NUTSSPAARBANK %e 7^KRM Malan teleurgesteld over Nederlandse emigranten vrouwelijke ambtenaren VRIJ N EUERJAND FACTU RISTE JONGSTE BEDIENDE Vr. BRANDPUNTEN Gratis HOTTINGA tot 11 uur v.m. geopend de gehele dag gesloten Denkt U er aan? Groot Nieuwjaarsbal BOM GEMEENTELIJKE PUBLICATIE een juffrouw EEN ASSISTENT A lies eten ivat U lust BROMFIETS 6 Dinsdag 29 December 1953 NEW YORK Volgens de .New York Times" is de Zuidafrikaanse regering in ernstige mate teleurge steld door de houding van de Ne derlandse immigranten. Met het toelaten van grotere aantallen' Ne derlanders beoogde de nationalisti sche regering van premier-Malan indertijd, zo schreef het blad. niet zozeer het blanke, maar veeleer het Afrikaans-sprekende en voelende element te versterken. In beide op zichten is dat op een teleurstelling uitgelopen. Wat de taal betreft is het opgevallen dat de Nederlanders zich gingen toeleggen op het leren van Engels, voor zover zij dit nog niet beheersten. Dit was noodza kelijk omdat zij zich bij voorkeur bleken te vestigen in de Engels sprekende steden. Bovendien brengt een bestudering van de jongste verkiezingscijfers aan het licht, dat de Nederlanders voornamelijk op de Verenigde Par tij hebben gestemd. Niet omdat zij het volkomen eens zouden zijn met de oppositie, maar omdat zij de Verenigde Partij beschouwen als de minst kwade van de twee grote partijen. Er is in de nationalisten te veel dat de Nederlanders aan Adolf Hit ler en zijn opvattingen doet denken. Zij hebben genoeg van een rassen- ideologie en theorieën over de superioriteit van bepaalde rassen. Zo vertonen 22.000 Nederlanders die sinds de oorlog naar Zuid-Afrika zijn geemigreerd. niet de neiging goede ..Afrikaanders" of nationalis ten te worden, zeer tot ongenoegen van de nationalistische regering Bediende stal ƒ6000 van stationsrestauratie door geknoei in de boeken NIJMEGEN Ruim f6000.— Is door een employé van de Stations restauratie verduisterd De dader is een bediende die ook belast was met de boekhouding. Door knoeien in de boeken wist hij de verduiste ringen een jaar lang te maskeren. Toen zij bij onverwachte controle ontdekt werden, nam hij de wijk naar het buitenland, verteerde daar zijn geld en meldde zich dezer da gen vrijwillig bij de politie aan. Hij heeft alles bekend en is ter be schikking gesteld van de justitie te Arnhem. Hoofddader moord te Woerden gaat niet in hoger beroep UTRECHT Chr. J B. uit Bo degraven, die wegens doodslag op de Woerdense politie-agent A van Eek door de Utrechtse rechtbank tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld, heeft afstand gedaan van zijn recht op hoger beroep. Over een hoger beroep van zijn broer J. G. B., die tot zes jaar veroordeeld was. is nog niets be kend. De derde betrokkene J. M. den B. die als tipgever optrad, heeft wel hoger beroep aangete kend tegen zijn vonnis van ander half jaar gevangenisstraf. Bespreking over het vak van koster als bijbaan DEN HAAG Tussen de Vereni ging van Kerkvoogdijen bij de Ned. Herv kerk en de Protestants Chr. Vereniging van Kosters in Neder land zijn besprekingen gevoerd, waarbij als eerste punt werd ge sproken over de wijze. waarop het vak van koster als nevenbetrek king kan verdwijnen. Voorts wer den de salariëring, de vacantierege- ling. de volledige toepassing van de sociale voorzieningen en het toe kennen van pensioen onder de loupe genomen. Vrouw van afgezette premier van Guyana krijgt boete GEORGETOWN Mevr. Jagan, echtgenote