Industriële productie in ons land hoger dan ooit f Voorts.. j\ Atoombank reeds in Berlijn ter sprake? Export toegenomen sedert derde kwartaal 1953 Dulles: Indo-China geeft geen reden tot paniek „Gehele Nederlandse volk is tekort geschoten Beleid van regering komt vaak moeilijk tot stand Centralisatie graven van onze doden in Duitsland Gunstige economische ontwikkeling Radio geheel in handen van organisaties Westelijken aanvaarden uitstel van Grote Vier-conferentie Woensdag 30 December 1953 3 DEN HAAG. De algemene economische situatie heeft gedurende de laatste jaren in Nederland een merkwaardige ontwikkeling doorgemaakt. Na de hausse, welke volgde op het uitbreken van het conflict op Korea, viel eind 1951 begin 1952 een terugslag waar te nemen, die o.m. tot uiting kwam in een afnemende bedrijvigheid in de industrie een grotere werk loosheid, lagere importen en een tekort op de betalingsbalans. Deze stagnatie in de economische ontwikkeling heeft zich in 1953 niet doorgezet. De huidige situatie wordt aan het eind van dit jaar gekenmerkt door een niveau van de industriële productie, dat hoger is dan ooit tevoren, een hoog peil van werkgelegenheid, een toenemende export en een overschot op de betalingsbalans, aldus een door de persdienst van het ministerie van Economische Zaken samengesteld rapport. De industriële productie vertoon de in tegenstelling tot de aarzelende ontwikkeling in 1952 opnieuw een stijging. Over de eerste 10 maanden van 1953 steeg de prodifctie t.o.v. de overeenkomstige periode in 1952 met ruim 11 pet. De grootste schomme lingen in de productie vertoonden met name de textielindustrie, de papierindustrie en de industrie van leer en schoenen, in het algemeen derhalve de industrieën voor half- duurzame consumptiegoederen. De werkgelegenheidssituatie heeft zich in 1953 belangrijk gunstiger ontwikkeld dan in 1952. In 1952 steeg de werkloosheid zodanig, dat er re den tot ongerustheid ontstond- Sinds het begin van dit jaar is de werk loosheid regelmatig gedaald. In Oc tober 1953 bedroeg het aantal werk lozen, indien geen rekening wordt gehouden met seizoensinVloeden. 94.000. Dit komt overeen met nog geen 2% pet van de totale beroeps bevolking. In 1952 bedroeg de gemid delde maandelijkse werkloosheid rond 137.000 werklozen. In het 2de en* 3de kwartaal van 1953 bedroeg het indexcijfer van de consumptie per hoofd van de bevol king (1949 100) resp. 97 en 98 te gen 95 en 96 in de overeenkom stige periode van 1952. De watersnood, die ons land op 1 Februari trof, heeft de economische ontwikkeling in het afgelopen jaar be ïnvloed. Deze invloed is evenwel niet van dien aard geweest, dat het bereikte evenwicht in de Nederlandse economie in belangrijke mate is verstoord De producticderving. die geraamd wordt op ca 200 millioen gulden, vordert slechts een betrekkelijk klein percentage van de totale nationale productie, zodat deze ig Invloed is geweest op de alans-positie van ons land. Vervolg van pag. 1 uit het luistergeld, voorbehouden aap die stichting. Geen reclame De Stichting „Radio Nederland Wereldomroep", die haar taak for meel volledig gescheiden van de binnenlandse omroep verricht in 't huidige bestel, zal een bestuur krij gen, waarin zowel vertegenwoordi gers van de omroepverenigingen als van de regering zitting hebben. Het verbod van reclame in de binnenlandse omroep blijft gehand haafd. Aan de omroeporganisaties zal echter de propaganda door. mid del van de microfoon moeten wor den gelaten „voor zover zij on ontbeerlijk is voor haar verenigings leven". Onder het maken van re clame voor de microfoon valt niet de bespreking van voortbrengselen van letterkunde en kunst en van kunstzinnige uitvoeringen. De pro paganda van de omroeporganisaties zal aan regelen worden gebonden. Naar het oordeel van de regering is het gewenst, in de wet een voor ziening op te nemen, die het mo gelijk maakt, dat politieke partijen ln een periode van ten hoogste dertig dagen voorafgaande aan de verkiezingen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal door middel van de omroep aan haar doelstellingen bekendheid ge ven. De beschikbare zendtijd wordt, na advies van de Radioraad, over de partijen verdeeld. Aan de om roeporganisaties wordt gedurende deze verkiezingsperiode een verbod van politieke uitzendingen opge legd. Aan de kerkgenootschappen teza men zal 50 pet van de totale zend tijd, dat is bijna 12 uren in de week. worden toegekend. De koppeling van het lidmaat schap aan het abonnement op een programmablad, waarbij beide te zamen even duur zijn als het abon nement alleen, zal niet meer mo gelijk zijn. Wel erkent de regering dat de keuze van een programma blad tot op zekere hoogte een beeld geeft van de ondexJinge verhouding tussen de aanhangers van de ver schillende omroeporganisaties, doch een maatstaf voor het absolute aan tal luisteraars, dat met de doelstel ling van de organisaties instemt, is zij niet. De Radio Volksuniversiteit heeft thans nog de beschikking over pl.m. 35 zenduren per jaar. Op historische gronden wordt zij nog gedurende vijf jaren in de gelegenheid gesteld, om haar werk voort te zetten. Aan gezien dit werk hoort tot de taak der omroeporganisaties, zal de RVU na deze periode slechts in de aether kunnen komen krachtens een over eenkomst met een of meer van die organisaties. Beheer zenders In het aanhangige wetsontwerp is de gehele zorg voor de omroep op gedragen aan de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Slechts is het voorbehoud gemaakt, dat hij geen zenders aanlegt of bui ten gebruik stelt dan in overleg met zijn ambtgenoot van Verkeer en Wa terstaat. De Nozema, die tot dusverre met het beheer der zenders was belast, zal worden opgeheven. De exploita tie van de zendinrichtingen wordt opgedragen aan de PTT. Wel wordt oen commissie van advies voor de zendinrichtingen ingesteld, waarin het Staatsbedrijf der PTT, de om roeporganisaties en de stichting „Ra dio Nederland Wereldomroep" zijn vertegenwoordigd. Het herstel van de watersnoodschade heeft geleid tot additionele overheids uitgaven^ die voor 1953 geraamd worden op 400 millioen gulden, In verband met deze stijging van de overheidsuitgaven werd een deel van de additionele uitga ven voor stimulering van de werkgele genheid op korte termijn overbodig. De ontwikkeling van.de uitvoer is in het afgelopen jaar met ongunstig geweest Na het practisch gelijkblij- vën van het exportvolume in de eer ste drie maanden in vergelijking met de overeenkomstige periode van 1952, trad in het 3de kwartaal van Brug bij Warmond wordt verbeterd Tolrechten nu officieel overgedragen DEN HAAG. Het Warmondw tolhek is van de dam. In de ver gaderzaal van het Zuid-Hollandse Provinciehuis tekenden Dinsdag de waarnemend Commissaris der Ko ningin mr J. J. R. Schmal en me vrouw C. LecnenOvergouw de acte van overdracht van het War- mondse tolhek a 275.000 ten over staan van de notaris Remmelts, van twee getuigen en van de ad vocaten van beide partijen. Het eigendomsrecht gaat op 31 December te middernacht aan de provincie Zuid-Holland over, waar na geen tol meer zal worden ge heven. Dit werd uitdrukkelijk ver klaard door het lid van gedepu teerde staten de heer A. C. A. Dee- renberg, die namens dit college de onderhandelingen heeft gevoerd Het ligt in het voornemen van het provinciaal bestuur om brug en opritten bij de tol aanzienlijk te verbeteren. In 1953 emigreerden 38000 Nederlanders DEN HAAG. Volgens de voor lopige cijfers zijn in 1953 bijna 38.000 Nederlanders geëmigreerd. In vergelijking met dc cijfers van het voorgaande jaar is er sprake van een teruggang van ongeveer 10.000. In het totaalcijfer voor 1953 zijn begrepen de voorlopige cijfers voor de maanden November en Decem ber. Volgens dit totaalcijfer emi greerden 37936 landgenoten. Naar Argentinië vertrokken 54 Nederlan ders (in 1952 134), naar Australië 7.790 (in 1952 15.828), naar Brazilië 614 (251), naar Canada 20.051 (20 653), naar Nieuw-Zeeland 2.574 (4 575). naar Zuid-Afrika 3 441 (4.177). naar de Verenigde Staten van Amerika 2.796 (2.634) en naar de overige landen, exclusief Europa 616 (408). 