fn Rusland haalt, voor artisten. het IJzeren Gordijn op Twee jonge musici maken tournee cloor ons land GELEZEN- In oudejaarsnacht gaat het hek van Warmonds dam Vorstelijk huwelijk maakt einde aan familie-vete Staking bij Franse PTT van onbeperkte duur Binnenkort ook pensioen voor 60-jarige zeelui oorts» Nieuw bloed en gewogen Tolrecht voor drie ton afgekocht Dinsdag 29 December 1953 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „Sowjet-Rusland houdt zijn grenzen niet meer dicht voor zijn kunstenaars, maar heeft een begin gemaakt met een culturele propa ganda ook in de Westerse werelden, streeft zelfs naar een culturele uitwis seling. Voor het eerst sinds 1937 maken musici uit de Sowjet-Unie een tournee door Nederland: twee jonge mensen, de violist Igor Bezrodni en de pianist Eugen Malinin. Plannen voor een uitwisseling met Nederlandse kunstenaars zijn er nog niet. In Moskou hoopt men echter, dat Nederlandse kunstenaars bereid zullen zijn hun collega's uit Zweden. Noorwegen. Duits land. België. Italië en Griekenland voor wie het IJzeren Gordijn reeds opgehaald werd te volgen: veel kunstenaars uit de Westerse wereld zijn de laatste maanden in Sowjet-Rusland opgetreden en zij speelden er in de beste zalen en voor een publiek, dat zich op die kennismaking bijzonder verheugde." Een ironisch glimlachende dame vertolkte deze ideeën, die de heren Bezrodni en Malinin, vaak overstemd door hun reisleider de heer Smeta- nia. Maandagochtend een klein ge zelschap journalisten ter overden- ging gaven. Ze werden met vele vragen bestormd en beantwoordden die geduldig en omstandig in wellui dende Russische klanken. Beide solisten bleken 23 jaar oud en hebben reeds vele belangrijke prijzen behaald: Bezrodni, die uit Georgië stamt en op zijn zesde jaar al van zijn vader vioolles kreeg, werd in 1949 win naar van het Kubehk-eoncours in Praag en in 1950 van het J S Bach-eoncours in Leipzig. Een jaar later werd hij met de Stalln-prijs onderscheiden. Op zijn vierde jaar ging de arbeiderszoon Mali nin al naar de muziekschool in Moskou en vijftien jaar later werd hij winnaar van het pianisten-concours in Budapest en het Chopin-concours in Warschau. Dit Jaar verwierf hij ook de grote prijs van het concours Marguerite Long-Jac ques Thibaud in Parijs. Beiden hebben reeds eerder een buitenlandse tournee gemaakt achter het ijzeren gordijn, maar ook aan deze kant ervan. oa. in Engeland. Frankrijk en Scandinavië. Kansen De muzikale opvoeding in de Sow- jet-Unie zo vertelden ze is zo georganiseerd, dat elk talent zijn kans kan krijgen Er zijn 21 grote conservatoria, elk met gemiddeld duizend leerlingen, en tientallen middelbare muziekscholen met een cursus van tien jaar. Daarnaast zyn er meer dan 600 muziekscholen met een 7-jarige cursus. Aan de middel bare muziekscholen wordt niet al leen onderricht in allerlei muzikale vakken gegeven, maar er wordt ook intensief aan de algemene ontwikke ling gewerkt, zodat het einddiploma van een middelbare muziekschool dezelfde rechten, b.v. voor academi sche studie, biedt als het einddiplo ma van een gewone middelbare school. Zoals bij alle middelbaar en hoger onderwijs is de studie koste loos en krijgen de studenten een sti pendium om hun onderhoud te be kostigen: voor bijzonder begaafden is aan dit stipendium een hoge toe slag verbonden. Ook Westerse muziek Muziek uit West-Europa en Ame rika is in de Sowjet-Unie niet ver boden, zo verklaarden Bezrodni en Malinin met stelligheid. Uitvoering ervan is echter afhankelijk van de belangstelling van het publiek. Zo is er onlangs in Moskou nog een cy clus gewijd aan werk van heden daagse Engelse componisten. De be langstelling voor het klassieke re pertoire is er groot, maar het publick is ook bereid naar hedendaags werk te luisteren: elk jaar wordt er een festival van moderne Russische mu ziek gehouden, Sjostakowitsj blijkt Fabrieksmeisje voor ogen tweelingzusje verongelukt (Van onze correspondent) DRACHTEN Bij het overste ken van de