van de afgezette premier van Brits-Guyana, is Maandag ver oordeeld tot een boete van vijf hon derd gulden of drie maanden gevan genisstraf wegens het bijwonen van een bijeenkomst, die in het begin van deze maand zonder politiever- gunning werd gehouden. Negen per sonen. die met haar terecht stonden, kregen een berisping. Premies ziekenfonds in Den Haag hoger DEN HAAG. De „Haagse Zie kenfondsraad" deelt mede. dat door de steeds voortdurende stijging van de kosten van geneeskundige ver zorging. medicamenten en zieken- huisverpleging. alsmede door de per 1 Januari 1954 van kracht wor dende algemene loonsverhoging, de bij de Haagse ziekenfondsraad aan gesloten ziekenfondsen zich ge noodzaakt zien de premie voor de vrijwillig verzekerden, wonende in de gemeenten 's-Gravenhage. Leid- schendam. Rijswijk. Voorburg en Wassenaar, met ingang van 3 Ja nuari 1954 te verhogen. Bewegende richtingwijzers voor rode automobielen DEN HAAG Het is een alge mene klacht, dat de richtingaanwij zers op rode vrachtauto's en bestel auto's niet goed zichtbaar zijn Wel iswaar bepaalt de wet. dat in der- gelnke gevallen extra-voorzieningen moeten w order getroffen, doch het is de ANWB gebleken, dat handha ving van dit voorschrift voor de politie buitengewoon moeilijk is. De ANWB heeft daarom thans de minister van Verkeer en Waterstaat voorgesteld in dergelijke gevallen het gebruik van op cn neer bewe gende richtingaanwijzers verplicht te stellen. De gunstige ervaringen, welke de PTT. die voor haar rode postauto's dit systeem reeds volgt, hiermede heeft opgedaan», vormden bij het doen van dit voorstel een belangrijk punt van overweging Zes spoorwagons gingen scheep naar Indonesië AMSTERDAM Maandag zijn weer zes van de 298 spoorwegrijtui gen naar Indonesië verscheept, die. de Indonesische spoorwegen bij Oos tenrijkse. Franse cn Nederlandse fa brieken heeft besteld Van deze wagons die in de Am sterdamse haven op het achter- en voordek van het m.s. „Karimun" waren geladen. zijn er vier van Oos tenrijks en twee van Nederlands fa brikaat. Russen laten Duitse en Italiaanse krijgs gevangenen vrij BERLIJN DeRussen he.bben opnieuw 1463 Duitse krijgsgevange nen. die sinds de oorlog in de Sowjet-Unie werden vastgehouden, in vrijheid gesteld Het laatste transport is de vorige week aan de Pools-Duitse grens aangekomen en enkele gerepatrieerden bevinden zich reeds in Berlijn. Ongeveer 750 gerepatrieerden zul len in Oostduitsland blijven, vier honderd in Berlijn er. de rest naar West-Duitsland doorreizen. De Russische ambassadeur in Italië. Michail Kostilew. heeft de Italiaanse regering Maandagavond medegedeeld, dat 34 Italianen, die in de Sowjet-Unie tot gevangenis straffen werden veroordeeld, gratie hebben gekregen en binnenkort naar Italië worden teruggezonden. Canadese schepen onder Engelse vlag OTTAWA Naar alhier wordt vernomen, heeft Engeland er in toegestemd, dat nog meer Canadese zeeschepen in Engeland geregis treerd zullen -orden hetgeen ge schiedt in verband met de hoge Canadese exploitatiekosten. Tot nu toe zijn 92 schepen onder Engelse vlag gebracht als gevolg van een regeling welke totstandkwam, na dat het Canadese kabinet besloot hierover met '"ngeland te onder handelen. Dit besluit werd weer genomen nadat Canadese reders verzocht hadden de beperkende be palingen op te heffen ten aanzien van het beschikken over Canadese schepen De winsten, welke bij de exploitatie onder Engelse registratie gemaakt