DAGBLAD VC;1 René Coty p van Fran DANK ZIJ HET Onbekendheid blee grootste voordeel Grootse plannen voor strijd om het water Nu definitief: hogere huren en lagere belastingen POLITIECHEF BERIA TERECHTGESTELD GEEN WITTE KERSTMIS Zeg nu zelf... Blik- 4 groenten f 250.- AAN GELDPRIJZEN Stakingsmisère breidt zich uit in Frankrijk RENE COTY, ...lachende onbekende N Neem n Minister blijft hopen op een vergelijk over Rijnvaart PU ROL DOET MEER „DAGBLAD VOIR AMERSFOORT" Zeven aangeklaagden vielen Woensdag voor vuurpeloton WE 13e Jaargang, no. 302 3 (Advertentie LM.) Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rottcrdamsche Bank - Postbus 9 - Abonnements prijs 47 ct p. w. of 6,05 p. kw. Losse nummers 10 cent PARIJS. De staking van be ambten van de Franse postkantoren op de stations en bet Paryse tele graafkantoor heeft zich uitgebreid tot sorteerders in de postrytuigen op de belangrijke spoorlijnen. Er wordt niet alleen gestaakt in de 6tationspostkantoren van de Gare du Nord en de Gare Saint Lazare te Parijs, maar ook te Toulouse. Gre noble. Perigueux. Marseille. Nantes, Lyon en andere steden. De staking op de vliegvelden sloeg gisteren, op de vijfde dag van het conflict, over naar Dakar en de vliegvelden in Frans Equatoriaal Afrika. Franse soldaten hebben het werk van de stakers bij de posterijen overgenomen en trachten het hoofd te bieden aan de stapels Kerstmis- kaarten en -pakketten, die zich elk uur hoger opstapelen Maar men verwacht niet. dat zij daarin bressen van enige betekenis zullen kunnen slaan. Gedupeerd zijn ook duizenden mensen, die van plan waren hun vrije dagen in Parijs door te bren gen en Parijzenaars. die naar elders wensten te gaan. Zij moesten hun plannen laten varen, daar zij geen plaats konden bemachtigen in trei nen en bussen, die door het uit vallen van het luchtverkeer overvol «ijn len bij ■moeid- iat ter van onder- :ember Ver iaderen •slman- jn ver- jondge- gehad en. die ijn van -fD.G. is. fer even Volkomen van een ■?nt wan- opvolger Hij werd verkie- adat een i allen e figuren afgevaar- waren, Üdens de Soty. leer dan eest voor VERSAILLES De 71-jarige René Coty, twee dage^^de! leden nog een vrijwel onbekende man, is gisteravond tot fontwaar- de president van de vierde Franse republiek gekozen. verkiezing kwant er een (voorlopig) einde aan een volle 'ogenblik van gekrakeel en verdeeldheid in het Franse parlement^e^tb^J onafhankelijke republikein Coty kreeg 477 stemmen, tn week de socialist Naegelen 329. Coty, die reeds dertig jaar in parlement zitting heeft, is tijdens de dertiende stemming ii van de vreemdste presidentsverkiezingen in de Franse schiedenis gekozen. De gedetailleerde uitslag va 13de stemronde was: Aantal aa zige Afgevaardigden 884; ongc en blanco stemmen 13; uitgebr geldige stemmen 871; absolute r] derheid 436 stemmen; op Coty gebrachte stemmen 477; op Nae, uitgebrachte stemmen 329. De verkiezing van Coty werd een langdurig applaus begroete vergadering zette de MarseillaisV nadat voorzitter Le Troquer, d^/ jarige gematigd conservatieve ticus tot president van de Fij republiek had uitgeroepen. Le Troquer kwam daarna ad zijn rood gedrapeerde voorzit^ tafel vandaan en begeleidde, men met premier Laniel, voorJJ staande Congresleden en een v'N blikeinse erewacht, de nieuwe Twee schepen botsen tegen elkaar; één staat in brand VLISSINGEN. By Terneuzen *yn het Deense motorschip „Lem- nos" (1768 ton), dat van Antwerpen kwam. en het Duitse motorschip „Babitonga" (4609 ton), dat van Bre men op weg was naar