Géén groot enthousiasme voor gezondheidswet GELEZEN- Spel met woorden Voor onze dammers een egeltje Het onbewoonde eiland WEK DE GAL IN UW LEVER OP ft A A A I en ge wogen jie en janneke GEEN MENS CHINA WILDE DE Takkie vindt PEREPIT VAN CHING HEBBEN Meester Rumpus Rompelaar Zaterdag 10 October 1953 (Advertentie I.M.) U ruit 's morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een Liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Voor onze bridgers WEST S: 10543 H: hvblO R: hl065 K: 2 NOORD S vb98 H: a R: 987 K: V9876 OOST S: 2 H' 98432 R: 432 K: bl043 ZUID S: ah76 H: 765 R: avb K: ah5 NZ spelen 6 Schoppen West komt uit met harten heer Hoe moet Zuid dit spel afspelen? Oplossing opgave vorige week: Zuids opzet is dat hij buiten kla veren aas géén slag meer verliest. Het veiligst speelt hij dan door op klaveren vrouw oen ruiten weg te gooien en na troef getrokken te hebben, ruiten heer en aas te slaan. Valt ruiten vrouw dan is alles in orde. Valt zij niet dan ruiten boer na en in de hand troeven. Valt ruiten vrouw ook dan niet. dan zit er niets anders op dan op harten vrouw te snijden. W. BRUGGER Voor onze schakers Probleem nr. 31 van J. G. Nietvelt. (Tages. Anzeiger 1953). 4 i S A e fp '/Z i i- pxl Wit: Kh5, Df5, Tdl en el. La 3 en h3, Pe3 en h7, pionnen d7, e6. g6 (11 stukken). Zwart: Ke7, Dd8, Ta5 en c5. Lh4, Ph8, pionnen a7, c7, e5 en g3 (10 stukken). Wit speeit en geeft mat in twee zetten. Oplossing in de volgende rubriek. Kamerleden tonen zich voor- of tegen standers van particulier initiatief DEN HAAG. Groot enthousias me kunnen verscheidene Tweede Kamerleden niet opbrengen voor het ontwerp gezondheidswet. In het groot gezien kan men de bezwaren splitsen in twee groepen: de ene laat uitkomen, dat het particuliere initiatief in het ontwerp te weinig kansen wordt geboden, de andere betoogt, dathet wetsontwerp te weinig de verantwoordelijkheid van de overheid voor de gezondheids zorg doet uitkomen. (Advertentie I.M.) Last van zenuwen? Mijcihardt's Zenuwtabletten helpen U et overheen. "LX AANKONDIGINGEN ST aantal opmerkelijke en zeer goedkope uitgaven van de Utrechtse uitgeverij „Het Spectrum" in de Prisma- reeks is zo overstelpend groot, dat het bijna ondoenlijk is al deze boeken de aandacht te geven, waarop zij eigenlijk recht hebben. Enkele maanden geleden zijn wij wat uitvoeriger ingegaan op de heruitgave van de boeken van Theo Thijsscn Kees de jongen" en „Het taaie ongerief", bij welke gelegenheid wij de uitgevers graag hulde hebben gebracht voor het besluit Thijsscn weer onder de aan dacht te hebben gebracht. Thans ligt voor ons in dezelfde editie zijn ..Het grijze Kind", een verrukkelijk boek van warm voelend kindervriend, scherp soms, maar een spiegel, waarin vele volwassenen ook vandaag nog tot eigen nut een blik kunnen werpen. Een ander boek waarvan dc verschij ning een prijzenswaardige daad is. is de uitgave van een zeer ruime keuze uit het dichtwerk van Guldo Gczelle „Ge dichten". Het boek omvat 350 pagina's en Is voorzien van een biografische in leiding. Onder de titel „Nederlandse nonsens op rijm" gaf dezelfde uitgever een bun del uit die representatief is als dwarse snede van wat van Nederlands dichter schap sedert „De Schoolmeester" in