Stationsweg te Drach ten is Maandagmiddag het veertien jarige fabrieksmeisje J. van der Hoek. wonende te Noord wijk (ge meente Marum) door een zware vrachtauto aangereden. Het meisje was onmiddellijk dood. Het ongeluk speelde zich af voor de ogen van haar tweelingzusje. er de meest populaire van de huidige Sowjet-componisten. Elke stad van enig belang heeft zijn eigen symphonie-orfkest met een be zetting van 100 tot 120 musici. Moskou telt er zelfs vijf. Anders dan ln Neder land b.v, ls er op dc conservatoria dan ook meer belangstelling voor de orkest klassen dan voor de solisten-opleiding Die orkesten trekken regelmatig de pro vincie tn om op te treden in de con certzalen. die op vrijwel elk fabrieks complex aanwezig zijn, In die concert zalen krijgt ook het sterk levende mu- ziek-amateurismc zijn kans: er zijn duizenden orkesten en koren van stu denten. fabrieksarbeiders, boeren en daaruit zijn verschillende beroemde kunstenaars voortgekomen. Daarnaast, zo vertelden de twee jonge Russische musici, leeft in elk der Sowjet-rcpublie- ken nog sterk het gevoel voor de eigen folklore: elk djstnet houdt jaarlijks een volkszang- cn muziekfeest vooral de grote koorfeesten, waar gemiddeld meer dan tienduizend zangers samen optre den. genieten een grote populariteit. Hiervoor worden regelmatig nieuwe werken geschreven waarin geheel ge broken is met de romantische lieder tafel-stijl. die in het buitenland voor spccifiek-Russische liedkunst doorgaat, Korte tournee De beide Russische solisten, die Zaterdag uit Moskou aankwamen, maken op doorreis naar Belgia slechts een korte tournee door Ne derland Op 29 December speelt Ma linin in het Haagse Diligentia en sa men met Bezrodni die van de Russische regering een originele Stradivarius ten geschenke kreeg zal hij op 3 Januari daar nog optre den in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Op 1 Januari con certeren beiden in het Amsterdamse concertgebouw. Malinin zal daar op 5 Januari ln de kleine zaal terug keren en Bezrodni, begeleid door Wladimar Janpolski, op. 6 Januari. Beiden zullen op 4 Januari in Rot terdam en op 7 Januari nog in Utrecht te horen zijn. Spoorwegongeluk in Tsjeeho-Slowakije eiste 103 doden WENEN. Radio-Praag heeft Maandag gemeld dat op 24 Decem ber 103 personen bü een spoorweg ongeluk bU Sakvice zijn omgeko- mi.i en 83 gewond. De sneltrein PraagBratislava was bij Sakvice 35 kilometer ten Zuiden van Brno, op een boemeltrein ingereden. Het ongeluk is aldus radio-Praag, te wijten, ..aan een ernstige inbreuk op de veiligheidsvoorschriften door een aantal spoorwegbeambten". Mislukte overval op kassier van NZHVM Buschauffeur dreigde met een speelgoedpistooltje HAARLEM Op de avond van Tweede Kerstdag heeft, naar thans bekend werd. de chauffeur A P. D. van de Noord-Zuid-Hollandse Ver voermaatschappij geprobeerd een zak met geld weg te halen uit het afrekenlokaal van de garage aan het Soendaplein te Haarlem. De man afkomstig uit De Zilk was vermomd met een masker en een overall, het lokaal binnenge drongen waar de zoon van de be- gmbte. die met de afrekening was belast, op dat moment zijn vader verving. De chauffeur richtte een speelgoedpistool op de jongen en deed een greep naar de zakjes met geld. die op tafel stonden. De jon geman sloeg onmiddellijk alarm en sloot de deur af. zodat de chauffeur niet meer weg kon. Deze vernielde een ruit en sprong door het ven ster naar buiten, waar hij werd op gevangen door de terugkerende be ambte Twee mannen, die vlieg tuig in lucht wilden laten exploderen, veroordeeld MEXICO STAD Twee mannen zijn schuldig bevonden aan een poging een vliegtuig in de lucht te laten vliegen en op de passagiers afgesloten verzekeringen te incasse ren. Zij zijn tot resp. 30 en 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld Emilio Arellano kreeg 30 jaar de hoog ste straf, die Mexico kent en Trancisco Siërra, operazanger we gens medeplichtigheid 8 jaar. Vijftien maanden geleden reet een tijdbom tijdens de vlucht een groot gat in het btrokken vliegtuig, maar de piloot slaagde er in de machine veilig aan de grond te zetten. Van de 23 passagiers werden er velen gewond. (Advertentie 1. M.) DEN HAAG. Op de overgang van 1953 naar 1954 zullen de statige hek ken van de tol btf Warmond voor de laatste maal geopend worden. De werkzaamheden van tolgaarder L. Leenman, die dertig jaar lang de hand heeft opgehouden voor hen, die dit middeleeuws obstakel wilden passeren, zullen dan definitief geëindigd zijn. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, die mede optreden namens het Rük, de gemeenten Warmond, Leiden en Oegstgeest en een aantal autohusondernemingen, zullen tijdens de zitting van 29 December het Warmondsc tolrecht voorgoed overnemen. Dit is de bekroning van een reeks pogingen om dit verkeersobstakel opgeruimd te krijgen. De laatste actie hiertoe ging uit van de ANWB. die begin Januari van dit jaar na geconstateerde overtredin gen van het door Provinciale Sta ten vastgestelde tarief, felle protes ten deed horen Een reeks proces sen dreigde. Deze werden echter voorkomen, doordat partijen. te weten de N.V Warmonder Tolhek enerzijds en rijk. provincie, ge meenten en busondernemingen an derzijds. aan de conferentietafel kwamen. Tenslotte werd onder we derzijdse goedkeuring een afkoop som van f 275 000 plus daarop rus tende belastingen vastgesteld tot een bedrag van hoogstens f 50.000.-. Rijk en provincie zullen ieder een ton plus de helft der belastin gen bijdragen Leiden betaalt 20000. Warmond 30.000, Oegstgeest 15.000 en de autobusondernemingen Aartshertog Robert van Habsburg getrouwd met prinses Margherita van Savoye Wachtmeester werd aangevallen Agressieve geesteszieke is waarschijnlijk de dader ALMELO. Op de Rijksweg tussen Almelo en Wierden is in de avond van Tweede Kerstdag een moordaanslag gepleegd op de wachtmeester van de Rijkspolitie C. van Barneveld uit Almelo. De heer Van B. kreeg met een zwaar voor werp enkele slagen op het hoofd Hij loste enkele schoten op de aan valler. die er echter in slaagde te ontkomen. De politieman, die en kele voortanden kwijt raakte en diepe snijwonden in beide wangen kreeg, is na de aanslag naar het politiebureau in Almelo gefietst. De commissaris van politie van deze gemeente verzoekt inlichtin gen omtrent Herman Ludwig Strei- ker, een 21-jarige verpleegde uit de Rijkspsychiatrische inrichting te Woensel. die gedurende de Kerst dagen met proefverlof in Wierden vertoefde. Streiker. die een agres- tief persoon is en op het ogenblik in een gevaarlijke geestelijke toe stand schijnt te verkeren, heeft waarschijnlijk de aanslag gepleegd. Hij is Zondagavond in Utrecht ge zien. Zijn signalement: blond haar. gluiperig gezicht, lengte ongeveer 1.80 meter, gekleed in bruine over jas, blauwgestreept colbertcostuum, grijs geblokte shawl en zwarte schoenen. HOEWEL de „Sterrenglds" een vrij wel traditionele vorm heeft gekre gen verrast hij toch leder jaar weer allen, die belang stellen in astronomie Dr J. J. Ralmond, de sa mensteller. weet hem door dc keuze der illustraties en de direct-aanspreken- de taal. welke hij bezigt, steeds weer aantrekkelijk en belangwekkend te ma ken Bijzondere aaxtfacht verdienen in de „Sterrengids-1954" de sublieme fo to's van let wel fragmenten van de vermaarde Andromedanevel. een „melkweg" van ongeveer honderd- milltard sterren, die rond 680.000 licht jaren van ons is verwilderd. Op deze foto's, gemaakt door de Palomar Moun- tain-slcrrenwacht in dc Verenigde Sta ten. is het mogelijk „individuele ster ren" in deze nevelvlek tc zien. Een triomf voor de astronomieI De „Ster rengids-1954" belooft ons voor volgend jaar minstens drie bijzondere astrono mische gebeurtenissen- een gedeeltelijk waarneembare zonsverduistering ex zijn er drie. maar van twee zullen wij in Nederland niets bemerken en twee maansverduisteringen, eon totale en een gedeeltelijke, beide n>er waar neembaar. Wolters Groningen verzorg de zoals gewoonlijk, de Sterrenglds' die