Afgematte HVC-ploeg na rust door Volendam overspeeld SEC verloor na een matige strijd APWC had met rust voorsprong, doch Maarssen won met 2-1 „Boys - met invallers - bezorgde zijn aanhang geen Kerstsurprise Tegen sterk KDS had Amsvorde geen kans Sportbijlage Dagblad voor Amersfoort Uitstekend begin der Amersfoorters wettigde aanvankelijk optimisme DE 1 begon energiek en had kort voor het einde geluk Paars-gelen gehandicapt door blessures en uitvallers Laren doelpuntte door fouten in blauw-witte verdediging Zwart-witten misten in aanval de „doeltreffende speerpunt START 3Maandag 23 1933 (Van een onzer verslaggevers) VolendamH.V.C. drieéén! Zó klonk de uitslag Zondagmiddag uit de luidsprekers in de huiskamers van al degenen, die niet de erre reis naar Volendam hadden gemaakt om, wat velen de belangrijkste wedstrijd van deze competitie noemden, te zien. Die men sen hóórden alleen de uitslag, maar de vele honderden, die met alle mogelijke vervoers middelen het H.V.C.-elftal hebben vergezeld, hebben met lede ogen kunnen zien, hoe die uitslag er kwam. Ze zagen voor de rust een tomeloos enthousiaste H.V.C.-ploeg met een brillant spelende v. d. Horst als links buiten een 11 ruststand bereiken en ze za gen daarna diezelfde H.V.C.-ploeg sneven in de vette modder, die in dikke kluiten aan de voetbalschoenen bleef hangen, elke gladde beweging onmogelijk maakte, elk soepel sprintje in een marathon veranderde en die de Volendamse voetballers klaarblijkelijk een kolfje, zeg maar een grote kolf, naar de hand was. Volendam groeide in de tweede helft ontegenzeggelijk tot de sterkste, de beste ploeg, maar o, wat zouden we deze wedstrijd graag nog eens zien, op een be speelbaar terrein dan. Dat het tegen een laag geplaatste tegenstander kwaad vechten Is onder vond SEC Zondagmiddag te Doorn, waar tegen DEV moest worden ge speeld, aan de lijve. Voor de zoveelste keer was hel SEC elftal weer ver anderd en de altijd prima spelende rechtshalf Pureveen, die verleden week in de strijd tegen Amsvorde iets uit vorm was, bleek vervangen te zijn door Bob Jansen. Over het algemeen is het een zeer slechte wedstrijd geworden en het trap-maar-raak, was schering en inslag. Want wat HVC in de eerste helft Het zien was prima. Bij vlagen zelf9 jrtverwarmend fris en kundig. En dan denken we meteen aan v. d. Horst, ie in het eerste kwartier als een veulen in het voorjaar zo dartel over het eld rende, zijn bewakers van zich af schudde op een manier, waar ze in ireda zelfs geen weet van hebben, die voorzet na voorzet voor het doel jlllimeterde en die met ragfijne trekballcn de hele Volendamse verdedi- Ing tot wanhopen bracht. In dat eerste kwartier had HVC eigenlijk moe- tn toeslaan. Slecht terrein mede oorzaak van 3-1 nederlaag Het had niet zo lang moeten duren oor Houtveen de enige HVC-treffer 'aatste. Met een grotere en op »t moment inderdaad verdiende oorsprong had HVC de ruggesteun chad, die het na halftime duidelijk iste. Volendam had het laatste artièr voor de rust nodig om zijn ilfvertrouwen te herwinnen. Het ad de eerste tien minuten er na no- ig om zijn reserves in slagorde te rengen. De vissers laveerden over et spekgladde, zware veld alsof ze p zee waren. Ze hadden geen last an de kluiten en de smurrie, ze spe- in er al jaren het voetbalspel op. Er :ochten drie HVC-ers op de grond gleden zijn, de Volendammers wan- ilden alleen maar een beetje en often weer verder. Neem hun links- iten, Koning, die op een vierkante :eter achter elkaar drie HVC-ers in e modder liet vallen en toen zonder nige inspanning een doelpunt scoor- zo beheerst en zo gaaf, dat vriend m vijand er stil van werd. In die eede helft voltrok zich een klein jama. De voor rust