te schaarse dartele momenten produceer de. Gedichten van dc Schoolmeester. Piet Paaltjens, Braga. Cornells Paradijs en Charivarlus alsmede die van onze tijdgenoten Buddingh. Trijntje Fop (Kees Stip). Daan Zonderland. ">ns al ler Annie Schmidt en Koos Versteeg. Een kostelijk bundeltje. Belangrijk is dc onverkorte uitgave in tweede delen voor 2.50. een uit zonderlijk laag bedrag dus van „De monen" door Dostojewski. Hiermede wordt nu werkelijk een der klassieken van de wereldliteratuur binnen ieders bereik gebracht. Tenslotte noemen wij „Dood ln de jungle" door Michael Hastings, «en uit het Engels vertaalde roman Evenals alle voorgaande boeken verschenen in de Prisma-reeks. De eerste groep meent, dat het ontwerp geen oplossing in het voor uitzicht stelt met betrekking tot de précaire financiële toestand, waar in dc vrije maatschappelijke orga nen en instellingen schier algemeen verkeren. Hot biedt geen enkel uitzicht op voldoende overheids-subsidie. Het particuliere initiatief zal, zegt men in dit opzicht dus geheel afhanke lijk blijken van de welwillendheid van de overheidsinstanties en ge dwongen blijven, vrijwel onverkort de voorwaarden te aanvaarden, wel ke deze instanties daarvoor believen te stellen. Praktisch wordt men daardoor in zijn werk gekortwiekt. De tweede groep aanvaardt wel de gedachte, dat het particulier ini tiatief ten behoeve van de gezond heidszorg gestimuleerd moet wor den. Waar in ons land organen op het gebied van de gezondheidszorg ontsproten zijn uit particuliere ini tiatief. doch ook uit het initatief van de overheid, is het huns in ziens nodig, dat de verhouding tus sen dc overheid en het particuliere initiatief wordt geregeld. In te stel len Centrale Raad en de provinciale radon moeten naar hun mening dan ook zó zijn samengesteld, dat er pariteit bestaat tussen de overheid en het particuliere initiatief. Canadese boer wint wereldtitel ploegen COBURG (Ontario) De Cana dese zuïvelboer. Jim Eccles, is Vrij dag tijdens dc eerste wereldkam pioenschapswedstrijden in het ploe gen tot wereldkampioen uitgeroe pen. „In zijn omgeploegd terrein was geen bultje te zien" zeiden juryleden. DEN HAAG. De minister voor Overzeese Rijksdelen, prof. W. J. A. Kernkamp, heeft Vrijdagmiddag op zijn departement de „permanente karteringscommissie voor Nieuw- Guinea" geïnstalleerd. (Advertentie LM.) GROOTSTE SORTERING ACCORDEONS van gèheel Nederland. Fantastisch voordelig Zeer gemakkelijke betaling A. J.DE VRENG &ZNS Nieuwendijk 124 Amsterdam Adm:" de Ruyterweg 36. Rotterdam Wij vervolgen onze voorgaande rubriek in de stelling (na de 8e zet in de 3429 opening, gesloten va riant). Heb je pijn aan je poot-je, vraagt Jan-ne-ke. Maar Tak-kie kan niet zeg gen waar het zeer doet. Hij trekt Jan-ne-ke mee aan haar jurk. Naar bui-ten. Naar de tuin. Jip draaft er ach-ter aan. En kijk toch. Wat zit daar in het gras? Een beest! En zo'n gek beest! Een beest met al-le-maal ste-kel-tjes. Tak-kie blaft en springt om het gek-ke beest heen. Maar hij durft ver-der niets doen. Hij heeft ze-ker zijn neus ge prikt, zegt Jip. Tak-kie heeft neus geprikt aan dat dier. Het lijkt wel een spel-de-kus-sen. En Jip en Jan-ne-ke gaan Moe-der roe-pen. Er zit een spel-de-kus-sen-beest