Antwerpen, vanmorgen met elkaar in botsing gekomen. Op het Deense schip brak brand uit. De Nederlandse sleepbo ten „Goeree". „John P. Best" en „Walvis', en de Belgische „Adrien Letzer' zijn uitgevaren om hulp te verlenen. De sleepboot ..Adrien Letzer" was omstreeks kwart over tien langzij en bezig water in het brandende schip te pompen. Gelukkige melkboer brengt piepkuikens aan al zijn klanten SHEFFIELD. Een Sheffieldse Wielkslijter, Ernest Taylor, heeft in de voetbalpool enkele dagen ge leden 750.000 gulden gewonnen. Woensdag reed hij met zijn melk wagen al zijn klanten af. zoals altijd, maar ditmaal bezorgde hij bij de melk aan zijn 240 klanten een piepkuiken voor de kerstdagen. „Ik wilde mijn klanten in de vreugde laten delen", verklaarde hij monter. Conflict bij Britse scheepswerven LONDEN. De vakbondsleiders van drie millioen arbeiders bü de Britse scheeps- en machinebouw in dustrie hebben Woensdagavond op geroepen tot een landelijk verbod van overwerk en van betaling naar prestatie, ingaande 18 Januari. Dit besluit kan invloed hebben op de wapenproductie in het nieuwe jaar. Er is reeds eerder een natio nale proteststaking van 24 uur ge houden. Ongeveer vijf duizend fabrieken en scheepswerven in het hele land zouden worden getroffen. De pro ductie zou met ongeveer een derde worden verminderd. De werkgevers zouden ongeveer vijftig millioen gulden per da? verliezen, de werk nemers naar schatting tachtig mil lioen gulden per week. Laatste ontvluchte gevangenen in VS gearresteerd RICHMOND De Amerikaanse politie heeft gisteren in een hotel kamer de twee laatste voortvluch tige gevangenen overmeesterd, die tezamen met elf anderen Zaterdag uit de gevangenis van Zuid-Michigan ontsnapten Het waren allen mannen die tot lange straffen veroordeeld waren. i Advertentie I M Billijker verdeling der verpleegkosten voor zwervers e.d. DEN HAAG. Billijker verde- ling der lasten voor verpleging m sanatoria en andere gestichten van zwervers en andere lieden, die geen duurzame verblijfplaats hebben is de opzet van de wijzi ging in de Armenwet, welke de ministers van Maatschappelijk werk. Binnenlandse Zaken, Sociale Zaken en Justitie bij de Tweede Kamer hebben ingediend. De belangrijkste bepalingen zijn wel, dat die kosten zullen komen ten laste van de gemeente, waar de verpleegde meer duurzaam ver blijf had vóór de opneming in de inrichting. Is deze plaats niet aan te wijzen, dan komen de kosten ten laste van het rijk, hetgeen een aanzienlijke belasting van 's rijks schatkist en ontlasting van menige gemeentekas tot gevolg zal hebben. Op Kerstdagen ande* tijden voor nieuws uitzendingen HILVERSUM. De Kerstdagen brengen enige veranderingen in de normale uit zendtijden van het nieuws. Op de Eer ste Kerstdag is er 's ochtends om 7 uur geen nieuwsuitzending Ook niet om 8 uur.--maar wel van 8 05 -tot 8.20 uur alleen via Hilversum II. Van half tien tot kwart voor tien over Hilversum I Om half één mededelingen voor land- en tuinbouw, alleen Hilversum I. 