkleren uit J het buitenland moeten komen. w Wij hebben ons ervan overtuigd, dat. ook in ons eigen land goede, N practische en smaakvolle jurken, rokjes en blouses voor uw jonge dochters worden gemaakt, en voor k prijzendie er rekening mee hou- den. dat de dikgevulde portemon- naiès tot de uitzonderingen beho- ren. De modellen, die u hierbij ziet geschetst, zijn ontworpen door Almodi, een Nederlandse confec- v tiefabriek, die kleren maakt voor I kleuters en bakvissen en alles wat daartussen ligt. Tweed, fijne cor- I duroy, Schotse ruiten en wat effen S wollen stoffen, dat zijn de mate- k rialen die dit seizoen bij voorkeur J voor meisjeskleren worden ge- w bruikt. Bij het ontwerpen is bo- vendien op de groei gerekenden N alle zomen zijn royaal genomen. S (Np een rijtje ziet u een aantal v-/ practische modellen voor heel verschillende leeftijden. Eerst voor k een tienjarige een overgooier van grijze tweed, waarbij een blouse van geel wollen stof wordt gedra- I genmaar natuurlijk kan een der- S gelijk model met allerlei truien en k vestjes worden gecombineerd. Voor een kleintje van amper vijf daaronder een corduroy jurk je met een rond wit kraagje en een cein- S tuur die van achteren in een strik k eindigt, heel practisch op deze leeftijd, waar van taille nog nau- k welijks sprake is. Voor eenschool- meisje van een jaar of zeven is de jurk met de borstzakjes be- stemd, die van een rood-groen ge- s ruite stof werd gemaakt En uw oudere dochter, zo van een jaar of elf, zal vast verrukt zijn van k het losse jak van vuurrode cordu- I roy met twee echte zakken, dat N gedragen wordt op een klassiek geruite plooirok. s Daar onder ten slotte nog weer een overgooier (dat is nu een- J maal een succesnummer bij alle meisjes) van geruite stof. Dit model, bestemd voor een jaar of S zeven, wordt gecombineerd met een wit bloesje met korte mouwen. s Geheel onderaan ziet u nog een k coquette veertienjarige met haar kleine zusje van acht. Ze zijn al- lebei in het corduroy. De oudste draagt een twee-delig pakje, be- S staande uit een nauw aansluitend vestje (wat desnoods zonder iets eronder gedragen kan worden) k met een plooirok; het kleintje draagt een overgooier. ditmaal van corduroyVoor deze modellen wa- ren vrij donkere tinten gekozen: S donkergroen voor de oudste, diep- blauw voor de jongste. Veel moe- riers menen dat dergelijke kleuren te ouwelijk zijn. en kleden haar I dochters het liefst in lichtblauw, S turkoois of grasgroen. Dat lichte I tinten onpractisch zijn. omdat zij s, vaak gewassen moeten worden, k hoeven wij u heus niet te ver- J tellen. Maar bovendien staat een beetje donkerder tint de meeste meisjes veel beter dan de lichte S harde tinten, die als kinderlijk worden beschouwd. Of ze een frisse kleur heeft of wat bleekjes kis. donkergroen, wijnrood, koning s. blauw staan bijna alle meisjes en dat kan van de meeste harde tin- ten allerminst worden gezegd. En onkinderlijk zullen zy ér heus niet m uitzienprobeert u het maar eens.' voor de maten 50 en 54) PlJP, krant coin de feu, die onmisbare attributen die de winteravonden voor een huisvader zo gezellig kunnen maken. „Zo'n huisjasje is een aardig St. Nicolaas- cadeautje, vond onze coupeuze en ontwierp een mooi model. Ze laat u het jasje knippen van o Onze leidende positie en onze invloed zijn zwaar aan getast. Vrees is besmettelijk en als wij de indruk maken onszelf en onze idealen te wantrouwen, dan moeten wij niet verwach ten, dat anderen vertrouwen in ons zullen stellen. ruige wollen stof en garneren met tressen of koorden. Op de mouwen, waarvan de elle boognaden eerst worden dichtge- stikt, kunt u de garnering alvast aanbrengen. Tresband moet slechts aan één kant vastgestikt, omgeslagen en met een keurig steekje afgewerkt wor den. Het mouwzoompje slaat u 2 em in en de binnennaden worden dichtge maakt. De zakken, waarop ook tevoren garnering wordt aangebracht, vra gen om een zoompje van plm 2 cm en kunnen kant en klaar op de voorpanden gezet worden. Het jasje wordt nu in elkaar ge zet, zijnaden, schoudernaden en naad m.a. dichtgestikt. Het onderdeel van de kraag naait u met de machine aan het jasje en het bovendeel met aangeknipt be legstuk op de goede kant van de stof langs de halsuitsnijding en voorsluiting. Vastgestiktomgeslagen en tegen- gezoomd met de hand zal de bin nenkant keurig afgewerkt zijn. Een zoonu van 3 cm. de mouwen ingezet, een tresje hier en daar en de verrassing is gereed. Benodigde sto/; 2.35 van 1 30 breed. Afgehaald i aan ons kantoor bedraagt de prijs j van het patroon slechts f0.35, franco i toezending per post is eveneens mo gelijk. De prijs bedraagt dn ƒ0.50; bij toezending per post gelieve u ons j een postwissel toe te zenden van f 0.50 met vermelding welke maat gewenst wordt. rA

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 6