in de tuin, roept Jan-ne-ke. Moe-der komt en zegt: Ach, dat is wa-rem-pel een e-gel-tje! Je maakt het e-gel-tje aan 't schrik-ken. En Jip, ga eens een scho-tel-tje melk ha-len. Als we lief zijn voor 't e-gel-tje komt hij mor-gen weer te-rug. Waar-om heeft hij ste-kel- tjes, vraagt Jip. Wel, zegt moe-der, nu kun nen de hond-jes hem niet bij ten. En de kat-jes kun-nen hem niet krab-ben. En nie-mand kan hem kwaad doen. Hij zet lek ker zijn ste-kel-tjes op. Ik heb géén ste-kel-tjes, zegt Jip. Nee, zegt moe-der. Stel je voor, dat jij ste-kel-tjes had. Dan zou ik je nooit meer een zoen kun-nen ge-ven En laat nu dat e-gel-tje maar in de tuin lo-pen. Die komt mor-gen weer te-rug. En ja hoor, de vol-gen-de dag is hij er weer. Hij komt zijn scho-tel-tje leeg-drm-ken. En het leuk-ste is, dat Tak-kie hem he-le-maal niet meer wil bij ten. Tak-kie vindt het best dat het e-gel-tje komt. En zo hoort het ook. Er was eens eer. Chinees, die Ching heette. Hij hield veel van roken. Maar eens verloor hij zijn tabakspijp, en omdat hij geen geld had een nieuwe te kopen, nam hij er één weg. Wei, de winkelier, betrapte Ching op zijn slechte daad. hij greep hem beet waarschuwde de politie, en het gevolg was. dat Ching veroordeeld werd tot gevangenisstraf. Hij begreep wel, dat hij deze had verdiend, maar het beviel hem in de gevangenis bitter slecht. Niet al leen Was het eten karig en de cel klein en kaal Och, dat had Ching nog wel kunnen verdragen, want nij was geen rijke tafel en geen prach tige kamer gewend Maar hij nuste zijn vrijheid En nu hij daar zo zat, opgesloten tussen vier muren, die hem in zijn bewegingen belemmer den en hem van zijn medemensen afsloten, kwam de vrijheid hem schoner voor dan ooit te voren. Hij maakte plannen om te ontvluchten, maar hij besefte dat het hem niet gelukken zou. Hoe kon hij uit zijn cel komen die stevig dichtgegren- deld zat en waarin zich slechts een klein raampje bevond met dikke tralies ervoor? En als hij al uit die cel kwam, hoe zou hij over die muur kunnen klimmen? En hoe zou hij het cordon schildwachten en de bre de gracht kunnen passeren? TV/I aar Ching was een slim man. 1 Eens vroeg hij aan een cipier: „Wilt U mij voor de koning bren gen?" „Heb je hem iets te zeggen?" vroeg de wachter. „Ik heb een kostbaarheid, die ik de koning graag wil schenken." ze> Ching. Hij werd bij dc koning toegelaten „vVaarom komt ge hier?' vroeg 'e vorst die een rechtvaardig man was en ook gevangenen te woord wilde staan. „Ik wilde U. o. Koning, een kost baarheid schenken." zei de dief, en hij boog zich voor de troon neer Toen haalde hij uit zijn zak een klein pakje, dat in papier was ge wikkeld. De koning opende het. Hij keek verbaasd naar de inhoud, want in zijn hand hield hij een pere-pitje. „Maar vriend," zei de koning, „dit is immers niets dan een gewone pit van een peer." „Inderdaad is het een perepit," zei de dief. „maai het is niet een gewone. Het is een kostbare pit, want wie hem zaait, krijgt een boom, waaraan gouden peren groei en. „Dan begrijp ik niet, waarom je hem zelf niet hebt gezaaid", zei de koning „Je zult toch wel goud kun nen gebruiken." „Ik zou het wel gedaan hebben, o Koning," antwoerdöe Ching. „Maar slechts mensen, die nooit