's middags van kwart over eén tol twintig over écn: beide zenders. Om zes uur 's avonds normaal over Hil versum II om 7 uur Hilversum I cn om 23 uur: beide zenders Daartussen in- niet de gebruikelijke korte uitzen ding om 8 uur maar om vijf voor ne gen Op de Tweede Kerstdag: om zeven uur geen uitzending om 3 uur over beide zéYiders om half (len Hilver sum I. om half één mededelingen voor land- en tuinbouw alleen Hilversum II om één uur 's middags vijf minuten nieuws over beide zenders; om 6 uur normaal Hilversum II. om zeven uur Hilversum I en om elf uur 's wonds beide zenders Daartussen in niet. zoals gebruikelijk om 8 uur. maar om kwart over 8 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De Tweede Kamer is tot 2 Februari op Kerstreces gegaan, na nu ook de begroting van Verkeer en Waterstaat als laatste in de ry in veilige haven te hebben gebracht. Met voldoening kon voorzitter Korten- horst vaststellen, dat men vóór de 1ste Januari met alle begrotingshoofd stukken gereed was gekomen. Zoals hij in zijn slotwoord uiteenzette is de Menselijkheid van een dergelijke gang van zaken inderdaad buiten kU>'. aangezien er anders allerlei gaat vastlopen, speciaal met betrekking tol nieuwe of verhoogde posten. Voor het zover was. onthaalde II minister Algera zijn gehoor op een bijzonder droog proza, bovenal toen hij uitvoerig be- TWEEDE KAMER zig was met het water. De be langrijkheid van zijn onderwerp was ongetwijfeld groot, maar hij had niet het oor van de Kamer. Zijn ambtelijke me- (Advertentie M.) OOK IN EERSTE KAMER AANVAARD dat overal op de neie ufcn.c. ren leven, die het een zorg zal zijn of het ergens anders n... - 4 is of geen Kerstmis En om hiervan even de pijn weg te halen zetten de grote mensen dan gauw zulke kleine, zachte, onberoerde kleine mensen voor el kaar meer en zeggen ,iKijk hier'eens naar. Een seconde maar. Het is zo mooi". Het is precies als asperine voor kiespijnliet wordt tóch de tand arts. Want ais de Grote Groene-Gouden Bomen weg zijn, en de knappe, gezonde, lieve kinderen kijken niet meer naar ons. dan staan die lelijke, zieke kinderen er nog steeds. Maar misschien kan een Nieuw Jaar ónze tandarts zijn (Advertentie I M.) dan genezen; maakt ook de huid door en door zuiver en gezond. MALIK LUNCHT BIJ CHURCHILL LONDEN De Russische am bassadeur in Engeland. Malik, heeft Woensdag met Sir Winston Churchill de maaltijd gebruikt op Chequers, het buitenverblijf van de premier Tevoren sprak Malik 20 minuten met minister Eden. Malik die binnenkort voor een bezoek naar Moskou vertrekt, sprak verscheidene uren met de Britse eerste mink'.er Voor de diplomaten in de Britse hoofdstad betekende het bezoek van Malik een verrassing Men vroeg zich onmiddellijk af of Churchill gesproken heeft over zijn denkbeeld van een persoonlijk onderhoud met Malenkow Chocolade wordt na 1 Januari duurder AMSTERDAM. De afdeling in dustrie van de Nederlandse cacao- productenvereniging heeft in ver band met de enorm gestegen prijzen der cacaobonen besloten bij een ge wichtsverhoging de gangbare prijs van chocoladerepen van 20 cent na 1 Januari a.s. bii de consument te verhogen tot een kwartje. Tevens werd besloten de prijzen van an dere chocolade-artikelen op een prijsniveau te brengen dat minstens 10 cent per 100 gram chocolade j hoger ligt dan het huidige. Heden publiceren wij weer zo'n gezellige grote prijsvraag voor de lezers van het Eersl in ons blad van heden de grote prijsvraag-aankondiging lezen, waarin U een foto vindt van het schilderwerk „Zo de ouden zongen..." Daarna leest U elders in de krant de eerste opgave en zonodig ook het betreffende Brandpunt in de rubriek „Diversen". Met de gehele familie om de tafel en proberen honderdvijftig gulden te verdienen. MOSKOU. Het Hooggerechtshof van de Sowjet-Unie heeft tydens een geheime buitengewone zitting het voormalige hoofd van de Russische ge heime politie Lawrenti P. Beria en zyn zes medeplichtigen wegens hoog verraad ter dood veroordeeld. Zy zjjn Woensdag 23 December door een vuurpeloton geexecutccrd, heeft