zo prachtig spe- •nde HVC-ploeg was er volkomen 't Vermoeidheid drukte het tempo, ;genslag (Houtveen en Sleeking ;sten voor open doel) deprimeerde i sterk, dat het vertrouwen in eigen ■scht verdween. Volendam was bij- de gehele tweede helft heer en leester. En het toonde een ploeg te «zitten, die met linksbuiten, mid- «nvoor, rechtsbuiten, rechtsback en coelman als uitblinkers niet voor iets tot de kanshebbers behoort. Bij 1VC viel juist in deze drie kwartier :oofdzakelijk verdedigend voetbal i dat Zwartkruis (die kort voor het tide geblesseerd raakte en vervan- n moest worden door Renting) aan nelheid en techniek te kort schiet en it in de voorhoede Sleeking zijn dag tuet, had. Houtveen, anders zo ge- aarlijk, werd volkomen uitgescha keld, v .d. Horst kreeg ook al hin- \r van een blessure, v. Ede en Ne- rhand bleven daarentegen uitste- nd hun taak vervullen. Vooral de atste legde de grondslag voor en- ile gevaarlijke situaties met zuive- i passes tussen de Volendam-verde- 'igers door. Van het HVC-elftal die- :en voorts nog doelman Brits en spil d. Biezenbos te worden genoemd, kits stopte voor de rust op bewon- nswaardige wijze twee goedge- ïchte kopballen en v. d Biezenbos rstelde zich prima van een wat Wankelend begin. De wedstrijd Volendam trapte af. maar de eer- re aanvallen waren voor HVC. Ne- rhand en v. Eede kregen schiet- insen, maar spil Veerman van Vo lendam bevond zich beide keren op 'e goede plaats. Volendam antwoord- e met een aanval over rechts. Van echtsbuiten Mouwer kwam de bal ij middenvoor Tol. die van korte af- 'ünd hoog over schoot. Toen liet v. Horst zijn eerste staaltje solo-werk ien. In een onweerstaanbare rush asseerde hij back Karelat om van e doellijn af de bal naar de meege- somen Houtveen te trekken. Doel man Keizer wierp zich echter in voorbeeldige balans naar voren en Toutveen kon onverrichterzake te- ug HVC kwam opnieuw. De eerste corner werd gevolgd door een nieu we krachtprestatie van v. d. Horst, ie weer langs zijn back glipte en siens ren op het doel door een on reglementaire schouderduw werd be ëdigd. Uit de vrije schop ontstond ie tweede corner, v. d. Horst deed ipnieuw van zich spreken, toen hij *ia het hoofd van Houtveen de bal voor de voeten kreeg, twee man om- jpeelde en het leder toen langs de at liet caramboleren, volkomen bui ten bereik van keeper Keizer. Mid denvoor Tol zag een goede, omlaag ïerichte kopbal op miraculeuze wij- te gestopt door Brits. De derde corner van HVC kondig- Ie zo'n verbluffende ren van v. d. Horst aan, die tenslotte in zeer moei lijke schietpositie aanlegde om doel man Keizer op de proef te stellen. De Volendammer wist niet van wijken. Maar dan, na 27 minuten, wordt het goede werk van de HVC-Hnksbuiten eindelijk beloond. Hij startte voor de zoveelste sprint, trok als een mag neet drie. vier Volendammers naar zich toe en speelde de bal toen listig voor de voeten van Houtveen, die slechts zijn wreef lichtelijk behoefde te draaien om de honderden Amers foorters langs de lijn tc doen juichen (0—1). Een verwoede poging van v. Eede om de score te verhogen liep uit op nog een corner, de vierde. Maar Vo lendam bleef stug volhouden. Het rukte op via de rechtervleugel. Een kopbal van de rechtsbinnen vond de juiste afwerking bij linkshalf Klaas Smit. die onhoudbaar inschoot (11» Nederhand had bepaald pech, toen hij eerst de bal met geweld tegen de lat joeg en daarna tegen het been De H.V.C.