gestolen en nooit iemand opgelicht hebben, kunnen hem zaaien: anders draagt hij maar doodgewone peren. Wat zou ik met deze Pit doen, daar ik immers een dief ben? Daarom schenk ik hem aan Uwe Majesteit; U zult toch nooit gestolen hebben?" ERNSTIG keek de koning voor zich uit. „Ik denk dat de pit bij mij ook niet op zijn plaats is", zei hij. „Toen ik nog een kleine jongen was. heb ik eens geld van mijn moeder weggenomen. Maar ga eens naar de Eerste Minister." De Minister wilde de pit echter ook niet hebben. „Ik heb wel niet gestolen." zei hij. „Maar toen Wc en Wang mij vroegen om een betrek king. heb ik die aan Wei gegeven, omdat hij me geld schonk, en Wang, die er beter geschikt voor was, maar geen yen bezat zond ik heen Dat geld'kwam mij niet toe. Ik zou zeg gen. vraag het de Generaal." De generaal streek zijn snorren eens op en zei: „Ja, die perepit Ik zou hem welwillen hebben. Maar ik heb Majoor Chang een deel van zijn soldij onthouden en gezegd, dat het in de veldslag verloren was gegaan. En ook pronk ik wel eens met heldendaden, die een ander heeft verricht. Dat is eigenlijk óók diefstal Maarwat zou je zeggen OEN ging de gevangene naar de koning cn hij zei: „Majes teit. ik heb nog geen mens ontmoet, die nooit iets had weggenomen en velen hadden zich zelfs grote be dragen toegeëigend, die hun niet toekwamen. En ik. die slechts een tabakspijp heb gestolen, zucht in de gevangenis." De koning keek hem peinzend aan, en zei: „Hoe nu Ching, wordt uw diefstal misschien tot eerlijk heid. doordat anderen zich geld en goecl. dat hun niet toebehoorde hebben toegeëigend? Zou een zie ke gezond worden, doordat vele anderen diezelfde ziekte hebben7" „Neen, o, vorst," antwoordde Ching. „Welnu," ging de vorst voort. „Aangezien diefstal slecht is, moet ze gestraft worden. Onrechtvaar dig zit Se niet opgesloten. Hoog stens kunt ge zeggen, dat ik en al die anderen hun straf zijn ont gaan. Niet gij hebt recht tot kla gen, maar juist de overige dieven, die niet in de gelegenheid worden gesteld. hun vergrijp te boeten. Ik zou. om al de dieven te straffen, mijn hele rijk met gevangenissen kunnen overdekken, naar me nu blijkt. Maar omdaï ik u niet an ders wil behandelen dan de ande ren: ga in vrijheid, steel niet meer. gedenk de rechtvaardigheid van de straf die u werd opgelegd en dc goedheid, waarmee ge wordt behandeld; nu kunt ge gaan waar ge wilt. En plant uw perepit. die u méér dan gouden vruchten, na melijk de vrijheid heeft bezorgd." Ching boog diep voor de vorst en werd een eerlijk man C. WILKESHUIS. >i A/J EESTER Rumpus Rompelaar IJl was een machtig tovenaar, h(j liep dwars door alle deuren en liet wonderen gebeuren, hii kreeg alles voor elkaar deze Rumpus Rompelaar. Uit een biefstuk van een ons toverde hij lampions, uit een heel dun potloodl\jntje maakte hij een tuit konijntje, uit een druppel levertraan maakte hij een grote zwaan. TT PT wat sigaretten-as LJ maakte hij een winterjas, van een chocolade-reepje maakte hij een gouden scheepje en een echte vliegmachien, heus ik heb het zelf gezien. Maar die Meester Rompelaar werd een dag ontzettend naar. want al had hij zeven magen Rumpus kon geen drop verdragen en (wat dom hè) op een keer ivist hij dat ineens niet meer. ZO