worden, zullen naar Cana da gaan en de eigenaars der sche pen zullen Canadese inkomstenbe lasting betalen. Democraten krijgen voor-overzicht van State-of-the-union AUGUSTA. Président Eisenho wer. die streeft naar eenheid van de beide partijen inzake de buitenland se politiek en de nationale defensie, zal de Democratische leiders van het Congres op 5 Januari een voor-over zicht geven van zijn „State of the Union "-boodschap, het jaaroverzicht van de president over staatsaangele- genheden. Ook vooraanstaande Republikein se leiders zullen de conferentie bij wonen. die plaats zal vinden twee dagen voor Eisenhower persoonlijk zijn boodschap uitspreekt. Ons kantoor is: 1. DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 en 2. ZATERDAG 2 JANUARI 1954 De kaarten voor de amateur-parade van 2 Jan. a.s. in de Markthal met zijn verkrijgbaar bij: Sigarenmagazijn Ruytenberg. Utrechtsestraat Sigarenmagazijn Verhoef, Ev. Meisterweg 46 Sigarenmagazijn Ruytenberg. Leusderweg Sigarenmagazijn de Roemer. Langestraat Sigarenmagazijn 't Haantje. Noordewierweg Rien Veerman's Muziekhandel. Arnhemseweg 32 en bij alle medewerkers. Bij de gemeente Amersfoort kunnen worden geplaatst enkele jeugdige voor het verrichten van type-werk en eenv. administratie. Vereist tenminste Mulo-diploma en vaardigheid in machi- neschrijven. Salaris naar leeftijd Sollicitaties binnen een week na het verschijnen van dit blad te zenden aan de personeelschef, gemeentehuis Amersfoort. «aagt zich niet aan voorspellingen Wel kunnen wij u verzekeren, dat wat dit ook moge zijn Vrij Nederland in 1954 alle nieuws, dat belangrijk is. beknopt zal samenvatten en zijn lezers elk weekeind zal veraangenamen door zijn verantwoorde ontspanningslectuur en zijn voorlich ting op alle terreinen van het leven. Mei Vrij Nederland zult U „bij" zijn Neemt de proet door gebruik te maken van onder staande bon Wij zullen U gaarne hartelijk welkom heten in onze lezerskring Directie Weekblad Vrij Nederland 10 nummers tenen gereduceerde prijs de Administratie van „Vrij Nederland", Raamgracht 4. Amsterdam-C. Ondergetekende verzoekt ter kennismaking als Proefabonnement 10 achtereenvolgende nummers van ..Vrij Nederland" te ontvangen tegen de gereduceerde prijs van 11,§0. Dit oedrag wordt O hlerbU m postzegela/per poet- wlasel/per giro (Poetgiro or 135176) gezonden. Naam: - Straat: Plaats: Datum: Amersfoort, 28 December 1953. SLUITEN GEMEENTELIJKE BUREAUX EN OPHALEN HUISVUIL De gemeentelijke bureaux zullen op Zaterdag 2 Januari a.s. gesloten zijn. met uitzondering van de bureaux van de gasfabriek en waterleiding, van de politie, van het slacht huis en van de burgerlijke stand Laatstgenoemd bureau is evenwel slechts geopend van 9.00—9.30 uur. zulks voor het doen van aangiften van geboorte en overlijden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de op Zaterdag a.s gesloten zijnde bureaux ook niet telefonisch zijn te be reiken. Huisvuil zal op voornoemde dag niet worden opgehaald. SLAGERIJ ,.K L A S H O R S T" Arnhemseweg 48 Als reclame de gehele .week verkrijgbaar: Eet nu ons prima gehakt (beslist half om half» van 1.60 voor 1.30 per 500 gram. Schoudercarbonade 1.40. Spek lappen zonder zwoerd 1 30: Gelderse rookworst van 1.80 voor 1.60; Bakbloedworst 100; Bakleverworst 0.80 alles per 500 gr. Deze prijzen zijn a contant in de winkel afgeh. Wij vragen voor spoedige indiensttreding voor onze mo derne Kleuterschool ..Hummeloord" In aanmerking komen zij, die goed met kleuters kunnen omgaan en liefst zij. die reeds enige tijd voor hun akte studeren. Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen aan de Stichting Kleuterschool. Putten. Harderwijkerstraat 42, Putten, vóór 3 Januari 1954. Gevraagd voor spoed, indiensttr. op Handelskantoor te Amersfoort: leeftijd ca 18 jaar. dipl. MULO. leeftijd ca. 16 jaar. bekend met typen. Brieven met uitv. inlichtingen onder no. 8020 bur. v. d. bl. Koninklijke/Shell-Laboraforium,Amsterdam (N.V. De Bataafsehe Petroleum Mij.) B«dhul>w*g 3 t* Amitard«m-N (poilbui 3003) vraagt voor zijn metallogisch laboratorium met M.T.S.-diploma (bij voorkeur phy- sische techniek, werktuigbouwkunde of mechanische technologie» of daar mede gelijkstaande opleiding. Ervaring, in het bijzonder met lasonderzoek. strekt tot aanbeveling. Leeft tot 35 jr. Eigenhandig geschreven sollicitaties te richten aan bovengenoemd Laboratorium, afdeling Sociale Zaken. o. No. S 225 en voorzien van een pasfoto. 2431. Dat gedoe met die kraai begon me nu toch echt teveel te worden. Het was ook meer dan mal om te zien hoe Lari Kool, met de hoed von Kalehasie op zijn hoofd naar het lelijke gekrijs van die vogel stond te luisteren of hij er alles van snapte. Ik probeerde me nog in te houden, maar het lukte niet en ik begon te proesten van pret. „Haha", riep ik: „Wat een grap jassen. Jullie zijn toch echte clowns, hoor, ik heb nog nooit zo'n leuke voordracht gezien. En Lari Kool ver staat die kunst ook al goed, haha, ik lach me krom om dat droge gezicht, waarmee hij naar die kraai stond te luisteren, hahahal" „Ketelbinkie," riep Mitzi: „Hou je mond, je begrijpt er niets van, het is helemaal geen grap!" „Ja," zei ik: „Het is goed, hoor! Haha, en die rare hoed, wat een mop! Proberen jullie een ander maar voor de mol te houden, ik vlieg er niet in, tabél" Ik wilde de kamer uitlopen om die grapjassen alleen te laten, maar ik kwam zo ver niet. Achter mijn rug gaf Kalehasie zijn vrienden een teken, dot ze stil moesten zijn en toen sloop hij snel achter me aan en sloeg met een snelle beweging zijn hoed over mijn oren. Ik gaf een schreeuw van schrik en wilde protes teren, maar plotseling riep een schelle stem vlakbij me: „Geloof je het nu nog niet, kleine kwajongen. Natuurlijk kunnen dieren praten, rekel!" Ik stond ver stard von verbazing. Het was niet om die woorden, maar om wie ze zei. Die stem... kon alleen maar aan die kraai, die Archimedes toebehoren. En ik ver stond hem: woord voor woord!II Toch die jeugdige slanke lijn! Dat doet WEX voor U. Een heerlijk frisse sprankelende drank, die op natuurlijke wijze alle over tollige vet- vorming tegengaat en ontsie- rende, benauwende dikte doet verdwijnen. Met WEX een blijvend veerkrachtig figuur, ongedwongen en soe pel en van ochtend tot avond op en top fit... 'n Goed# gewoonto -•n Glas WEX, direct na het opstaan. SPARKLING GRAPE SAUNE V er kr ij g b a ar O v l ie Apothekers en Drogisten 120 woorden 1. 3x achtereenvolgens 2.50 Elk woord meer 0.10 per plaatsing Telefonische opgaven: K. 3490—6235. Weggelopen Ten gerieve van onze lezers hebben wij de mogelijkheid opengesteld om onder de kleine advertenties tegen een vergoeding van 0.25 administratiekosten annon ces op te nemen tot een ma ximum van 20 woorden voor verloren voorwerpen en weggelopen huisdieren De ze advertenties kunnen uit sluitend tegen contante be taling aan ons bureau wor den opgegeven. j Te koop aangeb. Accordeons vanaf 2.50 p.w Guitaren v.a. 1— p.w alleen bij: Muziekhandel Cor v. d. Weert, Havik 30. Tel. 7967. Wasmachines „Bico" 197.50, betaling in overleg. Vrijblij vende demonstratie bij U aan huis. Goederenhandel „Subé" Utrechtsestr. 