-middenvoor Houtveen kan niet op tegen de groene lengte van doelman Keizer. Het Volen damse doel is bovendien goed be schermd. Voetbalprogramma in komend weekeinde Voor het komende weekeinde staat het volgende voetbalprogramma te wachten. ZONDAGVOETBAL K.N.V.B. HVC vrij CDN—APWC SDO—Quick SVFAmf. Boys LavenWOG NijenrodesAmsvorde SECUithoorn AFDELING UTRECHT NSCKampong Kievitenwoudenberg DVSARenswoude BarneveldOranje Wit Soesterberg—V VZA KVVA—LVV Veense Boys—Hoogl.veen AchterveldHamersveld SVMM—Hoogland RKVUV—Soesterboys Het Zaterdagvoetbal start weer op 9 Januari a.s. van een back Hij begreep er hele maal niets meer van. toen hij even later een pass van Sleeking benutte en hoog in de hoek mikte, waar doel man Keizer zich in een flits naar moest strekken om een zeker schij nend doelpunt te voorkomen. Volen- dams antwoord op al dit geweld wa ren twee kopballen van Evert Smit, de linksbinnen, die echter keurig door Brits werden gestopt. Een com binatie Houtveen—Sleeking, die op een corner uitliep, maakte de eerste helft vol. Na de rust De tweede helft begon met een ver schot van v. d. Horst, dat keeper Kei zei geen moeili:kheden opleverde. Een corner voor Volendam. na drie minuten, leidde de kentering in. Ma- lestein moest de bal al direct hierna van de doellijn trappen De gasthe ren lanceerden hun aanvallen veelal over de linkervleugel, waar de ge routineerde Koning het met te veel succes op nam tegen Zwartkruis, voor alsnog zonder tastbaar resultaat. Sleeking had HVC weer in het voor deel kunnen brengen, maar hij be nutte een rijpe pass van Nederhand niet Achttien minuten waren er ge speeld, toen linksbuiten Koning suc cessievelijk Zwartkruis. Biezenbos en De Gans passeerde in één vloeiende Keizer van Volendam stond pal. Ook bij deze aanval, die door Sleeking niet kon worden afge werkt. schijnbeweging en toen van zeer dichtbij Brits tevergeefs liet vallen (21). Houtveen kreeg nog een kans. Voor de rust maakte hij er een doel punt van. nu greep hij alleen maar vertwijfeld naar zijn hoofd. Nog vijf tien minuten. Er zat geen winst meer in voor HVC. De Volendammers had den de wind volop in de zeilen. Rechtsbuiten Mouwen kreeg de bal na wat merkwaardig heen en weer getrap voor het Amersfoortse doel te pakken en zag alleen nog de uitgelo pen Brits voor zich. Hij schoot, maar te zacht en de bal zou in de modder, voor de doellijn, zijn blijven «teken als middenvoor Tol niet stug was doorgelopen om het laatste duwtje te geven (31). De laatste minuten le verden HVC enkel nog een corner op. Admiraal kopte in eigen doel DEV begon in een hoog tempo en drukte SEC in de verdediging Na vijf minuten gaf rechtsbinnen J. van Groningen de SEC-keeper het na kijken. De achterhoede van SEC kreeg het zwaar te verduren en voor al door het pingelen van spil C. van Klooster, had de midvoor van DEV. J. van Geijl, steeds vrij spel en kon I zijn medespelers in het spel betrek ken. Rechtsbuiten Pik bezondigde zich enige keren aan ruw spel cn I kreeg een waarschuwing van z'n aanvoerder. DEV kon in dc 22ste mi- nuut. weer door Van Groningen. I door een zuivere fout in de SEC-ver- J dediging, de voorsprong tot 20 op voeren. Het spel van DEV zakte toen wat af en het leek er naar. dat ze j boven hun kracht hadden gespeeld. I Steeds was de voorhoede van SEC voor het doel van de gastheren en in de 35ste minuut zond Martin Maassen een harde kogel in. die voor doelman Meijer te machtig bleek te zijn. 2—1. Reeds na vijf minuten was het weer Maassen die er alleen op uit trok en de gehele DEV-verdediglng in de luren legde. Met een lage schui ver besloot Maassen zijn ren en hij had de stand op 2—2 gebracht. Na rust Na de rust was van fraai voetbal geen sprake en gelukkig dat de scheidsrechter dc touwtjes strak hield DEV probeerde alles, maar nu verstond men in de SEC-achterhoe- de elkaar beter en vooral Ten Hove speelde een prima partij. Hij zorgde er voor. dat dc SEC-voorhoede steeds krachtdadig kon opereren