at hy een 'dik stuk drop zonder na te denken op, en het was al lang bewezen dat dah niets hem kon genezen, daarvoor moest hij heel. heel ver naar de allergrootste ster. Dus ging Rumpus als de maan met z'n kunsten hier vandaan en hij zit nu hoog hierboven, maar dat wii geen mens geloven en het is toch eerlijk waar, hij was heus een tovenaar. PETER. van de rechter7 Als er één eerlijk moet zijn, is hij het." De rechter zat verlegen met ae kwestie. „Ik heb wel eens een rijk man in het gelijk gesteld, omdat hij me wat toestopte, en een arm man veroordeeld, omdat hij dit niet kon. Ik denk. dat ik alleen maar gewone peren aan de boom krijg Doch als ik je een raad mag geven, Ching. ga met je pit naar de directeur van de gevangenis. Als er iemand geen dief is. dan moet het de man zijn, die op dieven past." Met de gevangenisdirecteur was het echter al nWt beter gesteld Toen dc rijke Tsou werd binnengebracht, kreeg die eon goede behandeling omdat hij geld gaf Maar de arme Li had een beklagenswaardig lot. door dat hjj daartoe niet in staat was. Ching vroeg nog aan veel mensen, van hoog tot laag. of ze de perepit wilden zaaien. Maar niemand had daar zin in. Er zou dan immers dui delijk blijken, dat zo allen wel eens oneerlijk waren geweest. 't Gebeurde in Turkije Grote beer zocht een speelkameraadje Tn de Turkse Kaukasus is een klein J- dorp, Hakkari geheten. In dit dorpje woonde een houthakker, die een dochtertje had, Hatidjé. Hatidjé eb haar broertje lieten de schapen grazen toen een grote grijze beer uit het bos kwam, het meisje vastgreep cn met haar in het bos verdween. Kadii\ het broer tje, rende terug naar het dorp waar hij huilende vertelde wat er gebeurd was. Alle boeren namen ogenblikkelijk hun wapens en be gaven zich naar de schuilplaats van de beer. Maar ze schoten niet, want ze waren veel te bang dat ze Hatidjé zouden raken. Dat duurde vijf da gen lang. en de beer verscheen niet. Toen zagen ze hem opeens aan de andere kant van de grot Het dier ging er vandoor, dc bergen in. En weet je wat de boeren ont dekten toen ze die grot binnen gin gen? Hatidjé. bleek en verschrikt, maar helemaal gezond Zc lag op een bed van bladeren dat de beer voor haar had gemaakt en, zo ver telde het meisje. ze had helemaal geen honger, want hij Dracht steeds voedsel dat hij naast haar neer legde. Dit verhaaltje van een eenzame grijze beer die een speelkameraad je zocht, is geen verzinsel maar het is echt gebeurd, onlangs in Turkije JANINE Zij waren de punt gepasseerd en konden nu in de Woonschipbaai kijken Daar lag het woonschip ge meerd aan de grote boei en aan de kleine mast wapperde een grote en heel ongewone vlag Het v/as een groene vlag met in het midden een enorme witte oli fant Kapitein Flint had die voor deze gelegenheid te orschijn ge haald „Ik weet wat het is", zei Jan. „Het is de Siamese vlag" „Die heb ik al eerder gezien", zei stuurman Greet. „Hij heeft hem het vorig jaar meegebracht uit de Oost. „Nu. die gaat straks omlaag", zei kapi tein Nannie. „Zodra we aan boord zijn Weg met de Olifant' Leve de Zwaluwen en de Amazones!" „Blaas op je fluit, Stuurman", zei kapitein Jan. „De vloot gaat nu ten aanvalSuze blies op haar fluit. Doe het luid en snerpend, zoals de man