het dagblad „Izwcstia" vanmorgen bekend gemaakt. Het Hof heeft de doodvonnissen uitgesproken op grond van een wet welke het recht van hoger beroep niet kent. De veroordeelden verlie zen al hun eigendommen en onderscheidingen. Alle zeven mannen hadden bekend schuldig te zyn. dewerkers hadden ontzaglijke hoe veelheden materiaal voor hem ver zameld maar dit leverde helaas geen- pakkende rede op. De dijkverdedigmg is nu weder om even sterk als vóór de 1ste Fe bruari. In de thans aangebroken overgangsperiode, voorafgaande aan het bereiken van de hoogst denkba re beveiliging, waarschijnlijk vooral te verkrijgen door verwezenlijking van het Delta-plan, zal men het moeten stellen met een aanvaard baar risico. Nagegaan wordt, welke schakels in de verdedigingsketen zwak zijn. om die dan inmiddels te versterken. In de jongste twintig jaar zijn we ons voorts bewust geworden, dat we een strijd om het water moeten voe ren zowel met het oog op de drink watervoorziening welke o.m. bestrij ding van het verzlltlngsgevnar en vor ming van grote zoctwaterreservoirs vereist, als omdorwlllo van de water voorziening. die de landbouw behoeft Volgens minister Algera valt de verzilting van de Rotterdam se Waterweg voldoende tegen te gaan door het tot stand brengen van Rijn- en Lekkanalisatie. De eerste kan in 1961 voltooid zijn. Opvoering van de kwaliteit van het water, vechten tegen waterverontreiniging, is gebo den. Al wat er moet gebeuren (Van onze correspondent*)nc xarI AMERSFOORT. Woensdag- avond is de 10-jarige C de Jong i uit de Dollardstraat 136 uit de trein gevallen waarmee hij van i Zwolle naar huis kwam. De jonger. moet terstond zijn overleden. Het ongeval gebeurde bij Putten. De trein, die vrijwel onmiddellijk tot stilstand werd gebracht, had enige I vertraging Onderzoek heeft bcwe- l zen dat het ongeluk niet geschied is door een defect aan de sluiting van het portier. Zij waren beschuldigd van hoog verraad. spionnage, politieke moord en andere misdaden die reeds uit 1919 dateerden. Beria begon zijn verraderlijke ac tiviteit als geheim agent voor de inlichtingendienst van de contra- revolutionnaire regering van Moes- sawet m Azerbeidjsan. welke han delde onder toezicht van de Britse geheime dienst, zo schrijft de ,Jz- westia". In latere jaren onderhield hij ge heime verbindingen met buiten landse geheime diensten en breidde deze verbindingen nog uit In Maart 1953. toen hij minister van Binnenlandse Zaken van de Sowjet-Unic werd, bereidde Beria zijn greep naar de macht voor en begon hij het naar voren brengen 1 van samenzweerders voor belang rijke posten in het centrale appa raat van de MVD (geheime poli- j tie» te intensiveren. Om moeilijk- heden bij de voedselvoorziening te scheppen saboteerde Beria de be langrijkste maatiegelen van de par- 1 tij en de regering. Het eerste bericht van radio-Mos- 1 kou over de terechtstelling van Be- B. Z. Koboelow, voormalig plaatsvervangend commissaris voor Binnenlandse Zaken in Georgie en tot voor kort onderminister van Staatsveiligheid der Sowjet-Ume Gloglidze. voormalig volkscom missaris voor Binnenlandse Zaken in Georgie en tot voor kort hoofd van een afdeling van NKVD. P. Y. Mesjik. voormalig hoofd van een afdeling van de NKVD. L. E Wlodzimirski, voormalig hoofd van de afdeling onderzoek in buitengewone zaken van de MVD. Het Hof werd voorgezeten door de beroemde Russische maarschalk uit de tweede wereldoorlog. Iwan Koniew. Wasserijtarieven gaan omhoog DEN HAAG De tarieven van de wasserijen zullen met ingang