door z'n verre trappen in de richting van het DEV-doel. Bij een van deze vele aan vallen trok M. Maassen er weer tus senuit en op een afstand van vijf me ter van 't doel werd hij „gevloerd". De scheidsrechter gaf een stuitbal. In de 28ste minuut, bij een aanval van DEV, kopte back Admiraal In eigen doel. 3—2. APWC heeft haar laatste wedstrijd In 1953 niet kunnen winnen en laten wij er dadelijk aan toevoegen dat een overwinning voor de Amersfoorters een te grote beloning was geweest. Maarssen speelde juist een Ietsje min der slecht en verdiende daardoor de kleine overwinning. Er was bij de Amersfoorters wel enige reden voor een minder goede wedstrijd. Joh. van Empelen ontbrak nog steeds op het appèl en men moest het tegen Maars sen nu ook zonder J. v. d. Flier doen. Bovendien moesten doelman Hen driks en linksback Duinsbergen door blessures vervangen worden, hetgeen natuurlijk tot gevolg had dat de opstelling gewijzigd moest worden en dat kwam zeer zeker de eenheid en rust in dc ploeg niet ten goede. Maarssen-doelman was echter op Brom scoorde in de eerste helft Toch heeft A.P.W.C, nog geruime tijd de leiding gehad en wanneer Amersfoorters iets gelukkiger hadden gespeeld, had er minstens een gelijk spel in gezeten. Stuk voor stuk hebben de spelers gevochten voor een goed resultaat en er is dan ook niemand persoonlijk schuldig aan deze nederlaag, het is alleen te hopen dat A.P.WJC. spoedig weer eens volledig binnen de lijnen kan komen. Direct na de aftrap ontwikkelde zich een strijd, hoofdzakelijk op het middenveld. Geleidelijk aan werd Maarssen iets teruggedrongen en moest de verdediging enkele niet van gevaar ontblote aanvallen door staan Toen deze echter doorstaan waren nam Maarssen het midden veld in handen, waardoor een meer derheid ontstond, waaruit elk ogen blik een doelpunt geboren kon wor den Met schieten konden de aan vallers echter niet zo best overweg en zoals vaak gebeurd geschiedde ook nu. A.P.W.C nam vrij plotse ling de leiding. Na ruim een half uur wist Brom handig door te bre ken en een hard schot te lossen. De Linksbuiten M Ruitenberg wisselde goede met slechte momenten af Na dat de Laren-rechtsbinnen H. Vos een dot van een kans om zeep had gebracht, kopte Flip Kraak uit een goed door Ruitenberg genomen cor ner tegen de deklat- De terugsprin gende bal werd door F. de Graaf over het doel gelepeld. De Boys-aanhang heeft vergeefs gehoopt op een Kerst-surprise van de blauw-witten. De zeer talrijke neutrale toeschouwers hebben op de Tweede Kerstdas verveeld sekekeit naar de enise voetbal-attractie In on,e stad. vo van links begre- Het was niet veel fraais wat daar aan de Rubensstraat te zien werd ge- pen G Brancjsen en Co Peters el- geven. Boys was wéér gehandicapt en het zou met een complete ploeg kaar verkeerd en middenvoor G vooralsnog niet kansloos zijn geweest tegen het toch waarlijk niet zo sterke v. d Water buitte dit kansje uit, Laren, dat desalniettemin over een aantal snelle en schotvaardige spelers 01 Vijf minuten later was het av;ilulvcl vaiJ beschikt. En dat heeft tenslotte de doorslag gegeven. Want de fouten die gelijk Flip Kraak werkte zich han- I keurig doorkeeper Miltenburg werd de ontredderde Boys-defensie in de eerste helft maakte werden op voor- dig vri.Ê cat oen lage voorzet en gekeercj Van links en rechts kwa- -j F rif» firaaf sehonf Hr» hal in rir> I - was zijn post en keerde het schot. A.P.W.C, kwam echter terug en Brandsen kon zich na een handige manoeuvre vrijspelen, hij snelde naar voren en gaf een zuivere pass naar de meegekomen Brom Deze plaatste zonder aarzelen de bal on houdbaar langs de totaal verraste keeper. 