in dat versje" zei Tittie. Suze blies nog steeds. „Laat mij eens blazen." zei Rut. ger En Suze, die buiten adem was. gaf het fluitje aan de scheepsjon gen. die blies tot hij bijna barstte. De twee scheepjes, die met het brume en die met bet witte zeil, helden over. toen zij de baai bin nenvoeren Enige ogenblikken bruis te het water onder de boeg. Toen kwamen zij in de beschutting van de heuvels en werd ht water rus tiger. Rutger bleef blazen, telkens als hij weer wat adem had Plotse ling verscheen er op het woonschip een hoofd met een reusachtige wit. te tropenhelm uit het luikgat. Een fluit, harder dan die van stuurman Suze. klonk over het water. „Blaas, blaas. Rutger'" zei Tittie De Zwaluw en de Amazone voe ren in de richting van het woon schip; de Amazone was een weinig voor. „Langzamer. Amazone", riep ka pitein Jan „Denk eraan dat ik hem moet enteren aan bakboord. We moeten tegelijkertijd langszij ko men." Kapitein Nannie minderde vaart cn de Zwaluw schoot vooruit. „Daar gaan we dan," riep kapitein Jan De reusachtige tropenhelm steeg verder boven het voorluik uit en kapitein Flint, in een overhemd en een flanellen broek, met een grote rode doek om zijn middel geknoopt werkte zich op het dek. Het kostte hem enige moeite om door het luik te komen. „Hij is nogal dik voor een zeerover," zei Tittie misprij. zend. (Wordt vervolgd). De meeste puzzelaars zullen wel op de hoogte zijn van de spel regels. die bij een kryptogram be horen. Voor hen, die zich voor het eerst wagen aan dit „spel met woor den" nog even de volgende aan wijzingen. Van de in te vullen woorden zijn geen directe omschrij vingen gegeven; u moet trachten, die woorden uit de gegeven zinnen al te leiden. De letterlijke betekenis speelt dus geen rol, wel datgene, wat in de zin verborgen is. Staat er b.v. „Slaapplaats met karakter geeft rust. dan luidt de oplossing: bed 4- aard bedaard. De gevonden woor- I den dienen in het figuur op elkaar aan te sluiten. De omschrijvingen zijn: Horizontaal: 1. Stil; Er komt een hark aan, da's gemeen; 5. Bedrag dat zwaarmoedig maakt; 9. Loof boom, dat is de 16e letter van het alfabet; 11. Verdoving begint zol; 12. Laai de wereldtaal voorgaan, 't is afgodisch; 13. Een zoogdier als een muziekteken; 15. Huisdieren en zangnoot luiden de rust in; 16. Da delijk is er een deel van het bestuur aanwezig; 17 Zojuist is het met ver brandingsresten geëindigd; 19. Zang. noot als bergplaats; 22. Van ons keukengerei missen we het laatste; dat >s pech; 25. Keer de boom om; 26 Poes is aan de zwier en dan wordt er gehesen; 27. Als u erg spruit, is het dringend; 28. In Bra bant leeft een rund. 29. Soepel zijn is uiteindelijk uniek; 31. Vader is door de waterstand in de war; 35 Voorzetsel, ook omgekeerd; 38. Mu ziek en zitplaatsen zijn woorden van lof; 39. Er zit achter het raam een heer; 40 Twee principes in één boot; 42. Wat smeersel en een brok fan tast maken een zoogdier; 43. Vrees achtige mens met karakter; 44. Oude dame heeft een maat ingeslikt; 45 Met 'n andere kop komt uit jenever graan; 46. Groente van een Franse N V en een bergplaats. Verticaal: 2. Duif, die half een insect is; 3. Die muzieknoot vóór het voorstel is ontroerend; 4. Ka, daar is iemand. Maar hij is er niet