1953 een belangrijke stijging op. zo dat het slagingspercentage van de eerste negen maanden t.o.v. dezelfde periode van het vorige jaar circa 8 pet bedraagt. De toeneming van het uitvoervolume ging evenwel gepaard met een daling van de exportprijzen. Dit had tot ge volg. dat de waarde van de uitvoer in de eerste 10 maanden van 1953 nog iets lager was dan in de eerste 10 maanden van 1952 (f 6.754.9 millioen in 1952 en f 6.647.5 millioen in 1953) Als gevolg van een relatief nog steeds sterke daling van dc invoerprijzen is de verhouding van de uitvoerprijzen t.o v de invoer prijzen (de ruilvoet) t.o.v. 1952 een wei nig verbeterd. Zij steeg van 89 in 1952 tot 91 in 1953. De invoer vertoonde na de daling in 1952 een stijgende tendentie- Over de eerste tien maanden van 1953 be droeg de gemiddelde maandelijkse invoer 730.4 millioen gulden (in de eerste tien maanden van 195 713 millioen gulden). Het dekkingspercentage van de in voer door de uitvoer is in vergelij king met het voorgaande jaar enigs zins gedaald. Het bedroeg over de eerste 10 maanden van 1953 91 pet tegenover 95 pet in de overeenkom stige periode in 1952. (Advertentie l.M.) Doof dat zuurbranden op Uw maag. Neem een of twee Rennies als er van Uw maal eens iets ..verkeerd gevallen" is Rennies blussen dat zuurbranden dadelijk. Een smakelijk middel, onfeil baar in zijn werking en onopvallend in te nemen. Iedere Rennie hygiënisch verpakt - één voor één. Eisenhower tracht spoorwegstaking te voorkomen AUGUSTA President Eisenho wer heeft Dinsdag een speciale raad ingesteld om een dreigende staking van een millioen man spoorwegper soneel te voorkomen. De betrokken employé's, behorend tot het niet- rijdena personeel administratieve krachten, lijnwerkers enz. wen sen betere sociale voorzieningen. Het geschil dreigt het verkeer op 150 lijnen stil te leggen. Door de instelling van de uit drie man bestaande speciale raad mogen de betrokken 15 vakbonden gedu rende 60 dagen niet staken, in wel ke periode men kan trachten het geschil in der minne te schikken. De eerste vier Neptunesvaneen grotere serie, die bestemd is voor de Marine-Luchtvaartdienst, arri veerden Dinsdagmiddag uit de Verenigde Staten op het vliegveld Valkenburg. Schout by nacht H. Schaper begroette de vier be manningen van de gelande vlieg tuigen en feliciteerde hen met hun behouden aankomst. Parijs noemt offensief van Vietminh in Laos een propagandastunt WASHINGTON. De betekenis van het jongste offensief van de Viet minh is sterk overdreven. Er is voor niemand reden om in paniek te ge raken, verklaarde gisteren de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles op zyn wekelijkse persconferentie. Hjj voegde hier echter ogenblikkelijk aan toe, dat de Amerikaanse zee- en luchtstrijdmacht terstond zullen terugslaan, als communistisch-China zich openlijk zou men gen in de strijd in Indo-China of de oorlog in Korea zou hervatten. Dulles noemde het veelbeteke nend. dat de Franse pers minder aandacht aan het Vietminh-offensief besteedde dan de Amerikaanse. Noch Frankrijk noch Indo-China heeft om meer hulp gevraagd om het offensief te bedwingen (Het Franse ministerie van Defensie ver klaarde gisteren, dat het zijn plan nen om zijn strijdkrachten in Indo-China met bijna tien procent te verminderen, zal doorzetten, on danks het communistische Kerst offensief). In Parijs wordt het offensief van de Vietminh, waardoor Indo-China in tweeën is gedeeld eerder van propagandistische waarde, dan van strategische waarde genoemd. Wel noemde Herriot. de voorzitter van de Nationale Vergadering het ge beurde een „miütgire nederlaag", Eerste „Neptunes" zijn overgevlogen (Van een onzer verslaggevers) VALKENBURG. Achtentwintig man van de Marine Luchtvaart Dienst, onder commando van luite nant ter zee vlieger 1ste kl. W. de Groot, hebben Dinsdagmiddag vier gloednieuwe Lockheed Neptunes veilig over de Atlantische Oceaan gevlogen. Om half