10. Tot aan de rust bleef het spel op en neer golven en grote kansen gaf men aan geen van beide zijden weg. Enkele minuten na de hervatting wist Maarssen reeds gelijk te ma ken en dit doelpunt kostte APWC tevens haar doelman. Bij een naar voren geplaatste bal liepen midvoor v. d. Griendt en keeper Hendriks op elkaar in. Van d. Griendt was iets eerder bij het leder en schoot het onder de uit vallende Hendriks door. De Amers foortse doelman Kwam hierbij met zijn hoofd in botsing en moest zich laten vervangen door de altijd ge reed staande IJzcndoorn. Enkele ogenblikken later moest ook Duinsbergen uitvallen voor een beenblessure, die hij voor de rust reeds had opgelopen. Voor hem viel Manten in Beide invallers speelden voor wat zij waard waren en voch ten met hun clubgenoten voor hun kans. Men kon echter niet voorko men dat Maarssen sterker werd en dat deze na een kwartier door Vlaanderen met 21 de leiding kon nemen. Wel wist A.P W.C nog een doel punt te scoren, doch dit werd door dc scheidsrechter wegens buitenspel afgekeurd, waardoor de Amersfoor ters zich uiteindelijk bij een 21 nederlaag neer moesten leggen. „Jong, jong, wat gaat dat goed", moeten deze Volendammers gezegd hebben, toen hun club met 31 voor stond. beeldige wijze door de snelle Laren-voorhoede afgestraft. In feite was de strijd bij de rust reeds beslist vant dat de zwakke, schotloze Boys-aanval erin zou slagen de 3—1 achterstand alsnog teniet te doen, daarin geloofde zelfs de meest chauvinistische Boys-supporter niet meer. Eindstand 1-3 reeds bij de rust bereikt Het heeft de blauw-witten in de eerste helft van de competitie niet meegezeten en het ziet er naar uit dat ook de tweede helft niet veel goeds gaat brengen De start was tenminste niet veelbelovend. Aan voerder A. Peterse linkshalf R. v. Ginkel en rechtsbuiten Kreikamp konden niet van de partij zijn en waar men nu ook P v. d. Braber moest missen, verscheen er een da nig gehavend elftal tussen de lij nen. De invallers hebben stuk voor stuk hard gewerkt maar er was van enig verband onderling geen spra ke. En toch was Boys in de eerste helft doorgaans in de meerderheid. Het plaatsen was echter erbarme lijk slecht en als het op schieten aankwam was het helemaal mis. In de voorhoede was Flip Kraak op de rechtsbuitenplaats vrijwel de enige gevaarlijke man. Het binnentrio Verstaay, J. v. Bekkum en F. de Graaf maakte er niet veel van. F de Graaf schoof de bal in de hoek 11. Boys beleefde niet lang plezier van dit succes, want kort voor de rust strafte Van de Water twee fouten in de blauw-witte ver dediging met evenzovele doelpunten af, 13. Na de hervatting Na de hervatting heeft Boys hardnekkig gepoogd het getij te doen keren Een omzetting in het elftal, waarbij F Kraak midden voor ging spelen. B Bakker rechts buiten en J. v. Bekkum rechtshalf, betekende eigenlijk niet zo heel veel verbetering. Want nu werd de stuwkracht van Bakker in de half- linie gemist Mede door de buiten- spelval. die W. v. d. Hoek c.s met succes toepasten, speelde het spel zich voornamelijk op de Laren- helft af. De versterkte defensie gaf echter niet veel kansen weg. Toch doelpuntte Boys nog eenmaal toen Ruitenberg een hoge voorzet gaf. die door F Kraak voor het doel werd gekopt, waarna de bal mid dels Verstaay tussen de palen ver dween. De arbiter annuleerde het doelpunt echter omdat F Kraak achter de lijn zou hebben gestaan. Kort voor tijd veroorzaakte links back R Ruitenberg door vasthou den van een tegenstander een pe nalty, die door Co Peters keurig werd gestopt. Dat Amsvorde dc 21 nederlaag tegen KDS geheel aan zichzelf zou hebben te wUtcn, kan zeker niet gezegd worden. De zwart-wltten ont plooiden dan wel niet hun beste spel, noch hun grootste enthousiasme, maar daarnaast