een uitgave is van de Ned Ver voor Weer. en Sterrenkunde. Hij kost slechts I 2.90. Dr. H van Wierineen schreef een boekje ..Van ontstaan tot vergaan", waarin hij de ..loopbaan" van dc aar de nagaat, van haar geboorte af tol haar sterven De weergave van de hoofdstuktitels toont hoe hij zijn ma terie heeft behandeld de bouw der stof atoomtheorie het ontstaan van het heelal, de lotgevallen der aarde de absolute ouderdom dor aarde dc mens de toekomst van mens en iap en de toekomst der wereld Jammer is het dat dr Van Wieringcn de copy van zijn i boekje niet wat crittscher heeft gele zen voordat zij naar de zette ril ging Daardoor staan er storc-nde 'rpensora- ken in Blz 44 .Met name vertellen de aleonkische shungictlngen dat er ten 1 tijde van het eerste leven dr v W j bedoelt kennelijk- het eerste dierlij ke levent een reeds uitgebreide flo- ra bestaan moest hebben" maar blz 45 „Ziehier de eigenaardigheid dai I het dierlijke leven zich veel verder en sneller heeft ontwikkeld dan hel plantaardige ofschoon volgens de evo- lutionnisten de flora ouder moest zijn dan de fauna" Misschien is deze verl gissing te verklaren uit net woord „evolu'.ionn'sten" waarbij dr Van W zich kennelijk niet wil scharen Uitge ver Is W. -I Thleme Clc, Zutphen. Prijs: f 4.50. Te haastige fietser door trein gedood AMSTERDAM Maandagmiddag heeft zich op de Dageraadsbrug bij de Czaar Peterstraat een ongeval voorgedaan, dat aan de 44-jarige wielrijder M. P Dorrestijn uit Am sterdam het leven kostte. Een ran geerder met rode lamp en vlag waarschuwde voor een uit de Plan- hier het kruispunt naar de Riet landen moest passeren De wiel rijder trachtte nog net voor de trein de rails over te steken Ver moedelijk is hij daarb'i geslipt, zo dat hij onder de trein terecht kwam. Aartshertog Robert van Habs burg en prinses Margherita van SavoyeAosta. tekenen hier het huwelijks-register in het stad huis van het Franse stadje Bourg-en-Bresse, waar zij Maan dag in 't huwelijk zijn getreden. BOURG-EN-BRESSE Gister middag is hier het huwelijk vol trokken tussen Aartshertog Robert van Habsburg, uit het geslacht der voormalige Oostenrijkse keizers en prinses Margherita van Savoye. In het dagelijkse leven is aarts hertog Robert employé bij een bank en prinses Margherita secre taresse. Het huwelijk maakt een einde aan een zeer oude familie vete tussen de koningshuizen van Oostenrijk en Italië. De voorvaders van de bruid, die een nichtje is van ex-koning Umberto. hebben inder tijd de voorouders van de bruide gom het verblijf in Italië ontzegd. Gisteren glmlachte Umberto har telijk tegen de Habsburgse troon pretendent aartshertog Otto. De vlaggen van Habsburg en Savoye versierden het kleine Franse Communisten willen algemene staking, maar vakverenigingskassen zijn leeg (Van onze Parijs redactie) "FaRIJS. Nog steeds is het to taal aantal stakers bij de Parijse PTT niet meer dan een kleine vierduizend. Maar hoewel gisteren hier en daar in de stad wat post is bezorgd, wordt het op het ogen blik toch wel duidelijk, dat deze enkele duizenden sorteerders in een positie zyn om het postverkeer in de Franse hoofdstad bijna volledig stil te leggen. Gistermiddag bezochten wij een door de communistische C.G.T. ge organiseerde vergadering in de Parijse arbeidsbeurs, waarin door een 1500-tal stakers eensgezind werd besloten, de staking onbe perkt voort te zetten Hoewel en kele sprekers tijdens deze bijeen komst als socialist en katholiek weiden aangekondigd, was het dui delijk dat hier slechts een commu nistische (en verreweg de groot ste) vakorganisatie aan het woord was. Er werd over eisen gesproken maar niet over het feit. dat de CGT druk bezig schijnt te zijn op een nieuwe algemene staking aan te sturen. Men moet zich overigens afvra gen. hoeveel Parijse arbeiders (die vaak de financiële consequenties van de Augustusstaking nog steeds niet te boven zijn) in staat zullen blijken het hoofd boven water te houden in een langdurige nieuwe tage Doklaan naderende