vier landden dc toestellen, na de laatste ruk van 2700 km waaraan zjj 's morgens half zes Nederlandse tijd op de Ameri kaanse luchtbasis Lagos op de Azo- ren waren begonnen, op het vlieg veld Valkenburg. Deze Neptunes lange afstand pa trouille vliegtuigen, speciaal gebouwd voor de bestrijding van onderzeebo ten, hebben een iets langere staart dan de Neptunes, welke Groot- Britannië, Frankrijk en Australië al eerder hebben ontvangen. Luitenant ter zee De Groot zei zeer enthousiast te zijn over de vliegeigenschappen van de machi nes. Hij is met zijn mensen bijna drie maanden van huis geweest om op Whitney Island bij Seattle aan de Westkust een opleiding te krijgen. Binnenkort gaan zij naar Amerika terug om weer andere Neptunes over te vliegen. Onenigheid tussen de twee vakbonden over Franse poststaking? PARIJS De stakende Franse postbeambten hebben Dinsdagavond toen de staking een week oud was. besloten het werk nog niet te her vatten. Ook besloten zij een afvaar diging van vrouwen van postbeamb ten naar mevrouw Auriol. de echt genote van de Franse president, te zenden om haar hun grieven uiteen te zetten. Er waren Dinsdagavond tekenen die wijzen op onenigheid tussen de twee vakbonden die de staking hebben uitgeroepen. De on afhankelijke bond keerde zich te gen de communistische in zoverre laatstgenoemde spandoeken aan bracht, waarop kwesties ter sprake zouden zijn gebracht die niets met de staking te maken hebben. Russisch antwoord op Westelijk protest BERLIJN De Berlijnse verte genwoordiger van de Russische Hoge Commissie. Dengin, heeft de drie Westelijke Hoge Commissaris sen geantwoord op hun protest naar aanleiding van het incident op de autoweg tussen West-Duitsland en West-Berlijn op 26 December, waar bij een 16-jarige jongen werd ge dood en zijn moeder ernstig werd gewond. Dengin schrijft dat een on derzoek zal worden ingesteld en dat de Westelijke Hoge Commissarissen van het resultaat op de hoogte zul len worden gesteld. Lotte Adenauer, de jongste doch ter van de West-Duitse bondskan selier, en haar verloofde Herbert MuUhaupt, een 32-jarige Keulse architect. Het engagement werd zojuist in Bonn officieel afgekon digd. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles heeft meegedeeld, dat Amerika contact zal opnemen met de Sowjet-Unie voor de voorgestelde conferentie van de Grote Vier die op 25 Januari in Berlijn begint, om van gedachten te wisselen over het voor stel van president Eisenhower voor een atoompool. Dulles zei, dat hy van plan was het voorstel van Eisenhower informeel te bespreken met de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken Molotow op de conferentie die oor spronkelijk op 4 Januari zou plaats vinden. Maar, aldus Dulles, nu de Rus sen een uitstel voorgesteld hebben, zal ik over een andere manier moeten denken om een begin hiermee te maken. De Verenigde Staten. Frankrijk en Groot-Brittanmë nemen het Rus sische voorstel tot uitstel van de conferentie van Berlijn tot 25 Jan aan. aldus Dulles. Dulles gaf de hoop te kennen dat de Russen het voorstel van Eisenhower, dat voor het eerst gedaan werd in zijn rede van 8 December in de V.N zullen aannemen. Hij gaf toe dat de laat ste Russische nota inzake de atoomenergie slechts weinig ver schilde van de vroegere Russische voorstellen. Maar. aldus Dulles, zelfs een zeer lichte variatie heeft voor de communisten betekenis. De Amerikaanse minister achtte het het beste om in het klein te beginnen met de pogingen om een internationale atoomovereenkomst te sluiten en zag niet veel heil in een grandioos plan om meteen alle atoomproblemen op te lossen. „Ik hoop dat ook de Sowjet-Unie een dergelijke mening zal zijn toege daan." In Bonn wordt echter voorspeld, dat de voorgestelde conferentie in Berlijn ten minste zes weken zal duren en geen resultaten zal ople veren die zullen leiden tot verlich ting van de spanning tussen het Oosten en Westen. De ministers zullen, naar verwacht wordt, de ge hele reeks wereldvraagstukken, waaronder de toekomst