dient toch onmiddellijk te. worden opgemerkt, dat de Utrechtse bezoekers zeer behoorlijk voor de dag kwamen. Deze geeltjes voetbalden snel en geïnspireerd, terwijl ze bovendien over een ijzeraterke verdediging bleken tc beschikken. En mocht het achtertrio eens een steek je laten vallen dan stond er nog altijd een keeper van klasse onder de lat, die dc moeilijkste schoten aan kon. Overigens miste de viermansvoorhoede van Amsvorde te vaak dc doeltreffende speerpunt, die in het doelgebied als een voortdurende bedreiging op leder klein kansje loert. Tureay deed achter zijn aanval vaak voortreffelijk werk, maar menige goede voorzet belandde onbenut In een open ruimte. schot, dat via de uitglijdende spil in het net verdween. Onafgebro ken rolden de aanvallen op de Utrechtse veste af. doch er waren te veel spelers opeengehoopt om er door te komen. Twintig minuten voor tijd viel het beslissende doelpunt Een snelle uit braak op links bracht Kragte in vrije positie voor Kuisten, die slechts naar het verraderlijke schot kon duiken K.D.S. stond met 21 voor Opnieuw togen de Amersfoorters naar voren maar elke meter grond werd fel verdedigd Er was geen doorkomen aan. Vlak voor tijd had De Heus bijna gelijk gemaakt, maar het schot, waarmee hij de doelman al gepasseerd had. werd door een der backs nog van de lijn wegge haald Ook de enkele gevaarlijke uitvallen van K.D.S. brachten geen wijziging meei De Heus had bijna gelijk gemaakt Het zag er in het begin geenszins naar uit. dat Amsvorde zou gaan verliezen De aanvallen volgden el kaar in snel tempo op. terwijl de Utrechtse defensie de dekking nog niet zo goed verzorgde als later zou gebeuren. Enkele schoten wa ren rakelings langs gegaan, waarna een felle schuiver van De Heus men scherpe voorzetten voor het K.D S.-doel. maar niemand kwam tot een succesvolle afwerking. Ook een zestal corners kon niet meer dan enige verwarring teweeg bren gen Eerst na een half uur ver plaatsten de gasten het spel eni germate Toen kreeg Kuisten, die het eerst niet uitlopen had afge kund, de eerste gevaarlijke schoten te verwerken Nadat Jansen voor het doel over de lat had geknald, opende K.D.S. onverwachts de score. Rechtsbuiten v. Poll lanceerde van de vleugel een schol, dat Kuisten tegen de lat stompte. De terug springende bal werd gemakkelijk door de middenvoor in de touwen gelopen <01» Verder dan een cor ner bracht Amsvorde het voor de rust niet meer NA RUST Kort na de hervatting dacht men Tureay de gelijkmaker te zien sco ren. De zwartwitte middenvoor 'pik te het leer vanuit een kluwen spe lers op en beende recht op het vijandelijke doel af Op een enkele meter afstand schoot hij evenwel Pedaalridders gingen lopen Op Tweede Kerstdag zouden de le den van „De Pedaalridders" hun jaar lijkse Kerstrit verrijden. Doch daar het parcours te glad was. kon dit niet door gaan. Er werd besloten om een veldloopje te houden. In de A-klasse bleken A. Werdler en G v d. Brug dc beste lopers te zijn De uitslagen luidden hier; 1 A. Werdler, 2. G. v d. Brug, 3. A. v. Beekhoven, 4. W. Veenvliet, 5. H Huizinga. 6. J. Schans. In dc B-klasse gaven H. v. ,d. Brug en C. Vcenendaal in de sprint een precies in dc handen van Milten- j spannend duel om de tweede plaats burg. Amsvorde ging het tempo nu te zien, die door C Vcenendaal ge- verhogen. Alle laksheid werd afgc- wonnen werd In deze klasse luidden schud en een waar beleg volgde. In de uitslagen: 1. G. v d. Heyden. 2. C de vijftiende minuut liet de gelijk- Vcenendaal, 3 II. v. d. Brug, 4. A maker zich noteren. Gerritsen loste 1 Burgstede, 5 A. Ottenbros, 6. L na aangeven van De Heus een Ouwerkerk, 7 W. Bouman.

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 3