trein, die j staking De Franse vakbeweging beschikt namplijk nooit over vol doende middelen om een door haar eeëntam eerde staking te finan- ciëren. Het wachten is nu op een reactie van de recering-Laniel, Hoewel Laniel's positie, enkele weken voor zijn automatische de- Zeevissers nu ook bij Unie van Zeelieden DEN HAAG. Een belangrijk besluit is tijdens de Jaarvergade ring van de Unie van Zeelieden gevallen: behalve zeelieden ter koopvaardij, kustvaart en zeesleep vaart zullen voortaan ook de zee vissers. leden van de Centrale Bond van Werknemers in het Transport bedrijf (NVVl. als leden van de Unie van Zeelieden worden be schouwd. In deze kring wordt de verande ring logisch geacht, omdat vissers en zeelieden onder dezelfde wet gevingen, besluiten en verzekerin gen vallen. De unie is een onder deel van de Centrale Bond Met grote voldoening hebben de aanwezigen kennis genomen van een mededeling, dat het pensioen fonds voor zeelieden binnenkort in werking zal kunnen treden. Binnen ongeveer drie maanden verwacht men het ministeriële besluit, dat dit bedrijfspensioenfonds verplicht zal stellen. Het betekent, dat zeelieden, be halve de zeevissers, op hun zestig ste jaar pensioenrechten zullen ver werven. Gedurende de 30 tot 40 jaar, waarin de pensioenèn door premies zullen kunnen worden op gebouwd. zullen overgangsmaatre gelen gelden, waarvoor wel enige tevredenheid, maar nog geen alge mene voldaanheid bestaat. Tijdens de meerdaagse vergade ring van de Unie van Zeelieden zullen de arbeidsvoorwaarden als mede kwesties betreffende accomo date en voeding ter visserij be sproken worden. missie. als de nieuwe president zijn intrede doet natuurlijk niet sterk is, zal de huidige regering dit alles toch niet onbeantwoord kunnen laten. Mogelijk echter zal er resultaat worden geboekt, als vanmiddag de regeringscommissie voor lonen en collectieve arbeids overeenkomsten bijeenkomt., onder voorzitterschap van de minister van Arbeid. Paul Bacon. Washington trekt het paspoort van rechter rechter Clark in WASHINGTON. Het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Za ken heeft meegedeeld, dat het het diplomatieke paspoort van rechter William L. Clark, de onlangs afge zette opperste rechter van dc Ame rikaanse gerechtshoven in West- Duitsland, heeft ingetrokken. Dit zal Clark dwingen naar de V.S. terug te keren. Rechter Clark, president van het opperste Amerikaanse gerechtshof in West-Duitsland. is sinds enige weken in een dispuut gewikkeld met het departement van Buiten landse Zaken in Washington, naar aanleiding van het besluu het ambt van rechter Clark overbodig te verklaren en do rechter naar Ame rika te doen terugkeren. Clark heeft dat besluit genegeerd, omdat hij meent dat zijn functie' niet overbo dig is. maar vooral omdat het de partement. naar zijn mening, niet zo maar een rechter als de eerste bes te kantoorklerk kan ontslaan. Clark heeft ondanks een schorsing zijn rechterlijke werkzaamheden in Duitsland voortgezet. plaatsje, waar het burgerlijke hu welijk in het stadhuis werd vol trokken door burgemeester Mer rier Donderdag zal in de histori sche kerk van Bourg de kerkelijke huwelijksplechtigheid plaats vinden. De vier hotels van dit bergstadje in Zuid-Oost-Frankrijk zijn propvol met adellijke gasten, die ten dele zelfs genoegen moesten nemen met pensions, privé-woningen of de kamers van het hotelpersoneel, die elders gingen slapen. Het bruidspaar verblijft in het Hotel de France, waar een speciale kamer geheel gevuld is met de huwelijkscadeaux die uit alle delen van Europa zijn binnengestroomd. Meer dan 100 Oostenrijkse. Hon gaarse en Italiaanse royalisten, ge kleed in nationaal costuum. kam peerden in de buurt van het raad huis. Prinses Margherita (zij werd enige tijd geleden genoemd als de mogelijke aanstaande gemalin van koning Boudewijn van België) heeft een maand aan de toebereidselen voor de bruiloft gewerkt. In dc weekends kwam Robert. die in Parijs op de bank voor Indo-China werkt, over om