hele maal; 't is maar een begin; 5. Geef de es een geneesmiddel en hij wordt tot as; 6. Nieuw-Zeelanders hebben een Nederlandse schilder in hun kring; 7. Boven woont een Frans voegwoordje, daaronder een brok vertegenwoordiger en daaronder een loofboom; 8. Baard lost grotendeels in waterdamp op; 10. Bevel en thee dat is uiterlijke praal; 14. Italiaanse rivier stroomt verkeerd en komt in Argentinië terecht; 17. Baltische vader wordt schildersplank; 18. Snoet waarvan het achterste nooit thuis is; 20 De bijl ligt m de geldla: 21. Er is uit de delfstof verdwenen; een naaldgravure blijft over; 22. Rivier en oude maat vormen stronk je; 23. Ger is bedenkelijk in de war; 24. Op een stuk klei schrijft men; 25. Stil! A komt er aan, loop niet weg; 28. Ouverture, door een hotel bediende ingeleid; 30. Europeaan met één oor; 32. Pa mag dan gissen, maar het slot vindt hij niet, 't is een wapenschouw; 33. Gezelschapsspel met een onverstandig begin; 34. Als u zonder thee vaart, komt er onheil; 36. 't Is muf en hevig, maar lekker warm; 37 Een heilige aan dc kant van de kust: 40. Eiland van muziek noot een speelgoed; 41. Duizend liter as in de school. Oplossing: KOLOMRAADSEL. Eerste kolom: 1. borstel; 2. apos tel; 3. roesten; 4. geniaal; 5. eboniet; 6. roffels; 7. ongeval; 8. omtrent; 9 snoepen; 10. Tegelen; 11. edelman; 12. restant; 13. voorval; 14. eenheid; 15. ellende; 16. naderen. Tweede kolom: 1. bostel; 2. pastel; 3. storen; 4. gaaien; 5. bieten; 6 floers; 7. volgen; 3. motten; 9. pon sen; 10. leegte; 11. leeman; 12. nat ter; 13. vooral; 14. heiden; 15. dellen; 16. aderen. De aardrijkskundige namen lui den: Bargeroosterveen en Roelof- arendsveen. met 9. 31—27 19—24! 10. 37—31. 36—31, 13—19!, 41—36?, 8—13! le vert zwart schijfwinsi. op; gelijk spel is na 1319, 3530, 24x35, 32—28, 23X21, 29—23, etc. De dam wordt afgenomen: gelijk aantal stukken over. 10. 14—19! 17—22? is fout Dan volgt de ook in andere vorm bekende combinatie naar dam: 33—28, 24x33, 28x19, 13X24. 39X17, 11x22. 32—28. 22x33, 38 29, 24X33. 27—21, 16x27, 31. 4. 11. 42—37. Deze voortzetting moet sterker worden geacht dan 4137. Zowel na de tekstzet als 4137 heeft zwart de beschikking over 1721, 1722 en 1014. Wit's defensie is in de 4237 variant evenwel hech ter. 11. 17—21 A B 12. 26X17 llx 22. 13. 48—42. Gedwongen 4742? verliest door 1217, waarna op dz duur wit niet aan schijfverlies ontkomt. 13. 12—17. 14. 31—26 22X31. 15. 36X27 8—12. Dit is een belangrijke stelling. O.i ligt het zwaartepunt van de variant hier. Reden waarom wij deze U ter bestudering op diagram aanbieden. Deze stelling vormt n.l. het uitgangspunt van con labyrinth van varianten, waarvan de voor naamste in onze rubriek zullen wor den behandeld. Vraagstuk no. 28 was een dubbel slag. Men onthoude dit type com binaties. In verschillende vorm ko men zij nog al eens voor en.... worden over het hoofd gezien. In de stand: Zwart: 2—4, 8—10, 12, 13, 15—19, 23. 25 en 26. Wit: 28, 30—32, 35. 37—40, 42—45 en 4749 een hoogst natuurlijke stand! zit de volgende combinatie verborgen: 2822. 18x36. 3731, 26X28, 38—33, 25x34. 40X7. 2X11. 33X22. 17X28. 47—41, 36X38. 43x5: Het is maar een weet JOHN STEVOL

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 8