van 1 Januari a.s. 10 pet omhoog gaan. Aldus is besloten door de alle Ne derlandse bonden van wasserij- j ria en zes medeplichtigen in zijn beweerd verraad werd vanmorgen j ondernemers omvattende Federatie I te twee uur (Ned. tijd) gegeven v0°r de Wasindustrie in verband m het Spaans. Behalve Beria werden geëxecu teerd- W N. Merkoelow voormalig minister van Staatsveiligheid en tot voor kort minister van Staatstoe zicht. W. G. Dekanozow, voormalig af delingshoofd van de NKVD (ge heime politie). die uit Noordelijke delen van de DE BILT. Steeds meer moet grotendeels verdreven. Alleen /.j. Rusland en Polen komt n het grote nogearuKgcoica, dat aan Qf strenge vorst voor. Ook onze om het begin van deze week een geving is overspoeld door zachte eilanden, vergezefd van een regen e j oceanische luchtmassa's. die door zone. groot deel van Europa in de vorst hun hoge vochtgehalte tot vrij veel gevangen hield, het veld ruimen nnst aanleiding hebben gegeven. voor depressies. In snel tempo De mistkansen nemen nu echter af. I doordat ons land steeds meer in het volgen de aanvallen vanuit net bereik van storingen begint te raken, richting trekt Deze laatste depressie IVcsten elkaar op meldt het zodat er in het algemeen meer wind zal gedurende zpxftrj komt Het hoofdcentrum van de riJvAll. oceaandepressies lag Donderdagmor- Oceaanfronten zijn de laatste da- gen boven de Poolzee. in de buurt selend weer. waarbij tijdelijk enige gen al vrij ver West en Noord Euro- van het eilandje Jan Majen Een regen zal vallen en de wind perio- pa binnengedrongen en hebben de front, dat de zachte lucht boven onze diek kan toenemen. Vorst is er met Aorst uit Scandinavië en Duitsland omgeving scheidt van koudere lucht te verwachten. Rusland en Polen komt nog matige oceaan afkomstig is. beweegt zich in Oostelijke richting over de Britse Verder naar het Westen bevindt zich op de oceaan ten Noordwesten van de Azoren een nieuwe, actieve doordat ons land steeds meer in het depressie, die vrij snel in Oostelijke de Kerstdagen het de weer in onze omgeving beïnvloeden Wc moeten daarom rekenen op wis- Ramcke wordt niet toegelaten (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Minister Donker heeft bepaald, dat Bernhard Ramc ke. de gewezen Duitse generaal der valschermtroepen, niet in Neder land zal worden toegelaten. Mocht Ramcke aan zijn voornemens ge volg geven om naar Nederland te komen, dan zal hij of aan de grens worden geweerd of indien hij aan de aandacht zou ontsnappen worden uitgewezen. met de nieuwP CAO in deze be drijfstak. de algemene loonsverho ging en de stijging van de kosten. f 200 boete geëist tegen „hoogst roekeloze" burgemeester ALMELO. Hoogst roekeloos werd in het politierapport het rij den genoemd van de 50-jarige burgemeester van Ootmarsum, ba ron H. F M S. v. d. O. Op 3 Sep tember reed deze op de weg van OmmenDenekamp een motorrij der omver, die voorrang had. De gevolgen waren ernstig' de motor rijder S. v. d. O. en diens broer, die op de duo zat. werden ernstig gewond. Woensdag eiste de officier van Justitie 200boete of twee maanden hechtenis. Uitspraak over twee weken. Dijkleger is paraat tijdens feestdagen (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De ongeveer 5000 man. die betrokken zijn bij de be waking van de dijken in de ramp gebieden. zullen met Kerstmis geen verre reizen kunnen maken. Even als tijdens de weekeinden zullen zij zich niet langer dan 24 uur uit hun standplaats mogen verwijde ren. Dit is bepaald door de direc teur-generaal