19 bis. A'foort. Sportprüzenhandel Spijker, Soest. Soesterbergsestraat 26, telefoon 2982 Bekers, kran sen. medailles voor iedere tak van sport Vraagt keuzezen ding en reizigersbezoek. Gewatteerde bromfiets- jacks 29.50, boodschappen tassen met rits ƒ2 95. Ver koop 2de hands dumpgoede- ren. Reparatie lederen kle ding enz. „Bebo". Leusder weg 7. tel. 7909. Nummerbrieven die naar on* oordeel niet bonafide op de Inhoud der advertentie® reage ren, worden niet doorgezonden bakrecepten verkrijgbaar. Patentbloem Rozijnen Krenten Gehakte sucade Slaolie Boterolie Kaasbolletjes Zaanse zoutjes Toast - Sardines borrelworstji 500 gr. 24 ct. 100 gr. 14 ct 100 gr. 14 ct. 100 gr. 28 ct. per fles 1 65 per fles 165 p. blik 80 p. blik 70 - Mayonaise LEUSDERWEG 16 TE KOOP GEVRAAGD: in goede staat. Aanbiedingen met opgave van merk en prijs aan Aannemersbedrijf Jan in 't Hout. Vcrl. School- weg 55. Soesterberg. Tel. K 3403—214. Personeel qevr. Gevraagd voor direct, net dagmeisje, Leusderweg 172. Tel. 6884. Bij boekh. Veenendaal, Langestraat 33, Amersfoort, is plaats voor een handig meisje van ongev. 20 jaar. liefst met H.B.S.-opl. en lit. aanleg, voor adm. en win- kelwerk. Gevraagd flink dagmeisje, Utrechtseweg 177. Diversen Fa. L. van Achterbergh, Brandstoffenhandel. Hor- steeg 5, Amersfoort. Sindt 1390. Breekcokes en Indu- strienootjes 4. voor Uw cen trale verwarming. Steeds voorradig: Nieuvr en gebruikt hoek-, beton-, staaf-, plaat- en balkijzer bij Firma B. Zwaaf en Zonen, Amersfoort. Tel. 5226 Wees zuinig op Uw ogen. Ga voor een goede bril naar Stots. Arnhemsestraat 26, vlakbij de Kei. Jaarwisseling! Bestel nu Uw nieuwe kantoorboeken en briefordners bij Lorjé's Kantoorboekhandel. Utrecht seweg 52. Voor reparaties kunstgebit ten, snel en goed. in plm 1 dag gereed. A. H. van Andel. Ban kastraat 50. Amersfoort telefoon 5805. Voor uniformen van „De Gele Rijders", dan n3ar G. H. Breit- ner. Let op: 1 kg. biefstuk 3.50, 1 kg roastbeef 3.1 kg rib ƒ31 kg lamsvlees 2 40, 1 kg spek 2.50, 1 kg balken- brij 0 50. varkenspoten 0.25 per stuk. 250 gr tonge worst 0.40. 250 gram boter hamworst 0.50 150 gram pekelvlees 0.50 Boom'f modelslagerij, Kamp 64. Kathagen verkoopt alle soorten leger- en regenkle ding, ook militaire schoe nen Speciaal adres voor de werkman Krommestraat 59, Amersfoort Wanneer U bij ons nieuwe meubelen koopt, dan nemen wij desgewenst Uw oude te gen behoorlijke prijs terug. J. C. Helms. Langestraat 79. Tel 5602. Radio van Geet Arnhem sestraat 29 Tel 6383 De Ra- dio-Sneciallst Tevens alle merken stofzuigers. Guitaren, mandolines, de grootste sortering bij Rien Veerman's Speciale Muziek handel. Arnhemseweg 32, telefoon 3207. Amersfoort Reeds vanaf 1.— per week. Het enige speciaal adres in Amersfoort voor Loem pia's. Nassi Goreng en Ba mi is Cafetaria „Kamper- binnenpoort". Langestraat 118. Amersfoort. Tel. 6853. Schnenvergroten tot 2 ma ten. rubberlaarzen vulcani- seren. Superzolen 2 x ster ker Haal er Van Maanen bij. Soesterweg 214. Tel 6093. Reparatie-inrichting kunst gebitten C v d Burg. Rei gerstraat 38 telefoon 5255 Spoedreparaties binnen en kele uren gereed Billijk® prijzen Voor Soesterkwar- tier Ootlcien Slager, Noor dewierweg 39.

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 6