te helpen bij de regeling van de plechtigheden. Zware brand bedreigt observatorium van Mount Wilson LOS ANGELES. Het afnemen van de wind heeft de uitbreiding van een brand vertraagd, die de steile beboste hellingen van de Mount Wilson opkruipt en het be roemde observatorium aldaar bene vens de televisie-installaties die een waarde hebben van vier millioen dollar, bedreigt Door deze brand en een tweede, die 32 km meer naar het Oosten woedt, hebben in de San Gabrlel- bergen 2500 personen hun huizen moeten verlaten. In de omgevine van de Mt Wil son zijn honderden brandweerlieden geconcentreerd. Meer dan 4000 hectaren waarde vol bos zijn verbrand. samen 10.000 gulden, waarmede per 1 Januari het hek van de dam zal komen. Tot oudejaarsnacht 12 uur toe toe zullen de tolgaarders hun werk doen. Nadien is de baan vrij. Brug en weg zullen waarschijnlijk wor den verbreed. Hoewel geen preciese cijfers be kend zijn, schat men de inkomsten van de tol over de laatste jaren op 30.000 gulden per jaar. Vandaar ook. dat dc eigenares aanvankelijk een half millioen vroeg. Kort voor de oorlog kon dc gemeente War mond de tolrechten voor 15.000 gulden kopen, maar de toenmalige burgemeester voelde daar niet voor. Het Warmondsc tolrecht dateert uit 1639, toen de staten van Hol land en West-Friesland octrooi voor een veer verleenden. Dit veerrecht werd in 1657 omgezet in een brug- recht. waarbij Haarlem en Leiden „eeuwigdurend" onderhoud van de brug op zich namen. In 1902 kocht de Haagse slager J J. Leeuven de tol voor.f 21.151 Josephine Baker in een politieke rol (Van onze Parijse redactie) PARIJS In het Parijse ..Palais de la Mutualité" is Josephine Baker gisteravond langdurig toegejuicht. Zij had daar echter geen noot voor gezongen geen ,,J'ai deux amours" was over haar lippen gekomen. De befaamde artiste had met een over weldigende woordenvloed in een openbare vergadering van de Inter nationale Liga tegen Rasonderscheid en Anti-Semitisme haar mening ver teld over de rassenpolitiek, die nog steeds in zovele landen bedreven wordt. Josephine Baker vertelde over re cente ervaringen op Cuba (waar zij onlangs, na een soortgelijke speech, gearresteerd is). Over het feit. dat haar een visum voor Peru was ge weigerd en over haar vroegere er varingen in de Verenigde Staten. Zij sprak tenslotte haar dankbaarheid uit over Frankrijk, het land waar zij nu al 29 jaar woont. „Voor mij is Frankrijk geen geadopteerd vader land. maar mijn vaderland tout court" Myxomatose lijkt nu te zijn uitgewoed DEN HAAG Sinds 16 Decem ber kwamen er bij de veterinaire dienst in Den Haag geen aangiften meer binnen van myxomatose. In totaal werden er na het einde van de zomer, toen deze ziekte voor het eerst in ons land werd geconsta teerd. ongeveer 16 gevallen gemeld. De meeste kwamen uit het Zuiden van ons land. Het feit, dat vele tamme konijnen werden ingeënt, zal er zeker toe hebben bijgedragen, dat de ziekte tot nu toe geen ern stige vorm in ons land heeft aange nomen. Het staat vrijwel vast. dat insec ten een rol spelen bij de versprei ding van konijnenziekte en daar deze er niet zijn in dc wintermaan den, is het daarom niet uitgesloten, dat een toeneming van deze konij nenziekte in de zomermaanden zal plaats hebben, al bestaat er geen enkele zekerheid dienaangaande. Joseph Beeh benoemd tot premier van Luxemburg LUXEMBURG De Luxemburg- se minister van Buitenlandse Zaken, Joseph Bech, is Maandag benoemd tot eerste-minister als opvolger van de vorige week overleden Pierre Dupong. Bech. die ook de porte feuille van Buitenlandse Zaken zal blijven beheren, is van 1926 tot 1937 eerste-minister geweest. Hij is 76 jaar. Coty zal 16 Januari functie van Auriol overnemen PARIJS. De Nationale Ver gadering heeft Maandag besloten dat Rcné Coty op 16 Januari de functie van president van de Fran se republiek zal overnemen. Het merendeel van de tijd van de vergadering tussen nu én het einde van het jaar zal gewijd zijn aan het afhandelen van details be treffende