van de Rijkswater staat om te voorkomen, dat de nood- gebieden tijdens de feestdagen door een storm zouden worden overval len zonder dat de bewakingsdienst paraat is. Slechts bij hoge uitzonde ring is aan een enkeling een lange re afwezigheid dan 24 uur toege staan. De Bilt verwacht Van Donderdagavond tot Vry- r dagavond. Koude nacht Vanavond in het Oosten van f het land nog wat lichte regen of motregen, maar overigens koude nacht met opklaringen. Morgen overdag toenemende bewolking met later van het Westen uit regen en iets lagere temperaturen dan vandaag. Ma tige tot krachtige wind krlm- pend van West naar Zuid. Morgen Zon op 8.48; onder - 16.33 uur; Maan op 22-33; onder 11.17 uur. 'i Zaterdag Zon op 8.48: onder 16.33 u.; Maan op 23.42; onder 11.30 u. Zondag Zon op 8.48; onder 16.34 uur; Maan op onder r 11.42 uur. 2 Maandag Zon op 8.18; onder 5 16.35 uur; Maan op 0.51; onder 11.55 uur. HL'I WEEK IN EUROPA 7 uur voormiddag Station Weer#- temp Ncersi heden in '24 u toestano 7 jur rr m Helsinki Sneeuw -5 0.1 Oslo Gch bew 2 3 Stockholm Geh bew 1 0 Kopcnh. Gch bew. 3 0.4 Londen Regen 9 6 A'dam Gen. bew 7 0 Brussel Zw bew 9 2 Parijs Motregen 5 3 Bordeaux Zw bew. -0 0 Grenoble Nevel -1 0 Nice Zw bew 8 0 Warschau Nevel -5 0 Berlijn Motregen 1 0.1 Frankfort Motregen 4 1 MUnchcn Motregen 4 1 Zürléh Nevel 2 2 Genève Nevel 1 0 Locarno Geh bew 3 0 Wenen Geh. bew. 1 0.1 Jnnsbruck Sneeuw -1 1 Rome Geh. bew 3 0 TZ N nu is het morgen maar weer ■Is Kerstmis of het geen geld kost. Drie héle dagen hebt U vr\j. Van Uw werk. En van m\j nog langer. Dat is óók wel leuk voor U. Kom kom, we zijn allebei uoltuassen mensen! U is op het moment bezig de deur dicht te trekken cn Dins dag kan ik er pas weer in om met mijn kroontjespen Uw erogene zo nes te zoeken. Door de kier mag ik U nog even iets toeroepen„Gauw dan maar." zegt U. Want het tócht zo. U staat met de knop in de hand. En.U knikt witjes, als bij het uitlaten van visite, die op de drem pel nog een nieuw verhaal begint, na alles wat er binnen al afgcleu- terd is. En ik zwijg. Want op zo'n avond als déze moest je eigenlijk iets toe passelijks zeggen, vind ik. Op de rand van het kerstfeest kun je moei lijk met een mal mannetje aan komen sjouwen, of met een poes of een benarde situatie. Je zou iets móóis ter tafel moeten brengen, icaar je een paar dagen op kauwen kunt zonder dat het dadelijk kapot gaat. Iets diepers, dames, goed ver doofd natuurlijkanders schreeuwt U zo en dat is óók weer niet erg feestelijk. Maar wat? Die vertelling van: kerstmis vrede op aarde nou, mooie vrede vandaag de dag. doen wc niet, dat ziet U wel door de vingers, met- waarSinds de uitvinding van de boekdrukkunst komen alle couran ten er mee op een avond als deze, soms in het hoofdartikel, maar meestal op zo'n wrange houtskool plaat, waarbij U zachtjes kunt mompelen, .ja ja. 't is me het wereldje wel Maar ik voor mij voel me daarna zelden opgelucht. U? Natuurlijk, ik zou U kunnen ver tellen van de kleine jongen, die vol verwachting thuis zat. omdat hij begrepen nad. dat zijn pa straks zou arriveren met een kerst-boom. Zijn zoete visioen kapseisde, toen hij de prikkerige denncstruik ein- delyjk onder ogen kreeg en ont goocheld riep litj uit: „Waf heb je daar nou voor een bloemetje?" Goed. het is wel lief natuurlijk maar het bevat toch geen bouio- stoffen voor een Kerstmjmcring. U kunt er hoogstens bij zeggen: „ach ach. u>af een wereld gaat het wurm tegemoet!" Dat is een heel toepasselijke gedachte op een dag als deze. Uw vader heeft 