van Duits land en Oostenrijk, Korea. commu nistisch-China en controle op de atoomenergie behandelen, aldus de Duitse autoriteiten. Zij geloven, dat Moskou twee doelstellingen heeft met het aan vaarden van de conferentie: 1 om de Westerse goedkeuring te verkrij gen voor een later te houden vijf- mogendheden-conf erentie waarbij communistisch-China); 2. te trach ten de plannen voor de Europese integratie te vernietigen. In drankindustrie 10 pet extra loon SCHIEDAM. De extra loons verhoging, waartoe de werkgevers- en werknemersorganisaties in de jeneverindustrie overeenstemming hebben bereikt, zal ongeveer 10 pet boven de normale 5 pet loonsver hoging bedragen. Deze regeling, die variabel is voor de verschillende groepen, waarin de arbeiders ln de gedistilleerd-industrie zijn onder gebracht, gaat op 1 Januari 1954 in. De winkelprijs van het gedistilleerd wordt hierdoor niet verhoogd. doch deze verklaring vindt over het algemeen weinig weerklank in de Franse hoofdstad. De ambassadeur van Thailand in de V.SSarasin, heeft na een be spreking op het State Department verklaard, dat Thailandse troepen aan iedere eventuele communisti sche aanval het hoofd zullen bie den. (Advertentie LM.) H. D. LOUWES OVER STORMRAMP: Strategie op lange termijn beslist nodig, toezicht moet beter worden DEN HAAG. „Het Nederland se volk In zUn geheel en In zjjn verantwoordelijke organen Is te kort geschoten in zijn strategie en in zijn beleid op langere termijn met betrekking tot de bedreiging van de Noordzee", zegt het Eerste Kamerlid H. D. Louwes in een no ta, die aan het voorlopig verslag over de begroting is toegevoegd. „Wij lopen kans", schrijft hij ver der, „dat wij, na de niet mis te ver stane waarschuwing van 1 Februari té spoedig terug te keren tot de orde van dag". In concreto is niet alleen in het geding de verantwoordelijkheid van de waterschappen en van de pro vinciale besturen, doch ook die van de regering in haar geheel en van het departement van Verkeer en Waterstaat in het bijzonder. Zijn bedoelingen wenst hij te ver duidelijken door het stellen en be antwoorden van de beide volgende vragen: 1. Is ons volk en is onze re gering zich voldoende bewust van de zwakke positie, waarin het Wes ten en het Noorden van ons land zich ten opzichte van de Noordzee bevinden? 2. Is de organisatie van ons wa terwezen zodanig, dat wij daarin het nodige vertrouwen kunnen heb ben? De eerste vraag meent de heer Louwes zeer beslist ontkennend te moeten beantwoorden. Geen Duitse soldaten meer in Rusland? BONN. Het Duitse Rode Krais heeft Dinsdagavond bekendgemaakt, dat uit de ondervraging van Duitse krijgsgevangenen, die na jaren uit de Sowjet-Unie teruggekeerd zfjn, gebleken is, dat duizenden van wie tot dusver verondersteld werd, dat z(j nog in leven waren, thans als overleden beschouwd worden. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis heeft te Bonn verklaard, dat het gros van de 1.270.000 Duitse sol daten die tijdens de oorlog aan het Oostelijke front gevangen genomen werden, „niet meer in leven is". (Advertentie l. M.) s '53 gaat strak» van ons scheiden. Dat is eenmaal niet te vermiiden. Gelukkig dan maar. Dat ook het Nieuwe Jaar. Ons geregeld met ..TIP" zal vcrblildcn 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr C. J. K., Haarlem, ontv.: 1 fl. TIP -f 1 Lfl. Bootz' Oude Genever EERSTE KAMER NIET ZONDER CRITIEK DEN HAAG. Ofschoon zij met veel, wat in het afgelopen jaar aan concretisering en uitvoering van de bekende „richtlijnen" was geschied, hun instemming betuigden, stonden vele leden toch niet zonder voorbe houd tegenover het beleid van het kabinet in het algemeen. Aldus het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over de begroting voor 1954. Deze leden konden zich namelijk niet onttrekken aan de indruk, dat dit beleid meer dhan eens moeilijk tot stand kwam. als vrucht van parlementaire druk of van maatschappelijke pressie van buiten. klemmende vraag rijst, in hoeverre Overigens maakten zij er bezwaar