de begroting In principe moet alle werk op 31 December beëindigd zijn. De eerste officiële bijeenkomst van het kabinet zal plaats vinden op 12 Januari 1954 als de presi denten van de beide Kamers ge kozen zullen worden. Daar Edou- ard Herriot zich niet beschikbaar stelt voor de verkiezing tot presi dent van de vergadering verwacht men een levendig politiek debat. De middelste heer, Vic Perry, gaat door voor de han digste zakkenroller ter wereld. Met misdaad heeft dat niet veel te maken. Meer met film en televisie. Acht jaar lang is hij opge treden in Amerika en er zijn niet veel Amerikanen die de vingervlugge man met de baard niet kennen. In zijn flat in Londen, waar t hij na zijn Ameri kaans optreden te rugkeerde, gaf Vic een demonstratie. Terwijl hij de aan dacht. van zijn „slachtoffer'' af leidt, wipt hij han dig diens porte feuille uit zijn binnenzak. Vic's zoontje Howard, 13 jaar. blijkt 'n ijve rige leerling te z\jn. Terwijl zijn vader druk bezig is, verdwijnt zijn portefeuille uit zijn achterzak. Nauwelijks bekomen van de Kerst- Tientallen Italiaanse gevangenen,* die gans. de kip en het konijn na drie fees- onder de Kerstamnestie vielen, moesten telijke dagen valt de Amerikaanse ge- met geweld uit de gevangenissen wor- leerde professor Asdell ons rauw op het der. verwijderd omdat ze er de voor lijf met de mededeling, dat we er in keur aan gaven Kerstmis ln de cel tc verband met de beperkte hulpbronnen vieren. Ze vonden de buitenwereld zo van de aarde, ln de toekomst toe over „koud en vijandig'', moeten gaan de rat cn de kangeroe te rangschikken onder de dieren die ge- Clyde Miller een Amerikaanse sol- schikt zijn voor dc consumptie. Zonder daat die ln Duitsland is gelegerd, is aan vooroordelen toe te geven, prefe- met Kerstmis door zijn familie niet re ren we voorlopig een kalkoen boven vergeten. Hij kreeg een Kerstkaart van een malse rat. anderhalve bij een halve meter, waar- FIE kerstdagen verliepen volgens U de plannen. De gang rook acw en veertig uur lang naar het kootéj» boek en in de huiskamer heersw die stemming van welwillende bin* moedigheid, waarvan een bepaata soort soep-advertenties flonkert| „Verrukkelijk Ans, zo'n bordje magl je me méér geven1'' Het leven roldé gestadig voort, maar toch voel jë Ten overstaan van een konijn. da'$ twee dagen lang met zijn geroost terde anatomie in de jus hurkt, eert stijgende behoefte aan luchten. Jé zon graag een verre boodschap doen. of eens gearresteerd worde% Maar het kwam er niet van. Wel werd er tweede kerstdag opeens onbeheerst gebeld. Ik rénde de gang in, want wie weet was heé de een of andere leuke snijer met een trommel vol nieutOe moppen* Toen ik de deur open had. zag tb echter een bleek jongmens staan. in een groene dump jas. Hij keek my enige (yd besluiteloos aan. stab toen zijn hand uit cn sprak: „Hebt u één gulden twintig voor my°" „Waarom?" vroeg ik, „Ben ik rt die nop schuldig?" „Neen, maar ik moet op reis zei dc jongen„Naar Groningen." „Daar komt u niet voor dat geld0 merkte ik op. Hij zuchtte. „Nee", zei hij ontmoedigend ört streek verlegen over zijn kin. Dit lijkt naar niets Andrles" klonk een stem en nu stapte feit tweede figuur binnen de deur!ijst. Het was een grote, joviaal-galmendé man in de kracht van zijn leven het type dat ouderwetse schrijvers „een lichtmis" plachten te noemeru „U kent me wei hè?" zei h(j niet een gevierd knipoogje. Ik kniktm want ik zie hem minstens eenmaal per maand. Hij belt aan, steekt me de hand toe en zegt: „Zo, hoe goat het? Ik was nog bij je neef in Ter Aar. Hij laat je groeten" De eerste keren antwoordde ik nop: „Ik héb geen neef in Ter Aar", maar daar ben ik ai spoedig mee opgehouden, want hij wil hem er tóch niet uit laten. 