'm ook gehad, indertijd. En zijn pa En diéns pa. Want een tijd dat iedereen handenwrijvend uitriep: „wat loopt alles nou mieters hè?" is er, als ik de geschiedenisboekjes goed geraad pleegd heb, eigenlijk nooit geweest. Er waren altijd wel een paar rede nen om het kopje te laten hangen. Naderende legers Verderfelijke nieuwlichterijen Toenemende zede loosheid En kon men met de beste wil niets van die kracht aanstippen, dan werd het tijd je weer eens in een afgrond te werpen voor een vrouw die niet voldoende wilde terugkijken. Och, eigenlijk zit er wel iets op timistisch in die altijd eendere houts kooltekeningen builen op de kerst nummers. Het geeft me de moed, het citaat van de dag over te schrij ven uit een boek dat al vóór de vorige wereldoorlog werd geschre ven Je sprak laatst over een bom bardement van Parijs", zegt Du perron in „Het land van herkomst" een afglijden naar een oorlogstoe stand, die zij bepaald niet wensten. Dit was vooral het gevolg van het bestaan van staten, waar belangrijke ontwikkelingen zich voltrokken buiten de controle van al of niet bestaande parlementen om Er is veel geschre ven over de oorzaken van de eerste wereldoorlog, maar het staat wel vast, dat de beslissende stoten zijn gegeven of fouten zijn begaan in Duitsland, Oostcnrijk-Hongarijc en Rusland, mo gendheden die, de een meer, de andere minder, toch alle autoritaire regeringssystemen kenden. Voor wat de tweede wereldoorlog betreft, staat de schuld van de totali taire systemen buiten twijfel Het nationaal-socialistische Duitsland is begonnen, nadat het een rugdekking had gekregen van het communistische Rusland; en het verwierf de steun van het fascistische Italië en het mili tair-imperialistische Japan. De vrije wereld moest vechten op leven en dood, nadat ze eerst al halverwege verslagen was geweest. De oorlog is geen natuurverschijn sel, maar men voorkomt hem toch niet enkel door hem niet te willen. Men voorkomt hem alleen door de gevaarlijke krachten in bedwang te houden en men bestrijdt hem voor de toekomst door de grondslag te leggen van een wereldorde, niet beheerst door macht, maar door recht. IJ onderschatten niet do kracht van het goede voor beeld noch de betekenis van de vermanende stem. Het geweten spreke zo goed en zo luid het kan; alleen dient men er zich van bewust te zijn dat het daartoe ook op dit ogenblik nog lang niet overal de ge legenheid heeft. En zo is het zelfs nog niet eens geheel juist gesteld. Fr zijn krachten, die niets liever zouden wil len dan dit geweten op de een of andere manier het zwijgen opleggen. Wanneer wij dan vaststellen, dat het oorlogsgevaar geringer is gewor den, dan betekent dat in ieder geval groter kansen vooi het aloude ideaal van de gewetensvrijh» id Er is een stuk aarde, waar de gedachte van een internationale rechtsorde zich verder kan ontplooien, waai met een reeks van zedelijke beginselen als uitgangs punt verder de toenadering van de volken kan worden nagestreefd. Maar de zachtmoedigheid mag nim mer slapheid de vredelievendheid nimmer zwakheid zijn. Het recht moet niet alleen gezocht, maar ook gehand haafd worden. W'ant engelen worden de mensen nooit, welke gevoelens hen bij het Kerstfeest ook mogen bezielen. Ledental van NVV ruim 4-50.000 AMSTERDAM. - Het ledental van het Nederlands Verbond van Vakverenigir gen heeft het aantal van 450.000 overschreden, aldus is meegedeeld in een te Amsterdam gehouden hoofdbesturenvergadering dezer organisatie.

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 1