tegen, dat een enkele partij, die geestverwanten in het kabinet heeft, de goede uitkomsten van het rege ringsbeleid als het ware monopoli seert en de voorstelling wekt. dat die uitkomsten uitsluitend of in hoofdzaak te danken zijn aan haar doorzicht, activiteit en overwicht. Deze leden betuigden verder hun instemming met de Europese inte gratie zoals het kabinet die na streeft. Vele andere leden gaven te ken nen, de huidige ontwikkeling in de wereld met enige bezorgdheid te volgen. Het Sovjet-blok, met steun van de communistische partijen in de andere landen bevordert en spe culeert op verwarring; en wat West- Europa hier tegenover stelt, is lang niet overal bemoedigend. De be de volken van het Westen zullen blijk geven, in moeilijker tijden dan de huidige de waarde en de vrij heid van de menselijke persoonlijk heid t.e handhaven. Deze leden wezen ook op de toe nemende economische spanningen; zij meenden, dat de ervaring twee lessen heeft geleerd, t.w. dat wij moeten leren, bij een hoogconjunc tuur nog grotere zelfbeheersing te betrachten en dat voor een open- bare-werkenpolitiek ter bestrijding van werkloosheid nodig is, dat de plannen uitgewerkt gereed liggen, zodat ze meteen ter hand kunnen worden genomen. Overigens valt een beheersing van de conjunctuur op zuiver nationale basis niet te bereiken, hetgeen een aanwijzing is voor een intensiever internationaal overleg. Verzetsslachtoffers liggen nu soms onder dezelfde steen als de Obergefreiter (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Nabestaanden van ln Duitsland omgekomen oorlogs slachtoffers zullen in de toekomst de graven van deze doden nog slechts aantreffen in een betrekkelijk klein aantal plaatsen. De Nederlandse Oor logsgravenstichting is namelijk bezig met de uitvoering van een plan dat reeds lang bestond doch waaraan de regering pas kort geleden haar goed keuring heeft gehecht: de overbrenging van deze her en der verspreid lig gende oorlogsgraven naar enkele grote centra. Reeds heeft de Oorlogsgraven stichting dergelijke begraafplaatsen ingericht te Bremen Hamburg. Lü- beck en Hannover. Andere zijn in aanleg te Siegburg, Leverkusen en Frankfort aan de Main In de toe komst wil de Oorlogsgravenstichting ook op andere plaatsen nog soortge lijke centrale kerkhoven laten in richten. Tot voor kort lagen de in Duits land omgekomen Nederlandse oor- logsslachtofefrs begraven, waar zij waren overleden. Overal vond men soms, zeer kleine, aantallen Neder landse graven, in vele gevallen slechts één in een gemeente. De om standigheden waaronder in de oor log deze teraardebestellingen ge schiedden leidden er dikwijs toe dat deze gestorven Nederlanders rustten in z.g- „Reihengraber" (te vergelij ken met huurgraven derde klasse bij ons) of temidden van Duitse bom bardementsslachtoffers. Diverse overwegingen, o.a. dat „Reihengraber" na een bepaald aan tal jaren worden geruimd, waarbij reeds Nederlandse graven verloren zijn gegaan, dat er Nederlanders te midden van Duitsers begraven lagen onder „Ritterkreuz"-achtige natuur stenen kruisen, dat Nederlandse ver zetsstrijders naast gesneuvelde .Ober gefreiter" van de „Wehrmacht" on der eenzelfde grafteken rustten, hebben het plan tot concentratie doen ontstaan. Twee Amerikaanse tankschepen in aanvaring NEW YORK. Twee grote Ame rikaanse tankschepen zijn heden middag op de rivier dc Delaware met elkaar in aanvaring gekomen, aldus meldt de Amerikaanse kust wacht. De schepen vlogen in brand. Er heerste dichte mist. De schepen zijn de „Atlantic De laware" en de „Atlantic Engeneer". beide van de „Atlantic Refining Company". Mogelijk zijn er hon derd personen aan boord van de twee tankschepen Nadere berich ten ontbreken nog. Drieling geboren in Kesteren KESTEREN Het gezin Van Eek-Van Scyda te Opheusden werd Dinsdag uitgebreid van drie tot zes personen. De drieling werd gevormd door drie jongens die ieder onge veer vier pond wogen. Moeder en de babys maken het goed. Hij acht het taak der regering een strategie op langere