'f Is een ingekankerd ezels bruggetje, denk ik, want onmiddel lijk na de groeten zegt hij altijd ,jlou het is voor mekaar hoor, ih ga vanmiddag naar Groningen"» Zijn intonatie en zijn glimlach ge tuigen van de verwachting, dat hij met dit nieuwtje oen van mijn diepste hartcwcnsen vervult. Voor ik aan dc dialoog kan deelnemen om te vragen wat hij in die stad wil doèn, vervolgt hij daw „Maar zie je jö, het reisgeld hè, daar kom ik net wat aan te kort Als je me dus eventjes wilt helpen aan Volgt het bedrag waarnaar zijn muts staat, maar nooit afgerond, het is altijd een vijf en veertig of twee negentig, net als by opruimin gen. Als de notering er uit is, Iaat h{i me niet onbewaakt over aan m\in recht van antwoord, maar roept zonder pauze: „Man. wat ga je toch geestig met de pen om, altijd Ha ha ha ha, ik geniet er terdege van, weet je, waar haal je het vandadn, zeg ik maar. laatst nog, dat artikeltje over die oude dame.. En dan geeft hij er een samenvatting van, telkens schate rend en mij in de zij piekend, waar door een onaangename stemming ontstaat, die mij steevast door dé knieën doet gaan. Tijdens het in nen kijkt hij toe met zo'n gisse verstandhouding van „och, wij schurken onder mekaar". En door op te donderen geeft hij mij ten slotte tóch nog waar voor mijn geld. Ik beschouw hem maar als iets waar ik lid van ben. ,.U kent me wel hè?" „Nou'", zei ik. „Dit is mijn zoon'", wees hfj, „Andries, geef meneer eens een hand De jongen kwam iets warms aan bieden. „Hij gaat het óók doen", sprak dé man werelds knipogend, „En om dat U, nou ja. omdat U iemand van het leven is. dacht ik dat U er geen kwaad in zien zou, als hij het bij U eens probeerde, want alles moet per slot geleerd worden Maar U zag het zelf wel meneer, het leek wel labberdepoeppie. Ach ach, ze zijn zo knap. die jonge mensen van tegenwoordig. Tegen een voetbal aanschoppen, dat kunnen ze, maar d'rlui hersens gebruiken. Ik knikte toegeeflijkwant was het niet Pascal die zei: „Het ts pas de ervaring die ons leert dat het hoofd belangrijker is dan de voe ten?" „Ga eens opzij, dan zal ik het ie nog één keer voordoen", zei de man, Andries uit het beeld schui vend. Hij concentreerde zich even als een tclepaath. Zijn gezicht ver anderde ingrijpend en daar klonk het weer. net als elke maand: „Zo. hoe gaat het, ik was nog bij je neef in Ter AarHierna volgde het hele repertoire: Gronin gen reisgeld één twintig geestig met de pen omgaan laatst nog dat artikeltje over die oude dameAndries en ik keken ernstig toe Het. was een doorwrocht werkstuk Toen het ten einde liep, hield de man mij zijn grote hand voor. Ontgoocheld zei ik: „O, ik dacht dat het maar léren was. deze keer...." „Meneer 't is toch Kerstmis", improviseerde hij op gewonde toon. Ik betaalde, maar hield hem bij het vertrek nog even terug. „Zeg, dat artikeltje over die oudé dame was niet van mij, hoor", zei ik „Dat was van Annie Schmidt." Andries lachte geamuseerd Op de trap hoorde ik zijn pa nog zeggen: ,JJou zie je eens, jong. een mens is nóóit te oud om te leren." KRONKEL op ondermeer een voetafdruk van zijn dochtertje van een maand oud dat hij nog nooit heett gezien. Niet Willem Barentz maar een Rus heeft Spitsbergen ontdekt, zegt de Rus sische onderzoeker Badigin En dan vertelt hij een verhaal hoe een Russi sche expeditie, „lang voor de Neder lander Barentz", ln 1743 op Spitsbergen aankwam, Dc Russen moeten er de ge schiedenisboekjes nog maar eens op na slaan, want de tocht van Barentz en Heemskerk, die eindigde met de over wintering op Nova Zembla, was al in 1596. Een zakenman in Los Angeles heeft ln koelruimten in Hollywood een 'grote partij sneeuwballen opgeslagen die hij aan Jongelui, die nooit met sneeuw kunnen spelen verkoopt voot vijf cent per stuk. Automobilisten in de Amerikaanse staat Massachusetts krijgen dezer dagen bij verkeersovertredingen ln plaats van een bekeuring een kaart waarop hun een Gelukkig Nieuwjaar wordt toege wenst. met dc vriendelijke aanmaning veilig te rijden. Een Mohammedaans Hof heeft uit gemaakt, dat ex-koningin Narriman gTonden tot echtscheiding heeft van ex- koning Faroek De voormalige koningin eist een maandelijkse toelage van 5000 Egyptische ponden.

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 3