termijn te ontwerpen en haar zó eenvoudig te stellen dat de normale organen de publieke opinie kunnen voorlichten en vormen. In die taak nu is de regering zijns inziens zeer bepaald te kort geschoten. Het is zijn be doeling te voorkomen dat zulks zich zal herhalen. Ook de tweede vraag beantwoordt de heer Louwes ontkennend. Het bij de minister van Verkeer en Waterstaat berustende oppertoe zicht functionnecrt naar zijn me ning niet zoals het behoort. De heer Louwes is dan ook van mening dat een nationale krachts inspanning van ongekende afme ting nodig is om de gevolgen van de stormramp te overwinnen. Gedeputeerde Staten: „Holland Nautic is reddeloos" HAARLEM Naar aanleiding van een vraag uit het college van Provinciale Staten van Noord-Hol land hebben Ged. Staten medege deeld, dat zij geen mogelijkheid zien de N.V Machinefabriek en Scheepswerf Holland Nautic te red den. Er zou een zó groot bedrag ingestoken moeten worden dat zonder dat er enige zekerheid zou zijn, dat het bedrijf rendabel zou worden het college zich niet gerechtigd acht stappen te doen. Afscheidsconcert van Jo Vincent ook via de radio HILVERSUM Het concert waar mee Jo Vincent haar loopbaan ala zangeres zal besluiten en dat zU vanavond geeft in de gemeentelijke concertzaal te Haarlem, wordt in zijn geheel door de ï-adio uitgezon den. Het eerste deel door de VARA over Hilversum 2, het tweede ge deelte door de NCRV. Dit gedeelte, dat om 21.35 begint wordt uitgezon den over Hilversum 1. In Bolsward gebeuren vreemd dingen. Laatst vond de burgemees ter op een avond een geheimzinnig pak voor zijn deur. Toen hij het door de politie liet openen bleek de klepel van de stadhuisklok er in te zitten. Sinds de Middeleeuwen had die klok elke avond geluid, tot enkele weken geleden de klepel in eens verdweenWie zou dat. non gedaan hebben vraagt iedereen zich, af. m We haasten ons (voor het veran dert) U te berichten, dat er op het ogenblik 84 millioen telefoonaanslui tingen op de wereld zijn, dat ls twee keer zoveel als voor de oorlog. Amerika gaat aan de kop met 48 millioen tele foons. De twee „tijgerjongen" van de die rentuin ln Pretoria zijn thans allebei gestorven. Het waren, zoals we verteld hebben, de kinderen van een tijgerin en een leeuw Als U weer eens in Dijöh komt, moet U ln hotel Terminus gaan loge ren. De eigenaar heeft op iedere kamer twee kraantjes laten maken, waar de gasten naar keuze gratis en volop witte en rode wijn kunnen tappen. Tenzij U natuurlijk meer van karne melk houdt. Een goed gekleed heer stapte ln C-lifornié een autohandel binnen, keek goedkeurend naar een blauwe twee- deurs Sedan met witte kap en zei: „Dit is juist wat ik zoek." Hij snapte ln en reed weg. Niemand heeft hem terug gezien. o Een Turks Journalist, die een reis om de wereld maakt per fiets, heeft ln Singapore verteld, dat hij al negen huwelijksaanzoeken van meisjes, die met hem meewlldcn, heeft afgewezen. „Ik heb alleen maar een flets, geen tandem", zei hij. Een echte Turk. Grootmoeder Mariene Dietrich heeft In Las Vegas haar 49c verjaardag ge vierd (voor de hoeveelste keer staat er niet bij). In de stampvolle nachtclub waar ze zong, kreeg ze een taart van 400 pond. waar twee kratten eieren in verwerkt waren Op de 'aart stond, 60 centimeter hoog, een imitatie in suiker van de beroemde benen van de ster. Juffrouw Madeleine Brenden-Rady is uit Toronto naar Engeland vertrok ken. Haar bagage bestaat uit z.es fles sen kindervoeding, een ratel, een feest jurk, een fles drinkwater een paar luiers en een paspoort Madeleine is drie maanden oud, In haar pas staat ln het vakje bestemd voor de handte kening van de houder: „houder kan niet schrijven." Geleerden menen .dat op de vulka nische bergtoppen van Nleuw-Zeeland instrumenten opgesteld moeten worden, die waarschuwen voor de 'ardschok- kcn. die dit land vele malen per dag beleeft. Daardoor zouden rampen, als die met de volle passaglerstreln vorige week kunnen worden voorkomen.

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 3